I BINNENLAND. niet op 49 jaren, zooals het pachtrecht van de spoorwegmaatschappij, maar langer, theo- vetisch eindeloos, moet worden berekend. Van de 40 millioen zou Turkije als bezitter van den spoorweg 16 millioen krijgen, de Orientspoorwegmaatschappij als pachter 24 millioen. Dit is in beginsel door Turkije, door de Orientspoorwegmaatschappij en door Bulgarije aangenomen. Er zijn nog slechts twee eenigszins ingewikkelde kwestiën de winstderving, waarop de Orientspoorweg maatschappij aanspraak maakt omdat hare inkomsten jaarlijks zouden zijn vermeerderd en dus nog een bijslag moei worden gevoegd bij het gekapitaliseerde bedrag. Verder wenscht de Oriontspoorv/egmaatschappij eene schadevergoeding van het nadeel, dat hare lijn zal lijden, wanneer de Bulgaren het ver keer afleiden naar hunne haven Burgas, waai door de have-, Dedeogatscli en de spoor lijn daarheen minder inkomsten zullen heb ben. Het is niet uitgesloten, dat men in zóó verre rekening houdt met de wenschen, dat het geheele bedrag eenigszins wordt ver hoogd. Maar de beslissing laat nog op zich wachten. Neteliger is de vraag van de Oost-Rumeli- sche schatting. Het woord schatting hoort men niet graag in Bulgarije, omdat het be talingen beteekent zonder het geringste spoor van eene contra-prestatie. Ook hier verlan gen de Turken alles, d. w. z. zij nemen het maximum van 265,000 Turksche ponden per jaar als grondslag en komen met het ach terstallige tot een zeer aanzienlijk bedrag. De Bulgaren blijven bij het minimum van 114,000 pondzij verklaren daarbij, dat er van kapitaliseeren volstrekt geen sprake kan zijnreeds Bismarck heeft het Berlijnsche verdrag een menschenwerk genoemd, afhan kelijk van de „fluctuations des événements". Maar men is bereid goeden wil te toonen om wat te doen. Zoolang de Bulgaarsche sobranje bijoen is, zal men wel niet met definitieve voorstellen over dit punt komen, want al belooft men nog zoo weinig, de so- branjo zal altijd vinden, dat het voor de schatting te veel is. Maar desniettemin is het tamelijk zeker, dat de onderhandelaars zóó dicht tot elkaar gekomen zijn, dat een vergelijk mogelijk is. De schr. noemt nog een paar andere zaken waarover onderhandeld wordtzoo de vak- oefkwesties, de rekening die is voorge legd over genaaste goederen in de doode hand, om ten slotte mede te deelen, dat de Bulgaren geweigerd heKben in onderhande lingen te treden over de Bulgaarsche schat ting en de deelneming aan de Turksche staatsschuld. De Frankf. Ztg. bericht uit Konstanbino- pel, dat de onderteekening van het protokol over de tot dusver vastgestelde punten in de beraadslaging van de Bulgaarsche bijzon dere missie met den grootvizier a's mislukt moet worden beschouwd. De Bulgaarsche ge machtigden hebben aan de Porte verklaard, dat zij hiertoe bereid zijn onder voorwaarde, dat de Porte de uitdrukkelijke verbintenis aangaat, bij ratificatie van een protokol over de aflossing van de Oost-Rume!ische schat ting en de schadevergoeding van de Orient spoorwegmaatschappij, 1. de onafhankelijk heid van Bulgarije té erkennen, en 2. af te zien van eene Bulgaarsche schatting en van eene bijdrage van Bulgarije aan de Dette Ottomane. De grootvizier antwoordde ontwij kend op de Bulgaarsche voorwaarde en voeg de daaraan toe, dat hunne regeling moest blijven voort?e1fbuden aan eene Europeesche conferentie. De Bulgaarsche minister Ljaptschew is met de hem toegevoegde raadslieden naar Sofia vertrokken. Het resultaat van de on derhandelingen is, volgens den correspon dent van de Köln. Ztg. te Konstantinopel, dat Turkije volhardt bij het standpunt, dat de erkenning van Bulgarije's onafhankelijk heid zaak van de conferentie is. Bulgarije daarentegen maakt zijne concessiën van de dadelijke erkenning zijner onafhankelijk heid door Turkije afhankelijk. Minister Ljaptschew houdt de voortzetting van de on derhandelingen voor mogelijk. Bulgarije is niet geheel ongezind om de schadeloosstelling van de Orientspoorwegen van de andere za ken af te scheiden. Montenegro. Constantinopel, 1 Dec. De zaakgelastigde van Montenegro verklaarde in een interview, dat indien Montenegro geen voldoening verkrijgt of indien de Conferentie niet bijeenkomt, het onmietdellijk een gue- rillaoorlog tot het uiterste zal beginnen met steun van de Servische elementen uit Bosnië en Herzegowina en de sympathie der Slaven. Kreta. In het Kreta-vraagstuk is eene Fransch- Italiaansche actie waarschijnlijk. Het schijnt dat er een stap van Italië en Frankrijk ten gunste van Griekenland voor de deur staat. Koning George is op zijne laatste Europee sche rondreis, die hij in Rome heeft be sloten, in het belang van de inlijving van het eiland werkzaam geweest, en zijne be moeiingen in Parijs en in Rome zijn ditmaal niet vruchteloos geweest. Dc andere twee beschermende mogendheden, Rusland en Engeland, kunnen in deze zaak niet het ini tiatief nemen Rusland niet met het oog op de Slavische aspiratiën aan den Balkan, En- gelang omdat het met ziju belang strijd een Turkije onaangenamen stap te ondersteunen. Egypte. Cairo, 1 Dec. De wetgevende raad heeft eenstemmig een besluit genomen, waarbij aan do regeering van den Khedive wordt verzocht eene wet te ontwerpen, die aan het volk het recht van effectieve deel neming aan het binnenlandsche bestuur vau het land schenkt. Verlangd wordt het in 't leven roepen van eene nieuwe wetgevende vergadering, die het recht moet hebben wetten vast te stellen zonder dat beroep van hare beslissingen mogelijk is. Die wetten zouden echter alleen van toepassing moeten zijn op inboorlingen wat de directe en indi recte belastingheffing aangaat. De verdra gen en capitulatiën en do rechten van Euro peanen als houders van openbare schuldbe wijzen zouden er niet door aangetast kunnen worden. Brlttch-lndiè. Als bewijs, dat de autoriteiten in Britsch- Indië den toetand ernstig inzien, kan het feit gelden, dat de onderkoning lord Minto zijne rondreis heeft onderbroken. De anar chistische beweging krijgt schier met den dag vasteren voet. De opruiers werken met alle, zelfs de onzinnigste middelen om de onbeschaafde bevolking tegen de Engelsche regeering op te ruien. De regering schijnt voornemens te zijn aan de plaatselijke overheid eene grootere macht tegenover de samenzweerders te ver- leenen. Perzië- Verschillende telegrammen uit Teheran melden, dat de sjah een raad van state heeft ingesteld, een vast lichaam, met ver strekkende bevoegdheid. Om te beginnen zou die raad een nieuwe kieswet ont werpen. Volgens den man van de Daily Mail bestaat die raad uit veertig leden van den behoudenden adel. Hij maakt ook melding van het gerucht, dat de sjah een afgezantschap naar Europa zendt, met on bekend doel. HaTti. Port au Prince, 1 Dec. De re geeriug biedt nog altijd weerstand, maar de toestand wordt hoe langer hoe meer critiek. De minister van binnenlandsche zaken nam zijn ontslag. De opstandelingen zijn meester van Petit-Gouave. Hun intocht in de hoofd stad is niet twijfelachtig meer. Allerlei. vDat dc reclame heden dikwijls wonder lijke dingen uitdenkt is iets, dat zeker is. Maar het schijnt haar in het bloed te zitten, zooals het ..Zeitschrift für Bücherfreunde' mededeelt. Dit blad publiceert den tekst van een uit 1817 afkomstig Brunswijksch aan plakbiljet voor schoenensmeeiDaarop heet het „Deze crème overtreft in zwartheid Mil ton's zichtbare duisternis: in miju huis ge bruikt men in plaats van een spiegel slechts een gepoetste schoen, mijn vrouw bedient zich bij haar toilet van geen ander beeld- terugkaatsend middelik scheer mij voor een faar laarzen; om kort te gaan, men kan deze schoenen als cylindervormige spie gels beschouwen, welke de heeren aan de voeten dragen. Meer Amerikaansch kan zich zelfs de he- dendaagsclie reclame niet uitdrukken. De zaak-Steinheil. vWat mag mevrouw Steinheil toch bewogen hebben om een zaak, welke door het gerecht reeds half en half op het ver geetboek was geschreven, zoo bruusk weer voor den dag te halen? Zij is het toch ge weest, die met ingezonden stukken in de bladen, met aanwijzingen en interviews een arrestatie bewerkstelligd heeft, waarvan reeds het idee alleen justitie, politie en pu bliek om het zeerst verbaasde. Waarom deze houding'? Op deze vraag heeft men een psycho-patho- logisch antwoord gegeven: „Of zij den moord nu wel dan niet alleen heeft ge pleegd", beweren de psychologen, mevrouw Steinheil heeft een meesterstuk op misdadig gt-bied uitgevoerd. De geheele wereld heeft zij misleid. Zes maanden lang wist zij het medelijden van de geheele wereld deelachtig te worden en te blijven. Maar dat kon niet blijven bevredigen aan hare zucht om bewonderd te worden. Het werd allengs weer stiller om haar heen. Haar meesterwerk bleef on- b ek e n d. Zij leed onder deze onbekend heid. Zonder twijfel heeft zij in het geheel niet gedroomd te worden ontdekt. Zij waande zich zelf krachtig genoeg en haar rechter voldoende kortzichtig, om de zaak tot het einde toe glansrijk te döorloopen. Zij ge voelde, zij wist dat zij de heldin in dit dra ma was en nu zij als slachtoffer een tijd lang beklaagd was en vergeten werd Toen heeft ze gedaan, zooals kinderen ple gen te doen, die, wanneer zij verstoppertje spelen, uit verveling omdat ze nog niet ge vonden zijn, half uit hun schuilhoekje krui pen om „te zien of men hen niet ziet". En zoo heeft mevrouw Steinheil haar spel met veel succes weer hervat. Zij werd weer, wat zij geweest waseen actueel persoon. Zij was de in rouw gedom pelde vrouwe, die men in de couloirs van het paleis van Justitie dagelijks kon zien, en zoo hier als in de redactie-zalen van de grootste Parijsche bladen was zij het beeld der gerechtigheid en der vergelding Maar, haar spel is te gewaagd geweest en zij zelf heeft er toe medegewerkt, dat men haar gevangen nam". Dat is nu heel mooi gevonden, maar het enquête heeft Maandag een beweegreden ge leverd, die veel eenvoudiger is. Een getuige, een vriend van den heer Borderel, heeft ver klaard, dat mevrouw Steinheil met haar aan wijzingen in het wilde weg zich heel een voudig heeft willen zuiveren van de vermoe dens, welke op haar rustten. Mede zijn Maandag eenige schildersmodel len ondervraagd over het leven op de villa en sommige gewoonten van den heer Stein heil. Men weet, dat men in het begin meen de, dat de misdaad gepleegd was door model len of oud-modellen. Een dier modellen, Salvator, werd zelfs door mevrouw Stein heil beschuldigd, maar de man kon geluk kig een alibi bewijzen. Deze verklaringen leverden niet veel nieuws op. Mevrouw Steinheil heeft Dinsdag aan den rechter moeten uitleggen, waarom zij op den avond van de misdaad, ten 10 ure, toen haar man en mevrouw Japy reeds te bed waren, den huisknecht heeft geroepen en hem gla zen en rlium heeft gevraagd om grogs -e maken voor haar man en hare moeder. Zij heeft moeten verklaren waarom zij, in plaats van heet water boven te laten brengen, zij zich naar hare toiletkamer heeft begeven om daar de grogs gereed te maken. Zij heeft ook moeten zeggen voor welk doel zij dien avond eene kleine Pravaz-spuit gebruikt heeft, welke Remy Couillard op de nacht tafel zag liggen. Men weet dat die spuit even goed gebezigd kan worden om vergift toe te dienen, als om onderhuidsche inspuitingen te doen. Zij heeft ook moeten uitleggen waarom zij de honden naar buiten joeg, on der voorwendsel dat zij uitgelaten moesten worden. Van den uitslag van dit belangrijk ver hoor is nog niets bekend. De Matin heeft nogmaals een onderhond gehad met Mariette Wolff. De heer Steinheil was een zonderling man. Hij werkte gedurig en zeide nooits iets. Goed en toegevend voor iedereen, was hij gewoon lijk neerslachtig. In den grond van zijn hart had hij zijne vrouw lief. Bij een twist antwoordde hij nooit. Zoodra zijne vrouw hem begon uit te schelden, en dat gebeurde dikwijls, ging hij naar zijn atelier en sloot de deur af. Wanneer mevrouw van hare tochtjes naar Bellevue terugkeerde, snelde hij haar te ge- moet, nam haar reisgoed op, streelde haar, maakte zich ongerust over hare vermoeienis. Mevrouw Steinheil was eene koele, bere kende vrouw; alleen zij, die veel geld gaven, waren haar welkom. Het geld is het ongeluk geweest van dat huishouden. Zij wilden al tijd meer schijnen dan zij waren. En niet tegenstaande de vele mannen die allen ruim betaalden, was er altijd geld te kort. uitge nomen in den tijd van Felix Faure. vOp aanklacht van het oude Yischver- koopersgilue heeft er Maandag op het Man sion House te Londen een vischverkoopu' terecht gestaan, die in zijn winkel 600 o s- ters had, voor menschelijk voedsel ngo- schikt. De mai. heeft oesterbedden in geland - bij Leigh-aan-Zee waarvan men weet, dat zij door het rioolwater van een naburige stad verontreinigd worden. Het vonnis was ruim 300 boete. Dat was nog o?n genadig vonnis, want, zoo zeide de Lord-mavor, hij had tot 360.000 boete ver oordeeld kunnen worden, 600 voor elke oeiter. vEen automobiel stond voor het Grand Pt' te Paiijs. De chauffeur liet zijn auto even in de steek... het bekende onbewaakte oogenblik volgde... een zestienjarige straat jongen loopt voorbij. De gelegenheid is hem gunstig, hij springt voorop, zet zich gemak kelijk op O t lederen kussen, neemt het stuur, haalt den handle over en rrrt Hij tuft langs de buitenboulevards, stuift full-speed wei twee, drie keer Parijs om, wilde dan tie binnenstad doorrijden, maar daar ging dc pret er af. Hij stopte, sprong er'af en liep ijlings weg. Toch werd de rakker door een paar agen ten achterhaald. De automobiel werd aan zijn doodelijk beangsten eigenaar terug ge geven, die we* meer dan vier uren naar zijn voertuig had loopei zoeken. Petersburg, 1 Dec. Geheel Siberië wordt bedreigd met eene veepest-epidemie. Honderdduizenden stuks vee liggen te rot ten. Groote kooplieden zijn geruïneerd. Petersburg wordt bedreigd door een crisis. Dc gemeenteraad is in buitengewone zitting bijeengeroepen. De Staatscourant van Woensdag 2 December bevat o. m. de volgende Kon. be sluiten benoemd tot hoogleeraar in de rechtsge leerdheid aan de Rijksuniversiteit te Gro ningen om onderwijs te geven in de Staat huishoudkunde, de statistiek en de rechts- encyclopaedie mr. dr. C. A. Verrijn Stuart, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschoo] te Delft, zijnde de hoogleeraar van Eijsinga, belast met het onderwijs in de staatkundige geschiedenis en het volkenrecht op verzoek eervol ontslagen F. W. Kal- lcfel te IJmuiden als adjunct-opzichter bij den Rijkswaterstaat. op verzoek eervol ontslag mej. W. A. de Jong, laatstelijk openbaar onderwijzeres le klasse in Ned.-Indië; toegekend de bronzen eere-medaille der Oranje-Nassau-orde aan G. A. Enters, bank werker bij de fabriek van Werktuigen te Amsterdam. op verzoek eervol ontslagen als inspec teur van de volksgezondheid A. C. Bleijs, ter standplaats 's Hertogenbosch. Ter gelegenheid van het 60-jarige regeeringsjubileum van Keizer Frans Josef zijn heden de vlaggen ontplooid van Oosten rijk en Hongarije aan de woning van den gezant dier monarchie te 's Gravenhage, graaf Von Wijdenbruch, Princessegracht. De audiëntie van den minister van Fi nanciën zal Donderdag 3 December en die van den minister van Binnenlandsche Zaken Zaterdag 5 Dec. a.s. niet plaats hebben. Nederland en Venezuela. „Memorial diplomatique" meldt: De ernstige ziekte van generaal Castro heeft een zeer gevaarlijke operatie noodig gemaakt, daar een zijner nieren door tuber culose is aangetast. Óp herhaald aandringen der doctoren heeft mevr. Zoila Castro zich laten bewegen mede te gaanzij zal den llden December te Bordeaux aankomen met haar echtgenoot. De bekende Duitsche spe cialist dr. Israël zal de operatie verrichten. De politieke woelingen hebben mede in vloed gehad op het vertrek van den dictator van Venezuela en men is thans doende het daarheen te leiden, dat de vice-president, Gomez, het tyranmeke Castro-régime met kracht zal onderdrukken en in administratie en leger geheel nieuw personeel zal aanstel len. Öngetwijfeld zal de vice-president zich hiertegen niet kunnen verzetten. In elk ge val dus, hetzij Cestro aan d-^ gevolgen sterft, hetzij hij er boven op komt, is zijn rol als president van Venezuela uitgespeeld. De Parijsche correspondent van de N. R. Ct. seint: Zoo juist wordt mij van welingelichte zijde het volgende meegedeeld Zoolang een spoed- eischende operatie voor een zware ziekte als reden van Castro's reis naar Bordeaux gold, had hier de meening de overhand, dat het mogelijk maar het beste zou zijn, volstrekt geen notitie van hem te nemen. Castro's jongste verklaringen echter, dat hij voor di plomatieke zake nnaar Frankrijk ging, als ook de wensch dien hij uitgebracht zou heb ben, om zich daarvoor eenige dagen te Parijs te gaan ophouden, hebben hier een engunstigen indruk gemaakt. En naast de mogelijkheid, geen no'itie van hem te nemen is thans de mogelijkheid ernstig in overwe ging, dat men Castro alleen maar zal toe- aan. Frankrijk door te trekken en over de Duitsche grens het land te verlaten. Niets is echter nog beslist. De Koln. Ztg. verneemt uit Parijs, dat de Fransche regeering uit menschelijkheids- overwegingeu besloten heeft zich niet te ver zetten tegen Castro's aan wal gaan te Bor* deaux, ofschoon hij zich tegenover den Fran- schen vertegenwoordiger te Caracas gedra gen had op een wijze, in strijd met alle vol kenrechtelijke bepalingen. Toch zal een commissaris van politie aan wezig zijn als Castro te Bordeaux aankomt. Ingeval Castro naar een specialist te Ber lijn gaat, zal de Fransche regeering hem riepen over Lyon te reizen, daar zij niet wil dat hij te Parijs komt. I In hotel des Indes te 's Gravenhage is aangekomen de heer Melvil van Carnbee, le secretaris der Hollandsche legatie te Brussel. Aldaar wordt verwacht de gezant van Columbia voor Engeland en Nederland. Onder geleide van den Japanschen ge zant te 's Gravenhage, bracht gisteren de heor Ha ra, minister in een der vorige Ja- pansche kabinetten, een bezoek aan de ver gadering der Tweede Kamer. Het gezelschap bestond ook nog uit twee andere Japansche heeren. secretarissen van den oud-minister. De heeren bezichtigden ook de ridderzaal en het gebouw der Eerste Kamer. De minister van Marine heeft mede gedeeld, dat hij zich de vrijheid wenscht voor te behouden om, zoolang geen algemeene regelen bestaan die zulks zouden voorschrij ven, ambtenaren die, ofschoon zij den 65- jarigen leeftijd hebben bereikt, maar nog in alle opzichten voor den dienst geschikt zijn, in hunne betrekking te handhaven. Naar aanleiding van de mededeeling. dat sedert door het departement van Oorlog voor leveringen van artilleriematerieel aan biedingen worden gevraagd van verschillen de firma's, de firma Fr. Krupp hare prijzen aanmerkelijk lager heeft gesteld, heeft de minister van Marine inlichtingen gevraagd aan zijne ambtgenoot van Oorlog, en van dien minister mogen vernemen, dat omtrent het aanmerkelijk lager stellen door Fried. Krupp A.G. van hare prijzen voor de leve ring van artillerie-materieel bij zijn depar tement niets bekend is. De luitenant ter zee der 2e klasse C. L. M. Bijl de Vroe, dienende aan boord van Hr. Ms. schoener Zeehond, wordt met 3 dezer op non-activiteit gesteld en met dien datum vervangen door den luitenant ter zee der 2e klasse M. J. L. Rosman. De eerlang naar de koloniën vertrek kende en bepaaldelijk voor den dienst aldaar aangewezen oorlogsschepen „de Ruyter" en „Utrecht", zullen bij vertrek onder hunne bemanningen geene schepelingen onder de 18 jaar tellen, uitgezonderd een klein aan tal matrozen 3e klasse, die in Oost-Indië ge boortig, aldaar voor den zeedienst zijn aan genomen. Hr. Ms. schoener „Suriname" wordt in reserve gehouden om bij eventueele nood zaak een schip beschikbaar te hebben, dat in de plaats kan treden van een der pplitie- kruisers. Het aantal zeemiliciens, voor wier verblijf in werkelijken dienst vergoeding werd toegekend ingevolge de Militiewet 1901, bedroeg in 190799 en 1908102. Bij koninklijk besluit is aan den eerste- luitenant J. van Kaathoven, van het 4de regiment infanterie, vergunning verleend tot het aannemen en dragen van ordeteekenen van ridder van de Ilde klasse der orde van Hendrik de Leeuw, hem door Z. H. den Hertog van Mecklenburg, enz., regent van het Hertogdom Brunswijk, geschonken. H. M. de Koningin heeft het kruis van verdienste in goud van de huisorde van Oranje toegekend aan den adjudant-onder- of f'cier-ordonnans H. W. Dilg, en de eere medaille in brons van de orde aan den jacht opziener op het domein Het Loo J. Kolden- hof. De ongesteldheid van het Tweede Kamerlid v. d. Zwaag te Gorredijk is een gevolg van overspanning. Naar omstandighe den bevindt de patient zich thans vrij wel, maar rust is hem voorgeschreven. Generaal J. H. Romswin- c k e 1. f Te Wiesbaden is in den ouderdom vau 76 jaar overleden de gep. luitenant-ge- neraal-titulair van het Ned.-Ind. leger J. H. Romswinckel, ridder van de M. W. O. 3e kl. en van den Ned. Leeuw. In den ouderdom van 82 jaar is te Amsterdam overleden de heer C. van Heem stede Obelt, vroeger scheepsbouwmeester al daar. De overledene had o.a. zitting in het be stuur van de Industrieschool van de Maat schappij voor den werkenden stand en van verschillende vereenigingen die zich ten doel stellen de bevordering van de belangen der bewoners in de buurt der eilanden. De strijd om een stand- be eld. Op het schrijven van de Geweste lijke Commissie van Zuid-Holland d.d. 28 September, waarin aan het Hoofdcomité voor de oprichting van een standbeeld voor den Koning-Stadhouder Willem III verzocht werd de pn-vinciale comité's bijeen te roe pon ten einde te beraadslagen over de wen- schelijkheid om alsnog verandering te bren gen in de beslissing van het hoofdcomité om'{/ standbee'd voor den Koning-stadhouder Wil lem III plaatsen te Breda (en niet in den Haag), heeft het Hoofdcomité geant woord met een weigering. Het acht een te rugkomen op het genomen besluit onmoge lijk en meen', dat het zich door aan het ver zoek van Zuid-Holland te voldoen, aan de rechtniatibe verwijten van vele, o. a. de leden van 1 t Nooidbrabantsch comité, zou bloot stellen. Vermoedelijk zullen nu door de Geweste lijk" Commissie van Zuid-Holland stappen gedaan worden om buiten het Hoofdcomité om een bijeenkomst der gewestelijke commis- siër. te doen plaats hebben. ne te Gouden jubileum van de Twentsche Bank. Van het gebouw je der Twentsche Bank te Amsterdam waaide gisteern de vlag. Vijftig jaar is het geleden dat de heer B. W. Blijdenstein te Londen d een kantoor oprichtte, dat volledig en geheel r alleen door hem in den eersten tijd werd be- N heerd. Dit kantoor werd laten naar Amster- si dam overgeplaatst en vormde den grondslag, yi waarop de Twentsche Bank is opgebouwd, Bi terwijl het oorspronkelijk kantoor als filiaal le Londen gehandhaafd bleef. Het jubileum van den dag gold hier dus O in de eerste plaats den heer Blijdenstein, vi die een halve eeuw in den effecten- en geld- zi handel zit, en door zaakkundie en energiek ai beleid van een kleine onderneming de Twent- L sehe Bank wist op te bouwen, aan het hoofd waarvan hij nog als directeur staat en die onder de eerste financieele instellingen in z ons land mag worden gerekend. g< De bescheiden jubilaris heeft zich hier aan r< huldebetoon onttrokken door een familiediner d" in Londen, waar zijn zoon, de heer J. Blij- P denstein, de zaken leidt, bij te wonen. Hbld. irr Nationale tentoonstel- v ling van Huisvlijt. Het bestuur jj der Nat. tentoonstelling van Huisvlijt, welke g in den zomer van 1910 in den Haag, uit- (j( gaande van het hoofdbestuur van den Volks- fa bond tegen drankmisbruik zal worden ge- m houden, heeft zich als volgt geconstitueerd: Dagelijksch bestuur.: de heeren prof. dr. S. D. van Veen, Utrecht, voorzitter; J. C. Jansen, lid der Tweede Kamer, wethouder, Den Haag, onder-voorzitterK. P. C. de Bazel, architect, Bussum; W. Kolkman van Gouderak, DordrechtF. C. baron Mulert, kapitein ter zee, adjudant van H. M. de Koningin, Den Haag; Hendr. Wertheim, notaris, Amsterdam; H. de Wilde, wethou- i der, Den Haag; A. C. de Kanter, bankier, Den Haag, penningmeester en Hendrik v. d. Q| Mandere, Den Haag, secretaris. Financieele commissiede lih. A. C. de Kanter, voornoemdHendr. Wertheim, voor zitter; mr. H. J. H. baron v. Boetzelaer, lid van den gemeenteraad, Utrecht; W. Kolkman v. Gouderak, voorn. F. E. baron 1 Mulert, voorn., en jhr. Mr. L. M. Rutgers van Rozenburg, Utrecht. Centrale Commissie v. voorbereiding en regeling: iv. P. C. de Bazel, voorn.; G. J. Blees Kz., Zaandam; H. J. André Douwes, n Ned. herv. pred., Winterswijk; A. B. F. j Feickens, kapt. der inf., AssenW. C. van Haeften, alg. secretaris v. d. Volksbond, Utrecht; P. W. de Jong, voorz. centr. comm. v. drankbestr., Tilburg; H. J. de Ligt, lid v. d. gemeenteraad, Utrecht; J. H. E. Rückert, ingenieur v. gemeentewer ken. Leiden. Commissie voor de loterij G. J. Blees y Kz„ voorn.mr. J. Hamburger ADz„ advo- caat, Utrecht; P. W. J. van Hassel, lid 1 van den gemeenteraad, Utrecht; jhr. mr. L. M. Rutgers van Rozenburg, voorn. Commissie voor de propagandaprof. dr. S. D. van Veen, voorn.F. X. Bult, r.- kath. pastoor, Barneveld; Henri v. d. Man- dere, voorn. De Amsterdam sche ge- m e e n t e-t e 1 e f o o h. De directeur van den Amsterdamschen gemeentelijken tele- 1 foondienst, de heer J. S. Theunissen, is naar f München vertrokken om aldaar de automa- r tische inrichting van de telefoon te bestu- deeren. Deze studiereis staat in verband met s den voorgenomen bouw van een tweede tele fooncentrale, waarbij men dan de automa tische bediening wil invoeren, wanneer de directeur voor een goede werking daarvan 1 genoegzame waarborgen meent te bezitten. s Tegelijkertijd en met een zelfde doel heb- 1 ben zoo verneemt het-Hbld. nader de directeuren van den Haagschen en Rot- i terdamschen telefoondienst zich naar Mün chen begeven. i Prijsvraag Ho 11. Mij. van Landbouw. Ingevolge het daartoe reeds ter jongste algemeene vergadering op Tessel in beginsel genomen besluit heeft de Hol landsche Maatschappij van Landbouw thans de volgende prijsvraag uitgeschreven. De Hollandsche Maatschap ij van Land bouw wenscht te ontvangen een verhandeling j over de wijze van veredeling van landbouw gewassen zooals die te Sviilof in Zweden plaats heeft, met een uiteenzetting der ver kregen resultaten van het systeem en van de wijze van verkoop der producten, alsmede van 1 de wijze waarop het denkbeeld voor Neder- landsche toestanden kan worden bruikbaar gemaakt. De prijs bestaat uit f 500. De gezondheidstoestand van het vee. Het hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw heeft een rapport uitgebracht over de ge zondheid van het vee in verband met den toestand der stallen en van de hoedanigheid der melk. Het hoofdbestuur komt tot de conclusies 1. dat voorlichting en ontwikkeling van den landbouwer de hoofdzaak moet zijn. 2. dat dit bevorderd kan worden door naast den zuivel-consulent een veearts aan te stellen, zoodat beiden in samenwerking met pructiseerende veeartsen de Rijksse- ruminrichting en de Veeartsenijschool, hun ne adviezen kunnen opmaken (van gemeen schappelijke adviezen geven de Rijksland bouwproefstations en de Rijkslandbouwleera- ren verschillende voorbeelden) 3. dat dit eveneens bevorderd wordt door vlugschriften, lezingen, kranten-artikelen, enz. 4. dat zuivelfabrieken, melkinrichtingen en de melkhygiënische vereeniging zeer veel steun kunnen geven aan de verbetering der stalhvgiéne, meer dan zij zelve wel meenen 5. dat gemeenschappelijke keuringsdien sten naast de Centrale op vetgehalte, mede op de innerlijke deugdelijkheid der melk zouden ihoeten letten en niet zoo zeer straf fend dan wel steunend en voorlichtend zou den moeten optreden. 'n Gelukkige gemeente. Wate ringen heeft, zooals bleek bij de behandoling der gemeen tebegrooting tusschen twee

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2