Uit den omtrek. STADSNIEUWS. 2o. dat hij op 4 Mei 1908 opzettelijk van deze geschriften heeft L joruik gemaakt als waren deze echt en onvervalscht, door deze in de vergadering van den Raad van Beroep voor de Vermogensbelasting over te leggen, ter toelichting en staving van zijn memorie van bezwaar wegens te hoogen aanslag in de belasting op bedrijf e'.a. inkomsten voor 1907/8, uit welk gebruik eveneens nadeel kon ontstaan. Beklaagde verklaarde 'tot de vervalsching gekomen te zijn, met het oog op een rente loos voorschot ad f 100 an het Ned. Israël. Armbestuur op persoonlijken J>org, welk voorschot hem niet zou verleend zijn indien gebleken ware dat hij f 30 's weeks ver diende. Zijn aanslag in de bedrijfsbelasting werd verhoogd van f 7 tot t 16deze laatste ge baseerd op een inkomen van f 1600 s jaars, dus pl.m. f 30 's weeks. Pogende verminde ring van aanslag te ver Krijgen, bediende hij zich van dit boekje. De ambtenaar van het O. M-, mr. Bruyn, requireerde tegen bekl. 6 maanden gevan genisstraf. Mr. Asscher pleitte ontslag van rechtsvervolging, subsidiair vrijspraak. I n b r a a k. Toen een schoenmaker en een kantoorbediende Donderdagnacht te 12 urn- thuis kwamen in hun woning aan de Jan Porcellisstraat no. 31 te Rotterdam, zagen zij dadelijk dat er was ingebroken. Een inspecteur van politie begaf zich met een agent^majoor op onderzoek en consta teerde dat bij de bestolenen in huis alle kas ten waren geopend. Gestolen zijn o. in. een gouden horloge met doublé-ketting, een gouden zegelring, drie winterjassen, eenige paren schoenen, een kistje sigaren, een viool met kist, een bedrag van f 16, waaronder een gouden tientje, vier Antwerpsche loten, een zwart marmeren pendule met coupes en een z.g. harmonicatasch, waarin het gesto- lene vermoedelijk vervoerd is. De drank. De behanger T. had Woensdag in gezelschap van zijn collega C. een karwei gedaan in het villapark te Beek. Nadat in een café aldaar nog iets gebruikt was, gingen beide mannen op den terugweg naai- Nijmegen. Donderdagmorgen halfacbt werd het lijk van T. gevonden door een voorbijganger in zeer ondiep water langs den Beekschen weg. Het lijk vertoonde een wonde boven het oog, vermoedelijk veroorzaakt door den val op het ijs. Waarschijnlijk is dronkenschap de aanlei ding tot het ongeluk geweest. Zijn gezel C. had reeds, voor het ongeluk gebeurde, T. verlaten. Onder den trein. Heden morgen is op het station 's Hertogen bosch de portier P. door een trein aan gereden, met het gevolg dat hem beide bee- nen werden afgereden De man is kort daar na gestorven. Een o n^g eluk zit in een klein hoekie. Te Zeelst bij Eindho ven geleidde een schaapherder in gezelschap van zijn patroon eene kudde schapen naar huis. Op een gegeven oogenblik sprong de hond, die bij de kudde behoorde, tegen den herder op, waardoor deze wankelde en in eene sloot viel. Men haalde hem spoedig op het droge, doch de man bleek dood te zijn. De herder had door den val zijn hals ge broken. Brandwonden. In de branderij van den heer B. A. J. Wittkampf, staande aan de Westerkade te Schiedam, sprong Donderdagmiddag de helm van den ketel, waardoor een aldaar werkzaam zijnde knecht aan beide beenen ernstige brandwonden be kwam door het uit den ketel stroomen.de vocht. Per brancard werd) de getroffene naar het Ziekenhuis vervoerd. Verdronken. Woensdag reed een zekere B. met zijn rijwiel langs het Jaagpad te Qouwsluis onder Alphen nabij de spoor brug, met het ongelukkig gevolg dat hij door de duisternis en het slechte pad te water geraakte. Zijn lijk werd na eenigen tijd dreggen door den sluismeester opgehaald. IJ songeluk. Een ongeveer 5- jarig zoontje van den arbeider L. Wester beek te Busselte, Dr., vermaakte zich op het ijs van een sloot achter de woning zijner ouders. Hij zakte er door en verdronk. Een .--rmeisje van ongeveer 10 jaar was bij hem en bleef versuft op den wal staan Kij ken, zonder te helpen of de op een paar meters afstand wonende ouders te waarschu wen. Men vond den kleine met de handjes nog aan den rand van het ijs. Poëzie van de straat. Vol gens de Tel. heeft het minnedrama, dat zich Zondag achter het Commandantshuis te Am sterdam heeft afgespeeld, een straatzanger geïnspireerd tot het volgende hartroerende sneldicht Een vreeselijk drama heeft zich afgespeeld Nu juist op Zondagavond. Twee geliefden zaten daar te saam ver eend, Niets kon deeren dien avond. De een dronk bier, zij advokaat Maar naderhand en was op straat Greep hij haar aan bracht haar een diepe wond, De göheele Dam die stond er van verstomd. De wanhoop bracht hem tot deez' euvel daad Van ruw en wreed te moorden. Een scheermes nam hij toen vlug ter hand Doorsneed hun liefde's koorden. Als 1 ij k e n ploften bij den neer. En kermden luid, o Goede Heer Deez' wanhoopsdaad, verricht door 't liefdes vuur Schenk mij vergelding in dit stervensuur. de drijvfeer van dee'z dubbele moordaan- slag was jalouzie der liefde. de dansmeester, die naar z'n meisje zag. dat was 't dat hem griefde. Hij speelde nog Vanospel, Maar 't spookte in hem als een hel. Toon nam hij fluks oen kort en kloek besluit En sneed met 't scheermes hunne liefde uit. Do ballade kost 1 cent en is gedrukt op best kastpapier. De heeren jlir. mr. A. P. C. van Karne- beek en jhr. mr. J. Röell, afgevaardigden voor Utrecht I en It in de Tweede Kamer der Staton-üeneraal, hebben zich weder voor eene candidatuur beschikbaar gesteld. „Naar vrij vernemen, zal mr. Mendels ook het lidmaatschap van den Utrechtschen gemeenteraad en Prov. Staten van Utrecht neerleggen Zijn Kamercandidaturen van de 8. D. A. P. in verschillende districten zijn, naar vanzelf spreekt, vervallen door het uit treden uit deze organisatie". Dit bericht las men in het Handelsblad van gisteravond. Het Utr. Dagblad heeft bij mr. Mendels naar de waarheid van dit bericht geïnformeerd; hij qualificeerde de mededeeling van het Hbld. in algemeenen zin onjuist, zonder zich over bijzonderheden te willen uitlaten rHet is onzen lezers bekend dat de heer mr. M. Mendels naar aanleicrng van de be sluiten van het jongste congres der 8. D. A. P. uit die partij getreden is. Die be slissing noopte hem eveneens af te treden ais redacteur van het weekblad „De Stem des Volks". Jn het heden verschenen num mer van dat blad schrijft mr. Mendels een woord ten afscheid, waaraan wij Eet volgen de ntleenen. „De redactie van dit weekblad is in den loop van deze week door mij neergelegd, en wanneer dezï woorden de lezers bereiken zullen, heb ik opgehouden ingeschreven te staan als lid der S. D. A. P. Mijn afscheidswoord in „De Stem" zal kort zijn. Ik heb gemeend de Partij te moeten ver laten die ik een aantal jaren naai' mijn bes te krachten gepoogd heb te dienen. Mocht het resultaat wellicht bij het be doelen ten achter gebleven zijn, aan mijn streven heeft het niet gelegen. Die eer zij mij zeiven gegeven. En een andere verlang ik niet. Want het werken in en voor de socialisti sche arbeidersbeweging schenkt den propa gandist grooter schat aan vol en mooi leven dan hij van zijn kant onder opofferingen en teleurstellingen, hoe velen die ook vaak mogen zijn, heeft te geven. De Partij heeft op haar buitengewoon congres te Deventer een besluit genomen dat ik zóózeer in strijd acht met haar beginse len dat ik de verantwoordelijkheid daar voor niet wenschte te dragen. Er is niet alleen als oordeel uitgesproken dat de Tribune in verband met deoprich ting van een partijweekblad behoorde .te worden opgeheven. Tot een dergelijke uit spraak heoft elke Partij het recht. Maar in aansluiting daarmee is de uit gave van de Tribune verboden binnen de Partij. En men heeft de partijgenooten, die als deel der minderheid daarin hun van die der meerderheid afwijkende inzichten in zake theorie en tactiek meenden te moeten uit eenzetten, en die nog niet konden besluiten het blad op te heffen, men heeft die par tij genooten als gevolg dier weigering uit de Partij gestooten. Het is hier niet de plaats noch het oogen blik op dit besluit kritiek te oefenen. Het zou mij in de positie die ik op dit oogen blik tegenover de Stem des Volks inneem, niet passen. Hier heb ik alleen mede te deelen dat ik als lid der S.D.A.P. van dit besluit de ver antwoordelijkheid niet mee kon dragen, veel minder als propagandist het kon verdedigen. Men zal het goed recht dier overtuiging hebben te eerbiedigen, ook al wil men haar niet deelen. Het verband van dit alles fnet de stelling die de S. D. A. P. in de laatste jaren te genover het marxisme heeft ingenomen blij- ve hier onaangeroerd. Dit uiteen te zetten, ware mijn taak geweest, indien mijn naam nog aan het hoofd van dit blid als redacteur te lezen stond. Thans alleen na deze nuchtere mededee- lingen een hai'telijk en diep gevoeld woord van afscheid aan de lezers wie ik met de bescheiden middelen die dit blad mij bood, heb 'trachten te geven versterking van soci alistisch besef, klassebewustzijn en strijd lust. Moge ik in dit streven niet al te zeer ge faald hebben I Mijn vroegeren par^ijgenooten mijn soci aal-democratische groet ten afscheid. Ver laat ik de S. D. A. P., mijn beginsel en mijn overtuiging blijven ongeschokt en on gedeerd En de zaak van het proletariaat hoop ik nog te kunnen en te mogen blijven dienen. Buiten de S. D. A. P. gelijk toen ik er in was, uit ik van voller harte den wensch, die mijn levenswensch zal blijven: „Bloeie en groeie de klassebewuste socia listische arbeidersbeweging Het dagelijksch bestuur van het „Midden gewest" dat tijdelijk de redactie van de Stem op zich genomen' ueeft, schrijft in ver band met de voorgevallen gebeurtenissen in hetzelfde blad, waarin mr. Mendels afscheid neemt „Het congresbesluit heeft ons niet ver heugd, maar het was hier een harde nood zakelijkheid. Het bracht, bleek ons, voor sommige par tijgenooten consequentie's mee, dio ons veel leed doen. Ën dan noemen we hier in de allereerste plaats het bedanken als partijgenoot van onzen vorigen redacteur mr. Mendels. Zijn besluit om dat te doen, kunnen wij, wat de motieven betreft, niet billijken, maar we moeten het eerbiedigen, en spreker er hier ons leedwezen over uit. Mendels was een talentvol propagandist, zooals onze par tij er niet veel te verliezen heeft en wij ge- looven niet beter te kunnen doen, dan den wensch uit te spreken, dat hij spoedig weder zijn groote gaven in dienst zal willen stellen van de sociaal-democratische arbeiders partij." Vanwege de Vereeniging tot stich ting en exploitatie van >een herstellingsoord voor Spoorwegpersoneel is Donderdag avond in de geheel bezette groote zaal van Tivoli te Utrecht, met medewerking van .het Utr. Sted. Orchest, het Coers' Liederkoor, de Ut'redhtsche Manuenzangvereeniging „Or pheus", don heer Jos. M. Orelio en den heer Wouter Hutschenruyter. een uitstekend ge slaagde kunstavond gegeven, waarvan het batig saldo, ruim f 600, zal worden be stemd voor het stichtingskapitaal der ver eeniging. Het hoog militair gerechtshof deed gisteren uitspraak in de zaak van den 20- jarigen milicien-soldaat van het 8ste regi ment infanterie W. A. 8., beklaagd van op 26 Juni 1.1, tijdens de kermis te Geertrui- denberg zekeren P. N. opzettelijk met een bajonet een steek ter hoogte van het hart te hebben toegebracht, tengevolge waarvan deze spoedig overleed. De krijgsraad te 's Hertogenbosch had bekl. veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf, onder aftrek van den tijd ,in hechtenis doorgebracht, en tot "vervallenverklaring van den militairen stand. De verdediger, mr. J. Hamburger A.Dzn. pleitte vrijspraak De advocaat-fiscaal concludeerde tot ver nietiging van het vonnis, achtte het echter berekenbaar mogelijk, dat er later nadere bewijzen, van beklaagde's schuld zouden ge vonden worden, ien requireerde, dat appel lant zou worden geabsolveerd van de in stantie. Het hof, uitspraak doende, achtte bekl.'s schuld niet overtuigend bewezen, achtte het evenmin berekenbaar mogelijk, dat wellicht nadere bewijzen van beklaagde's schuld zou den worden bijeengebracht en sprak bekl vrij. rIn het begin van dit jaar vervoegde zich ten huize van eeii familie te Utrecht een welbespraakte, eenigszins gedistingeerde dame, die mevrouv. te spreken vroeg. Dadelijk werd zij toegelaten en haar ge vraagd wat de redenen van haar bezoek wa ren. De dame deelde haar mede, dat zij fabrikantsweduwe was, dat die fabrikant haar bruidschat groot 15,000, in zaken had verloren en dat zij na diens dood zelf met kunstnaaldwerk den kost voor zich en haar twee kinderen moest verdienen. De villa, waar zij met haar echtgenoot gewoond had, werd op oen „ansicht" ver toond. Diep bewogen met het lot dezer arme weduwe, was de Utrechtsche dame dadelijk bereid haar werk te geven, en gaf haar echtgenoot, die inmiddels thuis was geko men, haar een rijksdaalder, om vast iets voor haar kinderen te koopen, er bijvoegen de, dat hij den volgenden dag wel eens met zijn echtgenoote in haar woning zou komen kijken. Dit werd gedaan. Het echtpaar kwam ten zeerste onder den indruk, toen het op den volgenden dag op bezoek bij de arme fabrikantweduwe was, want al haar meube len had zij reeds moeten verpanden, doch de antiquiteiten had zij ir verzegelde kist ten staan. Hier moest ingegrepen worden. Do familie stelde de fabrikantsweduwe voor met haar kinderen tijdelijk bij haar te komen inwonen, totdat zij een passen den werkkring had gevonden, aan welk ver zoek na eenige tegenwerping werd voldaan. De kinderen werden netjes gekleed op kos ten der familie on de weduwe maakte door haar manieren en aangenamen omgang zoo'n goeden indruk, dat zij weldra als huisge- noote alle achting, ook van het personeel, genoot. De heer des huizes had haar in dien tijd, op haar verzoek, een f 500 ter leen gegeven, om haar meubelen in te los sen, waarvan zij de beleeubriefjes mede in verzegelde enveloppes gesloten, bij zich had. Ook had zij verschillende effecten beleendwaarvoor de heer des huizes haar geld gaf om ze in te lossen. Een familielid uit Haarlem had ook nog stukken van waarde van haar in handen. Met het lot der arme weduwe begaan, schreef de heer des huizes toen een aange- teekenden brief, buiten de weduwe om, aan dat familielid, om die stukken, doch deze brief kwam spoedig terug, daar geadresseer de totaal onbekend was. De schrijver keek vreemd op en liet een onderzoek instellen, waarvan het resultaat was, dat hij door een oplichtster en een bekende der justitie, die reeds vonnissen ter zake oplichting had on- deragan, te pakken was genomen. De jus titie zal haar ook ditmaal niet sparen, maar dat de Utrechtsche heer zijn geld kwijt is, behoeft geen betoog. De bewuste vrouw leefde te Utrecht ge scheiden van haar man op het Munster kerkhof. Doorn. De afd. van den Volksbond te gen Drankmisbruik heeft een volksbiblio theek opgericht Woningwet en Ziekten- wet in de p r a k t ij k. Aan het jaar verslag der gezondheidscommissie voor Baar» c. a. over' 1908 is het volgende ontleend „Omtrent de voorstellen tot onbewoonbaar verklaring te Soest zij vermeld, dat de Ge meenteraad de door B. en W. ingediende voorstellen, betreffende j woningen, zonder nadere overweging heeft verworpen. Ter illu stratie diene zegt het verslag dat ODder deze woningen zich eene bevindt, bestaande uit wanden van zoden en een#dak van stroo, zonder vloer. Uit een en der blijkt wel, dat de Soester Raad ar* 18 der Woningwet als niet geschreven wenscht te beschouwen". Naar aanleiding van ten door de commissie ingesteld onderzoek naar de in art. 7 der Ziektewet bedoelde inrichtingen, tot afzon dering van lijders aan eene besmettelijke ziekte, welke zich binnen haar ressort bevin den, wordt o m. het volgende medegedeeld „Voor de gemeenten Leuslen en Stouten- burg is slechts aanwezig een vertrek in een arbeiderswoning. De afstand tot de meest nabijgelegen grens van ^eusden ïs een uur gaans, tot Oud-Leusden twee uur gnans. Het lokaal is 2.5 M. lang en 1 reed, laag van verdieping en heeft een diur, die gemeen schap heeft met de woonkamer van he: arbei dersgezin. De toegang van buiten geschiedt door een donker hok, waarin een gebrekkige deur, die uitkomt in een stal, waarin zich o. m. een varken bevindt. Een half dicht gespijkerd raampje voorziet het hok van uit den stal van licht en lucht. Meubilair en verplcgingsmateriaal ontbreken geheel. Wel licht is ter beschikking een zich in het lijken huisje op de algemeene begraafplaats bevin dend ledikant." V eenendaal. Op aandringen van verschillende zijden, hebben de afgetreden wethouders hun herbenoeming aangenomen Geschenk van de K o- n i n g i n Dat H M. met haar onderdanen medegevoelt, blijkt zoo meldt de Zwolsche Ct. weder uit het feit, dat het H. M. be haagd heeft aan den burgemeester van El- burg te doen toekomen een bedrag van twee honderd gulden, alsbijdrage in de kosten van aanschaffing van een ijsvlet en voor de aanschaffing van nieuwe netten, voor die, welke op 27 Januari 1.1 bij het bekende ongeval in het ijs verloren zijn gegaan. Inbraak. Gisternacht is te Apel doorn is een villa in de Loolnan. waarvan de bewoners tijdelijk afwezig waren, inge broken. Men vond alle kasten opengebroken vii den inhoud over den grond verspreid. De dieven hadden vreeselijk huisgehouden. Aan gezien de bewoner, de heer Donseler, bij het afzenden van dit bericht nog niet was terug gekeerd, kan men niet met juistheid opgeven wat ontvreemd is. aBlijkens het eerste ontwerp van de zomer- dienstregeling dor Ned. Centraal Spoorweg maatschappij zullen ii> den thans beetaanden dienst o. in. de volgende wijzigingen komen. Alle tijden van aankomst en vertrek der treinen zijn aangegeven in den Amsterdainsohen t ij d zoodat de vertrekuren van alle treinen in vergelijking met die van den tegen.woorxhgen dienst 20 minuten later gesteld zijn. t rechtAmersfoortZwolle. Trein 801 B, die ten 5.35 v.m. van Amersfoort naar Utrecht vertrektzal vervallen. Trein 147, de sneltrein vóór het Noorden, die tlians ten 1.30 B.m. van hier vertrekt, is 30 minuten later gesteld. Ingelegd wordt trein 1471>is, sneltrein naar Leeuwarden. Vertrekt van Utrecht ten 2.30 n.m., aankomst te Zwolle ten 3.55 n.m. Verder wordt ingelegd sneltrein 141. Utreöht vertrek ten 11.IQ v.m., aankomst te Zwolle ten 12.41 n.m. Deze trein ioopt niet op Zondag. Trein 553, de laatste trein naar Zwolle, is op het baanvak AmersfoortZwolle 5 minuten ver vroegd. De treinen 811 en 817, vertrekkende van Utirecht ten 4.15 n.m.. resp. 4.35 n.m. naar Nun- speet, resp. Amersfoort, zullen facultatief stop pen aan de Vlasakkers" in verband bier mede is de aankomst van die treinen te Amersfoort 2 minuten later gesteld. Z wolleA niersfoor tU trecht Ingelegd wordt trein 140, sneltrein van Utrecht naar Zwolle. Utroóht vertrek 12.33, aankomst Zwolle '2.n.m. De trein loopt niet op Zondag. Trein 540. die ten 6.50 v.m. van Zwolle naar Utrecht vertrekt, zal facultatief voor het, opne men van reizigers stoppen te Hattem en te Wezep. Trein 546 vertrekt 7 minuten vroeger van Zwolle. Trein I44bis is een nieuwe sneltrein, die ten 3.20 n.m. van Zwolle vertrekt en ten 4.48 n.m. aïhier aankomt. Trein 802 B, die ten 6.20 v.m. van Amersfoort vertrekt en ten 6.57 v.m, alhier aankomt, zal vervallen Trein 800, die ten 9.00 v.m. van Amersfoort naar Utrecht vertrekt, is op dat baanvak 1 mi nuut vroeger gesteld, zulks in verband met 'iet. verkrijgen eener betere aansluiting van Amers foort naar Baarn via De Bilt De treinen 812, 818 en 816. resp. van Nun- 6peet. Amersfoort en Nunspeet ten 3.59, 9.42 en 7.34 n.m. te Utrecht aankomende, zullen facul tatief stoppen aan de ..Vlasakkers." De trein, die ten 8.43 (9.03) n.m. van Nun speet naar Utrecht vertrekt, (tr. 820), zal facul tatief stoppen te Hooge Steeg voor het opnemen en uitlaten van reizigers. BaarnUtrecht. Trein 710, vertrek Baarn 9.45 v.m.. is over het geheel 5 minuten later gesteld. UtrechtZeist. Trein 609, die thans ten 9.42 v.m. van hier naar Zeist vertrekt, wordt over den geheelen loop 8 minuten later gestelddit in verband met latere aankomst te Utrecht van trein 121 S. S. uit Amsterdam. ZeistUtrecht. Trein 612, die ten 9.54 v.m. van Zeist vertrekt en ten 10.19 v.m. alhiei aankomt, wordt op het geheele traject 10 minuten vervroegd. De treinen 802 (eerste trein van Amersfoort naar Utrecht), 703 (idem UtrechtBaarn). 704 (idem BaarnUtrecht). 601 on 603 (1ste en 2de trein van Utrecht naar Zeist)602 en 604 (idem ZeistUtrecht), loopen niet op Zondag, Hemel vaartsdag en 2den Pinksterdag. De sneltreinen 140 en 141 loopen slechts van 15 Juli15 September en de sneltreinen 144bis en 147bis van 1 Juli15 September. B. eu W hebben aan den Raad een teekeuing overgelegd betreffende den aanleg van het kruiipunl Arnli wegLeusden- schen weg en Bergstraat, en verzoeken machtiging, de noodige werken te doen uit voeren. Ter verduidelijking schrijven zij het volgende „In het midden van het plein zal een vluchtheuvel aangebracht worden, bestraat met tegels en hardsteenen banden, in 't mid den waarvan een groote lantaarn zal ge plaatst worden. Tusschen den Leusdenschen en Arnhemschen weg is met een flauwe bocht een trottoir geprojecteerd, ter breed te van 3 Meter, eveneens bestraat met te gels en hardsteenen trottoirbanden. Achter dit trottoir is een plantsoen ont worpen, waarvaD do achterzijde, grenzende aan de fabriek van de firma Eysink en aan de terreintjes van den Leusdenschen weg, beplant zal worden met coniferen en groene heesters, terwijl ae voorzijde van het plant soen aangelegd zal worden als gazon met een bloemperk Het is mogelijk in hét midden van dit plantsoen, te zijner tijd, een gedenkteeken te plaatsen voor Joan van Oldenbarneveld, overeenkomstig het adres van het bestuur der vereeniging „Joan van Oldenbarne veld". De kosten van bestrating, rioleering, aanleg plantsoen enz worden geraamd op 3500. B. en W. stellen voor afwijzend te be schikken op het vei zoek van de vereeniging „Joan van Oldenbarneveld", om het bo venbedoelde plein Joan van Oldenbarne- veldplein te noemen, en wel op grond hier van, dat er verwarring kan ontstaan, door dat er reeds een J. v. O -laan en een J. v. -O.-straat zijn. Met het .oog op de behoefte aan werk hebben B. en W. een schuur op het z.g Vildersbosch (oude artilleriepark) doen af breken en verplaatsen naar het terrein van de gemeentereiniging. De Commissie van Bijstand was van mee ning, dat die schuur zeer goed kon gebruikt worden voor sorleeren en bewaren van blik- afval en dergelijke producten* Tevens zijn B. en W. van oordeel, dat door de verplaat sing op goedkoope wijze wordt voorzien in de sedert eenigen tijd gevoelde behoefte aan een kleinen ziekenstal voor de paarden der reiniging. De kosten worden geraamd op 970 Aan den Raai' wordt goedkeuring ver zocht. Mejuffrouw M. A. den Hartog slaag de te Utrecht voor de acte fraaie handwer ken. Voor de acte nuttige handwerken slaag den de dames A. C ten Doeschote en H. M. Groenewegen. Aan den oproep tot een bijeenkomst in „Ons Huis" voor de stichting van een kiesvereeniging in vrijzinnigen geest, welke zich voorloopig in hoofdzaak zul bezighou den met gemeenteraadsverkiezing, hadden gisteren avond een 45-tal personen gehoor gegeven Onder- leiding van den heer R. G. Rij- kens, hoofdredacteur van de „Eemlander", werd het door de commissie ontworpen regle ment behandeld en ten slotte vastgesteld. In het Bestuur werden gekozen de hee ren R. G. Rijkens, voorz.dr. E. Kruisin- ga, 2e voorz., W. Donker, seer., A. C. R. O Leinweber, 2esecr„ A. Smit, penningm., L van Wijngaarden en. C. V. Gerritsen. De kiesvereeniging zal den naam dragen .Gemeentebelang". Woensdag as, 'des avonds te 8 uur, zal Ds S. K Bakker, van Zwolle, uitge- noodigd door de afd. Amersfoort van den Ned. Protestantenbond, in de Remonstrant- sche Kerk een lezing houden over „De Ge zondheid der ziel". Donderdag 25 Februari, 's avonds te half 8, zal in „De Arend" de heer J. J. Lamers, van Amsterdam, algemeen secreta ris van den Bond van Nederl. Onderwijzers spreken over „Volksonderwijs en de open bare school". Ds Vunderitick is officieel uitgenoodigd voor debat; eveneens is het Bestuur van de anti-rev. Prop. club „Groen van Prin- sterer" en dat van de Roomsch-Kath. Prop. club „Leo XIII' verzocht, voor een debater te willen zorgen. Ter godsdienstige viering van haar elfde jaarfeest, trad gisteren avond voor de afdeeling van den Chr. Nat. Werkmans bond in de St. Joriskerk dr. H. E. G. van de Meene, pred. te Over-Langbroek op, met een rede over „de ware Broederschap", naar aanleiding van Markus 3 35. Met onverdeelde aandacht werd de schoo- ne rede door de aanwezigen gevolgd. Dinsdag avond zal in „het Valkje" een meer feestelijke herdenking plaats hebben. Naar men verneemt, bestaat bij de betrokken spoorwegmaatschappijen het plan D-treinen te doen rijden van Rotterdam en Amsterdam via Utrecht-Amersfoort-Zwolle- Groningen naar Hamburg. - Het Amersfoortsch Comité tot steun i tijdelijke werkloosheid moet tot zijn spijt melden, dat de voorgenomen Kunstavond op V rij dag 26 dezer niet zal doorgaan. Er waren slechts 125 plaatsen genomen. De reeds geleverde kaarten zullen aan huis worden teruggehaald en bij die gele genheid zal het geld worden gerestitueerd. Namens het Comité, RIJKENS, Secretaris. Wij wenschen nog eens een woord van opwekking te schrijven voor steun van de voorstelling, ten behoeve van de werk- looze arbeiders, op 26 Februari a.s., in Amicitia. Waar men zoo gul was voor de slacht offers der aardbevingen, zal men toch zeker ook nog wel een pennigske willen offeren tot steun van stadgenooten, die bui'ten hun toedoen zonder werk zijn. Zooals wij reeds meldden, zullen hun me dewerking verleenende Utrechtsche Stu denten mandoline-club en de Leidsche Stu denten tooneelvereeniging. Laatstgenoemdzal opvoeren Hilde- brand's „Een avondje bij de Familie Sta stok", dat reeds elders veel succes had. Voor wie het niet weten zij medegedeeld, dat de heer Rijkens zich Lereid verklaarde de regeling op zich te nemen. Stoomva artberichten. Hel st. Itembrandt, Mij. Nederland, ar riveerde 19 Febr. te Colombo. - Men verzoekt ons plaatsing voor het volgende „De Nederlanr'sche vereeniging tot be scherming van dieren heeft niet slechts steun van volwassenen noodig, maar ook, met het oog op de toekomst, medewerking der kin deren. Het nog zeer ontvankelijk gemoed der jeugd kan zonder moeite worden geleid tot medelijden met de dieren en zou zeker nog meer opgewektheid tot medewerking aan 't doel dier vereeniging gevoelen, wanneer de kinderen zich als leden van meergenoemde vereeniging konden beschouwen. Niet als gewone leden, die minstens f 1.25 per jaar bijdragen, doch als begunstigers, met minstens f 0.50 per jaar. Eveneens kunnen werklieden als begun stigers toetreden tegen eene contributie var» minstens f 0.50 per jaar (zooals reeds te Bussum voorkomt). Dragen kinderen geldelijk bij, zoo wor den zij meer één van zin met de goede zaak van barmhartigheid tegenover de dieren, welke ook op den duur gelijke gezindheid ten aanzien der menschen zal kweeken zoo zal b.v. een kind dat van zijne spaarpen ningen bijdraagt, als boven is voorgesteld, zich zeker niet meer aan vogelnestjes ver grijpen Werkelijk doen ouders oen goede op voedkundige daad, wanneer zij hunne kin deren tot bovensraande handeling aansporen. Inlichtingen zijn te bekomen bij den 2den secrtaris, Utrechtsche straat 35. 'Naar wij vernemen zijn de predik beurten voor Zondag 21 Februari als volgt EVANG LUTH. KERK. Voorm. 10 uur: Ds. de Meijere. REMONSTRANT8CHE KERK. Voorm. 10£ uur. Prof. Dr. B. D. Eerd- mans, te Leiden DOOPSGEZINDE KRING. Het Loge-gcbouw. Van Persijnstraat no. 1. Voorm. 10£ uur Ds J. H Boeke, t« Amsterdam.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 3