KOLONIËN. BINNENLAND. van vlootbouw zal aan liet congres in zijne tegenwoordige zitting ter goedkeuring wor den voorgelegd. Uit Washington wordt bericht: „Om een begin van uitvoering te geven aan de door president Roosevelt onlangs geuite gedach ten over de landsverdediging, heeft de voor zitter van- de commissie van het huis van vertegenwoordigers voor militaire zaken, de heer Huil, een wetsontwerp ingediend, dat ten doel heeft de oprichting van een leger van vrijwilligers voor tijden van gevaar. Volgens dit wetsontwerp zullen, als daaraan behoefte is, 2 millioen manschappen op de been gebracht worden. Brazilië. Rio de Janeiro, 17 Dec. Do Ka mer van afgevaardigden 1 eefl in geheime zit ting eon wetsontwerp* aangenomen, waarbij de regeering gomaehtigd wordt 75 millioen dollars voor bewapening t-> geven. Argentinië. Buenos Ayres, 17 Dcc. De Ka mer heeft bij eindstemming met 49 tegen 13 stemmen aangenomen een wetsontwerp dat het uitvoerendo gezag ..ïactitigt 160 millioen dollars papier uit te geven voor vermeerde ring van de vloot en aankoop van geweren en artillerie-materieel. De wet heeft betrek king op den aanbouw van twee groote pant serschepen, maar de Kamer heeft machtiging verleend betreffende eon derde schip, als dat noodig is. Allerlei. vEen vrouw te Coiumbus, in den N.- A erikaanschen staat Georgië, heeft haar 82-jarigen man met een drieling verrast. De gelukkige ouders bezaten eds 22 kinderen. vRomy Couillard, eerst, op aanklacht van mevr. Steinheil, als schuldig aan den moord gevangen genomen, is als getuige ge hoord. Zijn verhaal is voor mevr. Steinheil bezwarend. Toen bij, zoo vertelde hij, den ochtend van den moord, de trap afkwam, hoorde hij zijn meesteres roepen. Hij wou echter haar slaapkamer niet binnengaan, en begaf zich naar de kamer van den heer Steinheil. Daar vond hij 't bed leeg. Toen ging hij naar de kamer van mevr. Stoinheil's mooder, die hij dood in bed vond. Hij strui- keldo vervolgens bijna over het lijk van zijn meester, en ten slotte liep hij naar de ka mer van mevrouw Steinheil, die maar riep Rémy, Rémy, geef me lucht! Hij had eerst het venster geopendom het touw om haar hals had hij zich niet bekommerd, want dat was los. Hot had hom geen moeite gekost haar los te maken van de stijlen van het bed. Par ij s, 16 Dec. Gisteravond om 6 uur is op de Orleanslijn de trein van Brives naar Limoges onder een tunnel bij Estivaux in botsing gekomen met eenige wagens, die bij vergissing op de lijn wp.ren geraakt. Bij do hevige schok zijn 12 personen gedood en 30 gewondde meesten waren grondwer kers, die bij werk aan het goederenstation te Brives in dienst waren. De lijken van den machinist en den stoker zijn verkoold onder de machine gevonden. Toen de sta tionschef te Estivaux zijn ambtgenoot waar schuwde, dat de wagens zich op de lijn be vonden, was liet te laat. Er ontstond brand, die woedend om zich heen greep en zich over 20 wagens uitstrekte. Den geheelen nacht stonden de tot redding uitgezonden mannen machteloos hij de ramp. Budapest, 16 Dec Een ontplof fing van opgehoopt gas had plaats in de mijn Rasiezam. Hot gerucht gaat dat er 13 dooden zijn. schen en eventueelen oorlogstoestand, de militaire artsen niet kunnen gemist worden. Eveneens bestreed hij de meening van den heer Mees. dat verpleging, van militairen in burger-ziekenhuizen de voorkeur ver dient. De Minister sloot zich in dit opzicht hij den heer Blooker aan. Hij wees er op, dat vele artsen aan verpleging door man nen de voorkeur geven en erk.nde den on voldoenden toestand van het Haagsche hos pitaal. De heer H e 1 s d i n g e n bepleitte lots verbetering voor de rijkskleermakers, die een zoo slecht bestaan hebben, daf vrouw en kinderen moeten medewerken om hei brood te verdienen. De huisarbeid dient te worden afgeschaft, gelijk spr. uitvoerig be toogt, evenals uitbesteding aan patroons, die het „sweatingsystecm" huldigen. De Minister wijst er op, dat de be doelde werklieden ook kleeren voor bur gers kunnen maken en als zoodanig hun positie verbeteren. Er is geen reden om de menschen tot vaste rijkswerklfeden te ma ken. Toezegging, om wijziging in den bc- staanden toestand te brengen, kan de mi nister niet doen, wat de heer Helsdiugen in zrjn repliek zeer betreurt. De heer Helsdingen b «pleit bij art. 113 positieverbetering van de sergea.it- vuurwerkers en andere categorieën van mi litairen De Minister zal overwegen. Bij de 21e afdeeling bespit'kt de heei Pastoors het korps maréchaussees. Hij wijst op het feit, dat zoovelen het korps verlaten om elders een positie 'e zoeken omdat de soldijen zoo laag zijn. S'ods 1875 is er geen verbetering gekomen in de sala rissen dor marechaussees. Dat Jie verbe tering dringend noodig is, wordt door spr. uitvoerig 'betoogd. De heer Thomson juicht her toe, dat het korps marechaussees nu ook onder de medezeggingschap van Justitie wordt ge bracht. Het wenschelijke hiervan zet hij uiteen. Voorts meent 'hij, dat de woningvrijheid van de marechaussees wordt geschonden. Wat dan ook een der redenen is van het verloop. Hij beveelt vereenvoudiging van de dienstvoorschriften aan, ook in zake de persoonlijke vrijheid. De marechaussee ge niet zoo goed als geen persoonlijke vrijheid buiten den dienstdat dient te verande ren. De heer Van I d s i n g a zet eveneens zijn meening uiteen, dat het korps mare chaussees geheel los moet worden gemaakt van het leger, want noch in vredes-, noch in oorlogstijd heeft het korps iets zuiver militairs te verrichten. De lieer Smcenge sluit zich aan bij de wenschen, omtrent de positie-verbetering der marechausseesdat echter sinds 1875 niets is gedaan spreekt hij tegen. Minister Eland heeft wel degelijk wat voor de mare chaussees tot stand gebracht. De heer vanSassevan Ysselt is 'het niet eens met hen, die meenen, dat het korps marechaussees geheel onder justi tie moet worden gebracht. Er is genoeg overeenstemming tusschen de beide depar tementen. Ook deze spr dringt aau op een betere soldij-regeling, daardoor zal het ver loop worden tegengegaan. Ka de pauze werd allereerst met 38 te gen 23 stemmen verworpen het amende ment-Ter Laan om in 1909 de lichting 1902 vrij te stellen van de derde herhalingsoefe ning. dan alleen in Tilburg. Het amendement-Ter Laan (geen kazer nebouw in Brabant) wordt met 67 tegen 8 stemmen verworpen. Vóór de heeren Ter Laan, Schaper, Troelstra, Van Kol, Hels dingen, Hugenholtz, Thomson en Reyne. Vestingbegrooting. Bij art. 183 komt de vestingbegrooting aan de orde, waarbij de heer Van Kol, een amendement verdedigt, om de begrooting te verminderen met 270.000. De bedoe ling hiervan is, niet over te gaan tot de af werking der forten bij Edam en benoorden Purmerend. Spr. acht deze afwerking een dwaasheid zonder eenig doel, hetgeen hij in een breedvoerige redevoering tracht aan te toonen, daarbij critiseerend het gesukkel met de stelling van Amsterdam. De verga dering geeft herhaaldelijk blijken van on geduld, maar de spr. gaat kalm door. De Minister zet bet noodzakelijke van de afwerking uiteen. Het amendement wordt met 43 tegen 21 stemmen verworpen. De vestingbegrooting en de oorlogsbegroo- ting worden aangenomen. De laatste met 48 tegen 17 stemmen. De vergadering werd verdaagd tot des avonds 8 uur. Alstoen ving de behandeling aan van de Waterstaatdbegrooting, waarbij de voorzit ter, onder uitroepen, rumoer en hilariteit, zeventig redevoeringen in uitzicht stelde. De heer Van Foreest- bepleitte af damming van de Zuiderzee, omdat dan een zoetwatermeer zou worden verkregen tot waterverschaffing in den zomer en tot- wa- terloozing in den winter. Voorts klaagde hij opnieuw over het. bouwen van te dure weningen en over de traagheid bij de uit voering van werken, waarover de opzichter Maas het een en ander heeft bekend ge maakt. De heer S m e e n g e bepleitte aanleg van een kanaaj door de Geldersche vallei de heer Zijlma, de indijking van de Lau werzee, naar het plan van de provincie Gro ningen de heer Jannink het maken van een zijtak naar Enschedé in het kanaal van Almelo naar Noordhoornde heer van Kol kanalenaanleg in het algemeen en van een kanaal EnschedéOldenzaal in het bijzon der en verbetering van een brug bij Prin- senhagede heer Van den Bergh van* Heemstede verbetering van polderdijken nabij Oosterhout; de beer Hugenholtz ver betering van het bovenpad van het rivier- tje De Linde in de gemeente Ooststelling werf en steun -voor de bevloeiing van het waterschap Havelte, terwijl de beer Hels dingen ingrijpen van den staat vroeg tegen oeververtakkingen, met name bij het Dam- sterdiep en andere wateren in het noorden des lands. De beer P o 1 1 e m a ondersteunde dit betoog, drong ook zijnerzijds aan op het maken van een afsluitdijk in de Zuiderzee en in afwachting daarvan op de voor Fries land zoo hoog noodige indijking der Lau werzee De beer De Waal Malefijt meende, dat een onderzoek naar de mogelijkheid van drooglegging van de plassen beoosten de Vecht tot de taak van het rijk behoort. De Minister van W aterstaat beantwoordde de spreker. Het Zuiderzee- ontwerp had hij gaarne gehandhaafd, om dat hij van oordeel is, dat met een deel van het groote werk moet worden begonnen. De beambtenwoningen zijn niet te duur. De geheele staatsmachine loopt langzaam, niet speciaal bij „Waterstaat". Het rijk kan in de kosten van de indijking der Lauwerzee niet der kosten dragen Het blijft tot steun aan de provinciën bereid. Het onder zoek inza"ke het kanaal door de Geldersche vallei en dat bij Noordhorn, wordt voortge zet. De brug bij Princenhage behoort door de gemeente Breda te worden onderhouden en verbreed. Van de beschuldigingen van den opzichter Maas is niets waar gebleken. De oeverschuivingen moeten de eigenaren zelf tegen gaan. Naar de p'olders hij Ooster hout is onderzocht. De zorg voor de Linde behoort bij de betrokken waterschappen. Bevloeiingswerken in het waterschap Ha velte behooren tot de zorgen van het de partement van Landbouw. Wat de Vechtplassen aangaatOnder zoek en overweging is altijd toe te zeggen /hilariteit.) Nadat de Minister zijn redevoering even voor middernacht voor een nagenoeg leege zaal had geëindigd, volgde luttele re- en dupliek waarna de vergadering tot Donder dag morgen 10J ure werd verdaagd. Berichten. De Staatscourant van Donderdag 17 December bevat o. m. de volgende Kon. besluiten verlengd voor 5 jaar het verlof aan den Rijkswaterstaat-sopzichter 3e kl. A. Steen- dam benoemd aan de R. H. B, S. te Leeuwar den tot leeraar F. Doucet, tijdelijk leeraar aan de gemeentelijke R. H. B. S. te Hil versum te Heerenveen tijdelijk tot leeraar J. Treffers te Utrecht; bij het departement van koloniën bevor derd tot hoofdcommies de commies C. F. H. F. van Deursentot adjunct-commies de le klerk F. v. d. Putte; benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Boxmeer D. van Jole, thans te Sas van Gent. De minister van Justitie is tot Nieuw jaar met verlof, vermoedelijk in het bui tenland. Do gewone audiëntie van den minister van Justitie zal op Maandag 21 en 28 De cember a.s. niet plaats hebben. De acten 'zijn uitgewisseld van het te Stockholm tusschen Nederland en Zweden gesloten verdrag betreffende de strandvon derij Te Cettinje is een handelstractar.t tusschen Nederland en Montenegro onder teekend.- Nederland en Venezuela. Door middel van de draadlooze tele grafie aan boord van de nabij de Venezo- laansche kust kruisende Nederlandsche oor logsschepen konden de berichten omtreqt aanhouding van schepen onmiddellijk naar het station te Willemstad worden overge bracht. De commandanten hadden daardoor ook rechtstreeksche gemeenschap met den gouverneur van Curasao. Het. vertrek van de ,,D e Ruyter". Zooals wij reeds hebben ge meld, is het pantserschip ,,De Ruyter" Dins dagmiddag naar West-Ind'ë vertrokken. Het prachtige weder had honderden belang stellenden naar de buitenn..ven te Nieu we rf lep gelokt, naar de ongewone beweging in de haven: de „Zeehond" c de ,.Piet Hein" kwamen, even vóór het vertrek van de ,,De Ruyter", uit de Noordzee ce haven binnen- stoomen Onmiddellijk daarop ging de ,,De Ruyter" los van den wal, tot a:.n het einde der haven uitgeleide gedaan door de vele fa miliebetrekkingen van de opvarenden, door een massa belangstellenden en door de staf- muziek der marine, die t.. vertrekkenden ten afscheid het Volkslied deed hooren, om kort daarna weder een welkomstgroet aan te heffen voor het binnenkoiier.de pantserschip „Utrecht". Opstand tegen Castro's bewind. Reuter seint uit Caracas, jd.d. 16 dezer Een oproer, dat het noodzakelijk maakte den staat van beleg af te kondigen, ten einde den opstand en de plundering te kun nen onderdrukken, is uitgebroken in de hoofdstad op 14 December., dadelijk na het krachtdadig optreden der Nederlandsche oorlogsschepen. Het gepeupel deed een aanval op een aan tal particuliere eigendommen, voordat de autoriteiten meester van den toestand waren geworden. Een aantal personen zijn in hechtenis ge nomen een feitelijke botsing tusschen het volk en de politie heeft echter niet plaats gehad en er zijn geen buitenlanders gemo lesteerd. Sedert gisteren begint de toestand weder normaal te worden. Reuter seint d.d. Maandag 14 December uit Caracas De bevolking van Caracas stond heden te gen Castro op. De politie vermocht het woedende gepeupel niet in bedwang te hou den, dat als een stormwind door de straten holde en verschillende eigendommen plun derde. De volksmenners maakten zich mees ter van standbeelden en schilderijen van Castro, in clubs en andere gebouwen aan wezig. Het janhagel verbrandde vervolgens den buit op het Bolivarplein. Men kreeg hier den indruk dat het waarschijnlijk met Cas tro's bewind in Venezuela gedaan is. Er is niet tegen Nederland gemanifes teerd alle betoogingen richtten zich tegen Castro en den vice-president Gomez. Reuter seint nader de volgende bijzonder heden over de wanordelijkheden van Maan dag Een volksmenigte bestaande uit bewoners der stad en de omgeving, viel eerst het ge bouw van het loterij-monopolie aan, welks inboedel vernield en op straat gesmeten werd. Duizenden loterijbriefjes werden ver nietigd. Daarna werden totaal uitgeplun derd de bureelen van het dagblad El Con- stitucional, waarvan Rivas de uitgever is; de stoomwasscherij van Rivas werd eveneens vernieldvervolgens werd in verschillende drogistenwinkels van Thielen, Castro's schoonzoon, en Mendoza, oud-minister van financien, die bijzonder gehaat is bij Cas tro's tegenstanders, de boel overhoop gewor pen. De menigte verbrandde een pop, den dic tator voorstellende op het Bolivar Plein en maakte een aantal inscripties, Castro's deug den en macht verkondende, onleesbaar. Het volk was meester in de stad van even na zonsopgang tot een uur na den middag, maar het had gebrek aan leiding. Toen werden de troepen gecommandeerd. Gomez las de menigte een manifest voor, die weldra tot kalmte kwam en uiteenging. Verschillende ongevallen kwamen voor bij de onlusten voor de bureelen van El Con stitutional. Strafvervolging is ingesteld tegen Rivas en de medewerkers van dit dagblad, die» verantwoordelijk gesteld worden voor de wanordelijkheden, door het eerst met re volvers op de massa te vuren. De verschij ning van El Constitutional is geschorst. Ca racas is thans feitelijk zonder dagblad. Later seint Reuter uit CaracasEen aanzienlijke menigte beweegt zich in de stra ten, men verwacht nieuwe wanordelijkheden. Aan de Parijsche editie der New-York Herald wordt uit Washington geseind, dat het Amerikaansche departement van bui- tenlandsche zaken het zwijgen bewaard om trent de Nederlandsche represaille-maat regelen tegen de regeering van president Castro. Officieus echter wordt medegedeeld, dat de regeering niet tusschenbeiden zal treden, dan wanneer het gebied van Ve nezuela wordt bezet. Tevens wordt gewe zen op het opmerkelijke feit, dat er zich geen Amerikaansche oorlogsschepen in de buurt van Venezuela bevinden. President Castro. Reuter meldt uit Berlijn De bladen melden dat Castro gisterenavond de zilveren bruiloft bijwoonde van den vroe- geren Venezolaanschen consul, koopman Buertner uit Hamburg, ir. het Adlon-Hotel alhier. Buertner vertoefde vele jaren in Ve nezuela. Zijn vrouw is en Venezolaansche. Castro had gisterenmorgen een onder houd met den gezant van Venezuela te Ber lijn. Anders ontving hij niemand. Reuter seint uit Berlijn Castro bleef gisteren in het hotel en ont ving daar den consul van Guatemala te Ber lijn, den lieer Abel en den consul te Stettin, den heer René. De echtgenoote van den president deed inkoopen in Berlijnsche winkels. Héden seint Reuter Prof. Israël verklaarde heden over den kestand van Castro dat deze week nog on derzoekingen noodzakelijk zijn voor een be slissing kan worden gegeven of eene opera tie al dan niet plaats moet hebben. De Berlijnsche correspondent van de N. C heeft gisteren Castro geïnterviewd. De president verwees hem voor de poli tiek naar den Venezolaanschen zaakgelastig de te Berlijn, den heer Veloz Goiticoa. Castro gelooft niets van het opbrengen van schepen zonder oorlogsverklaring of blok kade-aankondiging. Indien het waar is, schijnt het hem onqualificeerbaar en gelijk staande met zeerooverij, een beschaafd land onwaardig, welke een schikking, door Vene zuela door middel van vertrouwelijke agen ten aan Nederland voorgesteld, bemoeilij ken zou. Venezuela zou door dat opbrengen van schepen niet in staat zijn uit de douane inkomsten zijn schulden te betalen, wat tot nadeel zou strekken van andere naties, om een quaestie, waarin Nederland ongelijk heeft, temeer nog door zijn huidige houding. De Voss. Ztg. verneemt uit Rome, dat president Castro officieel aan de Italiaan- sche regeering kennis gegeven heeft van zijn voornemen, om na zijn verblijf in Ber lijn, een nakuur te gaan houden in Italië, waarschijnlijk aan de Riviera. Cypriano Castro, generaal en president der „Vereenigde Staten van Venezuela", al dus het Berl. Tageblatt, heeft den tweeden dag van zijn verblijf te Berlijn grootendeels doorgebracht in de prachtige zalen van het hotel „Esplanade". Hij ontving enkele per- sonen in den ontvangsalon met de goudbron zen stoelen, at als gewoonlijk zeer goed en zeer veel en werd van half 4 tot half 5 on derzocht door prof. Israël. Omtrent 't resul taat van het geneeskundig onderzoek ver luidt voorloopig nog niets. Te 7 uur 's avonds reed Castro met zijn vrouw en zuster per automobiel naar het hotel Adlon. Het toe val wilde, dat de Venezolaansche consul Bürtner te Hamburg, die vele jaren in Venezuela heeft gewoond en met een Vene zolaansche dame gehuwd is, daar zijn zil veren bruiloft vierde. De jubilaris is een oude kennis van Castro en deze nam dus deel aan het feest. .Het consult scheen op zijn humeur niet ongunstig te hebben gewerkt, want hij hield een opgewekte toespraak tot de gasten. Een klein gezelschap van 9 personen was bijeen. De president was vroolijk en opge wekt zijn lijfarts uit Venezuela echter keek somber. Want wederom at de president te veel. Een geheele rij van de duurste fles- schen wijn liet hij aanrukken en drie uren lang bleef men aan tafel. Daarop bood de president der gastvrouw zijn arm en begaf het gezelschap zich naar den salon om de koffie te gebruiken. Het Memorial Diplomatique bevat een ar tikel over „Le Dictateur Castro", waarin in heftige taal de staf wordt gebroken over Castro's loopbaan, werkzaamheid en karak ter. Castro's leven, sedert hij aan het be wind kwam, is samen te vatten in deze woordengrootheidswaanzin, dorst naar goud, wreedheid. Een der geliefkoosde handgrepen van den President bestaat hierin om geleden neder lagen als overwinningen voor te stellen. Zoo wist hij den dag dat hij voor de drie blok- keerende mogendheden moe9t wijken tot een nationalen feestdag te maken. Voor Vene zuela werd dit de dag, „dat Castro Europa had doen terugdeinzen". Aan zijn gouddorst heeft Castro voldaan door al de industrieën van Venezuela in mo nopolies om te zetten, waarin hij zich zijn aandeel wist te verzekeren, het aandeel van den leeuw. Steenkool, melk, vleesch, huiden, graan, meel, tabak, alles wat het land voort brengt of er verkocht wordt is monopolie ge worden. En waar het hem behaagt doet de dictator een monopolie teniet om het weder aan een ander te verkoopen. Naar het schijnt poogt hij nu weer in Europa de monopolies van de tabak en van de lucifers te verkoo pen, die hij al eens verkochtdaarna weer teruggenomen had. De Berlijnsche berichtgever van de New- York Herald meldt, dat president Castro, als te Berlijn de behandeling van zijn ziek te is afgeloopen, naar de Riviera wil gaan. Dc Keizer had gisterenavond nog niet op president Castro's groet geantwoord. Volgens den correspondent van de Daily Mail was de president daar zeer over verstoord. De correspondent van de Daily Express te Berlijn, zegt uit goede bron te hebben ver nomen, dat president Castro Duitschland's diplom atieken steun tegen zijn wederpartij- ders verlangt en tevens in Duitschland voor Venezuela geld wil leenen. In ruil daarvoor biedt hij aan Duitsche kapitalisten de ge legenheid aan om in Venezuela veel geld te verdienen. Volgens den correspondent is er bij de Duitsche regeering geneigdheid om in president Castro's voorstellen te treden. Met den ambtenaar van het ministerie van bui- tenlandsche zaken, die den president is ko men bezoeken, is zoo meldt de bericht gever voorts een regeling getroffen, voor een bezoek van von Bülow en von Schön aan den president, die daarbij alle eer zou krijgen die hem als staatshoofd (nog) toe komt. Dat bezoek zou binnen enkele dagen geschieden. De correspondent vertelt verder, dat prof. Israel .voorloopig alleen vast heeft gesteld, dat de president lijdt aan de gevolgen van te veel en te lekker eten en drinken, en dat lrij hem soberheid in spijs en drank heeft voorgeschreven. Volgens den correspondent kostte het maal, Maandagavond door den president en zijn gevolg in het hotel Espla nade genuttigd, 30 den man, zonder den wijn. De wijnen waren van 15 tot 24 de flesch. De Berlijnsche correspondeut van de „N. Ct." schrijft nog: De belangstelling voor Castro's gezond heid bij den staatssecretaris voor buitenland- 'sche zaken staat in vreemd contrast met de verzekeringen, mij 1.1. /rijlag gegeven. Onmiddellijk nadat oastro zijn kaartje had laten bezorgen op Buitenlandsche Zaken en bij Von Bülow werd reeds Legationsrat Goetsch, die vroeger aan 1 et Duitsche ge zantschap in Venezuela veibonden was, af gevaardigd, om Castro e begr eten en naar den staat van diens gezondneid te informee- ren. Dat heeft heel weinig van de behande ling die notabelen particulieren van officieele zijde pleegt te geworden. In het algemeen vertoonen de Duitsche autoriteiten een ster ke neiging den gast ter wille te zijn. De spoorwegdirectie te Keulen stelde Maandag O OST -INDIE. Onlusten op de Mentawcieilanden. De correspondent te Batavia van het Hbld. meldtGister zijn vier brigades maré chaussees van Padang naar de Montawei- eilanden vertrokken, waar verzet is ontstaan wegens den wegenaanleg. Een patrouille on der den civiele» gezaghebber, van 30 bajo netten, werd mot vergiftige pijlen beschoten. Zuid-Pageh, waar blijkens een regoe- ringstelegram, een patrouille eenige verlie zen heeft geleden, behoort geografisch tot dc groep der Pageh-eilanden, welke admi nistratief tot die der Mentawei-eilanden worden gerekend. Het ligt op betrekkelijk geringen afstand van de Westelijke kust van Sumatra. Sedert geruimen tijd wordt op deze eilan den, wier bewoners door hun rooverijen soms aanzienlijken last aan de bewoners van den overwal berokkenden, terwijl zij zich aan geen gezag stoorden, gepatrouil leerd. Op het eene eiland mot meer, op bet andore met minder succes. Eenige maan den geleden werden 4 brigades marechaus see naar de Montawei-groep gezonden. De bevolking dezer eilanden is niet van hetzelfde ras als die van den vasten wal van Sumatra en staat op een veel lager trap van ontwikkeling. Zuid-Pageh is slechts zeer dun bevolkt. Men schat het aantal zielen op niet meer dan 500. Kameroverzicht Tweede Kamer. In de vergadering van Woensdag werd het debat over de oorlogsbegrooting voort gezet. Bij de afdeeling geneeskundigen dienst klaagde do heer Mees over de dure inrich ting van de militaire verpleging. In plaats van het groote corps actief dienende mili taire artsen moest men hebben burgcr-ge- neesheeren en reserve-officieren van ge zondheid. Spreker wees voorts op den slechten toe stand van het Haagsche hospitaal en be pleitte hospitaal-verpleging door verpleeg sters. De heer B I o o k e r oordeelde, dat bet Haagsche hospitaal eveneens onvoldoende was voor verpleging door vrouwen, behal ve in de zaal voor venerische patiënten en betoogde tegenover den heer Mees, dat, met het oog op mobilisatie, manoeuvres, mar- De heer Dc Stuers betoogt, dat het korps marechaussees bij „Oorlog" moet blij ven. Het verleenen van toestemming om te hu wen is een gunst, waaronder de belangen van den dienst niet mogen lijden. De Minister betoogt, dat wanneer men aan het korps marechaussees het ka- rakter van een wapen zou willen ontnemen, zulks bij de wet zou moeten geschieden. Maar hij zou het een nadeel achten. Bo vendien zou dan ook de militaire tucht in het korps moeten verdwijnen en feitelijk een afzonderlijk strafwetboek zou moeten worden gemaakt voor het korps. Uitvoerig wordt zulks door spr. betoogd. En wat de soldij regeling betreft, er is voor het korps een inspectie ingesteld, en als die uitmaakt, dat verhooging van soldij noodig is, dan zal de minister er wel toe willen overgaan. Dat er geen voldoende woning vrij he id voor de menschen zou zijn, meent spr. te mogen ontkennen. Dat de officieren 367 artikelen uit een reglement moeten kennen, is eenigs- zins overdrevenin het B. W. staan bijna 2000 artikelen, moet dan ieder jurist 2000 artikelen kennen? Stemmen J a, zeker De Minister: Neen, hij moet er al leen den weg in weten. Spreker betoogt vorder uitvoerig, dat dc stand van het korps niet zoo slecht is als die is voorgesteld. Op art. 178 verdedigt de heer Ter Laan eon amendement, om dit artikel te verminderen met 76.500. De bedoeling van dit amendement is den voorgenomen bouw van een cavalerie-kazerne in Noord- Brabant niet te doen plaats hebben. Hij acht dien bouw op dit oogenblik onraad zaam. De plannen zijn nog veel te vaag de garnizoensplaats is zelfs nog niet vast gesteld De Minister zet uiteen, dat de ka zerneering van het te Geertruidenberg in garnizoen liggende garnizoen onvoldoende is, en dat er geen geschikt oefenterrein in de buurt is te vinden. Deze toestand mag niet worden bestendigd, ook al zullen een aantal personen er schade door lijden. Gaarne zal de minister overwegen, om wat er in Geertruidenberg als garnizoensplaats nog goeds is, desnoods nog te gebruiken, zij het dan 'voor iets anders. Ook de kazernes te Venlo en Roermond zijn niet in orde en daarin ligt dan ook het motief voor den bouw van een nieuwe ka zerne in Brabant, wat vooral met het oog op eventuoele mobilisatie noodig is. Dat de plannen te vaag zijn, kan spr. niet toege ven. De nieuwe kazernes zullen worden ge bouwd in Breda en in Tilburg en als er tegen eerstgenoemde plaats bezwaren zijn,

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2