BINNENLAND. W e e a a, 1 9 F e b r. Volgens de Zeit, worden door de vertegenwoordigers der mo gendheden, die het Verdrag van Berlijn hebben onderteekend, besprekingen gehouden over een nieuwen stap, die m Belgrado zal worden gedaan in het belang van den vrede. Oostenrijk zou aan de mogendheden hebben medegedeeld, dat het zou moeten overgaan tot eene gedeeltelijke mobilisatie, wanneer Servië zich niet naar raadgevingen van de mogendheden gedroeg. Zara, 19 Febr. Bij een bezoek aan do stad Sutomore verklaarde de gouverneur van Dalmatie namens den Keizer, dat de geruchten omtrent het afstaan van Spizza van allen grond ontbloot zijn. r ij s, 19 Febr. De spanning in de betrekkingen tusschen Oostenrijk en Servië blijft de verschillende kanselarijen ernstig bozig houden. Men verzekert, dat de meeste Europeesche regeeringen, bezorgd over het gevaar, dat elke verergering van het conflict aan de zaak des vredes zou doen loopen, thans eene ijverige gedachten wisseling voe ren. Er loopt een gerucht in de diplomatieke kringen, dat de vriendschappelijke tusschen- komt van een of meer mogendheden zeer spoedig zou kunnen voorkomen, oni een raad in het belang van den vrede te doen hooren. P a r ij s, 19 Febr. l)e Temps bericht uit BudapestVolgens een wel ingclichten afgevaardigde van de onafhankelijkheidspar tij zou de oorlog met 8crvië in de volgende maand meer dan waarschijnlijk zijn. Be voegde personen voorzien een zeer korten veldtocht. Servische officieren die door Bu dapest kwamen, komende van West-Europa, verzekerden, dat Servie tot eiken prijs den oorlog moet ondernemen, want de rampspoe digste veldtocht is altijd nog duizendmaal beter dan een schandelijke vrede. De auto riteiten moeten alle voertuigen en automo bielen in Transsylvanie liebben laten rokwi- reeren. •W eenen, 19 Febr. De officieuse bladen spreken tegen, dat Oostenrijk een ul timatum aan Servië zou hebben gezonden of plan zou hebben het te zenden. In de diplo matieke kringen behoudt men de hoop, dat de vrede zal worden gehandha'afd. De gezant van Oostenrijk-Hongarije te Belgrado, graaf Forbach, die den 25en Februari met verlof zal gaan, zal gedu rende zijn verloftijd van acht dagen zich een paar dagen in Weenen ophouden en een rap- povt over den toestand in Servië aanbieden aan het ministerie van buitenlandsche zaken. Het verlof heet te zijn verleend voor par ticuliere aangelegenheden, maar het vermoe den ligt voor de hand, dat politieke redenen hem tot do reis bewogen hebben. Intusschen wordt van bevoegde zijde met alle beslistheid verzekerd, dat graaf Forbach zelf het ver lof heeft gevraagd Er wordt aan toegevoegd, dat eeu beslissende stap met betrekking tot de verhouding tot Servië in den eersten tijd niet in 't vooruitzicht schijnt te zijn. Deze verhouding zal waarschijnlijk eerst tot klaar heid komen, wanneer de andere Balkanza ken zijn afgedaan. Met Turkije zal men sp< edig tot overeenstemming komendan echter blijft nog de Turksch-Bulgaarsche kwestie op te lossen, en misschien zal ook het Kreta-vraagstuk nog te doen geven. Van welingelichte Engelsche zijde verluidt te Weenen, dat Engeland in den allerlaat- sten tijd Turkije dringend heeft aangeraden de Turksch-Oostenrijksch© overeenkomst te sluiten, opdat deze zaak geheel zal zijn af gedaan, voordat de Servische verwikkeling acuut wordt. Konstan tinopel 19 Febr. De ministerraad keurde den tekst goed van het protocol der onderhandelingen met Oos tenrijk. Sofia, 19 Febr. Do Turkscho zaak gelastigde Refik bey heeft zich tot den minister van buitenlandsche zaken gowend, om te vragen wat er waar is van de door Bulgaarsche bladen vermoldo geruchten, dat de mobilisatie van verscheidene divisies van het Bulgaarsche leger voor de deur zou staan, en ook om te klagen over den weinig vriend- schappolijken toon, dien de officieuse bladen aanslaan tegenover het nieuwe Turkscho ministerie. Daar de minister afwezig was, gaf diens vertegenwoordiger aan Refik ge ruststellende inlichtinge-, terwijl hij tevens verklaarde, dat de geruchten van grond ont bloot waren. Turkije. De verklaring van het Jong-Turksche cen trale comité, waarin do geruchten over eene samenzwering tegen den sultan worden te gengesproken. houdt het volgende in ,,Het comité, dat zich in een veel bewogen tijd tot heil van het vaderland zoo gematigd heeft getoond, heeft zich reeds in zijn revolutio nair programma, dat onder het oude stelsel werd opgesteld, tot bescherming van de wet tig troonsopvolging verbonden. Het heeft echter ook vijf maanden geleden op het congrrtr van Saloniki, dat door afgevaardig den van alle vilajets werd bijgewoond, een zich aan het nieuwe liberale regeeringsstelsel aanpassend programma opgesteld, waarin het verklaarde, dat het, zoolang de sultan trouw bleef aan de grondwet, zijn leven en zijne rechten zou besohermen. Daarom ver klaren wij met alle beslistheid de door eenige gewetenlooze personen, vijanden van de monschheid en van het Turkscho vaderland, verspreide geruchten voor verzonnen". Marokko. Ceuta, 1^ Febr. Een colonne, uit gezonden tegen de partijgangers van Va- liente, keerde terug na het huis van Va- Iiente in de lucht te hebben doon springen. Valiente zelf nam de vlucht. Vereenlgde Staten* Het rapport van de ingenieurs, die met den heer Taft het Panama-kanaal geïnspec teerd hebben, is met een bijzondere bood schap van president Roosevelt bij het con gres ingekomen. In deze boodschap ver klaart de lieer Roosevelt, dat het onverde digbaar zou zijn om van het "geprojecteerde sl ui zonk anaal tot een niveaukanaal over te gaan. Aangaande don dam van Gatun zei- de hij, dat dezo, werd hij aangelegd vol gens het oorspronkelijke plan, te hoog en sterk zou worden, zoodat de ingenieurs rie den hem 6 M. lager te maken. Do president verklaarde verder, dat hij aan dit voorstel der ingenieurs zijn goedkeuring had gehecht omdat daardoor de aanleg vergemakkelijkt en tic kosten lager zouden worden. Volgens de raming der ingenieurs zouden de gezamenlijke kosten voor den aanleg vnti het kanaal 360 millioen dollar bedragen, Washington, 19 Febr. President Roosevelt heeft aangekondigd, dat binnen zeer korten tijd de uitnoodigingen zullen uit gaan tot het houden van eene wereldconfe rentie over de bescherming van natuurlijke hulpbronnen, in September a.s te 's Gra- venhage te iioudeai. De 45 natiën, die ver tegenwoordigd waren op do Haagsche vre desconferentie, zullen tot deelneming uitge- noodigd worden. AllerleL vRechter André heeft na een maand pauze weer eens met mevrouw Steinheil ge sproken. Naar hetgeen de buiten wereld van de instructie gewaar geworden is, heeft het uitgebreid onderzoek het licht nog niet al te helder doen schijnen. De rechter weet nu, dat er den moordnacht geen diefstal heeft plaats gehad in den huize Steinheil. De rechter weet, dat mevrouw Steinheil veel ge logen heeft om de speurders op een dwaal spoor te brengen, hij weet ook, dat mevrouw Steinheil den ochtend na den moord niet Ln ernst vastgebonden is geweest en dat zij zich maar hield alsof dat zoo was. Zoo weet de rechter nog eenige zaken meer. De vraag is nu maar, of de rechter meent, genoeg te weten, om met stelligheid iemand te mogen beschuldigen van den moord op den heer Steinheil en mevrouw Japy. Als rechter André mevrouw Steinheil heeft gevraagd wat er dan toch gebeurd is in den bewusten nacht, dan zal mevrouw Steinheil hem wel weer het verhaal van de gemaskerde man nen .en de roodharige vrouw hebben opge- discht. vBij liet boren van de Wasserfluhttun- nel, in het kanton St. Gallen (Zwitserland) waaraan men drie jaar bezig is, had men tot dusver geen moeilijkheden van belang gehad. Alle omstandigheden bleven voordu rend gunstig, en in technische kringen re kende men er stellig op, dat dit nu ook tot het eind zoo blijven zou. Maar nu zijn er, terwijl er nog 150 meter te boren zijn, ook voor den aanleg van dezo tunnel kritieke dagen gekomen. Sedert eeni ge dagen kwam er aan den oostkant van de tunnel zooveel water los, dat het werk daar moest worden gestaakt. Aan den Lichton- steiger kant begon ook steeds meer water in de tunnel te stroomen, maar daar bleef men niettemin nog doorwerken, tot Woens dagmorgen 5 uur, toen alle werklieden inder haast om het vele water de tunnel hebben moeten verlaten. Men mat een quantum von 150 liter in de seconde. Men zal nu trachten, door middel van kleurproeven gewaar te worden, waar het water vandaan komt. Grenoble, 19 Febr. Een aard schok, die omstreeks twee seconden' duur de, is gisterenmorgen in deze streek ge voeld inzonderheid te Vizille, St.-Georges de Com miers en Lamofcte-Daveillans. Konstantinopel, 19 Febr. Twee tamelijk sterke schokken van aard beving zijn gisteren gevoeld in Kirklisse, Sanskof en andere plaatsen van het vilajet Adrianopol. De Staatscourant van Zaterdag 20 Februari bevat o. ra. de volgende Kon. be sluiten benoemd tot notaris te Den Haag WJ. Jalink, candidaat-notaris aldaar; te de Boer J. Koster, candidaat te Grootegastte Rdt- terdam mr H. M. A. Sehadee, candidaat aldaar op verzoek eervol ontslagen als consul der Nederlanden te Göteborg C. O. W. van Wijk en als zoodanig benoemd E Roberg. Gisterenmorgen 1U.40 arriveerde te Hoek van Holland pea- automobiel, waaraan de prinselijke standaard was bevestigd, Z. K. H. Prins Hendrik, vergezeld van baron Van Asbeck, ten einde de voorgenomen proeftocht met de nieuwe stoomreddiagsboot „Prins der Nederlanden" te maken. Zijn Hoogheid werd bij Zijn aankomst aan de Berghaven, waar de sttoomreddingbooten liggen, ge complimenteerd door de directeuren der Zuid-IIollandsche Reddingmaatschappij, die met den trein van 10.10 uur inedege- komen waren, en door het bestuur van de reddingsbrigade Verder waren tegenwoordig de directeu- ien van de fabriek „Fevenoord", de heer Cool, en de heer Van Gelder, ingenieur, welke heeren ook den tocht mede maakten. Na de kennismaking ging de Prins aan boord, waarna dadelijk de standaard van den Prins werd geheschen. Onmiddellijk stak de boot van wal en stoomde ze de haven uit naar zee. Na een half uur keerde de reddiftgboot terug en stoomde door tot voor den steiger van de Harwich-lijn, waar zij eenige ma noeuvres uitvoerde. Daarna kwam de boot in de haven terug. Gedurende den tocht onderhield Zijne Hoogheid zich, behalve met het andere ge zelschap, herhaaldelijk met kapitein Jan sen over de ,,Berlin"-ramp, het reddings wezen in 't algemeen, enz. Na terugkeer aan de aanlegplaats wan delde het hooge gezelschap naar de in aan bouw zijnde gebouwen van de Zuid-Hol- lnndsche Reddingsmaatschappij, die bezich tigd werden. De directeur Ch. Moens leidde den Prins rond on verstrekte Hem inlichtingen. Daarna begaven zij zich te voet naar het station, waar de lunch gebruikt werd, waar aan deelnamen, behalve de Prins en Zijn adjudant, de heeren Ch. Moens, J. V. Wierdsma, mr. A. J. Bik, J. Leis en A R. Arkenbout Schokker, vormende het bestuur der Zuid-Hollandsche Reddingsmaatschap pij en de heeren Cool en Van Gelder, van de fabriek „Feyenoord." Daarna woonde Z. K. H. de Prins de oefening bij van de reddingsbrigade van het comité voor het verleenen van eerste hulp bij ongelukken, voornamelijk zeerampen. Deze oefening bestond in het aan wal brengen van gewonde en zieke schipbreuke lingen uit de reddingsbooten en het ver voer van dij schipbreukelingen Z. K. H. de Prins vertrekt heden avond per trein van 5 uur 24 uit 's Graven- li age naar Haarlem, ten einde als bescherm heer van de Holl. Maatschappij van Weten schappen deel te nemen aan den maaltijd, die door deze instelling aangeboden wordt aan haar aftredenden secretaris prof. Bos scha. Z. K. H. komt met den laatsten trein in de residentie terug. Z. K. li. de Prins zal als lid der Johanniter-orde a.s. Maandag den leden dier aloude orde in Nederland gevestigd, ten Ko ninklijken paleize een feestmaal aanbieden Bi; deze gelegenheid bestaat het plan een Ni'.ierlanusche afdeeling dier orde te stich ten, welke hier te lande 26 ridders moet tellen. Donderdag namen aan het diner van H. M. de Koningin-Moede?- o. a. deel de ministers Heemskerk, Nelissen en Kolkman; de president en de procureur-generaal van den Hoogen Raad en de chef van den gene- ralen staf Geschu k aan H. M. de Ko oi gin- Naar aanleiding van de te ver wachten heuglijke gebeurtenis, is ook te Antwerpen een comité van Nederlandsche vrouwen tot stangekomen, om aan H. M. de Koningin dei Nederlanden een. bewijs van toegenegenheid van wege de vrouwen der Nederlandsche kolonie aldaar, te geven. Ingevolge de:i wensch van Hare Majes teit zullen de voor dit doel ingezamelde gelden ten behoeve van eenig liefdadig werk onder de hulpbehoevenden der zoo uit gebreide Nedeflundsche kolonie in Antwer pen bestemd worden. Het dames-comité heeft dientengevolge besloten een fonds te stichten, waarvan de opbrengst zal strekken tot het verleenen van hulp aan behoeftige Nederlandsche kraamvrouwen. He hoofdbestjur bestaat uit: voorzitster mevr C van aen Bergh2e voorzitster mevr E. Brender a Brandis; schrijfster mevr A Daran penningmeesteresse mevr, A-. Ruys. De thans overleden Grootvorst Wladi- mir van Rusland is vroeger eens in ons land geweest en wel ter gelegenheid van het huwelijk van Hare Majesteit de Koningin, toen hij, als verwant van den Prins de trouwplechtigheid en de daarmede gepaard gaande feestelijkheden bijwoonde. De Koningin zal zich a. s. Maandag bij de begrafenis van grootvorst Wladimir, te St Petersburg, doen vertegenwoordigen door onzen gezant aldaar, baron Sweerts de L&ndas Wyborgh. Zondag a s. zal in de Russische Kapel te 's Gravenhage een bijzondere dienst plaats hebben gewijd aan de nagedachtenis van den, grootvorst. De minister van buitenlandsche zaken leg de een bezoek van deelneming af bij den Russischen gezant te 's Gravenhage. Te 's Gravenhage is aangekomen in hotel des Indes Burggraaf van Beughem van Houtbem, grootmeester van het Huis van de Gravin van Vlaanderen. De afdeelingen der Tweede Kamer waren gister gereed met het onderzoek der deze week naar de sectiën gezonden wets- ontwerpen Kamerverkiezingen. Naar aanleiding van het ook aan het Hbl. ontleende bericht dat de Centrale A.-R. Kiesvereeniging m het district Katwijk be sloten zou hebben met een eigen candidaat uit te komen, ontving de Stand, van be voegde zijde de mededeeling, dat dit be richt onjuist is. Wel is de wenschelijkheid uitgesproken, doch een besluit is niet ge nomen, zelfs zijn geen namen van candida- ten genoemd. De N. Ct. verneemt, dat mr. J. H. Thiel te Haarlem, zal aanvaarden de candidatuur voor de Kamer, hem aangeboden door de Vrijzinnig-dein. kiesvereeniging aldaar. Zeer waarschijnlijk zal de heer Thiel worden overgenomen door de Liberale Unie. De Sociaal-Democratische Arbeiderspar tij te Zierikzee heeft voor de aanstaande Kamerverkiezing den heer Wibaut candi daat gesteld. Het kiescomité te Koog a. d. Zaan heeft als voorloopig candidaat voor de Tweede Kamer aangewezen den heer mr. H. J. C. van Tienen. De liberale kiesvereeniging te Noordwelle heeft mr. R. J H. Patijn met algemeene stemmen candidaa gesteld voor de Tweede Kamer. De liberale kiesvereeniging te Andijk (N.-H.) heeft candidaat voor de Tweede Kamer gesteld mr. H. Goeman Borgesius. Directeur Rijkspostspaar- b a n k. Naar de „N. Rott. Crt." verneemt, hebben de voorloopige besprekingen over de •benoeming van mr. G. H. M. Delprat, di recteur van de Rotterdamsche Spaarbank, t-ot directeur van de Rijkspostspaarbank, tot geen resulaat geleid, zoodat hiervan dus is afgezien. Bakker s-n achtarbeid. Door het bestuur en de commissarissen der R.- Katholieke Coöperatieve Bakkerij- en Ver- bruiksvereeniging „Zelf Help" te Gronin gen, is thans in voltallige vergadering, de navolgende motie aangenomen „Bestuur en commissarissen bovenge noemd betuigen hunne volledige instem ming met het wetsvoorstel van het ministe rie, waarbij een verbod voor Zondags- en nachtarbeid in het bakkersbedrijf is opge nomen spreekt hare verbazing uit over het be weren, als zouden door afschaffing van den nachtarbeid in het bakkersbedrijf lo. het brood duurder worden2o. het brood van minder kwaliteit zijn; 3o. de verbruikers het brood op ongeregelde tijden ontvangen 4o. minder gewenschto toestanden voor het bakkerspersoneel te voorschijn treden is bereid, ingevolge de statuten barer vereeniging aan te toonen, dat door afschaf fing van den nachtarbeidlo. het brood niet duurder behoeft te worden, integen deel 2o. hei brood niet van minder kwali teit geleverd zal worden; 3o de verbrui kers op juist geregelde, gewenschte tijden het brood ontvangen4o. juist minder ge wenschte toestanden voor het personeel in het hakker bedrijf zullen verdwijnen." In de bovengenoemd coöperatieve bakke rij wordt noch des Zondags noch des nachts gewerkt. Het bestuur van Eigen Hulp te Haarlem heeft eenigen tijd geleden aan den minister van Landbouw een adres gezonden, waarin ev op gewezen wordt, dat 14 November 1905 n r algemeene stemmen door de vergade ring der leden besloten werd om geen nacht arbeid te doen verrichten in de bakkerij. De leden, die voor een klein gedeelte tot den zc-?r gegoeden stand, maar grootendeels tot dat gedeelte van den middenstand be- hooren, dat door ambtenaren, officieren gepensioneerden, weduwen, enz. gevormd wordt, hadden zich voorgenomen om bij 't ontbijt brood van den vorigen dag te nut tigen, maar wensc-hten toch bij het zooge naamde koffiedrinken om 12 uur 's middags versch brood te gebruiken. Weldra bleek, dat zelfs met den hesten wil en de uiterste inspanning niet tegelijk kon worden vol daan aan beide voorwaardenhet brood naar eisch gebakken en gebruik daarvan aan de koffietafel, De directie zag zich nu genoodzaakt, op verzoek van 't eveneens teleurgestelde personeel, don nachtarbeid voorloopig in te voeren. Deze maatregel bleef tot heden gehandhaafd Door stichting van vele kleine bakkerij en met beperkten bestelkring, is eenigszins 'cgemoet te komen, maar de broodprijzen zouden daardoor aanzienlijk stijgen. Het bestuur acht het daarom, wegens de buitengewone inspanning, die van het per soneel zou moeten gevergd worden, niet wenschelijk, dat de wet op den nachtarbeid voor bakkers wovflt ingevoerd. Een lezing van Marconi. Gemeld wordt, dat Marconi, op uitnoodi- ging van het Koninklijk Instituut van In genieurs, waarschijnlijk binnenkort een le zing zal houden te 's Gravenhage over draad- looze telegraphie, speciaal over het seinen over lange afstanden. Deze lezing zal waarschijnlijk 13 Maart plaats hebben Middenstandstentoon stelling. Het uitvoerend comité der Middenstandstentoonstelling heeft besloten aan de te bouwen expositielokalen eenige uitbreiding te geven, ten einde aan de groe- pen-indeeling nog toe te voegen eene groep voor voedings- en genotmiddelen. Voor de expositie van bloemen en plan ten, het inrichten vam „wedstrijden" enz. is eene speciale commissie benoemd met den heer G. Muller, lid van het uitvoerend comité, als voorzitter, en een commissaris der tentoonstelling als secretaris, tevens plaatsvervangend voorzitter. De installatie van .de financieele commis sie zal plaats hebben Woensdag 24 Febr., des namiddags 3^' uur. De leden dezer com missie zijn de heeren J. M. van Meegere, voorzitter; mr. E. J. Korthals Altes, le secretaris; 8. Hoofiën, 2e secretaris, allen te Amsterdam; J Das Dzn.. Utrecht, en Thijs Plet, Nijmegen. Het bleek dat reeds een belangrijk aantal plaatsen aan exposanten verhuurd zijn. Ziekentransport. Door ds. C. W A. Essers, te Amsterdam, die zich in den laatsten tijd speciaal met de middelen voor ziekentransport bezig noudt, is een vol gens eigen systeem vervaardigde raderbran card aan het comité voor eerste hulp bij zee rampen te Hoek van Holland geschonken. Schippersbeurs. Te Dor drecht wordt door de afdeeling van den Volksbond togen drankmisbruik weldra een Schippersbeurs gevestigd een lokaal zon der sterken drank waar de schipper ge legenheid vindt vrachten te sluiten en voorts zijn krant te lezen en zijn brieven te schrij ven, zonder eenige verplichting verteringen te maken. Tuberouloseverzekering. De levensverzekeringmaatschappij Raadpen sionaris Johan de Witt te Tiel heeft een in ons land nog nooit toegepast denkbeeld in praetijk gebracht. Wie bij haar een verzeke- .ring van kapitaal bij overlijden of een ge mengde verzekering sluit kan door betaling eener extra-premie zich de uitkeer in g der kosten van verpleging in een sanatorium verzekeren, ingeval hij minstens een jaar na het sluiten door longtuberculose mocht wor den aangetast. De extra-jaarpremie voor deze verple- gingskosten is voor elke f 100 uitkeering voor een verzekerde tot 30-jarigen leeftijd f 2.50, na dien tijd f 1.50. De bijverzekering is onafscheidelijk ver bonden aan een hooMverzekering en de maatschappij behoudt zich het recht voor, naar haar keuze zelf de sanatoriumbosten tot het verzekerd bedrag te voldoen of met dat zelfde bedrag voor een andere doeltreffende verpleging te zorgen als opneming in een sanatorium niet mogelijk is. De uitkeering voor verpleging is een voor schot, dat door da maatschappij wordt inge houden bij het overlijden van den verzeker de. Ingeval de verzekering afloopt bij leven (gemengde verzekering) wordt slechts het halve voorgeschoten bedrag ingehouden. De maatschappij stelt zich voor, een deel van de verdiensten op deze posten van levensverzekering in den vorm van afsluit- provisie (afgescheiden van wat daarvoor als regel aan de vertegenwoordigers wordt toe gekend) telken jare af te staan aan de Ne derlandsche Centrale Vereeniging tot Be strijding dér Tuberculose. Notariaat. Woensdagmiddag is te Amsterdam door een plaatsvervangend notaris (cand.-not.) eene eigenaardige acte gepasseerd, waarbij alle Amsterdamsche no tarissen en enkele buiten den Ring van Am sterdam eene overeenkomst hebben aange gaan in het Notariaat en tegenover het pu bliek een biridend tarief hebben vastgesteld. Om tot zulk een resultaat te komen zijn vooraf vele vergaderingen gehouden, con currentie is nu buiten gesloten, en een toe stand van volkomen overeenstemming in getreden. In deze veigadering is tevens met meer derheid van stemmen notaris Van Stockum aangewezen cm benoemd te worden in eene vacature van plaatsvervangend lid der Ka- mor van Toezicht van Notarissen en Can didaat-Notarissen en werden de aftredenede Notarissen Ruijs en Perk voor hei benoemd aangewezen. -. Pruisische Arbe 'Iers. kaarten. Van 1 Febr. 1909 af moeten de Nederlandsche evenals andere vreemde ar^ beiders of arbeidsters in Pruissen zich voor zien van een Pruissische arbeiderskaart, ge naamd „Arbeiter Legitimations Karte", waarin hun naam en verdere gegevens om- trent hun persoon; benevens naam en woon plaats van hun werkgever worden vermeld. De kaarten voor de Nederlandsche arbeiders zijn blauw Vrijgesteld zijn de arbeiders,» welke dagelijks in Pruissen gaan werken, d jch aan de andere zijde der grens wonen. Bedoelde kaarten zijn u bekomen aan een der grenskantoren der Deutsclien Feldarbei- ter Centralstelle, welke o. a. gevestigd zijn o? worden te Woyens, Weener, Borken, Kal- deukirchen, Aken, Saarbrücken en Essen, Binnen 8 dagen na aanvang der dienstbe trekking zijn arbeiders, welke zoodanige kaart nog niet bezitten, verplicht deze aan te vragen bij de plaatselijke politie. Bij de aanvrage moet worden overgelegd een geldig paspoort, dan wel een geldig bewijs van Nederlanderschap. Hun, die zoodanig stuk niet mochten bezitten, kan van de overleg ging, slechts bij wijze van uitzondering vooi het eerste jaar, vrijstelling worden verleend. Voor de kaart moet de arbeider 2 mark be talen. Voor een verloren kaart kan een nieu we worden verkregen voor 1 mark. De kaart is slechts geldig voor het kalenderjaar, waarin zij is verstrekt. Zij, die in Pruissen blijven wonen, kunnen een volgend jaar een nieuwe kaart kosteloos bekomen. Bij het ver laten van eene dienstbetrekking behoort' tie arbeider, om in eene andere be trekking in Pi'uisen 'e kunnen gaan, op zijn arbeiderskaart door de plaatse lijke politik de beëmdig'ng van zijn verlaten betrekking cn den naam van zijn nieuwen werkgever te doen aanteekenen. Die omschrijving geschiedt alleen, zoo de arbei der zijne dienstbetrekking op regelmatige wijze heeft verlaten, d. w. z. zonder verbre- king van een der voorwaarden van de arbei- dersovereenkorast. Wordt tegen de overschrij ving bezwaar gemaakt, wegens beschuldiging van contract-br°uk, dan zal de politie ter stond de beslissing van den Landrat inroe pen. De arbeider, die in dienstbetrekking wil gaan of reeds is gegaan zonder de ver- eischte arbeiderskaart te bezitten en deze niet kan bekomen, zal uit Truissen naar zijn' Vaderland worden uitgezet. De uitzetting zal echter niet geschieden, zoo een arbeider, die zich aan contractbreuk: heeft schuldig gemaakt, in de laatste door de arbeiderskaart aangeduide dienstbetrek king terugkeert. De brand te Enschedé. De vaste arbeiders, ongeveer 100 personen, van de firma N. J. Menko, te Enschedé, zullen na den brand spoedig weer aan het werk zijn. Jl. Donderdag is hun door aanplakking bekend gemaakt, dat ze zich gisteren aan de fabriek moesten vervoegen om de werkzaam heden te regelen. De weverij, die behouden is gebleven, zal binnen eenige dagen weder aangezet worden. Vr ij zinnige verdraag zaamheid. Wij ontleenden aan De Ned. een bericht, volgens hetwelk de moderne kerkeraad van een ten deele rechtzinnige ge meente in Friesland besloten zou hebben een hem toebehoorende boerderij, op welke een rechtzinnige boer ongeveer 30 jaar gewoond heeft niet langer voor dezen beschikbaar te stellen. Deze zaak is bet onderwerp geweest van een twistgeschrijf tusschen het Hervormde Zondagsblad (orgaan van de Friesche Pre- dikautenvereeniging) dat het eerst ervan melding heeft gemaakt, en het Weekblad voor de Vrijzinnige hervormden, dat de vraag deed: „In welk Friesch dorp gebeur de het?" De redacteur van genoemd blad wil den naam van het dorp niet noemen. Hij deelde alleen mede, dat in een dorp, dicht grenzen de aan het dorp waar deze gebeurtenis zich afspeelde, iets dergelijks had plaats gehad. Daar staan twee nieuwe arbeiderswoningen, door een orthodoxen predikant gebouwd, omdat de vrijzinnige kerkvoogden niet duldden dat in kerkvoogdijwoningen men- schen woonden, die niet beslist met de mo dernen meestemden. Hierop wordt door het Weekblad voor de Vrijzinnig hervormden nogmaals verklaard, dat het de zaak niet in het duister wil be handelen En de eisch wordt herhaald: Voor den dag met den naam! Persdelict. Het O. M. bij de Amisterdamscihe rechtbank eischte Dondieacidag f 10 boete subs. 1 dag hechtenis tegen den vroegeren verslaggever va- De Telegraaf, D. Manase, wegens smaadschrift in De Te legraaf van 25 Februari 1908, waarin hij waarschuwde tegen de flesschentrekkerij van het Agence Willems te Antwerpen. En O M. èn rechters gispten zeer de twijfelachtige handelingen van dat agentschap. Het O. M. meende evenwel dat bekl. de grenzen voor de behartiging van het alge meen belang gesteld, te buiten was gegaan en dat men toch nooit tot smaad zijn toe vlucht mag nemen. Spr. requireerde daarom veroordeeling tot het betalen van een boete van f 10, subsidiair 1 dag hechtenis. Uitspraak 4 Maart. Valschhoid in geschrifte. Voor die Amsterdamsche rechtbank stond Donderdag een 44-jarige diamantbewerker terecht, beklaagd lo. dat hij in December 1907 in het per soonlijk afrekenboek, hetwelk hij ontvangen had vanwege den A. N. D. B., waarvan hij lid was, valschelijk op twee bladzijden van dat boek van'de rubriek „Vast Geld" van het door hem gestolde cijfer 30, nadat deze rubriek door zijn werxgever en door hem was onderteekend, de 3 in een 2 heeft ver anderd, met het oogmerk deze schriften als echt en onvervalscht te gebruiken

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2