BINNENLAND. Turkscbe parlement de politieke kringen daar pijnlijk heeft verrast. De regeerings- kringen schijnen voorloopig de zaak koel bloedig te behandelen. Ook in de diplomatieke kringen te Kon- stantinopel hebben de op Oostenrijk-Hon garije en Bulgarije betrekking hebbende zinsneden zeer de aandacht getrokken. Mcu vindt daar deze ziusneden noodeloos scherp en gelooft niet, dat zij kunnen bijdragen om de pas begonnen onderhandelingen te ver gemakkelijken. De scherpe formuleering wordt opgevat als eene concessie aan de natiohale Turksche strooming. De oorspron kelijke tekst van de troonrede, die door den grootvizier Kiamil alleen was ontworpen, was in veel verzoenliiker termen vervat De latere tekst, die door den sultan werd goedgekeurd, is uit de pen gevloeid van Achmed Rita, den bekenden leider van de Jong-Turken en vijand van Oostenrijk. Het incident, dat in de eerste zitting bij de eedsaflegging is voorgevallen, heeft zich aldus toegedragenDe sultan had geweigerd den eed op de grondwet, dien hij kort na de afkondiging van het manifest, waarbij do grondwet van 1876 werd hersteld, in handen van den sjeik-ul-islam had afgelegd, voor Je volksvertegenwoordiging te herhalen. 'De plechtige openlijke verzekering in het kader van de troonrede beschouwde hij als vol doende. Daarmee hebben ook de Jong-Tur ken zich tevreden gesteld, misschien omdat zij op den eersten eed vertrouwen, misschien echter ook omdat zij eene botsing met deu sultan willen vermijden. Om echter in ieder geval het Damocleszwaard, dat zij over den sultan houden, niet uit de hand te geven, zwoeren de volksvertegenwoordigers hem slechts voorwaardelijk trouwd. w. z. wan neer en zoolang hij zelf de grondwet eer biedigt, willen zij hem als hoofd van den staat de trouw bewaren. Daarmee weten beido partijen hoe zij met elkaar staan en onder welke voorwaarden zij met elkaar kun nen werken. Konstantinopel, 20 Dec. De Kamer heeft eene commissie van 15 leden be noemd om het antwoord op de troonrede te ontwerpen, en zich daarna tot Dinsdag ver daagd. De minister van oorlog heeft de volgende mededeeling gedaan aan een redacteur van de Yeni Gazeta De Kamer zal ter over weging ontvangen twaalf wetsontwerpen, die reeds in gevorderden staat zijn. Zij betref fen de instelling van eene nationale militie, wijziging van de wet op den dienstplicht, die zal worden uitgebreid tot de niet-mo- hammedanen, hervorming van de wet op het ontslag uit den dienst, regeling van de soldij, regeling van de bevordering, hervor ming van de stafschool, vermindering van den diensttijd bij het actieve leger, jaarlij k- sche mobilisatie van de redifs en de reser visten, terugroeping van de in Duitscliland dienende officieren, wier aanwezigheid noo- dig is, en jaarlijksche uitzending van tien of ficieren naar Duitschland. Konstantinopel, 23 Dec. De voormalige grootvizier Said Pacha is be noemd tot voorzitter van den senaat. Konstantinopel, 20 Dec. Bij de lossing van postzakken, die te Valona waren aangebracht door een schip van de Oostenrijksche Lloyd, kwamen betreurens waardige handtastelijkheden voor. De Oos tenrijksche gezant Pallavicini heeft dien tengevolge ernstige vertoogen tot de Porte gericht. Chili. Santiago de Chili, 20 Dec. Het ministerie heeft zijn ontslag genomen. ZuldAfrika. Kimberley, 19 Dec. In eene ver gadering van de maatschappij Do Beers, brandmerkte de voorzitter de unfaire kritiek op de handelingen der maatschappij. De di rectie voelt zioh gerechtigd een preferent di vidend te betalen voor de zes maanden, eindi gende 31 December 1908 Het bestuur is beslist voornemens de politiek om de pro ductie te beperken, in evenredigheid tot do vraag in de wereld, te handhaven. De hulp bronnen van de maatschappij zijn onbe grensd, maar zij zullen niet worden ver spild in pogingen om de maatschap pijen te vernietigen. De Beers zal trachten tot eene schikking te komen met de Premier en andere producen ten op eene billijke basismen hoopt, dat de andere producenten ook zullen inzien, dat de eenige manier om de prij zen op peil te houden, is beperking van de tog van Xiddisdale „Wat?" riepen zo allen te gelijk, ,,Neen, het is onmogelijk." ,,Ik wees haar mijn ring en zeido, dat het heel mogelijk was. Deed Kippie zich geen eor aan, toen hij hem kocht," zei Vic den ring wijzende. Toen zij merkten, dat het geen leugens waren kwamen ze allen op mij af, als vlie gen op een honigpot, dat wil zeggen allen behalvo vader." ,,\lijn lieve dochter alles is vergeven," zeide moeder. ,,Ik heb altijd gezegd, dat het hierop zou uitloopen is het niet meisjes. Ik weet dat ik het zei.de al willen jelui niet antwoorden. Je zult een echte hertogin zijn Victoria en boven die kleine Zij meende er jou medo, Hester. Toen kwam Claudia naar mij toe en kuste mij. ,,Ik hoop. dat hij je heel gelukkig zal m&ken, zeide zij mij in het oor. O, Clau weet zot) goed, hoo ze moet optreden 1" ,,Dat is Kippie geraden voor een oogenhlik mijn rol vergetende of ik zal hem bijzondor ongelukkig maken." Kipford knikte weer, als wilde hij zoggen. ,,en ze zou hot ook doen." Hij scheen bui tengewoon veel vermaak in het vooruitzicht te hebben. ..Zoo riolen zij mij allen om den hale, behalve de oude Eth. En zij was de beste van de geheele troep. Zij hield zich bij haar meening en liet zich niet ompraten door de hertoginne-gesohiedenis." „Je behoeft niet te denken, dat je mij door je voorname huwelijk kunt overbluf fen," zei zij. haar rokken met een edelen zwaai naar zich toetrekkende, ,,al trouwde je met een prins zou ik niet tot jo spreken, om de wijze waarop je partij hebt getrokken productie. De ontdekking van diamanten in Damaraland treft De Beers niet noemens waard. De toekomst is hoopvol; zij wijst op uitputting van den voorraad der handelaars, snel stijgende vraag in Amerika en klim mende voorraad ïamanten in handen. De maatschappij heeft voor eene waarde van IJ millioen francs in bezit. AllerleL vIn heel de provincie Quebec mag er, dank zij een dit jaar genomen besluit van haar bestuur op Kerstdag en Nieuwjaars dag geen sterke drank worden verkocht. Kameroverzicht. Tweede Hamer. Bij de afdeeling spoorwegen van het Hoofdstuk Waterstaat betoogde Zaterdag de heer Limburg, dat de staat de concessie voor een electriche tram van den Haag naar Voorburg niet weigeren mag op grond, dat wellicht anders een andere tram zal moeten staken. Spreker wees ook op het gemis van liften voor het vervoer van gebrekkige personen aan onze stations. Te Amsterdam heeft men aan een gebrekkige passagier gewei gerd gebruik te maken van de goederenlift; begeleid door een witkiel, mocht hij langs een afrit over 't stations-emplacement het station verlaten. Maar dit is hoogst gevaar lijk, want deze witkielen zijn niet op le hoogte van den treinenloopeenige weken geleden is bij het oversteken van het be doelde emplacement nog een ongeluk voor gevallen. De heer M archant betoogde, dat niet voldoende worden nageleefd de veilig heidsvoorschriften, welke een maximum voorschrijven van 75 kilometer. De snel trein AmsterdamDen HaagRotterdam rijdt over een tijdsverloop van 33 minuten, wanneer er niet behoeft geremd te worden, met eene snelheid van bijna 100 kilometer. De spoordienst is zoodanig geregeld, dat de machinisten sneller moeten rijden dan de voorschriften toestaanmaar als cr een ongeluk gebeurt, worden zij veroordeeld. Krachtig ingrijpen is dan ook gewenscht. De heer Dolk drong aan op het instel len van eene commissie om voor 's Graven- hage stationsplannen te onderzoeken, even als te Amsterdam en te Utrecht is geschied. Hij opperde o.a. het denkbeeld van het ma ken van een centraalstation bij het kruis punt van Hollandsche Spoor en Staats spoor, betoogende, dat een groot deel der kosten gedekt kunnen worden door de op brengst van de vrijkomende gronden der te genwoordige stations. De heer L e I y betoogde de noodzake lijkheid, ook met het-oog op het personeel, van een tijdig voor te bereiden eventueele spoorwegnaasting, voor het mogelijke geval dat de Staat door late opzegging door eene Spoorwegmaatschappij gesteld wordt voor naasting op korten termijn. De heer N o 1 t i n g bepleitte opnieuw eene halte aan de Haarlemmerpoort te Am sterdam. Tegen de kosten mag men niet op zien, want men moet bedenken dat de lijn AmsterdamRotterdam de kip is, die gou den eieren legt. Hij wenschte uitbreiding van Zondags rust door beperking van den treinenloop en bestreed de bewering als zou bij een loyale concurrentie tusschen groepsvertègenwoor- diging en vakorganisatie de groepsvertegen- woordiging blijken niet te voldoen. Spreker drong er bij den minister op aan zijn invloed bij de spoorweg-maatschappijen aan te wenden opdat de groepsvertegen- woordiging niet als een noodzakelijk kwaad door die maatschappijen wordt beschouwd, maar veeleer als eene vertegenwoordiging ingesteld in het belang van maatschappij en personeel beidendus als eene instel ling, welke men niet argwanend moet beje genen, maar veeleer royaal en loyaal. De minister bestreed de bewering van den heer Troelstra, als zou het Kon. be sluit van 1905 den toestand voor het per soneel volgens de regeling van 1899 hebben verergerd. Dit is niet het geval. Integen deel, op verschillende punten is in de dienst- voorwaarden verbetering gebracht. Wel is de vrije Zondag ingekort van 30 op 24 uren, maar het getal vrije Zondagen is grooter en in dit geval kon deze inkorting geschieden, ook volgens het oordeel der enquête-com- voor Hester Stirling. „Goed voor jou, Oude zich niet Overge vende," zeide ik, „gij zijt het meisje dat de nol speelt van de verloren hoop en het is nu mooi verloren geworden, is het niet Eth!" Want i'k wilde haar niet met al de eer la ten gaan. David Stirling stierf vier maanden na zijn terugkeer uit de gevangenschap en werd naast die eerste jonge Hester gelegd bij wie (ik twijfel er niet aan) hij zich ging voegen daar waar geest verkeeren kan met geest, en liefde liefde beantwoordt in alle eeuwigheid. Sir Sylv&nus was nooit meer dezelfde na groote „instorting" zijner speculaties. Hij bleef nog 'n rijk man, maar voor zichzelf was de waarde van het leven verloren gegaan. Op een dag deed hij zorgvuldig een drievou dige hoeveelheid witte poeder in een glas met water, nam het rustig en ging naar de kamer waar zijn vrouw zat. „Ben ik een goede echtgenoot voor je ge weest!" zeide hij kalm, terwijl hij naast haar plaats nam. „Waarom vraag je het, Sylvanus, wat scheelt er aan!" riep zij verschrikt; „na tuurlijk ben je dat, er was nooit een betere I" „Dan is er één mensch op de wereld die mij zal betreuren. Geef mij je hand, Sara." Hfj sloot zijn oogen om nooit meer op aarde te ontwaken. Als Carus en Hester nu en dan eens naar Russel-Square gaan, hetgeen zij voor Vio doen, dan z'en zij Ethel," die nog onge trouwd is, nooit, maar Claudia is voortdu rend vriendelijk. En altijd trekt lady Tor- phichanStirling plechtig ien gordijn voor een portret wegeen ten voeten uit beeld missie. Naar aanleiding van een door den heer Troelstra ter sprake gebrachte grief van de Nederlandsche Vereeniging van Spoor wegpersoneel, dat brieven door haar aan de Hollandsche Spoorwegmaatschappij onge opend worden teruggezonden, dus worden geweigerd, betoogde de minister, dat dit een huishoudelijke aangelegenheid waarin de regeering zich niet kan mengen. De minister verklaarde zich bereid al het mogelijke te doen om de spoorwegmaat schappijen te wijzen op het belang en het nut van groepsvertegenwoordiging. Voor de veiligheid in het spoorwegver keer wordt zooveel mogelijk gewaakt. Een halte aan de Haarlemmerpoort te Amsterdam is onmogelijk in verband met het drukke verkeer Zooveel mogelijk dubbel spoor is wel ge wenscht, maar er dient rekening gehouden te worden met de financiën. Wanneer de lijnen, die op dit oogenblik dubbelspoor krijgen, zijn afgewerkt, komt allereerst het baanvak MaastrichtRoermond daarvoor in aanmerking. Een naastingsontwerp voor de lijn Gou daSchoonhoven kan spoedig verwacht worden. De bezwaren voor aanleg van een electrische spoor UtrechtZeist is uit den weg geruimd. Omtrent de concessie voor de electrische tram Den HaagVoorburg deelt de Minis ter mede dat de Regeering niet maar zon der meer wilde ingaan op het verzoek van Den Haag. Dat de regeering daarmede goed heeft gedaan, blijkt hieruit dat op het oogenblik onderhandelingen loopen tus schen de Maatschappij töt Exploitatie van Tramwegen en de Haagsche Tramwegmaat schappij. De heer Marchant voerde, nadat de algemeene beschouwingen over de afdeeling spoorwegen gesloten waren, het woord over de lijdensgeschiedenis van het gemeen schappelijk station te Deventer, een roman in 16 deelen, die het beste bewijs geeft van de impotentie der regeering in spoorwegza ken. In den laatsten tijd is uitzicht ge komen op een hoog stationde gemeente wil IJ ton daarvoor bijdragen. Spoorweg verkeer is rijkszaakde tegemoetkoming der gemeente is al meer dan in redelijkheid kan worden gevorderd. De regeering mag geen pressie uitoefenen op de gemeente, om de bijdrage te verhoogen dat is geen waar dige houding. De staat passé bij, wat er nog te kort komt. De Minister kan dit tot zijn spijt niet toezeggen. De gemeente is, als eerste belanghebbende, geroepen hooger bijdrage te geven dan thans. De onderhandelingen duren echter nog voort. De afdeeling Spoorwegen is hiermee af gehandeld. Te kwart over zes wordt de verdei e be raadslaging verdaagd tot Maandag IJ uur Berichte*. De Staatscourant van Zondag 20 en Maandag 21 December bevat o. m. de vol gende kon. besluiten. benoemd tot officier in de Oranje-Nassau- orde de gepensioneerde luitenant-kolonel der infanterie N. H. A. Camp, militie-commis saris te Roermond ter zake van de krijgsverrichtingen op Atjeh in 1907 benoemd tot ridder 4e kl. Militaire Willemsorde de sergeant H. L. Meijer, de inlandsche korporaal Sarkoem bel den van de inf.eervol vermeld de le luite nant der maréchaussee W. van Holst Pelle- kaan, de le luitenant der infanterie J. J. Jenaë, de sergeants der maréchaussée C. W. den Boef, G. Falkenburg, O. J. L. Jung en A. G. H. Nurks. Minister Heemskerk werd Zaterdag door de Koningdn in conferentie ontvangen. Z. K. H. de Prins der Nederlanden zal de vergadering van de Koninklijke Ne derlandsche Landbouw-vereeniging leiden a s. Dinsdagmiddag te 2 uur, te houden ia het paleis aan den Kneuterdijk te 's Gra- venhage, ter behandeling en vaststelling van de statuten. Deensche vrouwen en onze Koningin. In Het Ned. Zeewezen zijn verzameld: „Stemmen uit de Deensche pers op den 250-jarigen gedenkdag van het ontzet va:. Kopenhagen aan de zeezijde, door de Nederlandsche vloot onder adm. Van Was senaar van Obdam". Aan „Helsingör's Avis Hörsliolm" wordt van Sir Sylvanus. Er klinken jeugdige stemmen in het oude huis van Arioland. Lady Nidd sdale deelt straffen uit en neemt beloften van beter schap aan op voorwaarden van suikergoed. Lord Darroch komt op bezoek en kust zijn schoondochter. Lord Darroch's geheugen is een gemakke lijk, ook in hetgeen hij vergeet. Dan neemt hij zijn zoon opzij, en zegt: „beste jongen, je moet mij een paar duizend gulden leenen als het je schikt. Jobson wordt drommels brutaal. Je zult het alles met rente terug hebben." Carus schrijft zonder morren een wissel. Zijn vader weet op een hal ven gulden hoe veel hij vragen kan. Re wie en Megsy zijn gelukkig in het oude huis. Revvie koopt boeken bij dozijnen, voor het eerst van zijn leven heeft hij meer geld, dan hij weet uit te geven. Megsy gaat iede- ren dag naar het groote huis en schudt haar hoofd over da wijze waarop de kinderkamer wordt bestierd. Anders doet het meeste werk in het oude huis van Arioland en gaat iedere week Megsy „polsen" die nog niet heeft toegestaan, dat zijn naam naast den hare op het kerkhof komt. Maar Anders wan hoopt niet. „Ik zal haar nog wel eens van gen," zegt hij, „en dan zal ze het beloven, voordat ze het weet. Als ik lang genoeg leef zal ik nog eens op haar graf staan Marga ret Mc Quaker, echtgenoote van Anders Mc Quaker." Wat Hester en Carus betreft zij zijn ge lukkig in hun leven, en hun eenig gebed is, dat zij in hun dood niet worden gescheiden. EINDE. het volgende ontleend Verschillende vrouwen hier in ue buurt zonden aan de Koningin van Holland het volgende telegram, in het Deensch gesteld Hare Majesteit de Koningin van Holland, Haag Deensche vrouwen zenden Hollands Koningin en het dappere Hollandsche volk haar warmen dank voor de huip in de ure van nood heden 250 jaar geleden". Den volgenden ochtend vroeg kwam het volgende antwoord in het Engelsch gesteld „Deensche wouwen in Hörsholm! Hol lands Koningin dankt u allen". De minister van Justitie, die dezer dagen naar het buitenland vertrok, brengt zijn verlof te Parijs door. De gewone audiënties van de minis ters van Oorlog, Landbouw en Financiën zullen deze week niet plaats hebben. Nederland en Venezuela* De Tribune ontving uit Venezuela de mededeeling, dat algemeen de terugkeer van Castro betwijfeld wordt. Een telegram uit Londen aan de New- York 8un meldt, dat Castro voornemens is in Berlijn twee millioen uit .te geven, ten einde de regeerende kringen en de openbare meening voor zich te winnen, opdat Duitsch land als bemiddelaar tusschen Venezuela en Nederland zal optreden. Reuter seint uit Hamburg De correspondent van het Fremdenblatt heeft met iemand uit de omgeving van Cas- "tro een onderhoud gehad, waarin deze ver klaarde dat Castro niet gelooft aan het uit breken van een omwenteling. De president stelt volkomen vertrouwen in den vice-pre sident Gomez, niettegenstaande deze vroe ger oens een samenzwering teg»n Castro op touw zette. De onlusten ii Caracas, waar bij de drogistwinkels van Thiolen verwoest zijn, zijn niet als tegen Castro, maar eerder als tegen Nederland gericht te beschouwen, daar Thielen Nederlander Is Aan de Londensche bladi wordt uit New-York geseind, dat volgens aldaar ont vangen berichten de toestand te Caracas nog hoogst ernstig is. De betoogingen tegen Castro en zijn regeering dragen een zer vijandig karakter. Voortdurend stroomen de bewoners van de omstreken naar de stad en langs de straten beweegt zich een opgewon den menigte. Ten bewijze echter, dat al deze manifes taties slechts gericht zijn tegen de regee ring, wordt medegedeeld, dat er geen en kele betooging plaats nad voor de gezant schappen of de woningen "'an buiten!an deens. Medegedeeld wordt ook dat uit de Ver- een'gde Staten groote hoeveelheden oorlogs munitie worden gezonden aan de revolutio nairen. Aan Paris Journal wordt uit Port-of- Spain (Trinidad) geseind, dat de menigte te Caracas bij de jongste onlusten: „Dood aan Castro! Leve Gomez!" riep. De mee ning wint veld, dat Gomez enkel de gele genheid afwacht, om zich tot dictator te laten uitroepen. Volgens de inlichtingen van de Petit Pa- rissien, is Gomez even gewetenloos en nog boosaardiger dan Castro zeh. De „Pall Mall Gazette" zou niet ver wonderd geweest zijn, als het bericht van de oorlogsverklaring van Venezolaansche zijde juist ware geweest. „Nu de Nederlan ders in de laatste paar dagen flegmatisch en netjes, naar hun aard Venezolaansche oorlogsschepen hebben opgebracht, is de toestand klaarblijkelijk r dat hij in elk gewoon geval oorlog zou beteekenen. Maar vervolgt de P. M. G. dit is geen gewoon geval. Venezuela heeft geen mid delen om Nederland of zelfs Curasao aan te tasten, en de Monroe-leer zou Nederlands banden binden, ook al dacht liet er aan om in Venezuela te vallen, maar het denkt daar stellig niet aan. Een blokkade is voor het doel ten eenen male voldoonde. Maar er is vooruitzicht op een spoedige en de allerge lukkigste oplossing door r >n omwenteling in Venezuela, die voorgoed een e:nd zal maken aan het Castriaansche oewinJa, het is meer dan waarschijnlijk, dat Castro juisj; naar Europa is vetrokken, omdat zijn ver ziende blik hem waarschuwde dat een Vene zolaansche omwenteling op een afstand fraaier zou lijken. Indien dit de uitkomst van het optreden der Nederlanders is, zal de heele wereld bet voor: tel om Nederland hartelijk dank te zeggen met toejuiching aannemen." President Castro. President Castro, zoo meldt de Berlijnsche berichtgever van de New-York Herald onder dagteekening van Vrijdag jl. aan zijn blad, blijft hier de meestbesproken persoonlijkhe'd van de stad en tevens de meest onzichtbare. Hij is net ideeaal van een hotelgast; ver teert, naar men zegt, 7000 Mk. per dag, ©et uitstekend en drinkt nog beter. De beste wijnen zijn hem nog niet goed genoeg, hij heeft een speciale voorliefde voor Hatten- heimer Auslese en de wijze, waarop hij weet om te springen met cognac van 1812 wekt de warmste bewondering van de Duitsohers. Tot zoover zijn de mededeelingen van de Herald in overeenstemming met dit van andere berichtgevers, en mogen zij dus ge loof verdienen, maar het Amerikaansohe blad eisoht toch wel wat veel van onze lichtgeloovigheid zegt het Hbld. als we moeten aannemen wat het verder mee deelt, dat de heer Castro nl. 7 (zegge zeven) flesschen brandewijn per dag zou drinken. Deze levenswijze van zijn patient maakt na tuurlijk prof. Israël wanhopig; de genees heer heeft hem dan ook het ultimatum ge sneld, dat hij Zondag in zijn kliniek moest komen en daar een sober leven leiden, als noodzakelijke voorbereiding voor de ope ratie. Zondag zou dus de ontembare pre sident uit zijn weelderig hotel worden over- gebrarht naar de Hygiena-kliniek van den professor. Daar zal hij dan in gezelschap van zijn vrouw, drie Venezolaansche genees- heeren en zijn secretarissen, streng onder ob servatie worden gehouden, tot hij in be hoorlijke conditie is om de operatie te onder gaan. Hij lijdt, volgens de geneesheeren, aan niersteen. President Castro blijft over de revolutie in zijn land en de inbeslagneming van zijn schepen door Nederland spreken als over gebeurtenissen van weinig belang. Blijk baar is hij ten volle overtuigd, dat zijn on derdanen dadelijk als hij terug mocht willen komen, zich weder onder zijn banier zullen scharen. Dat zijn meubelen te Caracas vernield zijn, hindert hem niet veel; want hij heeft te Berlijn allerlei prachtige meubels en sier lijk huisraad gekocht en voorloopig naar Ve nezuela geadresseerd, waaruit men zou kun nen afleiden, dat hij geenszins van plan is, j.ooals snoode krantenberichten meldden, om zijn schoon vaderland in den steek te laten. Den ochtend van Vrijdag besteedde hij bijna geheel en al om zich te laten photogra- pheeren in de galerij, die het Esplamade- ïiotel voor dit doel heeft ingericht. Senora Castro bezocht het ijspaleis. De directeur liet onmiddellijk een paar geoefende schaat senrijders allerlei moeilijke evoluties maken en mevr. Castro, die natuurlijk nooit zoo iets had gezien, betuigde hare groote ingenomen heid met de vertooning. Reuter seint uit Berlijn d.<l. 20 dezer Een morgenblad meldt dat Castro in den voormiddag met zijne echtgenoote, zijne zus ter, zijn geneesheer en een deel der be dienden in de kliniek van professor Israël zijn intrek zal nemen, om daar zes of zeven dagen zich aan eene observatie te onder werpen. De door Castro in het „Esplanade- hotel" gehuurde vertrekken, blijven gedu rende dezen tijd te zijner beschikking. De president wordt nop steeds met ver zoekschriften enz. formeel overstelpt. Giste ren waren niet minder dan vier papierman den daarmee gevuld. Naast e°n groot aantal verzoeken om ondersteuning, komen ook veel aanbiedingen in van landraden, secre tarissen, kameniers en kamermeisjes, enz., zelfs van officieren die den president naar Venezuela wilden vergezellen, teneinde daar een niouw bestaan te vestigen. In sommige brieven wordt zelfs verzocht als peet te wil len fungeeren, in anderen prijzen fabrikan ten hunne alcoholvrije fabrikaten door middel van allerlei getuigschriften aan Reuter seint nader d.d. 2 Odezer Castro nam heden-voormiddag in de par ticuliere kliniek van professor Israël zijn intrek. Bij kon. besluit van 10 December jl., no. 43, is ingesteld een nieuwe „Instructie op de werving bij de Landmacht", welke 1 Januari 1909 in werking zal treden. Gelet op de korte tijdruimte tusschen nu en den ingangsdatum heeft de M. v. O. het wenschelijk geacht, in afwachting, dat de betrekkelijke aflevering van het R. M. zal versohijnen, nu reeds de aandacht gevestigd van de korpscommandanten op enkele voor naamste wijzigingen, welke ten aanzien der vrijwillige werving door de nieuwe In structie" in het leven worden geroepen en hen uitgenoodigd door eene doelmatige be kendmaking bij het korps onder hun bevel het nut dier wijzigingen te helpen verzeke ren, daar het voor belanghebbenden van niet geringe beteekenis <.-„n zal de volgende maat regelen te doen weten 1. de duur der verbintenissen wordt van 10 jaar teruggebracht tot 4 jaar, met dien verstande, dat het den aangenomenen zal vrijstaan, tegen het einde van het eerste dienstjaar zeiven te verklaren of zij verlan gen den duur hunner verbintenis te besten digen 2. er wordt bij jaarlijksche vooruitbetaling aan eiken vrijwilliger van minstens 17-jari- gen leeftijd eene premie toegekend van f 30 per jaar (voor den geoefenden milicien het eerste jaar verhoogd tot f 40), welke premie van f 30 door hen, die zioh vóór hun 17e jaar verbinden, mede genoten wordt zoodra zij dien leeftijd bereikt hebben, en welke premie gedurende 10 jaar kan worden geno ten 3. na, onafgebroken, zesjarigen dienst wordt bovendien eene premie in ééne som uitgekeerd, ten bedrage van f 180, f 120 of f 190, al naar gelang de vrijwilliger alsdan den rang van onderofficier of van korporaal, dan wel den stand van soldaat bekleedt, mits hem vergund zij of wordt om zich te reen- gageeren. Het bestuur van het Comité tot Vrede en overleg met Venezuela, heeft in een schrijven aan den minister van Buitenland- sche zaken er de aandacht op gevestigd dat z. i. nog altijd de gelegenheid open is, om te onderhandelen langs vriendschappelijken weg, n.l. door te overwegen hoe op eene voor Nederland eervolle wijze kan worden inge gaan op het nog altijd van kracht blijvend voorstel van de Venezolaansche regeering tot het zenden van een specialen vredesgc- zant. Het comité meent dat èn de humani teit èn de belangen van Curasao er toe moeten leiden een oplossing van het con flict te zoeken langs een anderen weg dan nu schijnt gevolgd te worden en dat een oorlog met Venezuela, ook na een vervol gens tot stand gekomen vrede, van blijvend nadeel voor onze koloniën zal zijn. De directeur-generaal van landbouw, de heer Lövinck is benoemd tot comman deur in de orde van den Zahringer Leeuw van Baden. Mr. A. E. H. Goekoop, heeft de Griek- sclie ridderorde van den Verlosser ontvan gen als onderscheiding wegens door hem verleende diensten bij archeologische opgra vingen. Naar men verneemt, heeft mr, A. E. H. Goekoop te 's Gravenhage gemeend de hem verleende onderscheiding van ridder in de orde van den Verlosser van Griekenland, niet te moeten aanvaarden. Het Kamerlid De Boer. - „Het Centrum" heeft het glad verkeerd zoo wordt aan enkele bladen gemeld. Wanneer de heer De Boer zich niet meer beschikbaar stelt voor Zaandam, ligt dit niet aar geberk aan overeenstemming omtrent het kiesrecht, doch eenvoudig aan het niet eens worden tusschen hem en het bestuur van de centrale lib. kiesvereeniging over de tactiek

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2