Uit den omtrek. STADSNIEUWS. dienst en grootmeester van Barer Majesteit» Huis, den gèpems. luit.-generaal J. E. N. baron. Sirtema van. Grovesrfcins benoemd tot. nmoluimist op een der darectie- v aar tuigen van den Rijkswaterstaat, met ingang van 1 Jan. jl., J. van der Kolito, te Keizersveer (gemeente Raamsdonk), onder toekenning van eervol ontslag als machinist-stoker op een dier vaartuigen benoemd tot maclianist. bij de stoomgemalen, te Sohellingwoude, met 'ingang van 1 Jan. jl., M. Hommes, onder toekenning van eervol ontslag als machinist b\j de Uijksstoomgemalen aan het N oor d-WiMeniskan aal te Sluis IV, gemeente 'zijni verzoek, eervol ontslag verleend ais voorzitter der plaatselijke ooimrnissie voor de on gevallenverzekering te Heltiioiul-, aan mr. J. L. W. j. Frenoken; t>enoemd tot voorzitter dier commissie, J. A. van Bokihoven, onder toekenning van eei-vol ont slag als plaatsvervangend voorzatter benoeiwl tot plaatsvervangend voorzitter, A. E. Albers, ambtenaar van den burgerlijken stand te Helmond. Namens H. M. de Koningin-Moeder heeft jhr. De Ranitz, grootmeester, aan den Italiaansehen gezant. Hr. Ms. deelneming cu belangstelling betuigd met den ontzetten- den ramp, welke dit land door de aard beving trof. H. <M. de Koningin-Moeder woonde Donderdagavond in de Qroote Kerk de Oudejaarsavond-godsdienstoefening bij, on der gehoord van ds. Weiter. (jisterenochtend zou voor het eerst de nieuwe vlag van H. M. de Koningin op het Koninklijke Paleis worden ontplooid. De minister van Binnenlandsche Za ken, de heer Heemskerk, is voornemens in Januari eenigen tijd verlof te nemen. De Minister van Oorlog is herstellen de, maar zal nog in den eersten tijd niet aan zijn departement werkzaam kunnen zijn. Nederland en Venezuela. De correspondent te Washington van de New-York Herald seinde Donderdag het vol gende': „Men heeft mij uit zeer goede bron mee gedeeld, dat William I. Buchanan (die te Caracas de Amerikaansche belangen behar tigt) heeft doen weten, dat alle punten van geschil tusschen Venezuela en de Vereenigde Staten op weg zijn om te worden geregeld. President Gomez stemt erin toe, alle quaes- ties te onderwerpen aan scheidsrechtelijke beslissing. Een zelfde gedragslijn zal door Venezuela worden gevolgd wat aangaat de overige sta ten. De (Venezolaansche) regeering poogt dit om redenen van Staat geheim te hou- •den". Castro. De New-York Herald (Parijsche Editie) verneemt uit Berlijn, dat prof. Israel op Oudejaarsdag een bezoek heeft gebracht aan Castro (de gevallen dictator vertoeft niet meer in Israel's kliniek) en hem nog eens nauwkeurig heeft onderzocht. Het resultaat van dit onderzoek was, dat de professor aan Castro meedeelde, dat een operatie noodzakelijk zal zijn. Castro antwoordde op die kennisgeving, dat hij er blij om was en hoopte, dat de operatie hem van zijn pijn zou afhelpen en hem weer tot een gezond man zou makea. Voorts wenschte hij den professor een gelukkig nieuwjaar. Naar men verneemt is de Raad van State gereed met het onderzoek van het wets ontwerp tot regeling der banken van leening en wordt thans de indiening van het ont werp door de Regeering voorbereid Een wetsontwerp tot verbod van 'Jen absinthvérkoop, is naar den Raad van State verzonden Den 7en Januari a.s. zal bij den gezant van Roemenië, den heer Maóröcor- dato, een groot diner plaats hebben, ter deelneming waaraén zijn uitgenoodigd ver schillende hof dignitarissen, leden van het corps-diplomatique en vele andere aanzien lijke personen. De Turksche gezant bij ons Hof Missah-effendi, wordt Zaterdag te 's Gra- venhage terugverwacht. Naar de N. R. C. verneemt zal de heer P. R. Mees, lid der Tweede Kamer voor Rotterdam V, zich bij de algemeene verkie zingen dit jaar niet weer oeschikbaar stel len. De luitenant ter zee 2e klasse J. A. V. Swenker wordt geplaatst bij de marine- directie te Amsterdam Bij Kon. besluit is bepaald dat aan de opzichters van den Rijkspostduivendienst zoowel de rang van sergeant als die van ser geant-majoor kan worden verleend. Mr. N. G. P i e r s o n. Naar de H$T. R Ct. verneemt, blijft de toestand van den heer mr. N. G. PierSon, ofschoon op het oogenblik niet meer gevaarlijk geacht, toch, ook in verband met een reeds bestaand lijden, zorg vereischen. Te 's Gravenhage is overleden de gep. luit.-kolonel van het O.-I. leger Tj. de Cock Buning, militie-commissaris in het le dis trict van Zuid-Holland. De begrafenis heeft plaats a.s. Maandag op Oud Eik én Duinen, te half twee van het sterfhuis. In den ouderdom van 82 jaren is te 's Gravenhage overleden de heer mr. J. II. de Stoppelaar, oud-rechter in de gemengde reohtbank te Cairo. Het stoffelijke overschot van den ontslapene zal a s. Maandag naar Middelburg worden vervoerd, om aldaar in het familiegraf te worden bijgezet. Voorafgegaan door vier boden van hot departement van Marine werd Vrijdag ochtend het stoffelijk overschot van den heer C. L. Loder, oud-directeur van scheeps bouw, bij bovengenoemd departement, op Oud Eik en Duinen grafwaarts gedragen. Aan de groeve werden o. m. opgemerkt de minister van Marine, de vice-admiraal Went- hclt, de oud-minister van Marine, de heer Jansen, een groot aantal hoofdambtenaren van het departement van Marine, zoomede eenige ingenieurs van elders gekomen om den ontslapene de laatste eer te bewijzen. Nadat de kist in de groeve was neerge laten, bestrooid met bloemen, werd het eerst het woord gevoerd door den heer F. J. van Beek, opvolger van den heer Loder, die zijn voorganger schetste als een man die zich ver boven het middelmatige verhief, als een man van hooge begaafdheden, die den buitenge wonen tact had om in moeielijke zaken dade lijk de kern te vinden. Juist dat groote talent werd dan ook zeer in hem gewaardeerd. Spr. wees er op hoe de heer Loder te Delft stu deerde in den tijd van den houten scheeps bouw toen de theorie nog maar zeer spaar zaam onderwezen werd. De heer Loder was de ontwerper van al onze moderne schepen in lateren tijd voor moederland en koloniën aangebouwd, welke schepen allen goed vol deden. Het heengaan van den heer Loder was dan ook een groot verlies en wanneer, aldus eindigde Spr de schepen reeds ver ouderd of voor oud roest zullen zijn ver kocht, zal de periode-Loder nog in herinne ring blijven als een bloeiperiode. Bij het corps zal de naam Loder in dankbare her innering blijven. Hierna voerde de heer M. L. van Breen, chef de bureau der afdeeling Scheepsbouw bij het departement van Marine, het woord, die den heer Loder had leeren waardeeren als een chef van wien hij veel geleerd had, voor 'wiens groote kennis hij respect had. Zeventien jaren lang was de nu ontslapene voor hem een zeer gewaardeerd chef geweest. Aangenaam en vertrouwelijk was steeds bei der omgang geweest, veel hadden zij samen gewerkt en altijd op de meest aangename wijze. Bijzonder was Spr. nog verrast door een bewijs van vriendschap en hoogachFmg, dat hij nog onlangs van den gewaardeerden chef ontving, welk bewijs, met zoovele an deren, den naam van den beminden chef steeds in zijne dankbare herinnering zal doen voortleven Nadat een zoon bedankt had voor de eer aan de nagedachtenis zijn vader bewezen, werd de groeve gesloten en tal van bloem stukken nog daarop neergelegd Volkszang. Aan 800 zangver- eenigingen in den lande is door de h.h. J Veldkamp en K. de Boer, de verzamelaars van den bekenden zangbundel „Kun je nog zingen, zing dan mee-" bevattende 81 al gemeen bekende schoolliederen, het verzoek gericht om voortaan een plaatje op hare programma'6 in te ruimen voor het beken de, maar daarom toch nog niet goed be kende schoollied Zij zijn van meening, dat op deze wijze, onder de bevoegde leiding van de Directeu ren der Zangvereenigingen een zeer goede uitvoering van het schoollied te verwachten is en dat een algemeene samenwerking in dezen krachtig zal medewerken tot bevor dering van den Nederlandschen Volkszang. De nieuwste Israëls, meldt het Hbld., is een eigen portret van den bijna 85-jarige. Het toont den schil der, staande met het gezicht half naar ons toe gewend, een slap bruin hoedje op het hoofd, de handen op den rug, voor zijn David en Saul, of liever voor een phanta- sie op die schilderij het stuk is hier niet nageschilderd. Q u er id o, over de d r oom danseres. De heer Is. Querido heeft te Amsterdam voor een zeer klein gehoor eene rede gehouden over de droomdanseres Mad. Magdeleine De heer Querido trok in zijne improvisa tie hevig te 've'de tegen het Hollandsche publiek, dat z. i. getoond had niet in staat te zijn een zeldzame artistiek hoog staande verschijning als deze vrouw op de juiste waarde te kunnen schatten. Vooral de journalisten, die op meer of min piquanten toon twijfel aan hare hypno tische prestaties hadden doen hooren, kre gen er van langs, niet omdat zij twijfelden, maar omdat ze, bevooroordeeld en lichtzin nig, aan het verdacht maken waren gegaan, zonder voorafgaand nauwgezet, wetenschap pelijk onderzoek, tegenover welke uitingen van „oppervlakkig ongeloof" de Spr. zijn innige overtuiging stelde, dat Magdeleine wel degelijk alles wat zij doet in hypotischen toestand verrichtte. En die overtuiging, zoo verklaarde hij, be rustte wèl op onderzoek, studie en ervaring. Buiten Nederland was 't daarenboven reeds door de mannen der wetenschap vastgesteld, dat hier van geen humbug, maar wel van een echt, schoon, zeldzaam geval van hyp nose of magnetisme sprake was. In dit ver band konden geen mindere namen dan die van mannen als Richet, Liébeault, Liégeois, Forel en Bernheim genoemd worden. Ten onzent hebben dr. Van der Chijs, de assistent van dr. Van, Renterghem en de twee doctoren die een séance te Hilversum bijwoonden verklaard, dat Magdeleine gedu rende hare verrichtingen werkelijk in slaap toestand verkeerde, terwijl tegenover het praatje, dat zij van te voren hare dansen repeteert, door Spr. werden voorgelezen brieven van een aantal musici, waarin de zen verklaren, dat Magdeleine reageerde op composities van de schrijvers, zonder dat zij die werken kende of van te voren gerepe teerd had. Men had in Nederland dat alles kunnen weten, zoo zeide de heer Querido, als men de moeite gedaan had kennis te miaken met het boek, dat de heer Magnin over Magde leine en hare eigenaardige gaven gepubli ceerd heeft. Men zou dan tot de overtuiging zijn gekomen, dat men hier te doen heeft met een vrouw, wier hoog-artistieke aanleg tengevolge van een soort aangeboren schuch terheid in normale omstandigheden niet aan den dag komt, doch eerst naar voren treedt en zich in de uiterste volkomenheid uit, wanneer haar gewone bewustzijn tijdelijk wijken moet voor het meer wezenlijke onder bewustzijn, waarin .hare artisticiteit wortelt. De vraag, ook ten onzent beredeneerd, in welken toestand Mme. Madeleine verkeert als zij optreedt, is van zuiver wetenscliap- pelijken aard, dat spreekt eigenlijk van zelf. Dr. Löwenfeld te München heeft de quaestrie reeds in 1904 onderzocht en aan zijn con- clusiën, door de N. R. Ct. overgenomen, ontleenen wij het volgende I „Er is geen twijfel aan, of de hypnose heeft aan de dansprestaties van Mme. Mag deleine slechts een zeer béSchèlden aandeel. De buitengewone gratie barer bewegingen is een uitsluitend gevolg van haar aangeboren talent en het fijne muzikale sewtifnent, dat daarin tot uitdrukking komt, is hoofdzake lijk te verklaren uit een door het hysterisch gestel verhoogden, aangeboren aanleg. De hypnose vormt enkel een gunstigen bodem voOr de ontvouwing der hier noodig'e be kwaamheden, in zoover zij storende élemen ten, als de bevangenheid tegenover liet pu bliek, twijfel betreffende den aard der voor stelling enz., uitsluit en het de danseres mogelijk maakt, zich geheel over te geven aan de op haar inwerkende indrukken. Meer beteekenis dan voor de dansprestaties heeft de hypnose voor de mimiek en hét gesticu- leeren, waarmede, zij voorgelezen dramati sche tooneelen begeleidt en op het enkel j noemen van aandoeningen reageert. Terwijl het dansen haar na evenveel oefening bij het wakker-zijn evengoed zou'gelukken als in de hypnose, is het zeer onwaarschijnlijk, dat zij tot de mimische prestaties ook bij wakker-zijn zou in staat zijn. Het is niet te ontkennen, dat haar doen een patholo- I gisch, uit de hysterie voortgekomen element bevat, dat zich op verschillende wijzen uit en dat voor den arts natuurlijk veel gemak kelijker waar te nemen is dan voor den leek." Een lezeres der N. Arnh. Ct. schrijft aan d:t blad: Mij zei ven kwamen de volgende punten zeer verdacht voor. Ten eerste het bandjer- heerachtige uiterlijk van den leider, dat mij alles behalve beviel. Ten tweede de opge schroefde, veel tijd innemende en vervelen de rede over hypnose, magnetisme en hyper- aesthesie, en over de geschiedenis der pa tiënte. Dan het ter hypnotiseering absoluut onnoodige en nuttelooza strijken of laten glijden der handen, liefst met uitgestrekte pink en duim, over gelait en verdere lichaamsdeelen der danseres. Ook de rich ting van het strijkenven het hoofd naar de voeten om haar te hynotiseeren, anders om om haar te doen ontwaken 1 Verder had de danseres gedurende den geheelen avond een min of meer verwrongen gelaat. Blijkbaar beeldde zij zich in dat iemand onder hypnose iets vreemds over zich moest hebben. Herhaalde malen was zij den tekst vooruit. „Die Vögelein" zocht ze op den grond, herstelde zich echter gracieuse- lijk spoedig, en wees ^oen naar boven. Vóór het einde van elke voorstelling kwam ze wat te dicht bij de piano," van waar uit haar blijkbaar medegedeeld werd, wat nu volgen zoude. Dat. een gehypnotiseerde evenals een slaapwandelaar nergens tegen aanloopt en nergens afvalt is niets vreemds, maar wèl dat ze weet waar het publiek zich bevindt, zich steeds daarheen richt en even vóór de pauze, toen ze haar lichaamsdeelen nog wat beter liet zien, dan reeds onder het door zichtige gewaad mogelijk was, zeer naar voren kwam staan. Aan 't eind van elke voorstelling bleef ze, in cataleptischen toe stand, in de pose, die het laatst aangeno men was. Herhaaldelijk speelde echter de muziek door, zonder dat de danseres daarop x'eageerde 1 Thuis gekomen schreef ik aan een mij be kend geneesheer te Parijs De kerstdrukte weerhield hem mij op mijne vragen spoedig te ïntwóorden. Ook moest hij zelf informa ties inwinnen. Ik geef h'er nu eenige van zijne mededeelingen weer „Je n'ai pu obtenir ancun renseigne- ment sur ce prétendu Institut de mag nétisme; personne ne la connait; il est done bren probable qu il n'existe pas ou du moins en tant qu'institution sérieuse et digne de considération. „II y a bien a Paris un Institut Psycho- physiologique 49 rue St. André des Arts, a la tête duquel est le Docteur Berillon. C'est une institution sérieuse, scientifique et t-rès estimée. On y emploie l'hypnotisme, la suggestion soit a l'état de veille, soit a l'état d'hypnose... Or parmi les professeurs se trouve un docteur Paul Magnin que je con- nais et qui est un homrao tres sérieux et instruit. II est bien probable que l'individu que vous avez est un fumiste et qu'il a cher- ché a donner lieu a une confus'on avec l'In- stitut psycho-physiologique et le dr. Paul Magnin qui y est professeur." (Er is te Parijs wel een Instituut, hoofd dr. Berillon, waar men het hypnotisme en de suggestie toepast, een zeer degelijke, we tenschappelijke instelling, welke algemeen bekend isdoch het zoogenaamde Instituut de magnetisme is h'er bij niemand bekend en bestaat waarschijnlijk niet. Aan de instelling van dr. Berillon is ver bonden als leeraar (professeur) dr. Pau1 Magnin, die ik zeer goed ken, een ernstig en wetenschappelijk ontwikkeld man. Het is zeer waarschijnlijk dat het individu (de zoogen. prof. Emile Magn:a), hetwelk gij bedoelt een fumiste (grappenmaker, die er de menschen laat inlooperi) is en tot dit doel van de namen van het Institut psycho- physiologique en dr. Paul Magnin gebruik maakte.) Schennis van ambtsge heim. De rechtbank te Amsterdam heeft Donderdag de ontslagengemeente-telepho- niste, dde een derde in de gelegenheid stelde de telephoongesprekken af 'e luisteren, tot een maand gevangenisstraf veroordeeld. Er was drie maanden geëischt. Van dit bericht is door den verdediger onmiddellijk hooger beroep aangeteekend. Een verdacht heerschap. Woensdagmiddag werd op het ijs in het Haagsche Bosch een elfjarig meisje aange sproken door een als heer gekleed persoon, die het kind 35 cent gaf en nog meer geld en lekkers beloofde als zij 's avonds in de tweede-klasse wachtkamer van het Staats spoorstation kwam. Het meisje, dat oen jonger broertje bij zich had, vertelde thuis van hare ontmoe ting en haar vader deed daarvan aangifte bij de politie. In overleg met deze werd be sloten het kind 's avonds naar de afgespro ken plaats te laten gaan. Toen zij in de wachtkamer kwam, ontmoette zij daar den „heer" van 's middags, die door de politie op aanwijzing van haar en haar broertje werd aangehouden en overgebracht naar het po litiebureau aan de Nieuwe Haven. Door den trein gegrepen. Te Maastricht is Dondei'dagmiddag de brug- arbeider G. v. S. door een rangeermachine gegrepen, met heft gevolg dat hem beide voeten zijn afgereden. Gasontploffing. Groote ont steltenis heerschte Donderdagmorgen vroeg in de Schoomeesterstraat te Zaandam, waar de meeste bewoners door 'n hevigen slag uit hun slaap werden gewekt. In perceel 51, be woond door den heer P. van Nuchteren, was door het breken van een gaspijp door ver zakking gas ontsnapt. Toen de bewoners, door het leven dat de kat maakte, ontwaak- ten en een hunner licht maakte, volgde een ontploffing, welke veel materieele schade ver oorzaakte, doch de bewoners ongedeerd liet. Een houten buitenwand werd ontzet. De ruiten in alle kamers sprongen. De gordijnen en meubelen werden gedeeltelijk vernield. Een begin van brand werd tijdig gebluscht- Aanvaring. Woensdagavond te gen half zeven kwam op het IJ., op de hoogte van den kop van de Handelskade, het uitgaande s.s. „Euterpe" van de Kon. Stoomboot-maatschappij in botsing met een schuit van het Groenhoedenveem, beladen met kisten suiker van de Wester-suiker- raffinaderij. De schuit kreeg midscheeps aan bak boordzijde een groot gat, en kapseisde, zoo dat de lading verloren ging. De schuit bleef drijven, maar toen ze door de sleepboot langszq van de „Scheldestroom" was ge bracht bleek, dat de schuitenvoerder ook vermist werd, en dus vermoedelijk het slachtoffer was geworden van de aanvaring. Ongelukin hetcircus. Men meldt ons uit Amsterdam, dat gisterenavond in het circus Carré de acrobaat Cadbin 2 uit de nok van het gebouw door het breken van eeh plank ter halve hoogte van het cir cus op den grond viel. Hij werd voor dood opgenomen. Later bleek, dat hij hersen schudding had gekregen en zijn toestand, al thans voorloopig, niet doodelijk is. 'O 'N Inbrand geraakt. Donder dagmorgen had de 18-jarige dienstbode van den heer Duprez aan den Diergaardesingel te Rotterdam het ongeluk, doordat zij met haar schort te dicht bij de kachel kwam, in brand te geraken. Ernstig aan borst, armen enz. gebrand werd zij naar het ziekenhuis vervoerd, waar zij des middags overleden is. Inbrand geraakt. Op Nieuw jaarsdag is te Vlissingen een baker ernstig verbrand, doordien haar kleeren vlam vat ten. De vrouw werd iu bedenkelijken tóe stand per brancard naar het gasthuis ver voerd. vBij de Ned. Herv. kerk in de provin cie Utrecht waren op 1 Januarie de volgen de predikantsplaatsen vacant en werden de navolgende vacatures weder vervuld In de ring IJsselstein staat vervuld te worden de gemeeqte Jutphaas door het aan nemen van het beroep door ds. E. Warmolts, van Ter Aa en is de gemeente Montfoort vacant, wegens vertrek van ds. T. Lek- kerkerker. In de ring Mijdrecht is de vacature te Kockengen weder vervuld door ds. D. Plan- tenga, van Randwijk en wordt de gemeente Ter Aa vacant wegens vertrek van ds. E. Warmolts. In de ring Amersfoort werd de vacature te Amersfoort van ds. Ter Haar Romeny weder vervuld door ds. K. den Hollander, van Nijehaske en de vacature te Hoogland door den heer J. Jac. Thomsen, cand. te Bredevoort. In de ring Wijk bij Duurstede werd de vacature te Werkhoven weder vervuld door den heer H. W. Th. Jansen, cand. te Nij megen. In de ring Rhenen ontstaat er één vaca ture in de gemeente Veenendaal wegens ver trek van ds. H. Doornveld. Zoodat op 1 Januari 1909 in deze pro vincie slechts 3 vacatures bestaan. rDoor kerkvoogden en notabeleq der Nederd. Herv. gemeente te Utrecht is een „verordening op de heffing en invordering van eenen hoofdelijken omslag in de Neder- duitsche Hervormde gemeente te Utrecht" vastgesteld. Blijkens deze wordt de hoofdelijke omslag telkens vóór één jaar geheven van alle meer derjarige personen, die volgens het alge meen reglement voor de Hervormde kerk in het koninkrijk der Nederlanden tot de Ne- derduitsch Hervormde gemeente *e Utrecht behooren en binnen haar ressort wonen. De grondslagen, waarnaar de hoofdelijke omslag van deze personen wordt geheven zijn a. voor zoover zij in de burgerlijke gemeente Utrecht wonen, de aanslagen, voorkomende op de kohieren der inkoms* :i belasting van het loopende jaar, van die *r c- meente; b. voor zoover zij buiten de burger lijke gemeente Utrecht wonen, hun vermoe delijk inkomen. Gehuwde vrouwen, dij vol gens vorengenoemd algemeen reglement ;ot do Nederduitsche Hervormde gemeente te Utrecht behooren en binnen haar ressort wonen, doch niet wier echbgenooten dit n'èt het geval is, worden aangeslagen voor de helft van de som, waarvoor hare echbgenooten zouden aangeslagen zijn, indien'deze tot lie gemeente behoorden en aldaar woonden Van de aanslagen van de personen, die binnen de burgerlijke gemeente Utrecht wj nen, wordt een percentage geheven, dat tel ken jare door kerkvoogden en notabelen wordt vastgesteld. Van het inkomen van de omslagplichtigen, die buiten de burgerlijke gemeente Utrecht wonen, wordt een bedrag geheven, dat overeenstemt met de som, die zij zouden hebben te betalen, als zij in de burgerlijke gemeente Uttrecht woonden. Vereenigïng „Het Nederlandsch Natuur- en Geneeskundig Congres." Het twaalfde congres zal bijeenkomen te Utrecht op Donderdag 15, Vrijdag 16 en Zaterdag 17 April 1909. De inrichting van het 12e congres zal ongeveer zijn als die van de laatste congres sen de eerste algemeene vergadering zal ge houden worden op Donderdagde tweede, eene huishoudelijke, op Vrijdag; de derde op Zaterdag. In de eerste zal de algemeene voorzitter eene rede houden, in de derde prof. dr. C. Winkler, te Amsterdam, en prof. dr. C. H. Wind, te Utrecht. De sectievergaderingen worden gejfteld op Vrijdag en Zaterdag. De le sectie (natuur kundige wetenschappen) vergadert in pleno op Vrijdag, hare subsecties (voor natuur-, schei- en wiskunde) komen afzonderlijk sa men op Zaterdag. In de 3e sectie (genees kunde) zullen evenals bij het 11de congres geen subsectiën gevormd worden, .-naar leden van verschillende veróenigingen zullen enkele, voor hen van gemeenschappelijk be lang zijn, onderworpen ter sprake brengen ili vergaderingen, waartoe alle leden van df vereenigingen, waardoor de te bespreken onderwerpen aan de orde gesteld zijn ook zij, die geen lid zijn van het congres toe gang zullen hebben. Deze gecombineerd» vergaderingen van specialisten zullen Zater dag gehouden worden, terwijl Vrijdag .n eene voor geneeskundigen van alle richtingen gemeenschappelijke vergadering, die echter alleen voor leden van het congres toeganke lijk zal zijn, onderwerpen van algemeen be lang zullen worden ingeleid en besproken. De leden, die in eene der sectiën iets wen- schen mede te deelen of te demonstreeren, worden uitgenoodigd hiervan zoo spoedig mo gelijk en uiterlijk 15 Januari bericht te zen den aan den voorzitter der betrokken sectie of subsectie en daarbij te vermelden, of zij het voornemen hebben, hierbij proeven :e doen. Om de kosten, verbonden aan het uit geven der Handelingen, niet hooger dan noo- dig is op te voeren, wordt den sprekers be leefd maar dringend verzócht, de manuscrip ten van hunne voordrachten zoo beknopt mogelijk te maken. Houtsneden, platen, photographieën worden niet in de Handelin gen opgenomen dan op kosten der sprekers; weinig kostbare eenvoudige houtsneetjes zijn hiervan uitgezonderd. Het bestuur hoopt er in te slagen, op het 12de congres de luchtscheepvaart aan de orde te stellen, zoowel theoretisch als prac- tisch. Het hoopt den leden het voorrecht te kunnen geven in de eerste algemeene ver gadering een dei wetenschappelijke voorman nen op dit gebied te hooren en op Vrijdag middag met de hooggewaardeerde medewer king der Nederlandsche Vereeniging voor do Luchtvaart de leden door eigen aanschou wing kennis te doen maken met vorderingen der praktijk op dit gebied. Deze plannen zijn echter nog in voorbereiding voor de uitvoe ring er van zijn nog moeilijkheden te over winnen. De voorzitters der sectiën zijn lste Sectie. Natuurkundige wetenschap pen Prof. dr. A. A. Nijland, te Utrecht. SubsectiënNatuurkundeprof. dr. A. A. Nijland, te Utrecht; scheikunde: prof. dr. F. A. H. Schreinemakers, te Leiden; wiskundeprof. dr. W. A. Versluijs, te Delft. 2de Sectie. Biologische wetenschappen Prof. dr. L. Bolk, te Amsterdam. 3de Seotie. Geneeskundige wetenschappen Dr. A. A. Hijmans van den Bergh, te Rot terdam. 4de Sectie. Geophysische wetenschappen R Schuiling, te Deventer. Mochten zich onder uwe bekenden perso nen bevinden, die als beoefenaars van of be langstellenden in de op het congres te be handelen wetenschappen bereid zouden zijn, als lid of als deelnemer tóe te treden, dan verzoeken wij u beleefd, hiervan mededee- ling te willen doen aan den lsten algemee- nen secretaris. Het bestuur van het twaalfde congres C. A. Pekelharing, algemeen voorzitter; H. E. Ram, algemeene ondervoorzitter; C. Herbert, algemeene penningmeesterD. Coe- lingh, lste algemeene secretaris; W. P. C. Zeeman, 2de algemeene secretaris; A. A. W. Hubrecht, J W. Doijer, A. A. Nijland, L. Bolk, A. A. Hijmans van den Bergh, R. Schuiling. De heer H. Hqltzschue, gedurende meer dan 25 jaren directeur van het post en telegraafkantoor te Baarn, heeft tegen 1 April a.s. als zoodanig eervol ontslag aange vraagd. B u s s u m. De gemeenteraad besloot een electrische schelgeleiding te doen aanleggen ten einde te dienen tot alarmeering in go- val van brand. Aan B. en W. werd opgedragen de onder handelingen over aankoop van grond, tegen f 4 per M2, bij de gasfabriek, voort te zetten. Besloten is verschillende wegen in de ge meente over te nemen, o. m. van de bouw- maatsch. „Nieuw Bussum" en van eenige andere eigenaars. Aan de losse gemeen te-werklieden zal voor de beide Kerstdagen het gewone loon wor den uitgekeerd. Benoemd werden: tot onderwijzer aan de ,o. 1. s. J. Lok, te Loenen (G.) en P. Pleij- ler, te Lienden. N ij k e r k, 31 Dec. Iu een hedenmiddag gehouden spoedoischende raadsvergadering werd na eenige discussie besloten de ambts woning van het hoofd der school met uit gebreid leerplan met ingang van 1 Mei 1909 aan diens gebruik te onttrekken. Het school hoofd zal van dien datum af f 300 vergoe ding voor huishuur ontvangen. Deze maat regel was noodig om den nieuwen burge meester, die 16 Dec. jl. in functie trad, aan een woonhuis te helpen. De le luitenant P. N. van Bavel, van het 5e regiment infanterie, wordt op 25 Januari a. s. gedetacheerd bij de werkplaat sen voor draagbare wapenen aan de Hem- brug, tot het volgen van een cursus voor officier van wapening. De heer L. R. Sinnige is voor het jaar 1909 wederom benoemd tot ads;stent voor de scheikunde aan 's Rijks Hdogeschool te Utrecht. Yoor de Afd. Amersfoort van den Nod. Protestantenbond zal Ds. Dijkema, van Rotterdam, op 14 Januari een lozing hou den over de Theosofie, beschouwd van vrij zinnig-godsdienstig standpunt. In Februari zal vermoedelijk Ds. A. S. K Bakker van Zwolle een lezing komen, houden.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 3