ROOMBOTER So Easy p-nez Lumay's Maagbitter. Bedrijfskapitaal LISSONE's Reizen. Reclame Dekens. STADSNIEUWS. ADVERTENTIËN. A. C, ENGELBERTS en Go. Zit- en Slaapkamer, Credietbank INSPECTRICE-POSITIE. v Mr. VAN ROMONDT VIS, te Zeist, verlangt met 1 Februari een Palfrenier, P. G. Werkmeid. Tweede Meisje P. G, KLUGT Go. „HET HUIS TER AA" „De Hagespelers", HAMLET, W. F. A. GROENHUIZEN, „Lenteliederen". S. MOOLENAAR. Firma J. A. H. WAGENAAR, Leidsche Wollen Dekens; spotgoedkoop! FORTMANN HEHENKAMP, „INVEIITA". te Station De Bilt. ELECTRISCHE WARMKRUIKEN. fijnste kruidenbitter, overtreft alle andere soort gelijke bitteren in smaak en fijnheid. kippen vermist in den zelfden omtrek, zoo dat het vermoeden voor de hand ligt, dat de bende nog méér leden telt. Allerwegen is thans gemeente- en rijkspolitie in de weer om de dieven te ontdekken. Zaterdagmorgen kwamen de twee reeds aangehoudenen te Utrecht aan, ze werden na verhoor naar het Huis van Bewaring over gebracht. Bijna iederen nacht verdwijnen er nog in de dorpen ten noorden van Utrecht kippen, eenden of geiten. Er schij nen dus wel brutale individuen aan 't werk te zijn. Men meldt uil Doorn Zaterdagmorgen overleed alhier, in den ouderdom van 60 jaren, tengevolge van een noodlottig ongeval met paard en rijtuig, onze algemeen geachte en beminde burge meester, de heer H. H. A. J. baron de Geer van Jutfaas. Bijna dertig jaren stond hij aan het hoofd dezer schoone gemeente, en gedurende dien tijd wist hij zich door zijn veelzijdige ontwikkeling en buitengewone gaven bij zijn gemeentenaren geacht en be mind te maken. Zijn plotseling verscheiden maakt dan ook een diepen indruk te dezer plaatse. Over liet ongeluk, den burgemeester over komen, leest men nog het volgende Vrijdagavond omstreeks half zeven reed baron De Geer in zijn rijtuig van Wijk bij Duurstede naar Doorn. Door een of ander ongelukkig toeval moet het paard een zij sprong hebben gemaakt, zoodat het rijtuigje tegen een der telegraafpalen langs den weg werd, geslagen. De burgemeester viel door den srnck tegen de straat en bleef daar be wusteloos liggen. Zoo vond hem hevig bloe dend de Langbroeksche molenaar Van Vee- len, die hem zoo goed en kwaad het ging in het rijtuigje tilde en in allerijl naar Doorn terugreed. Onmiddellijk werden de beide ge- neesheeren Van Dam en Van Laer ontbo den, doch het mocht hun niet gelukken het leven te behouden. Zonder bij kennis- te zijn gekomen is de burgemeester hedenmorgen om half negen overleden. Men schrijft nader uit Doorn, d.d. 17 Januari Even plotseling als onverwachts is onze ge meente in diepen rouw gedompeld. De bur gemeester, H. H. A. J. baron de Geer van Jutfaas is te midden van zijn. gezin en >"an zijn werkkring uit het leven gerukt in den ouderdom van 60 jaren. De nog zoo krach tige figuur, vol levenslust en ambitie voor zijn ambtelijke betrekkingen is niet meer. Diepen indruk heeft zijn verscheiden, zoowel in als buiten de gemeente gemaakt en har telijke en deelnemende bewijzen van belang stelling werden gisteren en heden in ruime mate aan de familie ten sterfhuize gebracht. Bijna 29 jaren stond de overledene aan het hoofd dezer gemeente en aan die van Maarn, daarbij tevens de functiën van secre taris vervullende. Met groote waardeering werden zijn on verdroten ijver en belangstelling in alles wat het welzijn zijner gemeenten betrof, er kend, getuige nog de herinnering aan de luisterrijke wijze, waarop den 6. Februari 1905 zijn zilveren ambtsfeest ter dezer plaat se werd gevierd. Als volontair ter secretarie te Amerongen in 1872 zijn eerste opleiding in de gemeente administratie genoten hebbende, mocht hij zich reeds in 1874 benoemd zien tot secretaris van Driebergen en Rijzenburg. Reeds in Mei 1875 werd hij door Z. M. den Koning benoemd tot burgemeester van Ylst, welke plaats hij in 1876 verwisselde voor de meer belangrijke Friesche gemeente Dan- tumadeel. In 1880 werd hij geroepen om aan het hoofd dezer gemeente en die van Maarn te staan, waar hij kort daarop tevens tot secretaris werd benoemd. Dat hij zich wel dra gezien en bemind wist te maken, bleek alras, toen men hem in September 1883 met overgroote meerderheid van stemmen als lid van den Raad koos. We zullen hier de kolommen van dit blad niet vullen met eene opsomming van alles wat onder zijne voortreffelijke leiding en met zijne, medewerking te dezer plaatse tot stand is gekomen. Zij, die de geschiedenis van Doorn in de laatste dertig jaren heb ben kunnen gadeslaan, kunnen de vooruit gang en bloei onzer schoone plaats bcoor- deelen. Ook op kerkelijk terrein gaf hij zijne krachten, jaren lang was hij secretaris kerkvoogd der Ned. Herv. gem. Het ver- eenigingsleven vond in hem steeds een krachtige steun en hulp, zoodat zijn heen gaan voor tal van vereenigingen een groot verlies is te achten. Zijn nagedachtenis zal in dankbare her innering verblijven. De begraving zal plaats hebben op Woensdag den 20. dezer, des namiddags ten IJ ure, op de algemeene burgerlijke be graafplaats alhier. B u s s u m. De feestcommissie voor Ko ninginnedag is reeds thans bezig aan het programma voor 31 Augustus. Er zullen n.l. verschillende wedstrijden worden gehouden, welke een nog al lang durige vooroefening eischen en wel in wiel- r ij den, schermen, landschap- en caricatuur- teekenen, het bespelen van verschillende muziek-instrumenten enz. Verder zal er zij n een wedstrijd voor be- geleiders van hondenkarren. Hamlet. Zooals aan onze lezers bekend is, wordt a.s. Maandag in Amicitia, Shakes peare s „Hamlet" door de „Hagespelers", onder leiding van Eduard Verkade, opge voerd. Gaarne medewerkend om deze kunst-ver- eeniging te steunen, meenen wij niet beter te kunnen doen dan de voorstelling met het ondervolgende in te leiden. Inhoud. Claudius, koning van Denemarken, heeft zijn broeder Hamlet, den vorigen koning, vergiftigd, en door het huwelijk met diens weduwe, koningin Geertruide, zich van de regeering verzekerd. Zoo is de kans van op volging voorloopig verloren geraakt voor Hamlet, den zoon. Hamlet, een gevoelige en verbeeldings-volle man, in wien veel aan wezig is wat de geest koninklijk doet zijn, leeft sinds dien aan het hof te Elseneur, ge plaagd door vermoedens, zwaarmoedig ver langend zijn studiën te hervatten aan Wit tenberg's hoogeschool. Hij haat zijn oom, den indringer, en vooral wordt hij gekrenkt in zijn kinderlijke gevoelens, omdat zijn moeder, de koningin, zijn vader, dien hij hoog vereert, zoo spoedig kon vergeten voor den uiterlijk en innerlijk minderwaar digen oom. Bij den aanvang van het spel is er een scherpe wacht op het plat van het kasteel, dat uitzicht heeft op de zee. Er wordt een inval gevreesd van den energieken Noor- schen prins Fortinbras, die de landen terug wenscht te winnen, door zijn vader in gere geld gevecht verloren aan Hamiets vader. Op dit plat komt, tijdens de nachtwaak, de schim spoken van Hamlet's vader, uitge rust ten oorlog. Prins Hamlet, gewaar schuwd door zijn vriendenHoratio, Mar cellus en Bernardo, waakt den volgenden nacht mede en herkent ontroerd het beeld van zijn vader; hij laat zich medevoeren door den geest en hoort de ware en zijn ver moedens bevestigende toedracht van het plotseling sterven. In dit plechtige samen zijn laat hij de taak zich opleggen, de mis daad te wreken en de daarop gevolgde schande. En onder de stemming van den zwaar gevoelden last, maakt zijn verbeel ding zich een denkbeeld hoe te handelen hij doet zijn vrienden geheimhouding zwe ren en verzoekt hun niet verbaasd te zijn, bij wijlen hem de rol te zien spelen van een gek. Volgens zijn plan, verschijnt hij in het tweede bedrijf als een geesteskranke, ge bruik makend van het recht eens dwazen, tegenover elk die zijn argwaan heeft. Hij wikt en weegt, de verschijning kon een dwaalgeest toch zijn, en zweept zijn gedach ten op voor zijn groote taak. Hij offert er alles aan op. Hij heeft de liefde van Ophe lia, de dochter van Polonius, den raadsman van de krooji, hij verliest haar in den troe bel zijner verwikkelingen en verstoort haar geestvermogen s De toevallige aankomst van een tooneel- spelersgroep geeft leiding <aan zijn verbeel ding. Van een oud tooneelspel, gelijkend in hoofdzaak op wat de verschijning hem ont hulde, maakt hij gebruik om zijn misdadi- gen oom te ontmaskeren. En als bij de ver tooning, in het -derde 'bedrijf, de schuldige koning buiten zich zeiven geraakt is hij uit gelaten om de zekerheid, die hij verkreeg. Doch ook dan doet hij niets, niets als de gelegenheid zich aanbiedt en hij den koning in zijn afzondering kan treffen. Zooals een dichter, die het plan blijft vertroetelen van een groot poëem, maar er geen woord van neerschrijft, aarzelt hij bij alles wat niet op de hoogte is van zijn wraak-gedachte. Daarentegen doet hij iets onvoorziens en het ergste wat hij doen kon, hij bevlekt zijn verbeelding. In het begin van het ge- richtgesprek met zijn moeder, in haar ka mer, waar de geest hem nog eens verschijnt, en hem alleen, verslaat hij, in groote op winding geraakt, een verkeerde, hij door steekt Polonius, die achter het behang staat te luisteren. En zoo heeft hij diens zoon Laërtes tot zijn natuurlijken vijand gemaakt en jaagt hij Ophelia voor goed in den waan zin, die haar doodt. 'n Gevaarlijk persoon geworden, voor iedereen te vreezen, heeft hij zelf nu de re den geschapen, dat de sluwe koning hem kan bannen van het hof. Schijnbaar met een opdracht, en in gezelschap van zijn vroegere speelmakkers, de hovelingen Guil- denstern en Rosenkrantz wordt hij naar Engeland gestuurd. Inderdaad zijn zij de dragers van een staatsstuk, waarin wordt geëischt en beschreven, hem uit den weg te ruimen. Hij weet echter het schelmstuk te verijdelen en vervolgens, het schip door een kaper geënterd zijnde, raakt hij gevangen en wordt uitgeschud, teruggezet op Deen- schen grond. De brief, waarin hij zijn lan ding meldt, verschrikt den koning zeer listig weet deze -de wraakzucht van Laërtes aan te wenden tot een nieuw plan, hem on schadelijk te maken. In het laatste bedrijf verschijnt Hamlet met zijn eenigen vriend Horatio op het kerkhof van Elseneur en hoort er het on verschillige leven spotten uit de monden der grafmakers boven den open kuil voor Ophe lia. Feitelijk is hier Hamlet reeds een ge slagen man. Hij strijdt wel met Laërtes maar walgend loopt hij heen, en uit een daarop volgend .gesprek met Horatia blijkt dat hij zich maar laat gaan. Tot dat in het 6pel met de degens zich het treurspel ver vult en hij, zelf stervend, den hem opgeleg- den last volbrengt. Plotseling, onberede neerd, doodt hij den schuldigen koning, 'zooals hij Polonius doodde. Fortinbras, de daadmensch, komt ten slotte en neemt bezit van den troon. Verkade zelf schrijft als inleiding „Eene voorstelling van Hamlet, de tekst zooals wij deze bezitten neemt, in zijn ge heel gespeeld onder de gunstige omstandig heden minstens vier-en-een-half-uur in be slag. Een publiek van onze dagen zal in den regel niet langer -dan een goede drie uur met onverzwakte aandacht in den schouwburg verblijven. Deze redenen deden mij besluiten in den oorspronkelijken tekst bekortingen aan te brengen. Ik achtte mij gerechtigd zulks te doen ook daardoor, wijl ik meende dat het mij mogelijk zou zijn, niettegenstaande deze bekortingen, het drama als geheel innerlijk intact te laten. Daarbij stelde ik mij het volgende tot taak: Het stuk Hamlet in stand te laten, me; andere woorden, de onderlinge waarde der verschillende figuren in het treurspel te behouden, de onderlinge, zoo noodzakelijk voor het contrast tusschen de Hamlet-figuur en zijn omgeving. Gemaakte bekortingen in den oorspron kelijken tekst trachtte ik hier en daar door minder-tijd-eischend spel weder aan te vul len. Bij het bekorten had ik do „bewerkingen" van Henri Irving en de veel betere van For bes Robertson, voor oogen, doch ik behoef de minder dan een van beide kunstenaars te schrappen, waar ik, dank zij mijne too- neelinrichting voor Hamlet, geen rekening behoef te houden met tijdverlies, veroor zaakt door tooneelveranderingen. Bij het vaststellen dezer tooneelinrieh- ting stelde ik mij tot taak, de voordeelen van de Elisabeth- of 8hakcspeare-stage te behouden, n.l. het kunnen doorspelen van de verschillende tafreelen in ieder bedrijf met uitsluiting van stemming- en tijdroo- vende pauzes, zonder den gerechten eisch van een hedendaagsch publiek te verwaar- loozen duidelijke indicatie der plaats van handeling. Ik trachtte daarbij de fout der invoering van zoogenaamde procenium-scènes te ver mijden, bij welke laatste steeds een de- eenheid-verstorend contrast ontstaat tus schen het spel vóór het procenium-afsluit- gordijn en het spel in het daarachter opge stelde naturalistische decor. Voor het verkregen picturale resultaat ben ik veel dank verschuldigd aan mej. Cato Neeb, die datgene wat ik aangaf aan costumeering-in-geïdealiseerden-vorm, voor mij verwezenlijkte, terwijl ik voorts een goeden steun had aan den heer Frans Cle- ton, bij de uitvoering van mijne ontwerpen voor het decor. Ten slotte volgt hier een aanduiding der tafereelen Eerste bedrijf Eerste tafreelEen zaal in het kasteel tweede tafr. een staatszaalderde tafr. een kamer van Polonius; vierde tafr.: het kasteel-platvijfde tafr. een meer verwij derd gedeelte van het plat. Tweede bedrijf Eerste tafreelEen kamer van Polonius tweede tafr. een kamer in 't kasteel Derde bedrijf Eerste tafreelEen kamer in 't kasteel tweede tafr. een staatszaalderde tafr. een kapel in 't kasteelvierde tafr. een kamer van de Koningin. Pauze (15 minuten.) Vierde bedrijf Eerste tafreelEen kamer in 't kasteel tweede tafr. een kamer van Poloniusder de tafr. een kamer in 't kasteel. Vijfde bedrijf Eerste tafreelEen kerkhoftweede tafr. een binnenplaats in 't kasteel. Het Utrechtsche Onderwijzers-Too- neel gezelschap trad gisterenavond nu voor de derde maal in Amicitia op en gaf, voor een uitverkochte zaal, het leuke blijspel „Jan Ongeluk". Dat het gezelschap een zeer groot succes had behoeft nauwelijks gezegd, en er is alweer duidelijk gebleken, dat volksvoor stellingen hier altijd groote kans van sla gen. hebben. De muziek van het strijk-ensemble „Phrynis" droeg er ook toe bij om de aan gename stemming in de zaal te verhoogen. Quick's derde elftal werd gisteren middag op het Leusderveld door U. V. V. III (Utrecht) met 41 geklopt. Dc Neutrale Schildersgezellen.erofmi- g ng alhier heeft het besluit gen> uen, zich af te scheiden van den Ned. Schil dor sgczf l- lenbond Onder de rubriek „Uit den Omtrek" vindt men een en ander vermeld omtrent plannen voor wedstrijden, op Koninginne dag to Bussum te houden. Het denkbeeld schijnt ons nog al origi neel toe. Misschien kan de commissie uit de Oran je-vereeni ging alhier er iets van overnemen. Stoomvaartberichten. Opgave agentschap Alex. Mackintosh Co. Het stoomschip „Koning Willem III" van de Mij. „Nederland", vertrok 14 Jan. van Batavia. Het stoomschip „Vondel" van de Mij. „Nederland", vertrok 15 Jan. van Lissabon. Posterijen. Onbestelbare brieven postkantoor Amersfoort, verzonden le helft Jan. 1909. Brieven (binnenland)A. Alsbog, rijzi- ger, Amsterdam; J. Miolleman, Amster dam VolbedaDe Jong, den Haag, Letter W. W., 1 Briefkaarten (binnenland): J. van Amers foort, AmerongenFieks Koening, Amers foort, R. W. Klop, Amsterdam, D. J. Blom, HilversumS. Hamersveld, Hooglander veen Kerkkamp, NijmegenH. Hiehle, Utrecht; H. Koeling, op den Wetering; J. van Bremmer, Zutphen. 3 briefkaarten zonder adres, 51 stuks drukwerken. Brieven (buitenland): J. van den Broeke, BruxellesJohanna van Beek, Neudorf, Mr. Jb. Twist, New-YorkN. v. Eijkelen- burg Recklinghausen S. de Jager, Vrind- kop (Duitsehland)H. van Slooten (Duitschland)H. Hassenberg Hemering, (Duitsehland). Briefkaartoi (buitenland): Adolf Burr1, Mündelheim2 stuks drukwerken. Faillissement P. v. fl. HOVEN De Curator maakt bekend, dat de lijst ohr door hem voorloopig erkende schuldvorderingen heden door hem ter Griffie van de Arrondisse- ments-Rechtbank te Amsterdam en van het Kantongerecht te Hilversum is gedeponeerd ter kostelooze inzage voor de crediteuren. De Verificatie-vergadering zal worden gehouden op 25 Januari a. s., v. m. tells/4uur in het Paleis van Justitie te Amsterdam. Dé Curator, Mr. V. H. RUTGERS. Hilversum, Graaf Florislaan 6.) 10 Januari 1909. Amsterdam. Amersfoort. Dagelijks telefonische verbinding met de Amsterdainsebe Beurs. Procuratiehouder met Algemeene Volmacht te Amersfoort J. CATTIE Plantsoen 10. Interc. Telephone 188. Effecten, Coupons, Incasseeringen. Speculatieve Beurstransactiën a la Hansse en a la Baisse. Financiëele adviezen en Belegging, op grond van langdurige ervaring. Bewaring en Administratie van Fondsen. Gevraagd van 1 Mei tot 1 Sept. d. a. v., in- of nabij Amersfoort, een gemeubileerde met middageten en volledige bedie ning. voor eene familie met 2 kinderen tus schen 2 en 4 jaar. Aanbiedingen met prijsopgaveletter B bureau van dit blad. verstrekt geld voor handel en privé van af f 200.— zonder levensverz. op maandel. en wekel. aflossing. Rente en voorw. bill. Brieven franco no. 20, aan Bookh. Geest 5, 's Hage. met en zonder aflossing, rente en voovw. bill., in soliede gevallen zonder borg, geheimh. verz. Br. No. 15 aan RENS' Boekh. do Witstr. 97, 's Ilage. Een Verz. Mpij., die zich uitsl. belast mot het verzekeren van inw. Dienstpersoneel, vraagt voor Amersfoort en omstreken een energieke DAME, uit den gegoeden stand, als INSPECTRIC'E dezer Mpij. Aanvang Salaris f 400.per jaar, met maandelijk- sche verhooging plus emolnmenten. Br. Oude Molstraat 5a den Haag. Vrij van dienst. Brieven franco of in persoon, Wittovrouwensingel 14, te Utrecht. Mevrouw GODIN DE BEAUFORT, Kasteel „Maarsbergen" te Maarsbergen zoektdoor ongesteldheid van de vorige, met 1 Mei een flinke WERKMEID liefst van buiten goed bekend met de wasch en wat kunnende koken, P. G., en van goede getuigen voorzien. Er biedt zicli aan met half Febr. een burgermeisje, P. G., kunnende naaien on strijken, als of assistentie in dc huishouding. Zij is v. g. g. v. Br. lett. Z 1 Adv.-Bur. Vianen. aan L. VAN DIJK^ Nieuwe Hollandscbe volle HARING. van de beste kwaliteit. Wij zenden direct uit de schependie dage lijks hier aankomen Per vaatje met 100 stuks I 2.75. Twee vaatjes (op één adres) 5.00. Ook uitstekend om te marineeren. Verzending naar alle spoorstations in Neder land tegen vooraf inzending van postwissel of tegen rembours. Haring Export IJmuiden (Holland). Beste - goedkoopste in gebruik is de Zuivere GERECHTIGD tot het voeren van het RIJKSBOTERMERK. (Nederlandsch Wapen met Bijschriften) A t 1.— per pakje van Kilo van de N. V. De Model Boerderij te DOORWERTH bij ARNHEM. Verzending per post voor rek. des ontvangers. Aan onbekenden tegen rembours. Schouwburg - Utrecht. onder leiding van den Heer E. VERKADE. Donderdag 21 Januari 1909. Prins van Denemarken. Treurspel in 5 bedrijven door WILLIAM SHAKESPEARE, in de vertaling van JACOBUS VAN LOOY, in 16 Tafereelen ten tooneele gebracht. Aanvang half acht nre. Prijzen der plaatsen Balcon f 2.25, Stalles en le Amphitheater f 2.lo Zijloge f 1.75BaignoiroH en 2e Amphitheater f 1.50; Parterro f 1.3e Amphitheater ƒ0.80; 2e Zijloge 0.75; 4e Amphitheater 0.50, Gaanderij 0.30. PlaatsbesprekingVoor Aandeelhouders Dinsdag van 10 tot 12 uur. Voor het publiek denzelfdcn dag (na loting) van 1 tot 3 uur, verder Woensdag en Donderdag van 10 tot 12 en van 1 tot 3 uur. alleen de echte, verkrijgbaar bij Instrumentmaker. Langstr. 42. Reparatiën aan brillen en p-naz. vF.its<m:\K\ Zes gedichten van JOH* v. VEEN-MISSET, voor eene zangstem met Piano-begeleiding gecomponeerd door 17e werk. Prijs f 1,20. Verkrijgbaar in eiken Muziekhandel en bij den uitgever Hof-, Muziek- en Pianohandel. Ol'DKERKHOF 30, UTRECHT. 18 Januari en 1 Febr. naar Parijs en Versailles, 6 dagen £5. 1 Februari naar Egypte en den Nijl. 6 Februari naar St. Moritz ter bijwoning der ijsfeesten. 13 Februari naar het beroemde Carnaval to Nice. Eind Februari naar het Heilige Land. 1 en 22 Maart naar Midden-Italiö, Rome, Napels, Sorrento. 8 Maart naar de Fransche en Italiaansche Riviera. 8 Maart naar het interessante Algiers. 16 Maart naar Middon- en Zuid-Spanje. Progr.'s t\ 10 ets per stuk, Singel 155, Amsterdam. Alleenreizenden gebruikt onze uitstekende hotelcoupons. Echt Victoriawater OBEH1.4HNSTEIN een persoons f 3.75, twee - 5. Magazijnen van Tapijten en Beddenartikelen LANGESTRAAT 63, over de Krommestr. Telefoon 88. Fabriek van Instrumenten en Electrisclie Apparaten Export over de geheele wereld. Eenig fabrikant M. F. GOOSSENS, Venlo. Hofleverancier van Hare Majesteit de Koningin. Verkrijgbaar in alle Café's ©n R©stAuranl3"©©rsto Rang en bij de voornaamsto Firma's. In Amersfoort bij: J. A. SCHOTKKVIAX (en gros): DE t.KEEF, Café „De Arend"; Café-Reafaurant VAN INEN.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 3