ren, doch niet met eeu groot overwicht der revisionistische redactie De eenheid der partij zal alleen behouden blijven, indien Marxisten en Revisionisten gelijke rechten krijgen, ook in hun uitingen in Het Volk Dan zal de Tribune vanzelf verdwijnen. Spreekster wenschte het voorstel van Wa peningen te steunen om het nieuwe week blad los van Het Volk te houden met ver antwoordelijkheid jegens de partij De laatste spreker in de middagvergade ring was de lieer Bikker uit Zwolle, die allerminst Tribune-gezind verklaarde te zijn, doch tegen royement der Tribune-redac tie ernstig bezwaar had. De bourgeoisie mag niet het schouwspel genieten van een scheuring in de partij Ter wille der een heid in de partij wilde spreker het nieuwe Marxistische orgaan wel aanvaarden, al achtte hij hun richting verderfelijk. Een dorren, roemloozeu dood zal dan do Tribune sterven. Dat is de beste dienst, dien men ile partij kan bewijzen. Van de redactie van het nieuwe orgaan mag verwacht worden, dat zij even bekwaam zal redigeer en ais de Tribune-redactie. (Geroep: Volstrekt niet!) De heer Versteeg uit Den Helder kreeg ten slotte, omdat er nog een paar minuten over waren, nog even het woord om te betoogen, dat de resolutiën der congressen er zijn om gehandhaafd te worden. De Tri bune moet weg. Nu reeds wantrouwt zij 1de zeer bekwame Marxisten, die het nieuwe orgaan zullen redigeeren. De middagvergadering werd daarna ge sloten Avondvergadering. Klokslag 8 uur werd de avondvergadering geopcnü In den namiddag waren nog tal van partijgenooten aangekomen. De Schouwburgzaal was dan ook tot in de uiterste hoekjes weer gevuld met de honder den partijgenooten, waaronder 168 afgevaar digden, vertegenwoordigende 138 af deelin gen, toen de vergadering werd heropend. De stemming was er niet kalmer op geworden sedert den namiddag Het Congresbestuur had echter in de rust poos van den maaltijd een verstandig be sluit genomen. Het had begrepen, dat het uiet zoo kon voortgaan als vanmiddag. Nog 33 sprekers waren ingeschreven, waaronder tot verwondering van den voorzitter de Tri bune-redacteuren nog niet eens behoorden. Daarom stelde het partijbestuur voor eerst een lid der Kamerfractie het woord te geven en wel aan mr. Troelstra, daarna aan den heer Van der Goes, terwijl hij verwachtte, da* daarna een der Tribune-redacteuren de verdediging van hun standpunt zou voeren. De heer Troelstra had geen bezwaar ter stond te spreken, mits de Tribune-redacteu ren aanwezig waren Er werd echter geroe pen dat zij in conferentie waren Een deel der vergadering vond dat niet gepast. Zij behoorden thans aanwezig te zijn. De Tribune-redacteuren werden nu ge waarschuwd, maar in de oerste oogenblik- ken verschenen zij nog niet. „Zij kruipen in hun schulp" riep de heer Van Kol onder groote hilariteit uit. Inmiddels hief de vergadering het socialis tenlied aan en onder het geestdriftig aange heven strijdlied, dat blijkbaar indruk had gemaakt op de drie beklaagden, keerden de zen terug in de zaal Kalmeerend werkte nu op de vergadering het vooruitzicht deuzolfdeu avond nog de groote mannen der partij te zullen hooren en ondor volmaakte stilte nam dan ook de heer Troelstra he* woord om in een harts tochtelijke rede namens de Kamerfractie het standpunt tegenover do Tribune uiteen te zetten Spreker had verwacht, dat het na zijn schriftelijke weerleggingen niet meer noodig zou geweest zijn hier uitvoerig de beteekenis der Tribune te schetsen. Zelfs had hij zich gevleid, dat het niet meer noo dig zijn zou hier den mooilijken plicht te vervullen recht te doen aan de partijgenoo ten, die daarvan de redactie vormen. In hem zou de partij geen drijver naar scheu ring zien. Wie met zijn stil werken voor dit congres bekend zijn geweest allerminst. Maar indien de Tribune-redacteuren blijven bij hun voornomen om zich niet te storen aan de uitspraken van dit congres, dan zou Spr. zich genoopt gevoelen mede te werken om hen buiten do gelederen te zetten, zij het dan ook. dat hem dit hard zou vallen Zeker, spreker kon zich wel plaatsen op het standpunt der Tribune. Hij was over tuigd, dat zij alleen gedreven werden door den ernstige zucht om de sociaal-democratie sterker te maken en niet af te breken. (Ap plaus). Zij gebruiken echter verkeerde, afkeu renswaardige middelen om hun doel te be reiken. En daarom zou hij trachten aan te toonen, dat ook op het standpunt der Mar xisten de Tribune moet worden opgeheven Niet nam hij haar kwalijk dat zij dikke woorden gebruikt. Dat doen toch alle partij genooten op hun beurt in den grooten strijd tegen de bourgeoisie. Hei. is niet de toon, maar het is het standpunt, dat het doet, en dat standpunt brengt voor de Tribune-redacteuren mee een gansch systeem van de kleinzieligste en spitsvoudigste kritieken, een zoeken van ver zakingen van het beginsel. Dit werkt even verlammend als verwoestend op de partij. Meenen de Tribune-redacteuren de partij te moeten bewaren voor ondergang, precies zoo staat de tegenpartij tegenover hen, meenen- de dat de Tribune geen idee er van heeft, wat de klassenstrijd in Nederland van de soc.-dem. partij eischt, die niet als een dorre tak, maar als een levende twijg in onze poli tieke en economische verhoudingen is ge plant. Onverzoenlijk staat daarom de partij tegenover hen, die de tactiek der Ned. Soc. Dem. Partij bestrijden. Want deze tactiek zal moeten gehandhaafd worden op straffe, dat de partij worde een fanatiek-sectarisch clubje. De heer Van KolVolkomen juist. De heer Troelstra voortgaande, zette uit een, hoe klein en onbekrompen de Tribune den leider der Kamerfractie als een kwa jongen heeft afgerost en hoe zij voortdurend un haar theoretische hoogte het optreden dezer fractie heeft verdacht gemaakt en ver keerd voorgesteld. Dit moeten zij verder maar doen buiten de gelederen Een partijgenoot zal niet meer mogen zeg gen, dat de leden der Kamerfractie verra ders zijn en aansturen op een democratisch bloc met de burgerlijke partijen. Indien de soc.-dem. Kamerleden zoo iets deden, zou den zij de partij schandelijk bedriegen. Cri tiek mag geoefend worden, maar zij mag het belang der partij niet schaden. Geen persoonlijke opvattingen mogen het over wicht hebben. Zulke critiek als de Tribune oefent, behoort thuis in een anarchistische debatingclub. Tegen de vrije uiting van het Marxisme gaat de strijd niet. Neen. dat stroome als een levend gist door de partij. Vandaar hot bemiddelingsvoorstel om een Marxistisch bijblad uit te geven. Hiermede zal het orga nisatorisch verband hersteld worden. Doch dan moet de Tribune verdwijnen. Anders wordt het werk onmogelijk. Dat de redacteuren der Tribune niet te vreden kunnen zijn niet die oplossing, is begrijpelijkMaar daarom juist moeten zij buiten de partij gezet worden. Uitvoerig zette Spr evenals hij reeds deed in zijn reeks artikelen in Het Volk, ver volgens uiteen, welke de taak der Kamer fractie is Zij moeten zwak als zij zijn met hun kleine groep de macht van het prole tariaat doen drukken op de bourgeoisie-par- tijen. Zij moeten scheiding en scheuring daaronder brengen om daarvan te profitee- ren voor het proletariaat En dan geeft elke kleine overwinning nieuwe veerkracht nieuw élan. Handelde de Kamerfractie, zoo als de Tribune wil, dan werd er heelemaal niets bereikt. In dit verband wees Spr. op de welge slaagde actie van de soc -democraten voor het algemeen kiesrecht, dat nu reeds door twee partijen der linkerzijde wordt gepropa geerd Het nietsdoend filosofisch denkend proletariaat moge daarover glimlachen, het feit is er nochtans. De professorale leer van de Tribune-menschen moet uitloopen op de ontkenning van het parlementarisme. Is het niet merkwaardig dat deze als een puur nieuwe leer verkondigde theorié pre cies dezelfde is die de socialisten van vroe ger, Domela Nieuwenhuis, Coltoff en ande ren hebben gepredikt Trouwens, de profes sors van do Tribune, die bij de kachel wijs- geerig een pijpje rooken, hebben niet het minste recht zich da ware Marxisten te noe men en zich het monopolie toe te eigenen van de kennis der internationale beweging. Anders zouden zij wel beter beseffen, dat de buitenlandsche partijgenooten er steeds voor hebben gewaakt om de bourgeoise in de kaart te spelen De bourgeoisie moet ge bruikt worden. De kiesrechtstrijd moet zijn een episode in den strijd van het socialisme Aan negatieve kritiek van menschen, die door hun positie en uit wrevel in den hoek der opposit'e worden gedrongen, n omdat zij niets kunnen doen, zich troosten met het zwelgen in revolutionaire lectuur, heeft de partij niets, en het Nederlandsche pro letariaat wordt er dbor tot vertwijfeling en moedeloosheid gebracht. Een Marxist moet in de eerste plaats sociaal-democraat zijn, niet van het Marxisme, overnemen de sec- tarische ideeën. Met verschillende aanhalingen uit de Tribune illustreerde Spr. een en ander. De Tribune-redacteuren zijn eigenlijk veel te goed voor onze partij, riep Spr. onder daveren'd applaus uit. Zij behooren niet meer bij de blmde leidslieden der blin den, bij de scharrelaars in socialisme, zoo als 'l in Tribune-taal heet. Wie zuiverheid wil. zette deze Tribune-redacteuren, n'en déplaise de sentimenteele pinteede vaj Mendels, er uit, dm de partij n miscredie' brengen Zij onthouden aan de partij den steun der massa, die zij behoeft. Zij isoleeren de partij van haar parlementaire vertegen woordiging, zaaien niets dan wantrouwen en hinderen de partij de klankborden te zijn, die elk woord door haar Kamerleden gesproken, doel daveren door de Neder- •landsche arbeidersklasse, en niets stellen zij daartegenover. De vrijheid van het woord zal onder hen niet beter gewaarborgd eijn, als zij de meerderheid hebben. In den geest staan deze partijgenooten al buiten de partij. Het ware wenschelijk, dat zij de pijnlijke nood zakelijkheid voorkwamen om daarvan door een daad te doen blijken. De partij mag zich zelf geen slag in het aangezicht geven. De partij moet zelf zeggen, wat in haar ge lederen gebeure zal. (Applaus). Zij mag niet haar belangen opofferen aan een klein aantal koppige betweters. Voor de Tribune is het oogenblik gekomen om te kiezen of te doelen. Zij moet besluiten of zij zich nog zal onderwerpen te elfder ure aan den wil der partij. Slechts met juristerij zijn de Tribune-redacteuren verdedigd, maar de vrijheid van drukpers heeft met deze daad niets te maken. De Tribune kan blijven bestaan buiten de partij. Het Marxisme en de critiek zullen plaats vinden in do partij, doch binnen haar grenzen en niet op zoo verdeelende, vernietigende wijze als de Tribune schrijft. De maat is vol. Te lang is de Tribune-groep te zacht behandeld. Uit het achterste gedeelte der zaal riep dr. Gorter nu Gij hebt van de partij een Roomsche kerk gemaakt. De heer Troelstra antwoorddeIndien iemand ons naar een nieuwe clericalisme zou voeren, waarvan hij de Paus zou zijn, dan is het Gorter. (Daverend applaus). Een hevig ^tumult werd door deze uitla ting veroorzaakt. Dr Gorter zat onder het publiek achter in de zaal en men wilde hem onder de af gevaardigden doen komen, wat hij echter weigerde. Gefluit en geschreeuw wisselden elkander af Ruiten rinkelden. De Voorzitter schreeuwde zich schor en hamerde tot in 't oneindige. Eindelijk kon de heer Troelstra zijn rede, die bijna 21 uur geduurd had, eindigen. Laat ons riep hij uit baas blijven in eigen huis Willen de Tribune-redacteu ren zich niet onderwerpen, dan er uit. (Oorverdoovend applaus). Achter in de zaal onder de Amsterdam - sohe Marxisten klonk gefluit. Toen het weer kalmer geworden was in de zaal, trad de heer Van der Goes achter den katheder, om zich te verklaren tegen het royement der Tribune-redacteuren, dat hij niet gerechtvaardigd achtte. Na het pu- bliceeren van 't plan om een nieuw Marxis tisch weekblad uit te geven, dat spreker aannemelijk vond, kon men van hem be zwaarlijk verwachten het prijsgeven van de Tribune. Eerbiedigen dank bracht Spr., niet zonder protest echter, aan zijn goede vriendin Henriette Roland Holst, dat zij zich bereid verklaard heeft de moeilijke taak te aanvaarden en den belangrijken stap te doen in het partijbelang. De partij zal zich geen dienst doen door de Tribune redacteuren te royeeren. Dit ware een on- rech*harer onwaardig, al is de Tribune ook nog zoo n onbestaanbare abnormaliteit. Om een gematigd oordeel over de Tri bune te vellen, moet men haar wordingsge schiedenis nagaan, hetgeen spreker uitvoe rig deed, wijzende o. a. op de stemming te gen de vrijheid van schrijven en spreken gemaakt. Op vele congressen hadden de Marxisten reeds ongelijk voor zij begon nen. De Utrechtsche resolutie was dan ook een dwaasheid. Steeds is de waan onder de partijgenooten gevoelt, dat elke kritiek het zoeken van kleine dingen was, ook* toen spreker en Henriette Roland Holst in Mar- xistischen toon schreven in Het Volk. Het oppositieorgaan is dus, dank zij de omstan digheden, geboren. Daarom mag geen ve% oordeelend vonnis hier vallen De redactie van Het Volk heeft steeds een polemische propaganda tegen de min derheid gevoerd. Nooit werd een woord van verzoening gehourd. Deze eenzijdigheid was ook een kanker voor de partij. Zelfs in bur gerlijke tijdschriften, als „De Beweging"', heeft -Troelstra de Marxisten bestreden, evenals Vliegen in „De Vragen des Tijds". Het partijbestuur heeft ook meegeholpen splijtzwammen te verspreiden en brandstof fen op te hoopen. Daartegenover staat, dat in de Tribune ook veel goeds is geschreven, dat velen nooit onder de nogen gehad heb ben, die nu als rechtbank in hoogste in stantie uitspraak doen. Een betere verzameling van goede soc - democratische lectuur dan de Tribune is er in Nederland niet. (Applaus). Spreker kwam dan tot de conclusie, dat de Tribune moet worden opgeheven, doch dat om tactische redenen in dit verkie zingsjaar niet tot het royement mag wor den besloten. Hij hoopte van de massa van het congres, dat zij de leiders zou bewaren voor den blaam, dien zij op zich willen laden. De persorganen der bourgeoisie liggen op den loer. Zij hopen dat er iets gebeuren zal, dat er docüden zullen vallen. Troelstra moet niet kunnen terugkeeren in de Ka mer onder den uitroepZiedaar den man, die in zijn partij de oppositie den nek om draait. Den Tribune-redacteurs raadde Spr aan alsnog de breuk te voorkomen en een offer te brengen ten bate der partij. De tegen standers zouden hen vanavond nog met open armen ontvangen. De partij kan hen niet missen. (Protesten.) Alle Marxisten zijn overtuigd, dat het zoo niet langer kan. Voorkomt riep Spr. met pathos uit een verkeerde daad en blijft onze bepioefde kameraden, om met ons den strijd voort te zet'en. (Langdurig applaus). Daar het middernachtelijk uur was aan gebroken, werd nu besloten de Tribune- redactie Zondagochtend aan het woord te doen komen en het congres verdaagd tot Zondagmorgen negen uur. In de ochtendvergadering van gisteren, waar het ook zeer rumoerig toeging, kwam Wijnkoop aan het woord, om zich mede, na mens de Tribune-redacteuren, te verdedigen. Zijn bruisende rede, die 2J uur duurde, besloot Wijnkoop met de verklaring: „Zet gij ons er uit, dan zullen wij tot de arbei ders moeten gaan en dan zullen wij naast de S. D. A. P. stellen een andere organi satie en wel zulk één, als gij getoond hebt er geen te wenschen". Na nog eenig debat, voornamelijk tusschen Troelstra en Gorter, werd pauze gehouden. Bij de heropening van het congres kwam Wibaut aan het woorddaarna sprak mevr. Roland Holst. Vervolgens voerden Schaper en Henri Polak nog het woord. (Een uitvoeriger ver slag dezer redevoeringen geven wij in een volgend nummer). Daarna werd tot stemming overgegaan. Het eerste punt van liet voorsteluit gave van een wekelijksch Marxistisch bij voegsel bij „Het Volk", onder redactie van mevr. Roland Holst en Wibaut, wordt met op 4 na algemeene afdeelingsstemmen aan genomen De Voorzitter deelt mede, dat bet weekblad, beginnende met April, zal wor den uitgegeven. Vervolgens spreekt het congres met over- groote meerderheid uit, dat „De Tribune" zal moeten verdwijnen. Slechts 7 afdeelin- gen stemmen tegen. Met 209 tegen 88 stemmen en 15 blanco besluit daarna het congres, dat de Tribune- redacteuren D. J. Wijnkoop, J. C. Ceton en dr. W. van Ravesteyn zijn geroyeerd als leden der Sociaal-Democratische Arbeiders partij. Het bleef na dezen uitslag merkwaardig kalm in de zaal. Verklaring van mr. M en del 8. Mr. Mendels, propagandist der S. D. A. P. in Utrecht, zegt, onder applaus en ru moer, dat hij de partij zal verlaten. Mr. Troelstra zegt tot mr. Men dels het is thans niet het juiste oogenblik, om beslissingen te nemen, zooals gij deedt. Mocht Mendels later nog van meening wor den, dat zijn beslissing onjuist is, dan zul len allen dezen wakkeren strijder en dezen energieken propagandist weder welkom hee- ten in de partij". De Voorzitter sprak nog een af scheidswoord en wekte tot arbeid op. De partij blijve een krachtig lichaam, die allen aanval kan weerstaan. De sociaal-democratie is onoverwinnelijk. (Daverend applaus). Wij hebben nu getoond, onze eenheid en onze kracht te willen behouden. Een be langrijke strijd wacht ons Leve de S D. A P. Onder luid gejuich en het zingen van het socialisten lied ging het congres te 5 uur uiteen Tweede dag. De Voorzitter heropent te 9 uur het Con gres en deelt mede, dat het publiek op de tribune gisterenavond de besprekingen zeer gehinderd heeft. De beraadslagingen zijn pu bliek, maar als deze bemoeilijking zich weer voordoet, zal hij zich genoodzaakt zien de tribune te doen ontruimen. Het woord was nu aan den heer Wijnköop. Deze is ecluer nog uiet aanwezig. (Geroep „Is er niet"', „zit in „De Keizer" aan tafel", „zit met z'n vrouw op de canapé"). De heer Vliegen maakt van de gedwon gen pauze gebruik op te merken, dat gisteren evenals te Arnhem grieven zijn geuit tegen de krant, in vagen vorm. Van der Waarden heeft voor de zooveelste maal gezegd, dat aangeboden stukken niet in de krant werden opgenomen, doch geen enkel feit genoemd. Dit is zoo ondanks het geroep: „niet waar" of „onwaar". Wat de onderschriften onder de stukke® van Marxistische zijde betreft, vraagt Spr. welke redactie geen noten onder ingezonden stukken plaatst als zij 't noodig oordeelt? De Tribune doet het ook. De aanval van v. d. Goes op de krant was een poging om 't beter te doen dan v. d. Waarden. Hij deed een greep uit de feiten en dacht: God zegene de greep. Doch de meegedeelde feiten zijn meer dan 2 jaar oud. Het is niet te gewaagd te zeggen, dat me vrouw Roland Holst, door de feiten verblind was. Spr. ontkent, dat de Marxisten niet zijn toegelaten in de kolommen van Het Volk. Geen enkele regel, geen enkel ingezonden stuk ja, een enkel ingezonden stukje, als dat van HLnnen uit Almelo, is geweigerd, en dit nog in 't belang van Hinnen zelf. Nooit is een stukje geweigerd met de bedoeling een meening te onderdrukken. Van der Goes zegt wel, dat de altijd durende tendenz voorzit van Het Volk te maken een revisionistische krant, doch Spr. merkt op, dat het algemeen soc.-dem. standpunt steeds is ingenomen. Als er sprake is van revisionisme, dan is de schuld aan de feiten. Wanneer er een kwestie is, dan wordt er geschreven in den geest der meerderheid. Mendels heeft gisteren gezegd, dat het P. B. van standpunt veranderd is. Aangezien Spr. vermoedt, dat dit slaat op enkele partij bestuurders, wil hij zeggen dat niet de ge zindheid van het partijbestuur, doch de fei ten zijn veranderd. Het woord wordt nu verleend aan den heer Wijnkoop, die inmiddels ter vergade ring gekomen is. Hij herinnert er aan, dat door de Tribune-redactie de bekende verkla ring is afgelegd en door het partijbestuur ge accepteerd in de bedoeling, dat de Tribune zou kunnen blijven voortbestaan, omdat het partijbestuur gevoeld heeft, dat het niet het recht had, van wien ook, te eischen geen gebruik te maken van de vrijheid om zich te uiten. Het directe gevolg van deze verklaring is geweest, dat ieder in de partij het recht ge nomen heeft de redactie van de Tribune op de bekende wijze te belasteren. Met het voortbestaan van de Tribune werd beoogd de behartiging der belangen van 't Marxisme, doch ook van de partij zelf. Toen kwam de conferentie, waar de werke lijkheid anders geworden is. Vervolgens wees Spr. op wat Troelstra geschreven heeft aan 't adres der Tribuneoppervlakkigheid, boos opzet, enz. Spr. wees op het verschil van optreden van Mendels en Duys, haalde in zijn verder betoog een brief van Kautsky aan, die ge adviseerd heeftvoor alles de eenheid. De vergadering was onder dit betoog zeer ru moerig. Duys roept„Ik hou geen speech, of 'k haal Marx er bij", een ander roept „Nijverdal", Wijnkoop antwoordt: „Daar ga ik niet op in", er wordt gelachen, dan weer barst de verontwaardiging en het ge joel los; geroepen wordt: „Vliegen, jij hebt i de leiding", Troelstra roept: „je verdraait", anderen schreeuwen „niet waar", een oogenblik 'ater roept Schaper„dat lieg je" en wordt aan andere zijde geroepen„San- nes zegt, dat 't niet waar is"weer is het Troelstra, die zegt: ,,'k heb met je theorie 1 niets te maken, zeg dat met ons niet te bol werken is." Zoo gaat het doorhet goed volgen van Wijnkoop's betoog wordt zeer bemoeilijkt. Telkens herhalen zich de uitroepen als- „tjonge-tjonge" enz. Als Wijnkoop het heeft over den St?*al' nacht, staat Troelstra op en zegt, dat, a'4s ei* weer een oogenblik komt, dat de conserva tieven een minister van oorlog weg willen jagen, als deze komt met concessies om de uitgaven te beknotten, dan zal hij voor dien minister stemmen (applaus en gesis). Ten slotte zegt Wijnkoop, dat als de redacteu ren er uit moeten, zij de organen zullen stel len tegenover de partij. Vervolgens wekt Gorter in een rad en met opwinding uitgesproken redetje, zoodat hem het zweet op hoofd en in nek parelt, alle Marxisten, het zout der partij, op, uit te tre den als tot royement wordt besloten. Het congres roept hij toe: Maak, dat de Mar xisten blijven in de partij en vrijheid van spreken wordt gegeven als vroeger. In de middagzitting (er werd van 12J IJ gepauzeerd) zette Wibaut uiteen hoe me vrouw Roland Holst en hij zich voorstellen het bijblad te redigeerenvolgens Spr. zou dit heel goed gaan en mevr. Roland Holst- zal zich niet tevreden stellen met den schijn Hij kan geen gevolg geven aan den roep stem van Gorter, zich te sbharen om de Tri bune *t is zijn bedoeling de Marxistische- propaganda in de partij te brengen. Spr adviseert dan tot verwerping van. voorstel c in het belang der partij. Mevr. Roland Holst hield nu een harts tochtelijke rede om te betoogen, dat zij als uiterste en wellicht laatste poging zich be reid heeft verklaard met Wibaut het week blad te redigeeren, om -de Marxistische richting in de partij te houden. Zij begiut den mist weg te nemen, welke door de rede van Troelstra om de heldere, waarheid is gevormd. Dan zet zij uiteen, dat dx Tribune is op gericht door de minder'neid, tengevolge van de schuld der meerderheid. Zij en Wi baut nu willen* strijden. in den geest, dien men verdragen kanmisschien gaat dat minder snel, doch zij hoopt, dat de Mar xistische idee doorzijg ,elt en doorfiltert in de leele partij Zij aanvaardt het blad: 1. omdat dit de sa menwerking mogelijk maakt van twee ri chtingen in de partij, evengoed als in an<? ,ere landen 't geval is, nl zal zij zich niet zoo aangenaam gevoelen in de partijen 'i\ omdat zij het weekblad mogelijk oordee't al is zij zich de groote moeilijkheden bewj ïst. -al»0 Ook zij voelt geen zedelijke vrijheid bu: ten de partij te werken als tot royemet besloten wordt. Zij weet hoe ontzetten moeilijk de keus is. Alles gaat om de liefi voor de partij. Het is het vervloekte, t lendige delimna, waarin drijvers als Troe stra ons hebben gebracht. Hoe ook besloten wordt, altijd zal e* knaging in ons blijven. Zij wek. op tc grootheid van hart en van inzicht. (Lanj durig applaus). Schaper hield nog een betoog, hier 4 daa- geestig, dat men de proef met h< weekblad aan kan degenen, die 't blad digeeren, zijn voor rede vatbaar, genegel tot overleg. De Tribune-redacteuren kunnen niet blij venze zullen nu ook gaan schelden o mevr. Roland Holst. Hij vertrouwt, dat f partij na het zuiverings-proces zal zijn een luchtballon, di na uitwerping van bi last steeds hooger stijgt. Ad' Nadat nog het woord gevoerd is door D 'J Roode, die o. m. meedeelt, dat Ceton he« gezegdAls je ons uitstoot, stichten w een nieuwe partij, en door Henri Polak die nog een laatste poging doet als vrij staand man tusschen beide kampen om 4 H partijen samen te brengen, wordt het P.-Ej ^en voorstel in stemming gebracht. a. De partij geve een weekblad uit onda redactie van de partijgenooten Rolant liaa Holst en Wibaut. Dit weekblad zal als bijblad worden ver -bonden aan het Volk. De redacteuren oefenen hun functie a in geregeld overleg met de redactie van ht Volk en zij hebben daartoe, ten einde me I- het Volk eeD goed geheel te vormen, ooi Tech; van medespreken in zake den inhoo j van het dagblad. <jt)0 Aangenomen me' twee afdeelingen tegel /Leiden en Leeuwarden). em< De voorzitter deelt mee, dat op 't Paasch ste< congres een financieel voorstel zal wordei doe aangeboden in verband met de oprichting Ka v in het weekblad b. Het congres spreke a's zijn beslist» °P. meening uit, dat het bovenstaande beslui tot gevolg behoort te hebben de opheffin{ van de Tribune <je! Aangenomen (tegen Zwolle, Zutphen, jjc Leiden, Amsterdam IVI, Wageningen, Weesp, Westeremden, Alkmaar, Bussum)^. Hi c. Indien de partijgenooten, die de Tri de bune uitgeven, niet tot die opheffing ba- ar' reid zijn, spreke het congres als zijn mee- stl ning uit, dat deze partijgenooten van het lidmaatschap der partij vervallen moeten worden verklaard. Aangenomen met 20$ -tegen 88 stemmen (15 blanco). De heer Mendels verklaart, dat dit dl J. laatste maal is, dat men hem als partijge noot voor zich ziet. De heer Gerhard vroeg als Marxist, ho hij de woorden van Troelstra over de miL taire zaken heeft op te vatten, met h« oog op zijn Kamercandidatuur in Beboter- .land. 1 ki Troelstra antwoordt, dat er nog voldoen- -de gelegenheid zal zijn hierover te spreken Verder releveerde Troelstra de moeilijke positie van Mendelshij prees hem ah wakkei strijder en hoopte, dat hij op zijn besluit terug zou komen. Spr. gaf den ra ad -geen overijlde besluiten te nemen. Met een optimistisch woord sloot Vliegen ■het congres. Jozef Israëls' zelfpor tret. Jozef Israëls heeft zijn jongste, be- g ke.nde, zelfportret dat ter gelegenheid var zijn jubileum in Amsterdam tentoongesteld is jjeweest geschonken aan de Joodsch* kuctstnijverheidsschool „Bezalel" te Jeruza- Jem. j Ook een „bekendie tijdgenoot." Als bekenden tijdgenoot stelt De Ware Jacob deze week weer Alexander Blok voor. Bekend? Jawel, in. ruimen kring, maar daar niet als Alexander Blok. Als Herkules, als Samaritaan, „in alle standen, met en zonder kleeren aan", gelijk Jacob zingt. Blok is een zeer oud model. 1 „Bij de schilders en aan de akademie. Poseerde naakt en' gekleed. Was wel eens concierge bij i een kunstenaar, deed boodschappenmetselde wel eens een schoorsteentje, etc. Zijn vyftigsten ver- jeaurdag vierde hij zoo ongeveer in 1877 en po seerde toen juist voor een academisohen „Akt." In het oostuum, dat daarbij gebruikelijk is, ont ving 'hij de gelukwensohen der ,rapins" en rook- te met sm-aak de door een gouden band je ah Havanna vermomde 3 ets., die hem vereerd; was. Al die jaren door poseerdie Blok „als een muur." Altijd goed gehumeurd en het gezang der klasse met zijn- diepe basstem begeleidend. Hij was een steun van het schilderskoor als hot patriotische liederen als Piet Hein etc. galmde, want zijn bas was peilloos diep. Zijn vertellingen uit het zeemansleven waren ondoorgrondelijk. Aan den drank was bij om zoo te zeggen niet verslaafd. Eén enkele maal heeft hij, 's avonds eens poseerend en alles om zich heen vergetende, vol herin-nerimg aan een neef die hem, dien mid dag bij diens behouden thuiskomst uit een of ander werelddeel had getnacteerd, een weemoe dig led' aangeheven, tot groote ontsteltenis van den vorigen directeur, prof. Aug. Allebé, maar tot stichting der leerlingen. Dit lied kon hy helaas niet voltooienDe gelegenheid daartoe werd hem van hoogerhandi wreedaaTdiglijk ont nomen. Hij was in zijn vrije uren metselaar en rookverdrijver, ook wel eens huisbewaarder. Ook heeft hij zich bij het afsolieidsfeest aan> prof. Wijn veld zien belasten met het diragen van een Oud-Hollandsohe soldaten-uniform. Het feit dat hij, in uniform, met de feestelijk gestemde schil- dors naar Krasuapolsky medemodht, bracht hem in een toestand die tot een noodlottige ontknoo ping voerde, want des anderen daags kon men lezen, dat een antiek krijgsman na dapperen tegenweer door de gerechtsdienaren op den Dam was overmeesterd en tijdelijk opgeborgen. Blok had toen nog niet het waardige uiterlijk van thans. In lateien tijd fokte hij een grooten haard, die hem een St. Xiklaas-achtig voorkomen gaf. Dit was voor zijn vak, daar hij als beau vieillard meei kon poseeren. Blok staat op vele schilde- Tijen. Vereeuwigd is hij door Israëls als de droeve vied-uwnaar, die „langs het graf" loopt (Stedelijk Museum), als ankerdrager, als schelpenvisscher Honderden schilders hebben op zijn 'body gestu deerd. Blok is door dit artistiek bedrijf niet rijk ge worden. Au contraire." De Ware Jacob dëett mede, dat Blok. den- 23en zijn gouden bruiloft vieren zal en Prof. Dake te Amsterdam- gaarne feestgaven incasseert. Het weekblad reproduceert verscheidene tee- j keningen naar Blok.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2