KOLONIËN. BINNENLAND Er werd mei 198 tegen 8stemmen oen mo tie van wan uwen tegen den grootvizier aangenomen, wegens diens weigering om he den in de Kamer te verschijnen tot het ge ven van inlichtingen omtrent de jongste wijzigingen in het ministerie. Tegen hot einde der zitting werd een schrijven voor gelezen, waarin de grootvizier mededeelt, dat hij ontslag neemt. Konstantinopel, 13 Febr. Na de aanneming van de motie van wan trouwen in Kiamil pacha, verzocht de Ka mer den president de motie ter kennis van den Sultan te brengen en dezen te verzoe ken tot hoofd van het kabinet iemand te benoemen, die het vertrouwen der Kamer geniet. De zinsnede in de motie, die de verkla ring inhield, dat de Kamer zitting zou blij ven houden om het antwoord van Kiamil af te wachten, werd verworpen. Konstantinopel. 13 Febr. Voor en gedurende do zitting was de atmos feer in de Kamer zeer opgewonden. Aan het oinde van de zitting had eene volksbe- tooging pilaats voor de Kamer, maar dlo orde werd niet gestoord. Bataillons jagers en andere troepenafdeelingen waren geconsig neerd oorlogsschepen waren gereed om m actie te treden. Nadat men den uitslag van de vergadering ist, scheen het garnizoen tot bodaren te komen. Ko ustantinopel, 13 Febr. Met algemeene stemmen besloot de Kamer, op voorstel van den Bulgaarschen afgevaar digde Dorew, den voorzitter Achmed Itiza op te dragen nog heden avond het votum van wantrouwen tegen Kiamil en de uitnoo- diging tot benoeming van een nieuwen grootvizier ter kennis van den sultan te brengen. De Kamer zal morgen bijeenko men om te vernemen wat Achmed Riza haar zal hebben mede te deelen. Konstantinopel, 14 Febr. Bij de opening van de zitting der Kamer deelde heden de voorzatter mode, dat hij gisterenavond dadelijk het besluit van de Kamer ter kennis van den sultan heeft ge bracht. In antwoord daarop ontving hij ter stond een boodschap van het paleis, die hem in kennis stelde, dat Hussein Hilmi Pacha benoemd is tot grootvizier en minister van binnenlandscho zaken en belast is met de samenstelling van een nieuw kabinet. Zia Eddin is benoemd tot sjeik-ul-islam De Ka mer verwierp met groote meerderheid een voorstel van den Israëlietische afgevaardig de Carassa, waarin do vervolging van Kia mil Pacha werd verlangd wegens de wille keurige wegzending van de ministers van oorlog en marine. W e e n e n, 1 4 F e o r. De Neue Froie Prosso bericht uit Ween en, dat de sultan het verzoek om ontslag van Kiamil Pacha hoeft aangenomen. Hilmi Pacha is bolast met de samenstelling van een nieuw kabinot. Konstantinopel, 14 Febr. Nadat de sultan* sedert gisterenavond tot drio malen toe Kiamil Pacha had laten vragen het zegel van den grootvizier af te geven, hetgeen deze telkens weigerde, gaf hij hedenmorgen het zegel over. Het is bijna zeker, dat de sultan op nieuw Ali Riza tot minister van oorlog zal benoemen en Arif Pacha tot minister van marine. De plaatse lijke comité's in Saloniki en talrijke andere steden zonden aan de Kamer telegrammen om te protesteeren tegen de handelwijze van Kiamil Pacha, die de grondwet heeft ge schonden. Er heerscht zeer groote opgewon denheid in het leger en de vloot. Londen, 15 Febr. Hilmi Pacha heeft een niouw ministerie samengesteld. Vijf leden van het oude kabinet van Kiamil Pacha hebben zitting in het nieuwe kabi net. Dc minister van oorlog Ali Riza en do minister van marine Arif zijn op nieuw be noemd. De gezant te Londen Rifaat Pacha is benoemd tot minister van buitenlandsche zaken. Marokko. De leider van de koloniale partij in Frankrijk, Etienno, zogt in de Dépêche coloniale, dat do Duitsch-Franscbe overeen komst van oen duidelijkheid en een klaar heid is, die goen tegenstrijdige uitlegging toelaat. Het doet uitkomen, hetgeen wel is waar door niemand bestroden was maar toch ook nooit door Duitschland geschreven en erkend was, dat Frankrijk bijzondere rech ten heeft over geheel Marokko. Frankrijk bekrachtigt zijnerzijds zijne vroeger aange gane verplichtingen om de economische vrij heid te handhaven en do onafhankelijkheid van Marokko te eerbiedigen. Het is het in 1904 tusschen Frankrijk en Engeland ge sloten verdrag, dat is aangenomen en door Duitschland en Frankrijk voltrokken. De algemeene politieke beteekenis van de over eenkomst kenschetst Etienne in dien zin, dat voortaan het Fransche koloniale gebied van Noord-Afrika voor ieder gevaar beveiligd is, zoowel in het oosten als in het westen, en dat de erkenning van Frankrijks bijzondere rechten in het geheele sjerifische rijk liet aanzien van Frankrijk en zijn moreel gezag belangrijk verhoogt. In Spanjo is, ofschoon men in do regee- ringskringen oen voldaan gezicht zotte over de overeenkomst betreffende Marokko, de algemeene bezorgdheid, dat Frankrijk nu ook nou opruimen mot den politieken invloed van 8panje in Marokko, in het parlement en in de pers openlijk tot uitdrukking geko men. Daarbij werd algemeon de meening voorgestaan, dat wie de politieke macht in Marokko in handen heeft, ook zeer spoedig het economische overwicht zal krijgen. De verklaring van de regeering, dat de Spaan- sche rechten gewaarborgd zijn, stuit overal op twijfel. De Muncki geeft aan do gedrukte 8temming uiting, door de vrees uit te druk ken, dat Spanje zich door zijne weifelende politiek tusschen twee stoeien kan hebben gezet. Geen wonder is het, dat nu niemand zich Frankrijk schijnt te herinneren. De Köln. Zig. acht het ongerechtvaar digd, wanneer de Spanjaarden gevoeligheid toonen omdat DuiUchland alleen met de Franschen en niet ook met hen een verdrag heeft gesloten. Door de Fransche overeen komst is in de eerste plaat» het verdrag van Algeciras nogmaals bevestigd, dat aan de Spanjaarden algemeene en bijzondere rech ten verleende. Wanneer Duitschland met Frankrijk eene bijzondere overeenkomst heeft gesloten, dan lag de reden hierin, dat er tusschen Duitschland en Fr nkrijk in Marokko incidenten en wrijvingen zijn voor gevallen, die men in de toekomst vermeden zou willen zien. Dergelijke voorvallen zijn tusschen Duitschland en Spanje volstrekt niet voorgekomen, en er was daarom ook geen reden om bijzondere maatregelen te ne men tegen hun terugkeoren. De betrekkin gen tusschen de beide staten zijn in Marokko volkomen bevredigend geweest, en de nood zakelijkheid van bijzondere overeenkomsten beeft zich volstrekt niet doen voelen. Dit en niet een kwesend voorbijzien van Spanje is de reden waarom Duitschland het sluiten van eene bijzondere overeenkomst niet noodig achtte. Britsch-Indië. Allahabad, 13 Febr. Uit Koliat is bericht ontvangen, dat luitenant Macau- lay, garnizoens-ingenieur te 8arovai ver moord is in het gebied van de Boven-Miran- zai. Chili. Santiago do Chili, 13 Febr. Officieel wordt tegengesproken, dat Beckert gevangen is genomen. De politie zet het on derzoek voort. Tweed© telegram. Beckert is te Conquimai gevangen genomen. De gemoede ren zijn hier zoo opgewonden, dat de politie de grootste voorzorgen heeft genomen om te voorkomen, dat de gevangene zal worden gelyncht bij zijne aankomst te Santiago. 14 Februari. Officieel wordt be richt, dat Beckert door een gewapenden troep gevangen genomen is. Vareenlgde Staten. De commissie uit den Ainerikaanschen se naat. die is benoemd om een onderzoek in te stellen, naar aanleiding van de bewering van president Roosevelt, clat de Senaat den post voor den geheimen dienst beknibbelde, uit vrees voor toezicht op zich zelf, zegt in haar verslag, dat de aanwijzingen die de president voor zijn beschuldiging meende te hebben allen grond missen en hij waarschijn lijk door het hoofd van den geheimen dienst verkeerd is ingelicht. I>e commissie verzoekt volmacht om haar onderzoek voort te zetten, aangezien er gebleken is van wangedrag bij den geheimen dienst. Het verslag is getee- kend door de senatoren Gallinger, Hemeu- way en Tillman. Het lagerhuis van do Californische wetge vende macht heeft het ontwerp-onderwijswet met 41 tegen 37 stemmen verworpen en ook een voorstel verworpen om de ontwerp- landwet weer op de agenda te brengen. Daarmee zijn alle anti-Japansche wetten van de baan. In tusschen verklaarde de gou verneur, dat er eene telling van de Japan ners zal worden verricht-, dan zal men ver der zien. De wetgevende macht van den staat Was hington sprak zich tegen de wetten tegen de Japanners uit. Zuid-Afrika» De correspondent van de Daily Mail te Durban bericht te hebben vernomen, dat dr. Jamesson besloten is, als de Unie van Zuid-Afrika tot staud is gekomen, zich uit de politiek terug te trekken. Allerlei. Berlijn, 1 4 F e b r. Heden voormiddag werden wederom 2 jonge vrouwen door een onbekende met oen mes gestoken, de eene in den benedenarm, do andere in de dij. Tot duver zijn in 't geheel negen gevallen voor gekomen. De dader schijnt steeds dezelfde persoon te zijn. Denver, 13 Febr. Twee gemaskerde roovers hebben den DenverRio Grande- trein bij Fort, Logan laten stilhouden. Zij dwongen den machinist en den conducteur den zak met aangeteekende brieven over te geven, dien zij plunderden. Zij losten oen 50-tal schoten om de passagiers door schrik in bedwang te houden. Geen van de passa giers heeft letsel bekomen. De roovers zijn gevlucht; de politie zit hen na in automo bielen. Friedrichshütte (Opper-Silezië), 14 Febr. In de Friedrichsmijn werden heden nacht ten gevolge van het instorten van eene stellage zeven mijnwerkers bedol ven. Tot heden voormiddag 9 uur zijn vier lijken geborgen. Biest, 12 Febr. De seindienst kon digt aan, dat een Engelsch stoomschip, waarvan de naam onbekend is, om 5 uur 's namiddags vergaan is tengevolge van den mist, na te zijn gestooten op een rots bij Quessant. Zeven man van de bemanning zijn verdwenen. Een loodsschip heeft een boot en het schip op sleeptouw genomen, waarop de overlevenden zich bevonden. Twee sleepbooten van den staat, die naar de plaats van de ramp gezonden werden, vonden geen enkel spoor van het verdwe nen schip. 15 Febr. De Engelsche stoomboot, die gisteren is vergaan in het gezicht van Tou'inguet, is de Forest Castle van New castle, gaande van Bilbao naar Rotterdam met een lading oris. Van de 26 man der equipage zijn 9 verdwenen. De overigen zijn naar Brest gebracht. Carthagena, 13 Febr. Een golf hoeft eene met vijf personen bemande boot doen omslaan. Vier zijn verdronken. Wellington, 13 Febr. De Pen guin is, terwijl er oen stevige wind woei om 10 uur 's avonds op de klippen gekomen. De passagiers en de bemanning, te zamen een honderdtal personen, begaven zich op houtvlotten en op twee bootende andere booten werden stuk geslagen. 26 personen zijn aan land gekomenmen gelooft, dat de overigen verdronken zijn. Messina, 13 Febr. Een sterke golf- vormige aardschok, die zes seconden duurde en voorafgegaan en vergezeld werd van ge rommel, werd om 8.25 des avonds gevoeld en maakte een diepen indruk op de bevol king. Brancaleone, 13 Fobr. Heden avond om 8.32 werd een zeer sterke aard schok gevoeld. De bevolking, die zeer ont steld was, begaf zich uit de huizen op straat. ReggiodiCalabria. 13Febr Heden avond te 8 uur 20 werd hier een zeer hevige golfvormige aardschok gevoeld, die verscheiden seconden aanhield. De ver schrikte bevolking vluchtte uit de barak ken. Rome, 14 Febr. Telegrammen uit Messina bevestigen, dat in den afgeloopen nacht vrij sterke schokken zijn voorgeko men. De schepen op de reede werden hevig heen en weer geschud. De zeldzame gebou wen, die door de vorige schokken waren gespaard, zijn ingestort. Er zijn ook schokken gevoeld te Milaz- zo, Catania en Palermo. De Popoio Ro mano meldt, dat bij Catania den spoorweg moet zijn beschadigd vEen onweer, vergezeld van hagel en hevigen regen, heeft Donderdag in Calabrië gewoed. I)en volgenden morgen, te 3 u. 45, voelde men een hevigen aardbevingsschok, later ge volgd door lichtere schokken. vNaar uit St.-Petersburg gemeld wordt zijn or in de laatste 24 uren 11 personen aan cholera overleden. De afdeeling 8t.- Georges van de maatschappij van hel Roode Kruis had in twee dagen 22 gevallen van cholera en 4 overlijdens onder zijne leden. OOST INDIE De waarnemende algemeene secretaris. Het in de Javabode van den 4den dezer vermeld gerucht, dat de waarnemende alge meene secretaris, de heer J. B. van der Houven van Oordt, na afloop, in het begin van de volgende maand, van den termijn van één jaar, waarvoor hij die betrekking aanvaard heeft, weder naar Nederland zou vertrekken is, zooals ons nader blijkt, niet juist. Hoezeer de heer Van Oordt om particu liere redenen naar het vaderland zou wen- schen terug te keeren, heeft hij, naar wij vernemen, voorloopig zich er toe laten vin den, nog een halfjaar zijn functie te blijven waarnemeneen beslissing, die zeker niet het minst door den landvoogd op hoogen prijs zal worden gesteld. (Javabode). Kotawamngin. Het flotieljevaartuig Siboga zal tegen het midden dezer maand te Soerabaja terugkee- ren. Deze bodem is voor machtsvertoon ter Zuidkust van Borneo gestat'oneerd, in ver band met pogingen van eenige inwoners van Kotawaringin tot liet doen uitbreken van een opstand aldaar. Reeds is bekend gewor den, dat dezen in onderhandeling traden met een te Semarang wonenden hadji. J avabode) De Staatscourant van Zondag 14 en Maandag 15 Februari bevat o. m. de vol gende Koninklijke besluiten benoemd tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau P. Leijten, bisschop van Breda op verzoek eervol ontslagen als bureel ambtenaar bij do Rijkswaterstaat 3e klasse J. C. Kohier, te 's Hertogenbosch eervol ontslagen wegens lichaamsgebreken de commies der telegrafie 2e klasse J. Lobman eervol ontslagen als vertegenwoordigend lid voor Nederland van het Permanente Co mité voor het Internationaal Landbouw in- stituüt te Rome H. J. Lovink, directeur- generaal van landbouw, en daarin benoemd als lid jhr. mr. H. van Weede, gezant te Rome en als plaatsvervangend lid H. J. Lovink, voornoemd. H. M. de Koningin-Moeder heeft 200 geschonken aan hét algemeen comité ter bestrijding van de gevolgen van werk loosheid te 's Gravenhage. t I)e reeds eenige malen uitgestelde tocht van Z. K. H Prins Hendrik, met de stoomreddingsboot „Prins der Nederlan den" aan den Hoek van Holland, is nu bepaald op Vrijdag 19 Februari a s. Geschenk aan H M. de Ko ningin. Door het comité voor het Apel- doornsche huldeblijk aan H. M. de Ko ningin, is volgens den wensch van H. M., aan een gedeelte der ingekomen giften een bestemming gegeven. Bereids is aan de vereeniging voor Algemeene Armenzorg, wier fondsen noodlijdend waren, een bedrag van 200 gezonden, terwijl over de rest nader zal worden beschikt. Het Provinciaal Comité van Noord- Brabant bericht, dat door N.-Br. bladen eene onjuiste voorstelling is gegeven van de kwestie der wijziging van het huldeblijk van Noord-Brabant aan H. M. de Koningin. Alvorens eene definitieve beslissing te ne men betreffende den aard van het geschenk, werd door het comité hierover Hr. Ms. par ticuliere secretaris geraadpleegd. Toen daar bij bleek, dat een geschenk, zooals men plan was aan te bieden, Hare Majesteit reeds van andere zijde was aangeboden, ging het comité over tot de keuze van een legkast voor de kinderkamer, nadat men zich had vergewist, dat dit geschenk H. M. welge vallig zoude zijn. Nadere gegevens betreffonde de gewensch- te afmetingen en», werden toen gevraagd en verkregen. Opheffing van een Nota riskantoor. Op het adres van het hoofdbestuur van de Broederschap van Can- didaat-Notarissen in Nederland en zijn Ko loniën aan den minister van Justitie gezon den, waarin dezen verzocht werd, om, wan neer door den minister de al of niet wen- schelijkheid van opheffing eener notarieele standplaats wordt overwogen, daaromtrent mede het gevoelen te vragen van het hoofd bestuur van de Broederschap van Candidaat- Notarissen in Nederland en zijne Koloniën, heeft de minister van Justitie aan adressant te kennen gegeven dat eene toezegging, dat in elk zich voordoend geval overeenkomstig adressants verzoek zal woi-den gehandeld, niet kan worden voldaan, doch dat gebruik zal worden gemaakt van adressants bereid verklaring tot voorlichting, zoo dikwijls de behoefte daaraan door de regeering wordt gevoeld. Vuilverbranding in Rot terdam. In 1907 overwoog de gemeente raad van Rotterdam de quaestie van de in voering der vuilverbranding. De kosten wer den geraamd op f714,000 en4 de Raad be sloot in beginsel tot invoering, aan B. en W. opdragend nadere voorstellen te doen. B. en W. zijn thans met dien arbeid ge reed, doch nu blijkt, dat de kosten niet zul len bedragen f 714,000, maai- f 1,019,000, benevens f 207,000 voor een turbine-instal latie, welke nioodig wordt geacht. Waar echter de hygiënische belangen deze quaestie beheerschen, achten B. en W. tech nisch en financieel voor Rotterdam toch geen andere oplossing mogelijk en stellen zij mits dien voor, voor de inrichting tot vuilver branding op het aangewezen terrein op den Zuidwestelijken hoek der Maashaven toe te staan f 1,226,000. De kapitein ter zee C. F. Tydeman, eervol ontheven commandant van Hr. Ms. Heemakerck, wordt mee den 13en dezer op non-acitiviteit gesteld. Voor de huzaren te 's Gravenhage in garnizoeii was 't Zaterdag een feestdag. Het derde regiment herdacht lieden namelijk zijn 95-jarig bestaan. De manschappen on onder officieren werden onthaald op chocolade, bier, sigaren en een extra-maaltijd. De gebruikelijke wandelrit op dezen jaar lij kschen herdenkingsdag bleef ditmaal met het oog op de gladheid van wegen en stra len achterwege. Zaterdagavond vereenigden zich de officie ren aan een gemeenschappelijk diner in de Witte Sociëteit. Gesteld ter beschikking van den gou verneur-generaal van Ned.-Indië ter be noeming tot adjunct-ingenieur bij de exploi tatie van Staatsspoorwegen daar te lande J. W. H. van Lookeren. Te Vlissingen is Vrijdag in den ouder dom van 65 jaren overleden de heer A. M. Gewin, in leven stationschef le klasse bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen. De overledene was ridder in de orde van Oranje-i\assau, officier van de Victoria-orde, enz. Buitengewoon Congres «Ier S. I). A. P. Zaterdag en Zondag is in de schouwburg zaal te Deventer het buitengewoon Congres dei Sociaal-Democratische Arbeiderspartij gehouden om te 'beslissen over fhet voorstel van het partijbestuur, naar aanleiding van het optreden der Tribune redacteuren. Op beide vergaderingen is het zeer rumoerig toegegaaneen uitvoeriger verslag moeten wij wegens plaatsgebrek tot een volgend nummer uitstellen. Het eerste punt van het voorsteluit gave van een wekelijksch Marxistisch bij voegsel bij „Het Volk", onder redactie van mevr. Roland Holst en Wibaut, wordt met op 4 na algemeene afdeelingsstemmen aan genomen. De Voorzitter deelt mede, dat het weekblad, beginnende met April, zal wor den uitgegeven. Vervolgens spreekt het congres met over groot© meerderheid uit, dat „De Tribune" zal moeten verdwijnen. Slechts 7 af deelin gen stemmen tegen. Met 209 tegen 88 stemmen en 15 blanco besluit daarna het congres, dat de Tribune redacteuren D. J. Wijnkoop, J. C. Ceton en dr. W. van Ravesteyn zijn geroyeerd als leden der Sociaal-Democratische Arbeiders partij Verklaring van mr. Men dels. Mr. Mendels, propagandist der S. D. A. P. in Utrecht, zegt, onder applaus en ru moer, dat hij de partij zal verlaten. De Voorzitter sprak een af scheidswoord en wekte tot arbeid op. De partij blijve een krachtig lichaam, die allen aanval kan weerstaan. De sociaal-democratie is onoverwinnelijk. (Daverend applaus). Wij hebben nu getoond, onze eenheid en onze kracht te willen behouden. Een be langrijke strijd wacht ons. Leve de S. D. A P. Onder luid gejuich en het zingen van het socialistenlied ging het congres te 5 uur uiteen. Openbare leeszalen. De directeur van het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de volgende circulaire ge richt tot de burgemeesters der gemeenten Door de Centrale commissie voor de sta tistiek wordt mij bij schrijven van 27 Ja nuari jl. medegedeeld, dat de minister van Binnenlandsche Zaken een onderzoek wensdht te doen instellen naar aantal en om- van van werkkring der hier te lande be staande openbare leeszalen en bibliotheken. In voldoening aan dezen wensoh heb ik de eer u te verzoeken mij een opgaaf te doen toekomen van de namen en adressen der openbare leeszalen en bibliotheken, die in uwe gemeente bestaan. Het is de bedoeling van den minister, dat als „Openbaar" worde aangemerkt eene in stelling voor het publiek toegankelijk, in dien zin dat niet aftn bijzondere vereischten behalve financieele behoeft te worden voldaan, om van de leeszaal of bibliotheek gebruik te kunnen maken. Betreffende elk dezer instellingen zal ik gaarne de volgende omgaven ontvangen 1. Of zij is een instelling van het Rijk, van de gemeente of van een vereeniging (in dit geval den naam der vereeniging te ver melden) of van particulieren. 2. Of zij is uitsluitend leeszaal of biblio theek, dan wel deel uitmaakt van een tot ander doel bestaande instelling. Mert het oog op den tijd, welke reeds ver- loopen is alvorens deze circulaire kon wor den verzonden, verzoek ik u beleefd mij uw antwoord zoo mogelijk spoedig en in elk ge val vóór 28 Februari e.k. te doen toeko men. Voor het geval in uwe gemeente geen in stellingen als bovengenoemd bestaan, ont vang ik ook van deze omstandigheden gaar ne bericht. D e H o f v ij v e r te 'sGraven- li a g e. Ter vergadering in zake den Hof vijver, op 25 Februari a.s. in „Pulchri Stu dio" te houden, worden ook uitgenoodigd Z. K. H. de Prins, als buitengewoon lid van den Raad van State, jhr. Van Geen, particulier secretaris van H. M. de Ko ningin, jhr. De Ranitz, grootmeester van H M. de Koningin-Moeder en de Gezond heidscommissie. Geëindigde staking. De staking van het personeel aan de stoomolie- fabriek van den heer v. d. Meij, te Leeuwar den is geëindigd. De heer v. d. Meij heeft de arbeidsovereenkomst gewijzigd, met welke wijziging de werklieden accoord gaan. Zedenmisdrijf. Na een requi sitoir dat bijna vijf kwartier duurde, heeft de substituut-officier van Justitie mr. Van Lookeren Campayne Zaterdag voor de Haag- sche rechtbank tegen den tandarts H. H. daar ter stede, ter zake van verkrachting, tien jaren gevangenisstraf geëischt. De verdediger, mr. L. W. van Gigch, pleitte vrij spraak. Optreden vaneen Rotte r- damsch inspecteur van poli tie. In den morgen van 18 Mei kwamen zekere J. P. de P. en zijn broeder met een glazenwasscherswagen met gereedschappen aan de Vischmarkt te Rotterdam. Er ont stond kwestie met een agent van politie, die meende dat de verordening hier voor schreef den wagen te trekken, omdat er een ladder over uitstak. De wagen werd toen gedraaid om naar het bureau in de Pau- w en steeg te gaan, waarop inspecteur van politie J. W. L. D. opeens voor De P. stond. Deze zeide tegen hem „mijnheer, een woordje asjeblieft", waarop de inspecteur had gezegd: G... ik heb niks met je te ma ken, als de agenten zeggen dat je naar het bureau moet, moet je naar het bureau", en De P., die steeds zijn wagen vasthield, bij de narm nam. Deze rukte zich los, waarop de inspecteur een paar passen achteruit ging, zijn sabel trok en -daarmede de P. een slag in het aangezicht gaf. Deze was toen bewusteloos inéén gezakt en naar het bureau gebracht. Gedurende drie a vier weken had hij last van het gebeurde gehad. Donderdag stond de inspecteur van po litie, die thans ontslagen is, voor de Rot- terdamsche Rechtbank terecht. Bovenstaand verhaal is de lezing, door den mishandelde van het geval gegeven. Het O. M .deed uitkomen, na het ver hoor, dat uit het gerechtelijk gehouden on derzoek, alhoewel daaruit de toedracht der zaak niet in alle opzichten duidelijk is voor gekomen, z. i. niet gebleken is, dat bekl. moedwillig heeft gehandeld. Vandaar dat het. O. M. de zaak had ter zijde gelegd, doch op aandrang had de Rechtbank ver volging gelast. Na de behandeling ter te rechtzitting, verklaai-de het O. M. te blij ven volharden bij zijn meening, dat bekl. niet gehandeld heeft om moedwillig te mis handelen, doch ter handhaving van de open bare orde, tegen het opdringende Rotter- damsche publiek. 18 dezer uitspraak. Vrijspraak werd alzoo gevraagd. Valsch bankbiljet van 2 5. Dezer dagen werd in handen van de justitie te Rotterdam gesteld een valsch bankbiljet van f 25, gemerkt G. G. O., no. 1110, dat hoogst vermoedelijk van denzelf den namaker afkomstig is als het in Novem ber 1908 voorgekomen valsche biljet van f 40, gemerkt N. C., no. 5355. De wijze van bewerking is geheel dezelfde. Ook bij dit valsche biljet van f 25, dat, ongelijk met verf besmeerd, eene vuile, sterk van het echte biljet afwijkende, kleur heeft, terwijl de witte lijnen van den onder druk gansch ontbreken zijn de witte en bruine lijnen aan boven- en onderkant ge heel mislukt, egaal van tint. Er is weder gebruik gemaakt van glad, papperig papier, gemakkelijk te onderken nen van het uit de hand geschepte papier der echte biljetten. Wapen en leeuw zijn zeer vaag van omtrek. De strafbepaling mist alle scherpte van letter. Het watermerk van geschaduwde letters en cijfers ontbreekt. Door inpersing van witte letterfiguren, scherp en dun van lijn, heeft men beproefd oen watennerk na te bootsen. Die inpersing is duidelijk te zien aan de keerzijde. Belangrijke verduiste ring. Te Rotterdam is Zaterdag gearres teerd een beamte van de Bank-van-Leening, d'e in den loop van een paar jaar ongeveer f 4000 moet verduisterd hebben. De ontrouwe gelddrager J. op der Heijden, van de Incasso-Bank te Rotterdam, die zich Zaterdag bij de Amster- damsche politie aan het bureau Spaarndam- merstraat aanmeldde, en 's avonds naar Rot terdam werd overgebracht, bleek van de cir ca f 1900, die hij verduisterd had, nog slechts f 400 in zijn bezit te hebben. Hij had in gezelschap van vrouwen in een paar dagen dus f 1500 verteerd. Hij deelde mede, dat hij een dezer dagen in beschonken toestand in een der politieposten te Amsterdam had doorgebracht, en toen reeds bekend zou heb ben de verdwenen gelddrager té zijn, wat men echter niet geloofde. Het in die richting ingesteld onderzoek heeft deze mededeeling niet bevestigd. Hij had zijn, als bijzonder kenteeken aangegeven, lange afhangende snor afgesneden. Zaterdagmiddag werd hij naar 't huis van bowaring overgebracht. Treinvertraging en het congres der S. D. A. P. Door het springen van een wielband van de locomo tief van den eersten sneltrein uit Gronin gen Zaterdagmorgen, kwam deze trein met ongeveer twee uur vertraging te Zwolle aan. De afgevaardigden der verschillende af- deelingen der S. D. A. P. uit het noorden des lands, misten daardoor de aansluiting met den trein naar Deventer en konden het buitengewoon congres der S. D. A. P. aldaar niet tijdig bezoeken, daar desver- zocht ook geen aparte trein naar Deventer werd ingelegd. (N. R. Ct.) Verdronken. Donderdagavond 6 uur begaf de omstreeks 50-jarige werk-

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2