BINNENLAND. tijd waren gewisseld tusschen de mogend heden, Engeland inbegrepen, met het doel een vreedzame regeling tot stand to bren gen. De onderhandelingen hadden noodza kelijk niet-officieel tusschen de betrokken mogendheden moeten zijn. Bij don huidigen «tand van zaken kon Qrey echter geen ver klaring daaromtrent afleggen. Weenen, 2M aart, Volgons de Neue Freio Presse wordt in welingelichte kringen het bericht onjuist genoemd, dat Servië reeds zou hebben medegedeeld, dat het van gebiedscompensatie afziet. Budapest, 2 Maart. Een telegram uit Weenen aan de Pester Lloyd zegt over de conferentieVoor het geval dat Servië, den raad van de mogendheden of dien van Rusland alleen opvolgende, de door Oos- tenrijk-Hongarije in het belang van den vrede geëischte waarborgen mocht geven, zal Oostenrijk-Hongarije bereid zijn recht streeks met Servië te onderhandelen, en als zij 't samen eens worden, dan zal Europa die overeenkomst registreeren, evenzeer als het het accoord met Turkije zal registree ren on het tusschen Turkije en Bulgarije gewenschte accoord. Bukarest, 2 Maart. De mobilisa tie van een Rumeonsch legercorps woj;dt officieel tegengesproken. Belgrado, 2 Maart. Het zesde re giment van het Servische leger is plotseling van garnizoen veranderd om gemakkelijker gemobiliseerd te kunnen worden. Ofschoon de toon van de bladen, ook van de officieuse organen, vredelievend is, heeft aeze maat regel een agressief karakter. Het gerucht loopt, dat Servië met betrekking tot den door Rusland gegeven raad om af te zien van gebiedscoruponsatiën, het volgende stand punt zal aannemenZij zal verklaren ge noodzaakt te zijn aan de mogendheden de zorg over te laten om m Patste ressort to beslissen over de Servische gebiedsaanspraken en daarbij doen uitkomen, dat zij volledig vertrouwen heeft in hunne rechtvaardigheid, te meer omdat de oplossing van verschil lende nog niet besliste vragen er van af hangt. De Servische regeering is overtuigd, dat wanneer de beslissing van Europa den materieelen toestand in de Balkanlanden met stilzwijgen voorbijgaat, zij volstrekt niet zullen bijdragen tot bevestiging van den vrede, dien ieder wenscht. Turkije. Constantinopel, 2 Maart. De boycot is opgeheven te Jaffa, Skoetari, Du- razzo en Trebizonde. Ook in Smyrna en in Boyroet is de boycot tegen de Oostenrijksche goederen opgeheven. In alle handelsplaatsen van betoekenis heeft deze beweging nu haar einde gevonden. Perzlë* Te Teheran zijn verontrustende berich ten ontvangen uit Rescht. De revolution- nairen aldaar leggen n.l. op den Russischen straatweg versterkingen en mijnen aan om den opmarsch der troepen te verhinderen. Het personen- en goederenverkeer is bijna geheel gestaakt. Ook in Teheran laat de toestand alles te wenschen over. Een groot gedeelte der be volking heeft zich genoodzaakt gezien be scherming te zoeken bij de buitenlandsche gezantschappen. En de eerstkomende dagen zullen mogelijk weder nieuwe ellende bren gen, want in proclamaties wordt verkon digd, dat binnen eenige dagen bommen in de stad zullen worden geworpen. Djoelfa, 2 Maart. Volgens een telegram uit Oermia hebben de omwente- lingsgezinden bij Choi de soldaten van Maa- kon Serdar aangevallen. Zij zijn ech'ter met een verlies van 50 dooden teruggeslagen. Do Turken ontruimden het district Sal- mar. Er heerscht volslagen anarchie in de streek. Vereenigde Staten. Den 4en Maart zal Theodoor Roosevelt, dio van 14 September 1901 tot 4 Maart 1905 en, na zijne herkiezing, van dat tijd stip tot 4 Maart 1909 den presidentsstoel van de Vereenigde Staten heeft bezet, het Witte huis te Washington ontruimen en zijn opvolger W. H. Taft, die in het kabinet van Roosevelt de portefeuille van oorlog heeft gehad, als 35e president zijne ambts woning betrekken. Het door president Taft gevormde kabi net bestaat uit de volgende personen Phi lander C Kr.ox, Pennsylvanië, staatssecre taris (belas* met het bestuur van de bui tenlandsche zaken); Franklin Mac Veagh, Pennsylvanië, secretaris van financiën Ballinger, Indiana, secretaris van binnen- landsche zaken George Wickerrsham, New- York, secretaris van justitie; Charles Na gel, secretaris van handel en arbeid; James Wilson, secretaris van landbouw; Jacob M. Dickinson, secretaris van oorlog; George Lengerke van Meijer, secretaris van marine. President Roosevelt zal, nadat hij zijn ambt heeft overgedragen, zich naar Oyster- bay begeven Omstreeks half Maart zal hij do ïeis naar Oost-Afrika beginnen. Venezuela. N e w-Y ork, 2 Maart. Een telegram uit Caracas van heden bericht, dat als Castro mocht trachten naar Venezuela terug te kee- ren in verband met de beschuldiging van de* lneming aan eene samenzwering tot ver moording van Gomez, zijne aanwezigheid eene gevaarlijke tegen-demonstratie zal kun nen veroorzaken, die de troepen slechts mot moeite zullen kunnen onderdrukken. Zijn geheele vermogen in Venezuela zal verloren zijn, als hij niet terugkoert. Allerlei. vVolgens berichten uit New-York zou Ethel Roosevelt, de tweede dochter van den president, zich verloofd hebben met den onder-staatssecretaris van Buitenlandsche zaken, William Philips. W o e n e n, 2 M a a r t. De bladen be vatten een telegram uit Innsbruck, mede- doelende dat 6 officieren, waaronder een kolonel, en 25 manschappen van de Tirool- sche jagers bedolven zijn onder een lawine. Er zijn troepen afgezonden om redding te brengen. Trente, 2 Maart. Volgens de in lichtingen, die rijn verschaft door den be velhebber van 'de troepen, die waren uit gezonden om hulp te vorleenen, werd het detachement door de lawine overvallen. Eene patrouille, die door de vallende sneeuw was afgesneden, moet in veiligheid zijn. De ge ruchten, dat menschen zijn omgekomen, zijn to* dusver niet bevestigd. Bellona, 2 Maart. Door eene lawine zijn in het dorp Tassei twee huizen met 13 personen bedolven. De overheid is met troepen ter plaatse. Napels, 2 M a a r t. Het departemen tale bestuursgebouw is ook door den brand vernield. De brandkast is gered. Kameroverzicht. Tweede Kamer. Dinsdag werd de beraadslaging over de automobiel-belasting voortgezet en wel over art. 31bis en het daarop voorgesteld amendement van den heer Van Citters om van verhuurders van auto's eene vaste belas ting van 10 te heffen. Het amendement werd na discussie in slemming gebracht. Het bleek, dat 37 stemmen tegen en 8 stemmen voor het amendement waren. Het vereisehte aantal leden dus niet aanwezig zijnde, wordt deze vergadering geschorst tot heden middag half twee. Te 1 u. 35 werd de geschorste vergade- ring hervat. Opnieuw kwam in stemming het amen dement van Citters (f 10 belasting per jaar voor verhuurders van automobiele®) dat ver worpen werd met 52 tegen 9 stemmen. Aan de orde is art. 2, waarop door de hee- ren Van Citters, Roessingh en Helsdingen een amendement is voorgesteld, strekkende om dat artikel te doen vervallen. (Het gaat hier over de bepaling van het aantal oaardekrachten volgens een formule, die niot in de wet wordt opgenomen, hoe wel die formule toch den grondslag uit maakt van de wet). De heer Van Doorn verdedigde een door hem ingediend amendement om aan den belastingplichtige de bevoegdheid te geven bij het onderzoek naar het aantal paarde- krachten van den motor tegenwoordig te zijn en bezwaren in te brengen. Bij de debatten hierover verklaarde de heer Van Doorn zich bereid het laatste deel betreffende de bezwa ren te laten vervallen, waarna de minister het amendement overnam. Artikel 2 is daarna in stemming ge bracht en aangenomen met 56 tegen 12 stemmen. Artt. 3 en 4 werden eveneens goedgekeurd. Bij art. 6 lichtte de heer Van A s c h van W ij c k een door hem voorgesteld amendement toe, strekkende om de wet niet in werking te doen treden 1 Januari 1909 maar 1 Januari 1910. De heer vanCitters betoogde dat het in werking doen treden met 1 Januari 1909 aanleiding tot groote onbillijkheid zal ge ven. Iemand die nu bijv. op 1 Maart zijn auto wegdoet, zou toch over 1909 belasting moeten betalen. De Minister antwoordde dat de auto- houders en handelaren deze belasting al lang hebben zien aankomen, met ben behoeft men geen medelijden te hebben. Terugwer kende kracht aan een wet te geven is dik wijls onpleizierig en soms onbillijk, maar het kan niet anders of met 1 Januari 1909 of met 1 Januari 1910 moet de wet in wer king treden, tusschentijds gaat niet. Is een auto weggedaan na 15 Januari 1909, dan kan men ontheffing of vrijstelling krijgen. Met alle dergelijke zaken moet geschipperd wor den. Vooral belastingzaken moeten in libera len zin uitgevoerd worden. Aan de agenda voor openbare behande ling zijn nog een aantal wetsontwerpen van kleinen omvang toegevoegd, waaronder het wetsontwerp betreffende de subsidieering van het bijzonder middelbaar onderwijs, zoomede de interpellation van de heeren Troelstra en Bos, resp. over het Arbeidscon tract en de vereenvoudigde schrijfwijze. Berichten. De Staatscourant van Woensdag 3 Maart bevat o. m. de volgende Koninklijke besluiten op verzoek eervol ontslagen G. W. F. Ilellmund als Nederlandsch vice-consul te Puerto Cabello en als zoodanig benoemd C. G. Debrot; benoemd tot officier in de Oranje-Nassau- orde M. J. IJzerman, voorzitter dei' com missie van toezicht op bet Lager Onderwijs te Amsterdam op verzoek eervol ontslagen uit den mili tairen dienst A. G. C. Bauduin, reserve le luitenant bij het 2e regiment infanterie; benoemd tot tijdelijk ambtenaar bij heb staatsboschbeheer A. A C. Sprengers, en tot opziener der gebouwen van het staats boschbeheer H. Swenne, beiden te Utrecht; eervol ontslagen uit s Rijks dienst de op ziener van politie bij 's Rijks werf te Wil lemsoord Th. Hoving, verlof verleend tot liet aan/nemen; der oiwler- acheidingsteekenea, achter hunne namen ver meld, aan na te noemen personen jhr. P. J. J. S. M. van der Does de WiHebois, te 's-Hertogenbosoh, lid van de Eerste Kamer der Staton-Generaal en burgemeester der ge meente 's-Hertogenboaoh, de versierselen van ridder-commandeur in de orde van den Heilagen Gregorius den Grooten, hem door Z. H. den Paus geschonken C. SweensMeuwese, t« 's-Hortogenibosdh, heb kruis „Pro Ecclesia ot Pontifico", haar door Z. H den Paus geschonken vergunning verleend tot het aannemen cn dra gen van de ordeteekenen van ridder le klasse in de orde van het Zwaard., aan den kapitein C. A van Fenema, van het 9e reg. infanterie, hem door Z. M. den Koning van Zweden geschonken vergunning verleend tot het aannemen en dra gen van de ordeteekenen van officier in de orde van de Rumeensche Kroon, aan, den reserve-eer- ste-hiitenamt. L. A. Vogel, van het regiment gre nadiers en jagers, hem door Z .M. den Koning van Rumemië geschonken op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als voorzitter der plaatslijke commissie voor de om gevallenver zekering te Scho ter Land, aan nw. T. Bin nerts, cn benoemd tot voorzitter dier com missie, jhr. P. B. J. Vegelin van Glaerborgon, burgemeester der gemeente /Engwirdë®. Wij willen even in herinnering bren gen dat de Staatscourant van 17 Februari j.l. bevat het Koninklijk besluit van 29 Ja nuari j .1.houdende o. m. de intrekking der artt. 8 en 9 van onze spaarbankwet. Die art. schrijven voor, dat de inlegger, na eiken inleg van f 25 of hooger, van den directeur der Rijkspostspaarbank binnen een bepaalden tijd moet ontvangen eene kennis geving dat die inleg ten zijnen name bij dio instelling is geboekt, en dat hij zich, bij de ontvangst van dat stuk, moet verzekeren of de inschrijving in zijn boekje daarmede overeenstemt Bedoeld besluit treedt reeds binnen en kele dagen in werking, en dus worden de kennisgevingen weldra afgeschaft. Deze afschaffing houdt oorzakelijk ver band met de invoering van nieuwe controle maatregelen, waardoor de kennisgevingen overbodig zijn geworden. Ziekteverzekering. Op de jaarvergadering van „Patrimonium" heeft d'? voorzitter medegedeeld, dat het ontwerp- Ziekteverzekering van den minister Talrna voor de indiening gereed lag. Het „Vad." verneemt thans, dat die riededeeling geheel ongegrond was. Het wetsvoorstel is niet voor indiening gereed en zal dit nog in geruimen tijd niet zijn. K oninkl. Ned. Officiers- Scherm b o n d. Maandag avond 8 uur werd op het wapenfeest van den Kon. Offi ciers Schermbond gekampt op de sabel om den zilveren beker, in jl907 door den Prins geschonken, en reeds tweemalen achtereen gewonnen door den le lit. A. E. W. de Jong. De beker moet in 't geheel vier malen of drie keer achtereen door denzelfden scher mer gewonnen worden, om in cliens bezit te komen. Yan de 18 deelnemers kwamen de heeren H. P. J. M. Bakker, F. Beets, A. de Jong, G. van Rossum, J. Dooi man en M. J. van Löben Seis in de finale. Kampioen voor 1909 werd de le luit. J. Doorman. Gisterochtend' 9 uur werd 't 12e wapen- feest voortgezet met een wedstrijd op de floret voor hen, die nog nimmer een prijs op dat. wapen hadden gewonnen. Hoewel er evenals Maandag ruim vijftig heeren zich hadden opgegeven, waren bij den aanvang slechts 34 tegenwoordig. Het scher men op de floret ontaardt zeer licht in eene prikkerij, waarbij het aantal toevalligheden slechts wordt beperkt door de grootte van het trefvlak. Gedurende den wedstrijd viel echter reeds veel minder dat z.g. degenschermen met de floret op, al blijft ijverig oefenen op dit wapen ten zeerste aanbevolen. De navolgende prijzen werden in onder staande volgorde gewonnen. le prijs verguld zilveren medaille, aange boden door den generaal-majoor H. F. D. Braams, inspecteur der cavaleriede 2e luitenant L. A. C. de Bock, van het 6e regiment infanterie 2e prijs, verguld zilveren medaille, de 2e luitenant A. A. Gelpke van het Ned.-Ind." leger 3e prijs, zilveren medaille, de 2e luitenant J. Visser van het 6e regiment infanterie 4e prijs, kleine zilveren medaille, de le luitenant R. J. Hoffmann van het 5e regi ment infanterie 5e prijs, kleine zilveren medaille, de le luitenant-adjudant K. F. L. Bosch van het 9e regiment infanterie 6e prijs, bronzen medaille, de 2e luite nant H. J. Nolthenius van het 6e regiment infanterie 7e prijs, bronzen medaille, de 2e luite nant A. C. Stadlander van het le regiment infanterie 8e prijs, bronzen medaille, de le luitenant W. H. L. Vogel van de Normaal Schiet school. Door den minister van oorlog is een ver guld zilveren medaille aangeboden voor den officier, die bij den personeel en wedstrijd op den degen de meeste punten maakt, en te voren nog nimmer een prijs op een scherm- concours heeft behaald. Deze prijs is ten deel gevallen aan den 2e luitenant J. C. C. Nijland van het 6e regiment infanterie. Gisterenmiddag vingen de wedstrijden op de sports abel aan voor de prijswinners van vorige wedstrijden. Er werd door 21 officieren geschermd in drie poules, waarvan de finale gevormd werd door de heeren v. Löben Seis, Van Tarel, De Jong, Van Hulstij n, De Jongh en Hoffmann. De prijzen werden in de onderstaande volgorde door de volgende heeren gewonnen le prijs, gouden medaille, aangeboden door de officieren van het regiment grena diers en jagers, de le luit. A. E. W. de Jong van het le reg. vest.-art. 2e prijs, zilv. med., aangeboden door den kolonel It. H. O. baron van der Capellen, commandant van het 3e reg. huzaren, de 2e luit. G. A. v. Hulstijn van het le regiment veld-art. 3e prijs, zilv. med., de gep. le luit. M. J. v. Löben Seis, der inf. 4e prijs, kleine zilv. med., de le luit.-adj. H. de Jongh van het 6e reg. mf. 5e prijs, kl. zilv. med., de le luit. R. J. Hoffmann van het 5e reg. inf. 6e prijs, bronzen med., de 2e luit. H. J. H. van Tarel van den staf der genie fe Utrecht. Kamerverkiezingen. De Opr. Haarl. C+. verneemt, dat het aftredende Kamerlid jhr. mr. F. W. van Styrum zich bereid verklaard heeft te vol doen aan een later tot hem door de vereeni- ging tot bevordering zijner herkiezing te richten uitnoodiging om op te treden voor de kiezers in het district Haarlem. Naar Land en Volk verneemt, zal in het district Dordrecht, nu de heer Van Gijn niet langer in aanmerking wenscht te ko men, van liberale zijde candidaat gesteld worden de heer C. J. de Kanter, directeur van de Brandverzekering-Maatschappij Hol land en wethouder van Dordrecht. De kiesvereeniging De Grondwet te Doesburg heeft opnieuw tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld den heer F. Lief- tinck. Naar men aan De Rott. meldt, is door de centrale anti-rev. kiesvereeniging in liet district Weststellingwerf thans defi nitief candidaat gesteld de heer ds. H. C. Hoogerzeil H.Wzn., pred. der Ned. Herv. kerk to Vorden. Deze heeft dë candidatuur aanvaard. Jubileum. De oud-hoogleeraar prof. dr. J. W. R. Tilanus te Amstei'dam, herdacht gisteren den dag, waarop hij voor 60 jaar promoveerde tot doctor in de genees kunde. De sympathieke en beminde grijs aard mocht van vele zijden gelukwenschen ontvangen. De heer Doeff te 's Gravenhage, oud controleur B. B. in Ned.-Indië en redactie lid van de „Nieuwe Ct." voor koloniale aan gelegenheden, is benoemd tot hoofdredacteur van de „Ja -abode". J h r. A. W. L. T j a r d a v a n Starkenborgh. f Te Groningen is overleden jhr. A. W. L. Tjarda van Star kenborgh, oud-notaris, oud-wethouder en oud-lid van de Prov. Staten Van Groningen. De scheuring in de S. D. A. P. Wat de a.s. Kamerverkiezingen betreft, kan het Hbld. nog het volgende melden. De nieuwe partij zal ongetwijfeld er toe over gaan om tegenover candidaten der S. D. A. P. marxistische candidaten te stellen. Maar zij is blijkbaar van plan ook marxis ten Je candideeren in districten, waar de S. D. A. P. geen strijd wil voeren om de krachten te kunnen concentreeren daar waar veel kans van slagen is. Echter zal de S. D. A. P. er beslist toe overgaan om overal, waar een marxist ge stel 1 mocht worden, een slagvaardigen te- gercandidaat tegenover hem te plaatsen. De strijd zal dus hard tegen hard gevoerd wor den, Er is zelfs in den boezem der S. D. A. P. sprake van, om in elke vergadering, waar iemand der nieuwe partij het woord moei t voeren, een lid der oude S. D. A. P. het revisionistisch standpunt tegenover den maixist te doen verdedigen. Men herinnert zich dat mr. Troelstra nog geen besluit had genomen nopens de vraag of hij weer een candidatuur in district Am sterdam III zou aanvaarden. Nu het De venter congres het door mr. Troelstra ge wenschte verloop heeft gehad, en de Tribu- nisten Wijnkoop en Ceton geen deel meer uitmaken van het bestuur der afdeeling III der S. D. A. P., zal hij zich weer voor dis trict III een' candidatuur laten welgeval len. In dit district zijn vele marxisten (te gen de congresbesluiten sub b en c stemden groote minderheden), die reeds de partij verlaten hebben. Deze dringen er krachtig op aan tegenover mr. Troelstra een marxist candidaat te stellen. De tot nu toe gevallen besluiten van ver schillende afdeelingen der 8. D. A. P. laten geen twijfel over of de besluiten, op hët Deventer congres genomen, worden bij re ferendum bekrachtigd. „Het Volk" bevat een verslag van de jongste vergadering van het partijbestuur, waaraan het volgende is ontleend N aai' aanleiding van de verrichtingen van het dagelijksch bestuur, dat een samenspre- king had gehad met het bestuur der afdee ling Utrecht, werd de vraag bespi'oken, wat te Utrecht diende te gebeuren. Wat de redactie van „De Stem" betreft, door het bestuur van de federatie Utrecht was daarin voorloopig reeds voorzien. In Utrecht II, waar mr. Mendels gesteld was door de afdeeling als candidaat voor de Tweede Kamer, zou een ander gesteld wor den de afdeeling zal den nieuwen candl- daat spoedig aanwijzen. Ditzelfde is of zal ook gebeuren in de overige districten, waar mr. Mendels gesteld was door de partij. Wat de mandaten betreft, door nu*. Man deis tot op heden vervuld, het partijbestuur was van meening, dat nij deze onmiddellijk, na zijn bedanken als lid der partij, ter be schikking van de afdeeling had moeten stellen. De afdeeling zal dus binnenkort voor deze functies andere candidaten moeten stellen. Getracht zal worden -veneens in die leemte te voorzien, door het vervallen van mr. Men dels' propagandist-schap te Utrecht ontstaan. Tot lid van de commissie van beheer werd, in de plaats van Henri Polak, die deze func tie heeft neergelegd, benoemd Jan A. van Zutphen Tot lid van de program-commissie werd, in de plaats van mr. Mendels, benoemd mr. Bonger. Uitvoerige besprekingen hadden plaats over de vraag, welke punten op het a. s. congres door het partijbestuur zouden wor den voorgesteld, als verkiezingsplatform. Voorgesteld zullen wordenalgemeen kies recht, staatspensioneermg, 10-urendag, uit breiding Ongevallenwet en woningquaestie. Door een voorloopig candidaat voor de Tweede Kamer was medegedeeld, dat hij, in. verkiezingstijd door tegenstanders lastig ge vallen wordend met het Deventer royement, dit royement niet zou kunnen verdedigen. Hij vroeg of hij desondanks toch candidaat zou kunnen zijn. Het partijbestuur besloot te antwoorden dat te dezer zake als in meer andere het wel kan voorkomen dat iemand het met een partijbesluit niet eens is en van hem met kon worden geëischt dat hij tegen zijn overtuiging in zoo'n De-sluit ver dedigt. Maar wel verwachtte h-t partijbe stuur dat een verloochening van zoo'n be sluit met deu noodigon takt geschiedt, onder mededeel ing van de gronden waarop het is genomen, en in oen vorm dat het partij belang voldoende in het oog wordt gehouden. Door een afdeelinc was gevraagd of partij- genooten die deelnemen aan de oprichting der nieuwe socialistische partij, niet onver wijld geroyeerd moesten vorden. Het partij bestuur was van meaning dat deze quaestie zich binnen zeer korten tijd van zelf op lost, doordien dan degenen die tot de nieuwe partij toetreden, vanzelf wel de 8. D. A. P. zullen verlaten. Besloten werd de verschijning van het weekblad waartoe het Deventer congres be sloot, te doen aanvangen met 1 April. Naar men verneemt heeft het dagelijk- sche bestuur der „Internationale" reeds de conferenties met de 8. D. A. P. geopend over den toestand der sociaal-democratie in Nederland. Van beide partijen de op portunistisch-revisionistische en de dogma- tisch-Marxistische - zullen voormannen worden gehoord. Gelijk reeds het Brusselsclie partijorgaan Le Peuple in het vooruitzicht stelde, zal het bureau der Internationale op verzoening der twee partijen aansturen. In dit- verband vernemen wij, dat de Tribunisten ook aa.n het bureau der Internationale zullen wei geren de Tribune op te heffen. Dr. Gorter moet zich ook bereid hebben verklaard voor de niouwe partij een Kamer - candidatnur te aanvaarden. Gisteren avond is te Amsterdam een vergadering gehouden van ongeveer 150 so ciaal-democraten, die zich bij een eventueel te stichten nieuwe partij willen aansluiten. Besloten werd om, in geval inderdaad een nieuwe partij mocht worden gesticht, ook hier in Amsterdam een afdeeling te stichten. Tot voorloopig bestuur werden voor het geval een afdeeling wordt opgericht geko zen D. Wijnkoop, voorz.J. Ceton, seer, L. Dikker, L. de Leviia, mevr. M. Men- sing, J. II. Schutte, 8. de Wolff, L. Wa gen ffeld en E. Speelman. GedenkteekenR. van Has selt. Aan het gedenkteeken voor wijlen den heer R. van Hasselt, in leven voorzitter van den Raad van Administratie der H. IJ. 8. M„ is door 8998 personen ingeschreven, terwijl voor 4307.31 is geteekend. Er had den zich 27 beeldhouwers aangemeld om een ontwerp voor een monument in te zenden, waarvan er achttien voor of op 15 Januari hun ontwerp inzonden. Door de familie Van Hasselt is gekozen het ontwerp van den heer L. ,1Vreugde te Haarlem, aan wien op dracht tot uitvoering gegeven werd, terwijl de vervaardiging van het borstbeeld in cara- risch m arm ex is opgedragen aan den heer Charles van Wijk te 's Gravenhage. Scliaatsenrij den. Mej. Mary van Heyningen te Rijswijk (Z.-H.) en d© heer Conrad van Heyningen, te 's Graven hage, het bekende schoonrijderspaar, welke onder de vele le prijzen ook de gouden en. verguld zilveren medaille, uitgeloofd door H. M. de Koningin als le prijswinners be haalden, hebben aanvrage ontvangen-tot een optreden als „Eiskünstler" in het Eispalast te Berlijn. De Echo. Men meldde uit Amster dam aan de N. R, Ct. Het dagblad De Echo is gisterennamiddag verkocht aan de naamlooze vennootschap Het Algemeen Handelsblad om als volks courant daarvan te verschijnen, evenals De Courant van De Telegraaf. Het krankzinnigenge sticht „V rederust". Ofschoon dit bij Bergon-op-Zoom gebouwde gesticht nog niet geheel voltooid is, hoopt men het toch met 1 April te openen en daarin met dien datum de eerste patiënten uit Zeeland en yan de Zuid-Hollandsche eilanden op te ne men. Aanvankelijk is er plaats voor twee honderd patiënten en worden daarin nog al leen dio der derde klasse opgenomen. Spoe dig hoopt men echter tot de aanbesteding van een tweede gedeelte, weer voor tweelion- derd patiënten, over te gaan terwijl, wan neer deze stichting geheel voltooid is, daarin voor zeshonderd patiënten ook uit de betere standen der maatschappij plaats wezen zal. Een nieuw lnspect'e-Bu- r e a u H. IJ. S. M. Den 1 Maart werd fn Den Haag een nieuw inspectie-bureau van de afdeeling vervoer gevestigd. Deze nieuwe inspectie zal omvatten de lijn HaarlemRotterdam en de gemeenschappe lijke lijn H. S. M. en 8. S. Rotterdam Roosendaal, den Zuid-Hollandsch Electri- schen Spoorweg Scheveningen (Kurhaus) Den HaagRotterdam (Hofplein), alsmede de tramwegen Den HaagScheveningen (strand) en LeidenKatwijkNoordwijk. De inspecties Amsterdam en Rotterdam zullen hierdoor elk voor oen gedeelte daar van worden ontheven De bureaux worden gevestigd boven het hoofdgebouw, waarvoor de bestaande lokalen na eene kleine wijziging op 1 Maart a. s. worden in dienst gesteld. Aan het hoofd van deze nieuwe inspectie is benoemd de heer inspecteur v.- i het ver voer F. M. F. C. Jorissen, vroeger in de zelfde betrekking te Apeldoorn. Tengevolge van deze benoeming wordt de inspecteur van het vervoer H. E, Verschoor, te Alkmaar, overgeplaatst- naar de inspectie Apeldoorn, terwijl de adjunct-inspecteur van het ver voer P. M. A. Bogaort, te Leeuwarden, be noemd is tot inspecteur van het vervoer op de inspectie Alkmaar. Mussche n vervol ging. Door de betaling dei- premiën door de land- bouwafdeeling Haarlemmermeer, zijn ruim 21.000 musschen en musscheneieren vernie- tigd 1 De afdeeling zal met die maatregelen voortgaan en overweegt of ook naburige af deelingen zulle® worden verzocht in die rich ting te willen medewerken. De stakende werkloozen. In het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam is gisterenavond eene door het Plaatselijk Arbeidssecretariaat uitgeschreven en slechts matig bezochte meeting gehouden, om te protesteeren tegen het door de commissie uit de burgerij ten opzichte van de stakende werkloozen aan de Kóstverloreiivaart inge nomen standpunt. Uit de inlieding van den voorzitter Van der Hagen bleek, dat de ver gadering in het bijzonder ten doel had het bijeenbrengen van financieelen steun. Ver schillende sprekers traden op. De conclusie -van hun betoog werd in de volgende motie neergelegd „De vergadering, enz., van oordeel, dat de commissie uit de burgerij heeft gehandeld op eene wijze, die haar optreden doet dra gen een arbeiders-vijandelijk karakter, door dat zij alles heeft gedaan zonder samenwer king met en erkenning van de vakvereeni- gingen der arbeiders, protesteert daarom ten sterkste tegen dat optredengeeft der bur gerij in overweging in het vervolg geen geld te geven aan cenigo commissie, die bij arbeid' ten gunste der werkloozen de vakvereenigin- gen negeert", enz.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2