BINNENLAND. Ooitenrijk-Hongarijtt. In het rijks ministerie van financiën, als het daartoe bevoegde ressort, wordt thans de laatste hand gelegd over de wets ontwerpen op de binnenlandsc-he hervor mingen in Oostenrijk en Herzegowina. Vol gens deze ontwerpen zal aan het hoofd van het landsbestuur geplaatst worden een po- litiek ambtenaar met eene soortgelijke po sitie als de banus van Kroatië. Een afzon derlijk ontwerp regelt de samenstelling van de landsvertegenwoordiging. Bulgarijè. De Bulgaarsche regecring heeft langdu rig beraadslaagd over de vraag of aan den minister van handel Liaptschew een nieuwe zending naar Konstantinopel zal worden opgedragen. Een "bindend besluit werd nog niet genomen. Dit zal afhangen van zekere uit Konstantinopel te ontvangen ophelde ringen on verzekeringen, vooral hiervan, dat men dc zekerheid heeft, dat eene eventueele I nieuwe zending van Liaptschew gegrond uit zicht op succes zal hebben. In ieder geval is zijn vertrek eerst na het Grieksche Kerst feest te verwachten. Turkije. Konstantinopel, 7 Jan. Zondag a.s. zal dc ministerraad bijeenkomen tot vaststelling van den tekst van het ministe- rieelo programma, dat Maandag in de Ka mer zal worden voorgelezen. Het ministerie zal daarna de quaestie van vertrouwen stellen. Kreta. Uit Ween en wordt aan de Vossische Ztg. bericht, dat van welingelichte Franse he zijde verluidt, dat er tusschen Engeland en Frankrijk meeningsverschillen bestaan over de oplossing van de Kreta-kwestie. Enge land verhinderde indertijd, dat Iswolski dit vraagstuk op het programma van de conferentie plaatste. Thans blijkt, dat En geland aan Turkije den afstand van Kreta aan Engeland voorstelde, op gelijken voet als waarop het vroeger ook de Jonische eilan den heeft bezoteu. Daarvoor wilde Enge land eene geldelijke schadevergoeding be talen en Kreta later aan Griekenland af staan, maar voor zich zelf de Soedabaai be houden. Dit plan verwekte in Athene be zorgdheid en kwam tusschen Koning Geor ge en den Franschen gezant de la Bouli- niéro ter sprake, toen deze met Kerstver lof wilde gaan. Het Fransche kabinet heeft nu het Engelsche ministerie laten weten, dat het ziel) bepaald moet verzetten tegen p eene dergelijke oplossing van de Kreta- kwestie. De Grieksche gezant te Konstantinopel heeft bij den grootvizier bezwaren inge bracht legen de voorgenomen vergaderin gen over de Kreta-kwestie. Hij wees op de correcte liouding, die Griekenland in acht neemt tegenover de besluiten van de Kre- 'tensers en vestigde de aandacht van de Porte er <->n. dat zulke manifestatiën de wederzijdsche goede betrekkingen zouden bedervon en govolgen zouden kunnen heb ben, die aan de bolangon over en weder groote schade zouden brongen. Uit verscheidene Europeesche plaatsen hebben de Porte en het parlement protest- telegrammen ontvangen tegen de inlijving van Kreta bij Griekenland, die van Jong- Turksche zijde uitgaan en waarvan sommi ge zeer chauvinistisch van toon zijn. De afgevaardigde Hussein Djalvid, die zich voorstelt de regeering over Kreta te inter- pelleeren, betoogt in do Tauni, dat de openbare meening in Turkije dit vraagstuk met evenveel onrust en spanning volgt als het Bulgaarsche en het Bosnische. Perzië* Ispahan, de oude hoofdstad van Perzië en na Teheran de voornaamste stad van liet rijk, is thans in de macht van den tegen het gezag van den sjah opgestanen stam der Bohhtiaren, welks hoofd zich tot gou verneur van de stad heeft laten uitroepen. Zooals in bet vorige nummer onder de te legrammen werd bericht, heeft de sjah een lid van het koninklijke huis, prins Firma, opgodragon zich naar den gouverneur van Ispahan te begeven. Ycreenlgde Staten. Washington, 7 Jan. De staatsse cretaris van marine heeft bij hot comité voor marine-zaken van het Huis van afge vaardigden voorstellen ingediend voor het bouwen van vier slagschepen, elk van 25000 ton, van vier snelvarende kruisers, vier on- derzeesche booten, tien torpedovernielers, 3 kolenschepen, een herstelKngsschip en een ammunitieschip, tot oen gezamenlijk bedrag van 75 miliioen dollars. Allerlei. De aardbeving in Zuid-ltalië. T u r ij n 6 Jan. De minister van open bare werken verklaarde in een gesprek met een medewerker van de Stampa, dat men kan aannemen, dat er geen levende meer is onder de puinhoopen van Messina. De her bouw van de slad zal mogelijk zijn met strenge bepalingen. Van Ileggio is een gedeelto behouden ge bleven. Branoaleone, 6 J n. Een lichte aardschok word hier gisterenavond gevoeld. Rome, 7 Jan. De Koning heeft een miliioen lire geschonken, waarvan 500,000 lire bestemd zijn voor hert Italiaansche Roo- de Kruis en 500,000 voor het nationale co rn !e tot ondersteuning van de slachtoffers. Rome, 7 Jan. De Rekenkamer regis treerde na grondige beraadslaging het bo- sluit der afkondiging van den staat van bo- leg onder voorbehoud van goedkeuring door de Kamer. Ook de besluiten betreffende do buitengewone subsidiën werden in onderzoek genomen. R o m o, 7 Jan. Gisterenavond werd in tegenwoordigheid van de troepen en van do bemanning der buitonlandsche schepen dooi den aartsbisschop de zegen over Je stad Messina uitgesproken. De aartsbisschop spoorde de geredden aan moed te houden. De nog bruikbare kerken zijn weder ge opend. Gisteren vierden de priesters het Driekoningenfeest. De aardschokken houden aan. R e g g i o d i Calabria, 7 Jan. Van 12 uur tot 2 uur namiddags kwamen eenige tamelijk voelbare schokken voor. Catania, 7 Jan. De directeur van het observatorium op de Etna constateerde te Messina reusachtige scheuren in de met de kust evenwijdig loopende bergen. Heden werd hier en te Mineo een lichte schok gevoeld. Te Monteleone werd om 6.37 namiddags een .krachtigen schok gevoeld, te Palmi omstreeks 7 uur een schok, die tame lijk krachtig was. Slachtoffers werden daar door niet gemaakt. vVan Reggio komen voortdurend klach ten over den alles verlammenden slakken gang der bureaucratie. In de eerste dagen heeft de Fransche marine mild uitgedeeld, maar nu de administratie de taak van de redders heelt overgenomen, vernietigen orders en contx*a-orders elkander vice-versa, dat het een lust is. Daarbij wordt veel gesticuleerd, maar niets gedaan. Zoo kwamen 5 Januari timmerlieden en geneesheeren te Reggio aan, maar ze moes ten vier-en-twintig uur aan boord blijven, omdat de militaire autoriteiten last hadden gegeven, elke ontscheping te verbieden. Twee honderd carabiniers, met ongeduld verbeid om jacht te maken op de geweten- looze plunderaars, moesten twee maal vier- en-twintig uur in de reede blijven. Het Roode-Kriiis heeft noch verplegers, noch geneesheeren, noch medicamenten. Za terdag zal een speciaal voor het Roode Kruis ingerichte trein van Lyoh naar Messina ver trekken, meevoerende medicamenten, klee- ren en levensmiddelen. Tn Reggio heeft men nog eenige perso nen levend weten op te graven. De wijze waarop deze personen ontdekt werden, was zeer wonderlijk. Eenige agenten van politie, die den weg van Reggio te bewaken hadden, schoten, uitgeput van honger, een paar honden en enkele duiven neer. Een duif viel op een hoop puin. Twee agenten klommen er op, om het getroffen beest er af te halen, toen, zij toi hun groote verwondering, kinder stemmen uit de ruïne hoorden opstijgen. Zij riepen hun makkers en zetten zich geza- m en tl ijk aan het werk, om het puin weg te halenaan de voet van een kast, die als pilaar had dienst gedaan, vonden zij drie kinderen zitten, gezond en wel. Palmi maakt het niet beter. Sant Eufemia is geheel en al verwaar loosd. Bagnera en Scilla dito. Te Gallina is de bevolking van de noodige kleedingstukken verstoken en lijdt in de felle koude aan een vreeselijke honger. Te Cannitello had iemand, dank zij de hulp zijner honden, zich uit het puin weten te verlossen. Nauwelijks had hij zich be vrijd, of een plunderaar richtte een revol ver op zijn borst. Maar de honden sprongen op den bandiet af en beten hem de keel af. Generaal Matzetelli, die door de onge lukkige streken een inspectiereis doet, vraagt onmiddellijke hulp. Messina maakt het al niet beter Wel zijn er levensmiddelen, wel komt er eiken dag bij, maar opkoopers onderscheppen een deel van den voorraad en verkoopen dat duur aan lieden, die gekomen zijn om de onge lukkige slachtoffers van de catastrophe te helpen De wagonladingen brood zijn omringd door een hongerige massa, en soldaten heb ben met gevelde bajonet de fanatieksten te rug te drijven. En de arme soldaten hebben zelf in een etmaal ook nog niets gehad, de officieren evenmin. De aardbevingsschokken duren onderwijl in Messina voort. Dinsdag verwekten twee sterke bevingen een paniek. Woensdag ver nietigde een schok het toch al reeds ernstig beschadigde kerkhof algeheel. Dit kerkhof was een der schoonste van Italië, met zijne talrijke cypressen, oranje- boomen en prachtige grafmonumenten. In Messina hebben de redders een ge spaard gebleven tehuis van zuigelingen ge vonden. Men vond er 25 lijken van zuigelin gen, die blijkbaar van honger gestorven waren De Paus zou de hospitalen van Sancta- Martha bezoeken, doch om zich daarheen te bewegen, zou Hij een klein plein moeten oversteken, dat het Vatikaan van het hospi taal scheidt. Maar Hij stelt er prijs op, aan het principe, van nooit het Vatikaan te zul len verlaten, de hand te houden. Men zal daarom een overdekt passage bouwen, welke de sacristy van de St. Pieterskerk in verbinding zal stellen met de vertrekken van de kanunikken en de belendende zieke- zalen van Sancta-Martha. Voor dezen bouw zullen eenige muren moeten worden wegge broken, zoodiat het bezoek vooreerst nog niet kan plaats hebben. De Paus heeft verder bijzondere aandacht gewijd aan het lot van talrijke kinderen, die door de ramp niet alleen wees geworden, maar ook onverzorgd achtergelaten zijn. Een Fransch gee telijke, zelf hoofd van een wees inrichting, heeft aangeboden 3000 weesjes in zijn tehuis op te nemen, op te voeden en te verzorgen. Ook de kosten voor de reis en voor kleeren heeft bij aangeboden. De Paus nam zijn aanbod dan' aar aan en trof maatregelen voor het overbrengen van 500 Sieiliaansche en Calabreesche kleinen naar Frankrijk. Arme kinderen Zelfs al wordt er zoo vol liefde voor ze gezorgd, li beklagenswaar dig zijn ze nietteminouderloos, zonder middelen van bestaan en ten slotte in een vreemd land en vreemde omgeving te moe ten leven en dat voor kinderen van een volk, zoo aan zijn gevaarlijke geboortegrond ge hecht als deze Zuid-Italianen. De New-York Herald heeft van zijn cor respondent de volgende lijst ontvangen, die bij benadering vaststelt he+ aantal slachtof fers van de catastrophe Messina 108.000, Reggio 31.000, Palmi 4.500, Mileto 2.300, >>agnara 800, Villa San Giovanni 3.700, Pellaro 3.300 en Scil la 2.800, aldus tezamen 156.400 menschen. Dezelfde corespondent schrijft: Tk heb Palmi, Bagnara en Santa Eufemia bezocht. Te Palmi en Bagnara is er einde lijk hulp komen opdagm en zijn de lijken begraven. Te Santa Eufe- ia is do verwoes ting wel het* grootst. De stad is geheel en al vernield. Drieduizend personen personen zijn gedood en meer dan een duizend lijken liggen er nog onder het puin. De lucht is verpest. Uitgehongerde honden zoeken de lijken op en vergasten zicli aan het reeds half in ontbinding overgegane vleesch De seïsmcgvaaph van het magnetische en meteorologische observatorium van de uni versiteit te Coïmbre heeft schokken geregis treerd, overeenstemmende mat de aardbevin gen van Messina en Calabrië. Van 7 uur des avonds op den 27. De omber tot 4 u. 25 van den morgen van 28 December signa leerde het apparaat sterkere schokken van een duur van 15 minuten. H. M. de Koningin zal zich laten vertegenwoordigen bij de begrafenis van mi nister Bevers door Z. K. H. den Prins der Nederlanden, terwijl bij de begrafenis van baron Mollerus, commissaris der Koningin in Gelderland, op Zaterdag a.s., H. M. ver tegenwoordigd zal worden door mr. A. Ph. R. C. baron van der Borch van Verwolde, kamerheer i. b. d. van H- M. de Koningin. Woensdag zijn door H. M. de Konin gin Moeder in audiëntie ontvangen de ge zanten van Italië en van Mexico bij ons hof. Het huldeblijk aan H. M. de Koningin. Zooals wij mededeelden, heeft zich op initiatief van mevrouw Van LeeuwenWaller een comité van Amster- darasehe vrouwen en meisjes gevormd, met het doel H. M. de Koningin een huldeblijk aan te bieden ter gelegenheid van de ko mende, heuglijke gebeurtenis. Het N. v. tl. D. kan thans aan dit bericht toevoegen, dat aan mevrouw I. van Ems te- deWinkler, leerares aan de bekende Rijks school voor Kunstnijverheid in het Rijks- Museum, de zorg voor het borduurwerk van een wiegekleed een deel van het hulde blijk zal toevertrouwd worden. Het rijke kleed, dat Hare Majesteit droeg in het plechtig uur van de Inhuldiging in de Nieuwe Kerk, was ook vervaardigd on der leiding van mevrouw Van Emstede Winkler, en het kleed, dat Koningin Wil- helmina als jonge bruid droeg is eveneens een kunstproduct uit haar school geweest. Ook te Rottex-dam heeft zich, onder voorzitterschap van mevr. Zimmerman, de echtgenoot© van den burgemeester, een da mes-comité gevormd met het doel H. M. de Koningin bij de te verwachten blijde ge beurtenis een geschenk aan te bieden. Op initiatief van mevr. Boreel van Hoge- landen heeft zich onder het eere-voorzitter- schap van mevr. Van Tienhoven te Haar lem een comité gevormd, bestaande uit eenige dames daar ter stede en de echtge- nooten der burgemeesters van Bloemendaal, Heemstede, Velsen, Schoten, Spaarndam, Haarlemmerliede c, a., Zandvoort en Ben- nebroek, dat zich ten doel stelt een hulde blijk namens de vrouwen uit alle standen der genoemde gemeenten aan H. M. de Koningin aan te bieden ter gelegenheid van de aanstaande heuglijke gebeurtenis. Mevr. G. J. van Heek, te Enschedé, en mevr. D. W. Stork, te Hengelo, hebben het voornemen om voor hetzelfde doel de vrou wen in Twente op te roepen. Men meldt ons uit 's Gravenhage, d.d. 7 Januari: Men zal zich herinneren dat de thans ontslapen minister van Waterstaat korten tijd geleden de alhier vertoevende Hertogen vau Mecklenburg heeft rondgeleid bij hun bezoek aan verschillende merkwaardige landsgebouwen in de Residentie. Heden mocht mevrouw de weduwe Bevers van Hertog Johan Albrecht van Mecklen burg, Regent van Brunswijk, een telegram ontvangen, waarin Zijne Hoogheid deelne ming betuigt in het smartelijk door haar geleden verlies. De Poriugeesche orde, waarin minis ter Heemskerk als Grootkruis is opgeno men, is niet de Christusorde, doch de orde van St. Jago, die slechts 12 leden telt, om dat deze hooge onderscheiding slechts hoogst zelden wordt verleend. Hetdepartementvan Wa terstaat. Bij Kon. besluit is de heer A. S. TaLrna, minister van landbouw, nij verheid en handel, tijdelijk belast met het beheer van het departement van waterstaat. De gezondheidstoestand van den min. van oorlog is vooruitgaande, maar 't zal nog wel eenigen tijd duren alvorens generaal Sabron weer op het departement zal kunnen werkzaam zijn. De gezant mr. Ruijssenaers, tot dus ver gedelegeerde op de intern, conferentie der Mogendheden betreffende het zeerecht, te Londen, is thans mede benoemd tot ge volmachtigde op die bijeenkomst, zoodat met vice-admiraal jlir. Röell, Nederland thans door twee gedelegeex'den, tevens gevolmach tigden vex-tegenwoordigd wordt, aan wie de luitenant ter zee le kl. Surie als adjunct gedelegeerde blijft toegevoegd. De delegatie keert deze week naar Londen terug tot hervatting der vergaderingen. Nederland en Venezuela. Bij de regeering is thans bericht ont vangen, dat het decreet van 14 Mei (belem mering van den handel op Curasao) door Venezuela formeel is opgeheven en tevens het exequatur aan alle Nederlandsche con suls in Venezuela teruggeven is. Schriftelijk beantwoorde vragen Achterstand rechterlijke colleges. Ter beantwoording van de vraag van den heer Regout: ,,Kan de Minister van Justi tie mededeelen, welke nxaatregelexx hij thans voornemens is te nemen ter voorziening in den achterstand bij verschillende rechter lijke colleges?" heeft de Minister van Justi tie medegedeeld, dat twee ontwerpen van wet ter onverwijlde bestrijding van den ach terstand bij sommige gerechten zijn depar tement reeds verlaten hebben. Commiezen en directeu ren bij de post or ij en en tele grafie. Met intrekxeing van het vorige ontwerp, is thans door de iegeering een nog door minister Bevers ondevteekende wets- voordracht ingezonden, oetreffende de posi tieregeling der commiezen en directeuren bij de posterijen en telegx-aiio, waaruit in groo te hoofdti*ekken het volgende blijktSurnu merairs ontvangen voortaan f 600 na een maand dienst; commiezen vierde klasse ge nieten een aanvangswedde van f 1200, en, na opklimming tot commies eerste klasse, na 22 dienstjaren, een maximum-jaarwedde van f 2600. Hoofdcommiezen krijgen bij aan stelling f 2900 en na 6 jaren 3100, met dien verstande, dat de jaarwedde van amb tenaren met één radicaal 1 100 minder is. De toelage voor het beheer van bijkantoren vervalt. Niet binnen 30 jaren tot hoofdcom mies bevorderde commiezen krijgen een vaste verhooging van f 200 De aanvangswedde der r.djunct-directeu- ren zal f 3200 bedragen, n.et een maximum na 6 jaren van f 3400. Adjunct-directeuren te Amsterdam en Rotterdam krijgen respec tievelijk f 200 en f 100 meer. De aanvangswedde der adjunct-inspecteurs is f 3200, met een maximum na 8 jaar van f 3600. Aals maatstaf voor d rangschikking der post- eii telegi'aafkantoreD zullen voortaan geheel nieuwe factoren gelden, aan welke factoren waardecijfers worden toegekend. De 'ndeeling van de post- en ïlegraafkantoren in 8 klassen wordt behouden. De wedden bedragen in de eerste klasse van f 3800 tot f 4200in de tweede van 3500 tot f 3700 in de derde van f 3100 t-ot f 3300in de vierde van f 2700 tot f 2900; in de vijfde van f 2300 tot f 2500>r. de zesde van f 1900 tot f 2100; in de zevende van f 1600 tot f 1800 en in de negend van f 1300 tot f 1500. De woningliuurvergoeding varieert van f 250 tot f 600. De jaarwedde van ue directeuren van de spoorwegpostkantoren nos 1 en 2 zal be dragen f 4000, idem van de kantoren nos. 3 en 4 f 3600 met 2 tweejaarlijksche ver hoogingen van f 100. De directeuren van de postkan toren t.e Amsterdam, Rotterdam en 's Gravenhage genieten een vaste wedde van respectievelijk f 5500, f 5000 en f 4500van de telegraaf kantoren f 500, f 4800 en f 4300die van de postkantoren bovendi» vrije woning. Aan commiezen en andere ambtenaren, met volle aanspraken, wordt het recht van sollicitatie hergeven naar de directie van alle kantoren. De ambtenaren met beperkte aanspraken, zullen, behalve voor de kanto ren der 8ste klasse, oxk in aanmerking ko men voor het dirigeeren v i kantoren 7de klasse, zoo lang het gezamenlijke aantal door hen bezette kantoren minder dan 110 bedraagt. De jaarlijksche heogere uitgaven der nieuwe regeling, d'e terugwerkende kracht krijgt, zullen tot 1 Apr 1908 be dragen f 347,991. Ieder der burgerleden en de secreta rissen van den Raad van Defensie zullen voor elke vergadering, die zij moeten bijwo nen, een vacatiegeld ontvangen van respec tievelijk f 10 en f 5. De generaal-majoor A. J Vetter, com mandant der 3e divisie te Breda, zal eerlang het leger met pensioen verlaten. (N.R.Ct.) De heer J. L. Wery heeft aangeboden bij wijze van proef, om aan alle onder-of fieie- ren of militairen van hoogeren rang, die daartoe in de gelegenheid worden gesteld, kosteloos cursuslessen te geven in de steno grafie-systeem „Stolze-Wery", mits hun de gelegenlxeid worde geschonken (ook buiten Den Haag) de bedoelde lessen te volgen. De minister van Oorlog heeft de com- mandeerende officieren der korpsen en in richtingen gemachtigd, om de officieren en onderofficieren, die de cursussen wenschen le volgen, daartoe in de gelegenheid te stel len. De kosten komen ten laste der deelne mers. Jaarlijks zullen van het reg. grena diers en jagers en elk der regimenten infan terie 10 miliciens, viermaanders (bij voor keur niet-voorgeoefenden1*, die met paarden kunnen omgaan, worden aangewezen, om te worden opgeleid tot onbereden treinsoldaat. De toestand van Henri Brondgeest. Eris sléchts weinig voor uitgang in den toestand van Henri Brond geest te bespeuren. De patiënt zal een zeer lang ziekbed hebben. Het gevaar is echter geweken, terwijl zijn genezing zeker is. De t w x s t in de S. D. A. P. De redactie van „Het Volk" bestrijdt het „ver zoeningsmanifest" der 48 p irtijgenooten. Zij noemt het een illusie om hoop te koeste ren dat de „toestand van opwinding", de „gespannen verhou'ding", de „gevaarvolle omstandigheden", waarin de partij op dit oogenblik verkeert, vaxxzei wel luwen, zich wel weer zuiveren zullen, bij wijze van een soort biologische reiniging, een proces van zelfzuivering dus. Volgens de redactie brengt elke dag de meest doorslaande bewijzen van het tegen deel. Een dier bewijzen acht de redactie gelegen in een ariikel van den „Vorwarts" „van een Hollandsch ar tijgenoot" over de crisis in de partij, waarin, hoewel de schrij ver, naar hij zelf mededeolt, de „verkla ring" der „Ti"ibune"-redactie en haar aan vaarding door het partijbestuur bekend zijn, wederom „al de beleodigende uitingen over partijgenooten voorkomen, waaraan volgens de verklaring een einde rou komen." Na enkele aanhalingen uit het „Vor- warts"-artikel besluit „Het Volk": „Het is zeker een sterk stuk, dat zoo vla.k na de „veiklaring" der „Tribune''-redactie een harer engere geestverwanten wederom zulke onwaarheden, verdachtmakingen en degradaties van onze Kamerfractie in het buiienland colporteert en wij meenen dan ook, dat duidelijker niet blijken kan, hoe wij er met het „vertrouwen" van liet mani fest niet komen, maar d" het noodig zal zijn, dat een buitengewoon congi js zoo spoe dig mogelijk aan dezen onhoudbaren toe stand een definitief einde maakt." Middenstandstentoon stelling. Het uitvoerende comité der Middenstandstentoonstelling, welke in den a. s. zomer vanwege den Nederlandschen Bond van vereenigingen van den Handel- drijvenden en van den industrieel en Mid denstand, in de zalen en speciaal te plaatsen expositiegebouwen in den tuin van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, zal worden gehouden heeft de volgende heeren bereid mogen vinden als beschermers der tentoon stelling op te treden: mr. Th. Heemskerk, minister van binnenlandsche zakenA. S. Talma, minister van landbouw, nijverheid en handel; mr. G. van Tienhoven, commis saris der Koningin in Noord-Holland; mr. W. F. van Leeuwen, burgemeester van Amsterdam. Bovendien heeft het comité reeds van een aantal heeren toezegging ontvangen, dat zij bereid zijn zitting te nemen in het eere comité der tentoonstelling. Het comité hoopt dan ook in staat te zijn de volledige samen stelling van het eere-comité binnen eenige dagen te kunnen bekend maken. Eene circulaire waarin doel etc. der ten toonstelling nader wordt uiteengezet (en waarbij gevoegd zal worden een uittreksel uit het algemeene reglement, benevens een? opgave der rubrieken, welke de tentoonstel ling omvat, en de prijzen voor plaatshuur etc.) is ter perse en komt dezer dagen ge reed. Zij zal dan behalve aan de bij den Middenstandsbond aangesloten vereenigingen in het groot verspreid worden, zoowel hier te lande als elders (tot welk doel behalve eene Hollandsche oplage, ook exemplaren in Fransche, Duitsche en Engelsche taal ver vaardigd worden). Het is echter mogelijk, dat het comité net allen weet te bereiken, wie eventueel geneigd zouden zijn te exposeeren. Voor hen, die geen circulaire ontvingen, en voor diegenen, die er prijs op stellen, een exem plaar te ontvangen bestaat gelegenheid ze aan te vragen aan het Bureau der tentoon stelling (gevestigd in het Paleis voor Volks vlijt te Amsterdam), dat telefonisch ver bonden is (no. 1891) en waar de commis saris der tentoonstelling dagelijks voor be langhebbenden en belangstellenden te spre ken zal zijn (voorloopig van 1112 uur nxoi'gens en 34 's middags). De Amsterdamse he ont slagen gemeent e-a mbtenaren. Dc Amst. Bond van Gemeenteambtenaren vergadert Woensdag 13 Januari, des avonds te half negen in Krasnapolsky, ter verkie zing van bestuursleden, van drie redacteu ren en van een administrateur van het Pi'iii- senhof. Ingekomen is het volgende voorstel, in gediend door 47 leden „Ondergeteekenden, leden van den Amst. Bond van Gemeenteambtenaren, verzoeken het bestuur een spoedvergadering te beleg gen tol behandeling van een wijziging van art. 13 der statuten, in dien zin, dat „met drie-vierde van het aantal uitgebrachte stem men", worde veranderd in „met gewone meerderheid van stemmen, uitgezonderd een wijziging van ax*t. 14, die alleen kan plaats hebben in een uitsluitend daartoe belegde lc-denvei'gadering, waarin minstens drie-vier de van het aantal leden vertegenwoordigd is en met drie-vierde van het aantal uitge- bx-achte stemmen". De bedoeling der voorgestelde statuten wijziging is om uit de moeilijkheid, te ge raken, waarin de Bond zich thans bevindt. Besloten is n.l. in een vorige vergadering om een bezoldigd bestuurslid-redacteur administrateur aan te stellen, als hoedanig men wilde benoemen den ontslagen ge meente-ambtenaar Gulden. De vereisohte meerderheid van drie-vierde was echter niet te vinden voor een statuten-wijziging, waar door de mogelijkheid zou worden geopend voor niet-ambtenaren om lid van den Bond te zijn. Dientengevolge nam het bestuur col lectief ontslag. De voorzitter van den Bond, tevens redacteur van het Prinsenhof, de heer G. J. A. Smit, behoort zelf ook tot de drie ambtenaren, die uit den dienst der gemeente Amsterdam werden ontslagen. Voor de noodl ij denden op Curasao is, op den oproep van het A. N. V., tot dusver totaal aan giften in gekomen 7615.31J. Afschaffing van nacht arbeid voor bakkers. Door de firma Verkade Comp. te Zaandam is een brochure uitgegeven, waarin «ij hare bezwa ren ontwikkelt tegen het voorontwerp van minister Talma tot afschaffing van nacht en Zondagarbeid in bakkex-ijen. De firma stelt daarbij op den voorgrond, dat ook zij den voortdurenden nachtarbeid van bakkers gezellen, d. w. z. het alle nachten werken van altijd denzelfden man, een kwaad acht waar tegen de wetgever moet optreden, maar zij wijst er op, dat men daarom nog niet be hoeft te verbieden den bakkers-arbeid in wis selploegen, waarbij dus eenzelfde ploeg slechts eens in de twee weken of, gelijk bij deze firma, slechts eens in de drie weken des nachts opkomt. De Minister wil echter ook den arbeid met wisselploegen verbieden, omdat anders de broodfabrieken een te zware concurrentie aan de bakkerijen zouden aan doen, maar dit te verbieden acht de firma onrechtmatig. Zij toont aan dat ook overi gens de arbeidsvoorwaarden in de broodfa brieken veel gunstiger zijn dan in de bak kerijen en dat door de broodfabrieken ook de belangen der verbruikers zeer zijn gebaat geworden. Men zou dus de toestanden in het vak er niet beter op maken, wanneer men de ontwikkeling der broodfabrieken op offerde aan het belang der bakkerijen. Na een uitvoerige critiek op de verschillende bepalingen van het voorontwerp worden de verschillende bedrijfsvormen geteekend, die zich in het bakkersbedrijf voordoen, en wordt gezegd dat eenzelfde wettelijke rege ling moeilijk voor al die verschillende vor men kan passen. De aandacht wordt geves tigd op het feit, dat het voorontwerp van minister Talma warm is toegejuicht door de kleine .bakkerijen en bestreden wordt door do brood fabrieken en de groote bakkerij en, en dit feit wordt hieruit verklaard, dat de ontworpen regeling voordeelig zal zijn voor de kleine bakkerijen, juist omdat zij voor de andere nadeelig zijn zal. Dit voor- en nadeel zal hierK '."legen zijn, dat de kleine bakkerij, als zij om 5 uur 's morgens be gint, to 8 uur reeds een zekere hoeveelheid

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2