BINNENLAND. en Turkije anderzijds. Wij wenschen de grootste égards voor Turkije te looncii en hechten groot gewicht aan onze betrekkingen met dat land. De betrekkingen tusschen Turkije en Italië dragen van we- derkeerige sympathie den stempel. Hetzelf de is het geval wat Tripolis betrefthet on gerechtvaardigde wantrouwen van het vroe gere Turksche gezag tegen Italic is geheel verdwenen. Daarna sprekeude over de mogeiijke com pensation voor tie annexatie, verklaart de minister, dn: buiten de bezetting van Bos nië uog twee artikelen van het verdrag van Berlijn, de artt. 25 en 29, moeten beschouwd worden als de belangen van Italië benadee lende; wanneer die zullen zijn geschrapt of gewijzigd, zullen wij kunnen verzekeren, dat wij op de best mogelijke wijze hebben voorzien in de verdediging van onze be langen. Minister Tittoni reide vorder nog, dat hij vast gelooft, dat Italië zijne politiek van bondgenootschappen en vriendschapsbanden, tot dusverre gevolgd, moet bewaren, omdat die staatkunde de oenige is, welke met de belangen van Italië overeenkomt. Het bond genootschap met Duitschland en Oostenrijk- Hongarije, waaraan wij getrouw blijven, moet geen hinderpaal zijn voor onze traditio- necle vriendschap met Engeland, voor onze hernieuwde vriendschap met Frankrijk en voor de entente van den laatsten tijd met Rusland. De minister wees voorts op den samenhang tusschen de buitenlandsche politiek en de militaire uitgaven Hij verklaarde, dat er geen twijfel aan is of men moet in de oor logstoerustingen voorzien. De minister, die zonder hoogst ernstige redenen zijn land tot een niet noodzakelijken oorlog bracht, zou de misdaad begaan van verraad jegens het vaderland en jegens de menschheid. Van de regeeringsbank moeten woorden klinken, die zonder op te houden vaderlandslievend te zijn, geruststellend en vreedzaam zijn De minister eindigde met den wensch uit te spreken, dat het parlementaire debat vrucht baar in leering moge zijn en iedereen ver- cenige in de grootsche gedachte van den ge- mecnschappelijken plicht in het algemeen belang in het vaderland (levendige toejui chingen van de rechterzijde, het centrum, de linkerzijde; beweging bij de uiterste linker zijde). Minister-president Giolitt» protesteerde met kracht tegen de gedachte, die was uitge sproken, dat Italië militair niet was voor bereid Iloe de militaire macht van Italië ook mocht geweest zijn, wij zouden geen andere politieke lijn gevolgd hebben, want de toestand kon volstrekt n:et eenige uitda gende daad rechtvaardigen. De oplossing van de ernstige vraagstukken, die het economi sche, sociale er. politieke Uven van het land aken, is onmogelijk zonder eene vredespoli tiek, die gevolgd moet worden wanneer geen levensbelang of (Jfe eer van het land in het spel is, in welk geval er in Italië slechts één wil zou zijn. Er blijft veel te doen, maar wij ziju op de beste wijze voorbereid door de hooge waardo van onze officieren en sol daten (Langdurige toejuichingen). Men moet niet voor de veiligheid van het land waken door rumoerm^kende maatrege len. Er kunnen heden geene verschillen tus schen Oostenrijk en Ilalië zijn, die niet ge makkelijk te verzoenen zijn Wanneer de internationale conferentie bij eenkomt, dan zal Italië zich er laten ver tegenwoordigen met dezelfde vrijheid van handelen als de andere staten. Giolitti stelt de kwestie van vertrouwen. De driebond heeft een langdurig tijdperk van vrede verzekerd. Italië is in dertig jaren snel vooruit gegaan zooals geen der naburige staten. Er blijft veel te doen, maar daar voor is noodig volstrekte .ust en veiligheid in binnen- en buitenland. Men moet het werk van het hedendaigsche geslacht niet door voorbarig ongeduld ir gevaar brengen. Daarna wordt tot do stemming overgegaan. De motie-Fu6inato tot goedkeuring van de buitenlandsche politiek der regeering, werd aangenomen met 297 tegen 140 stemmen. Oostenrijk. Weenen, 4 Dec. In den aanvang van de zitting hernieuwden de Czechische radicalen onder fluiten hunne demonstra- tiën. Aan het einde van de zitting bracht Kra marez het feit ter sprake dat de radicaal- Czechische afgevaardigde Klofacs gisteren belcedigd is in den restaurant van liet raad huis. Hij verzocht de bescherming van de parlementaire onschendbaarheid zelfs bui ten het parlement De voorzitter verklaar de, dat het tot de competentie van den bur gemeester behoorde deze zaak te regelen. De demonstratie was volstrekt niet gericht te- gon de Czechische natie, maar slechts tegen den afgevaardigde Klofacs (Protesten van de banken der Czechen.) De zitting werd onder rumoer gesloten. De verklaring van der» voorzitter werd druk besproken. De afkondiging van <len staal van beleg in Praag heeft het gevolg gehad, dat er van werd verwachthet is nu rustig geworden in de straten van de hoofdstad van Bohemen. Aan de kennisgeving, dat de staat van beleg was afgekondigd, was het bevel toegevoegd, dat een ieder zich moet onthouden van alle oproerige samenscholingen, alle aansporin gen daartoe en alle deelneming en zich moet godragen naar de tot onderdrukking van deze misdrijven genomen maatregelenwie zich aan deze misdrijven schuldig maakt, moet terecht staan voor eene bijzondere rechtbank, die ten spoedigste recht moet doen en bij schuldigverklaring de doodstraf moet uitspreken. Slechts wanneer reeds door voltrekking van de doodstraf aan een of meer der strafwaardigsten het tot herstel van de rust noodige afschrikwekkende voor beeld is gegeven, kan de rechtbank op grond van verzachtende omstandigheden aan perso nen, wier schuld minder zwaar is, tucht huisstraf opleggen van 5 tot 20 jaardezelf de straf moet worden tocgopast tegen perso nen beneden twintig jaar. Elf jaren geleden is de regeering eveneens genoodzaakt geweest den staat van beleg over Praag af te kondigen. Dat gebeurde na de opheffing van de taaiordonnantiën, nadat het ministerie-Badeni gevallen was, om paal en perk te stellen aan de verschrikkelijke ver nielingen, waaraan toen Duitsche geboaweu en inrichtingen in Praag blootstondenzelfs z'ekenhuizen werden daarvan niet ver schoond. Ook toen was het gevolg, dat de ru na weinige dagen was hersteld. De Czechische universiteit te Praag is uoor den rector tot na nieuwjaar gesloten met het oog op de onder de studenten heer- schende opgewondenheid. Nog in eenige andere plaatsen in Bohe men zijn manifestatiën voorgekomen in Dux, Jungbunzlau en Marienbad. Tegen de herhaling van de straattooneelen in Brünn vaardigde de burgemeester strenge maatrege len uit o. a. het verbod om uit te gaan voor jonge lieden na 6 uur 's avonds en de sluiting van de technische avondcursussen. Weenen. 4 Dec. Twee transportsche pen. met troepen geladen, vertrokken heden uit Fiume. Morgen zullen nog twee vertrek ken. De bestemming moet Cattaro zijn. De Balkancris s. De Petit Parisien bevat de volgende uit lating van den Turkselien gezant te Parijs Ik ben overtuigd, dat het vrede zal blijven. Hoe zou de vrede ook bedreigd zijn, nu Oostenrijk noch Turkije oorlog wil Router's agentschap verneemt dat het niet waar is. dat Engeland wegens het boycotten van Oostenrijksche goederen, zich tot de Porte heeft gewend. Evenmin is t waar, dat het ziel; tot de Oostenrijksche regeering heeft gewend om bezwaar te maken tegen het aanhouden van Servisch materiaal aan de grens Uit Londen wordt aan de Pol. Korr. be- richlDe spanning in de buitenlandsche po litiek wordt hier algemeen als een zware druk gevoeld. Over de geheele linie bestaat hier het oprechte verlangen, elke vredesver- storing vermeden te zien, ook in de regee- ringskringen. Men leeft hier in een toestand van economische depressie en malaise in za ken, zooals men in geen tientallen van jaren heeft gehad. Een oorlog zou daaraan een nieuwen, zeer gevoeligen druk toevoegen Een oorlog tusschen twee groote mogendhe den zou direct tot een economisch ongeluk leiden. Men is zich hier ook geheel bewust van het feitelijk aanwezige gevaar en geeft zich rekenschap, dat de zaken niet lang meer zoo verder mogen gaan. Er is, volgens de hier bestaande opvatting, slechts één weg om aan de aanwezige spanning een ein de te bereiden, dat is dat Weenen en Pe tersburg zich spoedig met elkaar verstaan over de conferentie. Men zou hier wenschen dat ook van Turksche zijde iets meer acti viteit merkbaar werd om den vredesarbeid te verzekerenDaartoe behoort niet alleen de staking van den boycot, maar ook een duidelijke aanwijzing wat voor wenschen eigenlijk gekoesterd worden. De blijvende onzekerheid over deze wenschen maakt het van de andere zijde moeielijk om daarop in te gaan. In de diplomatieke kringen te Weenen wordt de toestand, wat de kans betreft om zich met Rusland te verstaan, iets gunstiger beoordeeld De berichten uit Petersburg hebben in het ministerie van buitenlandsche zaken de verwachting opgewekt, dat het zal gelukken to' eene verstandhouding met Rus land te komen, ofschoon het verschil in de opvatting tusschen de beide regeeringen nog aanzienlijk is. Men .verwacht ook, dat Italië zich geroepen kan voelen om bemiddelend in te grijpen tusschen Rusland en Oosten rijk-Hongarije. Daarentegen wordt uit Petersburg aan de Köln. Ztg. over de stemming in Rusland bericht, dat de verstoordheid tegen Oosten- rij k-Hongarije een steeds grooteren omvang aanneemt De regeeringskringen verbergen hunne ergernis niet meer en schuiven alle verantwoordelijkheid op bai*on Aehrenthal. De* pers, met de Nowoje Wremja aan het hoofd, geeft aan hare boosheid lucht in scherpe uitvallen tegen de Donau-monar- chie. Zij schrijft over het nieuwe richtsnoer van de Oostenrijksche politiek, dat Aehren thal, nadat alle middelen vruchteloos geble ken zijn, besloten heeft tot politieke afpersin gen van Turkije door te dreigen met een con tra-revolutie Het blad is overtuigd, dat dit dreigement evenmin eene uitwerking zal hebben als alle vroegere,maar de minister van Zijne Apostolische Majesteit in de rol van den Turkschen revolutionair, levert een even medelijden wekkend als droevig beeld. Vorst Mesjtsjerski, die betrekkingen naar boven heeft, meent in zijn Grashdanin, dat minister Iswolski zich in zooverre in een slechten toestand bevindt en aan de onze kerheid schuld draagt, dat hij eenerzijds door Engeland gedrongen wordt, anderzijds zich zelf in zijne stelling niet meer veilig voelt en daarom tot geen besluit kan komen. Turkije. Volgens een bericht van de Ikdam, zal, als de sultan door slecht weer verhinderd wordt persoonlijk de eerste zitting van het parlement te openen, de troonopvolger in zijn naam ce openingsrede houden De nieu we minister van tinnenlandsche zaken, Hil- mi Pacha, heeft naar de provincie geseind, dat alle afgevaardigden tegen 14 December te Konstantinopel moeten zijn aangekomen. Of de opening op dien dag mogelijk zal zijn, is echter nog onzeker Aan de Frankf. Ztg wordt uit Konstanti nopel bericht van eene grootsche verkiezings- nianifestatic waaraan omstreeks 100,000 menschen ebben deelgenomen en die in voorbeeldige ord van stapel liep. Het maak te een grooten indruk, dat de verschillende christelijke patriarchen en bisschoppen, verder de lsraëlietische' ge» stelijkheid en de mohammeduansche priesters in vijftig rijtui gen, die elk een militair eere-escorte had den, den stoet vergezelden, waarbij steeds een hooge mohammedaansche geestelijke met een geestelijke van ande- geloof in het rijtuig plaats nam. De divisie-generaal Mahmoed Schefket Pacha, vroeger vali van TTskub en thans bevelhebber van het derde legerkorps te Saloniki, is belast met de functiën van in specteur-generaal van de Macedonische vila- jets Marokko. Uit Tanger meldt een correspondent van de Köln Ztg.. dat. zooals hij uit kringen van het inaghzen in Fez heeft vernomen, Moeley Haf id in zijn antwoord op de nota van de mogendheden, dat in het algemeen toestemmend luidt, verzoekt om inlichting over het bedrag van de aan Frankrijk te be talen schadevergoeding voor de operatiën bij Casablanca Haïti. Kingston (Jamaica,, 4 D e c. Gene raal Foucliard, die candidaat is voor het presidentschap in Haiti, en 30 Haïtische uit gewekenen zijn heden vertrokken naar Port on Prince. Allerlei. v - Paris-Journal heeft een hooggeplaatst ambtenaar der justitie geintervieuwd, den procureur-generaal Fabre. Fabre zeide, dat *»et hem ongepast toescheen alle menschen, •lie de salons van de familie Steinheil be zochten, op de kaak te stellen Er steekt to 'i niets zondigs in, van wereldsche gezel schappen te houden, als er bijeenkwamen in he' Ronsinstraatje. Maar moeilijk te begrij pen vond Fabre, dat personen, die in betrek king hebben gestaan tot de vrouw van den ;i die aangewezen werden om deze moordzaak te instrueeren, zich niet hebben verschoond. Pas dezer dagen, zeide Fabre, et: Leydet ons medegedeeld, dat hij be vriend was met de Steinheil's. Hadden wij het eerder geweten, dan hadden wij een an- vler als rechter van instructie aangewezen. Mevrouw Steinheil is Donderdag korten tijd verhoord door den rechter van instructie Het verhoor schijnt wederom over het ver leden geloopeu te hebben van mevrouw Steinheil, evenals Dinsdag. De rechter van instructie heeft echter order ontvangen, de pers niets omtrent de verhooren mede te declen. De lijkschouwing van mevrouw Japy heeft hewezen, dat er geen sprake van verstikking kon zijn. De geneesheer, die de eerste lijk schouwing deed, houdt zijne beslissing van het tegendeel staande. Hij heeft de lijk schouwing gedaan i.i tegenwoordigheid van 15 getuigen, zeide hij. Hij houdt ook staan de, dat de milt gesprongen was, wat volgens de nieuwe lijkschouwing ook niet het geval schijnt te wezen. Men heeft nu volgens de Petite Répu- blique, een oud spoor hervat en er zouden misschien twee aanhoudingen op handen zijn. Het gerecht schijnt nu overtuigd, dat de misdaad begaan is door een sterk man, die den schilder heeft kunnen dooden eer hij zich kon verdedigen. De misdaad kan zeer goed gepleegd zijn op een ander uur dan 12 ure 12, aangewezen door de pendule, die stilstond. Men zal pogen door deskundigen ie doen uitmaken of de wijzers van de pen dule niet verschoven zijn om een alibi te be zorgen aan den misdadiger. De vermoedens zouden aldus vallen op een man, wiens naam reeds werd uitgesproken, en die hoegenaamd niet tot de groote wereld behoort. Wat nu de juweelen van mevrouw Stein heil betreft, die men totalen avond harer bekentenissen door de moordenaars gestolen waande, belangrijk het te weten of die vóór dan na de misdaad naar Bellevue zijn gebracht. Mariette Wolff verzekert, dat zij acht da gen voor het drama zijn weggebracht. D:t is natuurlijk een zeer belangrijk feit. Men hoopt nu licht in de zaak te brengen door de confrontatie van mevrouw Steinheil mei Remy Couillard en met Mariette Wolff en de heropvoering der misdaad in de villa. vTe Lausanne is men een gevaarlijke internationale oplichtersbende op het spoor gekomen, waaronder lieden met geachte na men behooren. Over de opzienbarende ar restatie en de ..werkzaamheden" van den vervalscherstroep kunnen de volgende bij zonderheden gemeld worden. De leden der bende, waartoe een boek drukker van naam en een algemeen geacht koopman behooren, zijn gearresteerd, omdat zij zich moeten hebben schuldig gemaakt aan het vervaardigen en verkoopen van valsche aandeelen van den Franschen Noorder spoorweg, met den datum „1 JuH 1875". Andere medeplichtigen zijn reeds in Parijs gearresteerd. Er is voor een waarde van een half mil- lioen aan valsche obligaties aangemaakt, waarvan tot dusverre voor 140.000 francs aan den man werd gebracht. Voor de te Lausanne gearresteerden, wier namen door de pers worden verzwegen, is reeds 100.000 francs cautie gebodende rechter van instructie wil hen echter niet los laten. P a r ij s, 4 Dec. De gouverneur van Guadeloupe *:inde, dat een hevige brand hedennacht 60 huizen te Moule in asch heeft gelegd. Er werd echter niemand ge kwetst. Oorzaak van den brand onbekend. R o m e 4 D e c. Heden morgen zijn in hei lorp Capalvo, gemeente Palmira, 9 vrou wen, die linnengoed waschten, on ier e.*n aardsihuiving bedolven Zeven lijken zijn opgedolvende beide anderen verkeeren in ernstige» toestand. Nederland en Venezuela. Keuleus seint uit Willemstad d.d 4 dezer Het Nederlandsche oorlogsschip Jacob van Heemskerck" en de kruisers „Fries land" en „Gelderland hielden gisteren een démonstratie tegen Venezuela. De schepen stoomden langs de kust van af Puerto Ca- bello tot La Guayra. De „Van Heemskerck'' keerde hedenmor gen alhier terug, terwijl de kruisers naar Maracaibo gingen oin aldaar een dergelijke demonstrate t? houden. Reuter seint nader uit Willemstad De demonstratie (der Nederlandsche oor logsschepen) wordt hier besihouwd als een aanwijzing dat de toebereidselen tot een effec tieve blokkade voltooid zijn. De „Nieuwe Courant"' heeft onder dag- teekening van 14 November een schrijven ontvangen van boord van de „Heemskerck waaraan wij het volgende ontleenen Intusschen werden door het eskader deze weken benut tot het houden van allerlei oefe ningen en exercitiën, zoowel in het Schotte- gat als buitengaatsdeze laatste hoofdzake lijk bestaande in schietoefeningen met het geschut bij verschillende vaartsnelheden en afstanden. Tot dit doel vertrok Hr. Ms. „Heemskerck" o. m. 3 malen van Maandags tot Zaterdags naar Aruba, op welk eiland schijven voor het geschut waren opgesteld. Nadat alle vcorbereidendo oefeningen daar toe waren doorloopen. werd overgegaan tot het verrichten der gedeeltelijke halfjaarlijk- sche schietoefeningen, waartij met het lichte geschut op verschillende - fstanden gemid deld 75 treffers op 120 schoten werden ver kregen, terwijl het maximum 79 bedroeg, dit laatste berekend in \erband met de vuur- snelheid. Dit zeer mooie resultaat, hetwelk tot nog toe door geen onzer schepen behaald werd, moet echter (billijkheidshalve dient zulks erkend) naast 'e geoefendheid der kanonniers voor een groot deel toegeschreven worden aan de nieuwe kijkerrichtmiddelen, waarvan onze kanonnen voor 't eerst voorzien zijn, zoodat op de schepen, welke daarmede ook uitgerust zullen worden, b.- gelijke oefening een even gunstige uitslag kan worden ver wacht en artilleris'ische gevechtswaarde onzer oorlogsschepen, in vergelijking met vroeger, meer dan verdubbeld wordt. Ter wijl Hr. Ms Friesland ongeveer gelijk soortige oefeningen hiold a's wij, heeft Hr. Ms. „Gelderland" zich dien tijd ten nutte gemaakt door in Havana te dokken en eenige kleine voorzieningen te ondergaan Volgens de laatste berichten ligt het in het /oornemen der Regeering om in de le helft van December Hr. Ms. „De Ruyter" en in de laatste helft dier maand Hr. Ms. „Utrecht" naar West-lndië te doen vertrek ken, waardoor alsdan ongeveer 15 Januari 1909 een eskader van 5 oorlogsschepen, be staande uit 2 pantser- on 3 pantserdeksche- pen hier vereenigd zal zijn, bemand met ruim 1600 koppen en bewapend met 4 kanonnen van 24 c.M., 16 van 15 c.M. en 18 van 12 c.M. en geschut van klein kalitfer. Ver moedelijk zal dit wel voldoende blijken om president Castro tot reden te brengen of tot aftreden te dwingen dit laatste echter alleen voor het geval een binnenlandsclie revolutie succesvol verloopt, waarop, nu de revolutio nairen in Curasao door de bovenvermelde schorsing enz. tot hun operatiebasis kunnen gebruiken, kans bestaat. De onlangs hier gepubliceerde tekst der tweede Nederlandsche noti heeft een zeer goeden indruk gemaakt en algemeen wordt de flinke taal, waarin deze vervat is, ge waardeerd. Wat hier ook algemeen opvalt in verge lijking met vroeger, is het voorbeeldig gedrag onzer matrozen, stokers en mariniers (waar van er sinds geruimen tijd plm. 800 hier aanwezig zijn) aan den wal. zoodat men over al met lof over onze schepelingen hoort spreken Een grappig staaltje van Venezolaansche vorstengunst is het volgende De heer Lopez, de voormalige consul van Venezuela te Curasao, die door de uittarten- de houding de oorzaak is geweest van de toenmalige relletjes, en die bij zijn terug komst in Venezuela door President Castro hiervoor beloond werd met de lucratieve be trekking van directeur der douane te Vela de Coro, is plotseling als zoodanig ontslagen en in ongenade gevallen. Ten slotte een kleine rectificatie op het geen door mij in dit blad vroeger reeds is medegedeeld omtrent een eventueele blok kade. Na deugdelijke te oevoegder plaatse ingewonnen inlichtingen is mij nl. gebleken, dat voor een doeltreffende blokkade 5 oor logsschepen benoodigd zijn, aldus te verdee- len 1 te La Guaira, x te Porto Cabello, 1 te Maracaibo, 1 te Carupano en 1 te Cu rasao ter aflossing. De Curasaosche Courant van 13 Novem ber meldt Met grooten bijval behoeft dat wel ge zegd? werd het bericht vernomen, dat het verbod van uitvoer van oorlogsbehoeften ten aanzien van Venezuela was opgeheven. Omtrent de vermoedelijke uitwerking van den maatregel op de regeering van Vene zuela zijn de meeningen verdeeldhouden velen vol, dat de President, de gevolgen daarvan voor de binnenlandsche aangelegen heden van de republiek vreezende, spoedig aan onze eischen zal toegeven, er zijn ook, die beweren, dat hij weinig beteekenis aan den maatregel toekent, althans de be doelde gevolgen wil braveeren. De tijd, in de naaste toekomst besloten, zai uitwijzen welke van de meeningen de ware is, maar hoe dat ook zij, voor de inge zetenen, die telkens en telkens weer de slachtoffers worden van de aan onze econo mische belangen vijandige handelingen der regeering van Venezuela, was het besluit tot opheffing van het verbod van uitvoer van wapenen naar dat land, als het ware een genoegdoening. Aan de zoo vaak vernomen klachte, dat wij nog politie spelen van een regeering, die zoo herhaaldelijk onze handel- en scheep- vaartbelangen benadeelt, zelfs ten koste van eigen uitvoerhandel, aan die klachte is dan eindelijk gehoor gegeven. Kon de maatregel te voren moeilijk worden geno men het oogenblik daartoe is thans geko men. nu hij in de bestaande orde van zaken past. Immers is daaraan voorafgegaan de verklaring, dat Nederland zich niet langer gebonden acht aan het met Venezuela in 1894 gesloten protocol, waarvan de voor naamste bepaling was, dat Nederland zou toezien, dat er hier gewaakt werd tegen het i beramen van revolutionnaire complottetn, gericht tegen het Venezolaansch gouverne ment, en den uitvoer van oorlogsbehoeften niet zal toelaten. Of er verdere maatregelen noodig zullen zijn, hangt natuurlijk er van af of de Vene zolaansche regeerings alsnog aan onze vor deringen gevolg geeft of niet. In betrekkelijk korten tijd zal dat moeten blijken. De Wekker schrijft naar aanleiding van het besluit om het verbod van uitvoer van wapens enz naar Venezuela voor onbepaal- den tijd te schorsen: „Die maatregelen van onze regeering von den hier algemeenegoedkeuring en werden ten zeerste toegejuicht, want waarom zouden wij, waar Venezuela toont slechts maatrege len voor ons over te hebben die van een opene cn verklaarde vijandigheid luide getui gen, naar de bepalingen van het protocol van 20 Aug. 1894, langer politie blijven spelen voor dat land en met al de ons ten dienste staande middelen alle samenzwerin gen of andere handelingen blijven tegengaan, die de openbare rust in Venezuela zouden kunnen storen?" Subsidie M d d. T e c h n. School. Naar aanleiding van de mede- deeling van den Minister van Binnenland sche Zaken in zijn Memorie van Antwoord op het V. V. over Hoofdstuk V der Staats begroting voor 1909, 'af Z.E. geen vrij heid heeft kunnen vinden om op deze be grooting een post te brenjen tot subsidiee- ring cener door den Ned. Aannemersbond op te richten Middelbare Technische School, heeft het hoofdbestuur van dien Bond zich tot de Tweede Kamer gericht met het ver zoek dat alsnog op voornoemde begrooting een bedrag zal worden uitgetrokken tot subsi- dieering dier school „ten einde aldus, door ondersteuning van het particulier initiatief, eene eerste schrede te doen op den weg, die zal moeten leiden tot het inhalen van den achterstand l p het gebied van het Middel baar Technisch Onderwijs, waarbij, naar de meening van adressant en niet van hem alleen een werkelijk groot volksbelang betrokken is". Rechterlijke ambtenaren. Naar Het Vad. mededeelt, hebben naar aan leiding van de volgende woorden door den minister van Koloniën in de Eerste Kamer gesproken bij de verdediging van het wets ontwerp tot oprichting eener rechtsschool voor Inlandrs„Ik weet waarlijk niet wat ik zon moeten doen om bekwame goede Europeesche juristen in grooten getale te verkrijgen, dat wij voor de aanvulling in Indie noodig hebben", de ,ieeren W. L. Bo- rel, president, Ch. Ph. du Cloux, off. van justitie, J. B. A. Vreede, vice-pres., H. Ch. van Meerten, rechter-commissaris, J. Th. de Lussanet de la Sablonière, J. M. Ch. E. le Rütte, R. H. Kleyn, E. Zorab en F. B. Si mon van Leeuwen, leden van den Raad van Justitie te Soerabaja, een adres gezonden aan H. M. de Koningin, waarin zij aangeven op welke wijze h. i. aan dat chronische te kort een einde kan worden gemaakt. Vooraf geven zij de reden aan, waarom h. i. de animo om bij de magistratuur dienst te nemen zoozeer is verslapt en onder de hoogere rangen van dien tak van dienst de geest van ontevredenheid meer en meer veld wint. In de eerste plaats zien adressanten de reden hiervan in de vermindering der grati ficatie en het afschaffen der overtochtskos- ten. Verder wijzen adressanteL er op, dat waar de lagere uinbten bij de Nederlandsch-Indi- sche magistratuur steeds worden uitgebreid, in de laatste jaren stelselmatig het aantal der hoogere ambten ingekrompen werd. Adressanten geven de volgende maatrege len in ernstige overweging ter verbetering vun den toestand. I. Intrekking van Staatsblad 1995 nr. 131 waarbij werd vastgesteld, dat een ambtenaar bij den burgerlijken dienst, om aanspraak te maken op een pensioen, over een ambt, be zoldigd met meer dan f 1000 s maands, vijf jaren in dieu rang moet hebben gediend, en terugkeer tot de oude tweejarige regeling. II. Een zoodanige regelmg der bezoldiging (met terugwerkende kracht voor alle thans in dienst zijnde rechterlijke ambtenaren), dat deze niet uitsluitend afhankelijk is van het ambt dat men bekleedt, doch een die ook rekening houdt met het aantal dienstjaren, bijvoorbeeld een recht op f 700 's maands bij 8-jarigen dienstf 800 s maands bij 12-ja- rigen dienstf 900 's maands bij 14-jarigen dienst; f 1000 's maands bij 16-jar. dienst; f 1200 s maands bij 18-jarigen dienst. III. Een recht op pensioen (eveneens met terugwerkende kracht voor de ambtenaren die nog in dienst zijn) na 20-jarigen dienst op minstens f 400 en na Z5-jarigen dienst op minstens f 4800. IV. Vorming van een van de staatsfinan ciën geheel afgezonderd, in Europa belegd, door een deskundig college beheerd kapitaal, uitsluitend bestemd ter verzekering van de pensioenen voor burger ambtenaren. V. Het maximum pensioen voor alle amb tenaren (zoowel burgerlijke als militaire) te bepalen op f 6000 's jaars (met handhaving van verkregen rechten). VI. Een recht op buitenlandsch verlof van één jaar na 6-jarigen dienst. VII. Een recht op binnenlandsch verlof van één maand telkens na één-jarigen dienst. VIII. Een hooger verlofstraktement (bij buitenlandsche verloven zoowel wegens ziekte als wegens langdurigen dienst). Arbeidsbeurs. Te Rotterdam hebben Burg. en Wethouders bij den ge meenteraad een voorstel ingediend tot in stelling van een bureau voor arbeidsbemid deling, onder den naam van Gemeentelij ke Arbeidsbeurs, en tevens een ontwerp verordening. Aan deze Arbeidsbeurs zal mede opge dragen worden het verzamelen van gege vens omtrent de arbeidsmarkt en het ver strekken van inlichtingen dienaangaande aan den Raad, aan Burgemeester en Wet houders of aan den Burgemeester. Zij zal, onder toezicht van B. en W., beheerd wor den door een bestuur van zeven leden, te benoemen door den Raad. De voorzitter en twee leden moeten uit den Raad gekozen worden. Aan degenen, die van de Arbeidsbeurs gebruik maken, wordt niets in rekening ge bracht. Door de kiezervereeniging „Neder land en Oranje" te Helder is een schrijven verzonden aan het „Hoofdbestuur" der Anti- rev. partij, waarbij zij kennis geeft dat -n hare ledenvergadering van 28 November 1908 besloten is de antirev. partij te ver laten en zich aan te sluiten bij de Christen- Dern. Partij. Deze kiesvereeniging, waarvan de heer A. P. Staalman eere-voorzn.er is, voer reeds sinds diens optreden tegen de antirev. partij in chr.-democratische rich ting ze bleef echter aangesloten bij het Cen- traal-comité, hoewel naast haar een twee ie antirev. kiesvereeniging „Vaderland en Oranje" werd opgericht, die ook bij het Cen- traal-comité werd t lecelaten. Omdat de anti rev. partij finale oplossing van het kiesrecht-

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2