ASTHMA KAN GENEZEN WORDEN. Uit den omtrek._ STADSNIEUWS. het niet goed afsluiten der vulkachel ver spreidde ,zijn de wed. Belt en haar zoon te Boskoop des morgens bewusteloos in hunue woning gevonden. Door spoedig verleende geneeskundige hulp is het mogen gelukken beiden in het leven te behouden. Storm. Tijdens de zitting der Eerste Kamer werd omstreeks 3 uur gisterenmiddag een groote stagnatie veroorzaakt, doordien, ten gevolge van den hevigen storm, een der bovenruiten werd ingedrukt en de groo;e glasscherven naar het midden der i\amer werden geslingerd. Verschillende leden verlieten verschrikt hun plaatsen en de minister van Justitie, die aan het woord was, moest zijn rede on derbreken. Op de verslaggeversplaatsen woeien de papieren, door de ontstane tocht, weg. De heer Laan werd door een der scher ven licht aan het hoofd verwond. Eenige oogonblikken nadat een der ruiten in het Eerste Kamergebouw door den storm was ingedrukt, moest ook een ruit daarnaast het ontgelden. Deze viel echter in haar ge heel uit de sponning te gruizel in het mid dengedeelte der zaal. Gelukkig was toen juist de zitting opge heven. Ook de heer Pelinck; afgevaardigde voor Drenthe, bekwam bij b&t breken van de eerste ruit een lichte verwonding aan een zijner vingers. Gisterenmiddag ongeveer half vier is door een stormvlaag de kap weggeslagen van de machinefabriek der firma Spoor, Wijnvoord Co., aan den N. W. Buitensin gel te 's Gravenhage. Een gedeelte van de kap sloeg over de huizen van dejacobastraat heeft daar eenige daken vernield en een groot aantal glasruiten verbrijzeld. De brandweer, gealarmeerd, heeft een ge deelte van de kap, dat aan het fabrieks-ge- bouw was blijven hangen, met stale trossen, vastgelegd. Een ander gedeelte, in de Jaco- bastraat terechtgekomen, werd door het per soneel der fabriek stuk gehakt en wegge voerd. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. Alleen is er groote materieele schade. Van een huis aan den Loosduinschenweg is ook de zinken bekapping weggeslagen. Aan de Nieuwe Haven is de schoorsteen van een huis afgewaaid. Men meldt ons nog uit 's Gravenhage Gisteren tegen den avond is de hevige stormwind naar het noordwesten geschoten. Er kwamen veel menschen uit lien Haag naar fecheveningen. Voor hen die van uit de richting van Staal sspoorstation langs het Palacc-hotel het strand wilden bereiken, bleek dit schier onmogelijk. Enkelen, die het toch waagden, sloegen tegen den grond. Zij werden in het nabijzijnd politiebureel ge bracht, doch bleken gelukkig geen verwon dingen te hebben bekomen. Van vele gebou wen vielen stukken lood, of zink of andere voorwerpen. Een aantal glasruiten werd verbrijzeld. De stormwind ontwortelde gisterenmid dag omstreeks kwart over drieën een grooten boom op het Buitenhof te 's Gravenhage, nabij de Gravenstraat. De boom viel op de arbeidsdraden der tram, die brakeh en ver volgens op een juist voorbijrijdend coupétje, dat in de takken bekneld geraakte. De ijlings ontboden brandweer sloot den stroom af en zaagde eenige takken uit de kruin van den gevallen boom, waardoor het paard uit zijn onaangename positie kon wor den verlost. Inmiddels kwam de herstellings wagen van de H. T. M. ter plaatse, waarvan de bemanning terstond een aanvang maakte met het herstellen der gebroken arbeids- en vangdraden De politie had handen vol werk op dit drukke punt, om de koetsiers te waarschu wen voor den dwars over den weg liggen den boom. Onnoodlg te zeggen, dat het tramverkeer zeer langdurige vertraging hadnaar beide zijden stonden gansche rijen wagens van lijn 3 en 4 te wachten tot de gebroken draden hersteld waren en de zware boom was uit den weg geruimd. Persoonlijke ongelukken hadden gelukkig niet plaats. Aan den buitenkant te Amsterdam heeft de storm zich ook duchtig doen gelden. Een sleepboot, van de Keulsche vaart ko mende met een sleep maakte op het IJ zoo veel water, dat ze dreigde te zinken. Ze kon zich nog bijtijds los maken en met eigen kracht het Koninginnedok bereiken, waar ze aan den grond is gezet. Een klipperschip aan de De Ruyterkade, met kolen geladen, beliep leelijke averij door dat het werd aangevaren door een ander schip. Het klipperschip is zinkende. Men tracht de lading te bergen. Een heimachine, die op een schuit stond aan de Tolhuispont voor den nieuwen stei ger is van de schuit af in het water ge waaid. In het Oosterdok is een schuit, met kistjes geladen, gedeeltelijk van zijn inhoud ont last. Voorts zijn heel wat spiegelruiten inge waaid en boomen ontworteld. De groote spiegelruit in de biljardzaal van de Kroon is tot gruzelementen gevallen. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. Gisterenmiddag tegen 5 uur brak te Weesp een hevige storm los, die in den win kel van den heer Landwaart de winkeldeur en groote spiegelruit totaal verbrijzelde, den schoorsteen op het huis van den heer Schil der om en door het dak wierp en in de Slijkstraat een dakraam van den smid Heide- man in de straat stortte. Alles liep gelukkig zonder persoonlijke ongelukken af. Door den hevigen storm werd te Naar- den aan de Nieuwe Haven een oude iepe boom omgeworpenverschillende ruiten woeien stuk. Van het antieke raadhuis woei een geheel in lood gevat venster omlaag, dat terecht kwam op de draden van het electrisch licht, waardoor kortsluiting ontstond. De straat verlichting en ook het licht bij een aantal particulieren was daardoor ongeveer een half uur gedoofd. Het LT. D. is in .staat, dank zij welwillend verstrekte informaties, eenige bijzonder heden van den storm mede te deelem De gemiddelde snelheid tusschen 5 en 6 uur was 20 7 Meter per seconde, d. i een wind kracht van 10 volgens 12 deelige schaal van Beaufort. De grootste windsnelheid be droeg 27.1 Meter te 5 uur 5 minuten Sinds Maart 1906 werd een dergelijke snelheid niet waargenomen. Acht menschen verdronken. De storm heeft gisterenmiddag te Dieman een vreeselijk offer gevraagd. Tusschen de oude Keulsche- en de Mui der-vaart in, vlak aan de eerste, ligt de glas fabriek „Anna", eigenaar de heer A. R. ten Cate (firma Delius 4: Co,) te Amsterdam, directeur de heer A. G. Scherrer te Diemen. Daar werken op het oogenblik ruim een 70 menschen, waarvan de meesten te Diemen wonen. De verbinding tusschen de fabriek en den vasten wal wordt, over de Keulschevaart, onderhouden met een kettingpont, waarvan da ketting door het water loopt naar den trant van de Tol huisboot maar die, van kleine afmeting, met handkracht bewo gen wordt. De pont was van dergelijke capa citeit, dat er hooiwagons mee konden over gezet worden. Gisterenmiddag, bij het afloopen der fa briek, was het tien minuten over vijf, juist toen de storm op zijn hevigst was. Zóó, dat de menschen spreken van een hoos. En het water in de vaart sloeg golven, men zegt tot van één meter toe. Om maar zoo gauw mogelijk naar huis te komen, met zulk een weer, begaven zich een groot aantal lieden op de pont. Het juiste getal is niet met zekerheid op te gevende schatting loopt tusschen de 20 en 30. Het waren allen blazers en helpers uit de fabriek, en een kleine jongen van 9 jaar, een speel kameraadje van de kinderen van den fabrieks- meester. De pontwachter, J. Wichemanse Sr., ging niet mee overeen van de werklieden zou de pont overvoeren, en aan den overkant stond een ander werkman, die toch naar de fabriek moest en de pont weer terug zou brengen. De directeur zag uit zijn kamer hoe het water spookte en hoevelan op de pont ston den, hij liep naar buiten om de menschen te waarschuwen, niet met zoovelen tegelijk te gaan maar men was al afgestoken vier, vijf meter uit den wal. Daar sloegen de golven over de pontonwillekeurig dron gen de menschen zich naar den drogen kant... de pont ging overhellen, de menschen aan den wal schreeuwdenniet naar één kant, niet naar één kant.... Maar 't was al te laat. Twee, drie, trokken de jas uit en sprongen te water, de pont kreeg daardoor nog schot te meer in verkeerde richting en daar gingen allen te water, op drie na, die zich op de sterk hellende pont wisten te houden. Op het vreeselijk hulpgeroep, dat boven het bruisen van den storm klonk, snelden allen, die nog in de fabriek waren, toe. Lad ders en planken werden te water geworpen en velen moeten zich daarbij onderscheiden hebben. De directeur en de fabrieksmeester J. Weyma begaven zich tot hun middel te water, en konden zoo ieder vier man er uit helpen. Jan Terborg en Kreuzelman, werk lieden aan de fabriek, weerden zich ook als helden, en wisten eveneens verschillende per sonen te grijpen. De laatste, dien de heer Scherrer bereiken kon, was een jonge man, Scholten. Die worstelde al langen tijd met de golven hij was heelemaal blauw, toen hij in de fabriek gedragen was, en de heer Scherrer kon hem, wilde hij zelf zijn stand punt niet loslaten en ook ten offer worden, alleen helpen met den drenkeling zijn rech terwijsvinger in den mond te steken. De arme man beet er wanhopig in, liet niet los, en zóó kon hij worden gered. Een jongen van 14 jaar, Martinus Cle ment, werd eerst na een kwartier uit het water gehaald. Door de goede zorgen van een oud-zeeman, De Vrieze, die de kunst matige ademhaling toepaste, werden hem na geruimen tijd de levensgeesten weder op gewekt. Op het gerucht van het onheil waren in- tusschen aldra tal van menschen komen op dagen. Dr. C. J. Derkinderen, van Die men, belastte zich oogenblikkelijk met de zorg voor de geredden, en onder aanvoe ring van den burgemeester jhr. E. W. E. Bicker en kapelaan A. P. C. Konijn, werd met grooten ijver en frissche krachten het reddingswerk voortgezet. Het mocht helaas niet meer baten van de drenkelingen, die na den jongen Clement werden gered, er ook maar bij één weder de leven-sgeesten op te wekken. Aangrijpend moet liet geweest zijn, de tientallen vrouwen en kinderen te zien saam- loopen op den dijk, in het vreeselijke weder, vol angst en wanhoop of vader of man, broer of zuster ook onder de verongelukten be hoorden. Maar niemand wist aanvankelijk, wie in het water gevallen waren, en wie gered. Toen een onzer verslaggevers zegt het Hbld. om half acht het terrein van de ramp bereikte, waren er reeds vier lijken geborgen één was met de schroef van een boot in aanraking geweest en deerlijk ver minkt. In een tweetal schuitjes waren een zestal der omwonenden onvermoeid bezig het water af te dreggen, om de drenkelingen weer to vinden. Tegen 10 uur eindelijk, toen het achtste slachtoffer was opgehaald, kon wor den vastgesteld, dat dit de laatste was de andere werklieden waren allen in hun fami lie teruggekeerd. Want het was aanvankelijk onmogelijk precies vast te stellen, hoeveel in het water waren gevallen. De namen der verdronkenen zijn: Jur- rien Koehoorn, Gijs van Aarden, Jan Wiche manse Jr. wiens vader zijn zoon voor zijn oogen zag verdrinken Bene Stut, Hendrik Clemens, Ph. van Veller en David Smit, allen jeugdige werklieden aan de fa briek, van 14 tot 21 jaar oud, en Jan van Huizum, de negenjarige j ngen, die op het fabriekserf had gespeeld. Allen waren ongehuwd. Hoe vreeselijk het weer was, merkte ons nog een van de ooggetuigen op, t >1 uit het feit, dat de beste zwemmer van de fabriek, Stut, die ook van de pont te water was geraakt en een 14-jarigen jongen mee poogde te redden, voor de oogen van de wanhopige toeschouwers met zijn jongen kamerand in de golven verzonk. Van de acht verdronkenen behooren vijf tot families uit DiemenKoehoorn, Stut en de knaap Van Huizum waren eerst ko *t geleden uit Groningen hier gekomen. Vijf drenkelingen werden voorloopig »n de fabriek op stroobedden neergelegd, Je andere zijn naar het dorp gebracht-bij hunne familiën. RECLAMES. Van 15 regels f 1.elke regel meer f 0.20 Ken beroemd geneesheer wil «UI nan alle astlimalijders bewijzen. Do treffende verklaring dat Asthma genezen kan worden, afgelogd door een zoowel bekende autoriteit, al6 Dr. Rudolph Schiffmann, zal allo asthmalijders belang inboezemen. De onder vinding van de meeste asthmalijders is, dat zy weinig of geen verlichting krijgen door al do tot nu toe aangewende middelen en inder daad heeft men tot nu toe steeds die ziekte als ongeneeslijk beschouwd. Deze beroemde ge neesheer heeft echter na zijn gehoelo leven een studie gemaakt te hebben van Asthma en gelijksoortige kwalen, een middel gevonden, dat niet alleen de zwaarste aanvallen van Asthma en Bronchitis dadelijk verlicht, moir feitelijk duizenden genezen heeft, die onge neeslijk verklaard waren. Het vertrouwen dat Dr. Schiffmann in zijn middel heeft is zoo on beperkt, dat hij bereid is een gratis monster te laten zenden aan ieder die zijn naam, bin nen vier dagen na lieden, schriftelijk opgeeft aan den heer TnijllPaloisstraat, IJ te Am sterdam. Dr. Schiffmann meent, dat een proef de meest overtuigende en inderdaad de eenige manier is om het verklaarbare vooroordeel van dui zenden asthmalijders, die door alle andere middelen te vergeefs hulp zochten, to over komen. Ofschoon het middel van Dr. Schiffmann tegen asthma reeds sedert vele jaren in Hol land verkocht is geworden, is het niet onmo gelijk dat vele lyders er nog niet van gehoord hebben, en ook om die te helpen, doet. hij dit voorstel. Een gelegenheid om kosteloos een proef to nemen met een zoo beroemd en af doend middel, zal zeker door ieder asth ma- lijder met graagte aangegrepen worden. Door den heer A. A. van Vloten, ver tegenwoordiger van het waterschap „Bethu- ne", zal bij de Koningin een beroep worden ingesteld van het besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht, waarbij goedkeuring is verleend aan het besluit van het grootwater schap „Beoosten de Vecht tot het stichten van een nieuw bemalingswerktuig in het in eigendom toebehoorend stoomgemaal van het waterschap „Betune". In de gisterenmiddag gehouden Raads zitting van Utrecht werd de' behandeling van het tramtarief voortgezet. De beraadsla gingen werden heropend over artikel 2 van de verordening (vercDeeling der lijnen in vakken). Hierop had de heer De Wilde amendementen voorgesteld om het aantal vakken der Ringlijn van 12 op 11 te brengen, die van lijn II eveneens van 12 op 11, en die van lijn III van 6 op 5. Deze amen dementen werden uitvoerig bestreden door de wethouders Ragay en Van Dieren Bij voet, alsmede door den lieer Dufour, die betoogde dat aanneming dezer amendemen ten zou beteekenen terugkomen op amende menten welke gisteren door den Raad ver worpen waren en eigenlijk niets anders zou beteekenen dan eene bedekte verlaging van het tarief. De drie amendementen werden hierop in stemming gebracht en verworpen, waarop B. en W., wat betreft -»jn li tegemoet kwamen aan het bezwaar dat men van Oud- wijk niet met een kaartje van 5 cent het Munsterkerkhof kan bereiken, door op het gedeelte lijn OudwijkMunsterkerkhof van twee vakken één te maken. Vervolgens werd de behandeling van de vaststelling der tarieven voortgezet. De heer De Wilde herhaalde zijn gis teren gedaan voorstel om voor 5 cent een biljet te geven dat niet, zooals nu, recht geeft voor een rit over drie vakken, maar over vier vakken, met recht van overstappen binnen één uur na afgifte van het biljet. Ook stelde hij bij amendement*voor, voor 10 cent te geven een biljet, geldig voor twee ritten, elk voor 7 achtereenvolgende vak ken, met reoht van overstappen gedurende den geheelen dag, terwijl deze biljetten t-hans geen recht tot overstappen verleenen... Een met dit laatste gelijkluidend amen dement werd ingediend door den heer Mendels c. a.terwijl deze heeren bo vendien voorstelden het biljet van 5 een' en het biljet van 7| cent, welke nu recht geven tot overstappen binnen oen uur na af gifte, geldig te verklaren voor eenmaal overstappen gedurende een dag. Een uitvoerig debat werd gevoerd over den duur van geldigheid der biljetten, wat betreft het recht van overstappen. De heer Mendels verdedigde de gel digheid gedurende den geheelen dag, ter wijl deze door B. en W. werd ontraden, omdat men hierdoor voor financieele verlie zen zal komen te staan. De heer De Wilde trok zijn tweede amendement hierop in, niet omdat hij over tuigd was van de niet-wenschelijkheid van dezen maatregel, maar omdat hij op het oogenblik geene redactie kon vinden, welke tegemoet kwam aan de gegronde bezwaren van B. en W. Vervolgens kwam in stemming 'het eerste amendement-De Wilde (kaartjes van 5 cent voor 4 vakken met eenmaal overstappen bin nen één uur) hetwelk verworpen werd met 16 tegen 7 stemmen. Met gelijken stemmenverhouding werd verworpen het amendement-Mendels c- a., om de 5-cents biljetten geldig te doen zijn voor het overstappen, den geheelen dag van afgifte. Wederom met hetzelfde aantal stemmen werd verworpen het amendement-Mendels c. n., om aan de kaartjes van 7\ cent een geheelen dag recht van overstappen te ver leenen. Hot derde amendement-Mendels c. a. (bil jetten van 10 cents voor 2 ritten over 7 ach tereenvolgende vakken met recht van over stappen gedurende den geheelen dag) werd gesubamendeerd door den heer De Wilde om het recht van overstappen te bepalen op één uur na afgifte. In stemming gebracht werden het amen dement en het sub-amendement verworpen met 14 togen 9 stemmen. Het goh eel e artikel 3 (de tarieven) werden hierop aangenomen met 13 tegen 10 stem men De bestaande tarieven blijven dus ge handhaafd. Bij het artikel, handelende over de abon nementskaarten, werden de door de heeren Werker, Van der Hegge Zijnen en Everwijn ingediende amendementen ingetrokken. Door B. en W. werd in uitzicht gesteld dat in den a s. zomer, bij wijze van proef, zal worden overgegaan tot het in de vroege ochtenduren en op bepaalde uren van den «vond laten loopen van trams tegen verlaag de tarieven, ten behoeve van lagere ambte naren en werklieden. Bij artikel 5 (schoolkaarten) trok de heer Van der Hegge Zijnen zijn amendement in Het slotartikel der geheele verordening werd aldus gewijzigd, dat als datum van in werkingtreding 15 Febr. a.s. werd bepaald in plaats van 1 Februari jl. De geheele verordening werd hierop aan genomen met 17 tegen 4 «temmen, die van de heeren Mendels, Van Hassel, Houtzagers en Van der Hegge Zijnen. Ten slotte kwam aan de orde de motie- Mendels in zake de indeeling der stemdis- tricten 5 en 7 in het 2e kiesdistrict alhier. De heer Mendels lichtte zijn motie nader met cijfers toe. Naar de inlichtingen welke hij inwon bij een hoofdambtenaar, kan de wijziging der stemdistricten nog vóór 'de algemeene verkiezingen plaats vinden. De Voorzitter voorspelde uit een dergelijk overijld handelen het scheppen van eene granzelooze verwarring en groote onzekerheid van de kiesgerechtigden. Naar Spr.'s nieening kan deze aangelegenheid niet goed meer voor de Juni-verkiezingen worden geregeld. De heer Mendels hield zijn standpunt staande. In stemming gebracht werd de motie aan genomen niet 11 tegen 9 stemmen. Hierop werd de vergadering gesloten. rGistermiddag heeft de Utrechtsche politie uit Antwerpen bericht gekregen, dat de vermiste jongen Willem Frederik Borg- hardt te Antwerpen is aangehouden. Gister avond werd hij te Utrecht terugverwacht. Hij heeft zich o. a. opgehouden te Rotter dam, waar hij logeerde in het logement van het Leger des Heils. Hij zeide toen, naar Antwerpen te willen vertrekken. Hiervan werd gisterenmorgen aan de politie te Utrecht kennis gegeven, die on- middelijk naai- Antwerpen telegrafeerde, met verzoek streng te willen toezien, daar de jongen uit de richting Rotterdam daar moest aankomen. Inderdaad werd hij te Antwerpen gezien en gepakt. Nader wordt .gemeld Gisteravond is de vermiste leerling der IJ. H B. 8. Borghardt te Utrecht aange- biacht. Het bleek dat hij onmiddellijk van uit Utrecht naar Rotterdam was gegaan, daar, zooals we reeds meldden, sliep bij het Leger des Heils, om den volgenden dag per spoor naar Antwerpen te gaan. Daar heeft hij 5 dagen rondgezworven, slapende- in de open lucht, op banken in parken enz. De 10 gulden door hem nog te Utrecht van de Postspaarbank gehaald, had hij uitgegeven, voornamelijk voor spoorgeld, maar overigens was nog alles in zijn bezit: o. a. zijn zil veren horloge, zijn oude pak, dat hij in een bundeltje had meegenomen enz. enz. Een agent vond hem slapende I een plantsoen en nam hem toen mede naar het politie bureau. Thans zit de jonge zwerver weer veilig en wel tehuis bij zijn grootouders in de Staal- straat. Als oorzaak, zoo deelt men mede, waar om de jongen is weggeloopen, bestond de volgende rode Hij had als leerling van de R. H. B. S. opzettelijk een rapport betreffende zijn vlijt en vorderingen vervalscht, door enkele cij fers, door den directeur ingevuld, te ver- li oogen Dit kwam de grootvader, bij wien de jongen in huis was, vreemd voor; het rapport was te zéér geflatteerd. Hoewel on dervraagd, ontkende Willem in de cijfers to hebben veranderd, maar het vermoeden, dat hij onwaarheid sprak, won veld, zoodat de grootvader besloot den directeur der R. H B. S te gaan bezoeken. Het resultaat van dat bezoek heeft de jongen niet durven afwachten. Hij ontliep de woning waar hij thuis was. Hilversum De Hilversumsehe Win keliersvereniging heeft een adres gericht tot den Gemeenteraad, waarin aangedrongen wordt op steun bij de pogingen tot verkrij ging van een Handelsavondschool met uit gebreid leerplan. De vereeniging acht nu het oogenblik gelromen, pogingen aan te wenden •tot stichting van een Vereeniging voor Han delsonderwijs in het Gooi. alhier te vesti gen, en vraagt steun, ten einde met goed gevolg bij Rijk en Provincie aanvragen om subsidie te kunnen indienen. Aangaande het aftreden van den voorzit ter der H.W.V. den heer A. L. Akkerhuys, als voorzit'er van het comité voor de Gooi- sche Tentoonstelling, is een uitgebreid rap port uitgebracht, waaruit blijkt, dat de oor zaak van dit aftreden voornamelijk moet worden gezocht in de weigering van den bur gemeester van Hilversum, om in een comité zitting te nemen, waarvan ook de heer Ak kerhuys deel uitmaakte. Het optreden van den burgemeester werd door de vergadering zeer gelaakt en het besluit van den heer Ak- kerhuvs ten zeerste betreurd. (Hbld.) H ilversum. Gisteren werd ten ge meentehuize aanbesteed wijziging en uitbrei ding der gasfabriek. Perc. 1, timmer-, met selwerk enz. Ingekomen 14 ffiljetten. Minste inschrijver M. JMouw, te Hilversum, voor 18,672. Perceel 2, verf- en glazenmakers- werk. Ingekomen 19 biljetten. Minste in schrijver C. Landzaat, te Utrecht, voor 2322. B u s s u m. Dr Kate Schirmacher uit Par'js zal Woensdag a s. voor de leden van de afd. NaardenBussum van den Bond voor Vrouwenkiesrecht een voordracht hou den over het onderwerp „Wesshalb braucht die Frau da6 Stimmrecht?' Buesum. Tijdens de afwezigheid van den bewoner is brand on'stnnn in het maga zijn van den kleermaker J. H. Schreurs. De echtgenoote en de moeder van den heer 8. werden met- zeer veel moeite over een bal- con gered. Ba rn eve ld. In hot Z war tob roek is de boerderij van J. Bruinekool geheel afge brand. Oorzaak onbekend. Het gezin was reed3 ter ruste, toen plotseling liet achter huis iu lichtelaaie stond. Met veel moeite heeft men liet vee nog kunnen redden. Ede, 5 Febr. De Raad dezer gemeente besprak heden een adres, gericht aan B en W., door ingezetenen van Bennekom, hou dende verzoek de waterleiding hier naar Bennekom door te trekken. Volgens de inge diende kostenberekening zouden de uitgaven bedragen pl.m. 24000, waarbij werd ge rekend op 50 aansluitingen. Bij onderzoek hebben zich echter slechts 15 der adres santen verbonden tot het nemen eener aan sluiting, waarom aan adressanten zal wor den bericht, dat van doortrekken der water leiding voorloopig geen sprake kan zijn. Te Utrecht heeft een vergadering plaats gehad van de besturen der Christ.-Hist, kiesvereenigingen in het district Amersfoort, onder leiding van jhr. mr. J W. H Rut gers van Rozenburg, van Baarn. Besloten werd dat iedere kiesvereeniging twee leden zal benoemen in het districts- bestuur en een plaatsvervangend lid, zoodat het districts-bestuur voor het district Amers foort zal bestaan uit 8 leden en 4 plaats vervangers. Medegedeeld werd dat 19 Februari a.s. het Nationaal Comité te Amsterdam zal verga deren en dat door het hoofdbestuur van het district Amersfoort de aandacht gevestigd wordt op de heeren J. W. Verloop te Zeist, mr. Van Voorst Vader te Amersfoort en jhr. mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg te Baarn. Het tegenwoordig hoofdbestuur zal op de vergadering te Amsterdam aftreden. In eene onder leiding van ds. Vun- derink, gehouden bijeenkomst in het ge bouw „Eben-Haëzer" werd besloten tot de oprichting van eene vereeniging van stem gerechtigde mans-lidmaten der Ned. Herv. Kerk, waartoe al aanstonds meer dan 100 ledei: toetraden De vereeniging zal den naam drageu „de Nederlandsch Hervorm de Kerk' Haar grondslag zal zijn de be lijdenis uit Mottheus 16 16, en haar doel de bevordering van liefde toi de Hervormde Kerk door een of tweemaal per maand een vergadering te houden waai- onderwerpen van kerkelijken aard zullen behandeld wor den Statuten en reglement zullen in een volgende samenkomst worden vastgesteld. Onder presideum van Mr. F. D Graaf Sehimmelpenninck uit Utrecht, hield de afdeeling Amersfoort -van den Ned. Mi litairen bond gisteren avond haar jaarver gadering in het Tehuis voor Militairen" in de Beekstraat, welke werd bijgewoond door 20 leden en 5 begunstigers. Door don secretaris, ds. A. M. Donner, werd het jaarverslag uitgebracht, waaruit we aanstippen dat de afdeeling in het af- geloopen jaar 7 leden en 2 begunstigers ver loor, zoodat het getal nu resp. berdaagt 64 en 38. met een totaal contributie van f 231.75 Door den vader en de moeder, den heer J. Zevenbergen en echtgenoote, werd, tot groote tevredenheid van het- be stuur, het werk in het Tehuis met veel ijver voortgezet, zoodat het getal bezoekers aanmerkelijk grooter werd. Door de bezoe kers werd meer dan f 100 bijeengebracht voor een nieuw orgel in de conversatiezaal 20 gulden voor een toestel tot lichamelijke ontwikkeling, terwijl de bus in het Tehuis nog f 34.25 opbracht. Door de oud-bezoekers werd f 238.45 in de kas van den penningmeester gestort. Het bezoek in het Thuis was het geheele jaar zeer goed. De Bijbellezingen op Zon dagavond werden bezocht door 100150 militairen Kermiss&nienkomsten en ver jaardagen vau de Kon familie werden met opgewektheid gevierd. Uit het financieel overzicht van den pen ningmeester, den heer A. C. Couvée, bleek dat de inkomsten bedroegen f 1405.13 en de uitgaven f 1350.34, doch eene rekening van f 200 voor 'het noodzakelijk verven van do conversatiezaal, bleef nog onbetaald lig gen en ook de begrooting voor 1909 wees op een vermoedelijk tekort van f 325 Door den voorzitter werd met ernst en nadruk toi krachtigen steun opgewekt om 'het getal leden en begunstigers te vermeerderen. De aftredende bestuursleden, de heeren Jhr. E. von Wftuigel auf Lindenberg en A. C. Couvée werden met algemeene stemmen herkozen. De Vergadering met gebed door ds. Don- lier geopend, werd met dankzegging door ds. Meiners beëindigd. De vereeniging Ambachtsschool voor Amersfoort en Omstreken vergadert Maan dag avond in het gebouw der school. De Aniersfoortsche Mandolineclub „Arion" geeft morgenavond een uitvoering in de zaal van de sociëteit „Vereeniging' De uitvoering zal worden besloten met een bal. Van de licht- en steendrukkerij van den heer A. L* Versluijs ontvingen wij een zeer artis'iek uitgevoerde wandkalender, be staande uit 4 bladen, elk bevattende een lichtdruk en wel van de Koppelpoort, het slot te Muiden, het kasteel Zwijnsbergen, te Helvoirt en liet kasteel Doorwerth bij Oosterbeek. Naar wij vernemen zijn de predik bfurten op Zondag 7 Februari 1909, als volgt EVANG. LUTH. KERK. Voorm. 10 uur: Ds. de Meijere. REMONSTRANT8CHE KERK. Voorm. 91 uur. D3. J. Hooykaas. Godsdienstoefening voor Jongelieden. Voorm. 11 uur. Ds Hooykaas. Gewone Godsdienstoefening. DOOPSGEZINDE KRING. Het Logc-gobouw. Voorin. 10A uur Ds. E. M. ten Cate. GEREFORM. KERK (Langegracht.) Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 's Avonds 5£ uur: Ds. Donner.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 3