HT°. 17©. Eerste Klad. 1"" Zaterdag 12 December 1908. BUITENLAND. AMERSFOORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem franco per post- 1.50. Afzonderlijke nummers0.05. Deze Courant versohijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. ▲dvertentiënmededeelingon enz.gelieve men vóór 11 uur 's morgens bg de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTlfiN: Van 15 regels f 0.50. Elke regel meer - O.IO. Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 ssnU by voeruitbetaling. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteoren in dit Blad, bjj abonnement. Bene oirculairebevattende de voorwaarden, wordt ep aanvraag toegezonden. Kennisgeving. De Burgemeester der gemeente Amersfoort brengt, ter voldoening aan de aanschrijving van den Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht d:.d. 4 December 1908, 4e afdeeling, no. 6614/4585 ter kennis van belanghebbenden diat ini de gemeente Vinkeveen een geval van miltvuur is voorgekomen. Amersfoort, 11 December 1908. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. Politiek Overzicht. De boodschap van Presitlent] Koosevelt. President Roosevelt heeft bij de opening der gewone zitting van het congres zijne jaarlïjksche boodschap aan het congres ge zonden. Een paar dagen geleden hebben wij dit staatsstuk uitvoerig vermeld. Het is een uitvoerig stuk, waarin zijne denkbeelden over. het binnenlandsclie en buitenlandsche poli tieke beleid zijn uiteengezet. Het is de laat ste maal, dat de president zich in zijne kwa liteit richt tot de volksvertegenwoordiging. Dit staatsstuk kan dus als zijn politiek tes tament beschouwd worden en verdient uit dien hoofde zeker alle aandacht. Maar men dient hierbij allerminst te vergeten, dat er tusschen woorden en daden een groote af stand is. De Daily News vestigt hierop de aandacht, waar zij schrijft „Boodschappen van den president heb ben geen wezenlijke uitwerking op de han delingen van het congres. De voorzitter van het huis van vertegenwoordigers heelt veel groot-er directen en machtiger invloed op het werk van het wetten maken, dat aan die vergadering toekomt, dan door eenigen pre sident in normale tijden wordt uitgeoefend Eene boodschap als deze heeft den aard van eene opsomming van vrome wenschen, per soonlijk gekoesterd, en het is mogelijk dat geen van de groote maatregelen, die er in worden aanbevolen, wettelijken vorm zal krijgen tijdens de ambtsvervulling van den heer Roosevelt of zijn opvolger, nu de meest reactionaire van de Amerikaansche partijen met eene groote meerderheid in de beide hui zen van het congres gezeteld is. Eene edel moedige vaagheid is het kenmerk van dezo stukken. Getuige b.v. deze zinsneden „Vele wetten zijn noodig. Er moet eene „regeling komen door de nationale regeering „van de groote „interstate corporations" „(de lichamen die hunne werkzaamheid uit strekken over het gebied van verschillende „staten) omvattende eene eenvoudige metho- „de van boekhouding, openbaarheid, toe- „zich op de uitgifte van aandeelen en lee- „ningen, afschaffing van verlagingen en, „bijzondere voorrechten. Er moet toezicht „zijn op het financiëele beheer van naarn- „looze vennootschappen, opdat het veiliger „worde gemaakt voor den kleinen man om „zijn geld in ondernemingen te beleggen. „Er moet zijn verbod van kinderarbeid, ver- „mindering van vrouwenarbeid, beperking „van het aantal uren van eiken mechanischen „arbeid. Er moet zijn" „Moet" en „zal" zijn, zooals de groote landgenoot van den president, Mark Twain, zou zeggen, goede woorden, maar zij hebben geen praktische waarde in dit verhand. De heer Roosevelt heeft zoo dikwijls en zoo uitvoerig aan het congres geschreven, dat men zich wel eenige opmerkingen over •zijn stijl mag veroorloven. Met te zeggen, dat de stijl sierlijkheid mist, herinnert men slechts aan het feit, dat de heer Roosevelt de afgod is van de groote meerderheid van eene natie, die houdt van zaken doen. Met te zeggen, dat de stijl vol kracht is en vol van den geest van ernstige publieke morali teit, herinnert men aan het fqit, dat de heer Roosevelt de gekozene is van het krachtigste en meest puriteinsche volk der wereld. In alles is de boodschap intens Amerikaansch. De heer Roosevelt hoopt, dat de Ameri kaansche farmer nooit zal worden wat de Europeesche boer is. Hij keurt af de rege ling van ouderdomspensioenen, zooals aan Europeesche regeeringen zijn opgedrongen. De geest van Roosevelt's „fatsoenlijk man" beheerscht de boodschap. Het meest belang wekkende onderdeel van de boodschap is de lange uiteenzetting van de vraag van het behoud der nationale hulpbronnen, den grond, de rivieren en de bosschen van het landwat daarvoor is gedaan, was de meest oorspronkelijke en niet de minst nuttige van de bestuursmaatregelen, die meer dan zijne I wetgevende overwinningen, den roem uitma ken van R-oosevelt's bestuur. Andere aan bevelingen in de boodschap wijken in geen opzicht af van de welbekende lijnen van de politiek, waarmee Roosevelt's naam is ver bonden, van het pleidooi voor eene groote vloot tot de bestrijding van liet socialisme Het is alles teekenend voor den manhet is eerlijk en oprecht, wijdloopig en vol geest drift. Maar het heeft niet veel om het lijf" Dultachland. B e r 1 ij n, 11 Dec. In den Rijksdag deelde heden de staatssecretaris van koloniën Dernburg nadere bijzonderheden mede over de diamantvondsten in Lüderitzbaaihij schatte de waarde van de daar gevonden diamanten op 33 sh. per karaat. De exploi tatiekosten bedragen in Lüderitzbaai slechts ongeveer 5 mark per karaat, doordat de steenen niet, zooals in het overige Zuid- Afrika, in hard gesteente besloten, maar los <n het zand liggen. De rijksregeéring zal de noodige stappen doen om te voorkomen, dat rle waarde van deze vondsten door maat schappijen bij de prijsnoteering zal worden gedrukt. Op een vraag van den afgevaardigde Erz- berger (centrum) verklaarde staatssecreta ris v. Schön, dat voor de intrekking en inhouding van het zoogenaamde Keizer-in- terview van den schrijver Hale geen cent uit de schatkist ter beschikking was gesteld. De heer Hale had het artikel uit eigen be weging ingetrokken. De rijksdag is op Kerstreces gegaan. België. Brussel, 12 Dec. De invoer en de doorvoer van runderen, chapen en varkens, komende uit de Vereemgde Staten van Noord-Amerika, is tot nader order verboden. Engeland. Londen, 11 Dec. Op een feestmaal van de National Liberal Club hield de eerste minister Asquith eene rede. Hij zeide, dat hij niet gekomen was in de stemming van iemand, die boete doet. De regeering heeft het gezag van Groot-Brittannië gehandhaafd op den koogsten stand als vriend van den vredezij heeft Boer en Brit samengebracht in Zuid-Afrika. Over den aanval van het hoogerhuis, dat d.e drankwet verwierp, reeds voordat zij de lords had bereikt, zeide de minister, dat de handelwijze van de lords inging tegen de betamelijkheid van een openbaar debat en een vernederend schouwspel was voor allen, die de eerste beginselen van eene volksregee- ring hoog houden. Wanneer de verwerping van de drankwet alleen stond, dan zou zij een wapenkreet zijn. Maar zij stond niet al leen. Asquith weigerde het parlement te ontbinden, omdat dit zou ziju eene erken ning van de pretentie van de lords om zoo wel den datum van als de aanleiding tot de ontbinding voor te schrijven. Het financiede beleid zal veel tijd in beslag nemen in J* aanstaande zitting, maar hij had niet te voor zien in tekorten, zooals in de twee grootste protectionistische landen zijn bereikt. De volgende begrooting zal eene gedeeltelijke oplossing bevatten van wat onder de be staande constitutioneele moeielijkheden een onoplosbaar vraagstuk was. (Dit heeft be trekking op het vergunningsrecht, waarover de lords niets te zeggen hebben). De spre ker besloot met het hoogerhuis te kenschet sen als een lichaam zonder verantwoorde lijkheid, dat er geen aanspraak op kan maken de kiezers te vertegenwoordigen. Italië. Rome, 11 Dec. De minister van financiën deelde in zijn financieel overzicht mede, dat de definitieve rekening van het dienstjaar 1907/'08 sluit met een batig saldo van 36,500,000 lire, nadat met alle ingeko men ontvangsten was voorzien in alle ge wone en buitengewone uitgaven, daaronder begrepen ongeveer 10 millioen voor den bouw van spoorwegen en 12 millioen voor schulddelging. Voor de dienstjaren 1908/'09 en 1909/'10 voorziet de minister resp. over schotten van 33 en 22 millioen. De uitga ven zullen kunnen toenemen tengevolge van de ind'ening van verschillende wetsontwer pen, maar daartegenover staat, dat de ont vangsten met buitengewone voorzichtigheid zijn geraamd. Sprekende over den rijkdom en de zorg voor de toekomst van de ingezetenen con stateerde de minister de toeneming van de deposito's in de spaarbanken, de coopera tive banken en verschillende kredietinstel lingen. Daarna gaf de minister een schets van den toestand der schatkist, die hij uitste kend noemde, en van de deposito en consig natiekas, die zeer goed werkt. De minister besprak vervolgens den ver beterden toestand van de openbare schuld en de nieuwe behoeften om de begrooting in evenwicht te houden en den dienst der spoor wegen uit te breiden en hij deelde mede, dat er een speciale aflosbare obligatie-leening gesloten zal worden tot een j aarlijksch be drag, 150 millioen niet te boven gaande. Spanje.. In eenige Madridsche en vreemde bladen is het bericht opgenomen, dat don Jaime, de eenige zoon van den kroon-pretendent, don Carlos, de waardigheid van Spaansch maarschalk zou krijgen en zich met de te genwoordige dynastie zou verzoenen. Don Jaime heeft zich, volgens de Parijsche cor respondent van de Epoca, in een gesprek aldus daarover uitgelaten: „Voorloopig heb ik met de Spaansche politiek niets te doen. Zoolang mijn vader leeft kan ik slechts of ficier van het Russische leger zijnAan den eenen kant moet ik erkennen, dat de carlisten, die bij mij er op aandringen, dat ik zal trouwen, gelijk hebben. Maar nog daar gelaten, dat ik voor 't oogenhlik geen ver loofde heb, denk ik aan den anderen kant, door mijne oprechte vaderlandsliefde daar toe bewogen, ook dikwijls, dat ik Spanje een grooten dienst zou kunnen bewijzen door niet te trouwen, want met mijn vader en mij zou de kwestie van liet Carlisme een einde nemen en de geheele dynastieke legitimiteit zich weer op Alfonso X en zijne opvolgers vereenigen". Oostenrijk. Hec huis van afgevaardigden van den rijksraad heeft vier nieuwe ondervoorzitters gekozeneen ter voorziening in eene vaca ture en drie ten gevolge van de uitbreiding die aan het getal ondervoorzitters is gege ven om mogelijk te maken, dat het bureau wordt somengesteld uit vertegenwoordigers van verschillende partijen. Ondervoorzitters z'.j:i thans: de Pool Starczynski, de Duitsch- vrijzinnige Steinwender, de Czechische agra riër Zazvorka, de sociaal-democraat Perner- str.ifer en de Sloveen Pogatschnik. Rutland. Petersburg, 11 Dec. De rijksdoe- ma heeft met groote meerderheid een door den minister van financiën ingediend wets ontwerp aangenomen, dat dezen minister machtigt eene leening van 450 millioen roe bels te sluiten. In het debat betoogde de minister dat hij zich kon aansluiten bij het voorstel van de kadetten om thans slechts eene leening van 300 millioen roebels en de verdere 150 mil lioen eerst na het onderzoek van de be grooting toe te staan. Daar echter de tegenwoordige omstan digheden voor Rusland abnormaal zijn, moet de regeering er voor zorgen, de mid delen voor deze credietoperatiën te zoeken en voor te bereiden. Wij staan, verklaarde de minister, voor de open vraagZijn wij in staat voor twee credietoperatiën of slechts één 1 Ik beweer, dat wij gedwongen zijn één credietoperatie uit te voeren. Indien de staat binnen weinige maanden tweemaal geldbron nen mocht zoeken, dan zou hij niet anders dan zijn crediet kunnen benadeelen. Na de treurige gebeurtenissen van 1905 en 1906 versterkt zich ons crediet, en alles wat se dert September van dit jaar gebeurd is en tengevolge waarvan geheel Europa in bange- verwachting verkeert, heeft ons crediet niet aan 't wankelen gebracht. Het is gestegen. (Bijval), i Aan de Russische staatsorde zijn juiste, wettige en met de besluiten van de volksvertegenwoordiging overeenkomende uitgaven van gelden door de macht der wet ten gewaarborgd en men behoort geen zij paden te zoeken om de regeering te beïnvloe den. (Levendige instemming.) De eischen van het departement van ma rine voor aanbouw van schepen zijn uit de begrooting van 1908 overgegaan in de be grooting voor het volgend jaar, omdat in de vijf maanden sedert deze posten in de be grooting werden opgenomen, niets is kun nen worden uitgevoerd. Het bedrag van dezen post is, ofschoon het bouwprogramma onveranderd blijft, met het aanzienlijke bedrag van 49,758,000 roe bel verhoogd. Voor vier linieschepen, vijf torpedobooten, drie onderzeesche booten en een drijvend dok werd eerst 95 millioen roe bels geraamd. Men heeft zich daarin echter vergist en geen kleinigheidde kosten wer den nu op 138,200,000 roebel geraamd. De Balkancrisis. De nota van antwoord van de regeering te Weenen op de laatste Russische voorstellen over het conferentie-programma is eergiste ren door den gezant van Oostenrijk-Hon- garije te Petersburg aan minister Iswolski overhandigd. De Vossische Ztg. bericht uit Weenen, dat de nota in tegemoetkomenden •■toon is gesteld en voldoende aanknoopings- punten biedt, dat de beide regeeringen zich, zooals waarschijnlijk is, met elkaar zullen verstaan. Ruslands wensch om te verkrij gen, dat eene conferentie zal worden gehou den, heeft blijkbaar overweging gevonden. In Oostenrijk-Hongarije heerscht de overtui ging.' dat de Russische en de Oostenrijksch- Hcngaarsche opvatting van de annexatie kwestie niet onverzoenlijk tegenover elkaar staan. Dit blijkt hieruit, dat de achtereen volgende Russische regeeringen zich gelijk gebleven zijn in hunne houding tegenover de Ocstenrijksch-Hongaarsche aanspraken op Bosnië voor en na het Berlijnsche verdrag. Er bestaan uit verschillende tijdstippen van die periode afspraken van kabinet tot kabi net, waaruit duidelijk blijkt, dat Rusland list voltrekken van de inlijving van Bosnië djor Oostenrijk-Hongarije nooit als eene be nadeeling van de Russische Balkanbelangen heef" beschouwd. Een in 1881 overeengeko men, in 1884 met driejarigen afloopduur verlengd geheim verdrag machtigde Oos- stenrijk-Hongarije tot inlijving van Bosnië en Herzegowina voor de toestemming tot de vereeniging van Oost-Rumelie met Bulgarije. Toer. die vereeniging zonder toestemming van Rusland werd uitgevoerd, zag Rusland wel is waar af van eene nieuwe verlenging, maar zonder dat daarom aan de logica der feiten afbreuk kon worden gedaan, dat Rus sische belangen door de voltrekking van de inlijving niet benadeeld worden. Behalve de aa; gehaalde. voor bepaalden tijd geldende nfppiaken, bestaan er ook afspraken zonder tij-'she paling in het kritieke tijdperk van den Berlijnschen congrestijd, die bij beoor- de-eling van de Russische Balkanpolitiek de hier uitgesproken meening eveneens bevesti gen Steunende op zulke feiten en hunne i l'.ieke logica, is de waarschijnlijkheid, dat Oostenrijk-Hongarije en Rusland zich ten slotte zullen verstaan, bezwaarlijk van de hand te wijzen. In de diplomatieke, kringen te Weenen hoult men de spoedige aanknooping van rochtstreeksche onderhandelingen van Oos tenrijk-Hongarije met Turkije, ondanks het voortduren van de boycotbeweging, voor waarschijnlijk Uit Weenen wordt zelfs «un de Frankf. Ztg. bericht, dat daartoe eerstdaags bepaald het plan bestaat. Over de militaire toerustingen van Oosten rijk-Hongarije wordt uit Breslau bericht, dat de in het Opper-Silezische industrie- d'strict levende Oostenrijksche en Hongaar- sche staatsburgers per telegraaf bericht heb ben ontvangen, dat zij onder de wapenen moeten komen. De laatste twee lichtingen van de reserve kregen bevel zich in Agram en Krakau aan te melden; de officieren en leden van het kader moeten zich naar hunne regimenten begeven. In de Bocche di Cattaro worden 10,000 man aan land gezet. Daarmee zal de op- marsch van de Oostenrijksch-Hongaarsche troep3n in de beide nieuwe provinciën en in Zuid-Dalmatië beëindigd zijn; elke mo gelijkheid van eene verrassing door inval lende benden uit Montenegro of Servië wordt daardoor onwaarschijnlijk. In Cattaro zal nu een expeditiekorps gereed staan voor eene eventueele landing aan de Montene grijnsche kust, hetgeen zal bijdragen öm de in Montenegro nog steeds heerschende oor logszuchtige stemming uit te doven. Indi rect wordt daardoor ook de arbeid van vorst Nikolaas onderdrukt, die strekt om zijn volk te kalmeeren. In Petersburg heeft hij de bindende verklaring laten afleggen, dat hij slechts dan een oorlog zou beginnen, als Rusland daartegen geen bedenking maakt. Weenen, 11 Dec. Volgen, de Wiener Allgemeine Zeitung zal de gezant van Oos tenrijk-Hongarije morgen een stap bij de Porte doen, waarna men -'e hervatting van de rechtstreeksche onderhandelingen met Tur kije verwacht. Markies Pallavicini heeft met dat doel nieuwe instructiën gekregen, die moeten getuigen van de verzoenende gezind heid van Oostenrijk ten opzichte van Turkije. Het Pelersburgsche telegraafagentschap is gemachtigd het buitenslands verspreide bericht voor een verzinsel te verklaren, dat de Russische minister van buitenlandsche zaken in een gesprek met Russische staats lieden heeft verklaard, dat tengevolge van de door Duitschland in het Balkanvraag- stuk ingenomen houding een formeel bond genootschap tusschen Rusland en Engeland wenschelijk is. De minister van buitenland sche zaken heeft zich nooit en tegenover n;emand in zulk een zin uitgelaten. De consul-generaal van Montenegro te Londen, heeft van zijne regeering een af schrift ontvangen van de nota en het memo randum, die aan de onderteekenaars van het Bulgaarsche verdrag zijn overhandigd. De Montenegrijnsche regeering zegt daarin, dat zij besloten heeft aan de mogendheden de redenen te onderwerpen die haar bewegen aan Oostenrijk de afstand van Spizza te vra- ge.i. Dit is de belangrijkste, maar niet de eenigste compensatie, die de Montenegrijn- sclw regeering verlangt. Er wordt ook nog geklaagd, dat art. 29 van het verdrag van Berlijn in menig opzien., de onafhankelijk- he' 1 illusoir maakt, die art. 26 van dat ver drag aan Montenegro toekent. De kroonprins van Servië, die reeds meer malen zich door de heftigheid van zijne taal in opspraak heeft gebracht, heeft wederom zijn mond voorbij gepraat. In de officieren sociëteit te Belgrado, in tegenwoordigheid van een aantal officieren, heeft hij de poli tiek van het kabinet Welimizowies en inzon derheid de houding van den minister van buitenlandsche zaken, Milowanowies, scherp gekritiseerd. Zelfs verklaarde hij, dat hij, als het moest zijn vader, den Koning, zou bestrijden. Aan de Vossische Zeitung wordt uit Bel grado geseind, dat in het tractaat betreffende het verdedigend en aanvallend bondgenoot schap, dat Servië en Montenegro gesloten hebben, de buit, die nog behaald moet wor den ,als volgt verdeeld is Montenegro krijgt Herzegowina met Mos- tat*} Trebinje en Newesioje, verder in het saneïzjak Nowibazar de districten Bjelopolje, Goesinje en Kolasjin, in het Metoja-gebied (Albanië) de steden Ipek en Djakowo, bo vendien het Albaneesche land tot aan de Witt Drin en het Drin-dalverder zal het Montenegrijnsche kustgebied met de Bocche di Cattaro en Soizza vergroot worden. Servië krijgt Ragoesa, Bosnië, het andere deel van het sandzjak met de steden Plewlje, Rozaj, Nowibazar en Sienica en eindelijk de rest van het wilajet Uskub met het Merelveld. Montenegro en Servië verbinden zich, om ingeval een van beiden door Oostenrijk-Hon garije aangevallen wordt of tot noodweer ver plicht is, elkander gewapende hulp te ver leer en. Geen van de partijen zal zonder in stemming van de andere vrede sluiten. Ser vië zal tot het onderhoud van het Montene grijnsche leger, telkens als de behoefte zich voordoet, bijdragen. De twee regeerende hui zen verleenen elkaar over en weer het recht vau opvolging, in geval de mannelijke lijn uitsterft, onder beding, dat de Skoepsjtina's hare toestemming daartoe moeten verleenen. Naar verluidt, onderhandelen de Jongtur- ken over de staking van het sneltreinverkeer door Bulgarije naar Konstantinopel. Het plan bestaat het verkeer over Risch, Kara- noli en Dedeagatsch naar Konstantinopel te leiden, om daardoor een krachtigen druk op Bulgarije uit te oefenen. Britsch-Indlë. Calcutta, 11 Dec. De wetgevende raad heeft een wetsontwerp aangenomen, waarbij een spoediger en eenvoudiger behan deling wordt ingevoerd en vervolgingen tegen anarchisten en opruiers en vereenigingen, gevaarlijk voor de openbar^ rust, verboden worden. De wet is toepasselijk ^erkiaard-op Ben galen en Assam, maar de gouverneur-gene raal heeft de bevoegdheid haar tot de andere provinciën uit te strekken. De tot d» inboorlingen behooronde leden an den raad 6teunden het ontwerp met warmte. Calcutta, llDec In zijne rede aan het einde van het debat over het wetsont werp tot snellere berechting van anarchisten en opruiers verklaarde de onderkoning graaf Minto, dat de thans geldende wetten niet voldoende zijn om het 're'gende gevaar te keeren. De ontdekking van verborgen wapen magazijnen, gevolgd door den aanslag op den luitenant-gouverneur van Bengalen en den moord op een inspecteur van politie zijn het begin van een nieuw hoofdstuk in de geschiedenis der oproerige Leweging en heb ben bewezen het bestaan van een wijdver takte, moorddadige samenzwering, die klaar blijkelijk bedoelt stelselmatigen moord op re- geeringsambtenaren en verdrijving van de Britsche regeering uit Indië. De onderko ning deed een beroep op de leden van alle rassen en elke kaste om zich aaneen te slui ten, met het doel een einde te maken aan de samenzweringen en verborgen gevaren, die dagelijks het leven van he< volk belagen. Perzië- Konstantinopel, 11 Dec. Be richten uit Perzië houden :n, dat er een om wenteling is uitgebroken te Askabad, door dat de gouverneur het volk een adres van dankbetuiging voor de ontbinding der Kamer wilde doen teekenen. Teheran, 11 Dec. (Petersburgsch telegraafagentschap). De nieuwe ukase over het medsjliss bepaalt, dat de leden door den sjah voor twee jaren benoemd worden. De function van het medsjliss omvatten bet toezicht op de handelingen van de ministers en op de financiën. Het wetgevende initiatief is uiterst beperkt. Voorts het recht om ver zoekschriften in ontvangst te nemen en inter pellation te stellen aan de ministers. Het medsjliss vergadert tweemaal per week. AllerleL vIn de „Pester Lloyd" vertelt een le zer het volgende grappige geschiedenis, waar bij keizer Wilhelm betrokken is. De Duitsche keizer kwam in den zomer van dit jaar met zijn jacht „Hohenzollern" in een Noord-Duitsche haven binnen. Zoo als gewoonlijk, nam voor het binnenvaren een loods de leiding van het schip over, en posteerde zich aan het hoofdstuurrad. Maar de keizer, die eens wilde zien, of zijn wijdvertakte kennis zich ook uitsterkte tot het besturen van een schip, vatte het er naast geplaatste hulpstuurrad aan, en probeer Ie de richting van het vaartuig een weinig te veranderen, waarop hij door den loods, die waarschijnlijk niet wist, wien hij voorhad, afgesnauwd werd met de niet bepaald beleefd uitgesproken woorden: „Ben jij de loods of ben ik het?" De keizer verliet het stuurrad en begaf zich naNar zijn kajuit; hij kwam echter dale lijk daarop met een kistje sigaren terug, leg de deze op de bank naast den loods, kl »pte hem op den schouder en zeide „Jij bent de loods". vTe Berlij'n heeft de hertog Adolf Frie- drich von Mecklenburg een lezing gehou den over de Duitsche wetenschappelijke ex peditie naar Centraal-Afrika, gedurende het jaar 1907—19Ö8. De hertog, die zelf leider der expeditie geweest was, deed talrijke interessante me dedelingen omtrent deze streken. Aan het Koloniaal Instituut te Berlijn schonk zijn reis niet minder dan 15,000 nieuwe voorwerpen van wetenschappelijke waarde. vOver de afgeloopen 25 jaar geeft de Daily Express eene interessante huwelijks-

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 1