BINNENLAND. Bulgarljft. Het bericht uit Petersburg, dat sommige Bulgaarsche kringen den overgang van allo kinderen van Koning Ferdinand tot het or thodoxe geloof wenschen, wordt, volgens de Neue Freie Presse. in Sofia als volkomen ongegrond aangeduid. Rusland heeft zulk een wensch niet geuit, en in Bulgarije denkt niemand er aan. Uit Salouiki wordt bericht, dat Bulgaar echo officieren voortgaan, ondanks den Turkschen bewakingsdienst, in de plaatsen aan de grens in het Turksche gebied wape nen uit te doelen. Ook worden van Bulgaar - sche zijde de militaire toebereidselen op stra tegisch gewichtige punten voortgezet. De Balkancrisit. De oorlogsschadevergoeding, die Turkije aan Rusland heeft te betalen, was oorspron kelijk 35 millioen Turksche ponden groot. Dat bedrag moet, ingevolge do den 14en Mei 1882 gesloten overeenkomst, in honderd jaarlijksche termijnen a 350,000 pond be taald worden, waarvoor de tiend van de vilajets Adana, Kastamuni, Konia on Sivas en do schapenbclasting van het vilajet Alep po als garantie dienen. Er moeten thans nog 74 termijnen betaald worden. Van den ter mijn, die den 14en Januari jl. verviel, is nog een restant van 38,000 pond niet be taald, waarop het- Russische gezantschap met het oog op den ongunstigen financieelen toe stand van de Porte tot dusver niet heeft aangedrongon. Het gedeelte, dat Rusland nog te vorde ren heeft, overtreft dus belangrijk de Turk sche vorderingen aan de Bulgaarsche rege ring, die thans door de Porte op 6 millioen pond (125 millioen frs.) berekend werd. Konstantinopel, 5 Febr. Een buitengewone ministerraad heeft zich bezig gehouden met het protokol van het Oosten - rijksch-Turkscho accoord. Hbfc gerucht loopt, dat het protokol een weinig gewijzigd is. Het zal morgen aan den gezant van Oostenrijk-Hongarije overhandigd wor'den. Sofia. 5 Febr. De Bulgaarsche re geering verklaarde, dat de belangen van den Orientspoorweg geenszins worden geschaad door de door Rusland voorgestelde schik king en dat de maatschappij zou worden schadeloos gesteld, met aanneming van do tegenwoordige ontvangsten tot grondslag. Louden, 1 Febr. De Times bericht uit KonstaniiuDpel, dat volgens de Yeni Gazeta het kabinet, na eene langdurige zit ting besloot op het Russische voorstel te antwoorden niet een tegenvoorstel, dat voor zieningen treft voor de onmiddellijke aflos sing van de geheele oorlogsschadevergoeding, die nog aan Rusland verschuldigd is. Konstantinopel, 5 Febr. Do ministerraad heeft het Russische voorstel be handeld. De Russische gezant Sinowjew heeft heden den grootvizier kennis gegeven, dat Rusland aan Turkije, niet aan Bulgarije, 120 millioen frs. aanbiedt, door van de oor logsschadevergoeding gedurende 16 jaren af te zien. Wanneer Turkije deze 16 termijnen wil kapitaliseeren en disconteeron, dan kan Rusland de kosten op zich nemen uit deze operatie voortvloeiende. De groot-vizier moet bij den ministerraad het volgende tegenvoorstel ingebracht heb ben. Turkije neemt deze gelegenheid waar om met Rusland de geheele oorlogsschade- vergoeding te vereffenen. Door aanneming van het Russische voorstel zou de stad ge noodzaakt worden eene leening te sluiten van ongeveer 5 millioen Turksche ponden of een gelijTc bedrag door disconto operatiën beschikbaar krijgen Dan zouden er nog omstreeks 3 millioen overblijven. Die som zou de Porte gemakkelijk kunnen vinden. Zij zou daarvoor ook de 2J millioen kunnen gebruiken, die zij van Oostenrijk zal ont vangen Omtrent het Russische bemiddelingsvoor stel, dat volgens sommigen een raeosterlijko zet en naar de meening van allen een ver rassende zet is. hebben tot dusver noch de rechtstreeks belanghebbenden, noch de mo gendheden, die er meer verwijderd belang bij hebben, hunne definitieve houding be paald. De Temps geeft de stemming aldus weer Turkijo, na eene aanvankelijk weige rende beweging, onderzoekt en denkt na; in Bulgarije is de meening verdeeldOosten rijk, eerst beslist vijandig, schijnt thans veel concilianterDuitschland zal zich uitlaten, wanneer men in Weenen tot een besluit ge komen is, en in gelijken zin als zijn bondge noot. Frankrijk en Engeland beschouwen hot Russische voorstel als het beste middel om oen einde te maken aan een toestand, die niet zonder gevaar langer zou kunnen duren, omdat de openbare nieening, zooals gewoonlijk, minder verstandig en minder omzichtig is dan de verantwoordelijke regee ringen en altijd geneigd om hen verder te drijven dan zij wenschen te gaan. Perzlfr Tabriz, 5 Febr. Heden werd bij Chatib, een dorp op 4 werst afstand van Tabriz gelegen, een gevecht govoerd tusschen do rebellen en de kavallerie van Samat Khan. De rebellen verloren omstreeks 100 man aan dooden, gewonden en gevangenen. Zuid-Afrlka. De Kaapstadsche correspondent van de Times meldt, dat elke afgevaardigde van de Conventie tien exemplaren vijf in het Engelsch en vijf in het Nederlandsch van de ontworpen grondwet voor het Ver- eenigde Zuid-Afrika heeft geteekend Men besloot d6 gionJwet niet voor Dinsdagavond acht uur openbaar te maken, ten einde alle afgevaardigden tijd te geven om hun be stemming te bereiken en bij de hand te wezen, om vragen te beantwoorden en hun mode kolonisten inlichtingen te verschaffen. De Viijstaatsche en Natalsche afgevaardig den hebben voor hun vertrek in oen kort gesprek met den correspondent gezegd, dat zij, ofschoon niek ien volle voldaan, de tot stand gekomen overeenkomst als het beste vergelijk beschouwen, dat te bereiken was. Zij zullen het daarom zonder voorbehoud in hun koloniën aanbevelen. President Sleyn leek alleen teleurgesteld. AlIëdoL vOp he; Morniugton-eiland, beliooren- de tot in de Golf van Carpentarie gelegen Wellesley-arehipel, ontdekte de ambtenaar, die is belast met de bescherming der inboor lingen van Queensland, Howard, eeu oer- stam, die nog niet met blanken iu aanra king was gekomen. Nadat hij eeu paar dagen op dat genoemde oiland tevergeefs had ge zocht naar bewoners, ontmoette hij eindelijk enkele nienschen die tot dien stam behoor den en eindelijk een groot rental. Zij bleken tot een volk te behooren, dat nog volkomen in den oertoestand leefde. Het genot van tabak was hun volkomen onbekend, evenals de voedingsmiddelen der Europeanen, zoo als brood, vleeseh en suiker. Zij toonden echter wel eene groote mate van nieuwsgierigheid te bezitteu voor al dat nieuws. Naar eeu.- beschrijving i het weekblad English mechanic" zijn de bewoners van het Mornington-eilaud schijnbaar zwakke, ver magerde lui, maar in werkelijkheid zijn zij uiterst behendig en krachtig, ziexte is hun onbekend. Het oiland, dat men tot nog toe niet ken de, is meer dan 200 kilometer lang, maar op zijn breedste gedeelten slechts ongeveer 14 kilometer breed. De leefwijze van de bewoners is geheel als die van een oervolk. Zij bouwen geen hui zen, maar vergenoegen zich er mee, hun „legerplaatsen"' door een soort scherm tegen den wind te beschutten. Zij voeden zich alleen met de noten van den pandanusboom, visch en een soort van knol. vDe „Jéna", het Fransche slagschip, dat in het dok van Toulon ongeveer twee jaar goleden zwaar beschadigd is door een ontploffing, zal binnenkort als schietschijf worden benuttigd. Er vergadert dezer dagen een commissie van zeeofficieren en officieren der artillerie te Parijs, om de schietproeven te regelen, waaraan de Jena zal worden on derworpen. De deskundige militairen hebben hier een uitgezochte gelegenheid, te onder zoeken wat het moderne Fransche geschut op de pantserplaten van een oorlogsschip vermag uit te richten en waar te nemen, in hoeverre pantserschepen der Fransche oor logsschepen bestand zijn tegen het moderne geschutvuur vAl lachen de heeren ook om de dames, die zich al te mooi willen maken, al amu seert het hen, het plezier waar te nemen, waarmee het vrouwelijk geslacht nieuwe sieraden begroet, toch zijn ze er zelf niet afkeerig van een modern-practische mode te aanvaarden, die tegelijk hun chique kan ver- hoogen. De elegante, mannelijke Engelsche bevol king, heeft ee nieuw mode-artikel in ge nade aangenomen, dat evenwel meer elegant den practisch is. Het is dernier cris bij de Engelsche heeren om in hun zak een kleine nécessaire te dragen bestaande uit een kom- kommervormige, gesloten doos, die voor si garen bestemd is en bovendien lucifers be vat. Buitendien vormt een puntjesafsnijder met een spiegel en een kammetje, eveneens in een omhulsel, het overige deel van deze uitrusting- Al deze dingen moeten aan een ketting hangen, niet aan een gouden of zilveren ketting, maar aan een snoer, die uit de een of andere soort edelsteenen samengesteld is. Barnsteen, robijnen en granaatkettingen zijn wel het meest in trek en worden door de Engelsche aristocratie met voorliefde ge dragen maken op een elegant vest ook inderdaad een prachtigen indruik. Zij die in het bezit van kostbare sieraden, antieke me daillons enz. zijn, trachten natuurlijk ook dergelijke kleinigheden tot verfraaiing hun ner kettingen te gebruiken. Een horlogeket ting wordt tengevolge der nieuwe mode bijna in 't geheel niet meer gedragen, en ten min ste niet zoo, dat ze zichtbaar is. Als bijzon der deftig geldt het, om zijn gouden hor loge, dat plat als een geldstuk moet zijn, aan een zwartzijden snoer bevestigd te heb ben, welke men ook met een gerust gewe ten op het witte halvest kan laten hangen. Maar de ketting van edelsteenen moet goed opvallen, en dit gebeurt ook gemakkelijk, daar ze aan een zak in het vest vastgemaakt is en in een broekzak het aanhangsel de nécessaire draagt. vMevr. Carrie Nation, de Amerikaan- schfc drank- en rookbestrijdster, is voor haar wanordelijk gedrag in een Londenschen on- dergrondschen spoortrein, waarin zjj het glas verbrak, waarachter een sigaretten-rabnkant ziju waren aanprees, veroordeeld tot een boete van drie gulden, plus vijftien gulden onkosten. Dank u, zei zo tot den rechter; ik dacht dat 't me meer zou kosten. Brussel, 5 Febr. In oen der voor steden word gisteren een geheimzinnig toe stel ontdekt. Volgens de laatste inlichtingen heeft men te doen met een gevaarlijk toestel, gelijkend op een bom, waarvan zich in den laatsten tijd de Russische anarchisten bedie nen. Men gelooft, dat de personen, die deze bom hebben neergelegd, zich er van wilden ontdoen. De politie heeft verdenking op een troep Russische anarchisten, die onlangs in België is aangekomen. De instructie is daar heen gericht. Brussel, 5 Febr Professor Gody, en luitenant Van Maeldeghem onderzochten heden, op last van het parket, de in eene voorstad van Brussel gevonden bom. De heer Gody verklaarde, dat deze van Russisch fa brikaat was, zeer gevaarlijk en buitengewoon sterk en dat zij bij ontploffing belangrijke schade zou hebben aangericht binnen een kring van 6 a 700 M. Messina, 5 Febr. Ondanks do op gravingen werd den geheelen nacht geen en kele lovende onder de puinhoopen gevonden of een stem gehoord. vln verschillende streken van Saksen zoo wordt uit Leipzig aan de Köln. gemeld, is als in vroeger jaren de zoogenaamde sid- dei ziekte epidemisch voorgekomen. Men heeft de oorzaak van die ziekte nog niet root zekerheid kunnen ontdekken Nu komt uit verschillende plaatsen van het district Pirna bericht, dat de ziekte daar haren intocht gehouden heeft. Te Neustadt zijn 100 kinde ren aangetast. Te Ottendorf en Bertelsdorf heeft men de scholen moeten sluiten. De Staatscourant van Zaterdag 6 Februari bevat o. m. de volgende Kon. be sluiten benoemd tot burgemeester van Schoondijke I Scheltus, van Breskens P. H. G. Mon- tenberg, van Groede en Nieuwvliet J. M. var. Oostrom Soede, van Koog aan de Zaan C. Maarschalk benoemd tot leeraar aan de Rijksland- bouwwinterschool te Dordrecht C. M. W. van Bijleveld te Sommelsdijk eervol ontheven uit de betrekking van commandant der zeemacht en chef van het departement van marine in Nederlandsch ludië met den datum, waarop hij die aan zijn opvolger zal overdragen, onder dank betuiging voor de in die betrekking bewezen diensten de vice-admiraal J. G. Snethlage en de betrekking opgedragen aan den schout bij nacht A. II Hoekwater, met ingang van den datum, waarop hij die van zijn voorgan ger zal overnemen. Met inbegrip van eenige nagekomen gif ten en na aftrek van eenige noodzakelijke kosten, heeft de inzameling voor het hulde blijk aan II. i\J. de Koningin bij de a.s heuglijke gebeurtenis te Schiedam opge bracht het bedrag van f 832. Ka een onderhoud met den minister van buitenlandsche zaken, keerde de gezant jhr. mr. Ruyssenaers, gevolmachtigde ter zeerechtconferentie te Londen, lieden avond daarheen terug, ter verdere deelneming aan de werkzaamheden, die, naar verwacht wordt, den 15. dezer zullen ten einde loo- pen. De gezant van Zweden bij ons hof, graaf Ehrensvard, is gisteren uit Brussel te 's Gravenhage i.. hotel des Indes aangeko men. Capitulantenstelsel. Naar Het Centrum verneemt, vordert de samen stelling van het rapport in zake de toeken ning van burgerlijke betrekkingen aan gewe zen onder-officieren, hetz.g. capitulanten stelsel, goed, en is de openbaarmaking daar van eerlang tegemoet te zien. Men meldt uit Hellevoetsluis, dat de heer A. Roodhuyzen niet te Brielle, maar te Hellevoetsluis door de liberale kiesvereeni- ging candidaat is gesteld. De candidaat der anti-revolutionairen :n het district Brielle zal, naar men aan de N. R. C. mededeelt, de heer H. C. Vegtel te 's Gravenhage zijn. Links en rechts. Het Kamerlid Ruys de Beerenbrouck heeft in een te Maastricht gehouden „pro test-vergadering'volgens de Limburger Koerier (waaraan wij het onderstaande ont- leenen) bijeengeroepen om het gehoor aan to sporen tot daadwerkelijke actie tegen de socialistische coöperatie aldaar gemeend op de volgende wijze zijn gehoor te moeten toespreken 't Is een prettige raadszitting geweest, die van gisteren, zegt hij mijn vriend Klij- nen en ik waren het "eens't moest gaan links tegen rechts: boem! (Groot gelach). Do liberalen keuren de gedragingen der so cialisten wel af, maar..." laat ik u eens her inneren, dat, toen mr. Troelstra in de Ka mer zijn bekend protest deed hooren, tegen den presidialen gelukwensch bij de aankon diging der blijde verwachting van H. M., de lib. kapt. Thomson hem zijn „Bah!" toe- slingerde. En nu bedelt diezelfde vrijzinnige spreker, die Oranjeklant, 1, de a. s. stem bus voor de liberalen den steun der anti- dynastieke socialisten. (Groep: Hoe-hoe? Bah 1) Rekent er opzoo zal 't ook dezen zomer in Maastricht gaan en in heel Lim burg. Zeker, 't gaat links legen rechts! Met de Maastnchtsche middenstof: kerels die op twee schouders dragen en daarvan kromme beenen krijgen (Gelach), is 't gedaan. Wie zijn de zgn. „vrijzinnigen" Allen, die door afkeer tegen de kath. t eginselen bij elkaar behooren. Links staat de heer Klijnen; een bekwaam man, alhoewel geen leider; want als hij dat was, had hij al lang uit zijn partij gegooid eenige sujetten, die er nu inzitten (luide bravo's). Vooraan in de vrijzinnige partij alhier zitten mannen, die een schande zijn voor Maastricht (geroep: hoe hoe!) We heb ben diep meelij met hun gezinnen en ver wanten, die mee de schande dragen en onder onvreê lijden; maar „salus populi supre- ma lex"onze eerste plicht is, groot-en schoonmaak te houden in het openbare leven (bravo's). Links staan ook de propagandist en de winkelier, die samen het vuile werk doen. Links staan voorts allen, die steunen de socialistische coöperatie. Ook de rijks- en gemeenteambtenaren onder hen. De laatsten vergeten, dat zij door eenen in meerderheid katholieken raad zijn benoemd en nu aan elk lid, dat op hem zijn stem uitbracht, een slag in het gezicht geven. (Applaus). Links staat het consortium, dat overspe lige tooneelstukken doet opvoeren. Laten de onzen in theater en concertzaal gebruik ma ken van het recht, dat de gemeente-ver or dening hun geeft en met gefluit het applaus zoodanig overstemmen, dat er niets meer van te hooren is. Alle die links-staanders samen zijn er, wil lens of onwillens op uit-, Limburg te ont kerstenen. Thans zijn zij het nog oneeens de liberale heeren keuren 'iet socialistisch geschrijf af, maar ge zult eens zien in Juni, als de Kamer-, en m Juli, als de raadsverkiezingen plaats hebben. Spr. maakt zich nu reeds een genoegen eruit, op de openbare vergaderingen, die ze wenschen met hen van gedachten te wisselen (bravo's). 'In het Noorden vindt men onder de libo- ralen zeer respectable personen, maar als men ziet, hoe door de Limburgsche vrijzin nigen wordt opgetreden, vooral in couran ten, is men geneigd, in l "-n slechts politieke avonturiers te zien. Rechts staanalle echte katholieken alle, al hebben zij mekaar vroeger ook geducht in het haar gezeten. (Gelach), 't Is ons geluk, dat we nu een openlijken vijand hebben. Hebben we dien niet, clan raken we aanstonds onderling aan 't bakkeleien. (Ge lach). En zóó komt het, dat nu kapelaan Souren naast de kath. bakkers staat de heer Van Oppen naast de heer Rongen, die nu, na de slachthuiskwestie, weet, dat er nog wel andere dan viervoetige varkens zijn (applaus); Hollman de wijnhandelaar, naast Coebergh, den drankbestrijder; Regout, de minister, naast Hermans, den arbeidssecre- taris. Rechts staan de geloovige protestanten, die het op prijs stellen, dat het kath. Maas tricht sinds eeuwen gastvrijheid en ver draagzaamheid jegens hen ca hun vaderen heeft betoond. Rechts staat geheel Jong-Maastricht. O, er zal op onderdeeien verschil van in zicht zijnde Limburger Koerier behoudt haar idees, en ik de mijne. Onze partij be hoeft toch geen marionet f zijn, waar één aan de touwtjes trekt? Bij vrijheid van be- weging houden we toch trouwe samenwer king. Bukt, vrienden, voor argumenten, nooit voor dreigementen 1 En als men onze Jeune Garde spottend noemt ,,'n broeikas van gemeenteraadscandidaten'', welnu, er kunnen er allicht betere uit voortkomen dan sommige van tegenwoordig, die Maas tricht zelfs in den vreemde berucht maken. (Bravo's). Er zijn lafaards, die zich van een trottoir laten loopen, maar er zijn er ook, die togen hun overtuiging stemmen De straatmanifestaties zijn nu voorbij thans moet het kath. kiezerskorps geëxer ceerd worden. En dan bedenke ieder het woord van Gregorius den Groote: „Wie het talent des woords bezit, hij wachte zich te zwijgenwie overvloed van goederen heeft, hij deele ervan mede ten algemeenen nutte wie geschiktheid heeft om te besturen, hij benutte ze ten bate van zijn evenmensch". (Daverend applaus). Het Kamerlid Thomson teekent in de N. Rott. Ct. protest aan .tegen de woorden, die het Kamerlid Ruys de Beerenbrouck in een vergadering te Maastricht te zijnen aanzien heeft gesproken. Waar de heer Ruvs er zijn afkeuring over had uitgesproken dat de heer Thomson die in de Tweede Kamer zijn „bahhad „toegeslingerd" aan mr. Troelstra bij diens bekend protest tegen den presidialen geluk wensch voor de aanst. verkiezingen den steun der socialisten bedelt, daar schrijft de heer Thomson o. a. Zekerlijk, de houding van den heer Troelstra heeft mij persoonlijk pijn gedaan, het mooie moment werd er plotseling dooi; verscheurd. Do socialistische partijleider had zooveel kieschheid tegenover de gevoe lens van anderen behooren te bezitten, dat hij deze demonstratie op dat oogenblik voor zich hadde gehouden. Dit is mijn meening, waarvoor ik steeds zal blijven staan. In dat opzicht hebt ge dus mijn opvattingen begrepen. Moet uit die houding nu volgen, dat ik in de sociaal-democraten alles heb af te keuren? Ge kunt hei moeilijk meenen. En ik weet niet, waaraan gij het recht zoudt ontleenen, ons het samengaan met de soci alisten ter bereiking van eenig doel dat wij in 's lands belang achten, te verwijten in dien wij in andere opzichten tegen het stre ven der S. A. P. ernstige bedenkingen hebben. De heer Thomson besluit Het moge zijn, dat eigenaardige Zuid- Limburgsche toestanden, wat ik niet beoor- deelen kan, er toe leiden, dat uwe kiezers belust zijn op gepeperde aanspraken, terwijl de toets van eerlijkheid, bedachtzaamheid en volkomen goede trouw ligt buiten het gewoonterecht van dergelijke gezellige bij eenkomsten, doch indien dit al zoo wa.i, hoeveel te meer rust op u de plicht oni zoodanige opvattingen te brengen in betere banen, vooral op u, gedachtig aan het noblesse oblige Bij God, laten wij toch het onze doen, om het gif te houden uit het openbare le ven, dat toch reeds* zooveel neiging heeft om in de maanden tegen Juni te worden besmet. De ,,H eemskerc k". Het pant- serschip „Hemskerck"' is gisteren uit West- Indië te Nieuwediep aangekomen. Gesteln ter beschikking van den gouverneur-gereraal van Ned.-Indië ter benoeming tot hoofdcommies aan de alge- meene secretarie te Buitenzorg, ter benoe ming tot adspirant-ingenieur bij den water staat en 's lands burgerlijke openbare wer ken in Ned.-Indië L. J. M. Feber. Tot ambtenaar ter gemeente-secretarie van Voorst to Twello is benoemd de heer J. W. Hondelink te Vleuten. Bij beschikking van den minister van Oorlog is, met ingang van 8 Februari 1909, aangesteld tot tijdelijk schrijver bij het de partement van Oorlog, de gepensionneerde adjudant-onderofficier schrijver A. Roest, te 's Gravenhage. Bij de gisteren gehouden verkiezing van een lid in de Kamer van toezicht op het notarisambt in het arrondissement Am sterdam (vacature-Pollones) werd gekozen mr. A. J. C. Jongejan te Amsterdam. D r. Aletrino. Naar wij vernemen zal de bekende geneesheer dr. Aletrino te Amsterdam, zijn praktijk aldaar -nederleg- gen en zich gaan vestigen in Zwitserland in den omtrek van de badplaats Montreux. Men meldt uit 's Gravenhage De teraardebestelling van het stoffelijke overschot van den op jeugdigen leeftijd over leden attaché bij' het gezantschap te Tan- ger, den reserve-eerste-luitenant bij het der de regiment huzaren, jhr. mr. dr. C. L De Jonge, werd o.a. bijgewoond door graaf van Limburg Stirum, chef van het kabiiK1; des Ministers van Buitenl. Zaken, den refe rendaris jhr van Panhuys, en verschillen er jongere leden van het corps diplomatique, ahunede door «enige andere officiej'e pcrr-- nen. De kapel der huzaren voerde een treur- marsch uit, kolonel van der Capeile sprak aan de groeve om de militaire eigenschap pen van den thans overledene te huldigen. Een tweetal vrienden en academie-makkers herdachten den kameraad in diens goede ga ven van geest en hart en betreurden het dat De Jonge s loopbaan, die zooveel nog beloofde, zoo vroeg was afgesneden. De pre dikant Cramer sprak een treffend troost woord. Vele bloemstukken en kransen wer den den ontslapene nagedragen. MonumentR. vanHasselt. In den prijskamp voor een grafmonument voor nu wijlen den heer R. van Hasselt is met algemeene stemmen de voorkeur gege ven aan het ontwerp van den beeldhouwer Louis Vreugde te Haarlem en aan dezen de uitvoering opgedragen. Een zeldzaam jubileum. Een 25-jarig jubilee als barbierster is zeker wel een bijzonderheid. Mej. G. Luesken te Enkhuizen heeft heden het scheermes een kwart eenw zeer tot tevredenheid harer klan ten gehanteerd. Een nieuwe electrische t r a m 1 ij n. Naar Het Vad. mededeelt, bestaan reeds in gevorderden toestand van voorbereiding verkeerende plannen tot den .aanleg van een clectrisclien tramweg van Scheveningen naar Hoek van Holland. Deze tramweg zal, bij Hoek van Holland aanvangende, de duinstrook volgen over Monster en het gesticht Bloemendaal naar Kijkduin, om verder over de buitenplaats Meer en Bosch, en langs de Beek te gaan tot ongeve# aan de Beeklaan te 's Graven hage, waar hij zich in twee lijnen zal split sen, waarvan de een het Ververschingska- naal oversteekt en zich naar .Scheveningen richt, terwijl de andere naar het centrum van Den Haag zal gaan, langs welke route is nog niet vastgesteld. Voorts is van Kijk duin een zijlijn geprojesteerd over Meer en Bosch, vervolgens door de kom der ge meente Loosduinen en over Wateringen naar Delft. Voor dit. plan is bij .de Regeering conces sie aangevraagd door 'de heeren Van Löben Seis, lid van de Eerste Kamer, en S. Jvan den Bergh, notaris te 's Gravenhage. Een staking van kran tenlos pers. Onder de rondbrengers van het dagblad De Courant te Amsterdam is een staking uitgebroken. Het geschil is ontstaan door een wijziging in de loonregeling. Het loon is verminderd in verband met de oprichting van depots in de stad, waardoor de rondbrengers de couranten kunnen afhalen in hun wijk en dus niet meer naar de drukkerij behoeven te loopen, dat belangrijk minder tijd vordert. Gisterenmiddag was slechts ongeveer* de helft van de loopers en loopsters opgeko- ïnen. De bezorging der avondbladen kon dientengevolge slechts met vertraging en voor een groot deel in het geheel niet ge schieden. Stakende coufantenom- brengers De niet-stakende rondbren gers van „De Courant" werden Donderdag avond op verschillende plaatsen lastig ge vallen. Zij werden bedreigd, enkelen mis handeld, terwijl zij bezig waren hun wijk af te loopen. Van een man werden nabij de Nassaukado de couranten afgenomen en te water geworpen. Door het in dienst stellen van plaatsver vangers (van de 300 loopers en loopsters staken ongeveer de helft) kon de bezorging van het Ochtendblad plaats hebben. Moord uit jaloezie. In de Wenastraat te Rotterdam in het café van A. v. L., heeft gisterenavond half elf de 31-jarige smid C. J. Z. de verlaten vrouw van J. v. Kuyere met een aantal messteken om 1iet leven gebracht. Z. stond reeds een aantal jaren in ongeoorloofde betrekking met vrouw v. K. en woonden zij beiden laatstejijk in de Bokelstraat, na vooraf ook gewoond te hebben te Antwerpen, Den Haag en Delft. Dezer dagen besloten zij den in boedel te verkoopen cn beiden naar hun geboorteplaats Delft terug te keeren. Vrouw v. K. gaf aan dit besluit geen gevolg, waar op de smid gisterenavond uit Delft overkwam om zijn vroegere beminde te halen. Hij trof haar aan in 't café van v. L. in do Wena straat, waar hij na een weigerend antwoord van hare zijde haar dadelijk een aantal mes steken toebracht. De vrouw vluchtte de straat op, gevolgd door haar aanvaller, die haar toen nog meerdere steken toebracht, waaronder een doodelijke in den hals. Naar het ziekenhuis gebracht overleed de vrouw daar hedennacht 2 uur, zonder bij kennis te zijn gekomen. De moordenaar had de vlucht genomen, doch meldde zich daarna vrijwillig aan den politiepost Vijverhofstraat aan en legde voor den commissaris, den heer M. B. van der Hoeven, een volledige bekentenis af. Het mes, waarmee de moord geschiedde, werd door een voorbijganger in de Wena straat teruggevonden. Vergiftiging. Te Winschoten werd hedenmorgen A. J. Elzinga van Sap- pemeer gevankelijk binnengebracht, beschul digd van vergiftiging van twee kinderen om daardoor een erfenis voor zich te verkrij gen. Een der kinderen overleed. Het an dere is ongesteld geweest, doch thafis her stellende. Boefjes. Door de rijksveldwacht te Maastricht zijn aangehouden en in het politiebureau geïnterneerd 4 knapen van 14 •tot 19 jaar, wegens minstens 20 diefstallen van kleeding, geld en voedingsmiddelen, ge pleegd in Maastricht, Aken en op 8 of 9 andere plaatsen in het zuiden. Alle vier zijn bekenden der justitie. Twee hunner zijn reeds tot tuchtschool veroordeeld, terwijl de beide anderen wachten op hun plaatsing in een rijksopvoedingsgesticht-, waartoe zij door de rechtbank aldaar waren veroordeeld. Een nader onderzoek zal nog meer ople-. veren. Overreden door destoo m» tram. A. v. Z., een 50-jarige man, die voor vier dager, te Leeuwen door de tram Maas-en-Waal werd aangereden, is gisteren nacht aan de bekomen verwondingen overle den. Een gebroken rib was hem in de long gedrongen K o 1 e n d a m p b e d w e l m i n g. Ten gevolge van kolendamp, die zich door;

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2