I", 164. Tweede blad. 7de JaargafJA" Zaterdag 5 December 1908. BINNENLAND. AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoort f l.OO. Idem franco per post1.50 AIzoi.J' rlijke nummer-' - 0.05. verschijn dagelijks bohnlv op Zon- en Feest- ,V/e ou an uage.i. Adverlentiënmededeelingen enz.gelieve men vóór- 11 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat I. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels f 0.50. Elke regel meer - O.IO. Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 cents bij vooruitbetaling Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordcelige bepalingen tot het herhaald adverteeron in dit Blad, by abonnement. Eene circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kameroverzicht Eerste Kamer. In de vergadering van Vrijdag werd, na goedkeuring van een tiental kleinere wets ontwerpen, waaronder tot wijziging der ta rieven van gerechtskosten, de behandeling van de z. g. achterstandsontwerpen hervat. De heer 't Hooft hield zijne constitu- tioneele bezwaren vol, zoowel wat een al leensprekenden rechter als wat de gedwon gen pensioensregeling betreft. Hij zette uit een, dat het pensioen-ontwerp in aard en karakter wijziging behoeft. Daarom bedoel de de Kamer in Juli met de aanneming van de uitstel-motie-Reekers, den minister een wenk te geven tot intrekking van het tweede dezer ontwerpen, dat de Kamer onaanne melijk oordeelde. De Kamer kan niet opnieuw geplaatst worden voor een aanneming. Slechts ver werping bleef dus over, reeds voor de waar digheid der Kamer. De bedoeling zijner motie van Juli werd in ongeveer gelijken zin door den heer Ree kers toegelicht. Thans echter, nu de Minister na maanden toevens weer met de wetsontwerpen terug keert, moest spr. (en hij sprak ook namens zijne politieke vrienden) ontwerp 2 verwer pen; tot zijn leedwezen, omdat hij gaarne met dezen hoogstaanden Minister nog veel hoopt tot stand te brengen. De Minister zou echter kunnen voorkomen, dat de andere ontwerpen in,den val van no. 2 worden mee gesleept, door de kon. bekrachtiging van die andere aan te houden, totdat een nieuw ontwerp no. 2 zal zijn aangenomen in den zin dezer Kamer. Den Minister werd door den heer V. d. B i e s e n dezelfde raad gegeven. De Min. van Justitie verklaarde, dat de drie ontwerpen een en ondeelbaar zijn. Een novelle, hangende de eindbeslis sing der Eerste -earner, bleek met de Grond wet niet bestaanbaar. Dit heeft de Minis ter eerst na 23 Juli ingezien, dus na de aanvaarding van de uitstel-motie-Reekers. Intrekken kon de Minister een der ont werpen niet. Bleef dus overaanneming van alle drie in 't vooruitzicht van een novelle. De daardoor ontstane leemte had geen groo- ter beteekenis dan die, waarin de novelle op het Aroeidscontract heeft voorzien. Op verzoek des Ministers werd het tweede ont werp (betrekkelijk de pensionneering) het eerst in stemming gebracht en verworpen met 39 tegen 8 stemmen. Op verzoek van den minister wordt daar na de beslissing over de ontwerpen 1 en 3 aangehouden Tweede Kamer. In de vergadering van Vrijdag werd de be raadslaging voortgezet over de afdeeling Mildelbaar Onderwijs. Door de Regeering wordt een nieuw art. 37bis voorgesteld, luidende Aan den Bond van Aannemers voor hunne middelbaar technische school voor de bouw vakken 17,500, welk artikel, na gunstig advies van de Comm. v. Rapp. zonder stem ming wordt goedgekeurd. Bij art. 142 (subsidiën aan scholen voor ambachtsonderwijs) verhoogde de minister het art. met 3000, teneinde te kunnen na gaan waar verhooging noodig is en die even tueel te verleenen. Na gunstig advies van de Comm. v. Rapp. wordt het artikel goedgekeurd. Bij art. 148 (subsidiën aan vereenigingen ter bevordering van het leerlingwezen) be toogde de heer Bos, dat de Regeering nog veel kan doen ter bevordering van het leer lingwezen, door mede te werken tot het slui ten van leercontracten tusschen patroons en leerlingen, gelijk dit in België reeds ge schiedt. Reeds verschillende aanvragen zijn ingekomen tot het sluiten van leerlingcon tracten, zoodat reeds handelend kan opgetre den worden zonder te wachten op het en quêterapport van den Middenstand. De Minister antwoordt, dat naar aanleiding van het verleden jaar genomen besluit der Kamer zes aanvragen zijn inge komen, maar te laat om daarop eene beslis sing te nemen. Spoedig zal dit echter wor den gedaan en een algemeen reglement ont worpen worden over subsidieering. Hierna begon de algemeene beraadslaging over de afdeeling Lager Onderwijs. De heer Bos vroeg, waar de Mem. van Antw. buitengewoon vaag is, welke richting de regeering uit wil met het Lager Onder wijs en met welke snelheid ze wil gaan. 't Schijnt dat deze regeering met het oog op den financieelen toestand, de hand op den zak houdt, maar dit mag niet prejudiceeren voor de toekomst. Welke reorganisaties lig gen in het verschiet? Zonder dat het rap port der aaneenschakelingscommissie ver schenen is kan reeds veel worden gedaan zonder in botsing te komen met den arbeid dier commissie, als men haar eenvoudig maar raadpleegt. Spr. wenscht een bepaald ant woord op deze vraagwil de regeering weer aansturen op een politieken schoolstrijd? Wil men de bijzondere schoolregel, de openbare school uitzondering maken? Zoo ja, hoe wil men dat dan overeenbrengen met de Grond wet. Tt.* zeerste zou Spr. het betreuren, wan neer de rust, waarin wij de in de laatste ja ren leven, weder werd verstoord. Had de Regeering het systeem van onderwijs voor ziening gehandhaafd, dat thans gevolgd wordt, Spr. zou er vrede mede hebben. Sprekers vaste overtuiging is, dat artikel 192 moet blijven gehandhaafd. Het onderwijs moet vrij blijven en het L. O. van overheidswege gegeven moet zoo zijn, dat het niemands godsdien stige overtuiging kwetst. Nu spreekt het vap zelf dat aan het bijzonder onderwijs op rui me schaal steun moet worden gegeven, waar van het gevolg is geweest, dat op vele plaat sen het openb. lager onderwijs op den ach tergrond is gedrongen of verdrongen. Het gevolg daarvan is, dat op vele plaatsen de minderheden niet meer tot hun recht komen. Spreker wijst er vervolgens op, dat aan de rechterzijde zich een sterke actie ontwikkelt voor het bijzon der onderwijs, welke actie zich wat het open baar lager onderwijs niet even sterk ontwik kelt aan de linkerzijde. Strikte neutraliteit bij het L. O. is en blijft Spr.'s leuze en hij verwondert zich nog over de houding door den minister Rink destijds aangenomen, die het bijbellezen weder op de openbare school wilde toelaten. Hierna wijst Spr. op het eigenaardig karakter, dat het lager onder wijs in verschillende deelen des lands reeds heeft ingenomen. Is dat om te ontkomen aan den invloed der socialistische onderwij zers? Geen haar op Spr.'3 hoofd dat er aan denkt. Zeker, de opleiding der onderwijzers moet verbeterd worden. Dat zegt de heer j Troelstra ook, maar bij hem blijft het bij I spreken, terwijl wij zegt Spr. wij doen het. Dat is het verschil. Alsnu komt Spr. tot de zorg van over- i heidswege voor het O. L O. In de eerste plaats moet gewaakt worden tegen een onge zonde concurrentie, gelijk thans bestaat. Door wetswijziging moet daarin worden voorzien. In de eerste plaats moet aandacht geschonken worden aan het voorbereidend onderwijs, waarover rechts en links het eens zijn. Verder vraagt Spreker herziening van de bepalingen ten aanzien van de leer krachten aan de kleine scholen en vestigt hij de aandacht op het herhalings- en vak onderwijs. Gaarne zag Spr. ook, dat meer gedaan werd om het peil der onderwijzers te verhoogen Ten slotte stelt Spr. ter be korting der discussie de volgende motie voor ,,De Kamer, van oordeel dat de vraag, welke houding de Regeering behoort aan te nemer, ten aanzien van de schrijfwijze der Nederlandsche taal, een afzonderlijke be handeling vordert, gaat ov. tot de orde van den dag." Deze motie wordt zonder stemming aan genomen. De heer Roodhuyzen verlangt mede meer licht in 's ministers onderwijspolitiek. Eveneens verzoekt hij den minister te waken tegen deloyale concurrentie tusschen open bare en bijzondere onderwijs. Komende tot de opleiding van de onder wijzers, wijst spreker er op, dat niet eens een kweekschool wordt opgericht, waartoe de Kamer het besluit reeds genomen heeft. Ook de normaallessen moeten verbeterd worden. Altijd wordt maar gehakt op de normaalles sen, maar het zijn beste, brave kerels, die hun krachten daaraan hebben gewijd tegen een allerkarigste bezoldiging. Laat toch ein delijk de positie van die onderwijzers aan de normaallessen eens een menschwaardig be staan worden. De heer Kooien zet uiteen, dat uit het oogpunt van relatief schoolverzuim de Leerplichtwet op het platteland zeer gunstig heeft gewerkt. Van het leegloopen der hoogste klassen in den zomer en bij de oogst is thans geen sprake meer. Spr. wenscht de Leerplichtwet gehand haafd te zien, maar verbeterd. In verschil lende gemeenten toch schijnt de bepaling nog te bestaan, dat schoolhoofden kinderen kunnen weigeren, wanneer de ouders geen schoolgeld betalen. Zoo iets is in Vreeswijk voorgekomen, maar Spr. meent dat de ge meentebesturen daartoe niet meer gerech tigd zij'n. Nog zou spreker o. a. willen bepaald zien, dat leertijd voor het 6e jaar niet werd be schouwd als onderwijs bij de Leerplichtwet bedoeld. De heer Roessingh kan zich geen denkbeeld vormen van absolute neutraliteit aan de openb. school. Hoe moet het met die absolute neutraliteit gaan bij het geschiede nisonderwijs, met de christelijke en maat schappelijke deugden? Hoe kan een onder wijzer zijn geheele persoonlijkheid op zijde zetten? Voor hem die dat zou willen doen zetten Slechts betrekkelijke neutraliteit is moge lijk. De beschikking van den minister Rink betrof niet het bijbellezen doch de bijbel- sche geschiedenis. Spreker heeft het altijd betreurd dat bij de opleiding van onder wijzers niet meer gedaan wordt aan de ver schijnselen van den Godsdienst en het Chris tendom hetgeen zeer noodlottig is. Spr. keurde het goed dat men in Assen voor de vrije- en ordeoefeningen militaire instructeurs had beschikbaar gesteld. Dat was Volstrekt geen opleiding tot soldaat, zooals velen gezegd hebben. De heer Van der Molen zou, waar de schoolstrijd 11a zoo lange jaren geëindigd is, het eveneens betreuren wanneer men dien opnieuw deed ontbranden. Uiüvoerig beplette spreker de verbete ring van de opleiding der onderwijzers van het herhalings- en van het vak-onderwijs. Wat da Leerplichtwet aangaat, wijst spre ker op den administratieven omslag en op enkele categorien van kinderen, die buiten het schoolverzuim vallen. Zoo kan de wet niets doen ten aanzien van kinderen van ouders, die buiten echt leven. De heer De Visser drong, evenals ook de heer van der Molen gedaan had, aan op hooger subsidie voor de bijz. normaal lessen in verband met de beweging voor ge concentreerde normaallessen, gelijk deze te Amsterdam en Groningen reeds tot uiting is gekomen. De heer Ter Laan klaagt over den langzamen voortgang op het gebied van het L. O. Sedert 1878 is er eigenlijk weinig ver anderd. Waarom? Omdat het met tegenzin g»ng. Ook na 1891 hebben de liberalen ver zuimd te doen wat op hun weg lag. In plaats van verbetering van het onderwijs zou de heer Ter Laan liever spreken van langzaamheid, uitstel, afstel. Daarbij komen de maatschappelijke verhoudingen in de eerste plaats de kinderarbeid, waardoor dui zenden kinderen aan de school onttrokken worden. Zoolang daaraan niets gedaan wordt komt men er niet. Aalleen in Amster dam zijn er 14.000 kinderen van 12 tot 16 jaar die arbeiden. Overal ziet men den kin derarbeid toenemen en het wordt hoog tijd, dat daaraan eindelijk eens iets gedaan worde. Spr. drong voort aan op controle voor het bijzonder onderwijs en op verbetering van de opleiding der onderwijzers in het al gemeen, want hoewel de eischen voor de hoofdacte volstrekt niet te zwaar zijn, zakken er elk jaar een aantal voor die acte door gebrekkige opleiding. De geheele positie van den onderwijzer eischt verbetering. Maar altijd is het wachtwoord geldgebrek". Maar voor oorlog en marine is geen geldgebrek. Spr. merkte o.a. nog op, dat behalve de heer Roessingh, er nog tal van vrijzinnigen zijn, die naar de bijzondere school koersen. Dezen om wille van de keuze van personeel, waarbij men doelt op de onderwijzers van de S. D. A. P., genen om ..ndero redenen. Waar de heer Drucker betoogde, dat er geen onmacht heerschte der bourgeoispar tijen om wat te doen, daar volgt dat er on- wJ bestaat. Schoone woorden worden er ge bruikt, gekibbeld wordt er over openbaar en bijzonder onderwijs en ons volk word tafge- scheept met een schijntje van onderwijs. Deheer De Savornin Lohman wil over de neutraliteit van het onderwijs thans geen theoretisch debat houden. Hij keurt het door de regeering ingenomen standpunt goed, een standpunt door opvol gende regeeringen van rechts en links inge nomen. Een openbare school behoeft niet per se een neutrale school te zijn. Laat men dus den weg volgen, in de laatste jaren ge volgd en elkaar met rust laten, en laat de overheid alleen tusschenbeide komen, gelijk zij tot dusver gedaan heeft bij klachten der ouders. De heer Ketelaar, die uitstel vraagt van zijn rede tot Maandag, hetgeen door den Voorzitter geweigerd wordt, betoogt, terwijl er nog tien Kamerleden aanwezig zijn, dat bij deze begrooting alles wordt uitgescha keld terwille van de ineenschakelingscommis- sie. Geen enkele toezegging wordt gedaan. Waar de minister zich ten aanzien van de leerplichtwet op neutraal terrein bevindt, be vreemdt het spreker dat ook de wijziging dier wet afgewezen wordt. Op eene desbetreffende vraag van den heer Ketelaar antwoordde de Minister van Binnenlandse he Zaken, dat hij in strijd acht met de wet op het lager onderwijsartikel 6 der instructie voor de onderwijzers der openbare lagere scholen te Hoogeveen, welke instruct'e die onder wijzers schijnt te verplichten tijdelijke over plaatsing naar eeu andere school te aanvaar den. Indien de gemeenteraad van Hoogeveen die bepaling niet intrekt, zal de minister haar ter vernietiging voordragen. Maandag li uur voortzetting. Besloten is de volgende week Maandag, Woensdag en Vrijdag avond-zitting te hou den. Berichten. Wereldtaal. Woensdagavond heeft in Den Haag een eerste bijeenkomst plaats gehad van aanhangers van het denk beeld eener wereldtaal, waarvan het Ido van den markies de Beaufront. voortgeko men uit bet Esperanto, hoewel niet volmaakt, als het beste van de bestaande stelsels werd aanbevolen. Mr. Troelst a over het werkloozen vraagstuk. Voor een stampvolle zaal heeft mr P. J Trnelstra gisterenavond in Bellevue te Amsterdam het woord gevoerd over de werkloosheid. Het was te wachten, dat spreker de oor zaak daarvan toeschreef aan het kapitalisme, zich verder aansluitende bij een woord van prof. Pierson, dat zelfzucht de drijfveer is bij de tegenwoordige voortbrenging. De hulp, die door fondsin, gemeenten en Rijk geboden wordt, heeft, volgens Spr., niet veel te beteekenen. Zoo kwam Spr op de jongste interpellatie m de Tweede Kamer. Hij meende te mogen constateeren, dat nog nooit een minister zulk een treurig figuur in deze qu&estie heeft gemaakt als thans de minister Heemskerk. Spr leverde een uit voerige en spottende entiek op hetgeen vaD regeeringswege bij die gelegenheid werd ge antwoord en op hetgeen verder van christe lijke zijde is gezegd, en eindigde zijn meer dan twee uur lange rede toet een peroratie voor het socialisme. Boekbeoordeeling. Onze Dichters, door Gust. van Elring met boekversiering door Frits Lensvelt uitgave van Meulenhoff en Co., te Amsterdam. Een boekdeel van 600 blad zijden, waar de samensteller, onze bekende letterkundige Heijtingh, schrijvende onder den schuilnaam Van Elring, meé bedoelt, de vele mooie gedichten, welke onze letterkun de heeft- voortgebracht, nader te brengen tot het Nederlandsche volk. Dusonze dichters j van de vroegste tijden af tqt heden, en wel in hoofdzaak onze lyrische dichters, terwijl van hen, die na 1860 geboren werden, al leen verzen opgenomen werden, wanneer door hen bundels poëzie werden uitgegeven. Van enkele dichters kon helaas, door den onwil der uitgevers, geen gedicht worden opgeno men. De heer Heytingh heeft een groot stuk werk verricht daarvoor worde hij beloond doordat het blijke, dat menigeen den bun del wil bezitten om tijd en wijl, in een ver loren uur ook, te beluisteren onze oudere en nieuwere zangers, meer te leeren kennen en waardeeren, het mooie van onzo taal en letteren. Het Nieuwe Testament, voor leekan leesbaar gemaakt door H. Bakels, uit gave van de Mij. voor goede en goedkoope lectuur te Amsterdam. Aan H Bakels, den bekenden schrijver van dat pakkende ,,Bouquetje Dogmatiek" danken wij dit N. Testament, een boek van 800 bladzijden, waartu'sschen geplaatst wer den een paar kaartjes en 20 plaatjes naar Luyken. In net bandje kost het slechts f 1.25. De Statenvertaling ligt aan dezen tekst ten grondslag waar hert moest, om der juistheid wille, werd er van afgeweken, na raadplegen van .de nieuwste en beste over zettingen en verklaringen. De meest treffende gedeelten zijn gespa tieerd en komen daardoor meer uit. Noten aan den voet der pagina geven hier en daar gewenschte verklaringen voor den leek. Prof. Meijboom schreef een voorrede, en aanbe veling tegelijk, bij deze uitgave. Evenwel het boek beveelt zichzelf aan hiervan kan in den vollen zin des woords gelden Goede en goedkoope leotuur!" Huwelijksgeluk, door Otto Func- ke, uit het hoogd. door ds. P. Warmenho- ven, uitgave van A. W. Sijthoff, te Leiden Wijlen Karl Gerok is de peet van dit boek, dat feitelijk ontstond hoog op de rotsen van Helgoland, waar de Bremer predikant den ouderen dichter ontmoette en 't gesprek tus schen die beiden ging over een Vademecum voor jonggehuwden. Otto Funcke's boek wil een goede raad gever zijn voor verloofden en jonggehuwden om hun 't leven mooi te helpen maken. Geen catechisatie- of preektoon in deze blad zijden, wel gemoedelijke vroomheid soms, zouden wij bijna zeggen, er zelfs een beetje "bijgehaald" ernstig geschreven zijn ze en toch telkens weer komt de humor even om den hoek kijken. Daar kan van dit werkje voor menige jongeman en jongevrouw zegen uitgaan, 't is een goed boek I Gedachten uit de werken van Ralph Waldo Emerson, verzameld en vertaald door E. C. H van Reyn Snoeck, uitg. H. Honig, te Utrecht (met portret). Over 20 onderwerpen verdeeld wordt ons hier een bloemlezing van goede gedachten, zooals daar b.v. zijn: ,,doe uw werk en ik zal weten wie gij zijt" of ,,liet duurt lang eer wij ontdekken hoe rijk wij zijn" of ,,als wij geen goden in ons leven ontmoeten, dan komt het doordat wij er geen huisvesten". Geen boek om achtereen uit te lezen, maar bladzijden, waarop het oog gaarne oogen- blikken blijft rusten, die te denken' en te betrachten geven Kamerplanten, baar cultuur en verzorging, met afbeeldingen, door J. K Budde, hortulanus aan 's' Rijks Universiteit te Utrecht, 2de druk, uitg. A. W. Bmna en Zn., te H. Naar aanleiding van oen voor de leden der Haagsehe tuinbouwvereeniging gehouden voordracht en op verzoek van en kelen, die met het gesprokene in kennis kwa men, werd dit boekje in 't lioht gegeven, waarvan nu een vermeerderde'" tweede druk versoheen. Voor liefhebbers van kamer planten een goede vraagbaak Geen Griekse h meer, door dr. II Buringh Boekhoudt, te Velp, uitg. Nijgh en Ditmar's Uitg. Mij. te Rotterdam. De schrijver gaat uit van het feit, dat de gymnasia in ons land zachtjes aan ontvolkt raken en komt tot de slotsom, dat krachtig de hand dient geslagen aan de hervorming van het gymnasiaal onderwijs. Misschien kon de schrijver nog veel verder gaan en de vraag stellen of niet heel ons onderwijs her ziening behoeft. Trouwens dat is al meer gezegd gezegd, ja! Ontwer p-v erordening tot hef fing eener plaatselijke directe belasting naar het inkomen voor de gemeente 's Graven- hage. Voordracht gehouden in „Handel, Nij verheid en Gemeentebelangen" door L. de Fouw, inspecteur bij 's Rijks belastingen. Misschien kunnen andere gemeentebesturen ook uit deze bladzijden iets leeren in elk geval geldt van 't belastingsysteem wat geldt van 't onderwijssysteemer is hieir nog heel wat te herzien 1 Pro en Contra, de bekende uitgave der Hollandia Drukkerij te Baarn, waarvan no. 9 der 4de serie het voor en tegen be pleit van Gedwongen Winkel sluiting, het vóór, bij monde van Fie- deldy Dop en het tegen bij monde van S. Deenik. Belangen van verschillenden worden hier naast en tegenover elkaaar gezet, dwang en vrijheid tegen elkaar gewogen. Belangheb benden en belangstellenden mogen deze blad zij Jen lezen Kalender en Tijdschrift. Laurillard's Scheurkalen- d e r, uitg. 8. en W. van Nooten, te Schoonhoven. Weemoedig stemt de gedachte, dat deze Laurillard's laatste kalender is. Een rustig landschap siert het schild, en wat het blok betreft, wij weten hoe Lauril- lard een goed woord had voor eiken dag. Zoo schreef hij voor 1909 o. a. „Velen ver geten den dood, maar de dood vergeet nie mand". Het eerst^ kan van den edelen ont slapene niet worden gezegd, het tweede bleek ook met betrekking tot beun te gelden. Zijn vrienden zullen het een voorrecht achten ook in 't jaar, dat vóór ons ligt, zijn stem te mogen beluisteren, en meer dan de vorige nog; zal deze jaargang menige huiskamer sie ren. De Vrouw en haar Huis, onder rod. van Elis. M. Rogge en R. W. P. de Vries, uitg. Holkema en Warendorf, Amster dam. De Dec.-afl. bevat o.a. Sinterklaas, een tendenz-stukje door A. de Haas, Kleine Huisgenooten door Garjeanne, die tevens lastige medebewoners zijn, Kerstboomversie ring door kinderen door FranckenCoster, aardig voor de donkere avonden voor Kerst mis, een middel om al wekep te voren van den kerstboom te genieten. Voorts een art. over plumpudding actueelen een ander over Brievenschrijven altijd actu eel! een mooi vers over Twee Woorden, en eindelijk de gewone rubrieken 1 Het Leven, geïll. weekbl., Bureaux Keizersgr. 285 te Amsterdam. Het laatst verschenen nr. heeft als kunstbijlage „Among the Ruins" (Alma Tadema) en arti kelen over „Zonde" van J. Reyneke v. Stuwe, Amsterdamsche coöperatieve keuken, '1 nieuwe voorportaal op den Dam, de Ibsen- feesten, de slaap-danseres, Genickstarre enz. enz. Elke afl., die slechts 10 ets kost, geeft heel wat te lezen en heel wat te kijken'! Holland Express, Bureau Prins Hendrikkade 20/21, kamer 16, Amsterdam. Het Dec.-nr. handelt over de Zwitsersche Riviera (met platen van Montreux) en het Centraal Bureau van Vreemdelingenverkeer, een nuttige zaak. waarvan het nut hier uit eengezet wordt. De uitvoering van de platen laat niet te wenschen over en helpt de waarde van dit tijdschrift, verhoogen. De Camera, bureau Hofwijckstraat 13 Den Haag. Behalve artikelen over Eilers, over Kunstfotografie, Scherp of Onscherp, Projectielantaarn, enz heeft de laatste afl. foto's van Eilers, vier in getal, die ons laten zien hoe „de man zijn werk opvat en uit voert". Voor liefhebber en vakman een nut tig tijdschrift Nieuw Vrouwenleven, maand blad voor dames, onder red. van Daisy E. A Junius, te Heelsum. Het Dec.-nr. han delt in kortere en langere artikelen over „Limonade en Melk" en hun vervalsching, „Taal en letterk. congressen" en hun ont aarding, „Sinterklaas" en zijn zegen. Voorts de „Cosmopolitische Caramels" en overige gewone rubrieken. Voor de Kinderkamer, Kin derwereld, Jong Volkje, de be kende drie tijdschriften voor onze jongeluid jes in opvolgenden leeftijd, uitg P v. Bel- kum Az te Zutfen. Zooals wij hier gewoon zijn onderhoudende, goede leotuur voor onzo jongens en ipeisjes, b.v. Been's Schoorsteen veger uit den Franschen tijd, het Spook- molentjc enz. daarbij aardige illustraties en bij 't Jonge Volkje als premie „Gulliver's reizen" in afleveringen. Buitenleven, red. K. Siderius, uiig. M. Olivier, te Amsterdam. De laatste afl. handelt over het broeden van kippen, het teelen van witlof, hybridisatie bij rozen, een en ander met afbeeldingen verduidelijkt. Voor vaklui en liefhebbers beiden een aardig en nuttig blad. F. W DRTJVER.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 1