- K'. 171. Tweede blad. 7de Jaargang, Zaterdag 12 December 1908. KOLONIËN. BINNENLAND. FEUILLETON^ CINDERELLA. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maandon voor Amersfoortf 1.00. Idem ir.inco per po»t - 1.50 Ai'zoi J-Tlijke nummer - 0.05. l\*e ouinn verscliijn dagelijks behalv op Zon- en Feest- uagt t Advertentiënmededeelingen 9nz.gelieve men vóór 11 uur 's morgens b\j de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. lltrechtschestrEai Intercomm. Telephoonnummer 66. PRDS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels f 0.50. Elke regel meer - O.IO. Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 cents bij vooruitbetaling Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad, bij abonnement. Eene oiroulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. O OST IN DIE Boedi Oetomo en de Semarangsohe regenten. Het heeft destijds de aandacht getrok ken, dat de regenten van Pati, Japara en Djoewana het Javanen-congres te Djokja niet hadden bijgewoond. Het heette toen, dal zij geen verlof hadden kunnen krijgen. Het blijkt thans, dat de assistent-resident van Japara, zonder den resident daarin te kennen, het verlof aan den regent heeft ge weigerd, omdat deze zich in de laatste da gen reeds veelvuldig van zijn standplaats had verwijderd (in verband met de pasar Ma- lem te Semarang). De nieuwe verloven. Naar wij vernemen, bestaat het voorne men, de bepaling op de verloven na zesjari gen dienst zoo te regelen, dat gedurende het verlof van acht maanden, vol traktement uitgekeerd wordt, maar geen vergoeding van reiskosten wordt gegeven. En na afloop van de acht maanden zou dan nog vier maanden verlenging worden gegeven, maar buiten be zwaar van den lande. De nieuwe verloven zouden dus alleen voor hen die te sparen wisten weggelegd zijn. Daarnaast zouden echter de verloven na tien- jcrigen dienst op de oude voorwaarden blij ken gehandhaafd. Preangerbode. Nias. De Sumatra-Bode schrijft Naar wij vernemen, is de le luitenant der maréchaussee Van Holst Pellekaan, tijd. civiel-gezaghebber te Telok Dalam, op pl.m. uur gaans van die plaats verwond geraakt. Terwijl hij vóór het huis van den radja van Hiligoo met den tolk, afkomstig van Goenöeng Sitoli, aan het registreeren der bevolking was, werd hem plotseling door een der op eenigen afstand staande dwang arbeiders toegeroepen, dat aan de achter zijde van het huis gewapenden te zien wa ren, hetgeen, daar het dragen van wapens verboden was geworden, op minder goede gezindheid der naderenden wees. De luite nant haastte zich naar het huis van den radja, om zijn wapens te halen, doch be kwam, terwijl hij op den trap was, een houw over het linkerbeen. De tolk, die geen kans zag tot ontvluchten, hield zich, om het hooid te beschermen, beide handen op den schedel, waardoor een der aanvallers die hem te lijf ging, hem met zijn klewang beide handen afsloeg, waarbij hij tevens nog wonden aan het hoofd opliep. Van de aanwezige dwangarbeiders werd 4 man zwaar gewond. De overvallende troep bleek pl.m. 40 man sterk te zijn, waarvan door het door de maréchaussees geopende vuur pl.m. 30 man sneu- :lden. De luitenant v. H. P. is thans in het militair hospitaal alhier opgenomenook de gehavende tolk is thans hier. Zooals wij vernamen, zou de laatste aan boord bij den overvoer hierheen symptomen van krank zinnigheid hebben getoond. Koffie. De Preangerbode schrijft De koffieoogst is dit keer weer niet meegevallen. De oogst gaat met het jaar achteruit en zal wel nog meer achteruit gaan. Brengt de boom al weinig op, de be volking begii nu van de cultuur afschuw i te krijgen, en dat komt door het optreden van de politi zoo beweert men, dat van Lembang verscheidene inlanders met een week gevangenis werden gestraft, omdat ze de koffiebessen van den tuin niet recht- streeks naar het etablisement, maar eerst naar hun huis gebracht hadden, i Overigens is het toch al een ware plage- i rij, de menschen te verplichten dat beetje wat geplukt is, palen ver naar het etablis- j sement te brengen, waar voor de roode bes j drie centen en voor de opgeraapte koffie twee centen de katti wordt betaald. Ve len hebben dan ook al de op hun erf staande koffieboomen n wortel en tak uitgeroeid en ze a's brandhout ver kocht. Een aanzienlijk legaat. De N. Boer. Ct. maakt melding van het overlijden van Said Agil, een der rijk ste Arabieren van Soerahaja en van diens aanzienlijke nalatenschap. Onder de vele executeuren van den boe del die meer dan 2,000.000 bedraagt en voor het meerendeel uit vastigheden be staat, bevindt zich, zegt het blau, de broe der van den overledene eerst dezer dagen hier aangekomen uit Hindoestan, waar hij groote zaken doet; hij is eveneens een ge fortuneerd man. Hij zal trachten den boe del zoo spoedig mogelijk te beredderen, doch dat zal niet zoo gemakkelijk gaan. Er moet een Arabisch testament gevon den zijn, waarbij aan de armen en behoef- tigen te Hindoestan 800.000 gelegateerd wordt en welk bedrag zoo spoedig doenlijk derwaarts overgemaakt zou worden. Ook de armen hier zijn bedacht; Said Agil deed in zijn leven reeds veel voor zijn hulpbehoe vende landgenooten hier ter plaatse en elders. Een aanklacht wegens laster. De Java-Bode bevatte o.m. de volgen de ontboezeming ,.Maar wanneer die vereeniging (n.l. Boedi Oetomo) onder verkeerden invloed komt, wanneer zij zich zou gaan bewegen in de richting, ingeslagen door de z.g. ba boes in Britsck-Indië, dan kan zij een ge vaar worden en dan zal de regeering dat te danken hebben aan onverantwoordelijke lie den als den heer E. F. E. Douwes Dek ker, die in eindelooze artikelen in de Nieu we Arnhemsche Courant, in tendenz-romans als Siman, de Javaan, in slecht geteekende prenten met dubbelzinnige beteekenis in het Bat. Nieuwsblad den Javaan aanspoort tot daadwerkelijk verzet tegen het Neder- landschgezag, al zegt hij dat niet steeds met zooveel woorden, nadat door hem in Das Freie Wort in het buitenland stem ming is gemaakt tegen Nederland's koloni aal beleid." De gespatieerde woorden hebben den aan gevallene aanleiding gegeven bij den officier van justitie een aanklacht wegens laster in te dienen. I Rechtstoestand der bur ger 1 ij k e ambtenaren. Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal is door het bestuur van den bond ter verkrijging eener wettelijke regeling van den rechtstoe stand der burgerlijke ambtenaren een adres g zonden naar aanleiding van de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der staatsbegrooting (Hoofdstuk IV) met het verzoek eenigen aandrang op de regeering te willen uitoefenen, opdat aan de bewerking der definitieve voordracht, waarvan deze memorie van antwoord spreekt eindelijk eens begonnen worde. 't Is nu welhaast zes jaar geleden zeg gen adressanten dat de hooge wensche- lijkheid van eene wettelijke regeling van den rechtstoestand der ambtenaren door re geering en vertegenwoordiging erkend werd. Het bestuur van den bond voornoemd, nog steeds overtuigd, dat dienst- en ambtenaars- belang beide dringend behoefte hebben aan de beoogde wettelijke voorziening, vleit zich met de hoop, dat uw college bij de regee ring in dezen wel op spoed zal willen aan dringen. A m s t e r d am s c h e raad. In de Donderdag voortgezette gemeenteraadszit ting werd de behandeling van de voorstellen tot wijziging der Alg. Politieverordening hervat. Aan de orde was het voorstel van mr. S. de Vries Cz om in de verordening op te nemen de bepaling: ..Het is verboden mid delen tot voorkoming of onderbreking van zwangerschap openlijk aan te kondigen, openlijk aan te prijzen of op een van den openbaren weg zichtbare plaats ten toon te stellen". De heer J. Polak lichtte het stand punt, ingenomen door de Gezondheidscom missie in haar prae-advies toe. De Commis sie vermeent een scheiding te moeten maken tusschen abortieve en anti-conceptioneele middelen. Voor zoover de abortieve midde len betreft, gaat de Commissie met het voor stel mee. Het gaat naar haar inzien niet aan den verkoop van middelen, die door erkende autoriteiten voor onschadelijk worden ge houden en Van groot nut kunnen zijn, tegen te gaan, en daarom vermeent zij bijv. niet t^ moeten tegenwerken liet verspreiden van de middelen, aanbevolen door den Neo- Malthusiaanschen Bond. De heer W i b a u t mankt dezelfde schei ding hij gaat evenwel verder en wil onder scheid maken tusschen de verschillende ge vallen van abortus criminalis. In het alge meen is de opwekking werkelijk crimineel, ook naar de openbare meening en terecht, maar er zijn gevallen, waarin Spr. aan hoog staande medici niet aan allen de be voegdheid zou willen geven abortus op te wekken, ook op andere dan medische gron den. Sprekers argument is, dat het onechte kind in deze maatschappij in een allertreu rigste positie is geplaatst. Maar afgezien daarvan zal een verbodsbepaling tot het openlijk aankondigen in dezen geen beteeke nis hebben. Immers, niemand annonceert, dat hij is aborteur of aborteuse. En in het openbaar tentoongesteld worden de betref fende hulpmiddelen ook niet. De heer Wi- baut verdedigde vervolgens het Malthu sianisme met de bekende argumenten, als het middel voor het individu om, in verband met de stoffelijke en ethische behoeften, de grootte van zijn gezin te regelen. De heer Wibaut deed ten slotte nog opmerken, dat de Gezondheidscommissie van oordeel is, dat wel geoorloofd zal zijn aankondiging van voorbehoedmiddelen dioor belangstellenden, doch niet door belanghebbenden. Spr. kwam op tegen iedere belemmering op dit punt door den strafwetgever, dat hij beschouwt als een inbreuk op de vrijheid van bet. individu tot regeling van zijn eco nomische, sociale en hygiënische aangelegen heden. Dr. De Man erkende, dat de voorbe hoedmiddelen op zichzelf onschadelijk zijn; doch hun gevaar spruit voort uit de desil lusie der vrouwen, wanneer de middelen falen, en die haar dan brengt in handen der z.g. deskundigen en tot den abortus provo- catus met den langen nasleep van nadeelige gevolgen voor de gezondheid der vrouw. D r. D e M a n stelde het volgende amen dement voor ..Niet strafbaar is de geneeskundige, die als zoodanig die middelen aanbeveelt". Nadat verschillende sprekers aan het woord waren geweest, zeide de burgemeester, dat hij het eerste gedeelte van het voorstel, het tentoonstellen in het openbaar toe juicht. Daardoor zal in de meeste gevallen het meest ergerlijke worden tegengegaan. Tegen het tweede gedeelte, de aankondiging, is spreker, omdat het niet zal zijn toe te passen. Tal van aankondigingen en aanprij zingen zouden thans onder dit artikel val len. Maar in de toekomst zou men een aan kondiging krijgen, die ook openlijk is, zon der dat men aankondiger zou kunnen berei ken. Hoe kan men tegen aankondiging in elders verschijnende bladen ageeren? Het verspreiden wordt immers niet strafbaar ge steld. Spr. maakt deze bezwaren niet, om dat hij niet sympathiek staat tegenover de pogingen van den heer De Vries. Mr. De Vries, zijn voorstel verdedi gend, stelde in het licht, dat hij niet anders bedoeld heeft dan van het openbare terrein to weren, wat schadelijk is voor de moral', teit. Voor zoover de bevoegdheid betreft van den gemeente-wetgever, herinnerde spreker aan het verbod van de bordeelen en het suc ces van dat verbod. Dat deze aangelegenheid niet verder is geregeld in onze Strafwet, be- teekent alleen, dat de regeering van 1881 niet verder wilde gaan. Het gaat in den Raad gemakkelijker dan in de Kamer als gevolg van de politieke constellatiën. De moeilijkheden in de uitvoering bestaan voor liet uitstallen niet dit is een zuiver locale zaak. De moeilijkheid ten opzichte der aan kondiging bestaat grootendeels voor alle drukpersdelictendie moeilijkheden zullen echter door goedwillende rechters wel tot een minimum zijn te reduceeren. Wat het Nieuw-Maltbusianisme betreft, één deskun dige van den Bond adverteert en bovendien 24. die hun bedrijf uitoefenen onder de vlag van het Nieuw-Malthusianisme, en deze staan alle 24 bekend als ook te doen aan abortus provocatus. Mr. De Vries meende, dat onder in hfet openbaar aankondigen ook zou vallen het als ongevraagd drukwerk on der enveloppe in de brievenbus werpen. Door mr. Van den Bergh werd voorgesteld een amendement om te doen ver vallen de woorden ,,als zoodanig in het open baar aan te kondigen of aan te prijzen". Dit amendement werd verworpen met 17 tegen 20 stemmen. Het amendement van dr. De Mann werd verworpen met 32 tegen 5 stemmen. Het voorstel De Vries werd ten slotte aangenomen met 21 tegen 16 stemmen. De gemeenteraad van Zaandam heeft met 14 tegen 2 stemmen verworpen het voorstel der soc-.dera. raadsleden, de hee- ren Duijs en Prins, om in verband met art. 273 der gemeentewet de inkomsten, voort vloeiende uit vermogen, voor zooverre deze f 13,000 of meer bedragen, in haar geheel te belasten en voor die van vermogens be neden f 13,000 gedeeltelijk. Zij hoopten daardoor de arbeidersklasse en den midden stand voor verhoogden belastingdruk te vrij waren. Burg. en Weth. ontraadden de aanneming ten krachtigste. Vervolgens trachtten ae sociaal-democra ten den Raad in beginsel te doen uitspreken dat hij van B. en W. een regeling in dien geest verwachtte, doch deze motie verwierf slechts drie stemmen vóór. Hoe men gomeent e-a m b t e - naren krijgt. Een i. ooie illustratie van de rechtspositie en het sa! iriz van gemeente ambtenaren te platten lande leverde dezer da gen de gemeenteraadsdiscussie in het dorpje Dussen (Br.). Wijl hier duidelijk een veel verspreid euvel op vreemde manier aan den dag treedt, willen we wat van die dis cussie vermelden. Het ve.-slag dat we von den in de „Echo van het Zuiden" is wat lang om 't in zijn geheel p te nemen, maar we zullen er enkele grepen uit doen. Op de begrooting was een nieuwe post uit getrokken van f 150 voor een klerk ter se cretarie. De heer v. Beurde a was daartegen, omdat de post verleden jaar ook al geschrapt werd en het weggeworpen gild is. Hij heeft in Werkendam, Waspik, en Almkerk een on derzoek ingesteld, en daar werd ook geen salaris gegeven. In Almkjrk kreeg de klerk alleen een toelage van f 75 voor de fiets. Ook datzal er aan een volgenden niet meer gegeven worden. Waarom wil men nu hier f150 gaan geven? De voorzitterOmdat er iemand noodig is. De heer v. d. Koppellk geloof wel dat de toestand op de secretarie buiten vroeger, heel wat is veranderd, doch ik zou geen post uittrekken voor een klerk ter secretarie. Ik zou liever den secretaris b.v. f 50 of f 75 meer willen geven en dat deze, als hij hulp wil hebben, dan maar een klerk neemt. Als hij hem aan niet bevalt, dan kan hij hem wegsturen, wat wij niet zoo gemakkelijk kunnen doen. De VoorzitterDe secretaris heeft hulp noodig. De loopende zaker moeten ook ge beuren. De heer v. d. Koppel Als de secretaris dan voor zijn eigen zoo n klerk neemt. De VoorzitterIk geloof niet dat wij het salaris van den secretaris knnnen verhoogen. De heer Van HonsewykGed. Staten heb ben het pas vastgesteld. De heer Verschoor: In veel plaatsen heb je van die vrijwilligers die in het vak wor den opgeleid. De Voorzitter: Daar neb je :n 't begin niets aan. De heer VerschoorIn het begi# niet, maar als je jongens neem., die een goede school hebben doorloopen. dan heeft men spoedig een groot gemak van zoo'n jongen, 't Is doorgaans toch maar L ópend werk wat ze hebben te verrichten. De heer v. d. KoppelIk stel voor f 75 uit te trekken en dit bedrag den secretaris toe te kennen, den kan hij zelf een jongen ne men als hij het verkiest. De heer van Beurden Ik vind Het voor stel van mijnheer v. d. Koppel vael ratio- neeler, dan hebben we althans gien band om den hals, want ik geef u de verzekering dat de lasten elk jaar grootcr zullen worden. Zoo'n jongen wordt grooter en beter en kan natuurlijk niet op f 150 blijven staan, hij zal ieder jaar bij vragen. Heeft de secretaris nu zoo'n jongen in handia, dan zal hij hem, DOOK 83 S. R. CROCKETT. Uit het Schotsch vertaald DOOR J. P. WESSELINK—VAN ROSSUM. „Haar vader," zei de vreemdeling zijn hand aan het hoofd brengende als of zijn geest beneveld was. „Zeker," viel Jim Chetwynd in met zijn sterke heldere, doordringende stem, die Da vid Stirling's geestvermogens op eens scheen te verhelderen; „ge vergeet, dat dit Carus is, de eenige zoon van lord Darrooh. En het zou mij niet verbazen als hij een zekere toestemming aan u te vragen had. Hij is de beste kerel ter wereld en het is aan zijn flink optreden te danken, dat uw dochter al les verplicht is 'n de schandelijke zaak, die ik u reeds heb verteld." David Stirling stak zijn hand uit, welwil lendheid joeg den afkeer op de vlucht, waar mede hij Carus had aangezien. „Kom Stirling," zei Jim Chetwynd, „dit gaat zoo niet. Ge moet niet vergeten, dat al die dingen waarover ge steeds hebt ge dacht een twintig jaar geleden geschied zijn. Carus is evenmin als ik verantwoordelijk voor de miss'agen zijns vaders. Als ik goed ben ingelicht heeft hij sinds tijden geen om gang met lord Darrooh gehad." „Gij zijt dus de jonge man, die mijn dochter Hester wenscht te trouwen?" zei David. „Die ben ik," antwoordde Carus, „of schoon ik niet kan begrijpen, 'hoe u dat op het eerste gezicht hebt kunnen gissen." „Ik giste het niet. Ik dacht noch aan u noch aan mijn kleine meisje, maar aan hoe luidt het ook weer „Aan oude, ongelukkige, ververwij derde dingen. En rampen, lang geleden I" „Gij leidt den heer Stirling" af, Carus, en wat erger is, je verspilt mijn tijd," viel Jim Chetwynd in, „vraag zijn toestemming en daarmee uit." „Ik vraag haar," zei Carus openhart'g, „ik ben heel blij, dat u weer levend terug zijt gekeerd. Maar ik wist niet, dat Hester zcoveel menschen had wier toestemming ge- viaagd moest worden. U bent de vierde. „Wat zeiden de anderen?" „Zij hebben allen „ja" gezegd, zooals ik •hoop, dat u ook zult doen," antwoordde C&ius. „Ik wensch u alles goed, moge het klein tje gelukkig zijnoneindig gelukkiger dan Weer viel Chetwynd-in de rede. „Ik zou graag hebben, dat ge luisterdet naar den brief, dien ik aan Syr Sylvanus TorphichanStirling heb geschreven. Ik heb getracht hem zoo kort en zakelijk moge lijk te maken. Carus, je behoeft niet/ weg te gaan, daar je om zoo te zeggen, reeds tot de familie behoort." Daarna las Jim Chetwynd overluid den volgenden brief 1 Mijnheer 1 Als rechtsgeleerd raadgever van mejuf frouw Hester Stirling, deel ik u mede, dat ik op den 6den September den 21sten ge boortedag van genoemde Hester Stirling mij met mijne cliente ten uwent zal vervoegen, hetzij in uw eigen huis of op het kantoor van uw advocaat, al naardat u het wenscht, op- du: alles omtrent de bezittingen van Hester Stirling, die nog onder uw beheer zijn, wordt verrekend. Ik heb de eer te zijn mijn heer, Uw onderdanige dienaar, James Chetwynd. „Zal ik hem geen brief zenden, dat, in dien hij niet onmiddellijk de juweelen terug geeft, ik hem als een dief zal brandmerken? David sprak woesteen wereld van lang be dwongen zielesmart lag in zijn stem. „Voor niets Nter wereld, mijn beste Stir- lirg," zei Chetwynd, „wij hebben in uw schoonbroeder een sluwen visch om mee te handelen. WÜ moeten hem niet verschrik ken. Ik zie, dat ik u niet uit mijn oog kan laten, mijn vriend." „Ik ben volkomen bereid om bij u te blij ven. De wereld maakt veel geraas en gaat te snel voor iemand, die veertien jaar in de ge vangenis heeft doorgebracht," zei David Stir ling gliclachende„maar ik zal er weer aan gewoon raken. „Zeg intusschen niets tot Hester, Carus. Waar heb je dat kind verborgen?" „Zij is op Niddisdale met mijn grootmoe der en zij bewegen zich in een nevel van mode-artikelen. Ik moet hier voor zaken zijn, en zij waren recht blij mij een poos uit den weg te hebben. Maar ik moet je nog spreken over de huwelijksvoorwaarden." David Stirling was weer teruggezonken tot zijn sombere overpeinzingen, maar toen Ca rus afscheid nam, stak hij hem hartelijk de hand toe. „Zult gij mijn meisje gelukkig maken?" zei hij. „Ik wil het beproeven! Ik verlang er slechts naar de proef te mogen doorstaan," zei Carus levendig. Het duurde vier dagen voordat er een antwoord van Sir Sylvanus Torphichan Stirling kwam. Het luidde aldus „Mijnheer. In an'twoord op uw schrijven van den elfden dezer, deel ik u mede, wat betreft uw verzoek, omtrent Hester Stirling, dat mijn verantwoordelijkheid begint en ein digt/ met de uithetaling van 2000 pond ster ling, na aftrek van de onkosten, die ik als v >cgd voor haar gemaakt heb, en voor de regeling van die zaak, verzoek ik u beleefd ntij te bezoeken den 6den September op Anoland-House in Galloway, daar ik den laatsten tijd niet wel ben geweest. Ik blijf mijnheer enz. enz. „Hester kan dien dag niet met u gaan," zei Carus opgewonden. „Wij trouwen den 6deu September. Gij zult 't dus op een vroe- geren datum moeten zetten, want van dien dag af zullen wij geruimen tijd niet te be- reiken zijn." „Neen, jongeheer Carus, neen," zei Jim Chetwynd. „Ga maar voor je uitzet zorgen. Laat mij dezo zaak regelen. Er is geen vast- gesteld uur, indien je in Schotland trouwt. Je zult verbonden worden in de pastorie, zonder drukte, je grootmoeder zal er bij te genwoordig zijn. Ik, Jim Chetwynd, even eens. Zoo ook de vader van de bruid, wie weet, misschien niet een bruidsgeschenk. In tusschen is het beter niets te zeggen, zelfs niet tot Hester. Ta-ta!" Carus overbluft en onzeker nam een rij tuig, en liet zich naar zijn kleermaker bren gen, zooals hean was gezegd, want een man is slechts heerschzuohtig, totdat hij zijn meerdere ontmoet Het nieuwe huis was aanmerkelijk hooger op den heuvel gebouwd dan het oude was geweest. Het was gebouwd door een archi tect, die smaak bezat. Het eerste huis was n.eer afgezonderd, omsloten door dicht be groeide tuinen, beschut door hooge boomen, die bewoond waren door krassende raven. Het nieuwe huis was ook gebouwd tusschen boomen, maar op een open helling, waar sldchts eenige oude berken en knoestige door- nenboomen, verschrompeld door den wind, dt zachte, groene glooiing verbraken. Het nieuwe Arioland had slechts tijd en verzachtende klimplanten noodig, om een \an de mooiste en meest gewenschte land huizen te worden, die men kon denken. De heer James Chetwynd en zijn vriend David Stirling liepen op den morgen van den zesden September klokke tien uur, de nog niet geheel gereed zijnde oprijlaan op de rechtsgeleerde zag om zich heen, als een eigenaar die eenigen tijd afwezig is geweest 3u nu scherp toeziet of hij nalatigheden kan ontdekken. Wordt ver vul fit

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 1