stadsnTeïïws7 Uit den omtrek. de gistereu de Duitsche Rijksvlag van het geznutscbapsgebouw van Duitschland aan den Langen Vijverborg te 's Oravenhage Ook van het kerkgebouw der Duitsch- Evangeli9che gemeente, aan het Bleyenbuvg, was de Duitsche vlag ontplooid. Uit het gebouw van het gezantschap to s Oravenhage van. Oostenrijk-Hongarijc een der bij den Driebond met Duitschland aangesloten landen, waren gisteren de vlag gen van Oostenrijk-Hongarije uitgestoken ter gelegenheid van den 50en verjaardag van Keizer Wilhelm. Nedsrland en Venezuela. Men schrijft uit 's Oravenhage: Sedert het eerste onderhoud van den mi nister van Buitenl&ndsche Zaken met den Venezolaanschen afgevaardigde dr. Paul, hebben nog geen ventere mondelinge bespre kingen plaats gehad, doch zijn de ouderlian deJiugeu tussciien onze regeoring en dr. Paul sohruteiijk govoord. Kaar verluidt betreffen deze niet slechts het wegruimen der bestaan- do moeilijkheden, doch evenzeer het voorko men in de toekomst van dergelijke gespan non verhoudingen, als tussciien Nederland en Venezuela bestaan hebben. Do loop der onderhandelingen zal wellicht medebrengon, dat dr. Paul langer hier ter suae blijf, dan a.s. Zaterdag, gelijk aanvan kelijk zijn voornemen was, aangezien hij niet wenscht te vertrekken voordat alle gerezen (juaestien zijn opgelost en hij goenerlei on- gunstigen indruk omtrent Venezuela wil achterlaten. Van hier zal liij naar Parijs vertrekken om daar nog cenigo zaken te regelen, alvo rens hij nuar Londen gaat. Dr. Paul ontving gisterenmiddag te 4 uur, in tegenwoordigheid van zijn secretaris, in 't Hotel des Indes eenige afgevaardigden, w.o. ook een dames-lid van het bestuur van het Comité voor Vrede en Overleg met Ve nezuela. Hieromtrent kan nog-het volgende worden medegedeeld. De bezoekers gaven uiting aan hunne in- gonomenheid met de vriendschappelijke be ëindiging van het bestaande conflict en had den in den loop van het gesprek, dat in 't Engelsch werd gevoerd, ook gelegenheid te wijzen op de noodzakelijkheid, dat het be ginsel van den wereldvrede, -dat door het Comité wordt voorgestaan, steeds meer veld wiune, en spraken voorts den wensch uit, dat ook de zending van dr. Paul in Europa daar toe zou mogen bijdragen. Dr. Paul, die den indruk maakte een be zadigd en ernstig man te zijn, verklaarde zich gevoelig voor de goede bedoelingem van het Comité en verzekorde met voldoening, dat de onderhandelingen tusschen den Ne- derlandschen minister van Buitenlandsche Zaken en hein alle hoop govon, dat deze tot oen bevredigend resultaat zullen leiden. Zijn regeering is den vrede zeer welgezind. Dr. Paul uitte da beste wensolien voor land en volk. Op de in de eerste helft van Februari te Utrecht te houden vergadering zal het be stuur voorstellen het Comité te ontbinden en over to gaan tot de vorming van ceai Neder - land8chen Vredebond. Nader blijkt dat de tegenwoordige aterkto der scheepsmacht, die in verband met de moeilijkheden met Venezuela, in de West-Indische wateren aanwezig is, door terugkeer naar Nederland van Hr. Ms. Friesland geen vermindering ondergaat, maat op hetzelfde getal blijft. Hr. Ms. Utrecht, op reis daarheen, ver vangt dadelijk na aankomst de Friesland en de Gelderland blijft ook nog in de West. Min. llegout en de Eerste Kamer. Naar aanleiding van berichten in Limburgsche bladen, waarin de wensclie- lijkheid werd uitgesproken, dat de minister van waterstaat, mr. Regout, weder tot lid der Eerste Kamer zou worden bonoemd, om zulks in ieder geval tot na de Juni-verkie zingen te blijven, heeft de Haagsche cor respondent van de Tel. zich tot den minis ter zei ven gewend. Zijne Excellentie verklaarde, dat hij ern stige bezwaren heeft om het lidmaatschap der Eerste Kamer, ook tijdens zijn minis terieel e loopbaan, to bekleeden. Er was uit Limbnrg wel aan d»n minister gevraagd, zich weder beschikbaar te stellen, maar Zijne Excellentie heeft geantwoord geen nieuwe candidatuur te kunnen aanvaarden. Volgens Do Standaard mag worden ver wacht, dat het anti-revolutionair program van actde uit niet meer dan deze vier punten zal bestaan 1. Uezinshoofdenkiesrecht; 2. Verplichte verzekering 3. Tariofsverkooging, en 4. Gelijkmaking van openbaar en bijzon der onderwijs ook voor sohoolbouw en sub sidie-uitkeering De centrale liberale kiesvereeniging Dreu- thina in het district Emmen, lieoft dr. P. H. Koessingh opnieuw candidaafc voor de Twee- do Kamer gesteld. Het Volk meldt, dat het bestuur der S. D. A. P. al reeds do volgende candidaturen voor de algemeene Kamerverkiezing heeft goedgekeurd Hoogezand Ter Laan, Veondam Sannes, Assen v. d. Heide, Franeker Helsdingen, Sohoterland A. H. Gerhard, Dokkum v. d. Heide, Tietjerksteradeel Vliegen, Weetstel- lingwerf Hugenlioltz, Steen wijk v. d. Heide, Zwolle Bergmeier, Enschedé v. Kol, Lo chom J. Kok, Zutphon Wibaut, Doetin- cliom Hermans, Arnhem Hermans, Utrecht I Troelstra, Utrecht II Mendels, Hoorn v. Kuijkhof, Alkmaar v. Kuijkhof, Amsterdam II Mendels, Amsterdam V Gerhard, Amster dam Vil Vliegen, Amsterdam VIII Duijs, Amsterdam IX Vliegen, Haarlem Troelstra, Leiden Mendels, Gouda Bergmoijer, Bodo- graven Spiekman, Delft K ter Laan, Schie dam v. Leeuwen, Rotterdam I Spiekman, Rotterdam IV Mendels, Rotterdam V J. ter Laan, Dordrecht v. Zadel hof f, Ridderkerk Bergmeier, Sliedrecht Spiekman, Den Haag I K. ter Laan, Middelburg Sannee, Ooet- burg Sannes, Breda v. d. Brink, Maastricht De Jonge. Vr ij stelling wegens broe der d i o n s t. Bij ar;. 55bis, vierde lid, sub o van het koninklijk besluit van 9 Ja nuari 1909 (Stbl. no. 10) is bepaald, dat voor volledige oefening bestemde lotelingen. die een cén jaar jongeren broeder bezitten, steeds tot de Maart ploeg zullen behooren, ook al zouden zij op grond van hun getrok ken lotingsnummer bestemd zijn om in de maand September te worden ingelijfd. Werd nl een loteling, die een één jaar jongeren broeder heeft, in September ingelijfd, dan zou hij aan dien jongeren broeder geen ïecht op vrijstelling wegens broederdieust kunnen geven, omdat die reden van vrijstel ling op 1 Augustus te voren reeds moet be staan De minister van binenlandsche zaken heeft thans de aandacht der commissarissen dor Koningin in de onderscheidene provin ciën er op gevestigd, dat deze bepaling ook geldt ten aanzien van de lotelingen der lich ting van 1909 en het dus wenschelijk is. da: aan deze autoriteiten alsnog zooveel mo gelijk opgaaf worde verstrekt, welke lotelin gen dier lichting een één jaar jongeren broe der bezitten. De lotelingen, die zich hebben opgegeven als in dit geval te verkeeren, zullen dan in Maart worden ingelijfd, zoo dat aan de jongere broeders het reoht op vrijstelling wegens broederdienst alsdan is verzekerd Men meldt uit 's Grarvenhage Jozef Israëls ontving gisteren ter gelegen heid van zijn 85. verjaardag een schat van bloemstukken, o.a. van Pulchri Studio, van de Hollandsche Teekenmaatschappij, van Arli et Amieitia en tallooze bezoeken. Des ochtends werkte hij op zijn atelier aan een drietal niouwe schilderstukkendes mid dags was er receptie en een familiediner be sloot den feestdag. Bij verschillende kunsthandelaren waren werken van den grijzen meester tentoon ge steld. De Duitsche gezant bij ons Hof, de heer Van Müller, begaf zich gisterenmiddag, ver gezeld van den attaché der legatie, graaf Von Perponcher, in opdracht van den rijks kanselier, vorst von Bülow, naar de woning van Jozef Israëls, om den vermaarden kun stenaar, namens den kanselier, geluk te wenschen met zijn 85 verjaardag. Men meldt nader uit "s Oravenhage: Ter receptie bij Jozef Israëls verschenen gisteren middag deputatiën vanPulchri Studio, welks voorzitter, de heer Ter Meu- len, namens het genootschap de gelukwen- schen aanbood. Ook de verschillende andere kunstgenootschappen en mede de vereeniging ,,Die Haghe" hadden deputatiën gezonden, om den meester te huldigen. Onder de tal rijke vrienden en vereerders die den jarige kwamen gelukwensclien, werden opgemerkt dr. ICuyper, mr. S. Van Houten en ds. J. A. Dyserinck. Deze had den vijf-en-tachtig jarige een gedicht gewijd met oen Hebreeuw- sche opdracht, zinspelende op hetgeen het boek Josua zegt over diens hoogen, krach- tigen leeftijd. Zoo geïnspireerd, brachten de beide mannen, de jubilaris en zijn bezoeker, elkander in het Hebreeuwsch een heilgroet en een wedergroet-. Ook de burgemeester der residentie kwam ter receptie om Israëls zijne gelukwenschen aan te bieden. m H. P. Mensinga. f Te Haarlem is in den ouderdom van 58 jaren overleden de heer H. P. Mensinga, van 7 Oct. 1901 tot 15 Juni 1905 directeur van het departe ment der Burgerlijke Openbare Werken in Noderl.-Indië. De overledene was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw en commandeur in de orde van Cambodja. H. P. Abrahams, f De Midd. Ot. vermeldt het overlijden" te 's Gravenliage van den heer H. P. Abrahams, vroeger eigenaar en hoofdredacteur van dat blad, vóór de heer H. L F. Pisuisse de redactio- neele leiding op zich nam. De heer Abrahams was een zeer werkzaam man, bij wien de liefde voor de journalistiek steeds bleef voortleven, ook nadat hij af scheid had genomen van de practijk. Daar van getuigde zijn bekend geschrift: „De Middelburgsche Courant van haar ontstaan tot de oprichting der Vennootschap ter voortzetting harer uitgifte 17581874. Tentoonstelling Avicul- tura. De vereeniging „Avicultura" zal van Vrijdag tot en met Zondag a.s. in de zalen vau hot K. Z. B. Genootschap te 's Gravenhage hare 24e groote internationale tentoonstelling van pluimvee, duiven, ko nijnen, vogels enz. houden. Het aantal in zendingen is nog grooter dan vorige jaren. Tal van prijzen zijn uitgeloofd, onder meer medailles beschikbaar gesteld door H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins en staats-eereprijzen voor de nutklassen voor fokstations, voor hoendertoomen en voor dekstations van konijnen. Tot de inzendin gen behooren er ook van Rijkspostduiven- stations en van de Rijksserum inrichting te Rotterdam. Hollandsche visschers naar Duitschland. Tegen de vol gende week vertrekt van Scheveningen naar Norderham in Duitschland een geheel vis- schersgezin, dat in dienst is getreden van een visscherij-maatschappij aldaar; de man nelijke leden om ter visscherij te gaan, de vrouwen om te boeten. Naar verluidt, wordt voor die Maatschap pij moeite gedaan om nog meer visschers- gezinnen van Scheveningen te doen overko men. Het nieu e arbeiders reglement voor de particu liere mijnen Naar aan de N. C. uit Heerlen wordt geseind, heeft het gepleegde overleg tusschen de afgovaardigden der mijn werkers en de directies der -ier particuliere mijnondernemingen in Zuid-Limburg tot een bevredigend resultaat geleid. Iu het nieuwe Arbeidsreglement zijn ter tegemoetkoming aan de bezwaren der arbei ders eenige wijzigingen aangebracht; de voor naamste daarvan zijn, dat de boeten (opge legd in 32 tot handhaving der goede orde en verzekering van de nakoming der ver plichtingen van de arbeiders) zijn verlaagd dat do arbeiders, indien niet uiterlijk binnen een week na opdracht van het werk over eenstemming over het taakloon zal zijn be reikt, recht zullen hebben op (en niet op zooals oorspronkelijk vas bepaald) van de gemiddelde dagelijksche verdienste geduren de de voorafgaande kalendermaand der ar beidersklasse, waartoe zij behooren. En ten slotte, dat gratificatiën zullen worden ver loend aan arbeiders, met meer dan 3 dienst jaren, welke bepaling iu het voorgelegde reglement niet voorkwam. Arbeidscontract Op alle sigarenfabrieken te Eindhoven, welker fir manten bij de Patroonsvereeniging zijn aan gesloten. alsmede die der firma Mignot en De Block is Zaterdagavond een contract aan de arbeiders uitgereikt, dat voor a. s. Za terdag gefceekend moet zijn ingeleverd. Wan neer dit niet geschiedt dan hebben de werk lieden tegen a. s. Maandag ontslag. Met de voorgestelde wijzigingen door de organisatie is geen rekening gehouden in het contract. Naar men verneemt hebben de besturen der organisatie aan de patroonsvereeniging voorgesteld het contract vooralsnog te laten rusten. De bcstuven der werkliedenvereni ging zouden dan de volledige verantwoorde lijkheid op zich nemen. De Dinsdagmorgen te Enschedé gehouden vergadering van de Commissie uit de Fabri kantenvereniging met de commissie uit de arbeiders der firma Nico ter Kuilo «k Zonen, had niet de verwachte resultaten. Ook de daarop gevolgde conferentie van eerstge noemde Commissie met de hoofdbesturen van „De Eendracht'' en „Unitas" leidde niet tot toenadering. De Commissie deelde mede, in opdracht te hebben uitsluitend te spreken over het arbeidscontract en fabrieks- reglement, terwijl de hoofdbesturen daar entegen eerst de grievenkwestie wilden be handeld hebben. Door deze besturen werd daarom aan de Commissie uit de Fabrikan tenvereniging in overweging gegeven met een nieuw mandaat te komen. Aangezien dit zeer waarschijnlijk niet zal gebeuren, zullen Maandag a. s. van 700 arbeiders der boven genoemde firma er ongeveer 500 geacht wor den nie meer bij haar in dienstbetrekking te zijn. De wevers, die op een 5-tal na het con tract niet teekenden, zijn meest allen ge organiseerd. Van de vaste arbeiders, die meerendeels geteekend heboen, behooren slechts enkelen tot eene organisatie. In de Dinsdagavond gehouden vergadering van ongeorganiseerde arbeiders der firma Nico ter Kuile Zonen met de besturen van „De Eendracht" en. „Unitas" werd eene oommissie van 7 leden (4 mannelijke en 3 vrouwelijke) benoemd tot geling van den steun voor deze arbeiders, wanneer zij het werk zullen moeten neerleggen. Men meldt uit Locheri aan „De Nieu we Crt In het schildersvak alhier is een conflict uitgobroken, terzake van het Arbeidscontract. Door een viertal patroons werden Zaterdag avond de werklieden uitgefloten, omdat zij het hun voorgelegde mdividueele Arbeids contract, dat h. i. voor hen te nadeelige bepalingen bevatte, weigerden te teekenen. De werklieden der overige patroons hebben daarop allen den arbeid neergelegd. Het ge schil is in handen van het hoofdbestuur van den Schildersgezellenbond, doch de patroons weigerden tot dusver daarmede te onderhan delen. De inwerkingtreding van de Wet op het Arbeidscontract met 1 Februari a. s. gaf het „Hbld." aanleiding, den voorzitter van den Alg. Ned. Diamantbewcrkersbond de vraag te stellen, of dit van i->vlood kan zijn op de verhoudingen in het diamantvak. De heer Polak meende van geen invloed. Schriftelijke arbeidsovereenkomst mogen de leden van den A. N. D. B. met hun patroon individueel niet aangaan, ingevolge bondsbe- sluit. Natuurlijk vallon de arbeidsovereen komsten in het. diamantvak ook onder de wet, maar de heer Polak meende, dat bv. de opzeggingstermijn van één week in het vervolg evenmin zal worden erkend door beide partijen, als dat bot nog toe gebeurt. Als er geen werk is, dan zullen de juweliers d. w. z. zij, die niet met vaste personee- len arbeiden ook geen werklieden noodig hebben en meteen gedaan geven, die nog in hun dienst warenals een werkman mor gen meer kan verdienen bij A„ dan vandaag bij B., dan zal hij in het vervolg wel even goed als thans des middags meedeelen, dat hij morgen niet terugkomt of het niet meededen, wat ook wel gobeurt. De vrijheid in dezen achtte de heer Polak van te groot belang voor beide partijen, dan dat de komende wet haar in de practijk zou inperken. Tegenspraak. In tegenspraak met een vorig bericht, verzoekt men de ,,N. R. Ct." te melden, 'at van een aan zegging van ontslag*aan het personeel van het Belgische Warenhuis te Rotterdam, geen sprake geweest is en dat dit ontslag voor- loopig ook niet zal plaats hebben. De dia man', enve r duist e- r i n g. De Belgische justitie heeft de Ant- werpsche kooplieden, die diamant van den ontrouwen commissionair Stokvis te Amster dam hebben gekocht, aan een streng en herhaald verhoor onderworpen. Het onder zoek had ten doel uit te maken of de bestede prijzen inderdaad zoo bedenkelijk laag zijn dat heling zou kunnen worden ten laste gelegd. De Antwerpsche juweliers hebben echter niet alleen beweerd, dat Stokvis veel meer voor de verkochte diamanten heeft gemaakt, dan hij aan de curatoren in z'jn faillissement heeft opgegeven, maar zij zijn er ook in ge slaagd hun bewering voor het Antwerpsche parket aannemelijk te maken. Bij dezen stand van zaken kan moeilijk langer worden aangenomen, dat Stokvis de geheele opbrengst der 5 ton verduisterde diamanten heeft verbruikt /ui gaten te stop pen, d. w. z. verloren transacties te dek ken. Curatoren hellen dan ook zoo ver nemen wij over tot meening, dat Stok vis een belangrijke som -;olds achterbaks moet hebben gehouden. Hij zelf houdt het i genedel vol, hand haaft zijn eerste verklaringen, dat de op brengsten van de elkander opvolgende ver- koopen gebruikt zijn, oin de (der te lage prijzen) steeds grooter wordende gaten te dekken, maar aan deze bewering wordt thans geen geloof meer gehecht Het onderzoek zal rog geruimen tijd vor deren, voordat in liet laillissement Stokvis de eerste verif;catie-vergadering wordt vast gesteld. In verband daarmee zal ook de iu- structie, inzake de in te stellen strafrechter lijke vervolging, voorloopig niet worden ge sloten. (Hbld.) Inbrekers aangehouden. Te Amsuidam zijn aangehouden D. V. en V., verdacht de bedrijvers van de inbraak te zijn bij dokter Valkenburg, te Bloemen- daal. Ei :i bedrag van ruim 100 en nog eenige kostbaarheden werden op hen bevon den. Zij zijn gevankelijk naar Bloemendnal overgebracht. Naar men nader uit Haarlem meldt, blijken de beide aangehoudenen, behalve de inbraak bij dokter Valkenburg te Bloemen- daal, nog urie andere inbraken in de ge meente Bloeniendaal gepleegd te hebben. Aangezien zij van nette afkomst zijn en werkzaam waren als broeders in het gesticht was de ve* Vnking niet op hen gevallen. Nog wordt gemeld Niet twee, doch vier personen zijn aangehouden, als schuldig aan de inbraak bij mevrouw Valkenburg te Bloemendaal. Twee er van zijn uit Meerenberg weggeloopen Etudenten. Het zijn jongelui van netten huize uit Amsterdam De politie meent zooals wij reeds berichtten - door hun aanhouding tevens op het spoor te zijn van nog heel wat andere zaakjes Doodgekneld. Terwijl een man op den O. Z. Achterburgwal te Amsterdam aan het verhuizen was, geraakte zijn 14- jarig kind, dat voor de handkar liep, tus schen dezen wagen en een van den anderen kant komende kar bekneld, met het noodlot tige gevolg, dat liet op weg naar het gast huis overleed. Aan b-i" and wonden over leden. Het kindje uit de Houtlaan te 's Grnvenlhage, dat Dinsdag tengevolge van het spelen met lucifers, ernstige brandwon den bekwam, is in het Ziekenhuis overleden. Spoorwego geval. Door tot nu toe onbekende oorzaak is giste ren de trein van de Geldersch-Over- ïjsselsche Lokaal Spoorweg, welke te 9.44 van Winterswijk naar Ruurloo vertrekt, gederailleerd. Een der baga gewagens kantelde, waardoor het ver keer gestremd werd. Met vereende krachten wist m- i in korten tijd'den weg echter weer vrij te maken. Persoonlijke ongelukken had den niet plaats. De treinen uit de richting Winterswijk kwamen met belangrijke ver traging aan. Stoomboot gestrand. De Middelharnische stoomboot, die Dinsdag morgen om vijf uur uit Middelharnis ver trok met omstreeks 150 passagiers, 30 stuks vee en veel vrachtgoed, liep drie kwartier later, den Haringvliet uitkomende en het Spui invarende, bij kalm weder en hoog water op den dijk, langs het Spui gelegen. Met eigen kracht kon de stoomboot niet vlot komen en de passagiers waren genoodzaakt tot 11 ure in den voormiddag aan boord te blijven, op welk tijdstip zij op de uit Rot terdam komende stoomboot „Onderneming" konden overgaan, die hen naa: Middelharnis terugbracht. Met dezelfde stoomboot hebben velen hunner later de reis naar Rotterlam ondernomen, op den terugweg het vee en veel goederen van de onveranderd op den dijk zittende Middelharnische boot overne mende. Deze stoomboot zit oo hoog buiten het vaarwater op den dijk, dat men bij laag wa ter daar bijna omheen kan loopen. De kapi- trein vertrok naar Rotterdam om assistentie te halen en te trachten door middel van een sleepboot de stoomboot bij hoog water vlot te krijgen. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorgekomen. G e v a a r 1 ij k ij s. De politie had gisteren op de vijvers in de Scheveningsche Boschjes de handen vol. Het ijs had door de kracht der zon en te vroeger berijding veel geleden, zoodat op tal van punten wak ken en scheuren ontstonden. 't Eerst liet de politie de groote water kom in welker midden het eendeneilandje ligt, ontruimen, maar dit ging niet vlot, daar de bewakingsomtrek te uitgestrekt was voor do paar dienaren, welke de brigadier te zijner beschikking had en waarvan hij er nog tusschentijds moest afstaan voor de be waking der Haringkade, waar 't ijs door de niet onderbroken scheepvaart, vooral van de petroleummotor-vaartuigen tusschen Scheve ningen en Rotterdam er brij zei d werd en ook de zon de broosheid voltooide. Zoolang mogelijk bleven de geen gevaar ziende schaatsenrijders en -rijdsters de over blijvende banen der vijvers bezetten en daar bleef 't dan ook krioelen meest van jeugdige liefhebbers. Menigeen - oest de waaghalzerij met een nat pak boeten en zelfs ging 't wel eens een weinig moeilijk om enkele jonge dames uit een wak op de ijsvlakte te bren gen, maar tot ernstige ongelukken kwam 't gelukkig niet Ook aan de Haringkade moest eenig klein goed boven water worden gebracht, maar hierbij bleef het. IJ s ongeluk. Gisterenmorgen is de vrouw van J. J„ te Schellingwoude, zoo danig op het ijs gevallen, dat zij spoedig daarna overleed. Het ijs-ongeluk te Gouda is gelukkig bij één slachtoffer gebleven. De twee jongens, die nog niet terecht waren, en waar naar tot laat in den avond werd gedregd, werden teruggevonden in een winkeltje, zittende bij de kachel, daar ze met hun natte kleeding niet naar huis durfden gaan. Do ouders van den eenen jongen, die ten zeerste ongerust waren, werden spoedig gerust gesteld, en de andere jongen (een wees) naar het weeshuis gebracht. Bij de school verdrongen zich honderden menschen, die zich kwamen overtuigen, of hun jongens wel binnen warendoctoren waren daar ook, om direct hulp te kunnen bieden, doch deze konden bij den laatstge- redde niet anders dan den dood constateeren. Te Schuddebeurs (bij Zieriksee) zijn Dins dag twee knaapjes van 9 en 6 jaar, door het ijs gezakt en verdronken. Men meldt uit Leeuwarden Op het Slotermeer is een onbekend geble ven schipper door het ijs gezakt en ver dronken. onder Langweer de zoon van de wed. De Boer aldaar Rlvlerbarichten. 27 Januari 1909. Keulen, diijfijs. -— Lobith, idem over een- tweede der rivierbreedte. - Nijmegen, idem over drie-vierde idem. St. Andries (Waal), idem over een-vierde idem. Arnhem over drie-vierde idem. Vreeswijk, idem over een-vierde idem. Westervoort, idem over drie-tiende idem. Kampen, voi drijfijs. Grave, eenig drijfijs. Gorinchem, vol drijfijs. Schoonhoven, idem. Krim pen. idem. Moerdijk, drijfijs over een vijfde der rivierbreedte. De Lek gaat vol drijfijs, de schipbrug is weggetrokken, overtocht per roeiboot, aan al de sluizen zijn schotbalken ingelaten. - IJ s. Men meldt uit Wageningeai De rivier de Rijn gaat weder vol drijf ijs. De scheepvaart, die ternauwernood was hervat, ligt nu opnieuw stil. De schepen komen de havens niet uit. Aan de veeren zijn overal de gierponten ingenomen en wordt de verbinding voorloopig nog onder houden door middel van de roeiboot. Alleen passagiers en kleine lasten worden overge bracht. Het water is sterk vallende. School- en Kerknieuw». Eenheid in den zang, Te Amsterdam is thans eene wijziging in het leer plan van alle scholen voor gewoon lager onder wijs (138) tot stand gekomen, waardoor er een heid zal komen in het zangonderwijs. Leerlingen van verschillende scholen zullen nu gedurende en na de schooljaren samen kunnen zingen, om dat zij hetzelfde repertoire hebben. Voor elk der drie hoogste leerjaren is een reeks van een- en tweestemmige liederen vastgesteld, die in elk geval geleerd moeten worden. Daartoe behooren onze lies te volksliederen. Aan den kerkeraad dei Ned. Herv. ge meente te Middelburg is met het oog op de te ontstane predikantsvacature door het aanstaand vertrek van ds. P. J. Molenaar, een adres, voor zien van 926 handt rekeningen, ingediend, hou dende verzoek om een confessioneel predikant te beroepen In de Handelsbeui-s te' Utrecht vond gasteren middag de officieele overdracht aan het gemeentebestuur plaats van het daar op gerichte gedenkteeken van wijlen den heer H. A. van Beuningen. De plechtigheid werd door verschillende autoriteiten, vertegenwoordigers van handel en nijverheid en tal van genoodigden bijge woond. Mevr. van Beuningen had zich laten verontschuldigen. Aanwezig waren echter kinderen en familieleden van den overlede ne, voorts burgemeester en wethouders van Utrecht, leden van den gemeenteraad, van de Provinciale Staten van dit gewest, van de Kamer van Koophandel, benevens de liee- von jlir mr. A. P. C. van Karriebeek en jhr. mr. J. Roel, leden van de Tweede Ka mer der Sta ten-Generaal. Het gedenkteeken bestaat uit een bronzen, zeer goed gelijkend borstbeeld van den over ledene, Vervaardigd door den heer Toon Du- puis, geplaatst op een bruin graniet voet stuk, hetwelk aan de voorzijde bewerkt is en waarin gebeiteld staatHendrik Adriaan van Beuningen 18411908. De heer A. C. Vink, oud-voorzitter van de Kamer van Koophandel en voorzitter van de commissie voor de oprichting van het ge denkteeken, die een rede zou uitspreken, was gisteren nacht plotseling zoo ongesteld ge worden, dat een operatie noodzakelijk werd. De heer H. F. Kol van Ouwerkerk, voor zitter van de Kamer van Koophandel, las nu de rede voor, huldigde de nagedachtenis van den heer van Beuningen en uitvoerig her denkend zijn werkzaam leven. Bij monde van den burgemeester, baron Van Lynden, werd het gedenkteeken door liet gemeentebestuur aanvaard. De oudste zoon des overledenen, de heer W. van Beuningen, dankte namens de fami lie. rHare Majesteit de Koningin-Moeder heeft twee groote zilveren medailles, gesla gen op den stempel van Hare Majesteit, aan de hoofdcommissie voor de groote Tuinbouw tentoonstelling te Zeist in 1909, doen toe komen. Hilversum. Gisteren heeft men een tweeden inbreker gearresteerd, die betrok ken is bij de inbraak in de P. van Loolaan. Door twee rechercheurs werd hij uit zijn wo ning aan de Gasthuisstraat gehaald en naar het politiebureau overgebracht. Men vermoedt dat hij ook onlangs de groote inbraak te Baarn heeft gepleegd. Reeds heeft men hem met enkele personen van daar geconfronteerd. Vee n en daal. Drie studenten van de Landbouwschool te Wageningen hebben op de Vaart alhier met zeer veel moeite en le vensgevaar een knaap gered, die in een wak was gereden. Bij de wedstrijden van den Kon. Ond. off. schermbond verwierf de sergeant J. Ham van het 5e Reg. Infant, den 3en prijs in afd. II. personeel geweer. In afd. III, pers. sabel behaalde de zadel maker Pierik van het le reg. Huzaren den 2en prijs. De wedstrijden op schaatsen, uitge schreven voor onderofficieren en minderen van het 5e Regiment Infanterie, hadden gis teren plaats op de ijsbaan „De Maat", on der begunstiging van heerlijk winterweer. De muziek van het korps, onder directie van den heer Bikkers, verhoogde de zeer aangename stemming En druk dat het was op „De Maat" 1 's Middags was het zóó vol, dat op som mige plaatsen op de buitenbanen men bijna niet behoorlijk kon uitslaan. Jammer dat die banen zoo verwaarloosd waren. De ondernemer schijnt te vergeten, dat de rijders, die hun abonnement of en tree betaald hebben, mogen eischen, dat er

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2