Uit den ointrek. STADSNIEUWS. rreemde ridderorden, komen onder de met °P le orde van den Bevrijder van Venezuela u*' begiftigde Nederlanders voor als ridder 3e classe (commandeurs) kapitein i. z. W. D. H. baron van Asbeck, laatstelijk comman- dant van ,,de Gelderland" gestationneêrd te Curasao en J. H. de Heus, laatstelijk minis ter-resident te Caracas. 3a Bij Kon. besluit zijn, in verband 16 met de veranderde tijdsomstandigheden, de 1° tegemoetkomingen, toe te kennen aan de 1S bedienaren van den godsdienst wegens de te uitoefening van den eeredienst bij de mili- ta;ren in de garnizoensplaatsen, nader ge regeld en vastgesteld. Na afloop van ieder jaar wordt aan de bedienaren van den godsdienst, die in dat jaar belast zijn geweest met de uitoefening van den eeredienst bij de militairen in de garnizoensplaatsen, eene tegemoetkoming verstrekt, als een blijk van Hr. Ms. be langstelling in de pogingen, welke worden aangewend tot vervulling van de godsdien stige behoeften van die militairen. De tegemoetkoming wordt berekend naar ihet gemiddeld getal militairen van elke ge- izindte, hetwelk geacht kan worden gedu rende het geheele jaar doorloopend in het garnizoen aanwezig te zijn geweest. De tegemoetkoming bedraagt voor iedere 25 man 10, met dien verstande, dat een getal van meer dan 9, doch minder dan 25, voor 25 wordt gerekend, terwijl een getal van 9 of minder voor de berekening niet in (aanmerking komt. De tegemoetkoming zal het bedrag van 500 per jaar voor eene gezindte en in één jgarnizoen niet mogen overschrijden. Bij Koninklijk besluit is aan M. A. Terwen, lid, tevens voorzitter van den voog dijraad Amsterdam I, op zijn verzoek, een eervol ontslag uit die betrekking verleend, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. Het Kamerlid Van der Zvaag. De heer G. L. v. d. Zwaag te Oorredijk is in zooverre hersteld, dat hij izich sedert eenige dagen ook buitenshuis be geeft, ten einde aan de buitenlucht te ge wennen. Hij denkt er over in de volgende week de zittingen der Tweede Kamer en van Gedep Staten weder bij te wonen. Tijdens zijne ziekte heeft de heer v. d. Zwaag vele, van hooge waardeering en deelneming getui gende brieven ontvangen. L Ct. Mr. Troelstra in de Kamer. District III van Amsterdam der S. D. A. P. j heeft vergaderd in verband met het verzoek van mr. Troelstra, om hem in de gelegen heid te stellen in een ledenvergadering van dat district te verdedigen zijn houding in de Kamer, waartegen verschillende bestuursle den bezwaren hebben doen hooren. De meer derheid van het bestuur stelde voor, niet in te gaan op dat verzoek, maar de vergadering besloot, met groote meerderheid, in tegen- overgestelden zin. Op uitnoodiging van de Fransche re geering zijn de Fransche manoeuvres bijge woond door den luitenant-kolonel van den generalen staf W. H. van Terwisga. In het jaar 1908 zijn aangewezen voor het doen van eene studiereis in het buiten land de ritmeester adjudant jhr. E. W. von Wrangel auf Lindenberg tot het bestu- deeren van de oefening enz. der Belgische cavalerie; de kapitein der artillerie J. C. Logger, tot het bestudeeren van het houwit ser-vraagstuk bij de Elswick Works in En geland de kapitein der genie F. It. van Royen, tot het bestudeeren van de opleiding tot genie-officier in Duitschland de eerste luitenant der veld-artillerie P. D. van Es sen, tot het bestudeeren van de Zweedsche veld-artilleriede kapitein van den gene ralen staf J. C. C. Tonnet, tot het doen van een militair aardrijkskundige reis. Voorts is gedetacheerd aan de rijschool te Saumar, voor den tijd van 1 jaar, de eer ste luitenant van het le regiment huzaren R. Wilson. De minister van oorlog is voorne mens het tijdstip van begin en einde der opleiding tot militie-officier te wijzigen, n.l deze te stellen omstreeks 1 September waar door vele jongelieden meer gebaat zullen zijn, vermits dan de geheele opleiding af loopt in één burger studiejaar. De militairen zullen de kolbak en de schako op Zon- en feestdagen blijven dragen vermits de minister van oorlog het niet wen- schelij.v acht de tenue op de ovengenoemde dagen te doen overeenkomen met die op ge wone werkdagen. Volgens de voorstellen tot aanmoedi ging van de vrijwillige dienstneming in het leger zal aan den vrijwilliger eene jaarpre mie toegekend worden van f 30 (thans be draagt die voor de beredenen f 15, voor de onberedenen f 10) en zal men hem na 6 jaren volbrachten dienst, op voorwaarde dat hem vergund wordt alsdan in dienst te blijven eene dadelijk in eene som uit te betalen dienstpremie geven van f 180 voor den' on derofficier, van f 120 voor den korporaal en van f 90 voor den soldaat, mot dien ver stande voorts, dat de jaarpremie van f 30 zal genoten worden totdat 10 dienstjaren zijn volbracht. Het voornemen bestaat de vacature in de betrekking van keurmeester (burger lijk ambtenaar) bij het centraal magazijn van militaire kleeding en uitrusting te Amster dam te vervullen door in die betrekking te benoemen een gepensioneerd officier die eenige 'jaren in industrieele betrekkingon is werkzaam geweast. In samenwerking met het departe ment van binnenlandsche zaken wordt, bij wijze van proef, getracht door daartoe van de zijde van het departement van oorlog beschikbaar gesteld personeel, dat voor het beoogde doel eene bijzondere opleiding ont ving, bij de onderwijzers van lagere scho len in de provincie Drenthe, alsmede bij de rijkskweek- en leerschool te Groningen, de zoogenaamde bewegingsspelen, in samen hang mot de vrije en ordeoefeningen in de gymnastiek, in te leiden. Onderofficiers ver een i- g i n g ,,0 n s Belang." Voor eeni- gen tijd werd medegedeeld, dat door den minister van oorlog wenschelijk werd ge acht, een onderzoek in te stellen naar het bedrijf der vereeniging ,,Ons Belang", be staande uit onderofficieren en militaire ge ëmployeerden in dien graad. Het desbetref fende schrijven van den minister luidt als volgt De minister van oorlog, brengt bij deze ter kennis van het hoofdbestuur der ver eeniging ,,Ons Belang", vereeniging van on derofficieren en militaii'e geëmployeerden, in den rang van onderofficier, dat bij hem ernstige bezwaren zijn ingebracht, niet al leen tegen het denkbeeld van samenvoeging der vereeniging „Ons Belang" en de Mili taire Waarborg Maatschappij „Onderlinge Voorzorg", maar vooral ook tegen de wijze waarop de verwezenlijking van dat denk beeld door of vanwege het hoofdbestuur voornoemd is i. eleid en voorbereid; dat hij, minister, daaromtrent een zoo vol ledig mogelijk onderzoek zou wenschen te doen instellen, omdat hem is gebleken, dat door 't geen ten deze is geschied, groote ver deeldheid in het onderofficierscorps dreigt te ontstaan dat zoodanig onderzoek echter alleen kan plaats hebben, indien het hoofdbestuur van ,,Ons Belang" daartoe wil medewerken, door aan eene onpartijdige commissie, welke door hem, minister, zou worden benoemd, inzage te geven van alle bescheiden en correspon- dentiën, welke tot dusver over de aanslui ting van de genoemde vereeniging zijn gc wisseld en daarop betrekking hebben dat hij dus het hoofdbestuur voornoemd verzoekt, hem mede te deelen, of het bereid, is op bovenbedoelden voet zijne medewer king te verleenen. Het hoofabestuur der vereeniging „Ons Belang", dat in het orgaan der vereeniging van 27 November met beslistheid tegensprak dat zoodanig onderzoek zou worden inge steld, doch aan de leden beloofde, indien iets in d'en geest mocht geschieden, het den leden onmiddellijk zou bekend maken, be waart ook in het orgaan der vereeniging van 4 December het stilzwijgen over het schrij ven van den minister. Hbld. Tooneel jubileum Marcel M y i n. Marcel Myin, vroeger een zwer ver, maar de laatste jaren verbonden aan de Koninklijke Vereeniging „Het Ne- !derl. Tooneel", heeft 'Donderdag avond in den Stadsschouwburg te Amsterdam in de rol van Svengali in Trilby" zijn 25- jarig jubileum als acteur gevierd. De zaal was op alle rangen goed bezet met een sym pathiek gestemd publiek. In den loop der voorstelling werden den jubilaris, reeds een aantal kransen en bloem stukken aangeboden en nadat het scherm de laatste acte had afgesloten, rees het nog maals omhoog voor de gebruikelijke huldi ging- Namens eene commissie van vrienden en vereerders sprak mr. P. W. de Koning hem toe, roemend de wijze waarop hij zijn em plooi als marque on karakterspeler vervult. De gelukwensch ging vergezeld van een grooten krans en een stoffelijk huldeblijk. De heer W. P. de Leur was als immer de tolk van den Raad van Beheer en van de confraters en confratessen. Voorts hadden kransen gezonden of waren vertegenwoor digd Hot Nederlandsche Tooneelverbond, Van Eysden, Gebrs. van Lier, Frascati, Spree, De Belgische kolonie enz. Kerkelijke belasting. Voor het kantongerecht te 's Gravenhage werd gisteren behandeld eene zaak van de Ned. .Herv. gemeente te 's Gravenhage, be trekkelijk eene vordering van 57 op den heer P. A. M. Boele van Hensbroek, we gens diens aanslag in de kerkelijke belas ting. Hij meende die belasting niet ver schuldigd te zijn. Wel was hij in 1853 ge doopt en had hij belijdenis des geloofs in de Herv. kerk afgelegd, maar toen was hij min derjarig en- als zoodanig kon hij geen ver bintenissen aangaan. In 1869 en 1871 had hij nog aan het H. Avondmaal deelgenomen maar daarna had hij zich aan het kerkge nootschap onttrokken. In de kerk was hij niet getrouwd en zijn kinderen waren niet gedoopt. Bovendien was volgens art. 2004 B. W. de vordering verjaard, aangezien sinds 1870 de beweerde band tusschen ged. en het kerkgenootschap niet meer bestaat. Voor de gemeente werd namens jhr. mr. W. M. De Brauw uitstel tot 4 Januari ge vraagd, om op dit verweer te antwoorden. De inbraak in de Korte Po 'en. Wegens inbraak en diefstal van kostbaarheden bij den goudsmid Hamme te Den Haag, heeft het Gerechtshof te 's Gra venhage J. H. Heskes en Maria G. Fegen (een vroegere dienstbode van den bestolene) veroordeeld tot 4 jaren gev. str., de twee op- koopers van het gestolene tot 2 en 3 jaar. j De rechtbank, wier vDnnis wegens vormge brek werd vernietigd, had dezelfde straffen Een ver valse hing. De Offi cier van Justitie bij de arrondissements rechtbank te Amsterdam noodigt hen uit, die aanwijzingen kunnen geven betreffende dongene, die een inschrijvingsbiljet van de Asahan Plantage Maatschappij valschelijk heeft ingevuld en valschelijk onderteekend, en het daarbij behoorende adres heeft ge schreven, deze aanwijzingen te willen ver strekken aan het hoofdbureau van politie, Spinhuissteeg, te Amsterdam. Naar aanleiding van deze kennisgeving, verneemt het Hbld. het volgendeBij de inschrijving op de 500 Inkomsten-obligatiën groot f 750, van „De Asahan Plantage Maatschappij", werd op den laatsten dag (30 November j.l.) een inschrijvingsbiljei ont vangen voor het volle bedrag der inschrij ving, vijfhonderd inkomsten-obligatiën groot 750, totaal 375.000. Dit insclirijvings- biljet was geteekend door de firma Prae- torius 4 Zoon, te Amsterdam. Indien deze inschrijving bona fide ware geweest, dan zoude het reconstructie-plan der maatschappij hebben kunnen doorgaan. Aan het kantoor der maatschappij werd niet getwijfeld aan de echtheid van de handtee- kening, maar kwam het bedrag der inschrij ving zoo hoog voor, dat men meende met een abuis te doen te hebben. Daarom werd de firma Praetorius Zoon per telephoon gevraagd of het bedrag wel juist was. Het antwoord der firma was, dat zij in het ge heel geen inschrijvingsbiljet gezonden had, z o.Jat het bij de maatschappij ontvangen biljet van een valsche handteekening voor zien moest zijn. De Asahan Plantage Maatschappij heeft de zaak daarop in handen der justitie ge steld. Gisteren werd een bekendmaking van den officier van justitie op de beurs aange plakt. Daarop was tevens het inschrijvings- biljet xnet de valsche handteekening en het door dezelfde hand geschreven adres der Maatschappij afgedrukt. Verduistering van dia manten. Het O. M. bij de Amsterdam - sche rechtbank heeft tegen den commissio nair in diamanten, Izaak B., 2\ jaar gevan genisstraf geëischt, wegens verduistering va-i belangrijke partijen diamanten, die hij uit hoofde van zijn beroep, ten verkoop on der zich had, en waarmede hij zich naar Londen had begeven om ze ten eigen bate ie gelde te maken. Mr. L. W. van Gigh Sr. pleitte vrijspraak. Inbraak. In het kantoor van den collecteur der Staatsloterij, '^n heer I. Co- hen, aan het Oranjcplein in Den Haag, is gisteren nacht ingebroken. De zware brandkast is gekanteld en aan de ach terzijde opengebroken; eer. aantal loterij briefjes, bankbiljetten en gereed geld wordt vermist. Waarschijnlijk hebben ie dieven (alle9 wijst er op, dat er ten minste twee van dit gilde zijn binnen gekomen) zich toegang ver schaft door de achterzijde van het huis, daar een ruitje van de tuindeur bleek stuk gesla gen te zijn. Morphinevergiftiging. Dinsdag is in het Rijks-Remontedepot te Milligen de oppasser in het hospitaal, mili cien H., na het gebruik van morphine, aan vergiftiging overleden. Brand te Rotterdam. Gisteren nacht te half een brak te Rotter dam brand uit in pand 16 Korte Pannekoek- stiaat, waarin gevestigd is een zoogenaamde boterhandel meit cadeaux van de firma A. J. Kriste uit Antwerpen. De brand woedde op de zolderverdieping, ingericht als maga zijn en bleef in hoofdzaak beperkt tot dat geceelte van het pand door de werking van 5 spuiten. In- de gisteren gehouden gemeente raadsvergadering van Utrecht werden her benoemd als leden der plaatselijke commis sie van toezicht op het middelbaar onderwijs prof. dr. W. Kapteyn, J. M. P. Harte en dr. J. P. van der Stok. Bij het personeel van den genees-, heel- en verloskundigen dienst der gemeente wer den herbenoemd prof. dr. B. J. Kouwer, dr. C. J. van der Kaay, W. Wagenaar, arts en J. G. A. Ditmarsch, vroedvrouw. In de commissie van beheer van het ge nootschap „Kunstliefde" werden herbe noemd de heeren P. J. Houtzagers en J. F. de Beaufort. Daarna volgde een geheime zitting, die twee uur duurde, waarna punt 13, voor dracht om den gemeente-geneeskundige dr. P. A. van Walsem en den gemeente-genees- en heelkundige dr. K. F. G. van Woerden voor den tijd van één jaar, ingaande 1 Ja nuari 1909, in functie te laten dit met het oog op hun leeftijd aan de orde ge steld en zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd werd. rLotelingen uit de provincie Utrecht, die wenschen te worden ingedeeld bij bereden troepen, worden herinnerd een ongezegeld verzoekschrift, zoodra mogelijk m te dienen, aan den Minister van Ooci~g te 's Graven hage, of aan den Provincialsn Adjudant al hier, met opgave vannaan. en voornamen, gemeente waaruit herkomstig, lichting, lo tingsnummer, lengte, en liet korps waarbij zij wenschen te worden ingedeeld rVan de groote velddienstoefening, waaraan verschillende afdeelingen van Volksweerbaarheid en vrijwilligerskorpsen zullen deelnemen en die gehouden wordt in de omstreken van de Bilt, zal als leider op treden, de heer jhr. K. A. A. van Steiger, kapitein der infanterie te Utrecht. Als partijcommandanten hebben zich be reid verklaard op te treden de heeren J. P. Schoemaker, gepensioneerd kapitein van het Ned. Ind. leger, commandant van het Nijmeegsch Vrijwilligerscorps en Fruijt van Hertog, le luitenant van de infanterie. Het voornemen bestaat om na afloop der oefening een grooten propagandamarscb door Utrecht te houden. rOp den Eersten Kerstdag zal er te Utrecht een schaakwedstrijd worden gehou den, die voor liefhebbers van vlugge partijtjes een groote attractie zal zijn. Den 25en Dec. zal nl. door de Utrechtsche Schaakclub „Schaakmat" eenen Nationalen Bliksem- wedstrijd worden gehouden, waarvan wij hier de bijzonderheden laten volgen Er wordt gespeeld in vier klassen hoofd-, eerste-, tweede- en derde klasse. De deel nemers in elke klasse worden gesplitst in groepen van 6 spelersronden zijn van 1112, 12, 56, 6A7£ en van 89. In elke ronde moet een partij worden ge speeld, het verstrijken der bedenktijd van elke speler, 30 seconden voor iederen zet, wordt door den leider van den wedstrijd met ee.i slag op een gong aangeggeven. Het inleggeld bedraagt 1, bovendien moet een cautie van één gulden gestort worden, die, nadat alle partijen zijn afgespeeld, wordt terug gegeven. In elke groep zijn 3 prijzen, kunstvoorwerpen, beschikbaar gesteld. Aan gifte tot deelneming vóór 25 Dec. bij den secretaris, den heer Joh. Swart, Zamlhof- schestraat 27, Utrecht, of een half uur voor aanvang van den wedstrijd bij den leider. Verder zal den geheelen dag in het wed strijdlokaal voor ieder (ook niet deelnemers aan den bliksemwedstrijd), gelegenheid zijn om deel te nemen aan een Tombola-wed strijd, tegen betaling van f 0.25. De wed strijd wordt gehouden in het clublokaal van bovengenoemde club in het maison „Smitz" Nieuwe Gracht 49, Utrecht. De Federatieve Nederlandsche Zuivel- bond vergaderde 10 Dec. weder in het Haag- sche Koffiehuis te Utrecht, onder leiding van den Keer R. J. A. G. baron Collot d'Escury (Hontenisse). Betreffende de botermijn werd medege deeld, dat gedurende de 9 eerste maanden van 1908 aangevoerd werden 239.580 Kg. tegen 304.612 Kg. in dezelfde maanden van 1907. Tegenover dezen teruggang van 65 000 Kg. staat, dat vanaf de fabrieken recht streeks rutin 60.000 K.G. verzonden werden. Zooals de mijn nu geëxploiteerd wordt, le vert zij nog voordeel op, als er maar 200.000 K.G per jaar worden aangevoerd. Toch had den de cijfers het bestuur er toe gebracht te pogen samenwerking te verkrijgen van de Eerste Coöperatieve Boterverkoopvereeniging te Zutfen. Een conferentie zal nu tusschen de beide besturen worden gehouden. In het bestuur werd daarop herkozen de heer V. R. Y. Croesen te Zwolle, terwijl in plaats van den heer Tj. Kuperus (Grauw) die 2ioh niet meer beschikbaar stelde, gekozen werd de heer O. Reitsma, secretaris van den Frieschen Bond te Leeuwarden. Medegedeeld werd nog dat het bestuur spoedig met een definitief voorstel zal komen in zake een kwaliteitsmerk. Inzake de reor ganisatie van den Centralen Aankoop werd besloten de centrale commissie van aankoop, ingedeeld volgens het desbetreffend regle ment, te ontbieden en den aankoop van hulp stoffen tot een gewonen tak van dienst van den F. N. Z. te maken. aOp Zondag 6 dezer werd in het Cen traal Israëlitisch Weeshuis in Nederland, gevestigd te Utrecht, eene gecombineerde vergadering gehouden van de commissie van toezicht en regenten. In die vergadering werd vastgesteld de begrooting voor 1909 tot een bedrag van 24156.61 in ontvangsten en uitgaven. De verpleeggelden voor in 1909 op te ne men weezen werd bepaald op 160 voor halfweezen en 125 voor ouderlooze kin deren per kind per jaar. Het 3antal der kosteloos verpleegden het welk thans 30 bedraagt, werd ook voor 1909 aangenomen. De heer W. Birnbaum te Amsterdam werd tot regent gekozen, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer D. Meibergen Jzn. te Almelo. rDe luitenant-kolonel eerstaanwezend ingenieur der genie, zal op Woensdag den 16. December a.s., des voormiddags om 10 uur, in een der lokalen van het bureelge bouw voor den staf der genie, op het kazer neterrein Damlust te Utrecht, onder nadere goedkeuring van den minister van oorlog, in het openbaar aanbesteden Bestek no. 179. Het ^ouwen van een ka- zernement voor het regiment genietroepen op een terrein aan de Prins Hendriklaan al daar (eerste gedeelte, raming f 30,000.) Het bestek zal van af 8 December en het proces-verbaal van gegeven inlichtingen van af 14 Uecember a.s. ter lezing liggen, tus schen 10 en 12 uur des voormiddags, en tusschen 2 en 4 uur des namiddags, in het bureelgebouw voor den staf der genie voor noemd. Hilversum. Twee loopjongens van een winkelier gingen er met f 25 van hun patroon van door. Zij hadden dit geld op kwitanties geïn'd. Ook namen zij een rij wiel en een mand mede, welke zij beweren ergens buiten te hebben verloren. Zij zijn te Utrecht en te Amsterdam geweest en meldden zich des avonds bij de politie al hier aan. Zij hadden van het ontvreemde geld 14 gulden opgemaakt. •Renswoude. Het ,nieuwe kerkge bouw alhier werd door ds. A. M. Donner uit Amersfoort ingewijd met een rede over Psalm 122 4. Agenda van de openbare vergade- 'ring van den raad der gemeente Amers foort op Dinsdag 15 December 1908, des namiddags te half twee ure. I. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot aankoop van grond, gelegen aan het kruispunt van den Arnhemschen weg, Leusdenschen weg en Bergstraat. 2 Voorstel van Burgemeester en wet houders naar aanleiding van een adres van de maatschappij Amersfoort, tot exploita tie van onroerende goederen, betreffende overname van een gedeelte van een weg. 3. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot machtiging van hun College tot het aangaan eener tijdelijke geldlee- ning, (dienst 1909). 4 Voorstel van .Burgemeester en Wet houders betreffende de jaarwedde van den gemeente-architect. 5 Voorstel van Burgemeester en Wet houders (betreffende het herhalingsonder- wijs voor meisjes. 6. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende een verzoek van het Burgerlijk Armbestuur tot verhooging der subsidie voor 1908. 7 Voorstel van Burgemeeester en Wet houders tot wijziging der gemeentebegroo- ting, dienstjaar 1908, in verband met de subsidie voor het Burgerlijk Armbestuur. 8. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende het verleenen van sub sidie in 1909 aan de vereeniging „Kinder voeding." 9. Benoeming van twee leden van het Burgerlijk Armbestuur wegens periodieke aftreding van de heeren H. W. van Es- vekl en B. A. iSiddré. 10. Benoeming van twee leden van de Commissie tot bijstand in het beheer van de gemeentereiniging wegens periodieke aftreding van de heeren ,H. W. van Es- veld en A. M. Tromp van Holst. II. Idem van 3 leden van de commissie voor de Fabricage, wegens aftreding van de heeren A. J. Tromp van Holst, H. Kroes en S. J. van Duinen. 12. Idem van 4 leden van de Commissie tot bijstand in 't beheer van de gasfabriek, wegens aftreding van de heeren A. A. Ha mers, N. Veis (Heijn, C. J. Plomp en W. Salomons. 13. Idem van twee leden van de Com missie van Wetgeving wegens aftreding van den heer M. L. Celosse en C. J. Plomp. 14. Idem van 5 leden van de Keclame- Commissie in zake plaatselijke directe be lasting naar het inkomen, dienst 1908. 15. Idem van een curator van het Gym nasium, wegens periodieke aftreding van dr. H. W. Scheuder. 16. Idem van een lid van de commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs, wegens periodieke aftreding van dr. A. H. C. van Driel. 17. Idem van drie leden van de Com missie van A'oezicFit op het Lager Onder wijs, wegens aftreding van de heeren F. G. Drenth, dr. H. J. Reynders en J. L. F. de Meyere. De le luitenant R. Wilson, van het le regiment Huzaren, is voor den tijd van 1 jaar gedetacheerd bij de Rijschool te Saumur (Frankrijk.) De 2e luitenant A. M. JR. Bijleveld van het le Reg. Veld-Artillerie is benoemd tot len luitenant. Zooals wij reeds eerder meldden, zal ds. La Gro, van Nieuwkoop, Donderdag avond in de Remonstrantsche kerk als spreker optreden. Tot onderwerp koos hij „De eeuwige Kern van den Godsdienst en zijn wisse lende Vormen". Een dameskoor zal alsdan eenige liede ren zingen. Voor verdere bijzonderheden lezen men de advertentie in dit nummer. De bronzen eerepenning voor mensch- lievend hulpbetoond en een loffelijk ge tuigschrift zijn toegekend aan M. J. van der Veer, bleeker, J. van Wegen, bleekera- knecht, beiden alhier, wegens de door hen in gemeenschap verrichte redding van dren kelingen uit de Luntersche Beek, op 21 Juli j.l. Het Utrechtsch Onderwijzers Too neelgezelschap gaf gisteren avond in Ami- citia, voor een volle zaal, Ludwig Fulda's blijspel in 4 bedrijven „Boezemvrienden". Waar deze dilettanten voor zulk een schoon doel optraden, meenen wij dat cri- tiek hier minder op zijn plaats is. We izou- den trouwens over de opvoering zeer veel goeds moeten zeggen en kunnen de mede werkenden dan ook met hun succes van harte geluk wenschen. Het publiek toonde zich zeer voldaan. De baten komen ten goede aan hulpbe hoevende onderwijzers en aan de pl. afd. van het Centr. Genootschap voor kinder- herstellings- en vacantie kolonies, aan elk voor de helft. Men deelde ons mede dat het vermoede lijk saldo ongeveer 250 zal bedragen. Het Hilversumsch Schaakgenoot schap en de schaakvereeniging Amersfoort zullen tegen elkaar spelen. Beide vereeni- gingen zullen door 12 spelers vertegen woordigd worden, terwijl bepaald is, dat twee hoofdklassespelers uit Hilversum niet zullen meedoen. De eerste wedstrijd heeft plaats te Hil versum op Donderdag 17 dezerde twee de ontmoeting zal in Januari te Amersfoort zijn. Morgen avond begint Alex Benner's Bioscoop >een serie voorstellingen in de komediezaal van de sociteit Amicitia. Woensdag middag kindervoorstelling. Verleden jaar had deze onderneming hier veel succes. ^De Commissie voor Spijsuitdeeling zal a.s. Maandag haar liefdadig werk her vatten. Alsdan is de eerste kookdag in dit Naar wij vernemen, zijn de predik beurten voor Zondag 13 December als volgt EVANG. LUTH. KERK. Voorm. 10 uur, prof. dr. 8. D. van Veen, Hoogleeraar te Utrecht. REMONSTRANTSCHE KEIIK. Voorm. 9A uur, Ds. Hooykaas. GEREFÖRM. KERK (Langegracht.) Voorin. 10 uur, Ds. Donner. 's Avonds 5£ uur, Ds. Dommer. GEREFORM. KERK (Zuidsingel.) Vcormiddags 10 uur: Ds. Teerink. 's Avonds 5J uur: Ds. Toerink. VRIJE GEREFORM. GEM. Voorm. 9A uur, lezen. 's Avonds 5 uur, lezen. CHR. GEREFORM. GEMEENTE. Lokaal „de Zaaier". Voorm. 9J uur, Godsdienstoefening. 's Avonds 5$ uur. Godsdienstoefening. Burgerlijke stand. Van 4 tot 10 December. Geboren: Barteld Harm, z. van Gijsbertus Wouterus Gijsbertse en Trijn tje Meijer. Lubertje, d. van Willem van de Hoef en Maria van den Bor. IJmkje, d van Albert Polman en Romkje Brink- sma. Isidorus, z. van Teunis Brandsen en Johanna de Bakker, Aalt z. van Jacobus Gouw en Elisabeth Hagebeuk. Gerardus Antonius Damiaan Maria z. van Gerardus Johannes Maria Remmers en Barbara do Boer. Ondertrouwd: Gijsbertus Gerrit van Nus en Alijda llendrikn Arler. Hen- drikus van Kampen en Trijntje Huisman. Getrouwd: Jan van der Vlugt en Baukje .Sipkema. Overle'den: Hermanus Peters, 11 d. Arnoldus de Beijer, 78 j., ongeh. Wil- helmina Catharina Josina Wittelaar 73 j., echtg. van Jan Prins. Arnold Scheen, 70 j., ongeh. Nicolaas Venhorst, 2 m. Elisa beth Midden 88 j., wed. van Johannes van Huik Failliet verklaard: A. T Tussohenbroek, vroeger te Hilversum thans zonder bekende woon- of verblijf plaats. Rechter-commissaris— jhr. mr. W. C. Quarles van Ufford. curator mr. J. Wijnveldt, Vijzelstraat 44

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 3