Groote Jaarlijksohe Opruiming van RESTANTEN, So Easy p-nez C. H. DE JONG Rijkshengstveulendepöt Openbare Verkooping WOUTERLOOD'S SI PK ES' Schoeisel, FORTMANN en HEHENKAMP, Langestraat 63. STADSNIEUWS. ADVERTENTIÈN. A. C, ENGELBERTS en Go, te Bergen op Zoom. 9 Dekhengsten Apotheek. Effecten-Arbitrage Kantoor Gevraagd een Volontair Keukenmeid, P. G, KLUGT Go. W F. A. GROENHUIZEN, GROENTENMerk EN SOEPEN DE STER- De Koene Woudloopster Van f 3,75 voor f 2.34. SP Fijne Likeuren en Zeer Oude Qeuever ERVEN LUCAS BOLS van af heden 13 JANUARI, bij: De oorzaak van dezen aanslag moet lig gen in de omstandigheid, dat de portier al eenigen tijd met den bode onaangenaamhe den heeft gehad. De heer mr. F. Pen, wethouder en notaris te Baarn, hoopt den 30sten dezer den dag te herdenken, waarop hij 25 jaren geleden het notaris-ambt aldaar aanvaardde. Hilversum. Bij den gemeenteraad was van de vereeniging Werkverschaffing" ingekomen een verzoek om de vereeniging te vrijwaren tegen een mogelijk tekort bij de werkzaamheden voor de Holl. Spoor bij de Crailoosche brug, tot een maximum van f 2000. Met algemeene stemmen werd hier toe besloten, nadat de heer Nieuwenhuyzen den voorzitter had dank gezegd voor zijn bemoeiingen in deze zaak, welke voor vele werkloozen in de gemeente zoo'n goed ge volg had gehad. Aan de gascommissie werd een crediet verleend van f 10,000 voor de aanschaffing van het 19e en 20e honderdtal 'muntgas meters en een van f 130,000 voor verschil lende werken ten behoeve dier fabriek. Aan B. en W. werd verleend een crediet van f 12,700 voor uitbreiding van het rio- leeringsplan. Voornamelijk zal dit bedrag gebruikt worden voor verbetering van den waterafvoer in de Leeuwenstraat, Spoorstraat en Groest. Laren. Gisteren middag is op den Brink te Laren (Gooi) het vierjarig doch tertje van Dirk Majoor onder de tram ge raakt ,met het noodlottig gevolg, dat de bei de beentjes werden afgereden. Het kind werd naar de R. K. ziekenverpleging te Hilversum vervoerd. Gemeenteraad. (Vervolg) 1. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot den aanleg van een gedeeltelijken nieuwen verkeersweg tusschen Amersfoort en SoestdijkBaarn De Voorzitter deelt mede, dat de Touris- tenbond (A. N. W. B.) f 500 beschikbaar stelt voor een rijwielpad langs den nieuwen weg. (Applaus). De lieer V an -D u ij n e n, hulde bren gend aan het plan, zegt zich er geheel mee te kunnen vereenigen en tracht voor hen, die er nog niet zoo volkomen mee instem men, verschillende nieuwe gezichtspunten ten voordeele er van te openen. De heer J orissea meent wél met zijn meening alleen te zullen staan. In den win ter zullen z. i. een groot aantal personen toch den ouden weg wel volgen en vreemdelingen komen langs dien weg niet in de stad. Het doel van den aanleg zal niet bereikt worden. Het best ware terug te komen op het oude plan, nml. aanleg van den Ouden Soester- weg. Spr. zou liet punt willen aanhouden om B. en W. gelegenheid te geven eer9t plan nen voor den Ouden^ Soesterweg te maken. De heer Van Es veld vereenigt zich met den lof aan B. en W. voor het voorstel gebracht, dat zoo geheel kant en klaar aan den Raad werd aangeboden. Hij gelooft niet dai er later zoo veel meer eenstemmigheid zal heersehen. Z. i. behoort het werk even tueel voor rekening en onder eigen beheer van de gemeente te worden uitgevoerd. De heer Oosterveen schaart zich gaarne aan de zijde van de voorstanders. Door den aanleg gaat ook het Bergkwartier zeker vooruit. Eén ding zou Spr. wel in over weging willen geven, nml. niet 2, maar 4 rijen boomen te planten. De heer Gerritsen is van oordeel, dat men thans een kapitaal uitzet, dat bin nen afzienbaren' tijd ook rente zal afwerpen. Hij brengt dank aan den burgemeester en aan de commissieleden voor hun vele moeite en werkzaamheden. De heer Veis Heijn zal voor stem men. Hij motiveert zijn stem. De heer Plomp zegt, in antwoord op de opmerkingen van den heer Jorissen, dat ge tracht is een zoodanigen toestand te schep pen, dat de weg niet zal loopen idor het ar beiderskwartier, maai- door een mooiere stadswijk. Wij moeten ook de bewoners van Soest en Baarn naar Amersfoort lokken. Door den aanleg wordt niet één enkel bouw terrein gebaat, maar meerdere eigenaars van terreinen aan den voet van den Berg wor den eveneens gebaat. Spr geeft den heer Van Esveld den raad zijn voorstel terug te nemen. De lieer Jorissen verklaart nog niet overtuigd te zijn. De heer Hamers motiveert zijn stem „voor". Weth Celosse tracht den heer Jorissen duidelijk te maken waarom de ontworpen weg verkieselijk is boven den Ouden Soester weg. Hij wijst o. m. op het groot aantal eige naren aan dezen weg, waarmee men bij de voorbereiding zou hebben te doen gehad. Ook beantwoordt hij nog verachillende andere sprekers. De Voorzitter dankt voor de uitge sproken waardeering, waarna het voorstel in stemming komt en wordt aangenomen met 14 stemmen tegen 1. Alleen de heer Jorissen stemde tegen. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot het vaststellen eener verordening, regelende het bebouwen van gronden in de gemeente Amersfoort, bestemd voor open bebouwing. Aangenomen met algemeene stemmen. 3 Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot vaststelling van rooilijnen. Z. h. st. of d. alsvoren. 4. Vaststelling van een 5e suppletoir ko hier inkomstenbelasting, dienst 1908. Vastgesteld tot een bedrag van f 474.50. 5. Vaststelling van een 2e suppletoir ko hier straat belasting, dienst 1908. Vastgesteld tot een bedrag van f 18.71. 6. Behandeling van reclames in zake aan slagen inkomstenbelasting, dienst 1908. Hierdoor wordt het oorspronkelijk bedrag verminderd met f 17.50. Z. h. st. of d. vastgesteld. 7. Behandeling van reclames in zake aan slagen straatbelasting, dienst 1908. Hierdoor wordt het oorspronkelijke bedrag verminderd met een som van f 11.85. Alsvoren vastgesteld. 8 Verleenen van ontheffing in zake aan slagen inkomstenbelasting wegens vertrek en o vertijden, dienst 1908. Alsvoren verminderd met een bedrag van f 163.05. Z. h. st. of d. vastgesteld. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot het geven van verlof wegens ziekte aan de onderwijzeres Nijland-Duyster. Het verlof wordt verleend en aan B en W. opgedragen te voorzien in de tijdelijke vacature. 10. Benoeming van 2 leden voor het stem bureau van leden voor de K. v. K. en Fabr. Tot leden worden benoemd de hh. E. L. Visser en M. L. Celosse, tot plaatsvervan gende leden de heeren M. R. N. Oosterveen en D. Ruijs. Tot leden van de commissie voor bijstand in het beheer van „Birkhoven" worden de vier aftredende leden gekozen, nml. de hh. A M. Tromp van Holsfc, C. J. Plomp, A. H. van Kalken en Herm. Kroes. Bij de rondvraag zegt de heer Veis Hein lof en dank te willen brengen aan liet politie corps, in zake het flink optreden bij den laatsten brand in de gemeente. Eveneens aa'i onze brandweer, die moeilijk werk had te verrichten bij een koude als in dien bc- ■vyusten nacht. Spr. meent voorts de tolk te zijn van de ingezetenen, wanneer hij ook dank brengt aan den burgemeester als hoofd van de po litie, die gedurende den duur van 't gevaar, van l begin tot ein'de, is aanwezig geweest. Spr. hoopt, dat de burgemeester deze woor den aan de betrokken corporaties wil over brengen Ten slotte stelt hij de twee vragen wan neer kan de nieuwe brandladder worden ver wacht en kan er niet een betere regeling ge- tToffen worden voor snellere alarineering. De Voorzitter antwoordt, dat hij gaarne de woorden van dank aan de corpora ties zal overbrengen en dat bij persoonlijk ook gevoelig is voor de woorden van waar deering tot hem gesproken. Wat de brandladder betreft, deze is reed besteld, doch de bergplaats moet nog eerst "vergroot worden. Voor de alarmeering zijn door B. en W. reeds informaties ingewonnen bij het ge meentebestuur te Bussum, waar een nieuwe alarmeering wordt ingevoerd. De heer G erritsen wijst nog op de noodzakelijkheid van nachttelefoondienst in verband met brand. Naar wij vernemen, worden voor de verkiezing van 2 leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, op 14 Jan. a. s., aanbevolen de heeren S. van Vollenhoven en A. Eijsink. In plechtigen eenvoud werd gisteren middag op de algemeene begraafplaats aan den Soesterweg ter aarde besteld het stoffe lijke overschot van den heer J. C. van Eij- bergen. Niettegenstaande het gure weder, was er veel belangstelling. O. m. merkten we op deputaties van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente; van de Kiesvereeni- ging „Geloof en Liefde"; van de Brand weer en <zeer vele vrienden. En geen won der 1 Gedurende 40 achtereenvolgende ja ren bekleedde de heer v. E. het ambt van diaken in de Ned. Herv. Kerk, dat hij met groote nauwgezetheid vervulde, niet uit ge woonte, maar uit liefde tot zijn naaste. Vele jaren was hij departementshoofd van „Lief dadigheid" en door zijne langdurige erva ring in armenzorg was hij ook daar de rech te man op de rechte plaats. Gedragen door acht voormalige ambts broeders van den overledene, de diakenen der Ned. Herv. Gem., werd de kist in de groeve nedergelaten, onder het gezang van de kinderen der Gabrie-Mehenschool, waar van de heer v. E. 40 jaren regent en 26 jaren de ijverige secretaris was. Plechtig klonk het luid uit deze kindermonden over den stillen doodenakker „Jezus is mijn toeverlaat! Hij, nnjn Heiland is in 't leven; Zou ik dan niet aan God's raad Mij blijmoedig overgeven, Schoon der graven lange nacht Huiv'rend soms wordt ingewacht i Gez. 269 1. Ds. Meiners schetste de verdiensten van den overledene in treffende woorden e.n troostte de kinderen, die een trouwen, lief hebbenden vader hebben verloren. Onder het verlaten van de begraafplaat werd door de kinderen nog gezongen Psalm 84 6, nadat een schoonzoon Ledan! l ad voor de laatste eer. I'nudcl en Xljvcrheitl. De Vereeniging H. en N. hield gis teren avond tc 9 uur, ju het hotel „De Zwaan" haar maandvergadering. Dc voorzitter heet den leden allen wel kom op deze e ste vergadering in 't nieu we jaar, releveert den algemec-nen toestand over 1908, en vijst meer in Wijzonder op de finanti eel moeilijke tijd-. die achter ons liggen, waarbij hij v. rtiuwende woorden spreekt betreffende d gch- en wedlust van het Nederlandsclic irtcl Vervolgens spreekt hij over c1 'czaam- heden voor 1909 en hoopt dat tv r voor do ledc-n zoo cd mag word, a zij dit zich wcnschen. Daarna lees; t' secretaris ch notulen van de vergadertip d.tl. 15 De cember 1.1. die worden goedgekeurd. Aan de orde is de agenda. Punt 1. Bespreking formulier Arbeids contract. Het bestuur is bij de bestudee ring hiervan tot de conclusie gekomen, dat hoe minder in zoo'n contract staat, hoe een voudiger het is samengesteld, hoe beter het is. De lezing valt bijzonder mee en zij, die het wèl met hun werknemers meenen, zul len inzien dat zij reeds nu, zonder arbeids contract, voor hun ondergeschikten doen wat de wet straks van hen verlangt. De moeilijkste artikelen zijn: art. 1638 c e d en 1638 a-a, betreffende uitbetaling van loon voor tijden' waarin niet wordt ge werkt en betreffende het getuigschrift. De ze worden alsnu nader besproken. Ten slotte zegt de voorzitter dat door 't bestuur een model contract is opgemaakt waarvan aan alle deden een. exemplaar zal worden toegezonden. Voorts worden voor de dames aanbevolen de werkjes van Mr. Elout en Mr. van Hou ten over het arbeidscontract, meer speciaal betreffende de huur van dienstboden. Punt 2. Bespreking eener eventueele op richting eener N. V. Amersfoortsche Glas verzekering Maatschappij. Het bestuur -acht het wenschelijk dat cut niet uitgaat van de vereeniging. Echter zijn alle leden voor hun privé genegen, als voorloopig comité -een oproep te doen om personen hijeen te brengen, teneinde tot de oprichting van een dergelijke Maatschappij te geraken. Besloten wordt dat deze heeren alsnog den heer L A. Houbaer zullen vragen zijn medew-!<i:)g to willen verleenen om daar na de v- stappen te doen. Punt 3 illotage. Een nieuw lid wordt tot de aiging toegelaten. Pui. Iphrijven van den Midden stand sl f* een in Amsterdam te houd.-* m ag. Gestel', in len van het bestuur. Een schrijven van den heer Elink Schuur man betreffende inlichtingen over de rege ling der brandassurnnties alhier; alsmede n verslag betreffende een gehouden lezing r: „Hervorming der brandassuranties". De vergadering vereenigt zich met het plan om te trachten door genoemden heer hier ter ede een lezing te doen houden over boven vermeld onderwerp. De voorzitter heeft bezoek van verschil lende leden gehad om met hem te spreken over de telefoonaansluitingen, terwijl heden door den heer Gerritsen in den Raad een aanverwante kwestie is besproken. Het bestuur belooft de zaak ook weder ter hand te zullen nemen, om mede te wer ken aan mogèlijke verbeteringen. Voorts wordt nog medegedeeld, dat aan de leden een roode kaart is gezonden, en dat de behandeling onderwerp „arbeids beurs" tijdelijk wordt uitgedeeld. In de Remonstrantsche kerk zal Ds. F. Dijkema, van Rotterdam, morgen avond voor de leden van den Ned. Protestanten bond, Afd. Amersfoort, een lezing houden over „De Theosophie, beschouwd van vrij zinnig godsdienstig standpunt". Ook niet-leden kunnen toegang krijgen. Wel jammer dat deze lezing, evenals de vorige maal;, samenvalt met het abonne mentsconcert in Amicitxa. Wij herinneren no geven aan het morgen avond in Amicitia te geven abonne mentsconcert. „Mevrouw Thérèse Pott, de pianiste uit Keulen, die met den hier welbekenden vio loncellist I. Mossel zal optreden, na met hem een reis door Indië te hebben gedaan, heeft zich alom doen kennen als een prach tig begaafde klavierspeelster Haar spel maakt niet alleen indruk door kracht en groote vingervaardigheid, maar het dwingt ook tot luisteren door de hoogheid die uit de opvattingen spreekt, door den dichter lijken aanslag en door den zeldzamen kleur- rijkdom. Grandioos heeft zij Brahm s F moll so nate ten beste gegeven... enz." Aldus de N. R. C. van October jl. Men bericht ons, dat de zoo gunstig bekende Utrechtsche Onderwijzers Tooneel- vereeniging, wederom door de Afd. Amers foort van den Bond van Ned. Onderwijzers daartoe uitgenoodigd, a.s. Zondag avond hier ten tweeden male komt opvoeren de klucht „Jan Ongeluk". Was het bij de eer ste uitvoering te doen om zieken onderwij zers geldelijken steun te verleenen, nu wenscht bovengenoemde afdeeling door een zoo laag mogelijk gestelden toegangsprijs een ieder in de gelegenheid te stellen, het allervermakelijkste blijspel te kunnen zien opvoeren op een wijze, boven allen lof ver heven. De volle zalen, die de U. O. T. telkens trekt-, zullen het noodig maken, zich tijdig^ van kaarten te voorzien, wil men niet te leurgesteld worden. Amsterdam. Amersfoort. Dagsiyka telefonische verbinding met de Amsterdamsche Beurs. Proouratiskoudsr met Algemeens Yolmaeht te Amersfoort: J. CATTIE Plantsoen 10. Interc. Telephoon 188. Effecten, Coupons, Incasseeringen. Speculatieve Beurstransactiën a Ia Hausse en a la Baisse. Financiëele adviezen en Belegging, op grond van langdurige ervaring. Bewaring en Administratie van Fondsen. van op 28 Januaii 1909, dos middags 12 uur. Bezichtigingsdagen15 en 27 Januari a.s., telkens to 12 uur des middags. Signalementen on Voorwaarden van verkoop worden op franco aanvrage aan den Directeur, gratis toegezonden van af 12 Januari a.s. De Directeur van het Depót. KROMHOUT. De firma Wed. J. RAVE te Zwolle, vraagt tegen 1 April een PROVISOR Ext. Aanbiedingen met opgaaf van tegen woordigen werkkring en verlangd salaris, worden ten spoedigste ingewacht. te AMSTERDAM. van goeden huize. Zij die in staat zijn relatiën aan te brengen genieten de voorkeur. Br. fr. lett. Z. P. H. NIJGH EN VAN DITMAR's Alg. Adv.-Bur. Amsterdam. Tegen 1 Febr. b. z. a. een bekwame voor noodhulp, v. g. g. v. Br. fr. no. B 280 a/d. Zeister Boek- en Kunsthandel, Zeist. Nieuwe Hollandsche volle HARING, van de beste kwaliteit. Wij zenden direct uit de schependie dage lijks hier aankomen Per vaatje met 100 stuks t 2.75. Twee vaatjes (op één adres) 5.00. Ook uitstekend om te marineeren. Verzending naar alle spoorstations in Neder land tegen vooraf inzending van postwissel of tegen rembours. Haring Export lJmuiden (Holland). alleen de echte verkrijgbaar bij Instrumentmaker. Langstr. 42. t aan brillen en p-nez. PRIMA KWALITEIT. Denkt Er Aan. is een Boek om van te watertanden, een Boek vol met de zonderlingste avonturen. EET OP 1. Kapt. Mayne Beid. De Koene Wondloopster, groot werk met O prach tig gekleurde platen. Prijs f 1.50. 2. Allemansgading uit het groote levens boek, bijdragen op allerlei gebied. Prijs/" 1.—. 3. De Misdadiger en de misdaad, 1 dl. mot platen. Pr. f 0.90. 4. Nieuwe A (bum versjes, aan Liefde en Vriendschap gewijd. 1 dl. Alles. 1—-4, voor Een Gulden. GOED begrepenvoor den spotprijs van Te bekomen bij D. BOLLE, Bazaar van Goedkoope Boeken te Rotterdam. Franco na ontvangst vsn Postwissel f 1.waarop mel den: Pak Woudloopster. Echt Victoriawater duJ Uur 'ïbpUtis: /^/-, JÓ,20f 25CMJ~ 6ti-hcyHjbvLOjlJ. BOSCHBESSENJAM, BOSCH BESSENGELEI z. pitten, BOSCHBESSENSAP, BOSCH II ESS E.V WIJN, GEMAAKT VAN BLIFW'E BOSCHBESSEN. LEVERT OP MAAT alle soorten van ook gevoerd met vilt, Imitatie of natuurvacht. Extra ingericht «in schoei sel op maat tc leveren voor abnormale voeten. Reparation spoedig en billijk. Aanbevelend, als boven. Ter kennismaking zenden wy slechts éénmaal 5 paar heerlijke zachte Wollen Hee- rensokkeu van f 1.80 en 3 pr. extra mooie zwarte korte Dames-Kousen van f 1.95 voor f 2.34 franco. Hols' warden w«l nagemaakt «ach nlat geSrenaard. AMSTERDAM.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 3