BINNENLAND. commissie slechts 2 slagschepen van 25,000 ton bouwen en zij stelt ook nog andere ver minderingen voor. Perzifi- Uit Teheran wordt bericht, dat het hoofd van de Bakhtiaren Ispahan heeft bezet. Hij heeft een manifest uitgevaardigd, waarin hij aankondigt, dat er binnen drie dagen in Is pahan eene volksvertegenwoordiging zal worden gekozen. De toestand wordt te Tehe ran als zeer ernstig opgevat. Men beschouwt den afval van Ispahan als definitief en ver gelijkt den toestand aldaar met dien te Ta- bris. Prins Ferman Ferm a is niet tot gouver neur van Ispahan benoemd, maar slechte daarheen gezonden om de macht van den 1 «j.h herstellen. Allerlei. De aardbeving in Zuid-ltalië. P a r ij s, 11 Jan. De ministerraad besloet een crediet van 1 millioen aan te vragen tot ondersteuning ten behoeve van Zuid-Italië. R o m e, 1 1 J a n. In den senaat wees de voorzitter op den buitengewonen omvang van de ramp, door welke Italië is getrof fen, en op de bewonderenswaardige daden van liefdadigheid, waarvoor hij dank bracht aan de volken der goheele wereld. Min.-pres. Oiolitti sprak in denzelfden geest en diende het reeds door de Kamer goedgekeurde wetsontwerp in tot het nemen van de eerau maatregelen. Het verzoek van den minister om dit wetsontwerp in randen li stellen van eene commissie, werd aange nomen. Madrid, llJau. De voorzitter van de Kamer betuigde deelneming met de slachtoffers van de ramp in Italiëhij bracht hulde aan den koning en vooral aan de koningin voor hun bewonderenswaardig I» gedrag en aan den Paus voor zijne edelmoe digheid. In den Senaat liet de president zich in denzelfden geest uit. De minister van financiën diende bij de Kamer een wetsontwerp in om 200,000 pese tas beschikbaar te stellen ten behoeve van de slachtoffers van de ramp. Messina, 11 Jan. De overlevenden Joggen zich er op 'oe don handel weder te beginnen. Versche'dene handelshuizen heb ben belangrijke verzendingen van citroenen en verschillende koopwaren gedaan. Singapore, 12 Jan. Door aanva ring met den Franschen mailstoomer Poly nesian is de Nederlandsche stoomboot Dj&mbi hier aan de werf gezonken. Zeven inboorlin gen zijn daarbij verdronken. De Polyuésien zette de reis voort. I De Staatscourant van Dinsdag 12 Januari bevat o. m. de volgende Kon. be sluiten I benoemd bij het 9e 'regiment infanterie tot luitenant-kolonel de majoor P. J. G. Bchott, van het korps benoemd tot griffier Lij he* kanfongerecht te Dokkum rar. F. Alma, advocaat te Gro ningen op verzoek eervol ontslagen de vice-presi dent van den Hoogen Raad jhr. mr. P. R. Foith, en is hij bevordord tot commandeur in do orde van den Nederl andschen Leeuw bevorderd tot commissaris van politie te Wagoningen A. L. van Beusekom, inspec teur van politie te Leiden toegekend de zilveren, eere-modaille der Oranjo-Nassau-orde aan H. Reudink, boek binder bij de firma M. J. v. d. Hoef, te Enschedé. benoemd tot kantonrechter-pkuittfverraager in het kanton Leeuwarden, met ingang van 1 Febr. a. s., mr. G. J. de Komponaer, advocaat en procureur te I/oeuwarden verlof ver leem 1 tot hot nan-nemen van het ordetoeken van ridder 4de klasBo der orde van do Kroon raai Pruimen, hem door Z. M. den Dvitachen Keizer, Koning van Prukm, ge schonken, aan J. A. Hummelinok, directeur van het Rijkstelegraaf kantoor te Vliasingen benoemd, tot on met 30 April 1909, tot Rijks- keurmeewtoi voor het onderzoek van voor uit voer bestemd vleesoli, respectievelijk te Wolrega (gemeen :o WeststelhngwerfWinschoten, Epo, Msdwokla, Hoogezand, Meppel, Uithoorn en Weert, do TMtrtom J. H. de Boer, te Wolrega (gemeente Weatetellingwerf), C. A. van Doraaon, t.« Winschoten H. van Goor, te Epo, M. B. ten Have. te Mklwoida, C. Huizing», te Hoogeaand, J. Knol, te Meppel, A. do Ruiter, te Mijdreaht cn K. J. Vroemen, te Weert; tot en met 31 I)eo. 1909, benoemd tot Rijks- keurmeester voor het onderzoek van voor uit voer bestenul vleesoli, respectievelijk te Winters wijk on te Baarle-Naaeau, do veeartsen J. T. van l-ohuisen, te Winterswijk, on P. den Ouden, te Tilburg. II M. do Koningin heoft den vice- admiraal jhr. Röell, een der gevolmachtig den bij de intern, conferentie betreffende zeerecht, vóór zijn vertrok naar London ten gehoore ontvangen. Ten Hove zal Dinsdag 26 dezer, hot t jaarlijksche gastmaal worden aangeboden aan de hoofden van buitenlandsche zendin gen of hunne zaakgelastigden te 's Graven- |hage. H u 1 d c b 1 ij k aan H. M. de Koningin. Ook te Maastricht is een comité in wording om aan li. M. de Ko ningin een geschenk aan te bieden. Aan het hoofd van dit comité zal staan de echtgenoote van den burgemeester, mevr. C. Bauduin-Yan Halen, terwijl de echtge noote van den commissaris der Koningin, mevr. ltuys de Beerenbrouck, het eere-voor zitterschap znl aanvaarden. Te Assen zal door mevrouw Jolles, echtge noote van den burgomeester, in overleg met mevrouw Linthorst Homan, echtgenoote van den commissaris der Koningin in Drente, een comité worden gevormd voor een hul deblijk aan H M. de rwoningin. H. M. de Koningin-Moeder had g.s- teren als gasten aan tafel jhr mr. Van Weede, gezant te Weenen en mevrouw Van Weede; jhr. mr. De Sturler, benoemd i- sul-generaal met titel van gezant, te Athene jhr. Vegelin van Claerbergen, directeur van liet kabinet der Koningin de burgemeester der residentie en baronesse Sweertsbene vens eenige dames en heeren van het civiele lfuis der Koningin Prins Hendrik en de Eer ste Hulp l> ij ongelukken. De volgende bijzonderheden worden nog mede gedeeld over de feestvergadering, welke door do Vereeniging Eerste Hulp bij Ongelukken op 13 dezer, des namiddags te 2 uur, in de aula der universiteit te Amsterdam zal wor den gehouden en vereerd zcl worden met de tegenwoordigheid van Z. K. H. Prins Hen drik, beschermheer der vereeniging. Prins Hendrik zal a. s. Woeusdag uit 's Gravenhage te 11 uur l minuten spoortijd aan het Centraalstation te Amsterdam aan komen en door dr t li. Tilanus, waar schijnlijk in de koninklijke wachtkamer, worden verwelkomd. De Prins, die verge zeld zal zijn van zijn adjudant baron Van Asbeck, begeeft zich vervolgens met dr. Ti lanus naar diens woning, Heerengracht 460, waar de lunch wordt gebruikt Aan deze lnnch zullen aanzitten Z. K. H. Prins Hendrik en zijn adjudant baron Van Asbeck, mr. G. van Tienhoven, Commissaris der Koningin in Noord-Holland, mr. W. F. van Leeuwen, burgomeester van Amsterdam, dr. C. B. Tilanus, voorzitter van het hoofd bestuur der Vereeniging Eerste Hulp bij Ongelukken, mevr. E. TilanusVan Leeu wen en de andere leden van het hoofdbe stuur; de heeren mr. Th. Stuart, secretaris, Henri L.'Boaz, 2e secretaris, A. de Léur, penningmeester, dr H. M. Hijmans, J. M. van der Poel en Chr. Schreuder. Na de lunch begeeft men zich naar de aula, waar de af- deelingsbesturen aan Z. K. H. worden voor gesteld. Te 2 uur vangt dan de eigenlijke vergadering aan, met een rede van den voor zitter, di- Tilanus, waarna verschillende oefeningen zullen worden uitgevoerd. Audiënties. De gewone audiën tie van de ministers van Financiën en Oor log zal Donderdag, die van den Minister van Koloniën Vrijdag niet plaats hebben. Do Chineesche gezant bij ons Hof is gisterenmiddag per Staatsspoor uit de resi dentie vertrokken naar Zwitserland. Nederland en Venezuela. Reuter seinde uit Bordeaux d.d. 9 dezer De heer J. d. J. Paul, oud-minister van Buitenl. Zaken thans gevolmachtigd minis ter, die door de regeering van generaal Go mez belast is met een zending naar Europa, is hedenavond mot de pakketboot Perou aan gekomen. Morgen begeeft hij zich naar Pa rijs, waar hij een onderhoud hoopt te heb ben met den minister van Buit. Zaken en ook een agent, gezonden door de regeering te 's Gravenhage, hoopt te ontmoeten. De hear Paul verklaarde, aan een journalist dat het doel van zijn komst is de tegenwoordige toestand in Venezuela. De regeering van Venezuela, reide hij, heeft mij opgedragen, tot een volkomen vredelievende en minne lijke regeling te komen van de hangende ge schillen Wat Frankrijk betreft is de eerste stap gedaan door Venezuela door goed te keuren, dat de Braziliaansche gezant Frank rijk vertegenwoordigde. Ik beschouw ons ge schil met Frankrijk als zeer gemakkelijk op te lossen door de aanstaande entente. Het geschil met de Kabelmaatschappij zal het onderwerp zijn van een particuliere rege ling. Minister Paul is bekleed met een ge lijke volmacht als die waarvoor hij bij Frankrijk geaccrediteerd is, voor Nederland, Engeland, Italië en Duitschland. Voor En geland heeft de zending geen ander doel dan de goede gezindheid der Venezolaan- sche regeering te doen uitkomen. Wat Ne derland betreft heeft VeQezuela de twee de creten herroepen, waarbij de overscheping te Trinidad (dat gaat meer Engelaifd aan. Red.) en te Curasao verboden werd. De re geering in Den I^aAg moet een afgevaardig de benoe-men, om met mij te onderhandelen over het definitieve herstel der d;plomatieke betrekkingen. Dezen gedelegeerde reken ik te Parijs te zullen vinden. Ten opzichte van Italië hebben wij geen ernstige eischenslechts wenschen wij te spreken over de quaestie der Italiaansche landverhuizers in Venezuela. Tegenover Duitscland heb ik alleen onze goede gezind heid 'c bctoogen om bot een vriendschappe lijke overeenkomst te geraken. Paul gaf vervolgens een uiteenzetting van het rapport tegen Gomez en zeide ten slotte, dat Castro zich bevindt in de positie van ee'n man, die de belangen van zijn land tegen werkt. Op de vraag van den journalist of Castro naar Venezuela terugkeert, antwoordde Paul dat het volk zal beslissen. Naar aanleiding van de in bovenstaand telegram vervatte mededeeling, dat de heer Paul een Nederlandsch gemachtigde te Parijs verwacht, heeft de Nieuwe Ct. infichtingen aan het departement van Buitenlandsche Zaken ingewonnen. De Minister verklaarde, dat het geenszins in het voornemen der itogeering ligt oen af gevaardigde naar Parijs to zenden en dat van zulk een zending ook nocit eenige quaes tie is geweest. De heer Van Swinderen verwacht den heer Paul in Den Haag, waar hij voorne mens is de onderhandelingen over het weg ruimen der nog bestaande moeilijkheden per- sootilijk me< den Venezolaanschen gevol machtigde te voeren. Men schrijft aan hetzelfde blad a. b. v ,.Hr. Ms. Heemskerckuit Curasao 15 December Den Hen December jl. vertrokken wij weor met Hr. Ms. Gelderland van Curasao voor een tweeden kruistocht op de Venezo- 1 a an sc he kust, welke ditmaal meer zou op leveren dan de eerste.rien 12en December toch ontvingen we s morgens reeds een radiotelegram, meldende dat de Gelderland ter hoogte van Porto-Cabello een Venezo- laansch recherche-vaartuig, de Alix, had genomen en er mede uaar Curasao was ver trokken, terwijl wij den volgenden middag hij Cumana een kustwachter buit maakten, de ,,23 de Mayo" genaamd. Nadat de bomanning van dezen kustwach ter, na bekomen vergunning, het vaartuig verlaten had en naar den wal geroeid was, werd deze door ons op sleeper genomen naar Curasao. Bij de inbeslagneming ont brak tet niet aan vermakelijke incidenten. Toen de opvarenden, die allen met geweer gewapend waren, doch ons tevens de meeste medewerking verleenden, order ontvingen om hun geweren te openen, teneinde na te gaan of ze alle ontladen waren, brak een der grendels dwars door wat een vreemd licht wierp op de soliditeit c'er wapens door het Venezolaansche Gouvernement aan zijn die naren verstrekt. Het summum was echter zeker wel, dat het plaatselijk hoofd, dat zich inmiddels van den wal naar den kust wachter had laten brengen, den officier, die de inbeslagneming geleid- had, allervriende lijkst uitnoodigde met hem even mede te gaan, teneinde te zijnen huize een glas mor genwijn te komen gebruike waarvoor ech ter beleefd bedankt werd. Wederom een bewijs hoe bij het Venezo laansche volk een oorlogzuchtige stemming tegen ons ten ©enenmale ontbreekt. Den 15en December d. a. v. stoomden we 's morgens te 8 uur met ouze buit de haven van Curasao binnen, alwaar aan Hr. Ms. Heemskerck door de geheeie bevolking, op de beide oevers saamgestroomd, een storm achtige ovatie werd gebracht. Morgenochtend vertrekken wc weer naar de kust. alwaar Hr. Ms. Gelderland zich reeds sinds gis terenavond bevindt. De briefschrijver sloot hierbij in een extra nummer van de Curaeaosche Courant van Zondag 13 December 1908, waaruit blijkt, dat het verzoek om van de gezindheid der Ned. Regeering jegens het Venezuelaansche volk aan dat volk kennis e geven, niet recht streeks door onze Regeering aan baron Von Seckendorff is gericht, maar dat deze hier voor (vermoedelijk niet in strijd met de be doeling der Nederl. Reg.) uit eigen bewe ging heeft gedaan. De publicatie luidt ,,Naar aanleiding van het nemen van den Venezolaanschen kustwachter „Alix" door Hr. Ms. zeemacht zijn wij door het bestuur in de gelegenheid gesteld mededeeling te doen, dat door den heer gouverneur aan den heer E. baron von Seckendorff, belast met de Nederlandsche '>elangen in Venezue la, hot verzoek is gericht ofa aan de Vene zolaansche regeering kennis te geven', dat deze maatregel niet is gericht tegen het Ve nezolaansche volk, doch tegen het persoon lijk bestuur van president Castro, en dat de Nederlandsche Regeering tot dezen maatre gel is overgegaan, teneinde zich te vrijwa ren tegen herhaling van molestatiën van schepen onder Nederlandsche vlag, zooals die gedurende de laatste jaren herhaaldelijk zijn voorgekomen, en ten opzichte van welke president Castro geenerlei toezegging voor de toekomst heeft willen doen." Uit hetgeen de Parijsche correspondent van de N. Rott. Ct. aan zijn blad seint en schrijft, blijkt dat dr. J. de Paul werke lijk in de meening verkeert, dat hem te Pa rijs een Nederlandsche gedelegeerde zal wor den tegemoet gezonden. Hij zeide den correspondent, dat de ver klaringen die Havas medegedeeld had als van hem afkomstig, authentiek waren en zeide later nog, dat het zenden van zulk een délégué te Caracas was afgesproken. Na de hierboven vermelde stellige verzeke ring van onzen minister van Buitenlandsche Zaken mag men aannemen, dat dr. Paul hier het slachtoffer is van een misverstand. Men herinnert zich, dat bij de eerste onge regeldheden te Caracas de eigendommen van den heer Thielen, een Nederlander, werden geplunderd. Deze heer seinde Zondag uit Parijs aan de N. Rott. Ct. „Volgens door mij ontvangen brieven, is de plundering het werk geweest van partij gangers van Castro, die toen nog te Caracas het heft in handen hadden, en werd zij on dernomen met het doel, om de positie van Gomez tegenover Nederland moeilijker te maken." In eene vergadering van de Staats commissie voor het Internationaal Privaat recht heeft de voorzitter, minister van Staat, mr. Asser, medegedeeld, d..l de Haagsche verdragen van 17 Juli 1905 omtrent het procesrecht en de curateele op 23 Nov. jl. door Oostenrijk en Hongarije zijn geteekend en dat de Nederlandsche Re^eering aan alle mogendheden heeft voorgesteld op 24 April a. 3. tot de ratificatie van deze verdragen efl van dat omtrent het huwelijks-goederen recht over te gaan. Aan de conferentie tot voorbereiding van een algemeen wisselrecht zal behalve door Nederland worden deelge nomen door Duitschland, Italië, Frankrijk, België, Spanje, Zwitserland, Noorwegen, Bulgarije, Montenegro, de Vereenigde Sta ten van N-Amerika, Mexico, Panama, Cos- ta-Rica, Peru, de Dominicaansche "Repu bliek, China, Siam, terwijl als zeke/ wordt aangenomen dat weldra van vele andere mo gendheden gunstige antwoorden zullen wor den ontvangen. De Leeuwarder Courant is door den Commissaris der Koningin in de provincie Friesland, baron Van Harinxma, gemachtigd tot pertinente tegenspraak van een bericht, voorkomendo in diverse bladen omtrent een door hem godane aanvrage om ontslag. De Kamerverkiezingen. De O Haarl. Ct. deelt mede, dat in de vergade ring der Protestantsche Kiesvereeniging te Haarlem, gehouden 8 Januari 1.1., met al gemeen© stemmen besloten is de candida- tuur voor de Tweede Kamer aan jhr. mr. Franck K. van Lennep aan te bieden De lieer Van Lennep is lid van de Chr. Hist. Unie, waarvan de Protestantsche Kies vereeniging een afdeeling is. De Nederl bericht, dat op initiatief van het bestuur der provinciale kiesvereeniging voor Overijssel en Drente Zaterdag een bij eenkomst gehouden is van de afgevaardig den der kiesvereenigingen en voormannen der Christelijk-historische partij in het dis trict Kampen. Na breedvoerige besprekin gen en verkregen inlichtingen over den stand van zaken in verband met de aanstaande Kamerverkiezing, werd besloten de organi satie met kracht voort te zettenals voor- loopige candidaten werden genoemd de hee ren jhr. Beelaerts van Blokland, te 's Gra venhage, H. W. ten Kate, te Kampen, C E van Koetsveld, te Rijsenburg, en baron Vnn Pallandt van Eerde, te Ommen. In deze maand begint in de kiesdistricten Weststellingwerf en Tietjerksteradeel de ver kiezingsactie. In Weststellingwerf begint de afgevaardigde Hugenholtz den 19en zijn rondreis en zal spreken in vergaderingen met vrij debat te Peperga, Oldeberkoop, Noorwolde, Oldeholtpade. Noordwolde en Oldelamer. Ds. v. d. Voort van Zijp, afgevaardigde voor Tietjerksteradeel, treedt 25 dezer te Drachten, 26 dezer te Bergum, 27 dezer te Buitenpost en 29 dezer te Kollum als spre ker op. Den 27en dezer houden de antirevolutio naire kiesvereenigingen in dat district hare centrale vergadering te Vierwoudende af gevaardigde zal ook daar tegenwoordig zijn. De burgemeester van Leeuwarden en de politie. Naar aanleiding van een adres van de politiediena ren vereeniging „In samenwerking ligt onze kracht", inhoudende een dankbetuiging aan den gemeenteraad voor het ingediende voor stel (de verhooging der tractementen der agenten 3e klasse) en van een adres aan den burgemeester, met verzoek van zijn genomen beslui.t terug te komen, (n.l. het niet ver wachten van voorstellen, waarbij aan burge meester en wethouders in overweging wordt gegeven, de salarissen te ver hoogen) is door den burgemeester een dagorder uitgevaar digd, waarbij hij aan het personeel der poli tie bekend maakt, dat hij de politie-dienaren - vereeniging (Kon. goedgekeurd) niet erkent en in het vervolg het bestuur dier vereeni ging hoofdelijk aansprakelijk stelt voor der gelijke adressen en met ontslag dreigt, wan neer deze tegen de goede orde indruischen. Thans is officieel bekend, dat de burge meester zijn ontslag vraagt, indien het reeds gemelde voorstel-Koopmans wordt aangeno men. Heden wordt dit voorstel behandeld. (Tel.) Tot correspondent van de Nieuwe Rotterd. Ct. zijn benoemdte Berlijn de heer M. van Blankenstein en te Rome dr. G. van Rynberk. De benoeming te Berlijn is geschied ter vervanging van mr. H. van der Vries, die wegens gezondheidsredenen zijn ontslag had gevraagd. De Nieuwe Courant bericht het over lijden van haar correspondent te Berlijn, den heer J. K. Koch Jzn., die ook provin ciale bladen van periodieke brieven voorzag. Koch is even veertig jaar geworden. Ruim zeven jaren is hij aan de N. Ct. verbonden geweest. De redactie brengt in warme be woordingen hulde aan zijn nagedachtenis. Uitvaart van Minister Bevers. Do plechtige uitvaartdiensten voor wijlen Minister Bevers hebben a. s. Donderdag te 's Gravenhage plaats in de H. Antoniuskerk en wél te 7.30, 8, 8.30 en 9 uur en te 10.30 de gezongen H. Mis van Requiem Onder hen, die het stoffelijk overschot van wijlen Minister Bevers riaar de laatste rust plaats geleidden, behoorde ook de secretaris generaal van het Departement, aan het hoofd waarvan de overledene stond, mr. Salverda de Grave. Men meldt uit 's Gravenhage De begrafenis van het Staten- en Raads lid, den heer v. d. Toorn, heeft plaats a.s. Woensdag op Oud Eik- en Duinen. De stoet vertrekt te 11 uur van het sterfhuis. Men meldt uit 's Hertogenbosch In zijne woonplaats Vucht is in den ouder dom van 90 jaar overleden de heer H. A. Banning, nestor der katholieke letterkundi gen, oud-hoofdredacteur-directeur van de Katholieke Illustratie, oud-medewerker van het „Dompertje van den Ouden Valentyn", ridder in de Oranje-Nassau-orde en begif tigd met het Kruis Pro Ecclesiae et Ponti- fice. De twist in deS. D. A. P. Mr. P. J. Troelstra heeft aan de afdeeling Amsterdam III van de S. D. A. P. medege deeld, dat hij bereid is, wanneer de partij een buitengewoon congres houdt, in de laatste week van Januari in genoemde afdee ling zijn bezwaren tegen enkele bestuurders en leden, behoorende tot de Tribune-groep, uiteen te zetten en zijn politiek standpunt te ontwikkelen. Mocht de partij zich tegen een bu'tenge- woon congres uitspreken, dan zou de vraag of hij zich verder nog beschikbaar kan stel len voor de Kamer, eerst op het Paaschcon- gres kunnen worden beslist, zoodat hij zich dan over de aanvaarding der candidatuur voor genoemde afdeeling eerst na dat congres zou kunnen uitlaten. Een nieuwe Shyloc k-c r e a- tie van Louis Bouwmeester Naar de Tel. verneemt, zal men deze maand nog Louis Bouwmeester kunnen toejuichen in een nieuwe Shylock-creatie Het Grand- Théatre heeft namelijk in studie genomen „Le juif de Vénise", het Shylock-stuk van een "Franschman.Sugné, dat in 1854 voor het eerst voor het voetlicht werd gebracht en indien men de kronieken uit dien tijd mag gelooven destijds veel indruk maak te Het heeft eenzelfde intrige als Sha kespeare's blijspel. Bij Sugné heeft Shylock een zoonen door een samenloop van om standigheden is deze juist degene, wien Shy lock een pond vleesch wil afhandig maken. Het werk zal met Louis Bouwmeester in de titelrol worden opgevoerd, onder den nanm „Shylock". Ameland uit zijn isole ment verlost. Men schrijft aan de L. Ct. uit Hollum, d.d. 5 Januari: Meldden we d.d. 31 December telegra fisch, dat Ameland sedert 28 December ge ïsoleerd was, nu kunnen we berichten, dat het postverkeer van AmelandHolwerd we der is geopend. Negen dagen zijn we van de buitenwereld afgesloten geweest. Verscheidene passagiers, waarbij zeelie den, die hun betrekking hierdoor moeten missen, waren hier totaal opgesloten. Op 31 December j.l. zijn er acht passagiers te voet van Holwerd naar Ameland geloopen. Verschrikkelijk was deze tocht. De weg was hun niet bekend. Des morgens 9 uur ver trokken ze van Holwerd, steeds door het ijs zakkend. Spoedig waren ze tot de knieën druipnat. Met bijkans bevroren voeten be reikten ze om 12 uur het oosteind van Ame land. De post echter beproefde ook dien dag de reis doch tevergeefs. Deze had echter den verkeerden weg genomen en zakte al heel spoedig tot den buik door het ijs en keerde weldra terug. Meermalen werd de reis door den postschipper en passagiers van Ameland beproefd, doch zij slaagden er niet in. Ein delijk viel de dooi in, maar er was zooveel ijs op de Wadden en er bleef zoo'n dikke mist hangen, dat er nog een paar dagen moesten verloopen eer de tocht ondernomen kon worden. Den 5en Januari eindelijk zou men de kans eens wagen, maar deze scheen zoo gering en de reis door de massa's ijs zoo gevaarlijk, dat de meeste passagiers niet mede durfden. Toch slaagde men boven ver wachting. Het is te hopen, dat Ameland's isolement voor dezen winter is opgeheven. Het postpersoneel op Ameland ontvangt een aangename verrassing de post van negen digen, waaronder die van Nieuwjaar. Een trouwe hit. Men meldt uit Bergen aan de „Alkm. Ct." Een niet onaardig voorval, dat ernstige ge volgen had kunnen hebben, doch tevens ge tuigt van het vernuftig instinct der dieren, had alhier plaats. Een inwoner dezer ge meente was met een alhier wonenden siga renfabrikant, die op bepaalde dagen den om trek bereist, des morgens uitgegaan. Des avonds arriveerde men in Alkmaar, alwaar de hit aan een boom werd vastgezet. De huisgenooten van eerstgenoemde, wo nende aan den Bergerweg, hoorden 's avonds het hun bekende rijtuig voorbijgaan en eeni- gen tijd later thuiskomen. Hoe vreemd ke ken zij echter op, toen niemand daar inzat. Wat bleek? De hit was van den boom los geraakt, had alleen den weg gevolgd, was voorbij het huis van zijn baas gegaan, om ongeveer 10 minuten loopens verder, als naar gewoonte den fabrikant aan zijn woning af te zetten, en keerde vervolgens op het erf van zijn baas zonder eenig ongeval terug. Een eigenaardig geval. Eenige dagen dezer week heeft de politie te Maastricht in bewaring gehad een vreem den kostganger, een huzaar van het Duit- sche leger. Hoe de huzaar te Maastricht gekomen was? Dat wist hij eigenlijk zelf niet. Het geval is zóó. Zondag werd hij in een Zuid-Limb. ge meente, zijn geboorteplaats, gearresteerd, juist toen hij aan zijn oude Heimath een bezoek wilde brengen. De veldwachter kreeg den huzaar in de gaten en legde beslag op hem, omdat... hij Nederlandsch deserteur was. Hoe dat komt? Wel ,de man is bij ons dienstplichtighij was geboren uit Duitsche ouderswoont in Duitschland, en moest ook daar soldaatje spelen. Wien komt de man toe? Ook al een moeielijke vraag, die wel langs diplomatieke» weg zal dienen te worden op gelost. Intusschen is de huzaar in groot tenue naar Den Bosch-gebracht, op bevel der Lim- burgsche Gedeputeerde Staten. Eerstdaags zal de Duitsche huzaar in een Nederlandsch infanterist worden gemeta- morphoseerd. Nu is de man weer Duitsch deserteur 1 Msb. Dertig huzaren gedeser teerd. Een dertigtal huzaren van de de pots te Haarlem heeft het garnizoen gisteren morgen eigendunkelijk verlaten. Vernomen wordt dat de aanleiding tot de sertie van een goede dertig huzaren van het depot te Haarlem wordt geweten aan over groot© strengheid van den commandant. Verwacht werd dat meer soldaten er van door zouden gaan, ondanks de tot hen ge richte waarschuwing. De Club deBienfaisance. De Hooge Raad deed gister uitspraak in de zaak van S. Politzer en J. J. B. A. Galinon, bestuurders van de Vereeniging Club Inter national de Bienfaisance te Amsterdam, mst eenige medebestuurders vervolgd wegens het deelnemen aan een bij wet verboden Ver eeniging, die gelegenheid gaf tot hazard spel. De Hooge Raad overwoog dat art. 456 Strafwetboek niet verbiodt het behalen van winst bij het gelegenheid geven tot hazard spel of het uitoefenen van dat spel in bedrijf maar alleen het tegengaan van verleiding van het publiek beoogt, 'erwijl de vraag of een localiteit voor het publiek toegankelijk is, niet afhangt van de omstandigheid of de toegang aan eenige catagorie van personen (in casu Nederlanders) is ontzegd. De Hooge Raad nam voorts als feitelijk vast staande aan, dat de requiranten als bestuur ders willens en wetens deelnamen aan een Vereeniging waarvan zij hot doel kenden De individueele meening der requiranten is hierbij niet van invloed. Eindelijk, dat ook uit handelingen en de wijze van optreden eener Vereeniging haar warkelijk doel kan blijken. De Hooge Raad verwierp alzoo het casa- tieberoep. De club de bienfaisance in liquidatie. Naar de directie der Het Amsterdamse he hul- leblijk aan H. M. de Koningin. Dmtrent het ontwerp van den heer K. P. C. Bazel van het huldeblijk, door het Am- fstordomsche comité aan te bieden aan H. M. Koningin, wordt vernomen, dat de wieg al worden Uitgevoerd in rozenliout met na&sief koper beslag, terwijl het Koninklijke trapen op oen der zijvlakken zal worden aan gebracht. Van binnen wordt de wieg afge- erkt met fluweel en kant. Aan H. M. is door het dames-comité de Taag gesteld, of Zij de garneering der wieg ©nscht in rose en blauw. H M. heeft daar op als Haar wensch to Kennen gegeven, dat hoofdkleur van de garneering gekozen worden lichtgroen, ovorgaand tot brons kleurig. Het werkstuk, waarvoor het kantwerk vervaardigd zal worden door de Rijksschool >oor Kunstnijverheid, zal half Maart afge- everd moeten worden.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2