Woensdag 16 December 1908. BUITENLAND. KOLONIËN. BINNENLAND. FEUILLETON. CINDERELLA. S'. 174. 7a' <1 narxang. OIRTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem franco per post- 1.50. Afzonderlijke nummers0.05. Deze Courant versohijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. Advertentiënmededeelingun enz., gelieve men vóór 11-uur 's morgens Dij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVBRTBNTIËN: Van 15 regels f 0.50. Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 eeuta bij ruitte taling. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voovdeelife bepalingen tet het herhaald adverteeren in dit Blad, bf abonnement. Bene circulairebevattende de voorwaarden, werdt ep aanvraag toegezonden. A.an hendie met 1 Januari a. s. op dit blad inteekenen, worden de nummers die ge durende de maand December nog zullen verschijnen, kos teloos toegezonden. Kennisgevingen. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van de loteldnjgen. dezer gemeente der luchting 1909, die wenschen ingelyfd te worden bij een der korpsen, bereden wapens, zich ter Secretarie dezer gemeentedes morgens tuajchen 9 uur etf des namiddags vier uur, kunnen aan melden Amersfoort, den 15. December 1908. De Buj ge meester voornoemd, WU IJ TIERS. Burgemeester en Wethouders van> Amersfoort Gelet op artikel 37 de.r Drankwet- Brengen ter openbare kennis: 1. dat bij hen is ingediend een verzoekschrift om verlof tot verkoop van. aiootholhoudendien drank, anderen dan sterken, drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop, door Cornells van! den Brul, in het benedenvoorhuis van het peroeel aan heb Lieve Vrowvekerkhof no. 4 alhier; 2. dat binnen twee weken, na deze 'bekendma king ieder tegen liet verleenen van het verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wet houders kan inbrengen. Amersfoort, den 15. December 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd', De Secretaris, De Burgemeester, J.G. STENFERT KEOESE. WUIJTIERS. Politiek Overzicht Oostenrijk en Turkye. De nota, die de regeering van Oosten- rijk-Hongarije aan de Porte heeft doen toe komen, heeft dit voor boven de schier ge lijktijdig naar Petersburg gezonden nota, dat zij bekend gemaakt is, terwijl het pu bliek van den inhoud van de voor Rusland bestemde nota niet meer weet dan wat de in gewijden er van hebben willen zeggen. Zij heeft ook in zóóverre eene andere strekking, dat van de naar Petersburg gezonden nota wordt gezegd, dat zij ,,een grondslag voor verdere onderhandelingen" levert, terwijl de nota, die in Konstantinopel is overhandigd, de hervatting van de onderhandelingen aan kondigt. Sedert eenige weken scheen de on derhandeling te Konstantinopel zich op het doode punt te bevinden. Dat punt is men nu yoprbij het diplomatieke raderwerk kan zijn loop hervatten. De pers te Weenen toont zich daarover zeer verheugd. Zij verwacht, dat, nu de dis cussie tusschen de Porte en het kabinet van Weenen weder geopend is, men er in zal slagen tot eikaar te komen. Zij omschrijft daarbij reeds bij voorbaat het terrein der discussie. Zoo schrijft de Neue Freie Presse „Oostenrijk-Hongarije is, zooals bekend is, tot economische concessiën gezind, en eene voor Turkije zeer gewichtige politieke en militaire concessie is met de ontruiming van het sandjak reeds van den beginne af ge daan. Bij deze eerste concessie zullen zich anderen aansluiten, wanneer Turkije eene overeenstemming werkelijk wil. D«»t ifttu§- |chqi^ ^gn^ohen, zooals het verlangen naar geriè 'autonomie van Bosnië, geen oogenblik kunnen worden besproken, spreekt van zelf. inlijving is eene vormelijke verandering van den door het Eerlijnsche verdrag in het leven geroepen toestandde autonomie daarentegen zou eene diep ingrijpende ver andering zijn buiten dit verdrag, en niemand kan in ernst gelooven, dat wij, nadat wij den band met Bosnië nauwer hebben toe gehaald, om daar toestanden in het leven te roepen, aan welker duur niet valt te twij felen, het nu onder welken titel ook willen prijsgeven. Evenmin is natuurlijk vatbaai voor discussie het verlangen naar gebieds- compensatiën, dat Servië en Montenegro op werpen. Daarvoor zal Oostenrijk-Hongarije niet te krijgen zijn, en dat weet men in alle staatskanselanjen in Europa". In gelijken zin laat zich ook het Frem- denblatt uit, dat in Weenei\ onder de orga nen van de pers ongeveer dezelfde positie inneemt als de Nordd. Allg. Zeitung te Ber lijn. Dit blad doet uitkomen, dat wat het verlangen betreft om een deel van de open bare Turksche schuld ten laste van Oosten rijk-Hongarije te nemen, het standpunt van Oostenrijk-Hongarije negatief is. Maar het voegt er bij ,,De Porte weet, dat zij in dit opzicht eene behoorlijke compensatie kan vinden in onze bereidwilligheid om haar te hulp te komen op economisch gebied en met betrekking tot de openbare financiën". Het blijft natuurlijk de vraag of de Porte voor dergelijke compensatiën veel zal voe len. De Temps geeft te verstaan, dat de hervatting van de onderhandelingen een gunstig voorteeken is, maar dat daarmee het vraagstuk nog niet is opgelost. Het blad schrijft: ,,Is de Oostenrijksche regecring ge neigd aan de teruggave van het sandjak eene geldelijke schadevergoeding toe te voe gen 1 Is de Turksche bevolking bereid hare klandizie terug te geven aan den Oosten- rijksch-Hongaarschen handel? Zal de van den weg geraakte economische strooming in haar oorspronkelijk bed terugkeeren? Zullen eindelijk Bosnië en Herzegowina het nieuwe stelsel zonder bijgedachten aanvaar den? Dat zijn evenwel vragen, waarop het voor 't oogenblik onmogelijk is te antwoor den ,,Voeg daaruij de Turkseh-Bulgaarsche onderhandelingen, al zijn die nu op beteren weg, de Servische en Montenegrijnsche aan spraken men kan daarnaar de broosheid van de kansen op overeenstemming, den ernst van de redenen van geschil afmeten. Hoe zou men zich overigens daarover kun nen verwonderen? Een scheidsrechterlijk op treden, van den beginne af uitgeoefend door de meest belangelooze mogendheden Frank rijk, Engeland en Duitschland, zou misschien er in geslaagd zijn zich te doen gelden te genover de tegenstrijdige opvattingen. On der dien vorm hadden wij voor ons de rol van de conferentie opgevat, toen wij, als de eerste in de Europeesche pers, haar bij eenkomen hebben aangeraden. De conferen tie, waarop men ons nu uitzicht geeft, heeft niets gemeen met het actieve verzoenings hof, dat krachtig en snel had moeten tus- schenbeide komen. Wij gaan nu eene wij kende, ongerijmde en misleidende conferen- tieschaduw tegemoet. Laat ons den wensch uitdrukken, dat, als men meent haar te pak ken, zij niet in rook zal opgaan in den som beren hemel van de d'plomatie." Duitschland. De commissie vooy het reglement van ofde van het huis van afgevaardigden van den Pruisischen landdag heeft een voorstel om den aociaal-demoeratischen afgevaardig de Liebkneclit, die thans vestingstraf on dergaat, uit de hechtenis te ontslaan, zoo lang de zitting duurt, verworpen. Eveneens werd verworpen een voorstel om den wensch uit te spreken tot wijziging van de grondwet in dien zin, dat geen lid van de Kamer zon der hare toestemming, zoolang de zitting duurt, mag worden vervolgd of in hechtenis genomen tot het ondergaan van een vonnis. Franlcrtjk. P ar ij s, 15 Dec. De Kamer behandel de heden een voorstel van Archimbaud, strekkende om eene volksstemming te hou den over het bedrag van de vergoeding, toe te kennen aan de leden van het parlement. Het ging nog al woelig toe in deze zitting. De zoon van Archimbaud, die onder de toe hoorders was, werd wegens voortdurende in terrupties buiten de zaal gezet. De prealabele quaestie werd aangenomen met 311 tegen 206 stemmen. Engeland. Londen, 15 Dec. Het hoogerhuis heeft besloten met 121 tegen 44 stemmen over te gaan tot de tweede lezing van het wetsontwerp op den achturigen werkdag voor mijnwerkers. De leider van de oppositie, lord Lansdowne, kondigde echter verschei dene belangrijke amendementen aan. Spanje. Te Barcelona zijn, bij eene aanvullings verkiezing tot leden van de cortes gekozen drie republikeinsohe anti-solidaris- ten (Spaanschgezinden) en een solidarist (Catalonisch gezinde). In Madrid heeft dit resultaat groote blijdschap verwekt. Toen laat in den avond de uitslag van de stem ming bekend werd, trokken troepen door de straten onder den kreet,,Leve het Spaan- sche Barcelona". Ook uit andere steden wor den vaderlandslievende betoogingen be richt. Oosten rij k-H ongarija. Weenen, 15 Dec. Het huis van af gevaardigden heeft de credietwetten voor het eerste half jaar van 1909 in alle drié lezin gen aangenomen. De zitting werd gesloten, nadat zij meer dan twaalf uren had geduurd. Weenen, 15 Dec. De Kamer heeft haren voorzitter gemachtigd, den voorzitter van het nieuwe Turksohe parlement hare sympathie te betuigen en hem hare beste wenschen over te brengen. De Balkancrisis. Met betrekking tot het door het ministe rie van buitenlandsche zaken te Weenen uit gegeven communiqué constateert de Neue Freie Presse, dat Oostenrijk-Hongarije be reid is tot verschillende economische conces siën. Geheel uitgesloten is echter de ge dachte van autonomie voor Bosnië en Her zegowina en van territoriale schadeloosstel lingen voor Servië en Montenegro. De berichtgever van de Daüy Chronicle te Konstantinopel verklaart uit betrouwbare bron te hebben vernomen, dat Oostenrijk- Hongarije aan Turkije 50 millioen. francs heeft aangeboden bij v^ij?e van schadeloos stelling voor dq inlijving van Bosnië. In den Turkschen ministerraad werd deze som echter onvoldoende geacht. Uit Weenen wordt aan de Koln. Ztg. be richt, dat hij de hervatte Oostenrijksch- Turksche onderhandelingen in Konstantino pel het nog van geene zijde tot positieve voorstellen of eischen gekomen is. De gezant Pallavicini heeft verder niets gedaan, dan aan de Porte medegedeeld, dat Oostenrijk- Hongarije bereid is, met het oog op de krachtige maatregelen, die nu genomen zijn tegen de deelneming van officieele* organen aan den boycot, de onderhandelingen te her vatten; hij wacht er op, dat hem de Turk sche wenschen worden voorgelegd, maar heeft voorloopig nog geen mededeeling van dien aard ontvangen en ook van zijn kant geen foorstellen gedaan. Konstantinopel, 15 Dec. De gedelegeerden van het syndicaat van Otto- maansche kooplieden hebben den minister van binnenlandsche zaken verklaard, dat het hun onmogelijk is den boycot van Oosten rijksche goederen te beperken, voordat Oos tenrijk aan de eischen van Turkije zal heb ben voldaan. Turkije. De Porte heeft eene nota gericht aan het Russische gezantschap te Konstantinopel, waarin zij verklaart toe te stemmen tot het in de nota der gezanten van 3 October ver vatte voorstel, dat de buitenlandsche offi cieren van de Macedonische gendarmerie voor onbepaalden tijd met verlof worden ge zonden. De Porte behoudt zich voor de schadevergoeding te regelen, die aan de offi cieren zal worden verleend, en geeft uiting aan hare voldoening en haren dank voor de door deze officieren bewezen diensten. Konstantinopel, 15 Dec. Er heeft te Köprülü een gevecht plaats gehad tusschen troepen en reservisten. Men zegt, dat 30 man gedood en 50 gewond zijn. Zuld-Afrika. Volgens den correspondent van de Times te Kaapstad, zal de keuze van een hoofdstad voor het vereenigde Zuid-Afrika strijd ge ven. Kaapstad lijkt wel aangewezen, maar ligt voor de menschen, die zaken hebben in het binnenland, te ver af, om er hunne parlementaire plichten te kunnen vervullen. Er zijn echter Kaapsche politici hij noemt o.a. Hofmeyer die dreigen met verzet te gen de unie, als Kaapstad niet de hoofd stad wordt Haïti. Pas heeft generaal Simon, de zegevieren de rebellen-aanvoerder, het presidentschap van Haïti op zich genomen, of er wordt reeds eene nieuwe revolutie in verscheidene noordelijke steden bericht. De steden Port de la Paix, Hinchu en Jean Rabel worden genoemd. Generaal Rabillard is van Plai- sanu opgebroken om de onlusten te onder drukken. AllerleL Tiflis, 15 Dec. Eene aardbeving, die drie uren duurde, braoht gisteren schade toe aan verscheidene gebouwen langs den spoorweg, gaande naar de Tkvitoeli-mijnen bii Koetais. OOST -IND1E. Sumatra's Westkust. Blijkens een uit Indië ontvangen tele gram is op het eiland Zuid Pageh (gouver- neinent Sumatra's Westkust) een patrouille onverhoeds met vergiftige pijlen beschoten, waarbij een Europeesch militair sneuvelde 1 en een iulandsch militair, beiden beneden den rang van officier, gewond werd. Kameroverzicht Tweede Kamer. De Min. van Oorlog (de heer Sa- bron) was Dinsdag aan het woord en dankte hen die vertrouwen uitspraken in zijn beleid. De minister ontvouwde daarop uitvoerig zijne denkbeelden. De Landstorm is de basis van onze nationale verdediging, en daarom heeft ae minister haar op den voorgrond geplaatst. De Minister zou niets hebben tegen een korten diensttijd wanneer hij de jongelingen zoo geoefend in dienst kreeg, zoodat hij ze in korten tijd tot bruikbare soldaten kon ma ken. Een poging daartoe is in de provincie Drenthe gedaan. Er is daarbij volstrekt geen dwang uitgeoefend op de onderwijzers, integendeel de militaire instructeurs voor de openluchtspelen zijn met ingenomenheid ontvangen. Er is geen quaestie van solda ten maken. Laat de burgers de leiding aan de openluchtspelen geven, dan zal de Mi nister dadelijk de militaire instructeurs te rug roepen. Het gaat hier niet slechts om openluchtspelen, maar vooral om het li chaam te harden, borst en longen te oefe nen. Aan die voorgeoefenden wil de Minis ter afslag van dienst geven, b.v. alé zij een paar flinke militaire marschen kunnen mee maken van 10 a 12 K. M. en goed kunnen springen enz. Dat kan uunen het leger ge leerd worden en het examen wordt afge legd in het leger. Als het blijvend gedeelte afgeschaft kan worden zal de Minister niets liever doen, maar zooals de zaken nu nog staan, kan het niet. Er moet een blijvend gedeelte zijn voor de mobilisatie van minstens vier maanden oefening. Vrijstelling van kostwin ners in 't algemeen verkiest de Min. boven 't geven van vergoeding. Geheel afschaffen kan men de vergoeding echter niet. Tegen het denkbeeld eener weer-belasting is de Minister niet. De kader-quaestie geeft den Minister veel zorg. De Min. hoopt dat, na de soldij-regeling het verloop wat minder zal worden. Met de soldijen zou net wel gaan als de onderofficieren zelf maar wat mede werkten om hun kazerneleven wat gezelliger te maken. De minister behandelde hierna verschil lende ondergeschikte punten. De niet-levering van brood op Zon dag te Haarlem gaat niet den Minister, maar de commandeerende officier van het 10e regiment infanterie aan. Bij de bereden wapens (men had den mi nister er een verwijt van gemaakt dat bij daarvoor personen met intellect onnoodig achtte) worden bij voorkeur ingedeeld personen, die gewoon zijn om met paarden om te gaan of die er bijzon der ambitie voor hebben. Dat doet niets r.f aan het gehalte van het militiekader, gelijk den Minister uit persoonlijke ervaring is ge bleken. Het komt meer aan op aanleg en gezond verstand, dan op intellect. Het gebeurde met een officier, die zon der de v^reischte toestemming een huwelijk aanging, heeft aangetoond, dat eene her ziening noodig is van het desbetreffende Kon. besluit. De Minister heeft nooit de vereeniging Ons Belang tegengewerkt. De Min. heeft een zeer lange discussie gehad met het bestuur en men wist daarna wat men aan elkander DOOR 86 S. R. CROCKETT. Ujf het Scf}ots(Ji vetiqfff<( pqoR J, P, WESSELINK—VAN RQSSUM. ,,0, Sylvanus," riep zijn vrouw haar mond openende en sluitende als een vi§ch die op hot gras ligt, en de leuning van haar stoel vastgrijpende; ,,maak hem niet boos. Het is David. Wat zullen we doen, wat zullen we doen f ..Zwijg vrouw!" riep Sylvanus op zijn vrouw zulk een woesten en leelijken blik werpende, dat 's mans geheele natuur bloot scheen te komen, ilet was alsof de zwarte diepten van de eerste zee droog waren ge- lcgd en al de afzichtelijke kronkelende jnas- sa'a van polypen, al de glibberige, vieze dingen die in de Onderste Duisternis woelen en teilen, plotseling zichtbaar waren gewor den. Lady Torphichan viel in de sofa terug, alsof zij door een beroerte was getroffenna eenige oogenblikken wendde haar echtgenoot zijn blik van haar af. De rechtsgeleerde vervolgde op denzelfden gelijken toon ,,Tk heb daarom den eisch te stellen een ccllectie kostbare robijnen en andere steenen terug te geven, aan de zorg van mevrouw Isobel Stirling toevertrouwd door mijn cliënt den heer David Stirling, haar oudsten zoon. Deze steenen waren geborgen in e$n zwarte lasch, met opzet voor dit -doel vervaardigd, bekleed met staal, waarover eenige verticale, rcfode strepen liepen. Bij benadering was de waarde der steenen, toen ze. u in handen kwamen, 290,QQQ pond sterling. ,,Ik heb er nooit een van gezien," zei Sylvanus zonder aarzeleen. ,,Er was zulk een tasch in de provisiekast van fte-t oude huis, maar die was geheel leeg, toen ik haar vond. Wnt van den inhoud werd, kan ik met geen mogelijkheid zeggen." Lim Chetwynd hoog ernstig. „Syr Sylvanus," zei hij, „ik vrees, dat het aantal en het gewicht van uw philantro- pisc'he werken het u dien vergeten. Ik zal de vrijheid nemen u eenige feiten in herin nering te brengen. Den 16den October 18... stierf mevrouw Stirling. Den achttienden, negentienden en twintigsten bracht gij in het huis door. Gij vondt het testament en onder nog meer dingen de tasch in de provisiekast van de zitkamer, zoqajs gij heel juist zegt Maar op den löden werd opgemerkt, dat de tasch zwaar en vol was. Op den 19den werdt gij gezien met al de juweelen voor u op de tafel." Sylvanus lachte schamper. ..Wie heeft mij gezien?" vroeg hij met minachting, veronderstelt gij, dat eenige rechter of jury zulk een vage verklaring zal willen aannemen?" j „Zij zullen ze zorgvuldig op doen wegen tegenover andere verklaringen, in het bijzon- j der tegen de uwe," zei Chetwynd. „Ik vermoed, dat ge eenig gewicht zult hechten aan hetgeen lady TorphichanStir ling zal zeggen," vervolgde haar echtgenoot. „Ik zal de tasch van de kofferkamer laten halen. Ik geloof, dat ze met andere rommel van het oude huis is meegenomen. Zij zal u zeggen, dat ze nooit van juweelen of die er in waren gehoord of gezien heeft ofschoon ze zonder twijfel op de een of andere manier u'i mijn moeders huis zij» gekomen. Indien er steenen van waarde in waren, toen de heer David Stirling ze aan haar zorg toever trouwde, was de tasch 'heel zeker leeg, toen ze verplaatst werd," Sylvanus luidde de hel en Timson ver- Scheen. „Breng de oude handtasch met de roode strepen beneden, die ik je van het oude huis zag overdragen. Ik genoof, dat ze in de kof ferkamer is." Timson kwam er eenige oogenblikken la ter mede terug, ze heel voorzichtig dragende alscf hij besmet zou worden, indien hij in al te nauwe aanraking er mede kwam. Toen hij de twee bezoekers voorbijging, keek de oostersch uitziende man met grijs haar er aandachtig naar en hetgeen hij zag scheen hem genoegen te doen. Sylvanus opende het slot, het was duide lijk, d'at het met geweld was opengebroken „Ze is leeg," zeide hij er in kijkende, „la dy Torphichan zal u zeggen, dat ze in dezen staat werd gevonden." „Wat mijn echtgenoot zegt is waar," zed de arme vrouw. „De tasch werd alleen niet ia de kast der zitkamer gevonden, die ik zorgvuldig doorzocht, maar in een hoek a,ch- tr.* het buffet. Ze was leeg en open, zooals ge haar nu ziet." „Ik twijfel er niet aan, mevrouw," zei Jim Chetwynd, eerbiedig buigende. „De vraag is wie haar geopend heeft, tusschen den I6den, toen ze zorgvuldig gesloten en zwaar op de plank stond en laat ons zeggen den 26sten, toen ze opengebroken en leeg achter het buffet werd gevonden." „Mag ik de tasch een oogenblik bezien?" zei David Stirling. „Indien de heer Chetwynd er persoonlijk aansprakelijk voor wil zijn, dat ge er niets aan beschadigt", zei Torphichan haar aan den advocaat overhandigend David Stirling nam haar met blijkbaar ge not in de hand. Hij tikte met zijn knokkels tegen den stalen wand, haar daarna snel recht overeind zettende drukte 'hij op een ge heime veer in een der onderste hoeken. De schijnbaar, stevige, bodem viel imet een rin kelend geluid uiteen en verscheiden papieren rolden er uit. Sylvanus slaakte een schorre kreet en sprong naar voren. „Geef ze mij, ze zijn mijn eigendom," riep hij. De advocaat hield hem met een sterken arm tegen en met een vlugge beweging greep David Stirling zo bij elkaar. Daarna duwde hij de tasch weg, alsof ze nu van geen waar de meer was. „Integendeel, ze behooren aan mijn cliënt, ik weet wat ze bevatten, zonder er naar te ziea Zij bestaan uit een testament en een duplicaat en geregistreerde lijsten van de ju weelen, die zich in de tasch bevonden. Het testament is door den heer Stirling geschre ven en hij vermaakte al de juweelen aan mijn andere oliënt, mejuffrouw Hester Stir ling." „Geef deze papieren over, of*ik roep hulp," riep Sylvanus wit yan toorn „Dat kunt ge later doen," zei de heer Chetwynd kalm den sleutel omdraaiende en- mot ^ijn rug tegen de deur plaats nemend. David Stirling stond met de pas gevonden papieren in zijn hand zonder eenig spoor van aandoening op zijn gelaat te toonen. James Chetwynd vervolgde. „Zooals ik gezegd heb, en gij kunt mijn woord gelooven, een der papieren in de handen van mijn client is de lijst van de gevenden juweelen. Nu, dat op zichzelf be wijst niets. Maar een heel zeldzame samen loop van omstandigheden doet zich voor, die eenige uitwerking zou kunnen hebben, indien hij voor con jury werd gebracht. Ik heb een andere lijst in mijn hand. Gij, mijn heer zijt gedurende verscheiden jaren op ruime schaal betrokken geweest in den han del in edelgesteenten, dit is een tamelijk vclledig verslag van uw onderhandelingen tot op heden. Mevrouw Stirling stierf den 16den, op dien dag was de tasch met juwee len nog ongeschonden. Tien dagen later op, of omtrent den 26sten werd ze ledig terugge vonden. Op den eersten December van het zelfde jaar, deedt gij de eerste van uw tal rijke verkoopen van robijnen aan het han delshuis in Grootpoort-straat; dezelfde stee nen die op deze lijst onder de nummers 234 en 235 voorkomen, een paar van prachtige kleur, voor welke gij een wissel op Londen kreegt, groot 6000 pondt sterling. Hier heb ik verder de datums, voor het meerendeel heel juist, eenige echter slechts bij benadering waarop gij de overige robijnen en enkele diamanten ter markt bracht. De meeste steenen kwamen naar hier, sledhts enkele gingen naar Ameri ka. maar bijna alïo kunnen nagespoord wor den." Sylvanus werd stcedh bloeker. Wordt vrvlf*

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 1