KOLONIËN. BINNENLAND gaan voort zich normaal te ontwikkelen On danks partieel misgewas, gaat de landbouw voortdurend vooruit. De fitiancieele toe stand van deu staat is goed. De sociale ver zekeringen en de naasting van spoorwegen nopen tot het zoeken naar nieuwe hulp bronnen. Het exposé lokte toejuichingen uit. Oostenrijk en Turkije. Officieus wordt uit lvonstantinopel be richt, dat de Oostenrijksche gezant op nieuw met den grootvizier geconfereerd heeft over den boycot van de Oostenrijksche goederen. De gezant heeft verklaard, dat zoodra de boycot ophield, Oostenrijk voorstellen zou doen tot regeling van de kwestie van Bosnië en Herzegowina en zoo het bijeenkomen van de conferentie zou vergemakkelijken. Men meent te weten, dat de grootvizier heeft ge antwoord, dat hij steeds zijn best deed den boycot te verzachten, maar dat Oostenrijk zou moeten beginnen met bevredigde ver klaringen betreffende Bosnië en Herzego wina af te leggen dan zou de boycot ter stond een einde nemen. Volgens de laatste inlichtingen, zouden de onderhandelingen tusschen Turkije en Oostenrijk begonnen zijn. Oostenrijk zou aan Turkije eene schadevergoeding van 50 mil- lioen frcs aangeboden hebben \V e e n e n, 1 0 D e c. De indruk van ont spanning, die men sedert twee dagen had, schijnt zich te bevestigen. De regeering schijnt verlangend te zijn, de entente met Rusland te voltooien, en al aarzelt zij nog met Turkije in onderhandelingen te treden, er is toch reden om ie meenen, dat de on derhandelingen zullen kunnen worden aange vat met eenige hoop om zich te verstaan. Konstantinopel 1 L Dec. Men verklaart het bericht ongegrond dat de re geering van Oostenrijk-Hongarije zou heb ben laten weten, dat zij bereid was in on derhandelingen te treden met Turkije op den grondslag, dat Oostenrijk een deel van de Turksche schuld zal overnemen ServIS. Belgrado, 10 Dcc. I)c berichten worden ongegrond verklaard, dak de officie ren van de garnizoenen van Belgrado en Nisch den wensch zouden hebben uitgedrukt aan den kroonprins, dat de Kon.ng ten zijnen gunste afstand zou doen van kroon. Op initiatief van de studenten heeft heden morgen eene plechtige betoóging plaats ge had van de Slavische -ereemging in de kathedraal, bij gelegenheid van Jen verjaar dag van den moord van Sloveren te Ljoe- bliana en voor de zielesrus' van de te Praag gedoode Czechen. Er Vraren eene groote me nigte studenten en officieren en verscheidene vereenigingingen tegenwoordig. 25 priesters droegen de mis op, De voorzitter van de skocptschtina, talrijke afgevaardigden, leden van den gemeenteraad e ïz. woonden de plechtigheid bij. Bij het passeeren van den stoet waren de winkels gesloten en de huizen met zwarte draperieën .-ehangen. Bulgarljë. Sofia, 10 Dec. De minister van bui- tenlandsche zaken verklaarde in antwoord op interpellatiën. dat als de politiek, die de regeering zich heeft gesteld tegenover Tur kije zeer gewaardeerde uitkomsten heeft ge had, men moet erkennen, dat de politiek der regeering eene kostbare compensatie is van de hinderlijke fictieve vassaliteit van Bulgarije tegenover Turkije. Om bewijs te leveren dat wij in vriendschap wenschen te leven, zijn wij niet overgegaan tot het ge bruik van wapenen. Eene dergelijke actie onzerzijds zou de politiek der regeering be lommerd hebben. Wij hebben manschappen naar huis gezonden toen Turkije mobiliseer de. Toen de mogendheden Bulgarijo raadden zich rechtstreeks tot Turkije te wenden voor de erkenning van zijne onafhankelijkheid, hadden wij reeds eene aanvrage gedaan om ta weten of het mogelijk was zich recht streeks te verstaan. Trouw aan onze politiek, hebben wij verklaard, dat wij erkenden wer kelijk benadeelde belangen te zullen schade loos stellen Wij hebben Liaptscliew gezon de.'1 op verlangen van de Porte zelf Zijne zending leverde geen definitief resultaat om dat de Porte eene reeks politieke vragen on afhankelijk van de Bulganrsche zaken had te regelen. Wij hebben in eene zeer korte ver daging toegestemd. Wij zijn overtuigd, dat wij 't spoedig eens zullen worden. Turkije. Konstantinopel, 10 Dec. De opening van het parlement is tot 17 Decem ber uitgesteld. Londen, 10 Dec. Reuter verneemt, dat de Turksche regeering den wensch heeft uitgedrukt een Britschen admiraal in dienst te nemen om de Turksohe vloot te rtorganiseeren. De Engelsche regeering heeft dezen wensch ingewilligd. Allerlei. Londen, 10 Dec. Carl Meyer, door Reutei ondervraagd, zeide dat de politiek van Debeers om hot te voorschijn halen van diamanten te beperken en het besluit om de prijzon hoog te houden, reeds vruchten draagt. De vooruitzichten zijn hoopvol. Brussel, 11 Dec. Heden morgen heeft op een station van Brussel, waar vele arbeiderstreinen aankomen, eene botsing plaats gehad tueschen een goederentrtein en een arbeiderstrein. Van don laatsten trein werden verscheidene wagens omver gewor pen. Er zijn verscheidene dooden en gewon den. Tweede telegram. Er zijn bij dit ongeluk geen dooden. Het aantal gekwetsten is 20, waarvan 7 ernstig. M e s s i u a 10 Dec Heden morgen is te Montalbano een sterke aardbeving voor gekomen, die gevolgd werd door verscheiden andere schokken. Het stadhuis, de kerk en verscheidene woningen zijn ernstig bescha digd. Er heerscht eene paniek onder de bewoners. OOST -IN DIE. Flores. Blijkens een uit Nederlandsch Indië ontvangen telecram is bij ongeregeldheden op Flores (Timor en Onderhoorigheden) één Amboineesch militair beneden den vang van officier gesneuveld en een andere zwaar gewond. Kameroverzicht Tweede Kamer. Bij hel Donderdag voortgezet algemeen debat over de marine-begrooting oordeelde de heer a n s e n, dat de minister niet vol doende heeft rekening gehouden met den financieclen toestand des lands. Deze begroo ting is hooger dan ooit; het record is er mede geslagen. Spreker verklaarde zich vóór 's ministers voorstel tof aanschaffing van een tweede onderzeeboot en van twee torpedojagers maar bestreed den begrootingspost voor verwapening van de Kortenaers. De uit gaaf daarvoor is niet geëvenredigd aan liet nut dat daaruit is te verwachten Spreker drong vervolgens aan op zuini ger beheer bij de rijkswerven, en oordeelde dat het niet getuigt van beleid van den minister, dat hij, niettegenstaande moeilijke omstandigheden aanwezig waren, den com mandant van de „Gelderland" in West-Indië liet vervangen. De lieer Van V 1 ij m e n betoogde, dat vlootversterking en het geregeld onderhou den van onze vloot voor Nederland een plicht is tot handhaving van onze neutrali teit. Deze vlootversterking moet geleidelijk geschieden, anders komt men opeens voor te zware offers te staan. Een vast plan is niet noodigwant bij de ontwikkeling der techniek is toch telkens wijziging gewenscht. Spreker verklaarde zich vóór afbouw van „De Zeven Provinciën." Met nadruk bepleitte spreker het gelei delijk tegengaan van het nachtelijk passa gieren. De heer VanCitters huldigde-'s mi nisters beleid en steunende diens plannen, betoogde, dat het jaar op jaar uitstellen niet te rechtvaardigen is, wanneer men in het oog houdt, dal verwikkelingen in Europa ons elk oogenblik nopen tot verdediging van onze neutraliteit. Ook spreker zag in 's ministers voorstel tot verwapening van de „Kortenaers" een zuinigheidsmaatregel De heer B 1 o o k e r kwam op tegen dit opeischen vobr de rechterzijde van het mo nopolie van zedelijkheid. Ook spreker wil de zedelijkheid bevorderen maar door klei ner maatregelen als de minister neemt zal men het kwaad niet keeren, maar slechts schijn kweeken. Wil men bij de uiarirfe inderdaad de on zedelijkheid tegengaan, dan is daartoe noo dig een opvoeden in etlïischen en religieuzen zin. Men bedenke, dat de marine bestaat uit jonge menschen, die voldoen aan eene func tie door de natuur in den mensch gelegd ontwikkelde menschen hebben een rem die hen weerhoudt van uitspattingen. Door goe de opvoeding moet men onzen schepelingen die rem doen deelachtig worden. Spreker was tegen het verbod van ver schaffing van voorbehoed-middelen en wees op het groote gevaar dat van het verbieden van bordeelen-bezoek is te duchten. Hij vreesde daarvan aankweeking van tegen-na- tuurlijke ontucht en onanie. De heer N o 1 t i n g drong aan op betere bevordering van het gezinsleven van gehuw de schepelingen en op bestrijding van de onzedelijkheid in Nieuwendiep. Voorts bepleitte hij positieverbetering voor de militaire werklieden aan de marinewerf. De heer Roodhuijzen achtte 't me degeven van voorbehoedmiddelen aan het marine-personeel een hoogst afkeurenswaar dige daad Door radicale positieverbetering wilde spreker aan dat personeel uitzicht geven op een gelukkig huwelijk. Daarin was zijns inziens het middel gelegen om de on tucht tegen te gaan. Spreker bepleitte voorts de opheffing van het verbod van het bezoeken van liet marine- gebouw te Den Helder. De heer Schokking juichte met den heer Citters 's minister beleid toe. Ook spr. wekte op tot krachtige bestrij ding van ontucht, maar niet uitsluitend in liet belang van de gezondheid. Met nadruk kwam spreker op tegen het standpunt door den heer Blooker ingenomen. De V oorzitter deelde mede, dat H M. de Koningin heeft doen berichten tot Haar leedwezen verhinderd te zijn de com missie uit de Kamer, tot aanbieding van de nominatie voor den Hoogen Raad, te ont vangen Die voordracht zal nu schriftelijk aan H. M. worden toegezonden. Bij het voortgezet marine-debat opperde de heer Janssen (Maastricht) bedenkin gen tegen verwiapening van de „Korte naers", omdat daardoor geen grooter voor- uitwerking wordt verkregen. Spreker drong bij den minister aan zich bij aankoopen niet te veel van tusschenper- sonen te bedienen. De heer P a t ij n is geen anti-militairist, had geen principieel bezwaar tegen de aan gevraagde torpedobootjagers, maar achtte daarvoor hot oogenblik niet gunstig. Zoo goed als op andere hoofdstukken moet ook op marine bezuinigd worden. De heer Van Kar nebeek oordeelde dat 't voor Nederland niet te veel is jaar lijks 4 millioen uit te geven voor instand houding der vloot Met liet oog op moge lijke verwikkelingen moet men aan dien maatstaf vasthouden. Spreker bestreed alle besnoeiingsamende- menten en drong aan op handhaving van het verbod van het bezoeken van het marine gebouw van den Matrozenbond, dat hij noemde het hoofdkwartier der sociaal-demo cratie. Spr. constateert met leedwezen een steeds sterker wordende oppositie bij links tegen de vloot. De minister van marine, de beer Went- holt verdedigde allereerst het eindcijfer der begrooting, on daarna de verwapening van de Kortenaers"' als een bezuinigings maatregel, die ons in de eerste jaren zal kun nen weerhouden van aanbouw van groote schepen In verband met de gesteldheid van onze kust is klein materieel niet voldoende voor handhaving van de neutraliteit Torpe dobooten kunnen op zijn hoogst protestee ren tegen schending van de neutraliteit. De „Kortenaers" kunnen nog een jaar of ze ven goede diensten bewijzen, mits men er van maakt wat er van te maken is. Vei volgens verdedigde de Minister den aanbouw van torpedojagers. Door Gouver neur-Generaal Van Heutsz en door den com mandant der zeemacht in Indië is krachtig aangedrongen op spoedige zending van tor pedoboot-jagers. In dit verband verklaarde de minister zich niet te kunnen vereenigen met genoemd amendement, en nog veel min der met dat van den heer Patijn, die de geheele aanschaffing een jaar wil uitstel len. De Minister komt nu tot het personeel. In antwoord op den heer Hugenholtz zegt de minister, dat hij de tweede verhooging der soldij niet wil geven zonder dat de ma trozen het certificaat van goed gedrag be zitten. De minister kan zich voorts niet be moeien met liet toelaten van matrozen op de kiesrechtmeetinghij heeft genoeg te doen met zijn eigen zaKen. (Gelach). Het verbod om het Marinegebouw te bezoeken, voor de jeugdige schepelingen, wil de mi nister niet opheffen zoolang hij dat bezoek voor bun militaire vorming verderflijk acht. De bladen, welke de tucht ondermijnen, als „Het Anker", kan de minister op de sche pen niet dulden. Aan sport wordt onder de marine veel gedaan, en ook wordt voor de noodige afwisseling en ontspanning gezorgd maar de minister kan nu eenmaal van het Nieuwediep geen Parijs maken. Het verbod om de bordeelen te bezoe ken handhaaft zich zelf. Greep de minister forscher in dan nu. het zou niet van wijs beleid getuigen. De minister kan niet in eens alles veranderen, al zijn er onhoud bare toestanden. De voorstelling omtrent het gedrag der schepelingen en adelborsten van de „Utrecht" te Barcelona, in de „N, R. Ct.' gegeven, noemt de minister ten deele overdreven, ten deele onjuist. Het verstrekken van voedinggeld en al wat in verband staat met de moraliteit en het ge zinsleven, zal 's ministers voortdurende aandacht genieten. l)e zaak, dooi' den heer Blooker en ver schillende leden ter sprake gebracht, laat zich in de Kamer moeilijk bespreken. Hij wil alleen zeggen, dat hij niet is overge gaan tot het verbod om preservatieven te gen zekere ziekten te verstrekken, dan na overleg met den clief van den geneeskundi gen dienst. Doch al was hij 't met dezen niet eens geweest, dan had dit nog niets uit gemaakt, want de minister en hij alleen is verantwoordelijk. Ten slotte verdedigt de minister, tegen over den heer Janssen, het koopen, door raiddel van agenten, door het departement. Door studie van de marktprijzen, enz. tracht men aan het departement 's lands belan gen zooveel mogelijk te behartigen, zoome de door verscherpt toezicht op de leveran ties. Te half zes vingen de replieken aan. De voorzitter verdaagde nu de ver dere discussie tot Vrijdag, morgen 10J uur, op voorwaarde, dat de andere sprekers ook kort beloven te zijn. Berichten. De Staatscourant van Vrijdag 11 De cember bevat o. m. de volgende Kon. be sluiten op verzoek eervol ontslagen uit den mili tairen dienst de le luitenant der infanterie J. W. D. Duburg, op non-activiteit; benoemd tot officier van gezondheid 2e kl. bij den geneeskundigen dienst van het Ned. Ind. leger Th. H. M. Platte, arts. toestemming verleend, aan J. Mijs Dzn., bur gemeester der gemeente Oude Ton ge, om tot 1 October 1909 te den Bommel te wonen verlof verleend tot het aannemen der onder- soheidingsteekenen., achter huiune namen ver meld. aan na te noemen personen: H. A. W. van den Broek, nestellakei in dienst van H. M. de Koningin, wonende te 's-Graven- hage, gouden medaille van de Kroonorde hem door Z. M. den Duitschen Keizer, Koning van Pruisson geschonken, bronzen medaille van de Leopoldsorde, hem door Z. D. H. den Vorst van Lippe geschonkenen zilveren eeremedaille van trouw en verdienste, hem door Z. D. H. den Vorst van Sellwarzburg-Rudolstadt geschonken; J. van der Veen, kamerdienaar in dienst van H. M. de Koningin, wonende te 's-Gravenhage, gouden medaille van de Kroonorde, hem door Z M. den Duitschen Keizer, Koning van Pruis- sen, geschonken, en gouden eeremedaille van trouw en verdienste, hem door Z. D. H. den Vorst van Sohwarzburg-Rudolstadt geschonken L. A. Roel, kamerdienaar in dienst van H. M. de Koningin-Moeder, wonende te 's-Gravenhage, gouden medaille van de vijfde grootte, met de Koninklijke Kroon, hem door Z. M. den Koning van Zweden geschonken S. van Hoek. nestellakei in dienst van H. M. de Koningin-Moeder, wonende te 's-Gravenhage, zilveren medaille vau de achtste grootte, mot de Koninklijke Kroon, hem door Z. M. den Ko ning van Zweden geschonken. Naar men verneemt is het aanstaande gala-bal ten Hove bij gelegenheid van het Nieuwjaar bepaald op Maandagavond 4 Ja nuari e.k. H. M. de Koningin zal ditmaal tegenover de genoodigden vertegenwoordigd worden door H. M. de Koningin-Moeder en Z. IC. H. den Prins. President Castro. Reuter meldt u;t Bordeaux d.d. gisteren: De aankomst van president Castro heeft hier zonder eenig incident plaats gehad. Hij weigerde elk onderhoud met journalisten, zoowel in Santander als in Bordeaux. Hij wenscht te worden* beschouwd als een ge woon particulier persoon. Hij komt als tou rist en wil niet over politiek spreken. De correspondent van den New-York He rald te Caracas seint Castro heeft een ongelimiteerden crediet- brief op de Venezolaansche Bank, in over eenstemming met de bevelen van den minis ter van financiën. De president verzweeg den datuiu van zijn vertrek tot twee dagen voor de afreishij gaf ieder lid van het kabinet 100,000 dollars om hem trouw te blijven ge durende zijn afwezigheid. Zijn persoonlijke zaken, waarvan de jaarlijksche opbrengst on geveer een millioen dollars bedraagt, zullen tijdens zijne afwezigheid worden waargeno men door Guzman, oud-secretaris-generaal van Venezuela en oud-gezant te Washington Reuter seint d.d. 10 December. Castro is, vergezeld vau zijn vrouw, zus ter, broeder, drie geneesheeren en vier be dienden. aan boord van de paketboot Gua deloupe" des ochtends te 7 uur 30 min. te Pauillac aangekomen. Er viel ïegen en het was koud. Bij aankomst van de boot te Pauillac, werd aan Castro medegedeeld, dat hij zich had te onthouden van elke mededeeling aan dè pers. De President en zijn familie verlieten Pauillac te 9 uur 30 min. en zuBen morgen naar Parijs vertrekken. De politie houdt een waakzaam oog op een passagier 3e klasse, die aan Castro ver dacht voorkwam. Gout, consul-generaal van Frankrijk en onderdirecteur van Buiteniandsche Zaken, heeft aan Castro, bij zijn aankomst te Bor deaux de voorwaarden medeg,. k-eld van zijn verblijf m Frankrijk. Castro verklaarde, dat hij eenvoudig kwam als particulier om zich i i Europa te laten verplegen. Hij geloofde echter, da hij van zijn verblijf gebruik zou kunnen maken om te trachten zaken met verschillende mogendheden te regelen. Later wordt nog door Reuter geseind Te halftien verliet president Castro de boot en ging aan den arm van zijn zuster over de loopplank. Hij .s een klein persoon met geelachtig gelaat. Hij geeft niet den in druk van een afgeleefd man, n.aar wel van een zwak lichaam. Gevolgd door zijn om geving besteeg hij den salcnwagen, die voor hem was gereserveerd, waar hij enkele Fran- sclie kooplieden ontving, die bij Venezuela geïnteresseerd zijn. Even na halftien verliet de trein Pauillac, terwijl eenige fotografen, Jio achteraf ge houden werden, vergeefsche pogingen deden hem te fotografeeren. Er haddc. geen inci denten plaats. Onder hevigen regen swam Castro 'e Bor deaux aan, waar hij werd begroet door een groep mannen en vrouwen uit Venezuela en door Fransche kooplieden, die bloemen aan boden. De politie belette het publiek' nader bij te komen. De president en zijn familie begaven zich in een automobiel naar een hotel in de stad en zullen morgen naar Parijs vertrekken. Bevel is gegeven om Castro als een gewoon particulier te behandelen. Men kent hem slechts als „mijnheer Castro". Uit Bordeaux seint Reuter voorts Castro heeft verklaard, toen men hem de instructies der regeering mededeelde, dat hij kwam om de geneesheeren te raadplegen en zich in Europa te laten verplegen. Drie Ve nezolaansche geneesheeren, waarvan een zijn opleiding in Duitschland heeft gehad en de beide anderen te Parijs, trachten hun in vloed op Castro te doen zegevieren, een ieder in den geest, die met zijn eigen belan gen strookt. Castro bracht, wegens den regen, den dag in het hotel door. Twee Syriërs, die als verdachten worden beschouwd, zijn overgebracht naar Marseil le, waarheen zij trouwens het voornemen hadden te vertrekken. Uit Parijs wordt nog aan het N. v. d. D. geseind President Castro heeft, gedurende zijn reis, aan den Franschen gezant in Peru pa pieren medegedeeld, die verandering kun nen brengen in de houding der Fransche rogeering tegenover hem. Ook voor andere regeeringen brengt hij, naar men zegt, stuk ken mee die opzien zullen wekken. President Castro gelooft niet, dat er in Venezuela een omwenteling zal uitbreken gedurende zijn afwezigheid. Over de demonstratie der Nederlandsche oorlogsschepen heeft hij zich volstrekt niet uitgelaten. Amsterdamsche gemeen teraad. In de Amsterdamsche gemeente raadsvergadering van Woensdag kwam in be handeling het voorstel van mr. S. de Vries Cz., om in de Algemeene Politieverordening op te nemen de volgende bepaling „Het is verboden afbeeldingen, teekenin- gen of geschriften, die geschikt zijn om de zinnelijkheid van de jeugd te prikkelen, ten tcon te stellen op zulk een plaats, dat zij van den openbaren weg zichtbaar zijn of op voor het publiek toegankelijke plaatsen ten dienste van openbare middel-n van vervoer". Door den heer Simons was voorgesteld het artikel aldus te lezen „Het is verboden ontuchtige of tot ruw heid of wreedheid prikkelende af- en uitbeel dingen op een van den openbaren weg zicht bare plaats ten toon te stellen". Beide lezingen van het artikel werden door verschillende sprekers uitvoerig verde digd of bestreden. Door den heer Van den Bergh was nog als amendement op het voor stel van mr. De Vries voorgesteld, om de woorden „die geschikt zijn" te vervangen door „die er blijkbaar op berekend zijn". Dit werd echter verworpen met 27 tegen 11 stemmen, en vervolgens het voorstel-De Vries aangenomen met 29 tegen 9 stemmen. Tegen stemden 5 soc.-dem., 2 vrijz.-dem. (de overige waren afwezig) en 2 liberalen. Het voorstel-Simons, waarvan nog slechts hot laatste gedeelte overbleef, werd ten slotte verworpen met 20 tegen 18 stem men. De raad ging toen over in comité-gene raal en de openbare zitting werd geschorst tot Donderdagmiddag IJ uur. Alsdan zou aan de orde komen bet voorstel-De Vries inzake de neo-malthusiaansche middelen. Ontsla g-a anvrage van wethouder Van Sandick. De Haagsche wethouder van Sandick heeft, na de raadsbeslissing over het Scheveningsche havenvoorstel, ook zijn ontslag ingezonden, omdat hij zich solidair verklaard heeft met zijn ambtgenoot Lely. W. A. Viruly Verorugge. f Omstreeks 7 uur Donderd igoct.tend is de heer W. A. Viruly Verbrugge, oud-lid der Tweede Kamer voor Rotterdai kalm ge storven. De overledene schrijft de N R. Ct. warm aanhanger der liberale beginselen, werd in 1863, toen hij nog buigemoester van Gorinchem was, door Rotter lam, zijn ge boorteplaats, naar de xweede Kamer afge vaardigd, kwam toen te Rotteidam wonen en bleef voor zijn district z'tt'ng houden tot 1897, toen hij bij de nieuwe verkiezingen zich niet meer voor het lidmaatschap der - Kamer beschikbaar stelde. Hit. meest trok ken hem als Kamerlid militaire onderwerpen aanhij toonde zich op dat gebied een groot j voorstander van bezuiniging. Verscheidene jaren is de overledene com- missaris geweest van de Ned. Bank, van de H. IJ. S. M. en van de xvitterd. Hypotheek bank voor Nederland. De N. R. Ct. herinnert voorts aan de ver- diensten van den heer Viruly Verbrugge jegens de inrichting voor doofstommenonder wijs te Rotterdam en de Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, welker mede oprichter hij was. De laatste levensjaren van den overledene waren niet gelukkig. Het droevig verlies van zijn eenigen beminden zoon bracht hem een zwaren slag toe. En daarna volgde een andere droeve gebeurtenis. Slechts in het bezit van één oog, onderwierp hij zich aan een cataract-operatie, die helaas ongelukkig afliep, zoodat hij sindsdien geheel blind was. Een beroerte, die hem trof, maakte hem nog meer hulpbehoevend. En nu m de laatste dagen had een ernstige ziekte van zijn echt- genoote groote bezorgdheid over hem ge bracht. Betrekkelijk onverwachts is hi> thans, op bijna 79-jarigen leeftijd hij was op 4 Januari 1830 geboren - overleden. Geen crisis in den dia manthandel. Het Weekblad van den A. N. D. B. schrijft: „De dagbladen hadden j.l. Woensdagmor gen het volgende Reuter-telegram uit Lon den „De diamanthandel-crisis trekt in de City sterk de aandacht. De berichten omtrent eene ontbinding van het diamant-syndicaat zijn onjuist. Wel zal het syndicaat gere construeerd worden. Enkele der kleinere firma's zullen er uit treden, terwijl Wernher Beit Co., in vereeniging niet de firma Barnato, nieuwe .regelingen zal maken." „Dit nieuwtje maakte begrijpelijkerwijze sensatie in de hoofdstad en van alle kanten werden wij opgescheld, vragende wat er aan de hand is, daar van een bijzondere cri sis op het oogenblik niets >ekend is en nie mand iets wist van een reconstructie, laat staan van een ontbinding van syndicaat. „Op gezag van ter zake ingewijden kun nen wij mededeelen, dat er niet de minste reden tot ongerustheid bestaat. Het Reu- ter-bericht is namelijk een verwringing van het feit, dat het syndicaat met ingang van 1 Januari a.s. zal worden gereconstrueerd, doch zoo, dat zijn positie sterker zal zijn dan ooit te voren. De voorbereidende maatrege len daartoe zijn afgeloopen en op den ge noemden datum treedt de nieuwe toestand in, die echter naar buiten geen verandering brengt, daar de zaken ook voortaan op de gebruikelijk ewijze gedreven zullen worden. Kindermoord. Voor het ge rechtshof te 's Gravenhage wend gisteren bevestiging geëischt van het vonnis, waar bij Johanna P. van K., huisvrouw van J. v. d. M., zonder beroep te Delft, door de Haagsche rechtbank veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf, ter zake dat zij in 1906 te Delft opzettelijk en met voorbedachten rade haar jeugdig doch tertje van het leven had beroofd doer op hanging op den zolder van hare woning. Het O. M. vond geen redenen om ontoere kenbaarheid aan te nemen. Ook voor het hof gedroeg bekl. zich intussclien als on- noozele. De moord te Zaandam. De rechtbank te Haarlem veroordeelde gisteren Johannes Van Wijk, wegenc liet vermoorden van zijn vroegere kostjuffrouw Jannetje Bets te Zaandam, tot 5 jaar gevangenisstraf. De eisch was 12 jaar. Veroorzaken van den dood. Den 24en November stond voor de rechtbank te Dordrecht terecht J. J. B„ arts, beschuldigd van als geneesheer en in de uitoefening van zijn beroep als zoodanig een meisje, dat in zwangeren toestand ver keerde, op haar verzoek te hebben behan deld en die behandeling op zoo onvoorzich tige en achtelooze wijze te hebben verricht, dat een verwonding is teweeggebracht, waardoor bedoeld meisje buikvliesontste- king heeft gekregen en daardoor is overle den. Geëischt werd 3 maanden hechtenis en ontzetting uit zijn ambt voor den tijd van 2 jaar. Dinsdag recht doende, veroordeelde de rechtbank den geneesheer tot 2 maanden hechtenis wegens het in de uitoefening van eenig beroep door schuld den dood van een ander veroorzaken. Een oneerlijke brieven gaarder. De rechtbank te Den Bosch veroordeelde gisteren W. van den Berg, ge wezen brievengaarder uit Zeeland (N.-Br.), wegens verduistering ambtelijk gepleegd, tót drie jaar gevangenisstraf onder aftrek van de voorloopige hechtenis. De eisoh was vier jaar. Verduistering. Op last van de justitie is, verdacht van verduistering, gearresteerd jhr. mr. B. van T. P., direc teur van dé thans in staat van faillissement verkeerende Prins en Van Lindonk's Bank te Den Haag. Een oplichter in arrest gesteld. Gisterenavond is op het politie bureau in de Witte de Withstraat te Rot terdam in bewaring gesteld J. M. N.. ver dacht van oplichting van ongeveer 75^ ge pleegd ten nadeele van den ziekenverpleger A. van K. te 's Gravenhage woonachtig. Hij gaf zich destijds uit voor 2en stuurman aan boord van het stoomschip Gedé, noemde zich Boogaards, en beloofde den ziekenver pleger, mits hij hem 75 betaalde, een be trekking op de Gedé te bezorgen. Inbraak in e n diamant- s 1 ij p e r ij. Onbekende daders hebben gis terennacht in de diamant-lij per ;j Kimberley, in de Valkenburgerstraat oe Amsterdam, inge broken. De dieven moeten per schuit door de zg. Martensgracht op bet fabrieksterrein zijn gekomen, en kwamen, dooi verbreking van een ruit, in de fabriek. Alle zalen, er zijn er zeven, werden bezocht. Eigenaardig is het dat slechts roosjes ontvreemd zijn. De waarde van het gestoleno, omstreeks 600 doppen, bedraagt bijna 20o0 guldens. De werklieden, die gisterenmorgen zeer on-

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2