KOLONIËN. BINNENLAND. Allerlei. v— Op het hoofdpostkantoor te Londen heeft men in de week van Kerstmis oage veer zeventig millioen brieven, kaarten en kranten behandeld; d. i. een twintig mil lioen meer dan het gewone aantal in een week. In de Kerstweek werden er 2.295.000 postpakketten behandeld. vPetersburgrsche bladen bevatten een zonderling bericht uit Tsjita, in het Amoer gebied. Enkele dagen geleden was een Jboer die aan den Amoeroevor woonde, bezig met het slachten en schoonmaken van een gans, .waarbij hij :n den krop van den vo gel goudkorrels aantrof. Dadelijk slachtte de boer al zijn ganzenen in den krop van eiken vogel vond hij goud. Het bericht moet blijkbaar worden beschouwd als een nieuw bewijs voor de reeds dikwijls gepre zen goudrijkheid in vele plaatsen van hot Amoer stroomgebied. vTasso, die eene Syrische vrouw ver moordde en haar lijk in stukken sneed, is nu definitief in verhoor genomen. Hij heeft met veel duidelijkheid de vragen be antwoord, en verklaard dat hij de Syri sche gedood had, omdat hij bij het spel het hein door haar toevertrouwde geld ver loren had. Hij kan zich echter niet meer herinneren in welke omstandigheden hij het lijk van 't slachtoffer in stukken had gesneden. Tasso is toen naar de gevangenis terug gebracht. na zijne vrouw en zijne schoon moeder te hebben omhelsd. vIn Saksen zijn Dinsdag weer in de lichting van Dresden naar Freiburg eenigo lichte aardschokken gevoeld. De aardbeving in Zuid-ltalië. Reggio, 3 1 Dec. In de omstreken van Regg'o heeft het zeewater de velden overstroomd. Het dorp Bocale is verwoest. Overal liggen lijken in het veld. Boven Mes sina ziot men 5 groote rookzuilen. Van Del- laro is slechts-een hoop steenen over. Rome, 31 Dec. De kapitein van de MaJcharow deelt mede, dat zijne matrozen ongeveer duizend personen hebben gered. Uit de puinhoopen werden van alle kanten hartverscheurende kreten gehoord. De Rus sen richtten een hulp-hospitaal in. De ka pitein schat het aantal dooden op 80,000. Cantanzaro. 31 Dec Uit Palmi wordt gemeld, dat het aantal dooden, tot dusver uit de puinhoopen opgehaald. 700 bedraagt. Napels, 31 Dec. Het Russische pantserschip ..Slava" is met 500 ernstig ge wonden hier binnengekomen. Rome, 31 Dec. Twee Duitsche sche pen, die zich in de Middcllandsche zee be vinden, hebben bevel gekregen van Keizer Wilhelm oin onmiddellijk koers te zetten naar Messina met levensmiddelen voor de overlevenden. Rome, 31 Dec. De Fransche gezant Burrère heeft mededeeling gedaan aan de Italiaansche regecring, dat de Fransche re geering bereid is tot het nemen van alle maatregelen om hulp te verleenen aan de be volking van Calabrië en Sicilië. Zij wil in dezen vorm uiting geven aan hare sympathie voor Italië. II o in e 3 1 Doe. De directeur van het Observatorium te Catania zegt, dat do dok ken ten noorden van Messina tot het niveau der zee zijn gezakt. De zeebeving strekte zich uit van Messina tot Syracuse en Taormina. Het aantal slachtoffers moet nu omstreeks 200,000 bedragen Reggio (Calabrië* 3 1 Dec. De ver nieling van de haven van Messina maakt het voor groote schepen moeilijk daar aan den wal te meer en. Langs den goheolen spoor weg van Pallaro naar Reggio liggen lijken. Volgons een officieel telegram is er vol komen gebrek aan middelen om hulp te ver leenen en aan levensmiddelen, terwijl het water door de lijkou vergiftigd is en de troepen onvoldoende zijn om het reddings werk op afdoende wijze icr hand te nemen. Terwijl men uit Messina volledige inlich tingen krijgt, zijn de berichten uit den om trek van Reggio zeldzaam. Een bericht maakt melding van de verwoesting van het kustgebied, waarvan do bevolking zeer dicht is. Daardoor zullen nog duizenden de ver schrikkelijke cijfers, dio reeds gegeven zijn, komen vermeerderen. Malta, 31 Dec. De kruiser Minerva bericht per vonkentelegraaf, dat in den loop van den nacht van Woensdag op Don derdag twee ernstigo schokken te Messina zijn waargenomen. Rome, lJtnu&ri. Dc Koning heeft bij zijne aankomst te Messina, de salvo's die te zijner cere zouden worden gelost, afgelast. De Koning kon door de puinhoo pen niet verder komen dan het Corso. De menigte omringde hem, smeekend om hulp. De puinhoopen te Reggio leveren nog aangrijpender aanblik dan die te Messina, omdat de stad tegen do hoogten aangebouwd is. De Koning doorliep weenend de puin hoopen. Het aantal slachtoffers to Reggio moet 20.000 beloopen. Van de gewonden komen velen door de koude om. De hertogin van Aosta verleent in haar paleis to Napels onderkomen aan weezen. Rome, 1 Jan. Pater Alfani van het Observatorium te Florence verwacht dat de sismische beweging twee of drio jaar zal aanhoudendaarna zal zij afnemen. Volgens de Tribuna heeft de uitgehon gerde bevolking van Messina getracht zich meester te maken van de kas der Nationale Bank. De soldaten moesten krachtig optre den, waarbij twee menschen werden gedood. De staat van boleg is afgekondigd onder bevel van generaal Mazza. Rome, 1 Januari. Volgens de Tri buna zijn uit de puinhoopen van Reggio te voorschijn gebracht 300 gewonden on 20.000 dooden. In de provincie zijn twintig steden verwoest, waarbij 7000 slachtoffers xijn gevallen. M (Mina, 1 Ja n. Hier zijn bijna alle kinderen omgekomen. Reggio, 31 Der. De overheid heeft levensmiddelen doen uftdeelen, waarvan de menigte zich met wilde razernij meester maakte. De schokken houden aan, vergezeld van gerommel, terwijl er bijna onafgebroken regen valt De afgevaardigde Valentino leeft, maar is gewond. De afgevaardigde Tripepi. d e uit de puinhoopen te voorschijn is gebracht, is overleden. Rome, 31 Dec. Van de landzijde zijn de verkeerswegen naar Reggio bijna onbe gaanbaar. De bladen vermelden verschrikkelijke tooneelen. Het gepeupel, gebruik makende van de afwezigheid der openbare macht, plunderde de winkels der juweliers De in het leven gebleven soldaten beschermden, geholpen door de seminaristen, met bewon derenswaardige» moed de gespaard gebleven eigendommen. Tegenover de daden van ge weld moesten zij gebruik maken van hunne wapenen. De aankomst der oorlogsschepen maakte aan deze verschrikkelijke tooneelen een einde. In de gemeente San Eufeniia werden, bij gebrek aan hulp, de lijken verslonden door de honden en de roofvogels. De Koning vertoont zich overalhij werd met sympathie ontvangen. Heden avond werd er een krachtige schok waargenomen. De bevolking werd door schrik bevangen De sismische bewegingen houden aan Messina, 1 Jan De prefect beves tigt de verwoesting van het paleis der pre fectuur, het hoofdbureau van politie en an dere openbare gebouwen. De Koning heeft een commissaris benoemd om in de plaats te treden van den burgemeester, daflr deze. de wethouders en de gemeenteraadsleden ver mist worden of zich niet aangemeld hebben. Napels, 1 Jan. De Koningin-Moe der ié heden morgen hier aangekomen. Zij bezocht de gewonden in de ziekenhuizen en sprak hun troost toe. Zij blijft hier wachten op den hertog van Genua, die terstond naar Sicilië zal vertrekken In den morgen van den Nieuwjaarsdag zag men door de straten van Palermo langzaam voorbijtrekken brancards en wagens met g3- wonden in de richting der ziekenhuizen, ter wijl allerlei vervoermiddelen overlevenden uit Messina aanvoeren. Ook zijn drie lange treinen aangekomen met overlevenden en ge wonden. Rome, 1 Januari De Messagero geeft eenige aanteekeningen van-haren ver slaggever, die uit Messina is teruggekeerd. In hoofdzaak wordt gezegd, dat het stand beeld van Neptunus ongeschonden is blij ven staan op de verwoeste en opgedroogde fontein, tusschen de bouwvallen in de straat, die langs de zee loopt. In strijd met alle geruchten, is de golf van Messina geenszins versperd. Er drijft geen enkel lijk. De benedenstad van Reggio is geheel vernield, hot bovendeel heeft weerstand ge boden, maar vele huizen zijn ontredderd. De Koning wilde bij zijn bezoek aan Reg gio de meest verwoeste straten doortrek ken, maar hij moest daarvan afzien d-oor de vele muren, welke met instorting dreig den. De Koning bezocht het Russische ad miraalschip Czarewitech, bij welke gelegen heid bij officieren en matrozen dank en lof bracht. Rome, 1 Jan. De minister van justi tie seinde aan den minister-president Gio- litti, dat het werk tot regeling van den dienst verderingen maakt, ondanks den wind, met hevige regen gepaard. De soldaten, die zijn aangekomen, hebben verschillende punten van Messina bezet, voor zoover dat mogelijk was De verschrikke lijke uitgebreidheid van de ramp maakt een stelselmatig onderzoek tusschen de puinhoo pen onmogelijk. Voortdurend worden gewon den te voorschijn gehaald, die dan inge scheept en naar verschillende richtingen ver zenden worden. Eenige later voorgekomen schokken ver oorzaakten partieele instortingen. Aan de beide kusten van de straat wordt bevestigd, dat wel meer dan de helft van de bevolking onder d© puinhoopen bedolven moet zijn. Een honderdtal boosdoeners zijn gevan gen genomen. De Koning bezocht in den loop van den namiddag de dorpen aan de kust van Faro, *waar ook de verwoestingen groot zijn; hij heeft ook de dorpen aau de zuidkust bezocht, die minder geleden hebben. In Messina moet het aantal levend be dolven slachtoffers nog talrijk zijn. De red ders gaan daar, waar men kreten hoort, aan het werk. Palermo, lJan. De schokken hou den aan. In den vorigen nacht werden er drie gevoeld. Rome, 1 J an. Volgens de laatste be richten is Castoreale bij •.uessina geheel ver- woes'. Catania, IJ an. Gisteren zijn op het observatorium te Messina verscheidene lichte schokken waargenomen. Algiers, 1 Januari. Om 6.30 's avonds werden in verschillende wijken van de stad aardschokken gevoeld geduren de drie minuten. Eenige telefooni>jnen wer den gestoord. Xoulon, 1 Jan. De pantserschepen Charlemagne, Saint Louis en Gaulois heb ben bevel ontvangen om zich gereed te hou den voor vertrek naar Messina. P a r ij s, 3 1 Dec. De ministers waren he-den avond vergaderd onder voorzitter schap van president Fallières. Er is beslo ten eene nationale inschrijving te openen om de slachtoffers in Sicilië en Calabrië te helpen. De regeering zal de gcheele pers vragen inschrijvingslijs'en op te nemen en eene commissie benoemen om de gelden in ontvangst te nemen. President Fallières heeft ingeschreven voor 25,000 frs., de ministerraad voor 12,000 frs. 1 J a n. De gemeenteraad besloot in eene gisteravond gehouden zitting een bedrag van 30,000 frs. beschikbaar te stellen voor de slachtoffers van de ramp in Italië. P a r ij s, 3 1 Dec. De Banque de Franc» heeft een bedrag van 50.000 francs beschikbaar gesteld voor de slachtoffers in A 1 talie v - Van de schrikaanjagende puinvelden van Zuid-Italië komt de eene Jobstijding na de andere. De verwoestende elementen wer ken voort, en lijdelijk moet men de algekeele vernietiging aanzien van de een6 gewezen schoonheden, welke natuur en kunst in iedere streek zoo kwistig hadden rondgestrooid Het getal der slachtoffers in Messina wordt in alle Italiaansche bladen 100 000 genoemd Ongeveer twee derden der 160.000 inwo ners tellende stad Messiaa zijn aan de kata- strophe ten offer gevallen. Ook wordt het twee derde gedeelte van het garnizoen ver mist. Een nieuwe aardbeving heeft Messina an dermaal dooreen gegooid alle de nog staan de gebleven muren werden omgeworpen en met den grond gelijk gemaakt. Wij kunnen Messina van de landkaart schrappen. De vrees, dat met dit vveeselijke ongeluk het lijden der ongelukkige bevolking van Zuid-Italie en het eiland Sicilië nog niet is geëindigd, wordt door een groot geleerde van Frankrijk uitgesproken. De natuurvorscher Flammarion is van meening, dat de kuststreken van Sicilië en Calabrië aan nog meer verwoestingen zullen hebben bloot te staan. Van uit onmetelijke diepten loert het verderfhoe rustiger de vulkanen lijken, des te ijveriger vormt zich in die diepe ruim ten des dood en des verderfs een vurige vloei-massa, met een hitte van meer dan 3000 graden, die borrelend rijst eo rijst, om dan weer uit de aarde te gulpen in breede stroom over vruchtbare landouwen en kunstrijke steden De dichterlijke droom, om een schacht van verscheidene kilometers diep te boren is, meent hij, te verwezenlijken, indien alle be schaafde mogendheden samenwerken. Men zal de wetenschap dan een heelen stap voor uit brengen en de menschheid bovendien met een warmtebron van onschatbare waarde ver rijken. Zelf in Montenegro is de aardbeving van Zuid-ltalië merkbaar geweest aan een hef- tigen aardschok, die in Cettinje Woensdag om één uur 's middags werd gevoeld, en een kwartier later zich herhaalde. In Napels is 30 December het stoomschip ,,Therapia" van den Noord-Duitschen Lloyd binnengeloopen, dat van Messina kwam. Zijn kapitein gaf van de katastrophe de volgende beschrijving De Amerikaansche consul en zijn gansche familie zijn gedood. In een school werden 120 kinderen verpletterd door de instorten de muren. Reeds voor het instoomen der Messina-straat ziet men de vlammen van tal rijke branden, die de overblijfselen der stad vernietigen. Langs de kust is alles in een woestenij herschapen. Reeds bij het binnen- loopen der Messina-straat komen menschen in bootjes om eten en drinken bedelen. Een deel der weinige overlevenden is naar het middengedeelte van het eiland gevlucht. Eenige geredden verklaren, dat de algeheele verwoesting van Messina in twaalf seconden was geschied. Dc „Therapia" bracht in het geheel 620 passagiers naar Napels, waaronder 100 licht en 10 zwaar gewonden. Ook in Palmi telt men j dooden bij dui zenden. In korte tusschenruimten volgden de schokken daar elkander op, zoodat de «door slaap bevangen inwoners niet op straat de wijk konden nemen. Van 14,000 inwoners zijn er niet veel meer dan honderd overge bleven. Op het kerkhof zijn er al 2200 be graven. Langs de wegen, dis de troepen tus schen de puinhoopen hebben gebaand, ziet men karren rijden waarop de verminkten lig gen te jammeren. Alle hoop, dat men nog levenden onder het puin zal vinden, is ver loren. Uit de puinhopen steken de verstijfde ledematen van tallooze menschen Alleen de gevangenis te Palmi schijnt er goed afgekomen te zijn. De prefect Trincheri laat eenige bijzonder heden weten over het instorten der gevan genis te Messina en de vlucht der gevange nen. De gevangenis stond op eene hoogte nabij liet klooster der Capucinersen. Bij den eersten schok stortten de muren naar bene den. Men weet nog niet hoeveel gevangenen er gedood werden. Er bevonden zich 300 mannen en 350 vrouwen in de gevangenis. Al de gevangenen, die ongedeerd bleven, ontsnapten. Twee schepen van de scheepvaartmaat schappij Austro-Americana, die Sicilië moes ten aandoen, de Laura, die den 24sten De cember van Triëst, en de Martha Washing ton, dio den 19den December van New-York vertrokken was, zijn over tijd. Men vreest, dat zij in de zeebeving gebleven zijn. Admiraal Viale, de commandant van het vliegende smaldeel, heeft de leiding van den marine-dienst voor Messina aanvaard. Voor Messina liggen 12 pantserschepen4 Ita liaansche, 4 Engelsche, 4 Russische, boven dien vele torpedo-vaartuigen en tal van sche pen van de Navigazione Generale. Deze laatste kunnen alles bij elkaar 20,000 men schen bergen. Woensdag was het, wegens de hooge deining, onmogelijk den wal te berei ken. Een met brood geladen torpedojager deed uren lang moeite, om zijn lading te lossen, maar slaagde daar niet in. Dc nauwe haven van Messina biedt voor de daar ver zamelde groote vloot vele moeilijkheden. Bij de redding onderscheiden de Russen zich voortdurend. Uit Genua zijn de stoomschepen Taormina Campania met 2500 en 2000 bedden aan boord naar Messina en Reggio vertrokken. Ook uit vele andere Italiaansche havens zijn oorlogs- en handelsschepen met hulpkrach ten, levensmiddelen, kleeren en andere goe deren naar Messina onderweg. De Hamburg-Amerika-lijn zal de Illyria, die 5 Januari uit Hamburg vertrekt, met geschenken uit Duitschland naar een Sici- liaansche haven zenden Te Napels zijn 76,000 gewonden aange bracht. In Italië is al ruim een millioen lire voor de slachtoffers bijeen Een Russische stoomboot heeft Dinsdag de eerste levensmiddelen te Reggio aangebracht. De menschen, dio in geer. acht en veertig uur gegeten hadden, vielen er als razend op aan. Zij vochten om een broodje, een stuk vlee9ch, een flesch wijn Ten slotte wilden de hongerlijders alle voorraden ineens plun deren. De soldaten konden de menschen al- leen met hun wapens in bedwang houden. Maar een vrouw was in hare wanhoop niet te stuiten. Zij rende in de scherpe bajonet van een soldaat en werd zwaar gewond weg gedragen OOST-1NDIE. De Darma-zaak. De correspondent te Batavia van het Hb!d. seint d.d. heden: Bij het in de Darma-zaak gewezen vonnis werd de beschuldigde Baloeda veroordeeld tot twintig jaren dwangarbeid in den ket ting, terwijl de beschuldigde Johannes werd vrijgesproken Het Hbld. teekent hierbij aan; In den nacht van 4 op 5 April 1.1. werd de hulponderwijzer bij de kweekschool voor mlandsche onderwijzers te Bandoeng, Ch. Darma, in zijn bed vermoord gevonden. Met een scheermes was hem de strot door gesneden, terwijl een bedrag van f 2500 zou zijn gestolen. Darma Koesama was de zoon van een der vroeger verbannen radja's van -Bali; hij was met Europeanen gelijkgesteld en met een Europeesche dame, mejuffrouw Kunst, gehuwd. De verdenking viel op zekeren Baloedi, die op instigatie van een Amerikaan, Jo hannes, die in betrekking tot de vrouw van het slachtoffer zou hebben gestaan, den moord zou hebben bedreven. Blijkens het nu gewezen vonnis moeten voor de schuld van Johannes geen bewijzen zijn gevonden. Staten-Generaal. Schriftelijk beantwoorde VTageo. Ongeregeldheden aan. boord van Hf. Ms. Schoener Zeehond. Naar aanleiding van mededeelingen door den. heer Hugenholtz in de Kamerzitting van 11 Dec. j.l. gedaan over het bovengenoemde onderwerp, heeft de heer V r h y een tweetal vragen ge- rioht tot den Minister van Marine, die daarop zeer uitvoerig heeft geantwoord. Uit diit antwoord blijkt o. m. dat aan. boord van de MZoohend" gedurende het verblijf in de Noordzee op order van den. eersten-officier onder goedkeuring van den commandant ,en-ter-oefe- ïnngen" zijn gehouden, bij wijze van gymnastiek, aangezien op de zeer bewegelijke Zeehond" dc oefeningen aan een gymnastiektoestel niet tot haar recht konden komen. Deze oefeningen, hadden op de reis van 28 October tot 4 November zonder bezwaar plaats gehad. Het solup giug tijdelijk naar binnen, en koos 10 November weer zee. Op den namiddag van dien dag na den rusttijd werd door den offi cier van de wacht order gegeven., dat, alvorens aan de scheepswerkzaarnheden zou worden be gonnen. eerst moest worden geënterd. Door den IxxHsman, chef d' équipage, werd het bevel gegeven om klaar te staan tot openteren., doch de vijf matrozen der 1ste klasse en drie matrozen der 2de klasse, die aan. de oefening moesten deelnemen, gaven te kennen dat ze be zwaar hadden om te enteren. Door een drietal matrozen werd daarbij na drukkelijk aan den bootsman verklaard, dat zij de orde om op te enteren, niet zonden uitvoe ren de overigen zeiden er eerst over te willen spreken. De officier van de wacht., van het gebeurde in, kennis gesteld commandeerde „oogenblik- kelijk openteren." Aan diit bevel werd niiet voldaan. Aan ieder persoonlijk werd daarna door den officier het bevel gegeven, doch allen antwoord den ,,ik doe het niet." De officier van de wacht bracht alleen de ernstige gevolgen van dienstweigering onder het oog. De officier der wacht, die zich met de naviga tie had te bemoeien., liet toen den eerste-off icier waarschuwen. Deze vroeg den weigerachtigeu matrozen of ze niet wilden entoren, waarop geantwoord werd „dat ze daar geen zin in. hadden." De eerste officier wees hen er op, dat dit niet de goede manier van handelen was, dat als zij bezwaren hadden, zij bij hem hadden moeten komen, doch dat begonnen moest worden met het uitvoeren van de order. Ook hij gaf daarop persoonlijk achtereenvolgens den matrozen de order .om op te enteren. De eerste zes matrozen antwoord den „neen mijnheer', de laatste twee gaven aan het bevel gehoor. Aan don inmiddels gewaarschuwde® comman dant werd door de matrozen geantwoord, dat ze geen zin hadden om te enteren en dat ze er eerst over wilden spieken. De commandant deelde hun mede, dat eerst de order moest uitgevoerd worden en dat hij daarna voor de matrozen te spreken was. De order werd daarna door dé overige matrozen uitgevoerd. Aan dc commissie van onderzoek dezer zaak, bestaande uit twee geheel buiten dë zaak staan de hoofdofficieren, werd door eeniige matrozen verklaard, dat zij van meening waren, dat met de enteroefening oen les in het enteren werd bedoeld en zij zulk een les niet uoodig hadden één matroos beschouwde bovendien de enter oefening als een strafdoor andere matrozen werd verklaard, dat do chef der équipage hun wel gezegd had, dat het enteren een gymnasti sche oefening was, doch dat zij dit niet geloof den en meenden, dat het enteren, verband hield met het onlangs voorgekomen feit, dat enkel© matrozen onvoldoende konden werken in het tuig, toen hot luchtnet der draadlooze telegra phic moest geklaard worden door het meeren- deel der matrozen werd bovendien verklaard, dat zij grieven hadden tegen den eerste-off icier en tegen den aan boord ondergeschikt dienenden bootsman, dan wel grieven tegen een dezer. Ten opzichte van eerstgenoemde beklaagden zij zioh over hondsche behandeling en snauwen bij het indienen van verzoeken en in andere dienstaan gelegenheden, o. a. bij zijn optreden tegen den chef d' équipagebij genoemden bootsman hin derde hen liet geven van orders tegen die van den chef d' équipage in. Ten. aanzien van de vraag of de bevelen enter oefening een les dan wel een gymnastische oefe ning was, is o. m. gebleken, dat de oefening ab gymnastiek was goedgekeurd door den comman dant op voordracht van den eerste-off ieder, die daarover eou voorstel had ontvangen van den bootsman, chef d' équipage, dat er wel verband bestond tusschen de enteroefening en het feit van het niot in liet tuig durven gaan van een of meer matrozen der 1ste klasse, maar dat dit (door den bootsman aangebrachte verband) ver broken werd door den dom- den eerste-off icier genomen maatregel ..om de onderofficieren moe tv doen open teren", welke maatregel door alle matrozen kon opgemerkt zijn geworden. Boven dien bleek aan de commissie, dat door geen' der matrozen op do bekende voorgeschreven wijze be- zwaren togen de order om te enteren zijn inge bracht, cn dus allen de gelegenheid hebben ver zuimd om zich omtrent de vraag of het enteren al dan niet als een straf moest worden, be sehouwd. zekerheid te verschaffen. Peil aanzien van de grieved tegen den eerste- officier is gebleken dat deze sterk overdreven zijn doei» van het stamdpunt der schepelin gen beschouwd, met als geheel ongegrond kun nen worden aangemerkt; dat die behandeling echter in werkelijkheid niet houdsoli is geweest en dat met is gesnauwd dat het niettemin mo gelijk is. dat ui enkele gevallen op de toegespro ken schepelingen de indruk is gemaakt van stuursch optreden door den eigenaaidigen oog opslag en bijzondere wijze van spreken van den eerste-off icier dat het echter zeer te betwijfelen, valt of het optreden feitelijk van dien aard is geweest ais eenige schepelingen hebben willen doen voor-komen, aangezien de eerste-officier in, werkelijkheid tevreden was over de schepelingen en omtrent den gemoedstoestand, van genoem den officier zeer tegenstrijdige verklaringen zijn afgelegd. Wat bet reit dc grieven tegen den onderge schikten onderofficier is gebleken, dat deze ge deeltelijk gegrond, gedeeltelijk ongegrond waren, doch niet dat met het geven' der tegenorders tegenwerking van den chef dor équipage be doeld was. Over het geheel genomen is echter ten duide lijkste gebleken, dat <le grieven, voor zoover die gegromd zijn bevonden, toch volstrekt niet de ioekeloosheid wettigen, waarmede de bij de zaak betrokken matrozen de dienstbelangen en hun groote persoonlijke belangen in gevaar hebben gebracht en waarvan het weigeren om de orders op te volgen, getuigde, aangezien aan alle ge gronde grieven zonder bezwaar had kunnen wor den tegemoet gekomen indien zij behoorlijk langs den hiërarch isehen weg ter kennis van dert commandant waren gebracht., terwijl dan tevens •de ongegrondheid der vermeende grieven zou zyn gebleken. De Directeur en Commandant der Marine te Willemsoord, aannemende, dat bij dc betrokken matrozen niet tie bepaalde wil heeft bestaan om de orders niet uit te voeren, aangezien zij tot inkeer gekomen zijn toen de commandant hun daartoe op het laatste oogen'blik nog de gelegen heid openstelde, heeft allo in die zaak betrokken mat rozen schuldig verklaard aan „het door een schepeling in vereeniging met „anderen niet dadelijk en zonder daartegen te „redeneeren, gehoorzamen aan en getrouwelijk „volbrengen van de orders hem gegeven door „degenen die in den. dienst boven hem zijn ge- „stekT', en rekening houdende met de zwaarte der door elk dor betrokkenen begane overtreding, daarbij tevens lettende op hun oonduites, ter zake de navolgende straffen opgelegd; aan <lrie matrozen der 1ste klasse, ieder een ver mindering tot matroos der 3d'e klasse voor den tijd van één jaar; aan één matroos der 1ste 'klasse en twee ma trozen der 2de klasse, ieder een vermindering tot matroos der 3de klasse voor den tijd van liegen maanden; aan één matroos der 1ste klasse een. provoost- arrest voor den tijd van veertien/ dagen; aan één matroos der 2do klasse een provoost arrest voor den tijd van acht dagen. De directeur en commandant der marine heeft zioh verder niet kunnen vereenigen met-liet op treden van den eerste-officier tijdens het ge beurde, aangezien het aangewezen ware geweest om nadat aan de omvilligen de ernstige gevolgen van hun daad onder het oog waren gebracht e» man voor man order was gegeven om op te en teren, den eeiste die aan dien order niet vol deed, arrest op te leggen. Vermoedelijk zou diit ten gevolge gehad heb ben, dat het weigeren zich tot een enkele had bepaald, in elk geval was dan de dienstweige ring een voldongen feit geworden en had als zoodanig gestraft kunnen worden,. Mede wegens de w ijze van optreden in het algemeen tegen, den chof d' équipage heeft meergenoemde direc teur aan den eerste-officier zijn ernstige onte vredenheid kenbaar gemaakt. Ten slotte acht de Min. het nog gewenscht mede te doelen, dat de vervanging van den commandant en van den. eerste-officier van de „Zeehond" met het gebeurde op 10 Nov. niet in rochtslreeksch verband staat. De commandant is wegens ongesteldheid tijdelijk in zijn bevel vervangende eerste officier was reeds vóór ge- melden dat urn ter vervanging in aanmerking gebracht in verband met zijne bestemming om in liet begin tan het jaar 1909 of in het eind van 1908 naar Oost- Indië te vertrekken. Berichten. De Staatscourant van Vrijdag 1 en Zaterdag 2 Januari 1909 bevat o. m. de volgende Kon. besluiten toegelaten C. van Pelt Kennen, en A. Laane, als vice-consul van België, resp. te Breda en te Rozendaal benoemd tot onderwijzers aan de Rijks kweekschool te Nijmegen F. Kersemakers t? Rosmalen, thans tijdelijk; benoemd tot wederopzeggens tot rijkskeur meester voor het onderzoek van -oor uitvoer bestemd vleesch P. D. Beuuders, directeur tan het gemeentelijk slachthuis te Gronin gen H. C. Ellerman, id. te Dordrecht; K.Hoefnagel, id. te Utrecht; D. A. de Jong Jz., id. te Leiden, A. E. L Quadek- ker, id. te Nijmegen en W. Stuurman, id. te Alkmaar op verzoek eervol ontslagen C. A. v. d. Leeden, te Eindhoven, thans rijkskeurmees- teh van voor uitvoer bestemd vleesch te Woensel benoemd tot officier in de Oranje-Nassau- orde R. A. Laan, lid der firma Bloemen- daal en Lal en, lid der Zaanlandsche Kamer van Koophandel te Wormerveer en F. L. Gransberg, makelaar in tabak te Amster dam toegekend de bronzen eere-medaille in de Oranje-Nassau-orde aan J. v. d. Lnde, pak huisknecht bij de\firma J. van Wijk en Co., vernisfabrikanten te Rotterdam benoemd aan het echmschc bureau van het departement van Koloniën de ingenieur 2e klasse E. A. Kruijsse, thans id. 3e klasse. met ingang van 1 Januari 1909 benoemd tot opziener der domeinen in Noordbrabant F. Volker te Breda, thans tijdelijk opziener. benoemd, mot ingang van 1 Jan. jl., tot lid van <1© commisrie van toezicht- en. beheer over 's Rijks Kweekschool voor vroedvrouwen te Am sterdam, dir. J. W. R. Tikwius; oud-hoogleeraar te .Amsterdam verlof verleend tot het aannemen van de ver sierselen van commandeur le klasse der orde van de Poolster, hem door Z. M. den Koning van Zweden geschonken., aan |hr. mr. A. G. Schhnmelpenninck, te 's-Gravenhage, kamerheer van H M. de Koningin, dienstdoende by H. M. de Koningin-Moeder benoemd, met ingang van 1 Jan. jl„ tot op ziener der domeinen in Noordbraboni, F. Vol ker, te Breda, thans tijdelijk opziener vergunning verleend tot het aannomen en diragen van de ordeteekenon van grootoffioier van het Legioen van Eer, hem dooi- den Presi dent dor Fransche Republiek geschonken, aan Harer Majesteits adjudant in buit enge wonen

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2