BINNENLAND. statistiek. Volgens deze werden binnen deze tijdruimte 12 832.014 huwelijken gesloten en er 945.625 verbroken. In alle staten van Noord-Amerika zijn de echtscheidingen toe genomen, alleen in Utah, .de M o r m o- uenstaat, is afname van dit c ij f e r te constateer en. In de meeste gevallen was kwaadwillig wegloopen van een der beide partijen de grond tot scheiding. Uit hoofde van ontrouw scheidde er 28 De gemiddelde duur van deze ge scheiden huwelijken was tien jaren. Van de gescheiden mannen verlangden 3 alimenten, én de helft van hen werd zulks inderdaad gerechtelijk toegestaan. vTegenwoordig - o, mudedwaasheid gebruiken de Londcnsche heennreuk- fleschjes. Het „sterke'' geslacht heeft zulke zwakke zenuwen gekregen, dat het zijn levensgeesten zonder sterk rieker.de essences niet meer kan staande uouden. Vooral bij de lange zittingen tijdens soupers of bals worden de zenuwen zwaar beproefd. Daar om ziet men de heeren een .reukfleschjc" gebruiken, nadat eerst de Hertog van Con- naught daartoe in het openbaa. het voor beeld had gegeven. Men draagt het öf aan een ketting, die om de hals ha igt, öf beves tigt het aan het andere einde van de hor logeketting en steekt het in het vestzakje. Als essence wordt gebruikt M'lle fleurs", e. d. De nieuwe mode sluit zich waardig aan bij de voor eenige jaren bij heeren in ge bruik gekomen dracht van -rmbanden. v— De beroemde natuuronderzoeker Wal lace, die het vijftigjarige herinneringsfeest, aan de van hem en Darwin uitgegane schep ping van de ontwikkelingstheorie nog heeft mogen beleven, is ook de ontdekker van den vliegenden k:kvorsch. Op zijn reis door de Aziatische eilanden- wereld bracht een Chineesch arbeider hem het dier en vertelde, t'-a*. hij het van een hoogen boom in schuine richting naar bene den had zien vliegen. De natuuronderzoeker wilde er eerst niet veel geloof aan hechten, doch na een nauwkeurig onderzoek van den kikvorsch zag hij toch dat het d:er een zeker vliegvermogen bezat, en latere waarnemin gen hebben dat bevestigd. De k'kvorsch, die op het eiland Borneo thuis hoort, bezit groote zwemvliezen aan de pootei eu kan bui tendien zijn lichaam zoo sterk opblazen, dat hij als geheel een soort vaischerm vormt. Later "is een gelijksoortig dier, dat rlia- cophorus gedoopt werd, op het eiland Java ontdekt. Deze kikvorsch onderscheidt zich door een prachtige groen en geele kleurtee- kening. Deze vliegende kikvorsch van Java is thans door een zoöloog Siedletzki in een internationaal bulletin t Academie van Wetenschappen te Krakau, aan een nauw keuriger onderzoek onderwerpen Daarin leest men, dat het wijfje ongeveer een dorde grooter en dufcte"' «oo dik is als het mannetje, doch mi'der ontwikkelde kwaakorganen bezit en ook niet zoo mooi geteekend is. Daar de kikvorschen natuur lijk uiet omhoog kunnen vliegen, moeten ze op een andore wijze bovei. in de boomen komen, en dat gebeurt al Muterende, waar bij de hechtorganen aan de teen en uitsteken de diensten bewijzen. vDe beste klok ter wereld is sinds 1865 de electrische klok in het observatorium te Berlijn, die in een luchtdichten glazon cy linder gesloten in twee of drie maanden per dag slechts 1/1000 van een seconde verschil geeft met den waren tijd. vEngelsche bladen melden, dat alle tot dusverre bestaande luxe-teeinen in den schaduw gesteld worden door den nieuwen luxe-trein, die sinds November Londen met de elegante badplaats Brighton verbindt. Deze trein bestaat uit vier zeer kostbaar ingerichte salonwagens en twee onderling verbonden wagens voor liefhebbers van roo- ken, benevens een restauratierijtuig met buffet en bar, welks elegante, confortabele inrichting met die van de voornaamste res taurants uit de groote steden kan wedijve ren. Daartegenover staat, dat de aanschaf fing van dit prachtige transportmiddel ook slechts de kleinigheid van 40.000 pond ster ling kost of 480 duizend Hollandsche gul dens. vDe electriciteit, die sedert lang haar stempel heeft gedrukt op het moderne huis houden, viert in Londen weer een nieuwe overwinning met het electrische tafelkleed, dat thans in de Engelsche hoofdstad furore maakt, en op het verlanglijstje prijkt van iedere elegante huisvrouw. Men ziet het den eenvoudigen, grauwen viltdoek niet aan, welke wonderbare krach ten er in sluimeren maar in werkelijkheid is het doek met fijne koperdraden doorwe ven, die met electriciteit zijn geladen, op de manier van de groote tapijten in de variété-theaters, waarop de ..lichtkoningin- nen", „electrische wonderen" en gansche, met gloeipeertjes rijkelijk belichte balletten ronddansen. Het doel van het electrische doek is, een gemakkelijk verplaatsbare tafelverlichting te bewerkstelligen. Over den vilten lap wordt een gewoon damasten tafellaken gelegd en daarop zet men nu den op 'n bijzondere wijze ingerichten kandelaar neer. De z.g. kaarshouder bevat een onzichtbaren gelei- c'ingsdraad, die in den voet van den kande laar uitmondt, en daar in een zeer kort, fijn puntje uitloopt, dat bij het neerzetten door de zwaarte van den kandelaar het damast doorprikt en het vilt aanraakt. Deze aanra king nu is niets anders dan het te voorschijn rcepen van een electrisch contact. Op het oogenblik, dat men den kandelaar op tafel zet. begint onder de zacht gekleur de, zijden kapjes het kleine peertje ie g'oeien en hrandt zoo lang, totdat men den kandelaar opneemt. Op deze manier kunnen op de dinertafels zoo veel kandelaars worden gezet en zoodanig worden gegroepeerd, als men zelf verkiest. Ideaal voor huismoeders, die er zich ab soluut niet om behoeven te bekommeren of hun tafellakens een paar pop of bij de dui zend gulden kosten. vIn een trein, die Woensdagmorgen om kwart vóór zes ure uit Koblenz te Trier aankwam, werd in een rijtuig tweede klasse het nog warme lijk gevonden van Kurt Regel, een verzekeringsagent uit Triev Het lijk had eeu schotwond aan den rechter slaap naast het lijk lagen een revol er en twee patronen. Te Koblenz was Regel in den tr?ia ge gaan in gezelschap van zijn vriend Maagii, een opzichter uit Trier. Deze heeft z;ch !i Trier haastig uit het station verwijd »rd, zonder iets te zeggen. Toen hij later aan gehouden werd. beweerde hij, dat Regel zelfmoord had gepleegd. Hij was ondïrwet- even uit hei rijtuig gegaan en ha.l (oen een schot gehoord. Vervolgens had hij ge zien, dat zijn vriend bloedende ip e bank lag. Hij was niet meer in het compartiment terug gegaan, maar had in een naas,g degen de reis voortgezel. Bij aankomst te Trier w;i> hij dadelijk als een gek de stad ingestormd. Bij confrontatie met 't lijk heeft Maagh zijn onschuld volgehouden. Intusschen heeft de officier van justitie zijn inhechtenisneming gelast De Steinheil-zsak. vDonderdag is mevrouw Steinheil weer uit de gevangenis gehaald om in verhoor genomen te worden. Hare gezondheid boe zem onrust in. Zij is zeei zenuwachtig en eet of slaapt bijna niet meer. Mevrouw Stein heil herhaalde haar vroeger verh al Zij was wakker geworden door iets kouds op haar gelaat. Men had een natten doek op haar gezicht gelegd. Zij bevrijde er zich van, toen een krachtige hand haar vastgreep. Toen bemerkte zij de drie mannen met lange baar den en de vrouw. Een der mannen stond over haar gebogen met den nattm doek. Een der mannen zeide toen -— Komaan, waar is het geld? Verschrikt kon zij niet rtwoorden en haar schrik nam nog toe, toen zij hare moeder hoorde roepen. Op dat o ogenblik drukte de vrouw een revolver op haav hoofd. - Zweer mij, zeide mevrouw Steinheil toen, dat gij niemand zult dooden, dat gij mij geen kwaad zult doen. Men antwoordde daar met cp en de twee mannen begonnen haar *e binden.- Mevrouw Steinheil herinner', zich niet of men de watten in haren mond heeft gestopt toen zij reeds gebonden vas of vroeger. De rechter van instructie kon op d:t punt geen stellige verklaringen bekou en, iets wat nochtans zeer belangrijk is, wan» de watten waren afkomstig van een "erband, dat me vrouw Japy aan de beene.i droeg. Mevrouw Steinheil kan ziel; >ok het uur niet herinneren waarop zij gewek werd. De moordenaars droegen lange kl -eren en twee hadden een dievenlantaarn, die nog al veel licht gaf. Mc-n vroeg haar aar het geld was. Zij antwoorddeIn het sa^on en de juwee- lén in de kamer barer moeder. Zij hoorde toen enkel men de kasten doorzocht. De vrouw zeide, dat men haar moest doo den Een der mannen ant voordde, terwijl mevrouw Steinheil smeekte haar geen kwaad te doen: Neen, laat de k'eine leven Zij kreeg toen een hev'gen slag op het hoofd en verloor het bewustzijn De rechter deed toen al het onwaarschijn lijke van dit verhaal uitkomen, want zij wist wel dat er geen geld in huis was en dat in alle geval de moordenaars niet zouden heb ben nagelaten het gouden horloge van den heer Steinheil en liet gel'.l dat hij op zak had te stelen, maar mevrouw Steinhenl bleef bij haar verhaal, er bijvoegende dat zij hoopte dat haar man en hare moeder insge lijks aan de moordenaars ontkomen waren, deukende dat zij ook in hun bed gebonden lagen. Pogende zich van prop in haren mond te ontdoen, verloor zij weer hot be wustzijn. Zij kwam weer lot haav zei ven toen Remv Couillard haav los maakte Deze liep toen aanstonds naar het ->enster om hulp te halen Zoo zij vroeger an '-:re verklaringen heeft gedaan, kwam zulks, omdat zij geheel in. de war was. Mevrouw Steinheil houdt dus hare vroe gere verklaringen staande n zet den rechter aan, de moordenaars in die rienting te zoeken. De rechter merkte op, dat het toch al zon derling was dat, indien zij een zoo hevigen slag op het hoofd had gekregen dat zij het bewustzijn verloor en ind'« n de moordenaars haar letterlijk den buik hadden ingetrapt, zooals zij zeide, de geneesheeren die haar onderzochten nergens p baar lichaam de minste kneuzing hadden ontwaard Hierop antwoordde mevrouw f'teinheil dat zij het niet wist, maar lang ha 1 zij veel pijn in den buik gehad. De pijnen in haar hoofd waren minder hevig geweest en van korten duur. Nog twee vragen stelde de rechter aan de verdachtehij deed haar eerst opmerken hoeveel onwaarschijnlijks er was in de na tuurlijke positie waarin de lijken lagen, toen men ze vond. Hierop antwoordde zij zoo veel te heter, dan hebben /.ij weinig geleden. Daarna vroeg hij haar l.oe zij op het bed was vastgemaakt geweest. Mevrouw Stein heil antwoordde dat haar hoofd achter aan het bed was vastgemaakt. De armen tot de hoogte van het hoofd gebr icht, waren afzon derlijk vastgemaakt aan eiken kant van het lichaam Eindelijk was er een koord rond den buik en cene andere (he de beenen vast hield. Alles was zoo geschikt, dat zij geen beweging kon maken zonder gevaar te loopen zich te worgen. Wat de grieven tegen horen man betreft, zij protesteerde tegen wat de dagbladen haar in den mond hadden gelegd. Zij voegde er bij niets te willen zeggen tegen de ge dachtenis van haar echtgenoot Van het verhoor naar de gevangenis terug- keerende, zeide mevrouw SteinheilIk ware beter in het graf dan hier. vEen te Woenen verschijnend bla<l geeft de volgende fraaie huwelijksadvertentie te lezen „Geboren dichter, katholiek, 30 jaar oud, gezond, in ieder opzicht gestaald, door noodlot en armoedige omstandigheden ver edeld, met de meest gedistingeerde gevoe lens, en met een groote levenstaak, wil rijk. maar niet zonder poëzie huwen. Niet anony- me brieven onder het motto „onsterfelijk heid" aan het bureau van dit blad. Kameroverzicht. Tweede li am er. Vrijdag hadden de replieken plaats over de marinebegrooting. De heer Hugenholtz betoogde dat de minister Donderdag met wat grappen de Kamer aardig heeft bezig gehouden, maar geen enkel zakelijk argument heeft aangevoerd. Wat de moraliteit der schepe lingen aangaat, zegt Spr. dat men deze niet door zedepreeken maar door verbetering der levenstoestanden, welke- de socialisten willen, op hooger peil brengt. De heer V e r h e y bleef eveneens bij zijn verlanglijstje. De heer Thomson moet erkennen, dat deze Minister van Marine, met zijn jolig temperament, een goed figuur maakt in het Ministerie-Heemskerk. Hij heeft de Kamer aardig bezig gehouden met moppen en snaaksche invallen, maar niets gegeven dan eene onthulling van de ketelgeschiedenis der M o s a. De heer P a t ij n, eveneens zijn stand punt handhavende, constateert dat de Mi nister heeft onderschreven de meening van de heeren Van Ivarnebeek en Van Vlijmen, dat onze vloot de tering heeft gekregen tij dens het ministerie-Kuyper. De heer Van Citters waarschuwt den minister om niet te luisteren naar het zoet gefluit van den heer Patijn, die uitstel pleit en naar die van de linkerzijde, welke daarmee instemmen. Onder heftige protes ten verwijt Spr. de linkerzijde slechts met woorden te schermen, maar het tot weinig daden te brengen als het leger en vloot geldt. De heer Van Kar nebeek herhaalt zijn klacht dat de linkerzijde bij andere hoofdstukken der Siaatsbegrooting de kos ten opdrijft of tracht op te drijven en op Marine en Oorlog altijd tracht te beknib belen. Spr. bestreed de rede van den heer Patijn. De heer Schokking sprak ook in den geest van den heer vai. Karnebeek. De heer Troelstra constateert dat zijne fractie voor de amendementen zullen stemmen. Worden die amendement verwor pen, dan zal spr. en de zijnen hun stem niet aan de belastingvoorstellen kunnen ge ven. De hear Merchant verklaart zich voor de amendementen Patijn c. s. en Eland c. s., daar zuinigheid plicht is. Hij zal echter tegen het amendement-Hugenholtz stem men. De heer T y d e m a n schaart zich aan de zijde van den heer Patijn en laat zijn stem ditmaal slechts door financieele om standigheden beheer schen. Spieker moet ook het geld weigeren voor de ontwa pening der Kortenaers, daar ons een geheel nieuw plan voor kustverdediging wacht. Wat de onderzeeboot aangaat, daaraan zal spr. zijn stem geven. De Minister van Marine dupli ceerde, verklaarde de amendementen Patijn, Vcrhey en Thomson onaannemelijk. Wanneer de gelden voor de verwapening van de Kortenaers wordt toegestaan, kan men zich weer voor 7 jaren helpen. Het is een zuinigheidsmaatregel. De algemeene beraadslagingen worden ge sloten. De heer Hugenholtz, gewag ma kende van een adres van aijunct-commiezen bij marine, zegt dat het nog het mooi ste is, dat geen onderzoek is ingesteld naar de grieven in het adres, maar naar hem, die Spreker inlichtingen heeft gegeven. Hij komt op tegen deze inquisitie, die een poging was om een kameraad te doen verraden. Daarmede heeft de hoofd ambtenaar-inquisiteur een smet geworpen op het Departement van Marine. De Voorzitter roept Spr. tot de orde. De Minister zegt aan den heer Hu genholtz dat de hoofdambtenaar te hoog staat om zoo beleedigd te worden. Heftige interrupties van de heeren Hu genholtz en Troelstra. De Minister roept met daverende 8*emIk ben aan het woord. De Voorzitter hamert om stilte. De Minister. Ik ben niet gewend om zoo te debatteeren. Do heer Troelstra. En ik niet om zoo toegesproken te worden. Laat de leiding maar aan den Voorzitter over. De heer Van Nispen (Nijmegen). De Minister heeft volkomen gelijk. De Minister vervolgende, zegt dat het adres hoogst ongepast was en hij als minister volkomen het recht had een on derzoek te gelasten door een commissie. Het amendement, voorgesteld door de hee ren Eland c. s., strekkende om de om wape ning van twee schepen type Kortenaer na te laten, wordt in stemming gebracht en aan genomen met 48 tegen 42 stemmen. Vooi stemde de geheele linkerzijde behalve de heeren IJzerman, Van Karnebeek, Plate en de voorzitter. Tegen de rechterzijde behalve de heeren Bolsius, Duynstee, Beckers, Regout, Van Nispen (Rheden), Passtoors, De Ram en Janssen (Maastricht). Alsnu komt in stemming het amendement- Patijn (om den bouw van twee torpedojagers één jaar uit te stellen). Dit amendement wordt verworpen met 51 tegen 3d stemmen. Togen stemde de rechterzijde met de hee ren Jansen (Den Haag), Thomson, IJzer man, Van Karnebeek, Eland, Lely, Verhey en de voorzitter van 'nks. Alsnu komt in stemming het amendement- Verhey (één torpedojager aanbouwen), dat wordt verworpen met 51 tegen 38 stemmen. Tegen de rechterzijde met de heeren Van Kamobeek, Lely, Van Gijn, Jansen (Den Haag), IJzerman on de voorzitter. Hierna komt in stemming het amende ment-Hugenholtz (geen onderzeeboot toe staan), dat verworpen wordt met 81 tegen 7 stemmen. Voor de socialisten met den heer Van De venter. Nadat vervolgens nog verschillende sprekers onder veel rumoer in de Ka mer hunne speciale wenschen hadden te kennen gegeven, werd de geheele begroeting aangenomen met 48 tegen Hugenholtz, Borgesius, Druclrer Ter Laan, Troelstra, Schaper, Patijn, Ketelaar, Dolk, Limburg, Marchant, Treub, Smidt, Smeen- ge, Lieftinck, De Klerk, l)e Boer, Nolting, Helsdinger.. Van Kol, Thomson Roessing, Zijlma en Vac Deventer. Bij den gewonen vragendag verklaarde de M'nisJer van Koloniën, in antwoord op door den heer Van Kol gestelde vragen betref fende de behandeling van strafzaken en van preventief gevangenen in Assahan, dat hem niets bekend was omtrent het getal der ach terstallige strafzaken en evenmin omtrent een te langen duur der preventieve gevan genschap en het aantal en het sterftecijfer der preventief gevangenen, da/t hij intus schen zich reeds om inlichtingen tot den gou verneur-generaal had gewend. De M i n i s t e r van Justitie, de heer Ne- lissen, antwoordde op desbetreffende vra gen van den heer Treub: 1. Naar aanlei ding der verklaringen door een gewezen hoofdinspecteur van politie te 's Gravenhage afgelegd betreffende de verhouding, waarin de hoofdcommissaris van politie aldaar zou gestaan hebben tot zekere vrouw, wier naam meermalen in de dagbladen is genoemd, heb ik he' mijn plicht geacht naar de gedragin gen op zedelijk gobied van dien hoofdcom missaris een onderzoek in te stellen. 2. Het onderzoek voortgezet ook na de beantwoor ding der interpellatie van den heer Van Weideren Rengers in de Eerste Kamer der Staten-Genora'al op 22 Juli, heeft zich be paald tot hetgeen rechtstreeks dien hoofd commissaris betreft. Door mij werd geen aan leiding gevonden or/i dit onderzoek tot an dere commissarissen van politie uit te strek ken Door liet ingevolge mijne opdracht ge houden onderzoek is niet bewezen noch waarschijnlijk gemaakt, dat het zedelijk ge drag van genoemde hoofdcommissaris zou hebben te wenschen overgelaten. Veeleer doen de aan dit onderzoek ontleende gege- vrr-s mij overhellen tot de meening, dat de onwaarheid is gebleken van hetgeen den hoofdcommissaris is ten laste gelegd. Uit het antwoord op de tweede vraag ge geven vloeit voort, dat aan het onderzoek naar aanleiding der voorbedoelde verklarin gen ingesteld, geen grond kan worden ont leend voor de meening, dat de leiding der po'itie te 's Gravenhage, voor zoover deze in handen is van den hoofdcommissaris van politie aldaar, niet verder met vertrouwen in zijne handen kan worden gelaten. Ten slotte gaf de minister van Waterstaat aan den heer Brummelkamp inlichtingen over de uitbreiding van het net der West- landsclie stoomtram. Besloten is de volgende week ook Maan dag-, Woensdag- en Vrijdagavond te verga deren en Zaterdags bij dag. Berichten, De Siaatscourant van Zaterdag 12 December bevat o. m. de volgende Kon. besluiten erkend als consulair agent van Frankrijk te Paramaribo de heer H. Bosch benoemd tot raadsheer in het gerechtshof te Arnhem mr. A. van der Koppel Gzn., rechter te Haarlem tot hoofdopzichter bij de justitiegebouwen W. C. van der Eem, opzichter te 's Gra venhage op verzoek eervol ontslagen J. Verheije, burgemeester van Beugenmet pensioen G. C. van Meurs, van het 10e regiment in fanterie, wegens lichaamsgebreken op non-activiteit gesteld kapitein W. K. van Borselen, met benoeming van Van Meurs tot reserve-kapitein van het regiment grenadiers en jagers benoemd tot kapitein-kwartiermeester bij de controle der korps-administratie de 1ste luitenant-kwartiermeester A. van den Bosch van het regiment grenadiers en jagers; overgeplaatst bij laatstgenoemd korps de 1ste luitenant-kwartiermeester W. B. Slot boom van het 10e regiment infanterie benoemd bij het 1ste regiment veld-artil- lerie tot le luitenant de 2e luitenant A. M. R. Bijleveld van het korps; tot tijdelijk 2e biologischen adsistënt van het Rijksinstituut voor zeeonderzoek te Den Helder H. C. Belfman alsnog benoemd wegens zijn gedrag bij de expeditie naar Zuid-Celebes in 1905 tot rid der in de 4e klasse der Militaire Willems orde de le luitenant der infanterie van het Indische leger H. M. Suchfinger. Nederland en Venezuela. Reuter meldt uit Bordeaux Castro «en ,zijn familie zijn gisteren mor gen 11 uur naar Parijs vertrokken. Gout deelde Castro gisteren mede, dat hij over de grenzen zou worden gezet indien hij de orde door manifestaties verstoorde, een intervieuw toestond of een campagne in de peri deed ontstaan. Castro antwoordde dat hij alleen in Frankrijk kwam om geope reerd te worden. Nader wordt gemeld: Castro werd tot aan Parijs door een spe- cialen commissaris, welke zich in een aan grenzend compartiment bevond, vergezeld De trein zal om 6.15 te Parijs aankomen. Een afgevaardigde der Fransche regeering begeleidt eveneens de twee verdachte Syriërs, welke op de „Guadeloupe" compromittee- rènde toespraken hadden gehouden, en te Pauillac aangekomen, hun' reisplan hadden gewijzigd, het naar dat van Castro regelen de. Geen enkel wapen werd in hun bezit ge vonden. Een van hen-verklaarde dat liij een vijand van Castro was, welke hem 100,000 francs.had doen verliezen, maar dat hij hem niet wilde dooden Volgens de „Patrie" is de duur van het verblijf van Castro te Parijs onbekend. Een veiligheidsdienst zal worden ingesteld. Reuter seint uit Willemstad, 'd el. 11 -dezer De Nederlandsche oorlogsschepen Jacob van Hcemskerck en Gelderland zijn heden morgen naar Venezuela vertrokkende dek ken waren gereed voor het gevecht. Men geloofi, dat die oorlogsschepen een betoo ging voor Laguiara houden, de Venezolaan - sche havens bezetten, beslag op de koop vaardijschepen leggen en de schepen, die op Venezuela handel drijven, die beletten zul len. Reuter seint uit Bordeaux, d.d. 11 dezer Bij de ontvangst van iemand uit de han delswereld van Bordeaux, heeft Castro de zen medegedeeld, dat hij gaarne zou zien dat de handelsbetrekkingen hervat werd an en dat hij de misverstanden betreurdeaie hij zich niet schaamde te erkennen. Castro voegde er aan toe, dat hij voornemens is naar dc kust van de Middellandsche Zee te gaan en den 26en Januari a.s. naar Vene zuela terug te keeren, indien er ten minste niets tusschenbeide kwam. Dezelfde persoon vernam van de omgeving van Castro, dat deze het plan had over de hangende moeie- iijkheden te onderhandelen en ze tot oplos sing te brengen. Reuter seint uit Parijs Castro is hedenavond half zeven te Parijs aangekomen met een talrijk gevolg. Hij weigerde elk interview. Niettegenstaande het stelselmatig stilzwij gen der regeering heeft de Temps de voor waarden te weten kunnen komen, welke men aan Castro heeft gedacht te stellen om hem te vergunnen in Frankrijk te blijven. En wel 1. Dat hij aan president Fallièree 2ijn spijt betuigt over de verbreking van de diplomatieke betrekkingen 2. Dat hij aan de regeering te Caracas seint goed te keu ren, dat de legatie van Brazilië zich belast met de behartiging van de Fransche belan gen en onmiddellijk maatregelen te nemen voor de storting van de achterstallige termij nen voor de bij scheidsrechterlijke vonnissen erkende schadeloosstellingen 3. Dat hij zich onthoudt van elke betooging in en mededee- ling aan de pers. De Temps meent te weten, dat de regee ring de eei'sto twee voorwaarden niet heeft goedgekeurd, en dat alles er op zal neerko men, Castro kennis te geven van de derde. Reuter seint nader uit -Parijs Het bericht van de Tetnps betreffende de voorwaarden aan Castro te stellen voor zijn verblijf in Frankrijk is onjuist. Wij zijn ge machtigd het te logenstraffen De minister raad heeft zuiver en alleen goedgekeurd de door den minister van bui'enlandsche zaken ten deze gedane voorstellen De Parijsche correspondent van de N. R. Ct. seint: Castro met vrouw, dokters et bedienden is hier aangekomen. Aan het station waren een aantal journalisten, fotcgraten en Yene- zolanen. Castro is een u'ein, mager, bruin geel man met een schraal baardje. Hij trekt een stijf, gesloten wantrouwend gezicht en toont zich een beetje bedeesd, vooral van wege de beweging der fotografen, journalis ten en liet publiek ziende, neemt hij met statig gebaar een grijzen hoed af maar men bekijkt hem zonder te groeten. Hij richt zich naar Let groote hotel in het station. De journalisten, fotografen en Vcnezolanen volgen en gaan eveneens het hotel binnen. De geheele teet gaat de trap pen op. De kamers van Castro zijn geheel aan het andere einde van het hotel. Door deuren en gangen volgen allen. Dit kalm, onverstoorbaar in begrafenispas achter Castro aanstappen van den geheelen s'oet, die hem enkel als een curiositeit beschouwt, is in hooge mate belachelijk. Niemand kan zijn lachen laten Als Castro zijn kamer ingaat, houdt de stoet eindelijk stil. Een geneesheer komt "eggen dat Castro zeer moe is, niemand ontvargen mak en niets zeggen mag. Een negerin bewaakt de deur van mevrouw Castro; en neger Castro's deur. De Lokal Anzeiger meldt, dat Castro pas over eenige dagen te Berlijn wordt ver wacht. Hij heeft den bekenden chirurg prof. Israel laten mededeelen, dat hij zich in diens kliniek daar aan een operatie zal onderwer pen Er is natuurlijk niets waar van de geruch ten, dat prof. Israel bedoeld wordt prof. dr. James Israel dood zou zijn. Wel is ongeveer een jaar geleden een ander Ber- lijnsch dokter van denzelfden naam overle den. De correspondent van de Petit Parisien heeft op de Guadeloupe een onderhoud ge had met iemand uit de omgeving van Cas tro. Die persoon zeide onder anderen, dat Castro de beste gevoelens voor Frankrijk had, maar dat hij heftig en ondoordacht was. Hij kende geen andere methode dan de ge welddadige. De correspondent trachtte te we ten te komen wat Castro dacht van Neder land's energieke houding. Men zeide hem, dat alles, wat Nederland ook doen zou, Cas tro ongeroerd zou laten. Wilde Nederland bombardeeren, Castro zou hen de havens, die enkel door vreemde landen geschapen zijn, laten vernietigen. Indien een expeditie in het binnenland van Venezuela beproefd zou worden, zou het geheele land opstaan om de onafhankelijkheid te verdedigen. Castro heeft toch nog een gesprek gevoerd met een journalist, een medewerker van de Madrileensche Imparcial. Het gesprek werd in het Spaansch gevoerd Toen men hem zeide, dat Nederland, vol gens oen bericht, van plan was, Maracaibo te beschieten, kon de President een heftig gebaar van toorn niet onderdrukken. „Neen, hij, dat is onmogelijk. Nederland zal het volkenrecht niet zoozeer schenden. Venezue la en ik hebben slechts gedaan wat onze plicht was. Ik ga recht door naar Berlijn, om een operatie te ondergaan. Ik zal daar na naar mijn land terugkeeren, maar op de terugreis zal ik eenigen tijd in Spanje ver toeven. want ik zal nooit den takt, de hoffe lijkheid en de gematigdheid vergeten, waar mee Spanje steeds hare eischen aan de Vene- zolaansche regeering heeft voorgelegd. Hebben andere volken misschien min der takt getoond? vroeg de journalist. De president glimlachte en maakte een eind aan liet gesprek, door te zeggenLaten wij die zaak laten rusten. 't Kan v e r k e e r e n. Blijkens de in de pas verschenen Staets Almanak voor 1909 opgenomen lijst, vergeldende de perso nen, die in den loop des jaars de vereischte vergunning verlangden tot he' aannemen van

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2