binnenlandT De Balkancrisis. Het Russische antwoord op de laatste Oostenrijksch-Hongaarsche nota wordt Za terdag te Weenen verwacht. Aan de Vossi- sche Ztg. wordt bericht, dat de onderhande lingen tusschen Ostenrijk-Hongarije en Rus land een gunstigen loop nemen. Het voor stel van Oostenrijk-Hongarije om van kabi net tot kabinet te onderhandelen, heeft den bijval gevonden van minister Iswolsky, die niet meer, zooals vroeger, op de conferentie schijnt aan te dringen, omdat hij hoopt door afspraken van kabinet tot kabinet zich te kunnen onttrekken aan het opkomen voor de Servische en Montenegrijnsche aanspraken tot schadevergoeding, waarvoor geen van de onderteokenaars van het vërdrag van Berlijn belangstelling toont. Het groote onderscheid tusschen de vroe gere en de thans neder aangeknoopte onder handelingen van Oostenrijk-Hongarije met do Porte is, dat thans principieel gerekend wordt met de bereidwilligheid van Oosten- rij k-IIongarijo om Turkije in geld schade loos te stellen voor het verlies van de twee provinciën, hetgeen tot dusver geweigerd werd. liet komt er nu op aan den grondslag voor de betalingen te bepalen, waarbij waar schijnlijk do door den boycot veroorzaakte verliezen in rekening zullen worden gebracht. Men blijft in Weenen verklaren, dat Oosten rijk-Hongarije op een eventueel en eisch der overneming van een evenredig deel der Oos- tenrijkschc staatsschuld niet zal ingaan. Daarentegen schijnt men wel tot andere fi- nancioele schadevergoedingen gezind. Over 't geheel beoordeelt men den toestand als gunstig en hoopt op een gelukkigen voort gang van do onderhandelingen, als Engeland niet weer, zooals vroeger reeds, met wel willende raadgevingen storend ingrijpt. Aan do Vossische Ztg. wordt uit Weenon bericht, dat grootvizier Kiamil Paolia in zijn laatste onderhoud met den Oostenrijkschen gezant zijn eisch tot schadevergoeding voor de inlijving van Bosnië en Herzogowinu tot 75 millioon frs. verminderd heeft. Waarschijn lijk zal hij nog tot 50 millioen teruggaan, maar Kiamil verheelt niet, dat hij een even tueel© overeenkomst, voordat zij definitief gesloten wordt, aan het advies van Enge land moot onderwerpen. Sofia, 17 Dec. Sedert eenige dagen is men begonnen de Bulgaarsche goederen aan de Turksche grens te boycotten. Een Bulgaarsch schip, van Varna komende, is van een dergelijkeu maatregel het voorwerp geweest. ServIE. Belgrado, 17 December. De 8koepsehtina zond aan het Turksche parle ment een adres van- gelukwensclien. Turkije. Konstantinopel, 17 Dec. De sultan verliet den Yildiz kiosk om half twaalf voormiddags in een staatsiekoets om zich te begeven naar het parlementsgebouw voor de openingsplechtigheid. Hij werd luid toegejuicht door de reusachtige menigte, die langs den weg goschaard stond. Hot parle ment vergadert in dezelfde zaal waar 32 jaren geleden het parlement van Midhat Pacha bijeenkwam. C o n s t a n t i n o p e 1? Dec. De Sultan 'begaf zich naar 1 parlement per koot3, vergezeld door Riamil Pacha en Bou- ran Eddiu, en geëscortend door do garde- cavalerie. De keizerlijke prinsen volgden in andere rijtuigen. De Sultan werd zeer toege juicht. Konstantinopel, 17 Doe. De troonrede bevestigt den groot-vizier en de ministers in hunne functiën. Verschillende wetsontwerpen worden aangekondigd, met name tot verbetering der financiën. De hoop wordt uitgedrukt, dat iedereen zal mede werken tot den voorspoed en de welvaart van het land. Do troónrede zot uiteen, .dat vroeger de ongunstigo omstandigheden van het land er toe hebben genoopt de grondwet buiten wer king te stellen, maar dat thans, dank zij de uitbreiding van hert, onderwijs en de alge meen© verbetering in den toestand, het mo- golijk is geworden haar te herstellen. Verder wordt o. a. gezegdDe vorst van Bulgarije, gouverneur-generaal van Oost- Roemelie, heeft zich van zijne verplichting van trouw losgemaakt en de onafhankelijk heid van Bulgarije uitgeroepen. Oostenrijk- Hongarije, dat bij het verdrag van Berlijn was belast in et het voorloopig bes'uur over Bosnië en Herzegovina, heeft deze provin ciën ingelijfd. De Sultan spreekt de vaste hoop uit, dat met medewerking van do groote mogendheden oene gunstige oplossing zal worden gevonden voor deze geschillen. Terwijl do sultan na de voorlezing van de troonrede zich terugtrok naar een salon, waar hij do hoofden van de geestelijkheid ontving, begaf de opperceremoniemeester zie', naar de loge van het corps diploma tique, waar hij aan baron Marschall als deken van het corps de groeten van den sultan over bracht. Hij zeide," dat het den sultan verheugde de gezanten tegenwoordig te zien bij de opening van het parlement. Hij voegde er bij, dat de sultan haast niet had kunnen komen, maar dat hij zich nu vol hoop voelde met het oog op den steun, dien hij bij de vreemde staten vond in zijn werk ten behoeve der wedergeboorte van het rijk. Baron Marschall gaf in zijne dankbetui ging de verzekering van de groote belang stelling, dien de gezanten koesterden voor dit werk. Na de troonrede drukten de liberale af gevaardigden hunne ontevredenheid en ver wondering er over uit, dat de sultan niet op nieuw den eed op de grondwet had afge legd. Zij weigerden de eedsaflegging, die in het programma van dezo zitting was voorzien. Nader wordt bericht, dat het incident be treffende de eedsaflegging van den sultan geschikt is. Men deed opmerken, dat de sultan reeds den eed heeft afgelegd voor de sjeiks en dat het afleggen van een nieuwen eed niet in het programma was opgenomen dat kon men niet van den sultan vorderen. De afgevaardigden legden niet ieder af zonderlijk den eed af, maar de tijdelijke voorzitter las de eedsformule op, die door de afgevaardigden bevestigd werd. Koning Eduard seinde zijne gelukwen sclien aan den sultan bij gelegenheid der opening van het parlement. Voor het eerst sedert een aantal maanden hoort men weer van het verschijnen van benden in Macedonië. Het bulgaarsche tele- graafagentschap van Sofia bericht uit Salo- niki: De arbeid van de Gruksche benden is wederom begonnen. Twee va zulke benden, samengesteld uit Kretense: en ieder 80 man sterk, operecrcn in liet zuidwesten van het vilajet Mon&stir. In het vilajet Monastir be vinden zich drie benden, eik 15 man sterk. In den omtrek van Larissa is eene bende in wording, die door den gewtzsn officier Ma- n s, de zoon van den bekenden staatsman generaal Manos, wordt aangeveerd Het jonge bindehoofd is onlangs Jit Soedan terug ge keerd, waar hij vruchtek zijn geluk had beproefd. In verband met de niet w werkzaamheid van de Grieksche benden ordt ook de om standigheid aangehaald, dat de als secretaris sen bij de Grieksche consulaten onder aange nomen namen aangestelde officieren van het Grieksche leger plotseling zijn teruggeroepen. Het telegraaf-agentsehap v rmeldt de namen, vu deze heeren. De xurksche autoriteiten gedragen zich lijdelijk. Het Jong-Turksche comité verschuilt zich. Het vergadert alleen bij nacht en altijd in verschillende huizon. Perzië* Te Teheran is een proclamatie van den grootvizier aan het volk verschenen, waarin wordt gezegd, dat de op beve» van den Sjah op 29 November bijeengekomen, uit prinsen, staatslieden, kooplieden en notabelen samen gestelde vertegenwoordiging in het vervolg tweemaal per week, n.l. Dinsdags en Zater dags, maar onder bijzondei e omstandigheden vaker, bijeen zal komen. De vertegenwoordi ging en de provinciale g mverneurs hebben bevel ontvangen gerechtigheid te oefenen, op dat de rust in het land terug zal keeren. Allerlei. --Generaal Booth is Woensdag van de st -• gelicht. De opera'ie' moet welgelukt ziji. vDe Amerikaansche lucht aarder Wil bur Wright lieoft weer een nieuw hoogte record geslagen. vIn de zaak Steinheil is nu weer Mariette Wolf, de keukenmeid van mevr. Steinheil, als getuige gehoord, nadat den echtgenooten Chabrier was gevraagd, wat er ia den nacht van 25 tot 26 November ge beurd is, toon mevr. Steinheil aan dagblad schrijvers de bekentenis aflegde, die 's an derendaags, Alexandre Wolf's aanhouding ten gevolge had. 't Was er om te doen, te weten of Mariette Wolf werkelijk zelfmoord wilde plegen. De echtgenooten Chabrier legden getuigenissen af, die aangaande dit punt geen twijfel overlieten. Mariette loochende ten stelligste gedachten aan zelf moord te hebben gehad. Ik had er geen reden toe, zeide zij, want voor 8 ure 's morgens wist ik nog niet, dat mevr. Steinheil ge sproken had. Rechter André liet toen de drie getuigen samenkomen. De echtelingen Cha brier hielden vol, en Mariette niet minder. Nog getuigden de echtgenooten Chabr er, dat mevr. Steinheil, bij het instappen in hël rijtuig op het oogenblik dat zij naar de ge vangenis werd overgebracht, tot Manelte zeide: „Moed, Mariette, wij zijn allen ver loren, gij, ik. en gij allen". Marur.e zeg', dat mevr. Steinheil haar moed ingesproken heeft, maar het slot van den volzin heeft zij niet gehoord. Ook werd aan Mariette gevraagd wat mevr. Steinheil na het vertrek der .verslaggevers gezegd heeft. Zij wilde zelfmoord p'egen en vroeg mij om strychnine, antwoordde Mariette. Ik heb het haar afgeraden. Ik zou mij trouwens tot zoo iets niet geleend hebben. Mevr. Steinheil bekent, dat het waar is, dat zij door vergiftiging zelfmoord heeft willen plegen. Zij had geheel het hoofd ver loren. Mariette zal wellicht drie dagen lang on dervraagd worden. Kameroverzicht Tweede Kamer. Donderdag werd de Waterstaatsbegroo- ting verder behandeld. De minister, de heer Bevers, oordeelde tegenover de hecren Smeenge en Passtoors de positie der bureel-ambtenaren van Wa terstaat thans voldoende geregeld. Vervolgens werd in velerlei opzichten lotsverbetering voor waterstaatsbeambten en kanaalarbeiders bepleit door de heeren Smeenge, Passstoors en Ter Laan. De Minister oordeelde, dat voor deze personen in het algemeen gedaan is wat naar billijkheid verlangd kan worden; voor kostelooze geneeskundige behandeling is geen reden. Wèi wilde de minister overwe gen een verhooging. van het aanvangstrak- tement en onderzoeken of de dienst- of wachttijden te lang zijn. De heer Ruijs stelde, mede namens on derscheidene andere leden, een motie voor, de wenschelijkheid uitsprekend van spoe dige bevaarbaarmaking van de Maas boven Venlo. Deze motie zal later behandeld worden. Voorts kwamen hoofdzakelijk een aantal districtsbelangen ter sprake. Berichten. De Staatscourant van Vrijdag 18 December bevat o. m. de volgende Kon. be sluiten op verzoek eervol ontslagen de reserve le luitenant P. Boon, van het 7e regiment infanterie en is hij voor 5 jaar benoemd tot reserve-officier van gezondheid 2e klasse benoemd tot officier in de Oranje-Nassau- orde dr. S. J. van Royen, geneesheer te Utrecht; tot magazijnmeester, hoofd van het mili taire kleedingmagazijn te Delft de kapitein- kwartiermeester J. H. G. Vermeer, van de controle bij dc korps-administratie; tot voorzitter van het hoofdcomité van het Roode Kruis Z. K. H. de Prins der Neder landen op verzoek eervol ontslagen H. van Lok horst, lid van het hoofdbestuur van het Roode Kruis. H. M. de Koningin-Moeder heeft op de audientiën, dezer dagen aan leden van het corps diplomatique verleend, ontvangen de gezanten van België, Rumenië, Perzië, Frankrijk, Italië, Spanje, Brazilië, Oosten rijk, alsmede den zaakgelastigde van den Heiligen Stoel. Als gezant van Griekenland te 's Gro- venhage zal optreden de heer M. E. Athos Romanos. Tot 2en secretaris bij het gezantschap van Turkije is benoemd Edheus Bev. Te Stockholm is een handelsverdrag tusschen Nederland en Zweden ondertee kend. Nederland en Venezuela. Reuter meldt uit Berlijn Aan een vertegenwoordiger van den Ber- li.ier Lokal Anzeiger liet president Castro door den Venezolaanschen gezant verklaren dat hij niet aan de couranten-berichten ge loofde, "olgens welke Holland aanvallend tegen Venezuela zou zijn opgetreden. Want er bestaat geene oorlogsverklaring en eene blokkade is noch uitgevaardigd, noch inge steld De geweldpleging jegens kleine Ve- nezolaansche oorlogsschepen is, als zijnde zee- rooverij, een ontwikkelde en beschaafde nat'e onwaardig:. Daarbij komt dat eene dergelijke handelwijze het sluiten ©ener overeenkomst zal bemoeilijken, welke de Venezolaansche regeering door middel harer vertrouwde ver tegenwoordigers heeft voorgeslagen. Integen- wordt heel de toestand -erdoor aanmerke lijk ernstiger. Want Venezuela zelf betaalde Holland dertig percent der invoerrechten, eene betaling dio onmidde'üjk zou worden ge taakt. In dezen zin heeft ook de Venezo- laa-sehe regeering aan het corps diploma- tipe te Caracas mededeeling gedaan. Zij wacht thans het antwoord daarop. Reuter seint uit Willemstad, d.d. 17 dezer Brieven uit Maracaïbo melden dat daar op 14 dezer een vijandige betooging tegen Nederland plaats had. Leden van den ge meenteraad voerden de beweging aan, ge steund door een groote menigte. Alle Duitsche winkels te Maracaïbo zijn gesloten. Reuter seint uit Londen, d.d. 17 dezer: De avondbladen bevatten een telegram uit Washington, d.d. 17 dezer, volgens hetwelk de gezant van Columbia aldaar een bericht zou hebben ontvangen, dat Venezuela den oorlog heeft verklaard aan Holland wegens de inbeslagneming van Venezolaansche sche pen. Reuter seint uit Berlijn, d.d. 17 dezer: De avondbladen melden dat Castro zijn consulaire vertegenwoordigers in Duitsch- land ontving. s Middags ontving hij professor Israël, die den patiënt nogmaals onderzocht; zijn diagnose geeft blijkbaar aanleiding tot eeni ge bedenking. Castro gaat in de eerstvol gende dagen naar prof. Israël's particuliere kliniek voor een operatie. Reuter seint uit Londen, d.d. 18 dezer Aan den Standard wordt uit Washington gemeld, dat het staatsdepartement van de legatie der Ver. Staten te Bogota een tele gram ontving, meldende dat de minister van Buitenl. zaken in Columbia een tijding uit Caracas had ontvangen, dat Venezuela den oorlog aan Holland had verklaard. Het staatsdepartement hecht geen waarde aan deze mededeeling, welke men toeschrijft aan een misverstand hij de overzending. Uit Berlijn seint Reuter: Volgens verschillende ochtendbladen zou Venezuela den oorlog aan Holland hebben verklaard. Uit Londen Aan de Daily Telegraph wordt uit Washington geseind, dat naar de meening van de ambtenaren aan het staatsdeparte ment de val van Castro's bewind een kwestie is van slechts enkele dagen. In het CuraQ&osche blad „De Wekker" van Zaterdag 28 November wordt mededee ling gedaan van president Castro's vertrek naar Europa en de verwachting uitgespro ken, dat de „onoverwonnen held" Europa niet bereiken, maar onderweg sterven zou. Men leest verder in dit blad Alvorens te vertrekken, vaardigde de met zichzelven en zijn „werk" zoo ingenomen man, de volgende snorkende proclamatie of allocutie af, waarvan de vertaling in het Nederlandsch van onzen geacht-en collega De Vrijmoedige is „Venezuelanen I Bijzondere omstandigheden verplich ten mij, voor weinige dagen naar Euro pa te vertrekken. Het land is reeds geleid op den weg van zijn waren voorspoed en aanzien tengevolge van de stipte vervulling zij ner verbintenissen, van den in even wicht gebrachten staat zijner geldmid delen en van den duurzamen vrede, dien de Natie geniet en gij behoort te hand haven, opdat het tot stand gebrachte duren kunne. Grondwettiglijk blijft de Eerste Ondervoorzitter, generaal Juan V. Gómez, belast met het president schap der republiek. Verzamelt u om hem heen cn verleent hem. bij de ver vulling zijner verhevene taak, uw me dewerking alsof het aan mijzelven was, en gij zult uw plicht hebben volbracht. Caracas, 23 November 1908. CTPRTANO CASTRO Men vraagt zich hier af, of Castro's ver trek al dan niet oen gunstigen keer zal bren gen in het geschil tusschen Nederland en Venezuela! Sommigen zijn van oordeel, dat, nu Castro er niet meer is met despotieken wil en eigenzinnige doordrijverij, de tegen woordige regeering Venezuela gewilli ger zal zijn. om door een vergelijk de be staande moeilijkheden uit den weg te rui men. Anderen, en ook ons, komt 't voor, dat generaal Gómez, het alter ego van den vertrokken „Invicto", diens politiek zal voortzetten, zoo hij althans niet in een andere richting meegesleept wordt door een nieuwe strooming, welke zich binnenkort uiten kan. Blijft genoemde, ook van de Andes geboortige generaal evenwel zijn „chef" getrouw, dan zal hij Nederland, evenals de andere mogendheden, behalve Duitschland, dat thans in een goed blaadje staat vcor het hoofd blijven stooten, al thans tot zoolang als de noodzakelijkheid zich niet doet gevoelen, om hem en zijn „chef" te doen inzien, dat er aan alle onge rechtigheid een einde moet komen. Wie weet of het niet voor hun eigene landgenooten weggelegd is, om hun zulks op tastbare wijz3 te beduiden. De verklaringen van Castro's gezant te Berlijn, opgenomen in den Lokal Anzeiger en de Tag., geven de N. Rott. Ct. aan leiding de volgende herinnering op te ha len Castro, de man, die in vollen vredestijd koopvaardijschepen onder de Nederlandsche vlag door zijn oorl >gsvaartuigen heeft laten opbrengen, en de bemanning in de gevan genis werpen, treedt, blijkens het boven weergegeven verslag, weer eens op als pleit bezorger van de beleedigde regelen van het volkenrecht. Wij kennen die taal uit de artikelen van zijn lijfblad Constitutional" en uit vroegere manifesten van hem. In December 1902 vaardigde hij bijv. na de beschieting van het fort te Puerto Cabel- lo een proclamatie uit, waarin hij zeide „Opnieuw hebben de boosaardige vreemde lingen een schanddaad begaan, nu tegen de stad Puerto Cabello. De beschieting van deze havenplaats door de gezamenlijke vloten van Duitschland en E. c eland, zonder voor afgaande oorlogsverklaring en zonder dat een der formaliteiten vervuld was, die door de internationale wetten worden vereisclit bij de tenuitvoerlegging van een dwangmaat regel, staat gelijk met een aanslag, niet en kel tegen de regeering en het' volk van Ve nezuela, maar tegen de grondbeginselen der beschaving, tegen de natiën die eigendom men bezitten in die haven, en die het meest volstrekte recht hadden, dat men de in zulke gevallen noodige vormen tegen hen in acht nam." Behalve wat reeds is medegedeeld over hetgeen de heer N. Veloz Goiticoa, de Vene zolaansche gezant te Berlijn, uit naam van president Castro aan een verslaggever had gezegd van hetgeen er in de laatste dagen met Venezuela was gebeurd, leest men in de Köln. Zeitung het volgende: „De berichten, (gisteren) 's avonds laat uit Caracas aangekomen, over het plunde ren van loodsen, die aan den president en diens schoonzoon toebehooren, alsook over wanordelijkheden, waarbij borstbeelden van den president in het openbaar door de me nigte vernield werden, verklaarde de ge zant voor zuivere verzinsels, door tegen standers van den president in de wereld ge bracht, om in zijn afwezigheid het aanzien zijner regeering in Europa te verminderen." Op de vraag, wat de gezant dacht van de bewering, dat zijn regeering bij Duitsch land bemiddeling ging zoeken, was het ant woord „Ik heb daar niets van gehoord, maar geloof dat daaraan niet valt te den ken. Men schrijft aan de „Avondpost": Volgens de Reuter-telegrf.nimen zouden de d1 ^gistenwinkels, welke 3> or de opstandelin gen te Caracas zijn geplunderd, toebehooren aan den schoonzoon van Castro. Dit bericht kan reeds daarom niet juist zijn, omdat Castro geen kinderen heeft en dus moeilijk een schoonzoon hebben san.' Naar wij uit de br te bron vernemen, behoorden de geplun derde magazijnen aan <en Nederlander, nl. d i heer Thielen. De heer THelen is een Cmagaonaar van geboorte, wiens vader ge zaghebber van een der Curafaos'he eilanden geweest is en wiens broeder thans nog tot h ambtenaarscorps der Kolonie behoort. Hij is gehuwd met een d Jiter van den Ve nezolaanschen generaal Tello Mendoza, in dertijd een overtuigd en hartstochtelijk aan hanger van Castro, over w'ens v. ortreffelijk- h Jon als mensch en als staaft man Te'lo Mendoza dikke boeken heeft samengesteld. aarschijnlijk door deze relatie heeft Thielen van Castro bet monopolie van den uitvoer en den verkoop van droger.jtn en pharmaceu tist'.ie middelen verkregen In velband daar mede had hij ook te Ca. cas verscheidene magazijnen, welke thans door opstandelingen 2I, geplunderd. De Berlijnsche correspondent vnn de N.-Y Herald zegt, dat er niets van aan is, dat pi sident Castro te Berlijn een leening wil sluiten. Wat meer kans h.eft ui te komen, volgens den correspondent, is dat de presi de t bestellingen van munitie en oorlogs schepen zal achterlaten. De Lokal Anzeiger ontvangt een particu lier telegram uit New-York, dat de Neder landers een derde schip, dat aan de Venezo laansche kust wachtdienst uitoefende, geno men hebben. Het is nog niet zeker, of dit schip de Margarita is, die de Gelderland zou trachten in beslag te nemen. Aan het bericht omtrent een oorlogsverkla ring door Venezuela aan Nederland is voor loopig niet veel waarde te hechten. De N. C. vestigt er de aandacht op, dat de betrek kingen tusschen Columbia en Venezuela se dert jaren verbroken zijn en Columbia geen vertegenwoordigers te Caracas heeft, die een dergelijk nieuws aan zijn regeering of aan den collega te Washington zou hebben kun nen seinen. - Het Kameriid DeBoer. De li' t K. Cz. de Boer, lid van de Tweede Kamer voor het district Zaandam, heeft in schrijven aan de MdV ng Zrandam der Lib-rale Unie nader te keni en gegeven zich met het oog op drukke bezigheden voor een herkiezing als Kamerlid nitt n.eer beschik- b i.: te stellen. De kiesvereniging heeft naar aanleiding daarvan de vrijzinnige kies verenigingen in het district uitgenoodigd tot e samenkomst, ter bespieking dezer vaca- t* De luitenant ter zee dei 2e klasse E. A. W. van Riemsdijk, it Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, wordt op non-acti viteit gesteld. Bij ministerieele beschikking zijn met ingang van 1 Januari 1909 oij het departe ment van financiën benoemd, tot schrijver H. G. F. Ritte, W. H. J. Kloosterman, en J. P. A. Klerkx, allen th'-.ns tijdelijk werk zaam bij dat departement Vrede door recht. Blijkens een mededeeling in het orgaan van den Al- gemeenen Nederlandsehen Bond Vrede door Recht, is in de jongst gehouden hoofdbe stuursvergadering uitvoerig van gedachten gewisseld over de vraag of er voor den bond aanleiding bestaat in zake de moeilijkheden waarin ons land met Venezuela is gewik keld, stappen te doen bij de Regeering. Het hoofdbestuur heeft evenwel na dis cussie gemeend, dat er geen aanleiding be staat niet in te stemmen met het in de Ne derlandsche regeering door de Tweede Ka mer gestelde vertrouwen en dat het niet op zijn weg ligt eenigen aandrang op de Re geering uit te oefenen. Hieruit volgt dat het hoofdbestuur, hoe vredesgezind pok, weinig gevoelt voor het optreden in dezen van het pas gevormde „Comité voor vrede en overleg met Vene zuela". Bij de bekende vredelievende neigingen van Regeering, Pers en Natie in de Vene- zuela-verwarring, komt zulk een comité het hoofdbestuur overbodig voor en diensvolgens in deze minder gewenscht. DetwistindeS. D. A. P. Het Volk bevat een verslag van de vergadering van het Partijbestuur, waarin de drie re dacteuren van De Tribune zich verantwoord den over hun houding. Beide partijen legden verklaringen af, doch de discussie liep voornamelijk over den slotzin van de verklaring der Tribune-redac teuren, luidende dat zij zich van aanvallen zullen onthouden, „in de veronderstelling, dat ook tegenover ons een optreden in ge lijken geest zal worden in acht genomen". Deze voorwaarde wilde het Partijbestuur niet accepteeren en de Tribune-redacteuren wilden haar niet intrekken. De vergadering eindigde met het besluit den 19en dezer weer bijeen te komen ter bespreking van de vraag of verdere maat regelen noodig worden geacht. Het Hbld. zegt, dat in revisionistische kringen der S. D. A. P. de meening heerscht, dat zooal thans ter beëindiging van den twist een modus vivendi zal gevon den worden, de S. D. A. P. in het komende jaar toch uiteen zal vallen. Voorts verneemt het blad, dat, indien de Tribune-redactie, als leden van de S. D. A. P. woïJden geroyeerd, door de Marxisten een nieuwe S. D. A. P. zal worden opge richt, en dat deze dan bij dfe a.s. verkiezin gen Marxistische candidaten zal stellen te genover die van de „oude" S. D. A. P. Voorts heeft een bestuurder van de fede ratie Amsterdam van de S. D. A. P. het voornemen als zoodanig te bedanken, in dien het Partijbestuur niet protesteert tegen het verbod van colportage met de Tribune door het federatiebestuur te Rotterdam. Nederlandsche Zende linggenootschap. Volgens het Maandbericht van het Nederlandsche Zen delinggenootschap no. 12, hebben de con tribution, collecten, bijdragen van hulpge nootschappen, giften en legaten van 1 tot en met 31 October 190J bedragen de som van f 6028.47J, waaronder begrepen is deel P. C. u't 's Gravenhage f 130; uit de nalatenschap van eene overledene te Goor f 150een legaat van wijlen mr. C. Cock, te Leiden, van f 5000, waarvan de helft te beleggen blijft, van de Vereeniging tot bevordering va i de Zendingzaak f 1045.30J, en idem uit do spaarbusjes f 496.67, heide te Rotter dam van N. N. te Segaran, Ned.-Oost- Indië, f 300, ter tegemoetkoming in den nood van het Genootschap. Het bedrag der vorige opgave is f 64,343.26 en het totaal bedrag f 70.371.73J Het nadeelig saldo over 1907 is f 69 en de raming van uitgave over 1908 is f 103,731, te zamen f 103,800. Daarentegen werd ontvangen tot 31 Octothe rf 70,372, blijf voor 1908 f 33,428. Openbare Leeszalen. Het departement Amsterdam van de Mij. tot Nut van 't Algemeen, hield Zaterdagavond een openbare vergadering om tot de oprichting te komen van een openbare leeszaal. De voorzitter, de heer Veltman, zeide in zijn inleiding, dat om tot deze oprichting te komen, gerekend moest worden op gelde- lijken steun van de burgerij, de gemeente Amsterdam en van het Rijk. Het oprich tingscomité, dat hiervoor moet worden sa mengesteld, zal bestaan uit personen van verschillende richting op politiek en gods dienstig gebied, die de wenschelijkheid van een openbare leesinrichting inzien. In en kele korte trekken ging inleider na, wat reeds in Amsterdam geschied is ter berei king van dit doel. Vcor de oprichtingscommissie noemde spreker de volgende namenprof. dr. T. J. de Boer, dr. P. C. M. Bos, dr. C. P Bur ger, prof. dr. Diepenhorst, mr. Ph. Falken- burg, A. W. Groote, mr. J. N. van Hall, Pa"' May, mr. F. S. van Nierop, mr. H. F. R. Hubrechts, mr. J. B. Roelvink, W. Spakler, J. F. M. Sterck, P. W. Sutorius, dr. J. Th. de Visser, D. H. de Vries, mr. Alex H. Wertheim, F. M. Wibaut en 'x'. van der Waerden. Vervolgens werd besloten een commissie te benoemen met de opdracht 1. middelen te beramen tot het stichten van een openbare leesinrichting, volgens de beginselen in een circulaire van het departe- nientsbestuur, d.d. November 1908 neerge legd, 2. al datgene te doen wat tot de uitvoe ring der plannen zal blijken noodig te zijn. Dc verkiezing van de commissie, waarvoor bovengenoemde personen zijn aangezocht, zal weldra schriftelijk plaats hebben. Z. A. S. i*I.-p e r s o n e e 1. In de jongste te 's Gravenhage gehouden algemeene vergadering van den Bond van Nederland-

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2