KOLONIËN. BINNENLAND. U it den omtrek. Miepen en goederen op te beffen, omdat ►ostonrijk aan Turkije volledige voldoening ©eft toegezegd Van Maandag af zullen de Bt Triest komende stoombooten weer nor- taai kunnen lossen. Volgens een telegram uit Konstantinopel, donderdag afgezonden, was er in het boycot og»m Oostenrijkse he waren en de Oosten- ij ksche Lloyd nog geen verandering te be- peuren. Maar dokwerkers waren wel begon- ien een Ooetenrijksch schip te lossen. Ahmed Riza. voorzitter van de Kamer, iceft echter gezegd, dat het boycot weldra elegrafisch zal opgezegd worden. De correspondent van de Vossische Ztg. te iofia maakt melding van een gesprek, dat lij had met den Bulgaarschen minister-presi- lent Mali now over de kansen van eene schik king tuaschen Turkije en Bulgarije. De minister zeide, dat de oorzaak waarom de wensch tot het urt den weg ruimen van alle politieke en financieel© geschilpunten nog niet kon worden verwezenlijkt, niet in Sofia is te zoeken, maar hierin, dat van Bulgarije offers worden verlangd, die niet beantwoor den aan den financieelen en economischen toestand van de nationale waardigheid. Maar nu de veel moeielijker O os ten- rijksch-Turksche overeenstemming kan wor den verkregen, moet men hopen, dat ook de gemakkelijker Turksch-Bulgaarsche schik king zal worden bereikt. Hij verwacht daar toe „eene van gerechtigheidsgevoel door drongen Europeesche bemiddeling." De vergelijking met Oostenrijk-Hongarije gaat niet op, want, terwijl Oostenrijk voor tamelijk fictieve waarde een behoorlijk be drag als schadevergoeding heeft geboden, ontnam Bulgarije den Turken aanzienlijke materieele waarden (de Oost-Rumelische schatting en den Orientspoorweg en weigert daarvoor eene schadevergoeding te betalen, die ook maar half voldoende is. In het ex posé van den grootvizier in het Turksche parlement zijn te dien aanzien de puntjes op de i's gezetkort en bondig worden de ver schillende standpunten aldus aangegeven ,,In do onderhandelingen met den minister van handel Liapischew, die naar Konstanti- nopel gezonden was om in de vraag van eene compensatie van de Bulgaarsche schatting en van do schadevergoeding voor Oost-Ru- melie, alsmede over de waarde van den door IBulgarijo in beslag genomen spoorweg en andere vragen eene regeling te treffen, kwam men na verschillende berekeningen tot Ieen gekapitaliseerd bedrag van omstreeks 28,000,000 Turksche ponden. Liaptschew verklaarde echter, dat Bulgarije geen ver plichting tot betaling van eene bijdrago voor f do staatsschuld had. Wat de betalingen voor I Oost-Rum el ie betreft, verminderde hij op grond van verschillende door hem aange voerde redenen het bedrag tot 114,000 pond en kwam met bijberekening van de waarde van den in beslag genomen spoorweg tot een eindaanbod \an 82 millioen francs. Daar de aanneming van deze wijze van berekening ons onmogelijk was, hebben wij de bijlegging en het tusschen de beide partijen bestaande geschil overgelaten aan de conferentie, tot welker bijeenkomen werd besloten, en de on derhandeling gesloten. Konstantinopel, 16 Jan. De Turqtr e beweert uit welingelichte bron te hebben vernomen, dat Bulgarijo van plan zou zijn de strook van hot grondgebied van Ooftt-Roemeliö, die door Mahomedanen wordt bewoond, aan Turkije af te staan, als equivalent voor een gedeelte van de door de Porto gevorderde geldelijko schadeloostel ling. Turkije. Konstantinopel, 16 Jan. De sultan is ongesteld. De op gisteren bepaal de audiëntiën werden uitgesteld, maar het selauil ik had plaats. Konstantinopel, 16 Jan. In antwoord op de vraag waarom hij bij de Kamer nog niet de begrooting had ingediend voor het met 14 Maart -beginnende dienst jaar, verklaarde de minister van financiën, dat hij, ondanks de herhaalde bevelen sedert Augustus jl. gegeven, nog slechts de begroo ting van vier departementen had ontvangen. Hij heeft, voor zoover menschelijke kracht dit vermocht, getracht de begrooting op te maken, maar hij is daarin niet geslaagd. Alleen de bogrooting van ontvangsten is gereed Hij stelde voor die bogrooting offi cieus in te dienen, maar dit voorstel werd verworpen. Verscheidene sprekers vielen den minister heftig aan wegens deze vertraging, maar ten slotte werden de ophelderingen van den minister voldoende geacht. Een levendig debat ontstond over de vraag, die de grootvizier aan de Kamer on derwierp, wat er moest orden gedaan tegen over de bokleeders van hoogo waardig heden onder het vroegere stelsel, die ge vlucht zijn, zooals Fehmi Molhamo en Izzet, of die zich in staat van hechtenis bevinden of op vrijo voeten gesteld zijn. Dit debat wordt Maandag voortgezet. De minister van buitenlandache zaken Achmed Tewfit Pacha heeft, volgens de Os man Lloyd, verklaard, dat op voorstel van Engeland de beschermende mogendheden van Kreta besloten hebben, liet bestuur op Kreta voort te zetten op gelijke wijze als tot dus ver. Het Kreta-vraagstuk zal zoo min tus schen de Turksche en Grieksche regeering als op oene eventueelo conferentie behandeld worden. Alle beschermende mogendheden zijn het over dit punt reeds eens geworden Marokko. T a n g e r, 17 Jan. De Fransche ge zant Regnault is heden avond hier aange komen China. Peking, 16 Jan. De regent prins Tsjing heeft aan de Britsche en Amerikaan- sche gezanten verzekerd, dat het ontslag van Yoean Sji Kai volstrekt geen verande ring in de Chineeeche staatkunde mede brengt. Allerlei. Londen, 17 Jan. De Observer be richt, dat generaal Booth van de oogopera tie, die hij heeft ondergaan, in zóó ver her steld is, dat bepaald is dat hij over eenige dagen zijne buitenlandsche reis zal beginnen Hij zal Noorwegen, Zweden, Denemarken, Finland en Rusland bezoeken. New- York, 17 Jan. 15,000 man, betrokken bij de vervaardiging van hoeden, treden heden in stuking ten gevolge van de weigering van de fabrikanten om toe te staan het kentecken van hunne vereeniging te be vestigen aan de door hem gemaakte hoeden. W a s h i n g t o n, 1 7 J a n. Er zijn aan wijzingen, dat de regeering eene vervolging wegens laster heeft ingesteld tegen de New- York World en de Indianapolis News, we gens onlangs opgenomen artikelen, waarin beweerd wordt, dat er omkooperij heeft plaats gehad door of ten behoeve van de re geering in verband niet den aankoop van het Panamakanaal. De aardbeving in Zuid-ltalië. Messina, 16 Jan. In den afgeloo- pen nacht werden eenige lichte schokken gevoeld. Hedenmorgen om 7 40 stortten ten gevolge van een vrij hevigen golfvormigen schok eenige gescheurde muren in. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. 17 Jan. Gisterenavond om 10.30 en 10.45 kwamen twee schokken voor, die weer eenige muren deden instorten. Rome, 17 Jan. Volgens de Corriere d'Italia verklaarde de minister van oorlog, die in Rome is teruggekeerd, dat de onder steuningsdienst in Calabrië goed werkt. Li Messina constateerde de minister eene groote verwarring in de handelingen van de mili taire bevelhebbers. Hij verminderde het bui tensporig groote aantal hoofdofficieren, die generaal Mazza in zijn initiatief belemmer den. Het Journal verzekert, dat de minister van meening is, dat de staat van beleg niet moet worden verlengd. P a r ij s, 1 6 J a n. De Compagne du Midi heeft bekend gemaakt, dat bij het spoorwegongeluk te Piryoc bij Dax negen personen gewond werden. Volgens de Temps bleef Orville Wright, die zich met zijn zuster in den trein bevond, ongedeerd. Tweede telegra m. Twee gewon den verkeeren in hopeloozen toestandver der zijn 2 reizigers ernstig en 10 licht ge wond. Denver (Colorado), 16 Jan. Acht tien personen zijn gedood en dertig gewond doordat de Denver and Rio Grande-passa- gierstrein nabij Glenwoodsprings gisteren avond is verongelukt Denver, 16 Jan. Het ongeluk met den Rio Grande trein is te wijten aan eene botsing met een goederentrein, welke men bezig was op een zijspoor te brengen, ten einde de passagierstrein te laten passeeren. Beide machines liggen aan stukkende drawing-room car" is in den eersten tou- ristenwagon geschoven. Bijna alle doodeD waren inzittenden der drawing-room car. Denver (Colorada), 16 Jan. Bij de ramp met den Ilio Grande-trein zijn, naar men zegt, 50 personen verongelukt. Tweede telegram. De laatste schatting is 68 dooden. Denver, 17 J a i. De laatste berich ten melden, dat bij de spoorwegramp te Greenwood Springs 21 personen gedood en 40 gewond zijn. O OST -1N D IE. Nieuwe Groot-ambtenaren. De Commissie, belast met het afnemen van het voorbereidend examen voor den Neder- landscli-Indischen adminisratieven dienst en het groot-ambtenaarsaxamen heeft Maandag en Dinsdag j.l. in de Loge alhier de her examens afgenomen. Voor het voorbereidend examen had zich slechts één candidaat aan gemeld, n.l. de heer J. P. Verhuel, die ge slaagd is. Voor het groot ambtenaars-examen wa ren vijf candidaten ingeschreven. Twee daarvan werden afgewezen. Geslaagd zijn de heeren J F. Sigmond, A. Sangster en L. Praalder. (Java-Bode). Net afmaken van gevangenen. Blijkbaar in verband met het in de Twee de Kamer verhandelde, is, naar de Java- bode mededeelt in de Algemeene Order van den legercommandant van 4 November 1908 het volgende geschrapt: „Bij uitzondering kan zich het zeer bui tengewone geval voordoen, dat de aanwezig heid van gevangenen ernstig gevaar oplevert voor de veiligheid der patrouille. Aan het juiste oordeel van den patrouille-comman dant wordt dan overgeladen of hij zijn ge vangenen zal vrijlaten, alB zich daaronder geen voorname hoofden of aanvoerders van benden bevinden, dan wel neerleggen, in dien oorlogsnoodzaak en het groote gewicht, dat gehecht moet worden aan het onschade lijk maken van personen van invloed en ge zag bij de partij des verzete, den patrouille- commandant daartoe doen besluiten". De felle critiek, waaraan deze zinsnede zoowel in de Kamer als in de pers en ook van de zijde van het hoog militair gerechte hof heeft blootgestaan, zal tot die lastgeving wel de onmiddellijke aanleiding zijn ge weest. Door het terugnemen dezer bepaling en door een kleine toevoeging luiden de voor schriften omtrent het afmaken van gevange nen thans als volgt „Wanneer niettegenstaande de genomen maatregelen, het toch aan een of meer ge vangenen mocht gelukken, verzet te plegen (amok) of te ontvluchten, is de patrouille-, colonne-V of bivak-commandant gerechtigd op ben te laten schieten. Patrouille-, colonne- en bivak-comman danten houden van een en ander nauwgezet aanteekening in hunne rapporten en dag boeken, c. q. met omstandige cn volledige omschrijving der motieven voor de buiten gewone maatregelen, in de vorige alinea be doeld. Het afmaken van gevangenen, die zich rustig gedragen, wordt volstrekt verboden 1" Atjeh. De Sum. Post van 17 Dec. meldt: Gouverneur Swart vertrekt heden naar Buitenzorg. Hij is opgeroepen ter bespre king van belangrijke dienstzaken Door de regeering is machtiging ver leend tot den aanleg van een verder gedeel te van den weg door de Gajolanden, waar van de kosten geraamd zijn op bijna 500.000. Luitenant Drooglever is te Batavia aangekomen ter recruteering van militaire wielrijders voor Atjeh. Sum. Post. De Staatscourant van Zondag 17 en Maandag 18 Januari bevat o. m. de volgende kon. besluiten: benoem tot ridder in de Oranje-Nassau- orde L. R. v. d. Broek, predikant der Ne- derduitsch Hervormde gemeente te Brou wershaven op verzoek eervol ontslagen met pensioen, wegens langdurigen dienst, de generaal-ma- joor F. A. Thomese, hoofd-intendantde kolonel-intendant W. N. Roldanus, directeur van de Centrale magazijnen voor militaire kleeding en uitrusting; de luit.-kolonels- kwartiermeester D J. ten Klooster, belast met de mandateering, en J H. Marckel- bach, controleur van de inwendige adminis tratie der korpsen, eerste bureau; aan den generaal-majoor Thomese is Harer Majesteits dank betuigd voor de veeljarige en belangrijke diensten den lande bewezen, en aan den kolonel-intendant Roldanus de rang van generaal-majoor verleend; benoemd tot luitenant-kolonel-kwartier meester C. J. van Goor, hoofd der 8e afdee- ling aan het departement van oorlogtot majoor-kwartiermeester, hoofd der 8e afdee- ling aan het departement van oorlog, de ka- pitain-kwartiersmeester J. D. de Bloeme, werkzaam aan dat departement; tot kapi tein-kwartiermeester respectievelijk bij het 2e regiment vesting-artillerie, en toegevoegd aan de controle van de inwendige administra tie der korpsen, tweede bureau, de le luite nants-kwartiermeester A. Schimmel, van het 2e regiment infanterie, en J. Strooband, van de rijdende artillerie benoemd tot directeur van het postkan toor te Noordwolde L Meijer, thans com mies der posterijen en telegrafie 3e klasse tot idem 4e klasse H. E. A. Gastelaar, F. J i\ipperus, J. Langerhorst, L. Mulders, de eerste en de laatste thans surnumerair, de overigen adspirant-commies op verzoek ingetrokken de terbeschik kingstelling van L. Mascleé ter benoeming tot onderwijzer 3e klasse bij het openbaar Europeesch lager onderwijs in Ned.Indië; op verzoek eervol ontslagen als schoolop ziener in het arrondissement Hillegersberg A. A. van Elk, te Den Haag. tot ontvanger der direote belastingen, in voerrechten en accijnzen te Purmerend R. A. Rodenburg, ontvanger der directe belas tingen en accijnzen te Veendam tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Oosterland V. H. Heymans, adjunct-commies bij het departement van financiën te 's Gravenhage tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Appingedam F. Bruins, ont vanger derzelfde middelen te Willemstad tot ontvanger der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen te Makkum K. O. Gesner van der Voort, ontvanger der direc te belastingen en accijnzen te Bergeyk tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Dieren, J. A. de Bruyn Teng- bergen, ontvanger derdirecte belastingen invoerrechten en accijnzen te Zaandam; tot ontvanger der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen te Sluis P. J. de Bruijne, ontvanger derzelfde middelen te Anna Paulowna is ingetrokken de benoeming van den ont vanger der directe belastingen, invoerrech ten en accijnzen A. van der Werff te Beek (gemeente Ubbergen) tot ontvanger derzelf de middelen te Delfzijl, gedaan bij Kon. besluit van 5 December 1908, no. 42, met bevestiging in zijne tegenwoordige betrek king als ontvanger te Beek (gem. Ubber gen); is benoemd tot ontvanger der directe be lastingen, invoerrechten en accijnzen te Delfzijl J. M. H. van de Ven, ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Hil- varenbeek. Door Hare Majesteit de Koningin is, uit het magazijn van den heer Bosman, opticien te 's Gravenhage, aangekocht een zeer fraaie gramophone met piëdestal en een aantal platen, een geschenk van onze Koningin aan het Gasthuis voor melaat- schen in Suriname. Zaterdag is het instru ment afgezonden aan mevrouw FockDof- fegnies, echtgenoot© van den gouverneur, die voor de bestemming verder zorg draagt Huldeblijk aan H. M. de Koningin. Het ligt in, de bedoeling van het Hoornsche damescomité tot aanbieding van een huldebl k aan H. M. de Koningin, om te trachten verdere versnippering van krachten, althans wat Noordholland betreft, te voorkomen. Met het comité te Alkmaar wil het zien te geraken tot het aanbieden van één geschenk namens Noordholland bo ven het IJ, waar Haarlem dan buiten zou vallen. Men heeft zich bereids in verbinding gesteld met hei comité Zaandam, dat reeds eerder was opgericht, met het verzoek, zich alsnog bij de andere comités aan te sluiten Is Zaandam hiertoe niet bereid, dan zal men in elk geval trachten te komen tot samenwerking met de districten Alk maar, Hoorn, Purmerend, Enkhuizen en den Helder. Op initiatief van mevrouw C. Raupp Allard, ecTitgenoote van den burgemeester te Tilburg, zal een dames-comité gevormd worden, ten einde bij do blijde gebeurtenis H. M. een geschenk aan te bieden. Vrijdag a.s. komt Z K. H. Prins Hendrik aan den Hoek van Holland, om met de nieuwe stoomreddingboot „Prins der Nederlanden" een proeftocht te houden. Op verlangen van den Prins zulleu door de reddingsbrigade oefeningen in de eerste hulp bij zeerampen gehouden worden Z. K H. de Prins der Nederlanden heeft aanvaard het ^beschermheerschap van de tentoonstelling van Kunstvoorwerpen aan Haagsche ingezetenen toebehoorende, die in de maand Februari a.s. zal gehouden worden en waarvan de opbrengst zal worden ter hand gesteld aan het comitté voor de werkloosheid te dier stede. Consul-generaal Knobel. De Z. A. P schrijft: „Mevrouw Knopel zal eerlang de terug reis naar Zuid-Afrika aanvaarden. Wij zien in den terugkeer van het gezin van den consul-generaal der Nederlanden te Pre toria een aanwijzing, dat deze ambtenaar, wiens werkzaamheden men in Transvaal in het algemeen zeer op prijs stelt, zijn post blijft innemen, waarover wij ons zeer ver heugen." Nederland n Venezuela. De Haagsche correspondent van de Frankf. Ztg verzoekt aan het Hbld. mede te deelen, dat hij in zijn bericht over de onderhande lingen met Venezuela betreffende de ver hoogde douane-rechten niet gemeld had, zijn inlichtingen ontvangen te hebben aan het Departement van Buitenlandsche Zaken te 's Gravenhage. De ingenieur herinnert, dat de hoogst verdienstelijke ingenieur Jan Dionys Evers a.s. Woensdag zijn tachtigsten verjaardag zal vieren. Voor den spoorwegaanleg heeft deze bekwame man in verschillende betrek kingen zeer gewichtige diensten bewezen. Vooral bij het moeilijk werk van ontwerpen en uitvoeren van spoorwegbruggen toonde hij zich geheel op de hoogte. Hem werd in 1885 het ridderkruis van den Ned.Leeuw geschonken Mr. H. P. G. Quack. Naar wij vernemen, heeft mr. H. P. G. Quack, te Amsterdam, Zaterdag een ernstige operatie ondergaan, met gelukkigen afloop. (N. R. Ct.) In Den Haag is op 62-jarigen leeftijd overleden de gejïens. luitenant-generaal van het Indische leger L. Swart. Deze wist door zijtie uitmuntende eigenschappen van den laagsten tot de hoogste rangen in het In dische leger op te klimmen. In 1897 werd hij tot luitenant-generaal benoemd en nam hij het commando over het Indische leger van generaal Swart over. Door kunde en dapperheid onderscheidde hij zich herhaal delijk op het krijgstooneel. Deswege, na de expeditie tegen Tenom (1884) werd hij eerst vermeld. De Militaire Willemsorde 4e klasse verwierf hij toen ook wegens de krijgsver richtingen op Atjehin 1894 werd hij tot de derde klasse bevorderd, wegens zijn roem volle daden als militair commandant van Lombok. In 1900 verliet Swart den militai ren dienst met pensioen. Eene verbetering In het telegrafische verkeer tus schen Nederland en Neder 1.- I n d i Door den hoofdinspecteur van den post- en telegraafdienst in Ned.-Indië, is het besluit genomen dat van 5 December 1.1. af uitsluitend voor de afwikkeling van het internationaal telegraafverkeer, de dienst op de betrokken kantoren zal aanvangen Op het gedeelte MenadoSitoebondo da gelijks met uitzondering van Zondag- en Maandagmorgen om 5 uur 's morgens (Mid den-Java-tijd) en op het redeelte Stioebondo, Soerabaja, Semarang of Batavia (Weltevre den) om 6 uur, 's morgens, zulks met het oog op het verschil in plaatselijken tijd tus schen Java en Celebes. Op Zondagmorgen zal de dienst wegens technische werkzaamheden eerst om 8 uur kunnen aanvangen, terwijl des Maandagmor gens wegens den voorafgaanden Zondag wei nig berichtenwisseling voorkomt, en dus op dien morgen het tijdstip v~n opening op 7 uur is vastgesteld. Des Zondagsavonds zullen de telegraaf kantoren tusschen Menado en Batavia vroeg gesloten worden doch op all andere avon den zal de dienst, met inbegrip der bestel ling, tot 10 uur (Midden-Java-tijd) worden voortgezet.' Door bovenstaand besluit is een belang rijke verbetering in het telegrafische verkeer tusschen Nederland en Ned.-Indië, vice versa, gebracht. Door de late opening dier telegraafkantoren ondervonden telegrammen, welke 's avonds van hier verzonden, 's nachts of 's morgens vroeg ginds aan kwamen, wel vertraging, terwijl de vroege sluiting ook belemmerend werkte op de door seining en aflevering van uit Nederland ont vangen telegrammen, en de verzending van berichten naar hier. Meer dan de Eastern extension Telegraph Co. ondervond de Duitsch-Nederlandsche Telegraaf-Maatschappij hiervan de bezwa ren, omdat de kabels der eerstgenoemde En- gelsche onderneming te Batavia eindigen doch die der Duitsch-Nederlandsche Tele graaf-Maatschappij te Menado, zoodat tele grammen langs den Duitsch-Nederlandschen weg, (via SiberiëYap), te Menado aange komen, verder naar de bestemmingsplaatsen door den gouvernementstelegraafdienst wot- den doorgeseind. Het besluit van den hoofdinspecteur van dien dienst komt dus in 't bijzonder aan de Du i tsch-Nederl andsche telegraaf verbin ding met onze koloniën ten goede, voor zooverre vroeger nog wel vertraging in de doorsei ning tusschen de plaats van bestemming of verzending in Ned.-Indië en Menado voor kwam door de late opening en vroege sluiting der telegraafkantoren op het traject Mena doBatavia. De re 1 1 e t j es teBreda. Vrij dagavond hebben te Breda opnieuw sta kersrelletjes plaats gehad. Talrijke arresta ties werden gedaan wegens deelneming aan samenscholingen en het gooien met steenen. Heden avond zullen de arbeidswilligen door maréchaussées te paard naar huis worden gebracht. De inbraak met geweld pleging te Groningen. Als ver moedelijke dader van de inbraak met geweld pleging bij den heer De Vries, rentenier te Groningen, is aangehouden zekere H. P., die niet heel gunstig bekend staat. Een pet was bij de vlucht achtergelaten. De toestand van den heer De V. is vrij gunstig. - Een nieuw soort oplich ters. Vrijdag is op het Groote Kerkplein te Amsterdam aangehouden zekere C., die onder voorgeven gevangenbewaarder te zijn vrouwen bezocht, wier mannen in de gevan genis zitten en deze valsehelijk namens haai mannen om geld vroeg voor versnaperingen, Treinongeval. Op het sta tionsterrein te Tilburg is Zaterdagmiddag de remmer van Hoek uit Rotterdam door een goederentrein aangereden en gedood. Door den trein aangere den. Op het stationsterrein te Roosendaal werd gisterenavond de arbeider R. aangere den, met het gevolg, dat hem het rechter been werd af gekneld. Gasverstikking. Zaterdagmor gen is een monteur op het terrein der gasfa briek te Heemstede, bij het afkoppelen van een nieter door het ontsnappende gas ge stikt. Brand te Rotterdam. Zater dagnacht half vier ontdekten agenten van politie te Rotterdam brand in het perceel 72 aan de Goudschwagenstraat, waarin ge vestigd is de handel in byouterieën en hee- ren-mode-artifcelen van J. Thomassen, welk pand des nachts onbewoond is. De agenten slaagden er in de ijzeren deur van het rol luik, waarmede de geheele onderpui afgeslo ten is, te forceeren. De brand woedde op de eerste verdieping, dienende tot magazijn en kantoor, en had zich door een luchtgat ook medegedeeld aan de tweede verdieping. In ruim één uur tijds was de brand ge- bluscht met 5 slangen op de waterleiding. De eerste verdieping brandde geheel uit en de tweede verdieping achter gedeeltelijk. Het winkelhuis bleef gespaard, doch be kwam veel waterschade. Th. was verzekerd voor f 29,000. De oorzaak is vermoedelijk, dat gisteren avond bij de reparatie van de lift een kaars gebruikt is, welke toen is omgevallen. Het Engelsche stoomschip „Trunkby" met ijzererts van Passages, cargadoors W. H. Muller en Co. is in den nacht van Zater dag op Zondag om half twee bij het binnen komen van den Waterweg door het storm weer aan de Zuiderpier gestrand. De equipage, 24 man, werd gered door de reddingsboot „President, van Heel", en aan den Hoek aangebracht. Het schip ligt tot 't dek onder water en zal vermoedelijk met e lading totaal ver loren zijn School- en Kerknieuws. Pr of. W. A. Heek er. t Heden over leed te Delft, in den ouderdom van 91 jaar, de oud-hoogleeraar in de geschiedenis aan de uni versiteit te Groningen W. A. Heóker. rOnder talloos vele blijken van warme belangstelling heeft d r. A. W. Brons- v e ld Zaterdag zijn 70ste geboortedag gevierd. De salons ten huize van den be minden predikant waren als herschapen in een grooten bloemenhofniet minder dan 42 manden en bouquetten werden den jubilaris vandaag toegezonden als bewijzen van sym pathie en vriendschap, als uitingen va:i dankbaarheid in velerlei opzicht. Met name noemen wij slechts bloemstukken van hot Tehuis voor Vrouwen, van het Kinderzie kenhuis, van onderwijzers en regenten dei- diaconiescholen enz. De post bezorgde geluk- wenschen in bundels tezamen gebonden, ter wijl de telegraaf een stapel telegrammen deed verrijzen te 8 uur van ochtend begon nen, hield de stroom van felicitaties pas in het late namiddaguur op. Ds. Bronsveld was aan alle kanten omringd door hulde blijken en zal zeker Zaterdag wel zéér dui delijk hebben bemerkt hoe hij hier gedragen wordt door een sterke liefde van zoovelen die in den loop der jaren zijn raad of steun mochten leeren waardeeren. Tusschen 2 en 4 uur stond het m i stil van bezoekers die den 70-jarige persoonlijk de hand wilden komen drukken. Afzonder lijk mogen wel even worden genoemd vlo burgemeester, mr. Baron Van Lynden, Jhr. mr. Röell, de voorzitter der Tweede Ka mer, Jhr. mr. Huydecoper, lid van Ged puteerden, vele hoogleeraren, alle ambtge- nooten, den kerkeraad der Hervormde Ge meente, kerkvoogden enz. enz., teveel om er een volledige opsomming van te kunnen geven. Talrijke geschenken werden boven dien ontvangen, zoadat de dag was als één lange feestjubel, die voor den jarige onver getelijk zal blijven. Het muziekkorps uit de Lauwerecht ha 1 hem Zaterdagavond een serenade willen bren gen, maar ds Bronsveld had daarvoor be dankt. De Vereeniging voor Kerkgezang had, hopende dat de jubilaris Zondag zou preeken, in de kerk eenige liederen w^lei zingenmaar ds. Bronsveld trad Zondag niet op, zoodat deze hulde nu zeker Zondag 24 dezer zal plaats hebben. Utrecht. De overdracht van het ge- denkteeken voor wijlen den heer H. A. van Beuningen is bepaald op 27 Januari a.s., des namiddags half drie, in de Handels beurs aan het Vreeburg. rZaterdagmorgen werden door den offi cier van justitie te Utrecht twee kippendie ven gebracht, die heel wat op hun kerfstok Wijken te hebben. Den laatsten tijd wer den in den omtrek van Baarn, Soest, de Vuursche en de Bilt honderden kippen en eenden gestolen, nog de vorige week onder Soestdijk 59 kippen in één nacht. Politie lag op de loer, maar kon geen dieven op heeterdaad snappen. In den nacht van Woensdag op Donderdag verdwenen er we derom 60 kippen bij een landbouwer te Soest; de rijkspolitie toog den volgenden dag naar de markt van Barneveld en trof daar de haele verzameling kippen aan, plus de daders van den diefstal. Ze werden ge arresteerd en gevangen gehouden. Den vol genden nacht werden evenwel wederom 25

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2