BINNENLAND^ dat dit besluit niet vroeger genomen is, want z<er belangrijke hoeveelheden oorlogsmate- rieel hebben reeds hun weg door Turkije naar Servië gevonden Volgens den berichtgever van de Frankf. Zig. te Konstantinopel, heeft de Porto, dank zij do .Russische interventie, den doorvoer van 15,000 KG. dynamiet toegestaan, omdat het bewijs geleverd is, dat die voor de mijn industrie bestemd waren. Ook 17 kisten met zadels voor het leger mochten doorgaan. Daarentegen is de doorvoer van wapenen en munitie geweigerd. Turkije. Konstantinopel, 11 Maart. Hei Turksehe begrootingsoniwerp is gereed. Do begrooting sluit met een tekort van 5,600,000 Turksche ponden. Allerlei. vWoensdag was men met het opruimen van het puin in de Radbod-mijn bij Hamm zoo ver gevorderd, dat men het eerste lijk bereikte. Het was verschroeid, ineengeschrom peld als een mummie en niet te herkennen. Men zag nog een tweed i lijk onder steen en liggen. Een rechter van instructie heeft met drie andere rechterlijke ambtenaren de Iweede galerij bezocht. Een commissie uit de arbei ders was al den vorigen avond iu de mijn afgedaald. Cittanova (Reggio di Calabria), 1 1 M a a r t. Heden morgen werd een sterke schok van aardbeving gevoeld, die werd voorafgegaan door gerommel. Er werd eeni- ge schade aangericht. De bevolking is ont steld. 1! u k a r e s t1 0 M aart. Ten gevolge van een hevigen sneeuwstorm is de geheele treindienst gestaakt. Kameroverzicht. Tweede Kamer. De heer S c h a p e r vervolgde Donder dag zijn repliek inzake de motie over den 10-urigcn arbeidsdag. Tegenover do bewering van den minister, dat de staat de verkorting van arbeidsduur niet kan opleggen, omdat de bedrijven daar voor niet rijp zijn, hield spreker vol, dat in de overgvoote meerderheid der bedrijven wel degelijk daartoe kan worden overge gaan, en dat verkorting van arbeidsduur ten bate komt èn van het bedrijf en van den arbeider. Voor- achterlijke bedrijven kan een bepaalde lijd van overgang gelaten worden. Bovendien kunnen, na aanneming van deze motie, de bedrijven, in afwach ting van een wettelijke regeling, zich op die regeling voorbereiden. Tegen een over gangstijdperk zullen de arbeiders geen be zwaar hebben zij zijn voor rede vatbaar. Spreker hield eveneens vol, dat door een kortoren werkdag do tijd beter wordt ge bruikt. In een aantal bedrijven zullen zich niet voordoen de technische bezwaren, als verbetering van lokalen en machines, welke de minister duchtte. Met goeden wil, en met den durf, welke voor iederen grooten maatregel noodig is, moet men over de bezwaren weten heen te stappen, niet slechts ten aanzien van onge zonde bedrijven, maar voor alle bedrijven, iu het belang van het familieleven, de ze delijkheid, ontspanning, ontwikkeling eu het tegengaan van uitbuiting van den arbeider. Spreker handhaafde zijn motie ongewij zigd, en betoogde dat hem niet het verwijt kan treffen, dat het een verkiezingsmotie is. Zij is namelijk ingediend in December 1906dat zij eerst nu tot behandeling 's gekomen, is niet sprekers schuld. De heer De Visser hield vol, dat do aanhangige materie onvoldoende is voor bereid. Om een (beslissing te kunnen nemen omtrent ons bedrijfsleven missen wij de noo- dige kennis; eerst moet men over voldoen de gegevens dieaangaande beschikken. In dit verband constateerde spreker, dat de heer Schaper in gebreke is gebleven te ont zenuwen de tegenstrijdigheid tusschen cij fers der arbeidsinspecteurs en die van het rapport omtrent „Arbeidsleven". Nogmaals wees spreker er op, dat nergens in het bui tenland een generale bepaling voor alle ar beiders bestaat. Voorts betoogde hij, dat voor ons land, waar nog niets bepaald is omtrent arbeidsduur, de sprong naar een wettelijken 10-uren-dag te groot zou zijn, la Vil spreker van ganscher harte gaarne medewerken tot wettelijke beperking van den arbeidsduur. Spr. verliest liever de gunst van opper vlakkig denkende arbeiders dan tegen zijn geweten en overtuiging in te stemmen voor iets wat hij thans in de practijk onuitvoer baar acht. De heer Aalberse stelde, in het be lang van zuivere stemming mede na mens de heeren Passtoors, Janssen, Arts en Ruijs - - een andere motie voor, waarbij de Kamer uitspreekt de wenschelijkheid om behoudens dringend noodzakelijke uitzonde ringen en overgangsbepalingen, den arbeids duur wettelijk te beperken tot 10 uur per etmaal. De heer Drucker bestreedt het be toog van den heer De Visser en van don minister van Landbouw ten opzichte van do buitenlandse he wetgeving op het gebied der beperking van arbeidsduur. Wat de beide voorgestelde moties betreft, stelde spreker iu liet licht, dat door het voorstellen van do motie-Aalberse een tegenstelling ont staat ten opzichte van de 'motie-Schaper, waaruit men nu door het meer absolute zou kunnen afloiden, dat zij betoogt een alge- meene beperking van arbeidsduur 'zonder eenige uitzondering of overgangstijdperk. Daarom adviseerde spr. den heer Schaper, in het belang van de zaak waarom het gaat, in zijn motie op te nemen de door den heer Aalberse voorgestelde veiligheids-clausule, namelijk beperking behoudens dringcud noodzakelijke uitzonderings- en overgangs bepaling. Spreker had er over gedacht zelf ton der gelijk gewijzigde motie in te dienen, maar iij wil aan den heer Schaper, die deze zaak in do Kamer aanhangig maakte, de eer la ten. De heer Van K a r n e b e e k wees op hel verschil tusschen de eerste en tweede rede van den heer Schaper, de laatste was, in tegenstelling met de eerste, meer een socialistische propagamda-rede. Eigenaardig is dat hetgeen de socialisten willen het bes te bereikt wordt, wanneer het pleit wordt overgenomen door n i et-sociaal - demoo r atqn De heer De Klerk adviseerde d:en heer Schaper in gelijken zin als de heer Drucker deed. De heer Schaper verklaarde in zijn motie niet te kunnen opnemen de door den heer Aalberse voorgestelde clausule, te minder, nu reeds dadelijk door den heer Van der Molen daaraan de beteekenis werd gehecht, dat de door den heer Aalberse ge- wenschte overgangsbepalingen den 10-uren dag naar een verre toekomst verschuiven. Spreker wil geen geleidelijken overgang om misschien eerst na jaren te komen tot een wettelijke beperking tot tien uren. Hij wilde wel echter eenige concessie doen en wijzigde zijn motie in dezen zin, dat daar bij de wenschelijkheid wordt uitgesproken van een wettelijken 10-urendag, behoudens onvermijdelijke uitzondering. De heer De Visser stelde mede namens den heer Lobman een motie voor, luidende: ,,De Kamer, van oordeel dat het wen schel ijk is om den arbeidsduur van volwas sen mannen in de bedrijven bij de wet als regel tot een maximum te beperken ,,dat echter, gelijk uit verklaringen der Regeering blijkt, op dit oogenblik voldoen de gegevens tot het vaststellen van een des betreffende regeling in zake den arbeids duur van volwassen mannen haar ontbre ken „noodigt de Regeering uit een onderzoek tot het verkrijgen van genoemde gegevens in te stellen, en gaat over tot de orde van den dag." Dez« nieuwe motie gaf opnieuw aanlei ding tot discussie. Ten slotte werd de motie-Schaper ver worpen met 40 tegen 28 stemmen. Vóór stemden de heeren Helsdingen, Mees, Nolting, Ketelaar, Schaper, Ter Laan, Roessingh, Jannink, Eland, Henne- quin, Drucker, Thomson, Verhey, De Klerk, Dolk, Van Deventer, Limburg, Troelstra, Lely, Jansen (Den Haag), Bos, Borgesius, 3?erf, Hugenholtz, Zijlma, Mav- chant, Van Kol en Roodhuyzen. De motie-Aaliberse werd daarna aangeno men met 54 tegen 24 stemmen. Hierdoor verviel nu de motie-De Visser. Motorbelast in g. Na de pauze is zonder stemming aange nomen het wetsontwerp tot heffing van per- s 'iietle belasting wegens motor-rijtuigén. Berichten. l>e Staatscourant van Vrijdag 12 Maart bevat o. m. de volgende Kon. be sluiten benoemd tot vice-consul te Whitehaven (Engeland, Cumberland) A. Nickel-son, idem te Cork (Ierland) F. Sargent; op verzoek eervol ontslagen A. Seigel als vice-consul te Bakou; benoemd tot kantonrechter te Doesburg mr. P. Hildervanck de Blécourt, thans grif fier bij het kantongerecht te Ommen; op verzoek eervol ontslagen als lid van den voogdijraad te Dordrecht P. Ie Grand benoemd tot burgemeester van Zweelo jhr. W A. L. van Andringa de Kempenaar; benoemd tot huismeester van het Rijks krankzinnigengesticht te Medemblik A. A. Hoogland aldaar; benoemd tot officier in de Oranje-Nassau- orde de ambtenaar le klasse bij de con trole der uit- en invoerrechten en accijnzen te Soerabaya J. J. Boeye niet intrekking op verzoek van de benoe ming van den luitenant-kwartiermeester Camerlingh is benoemd tot betaalmeester, tevens officier van kleeding bij het invali denhuis Bronbeek de gepensioneerde le lui- nant-magazijnmeester bij de militaire admi nistratie van het Indische leger M. de Wit eervol ontslagen met pensioen de kapitein der infanterie J. Schenk de Jong en de ka pitein-kwartiermeester J. C. Brandenburg v. d. Gronde, van het Indische leger met verlof in actieven -dienst herplaatst de le luite nant L. C. Beijnen bij het 2e regiment hu zaren. benoemd tot vertegenwoordigers der Regeering op de ia de maand Juli e. k. to Parijs te houden iirterniat ion alle conferentie bot herziening van de nomenclatuur der dóodsoioraaiken dr. Ch. H. Al-i Cohen, hoofdinspecteur van d© volksgezondheid, lid van den Centrale» Gezond heidsraad te Utrecht; dr. H. G. Ringeling, directeur van den ge meentelijken gezondheidsdienst, te Amsterdam, lid van de Centrale Commissie voor de Statis tiek, en mr. H. W. Methorst, directeur van het Cen trale Bureau voor de Statistiek te 's-Graven- bage; H. M. de Koningin heeft een gift van 75 geschonken aan de R.-K. Ver- eeniging ter bescherming van meisjes, af- doeling 's Gravenhage. Kamerverkiezingen. De Kath. Nieuwe Zeeuwsche Courant meldt, -dat de candidate» der rechterzijde in het district Middelburg zal zijn mr. L. van Andel te Middelburg. Naar aanleiding van verschillende geruch ten omtrent een eventueele candidaituur bij de a. s. Tweede-Kamer-verj-.ezingen van den lieer H. P. Staal, oud-minister van oorlog, verneemt de Tel., dat den heer Staal wel van verschillende zijden en m verschillende dis tricten een candidate ur voo* de Tweede Ka mer is aangeboden, doch dat de oud-minister voor alle can di daturen heeft bedankt. L. en V. meldt, dat de heer Van der Voort van Zijp voor de hem door de a.-r. in het district Dordrecht aangeboden can- didatuur heeft bedankt. Verkiezing Prov. Staten. Bij de gisteren in district Amsterdam VI gehouden verkiesing voor de Provinciale Staten (vacature-Sassen) werd gekozen de hoor J. N. Hendrix (kath.) mot 1411 stem- meni. De heer F. Lieftinck J .Hz. (lib.) verkreeg 1166 stemmen. De gemeenteraad van Leiden heeft besloten de commissie van het Stedelijke Musetim te machtigen tot aankoop van een schilderij van Gerard Dou, thans in het be zit van dir. Paoletti te Florence. Van het bedrag, voor den aankoop vereischt, f 5000, zal de gemeente, slechts f 1350 behoeven te betalen, daar er f 3650 wordt bijeengebracht door particulieren met behulp van de ver- eeniging Rembrandt. De Raad der gemeente Bloemend-aal heeft gisterenmiddag in zijn vergadering be sloten, aan de E. N. E. T. tot 1 Juni a. s. de voorloopige concessie te verleen en. tot het leggen van een electrischen tram van de grens der gemeente Haarlem x>t deze gemeente, van den Overveenschen weg af. Aangestuurd zal worden op spoed bij het gemeentebestuur van Haarlem, om 3e aan sluiting tot bij de grenzen der gemeenten te verkrijgen. Te Lochem is overleden de kunst schilder L. L. Kleijn van Brandes, wiens voornaamste werk, tafereelen uit het leven van Prins Willem I, zich bevindt in de Wil- helmsthurm te Dillenburg. De thans overledene werd geboren in 1826 te Demarara in Zuid-Amerika en kwam reeds als kind in Nederland, het geboorte land zijns vaders. In 1846 bezocht hij de Academie van Beeldende Kunsten te Ant werpen, waar hij 4 jaar vertoefde; vervol gens werkte hij één jaar in Amsterdam in liet toenmalige Trippenhuisvan 1851 1868 was hij te Rome, van waar hij na een langdurig verblijf te Stuttgart, in Bolland terugkeerde. Eenige jaren later viel hem de onderscheiding te beurt benoemd te wor den tot conservator van het Museum Rein- hartshausen te Erbach, welke betrekking hij 14 jaar vervuld heeft. Tot zijn voornaamste wc:ken moeten gerekend worden: De ver schillende tafereelen uit het leven van Prins Willem I, die zich in den Wilhelmsthurm te Dillenburg bevindenverder Belsazar's gastmaal en de Bruiloft te Kana, Hagar en Ismaël, Eliëzer en Rebekka, de portretten van Paus Pius IX (op bestelling van de gravin De Pourtalez), van H. K. H. Prinses Marianne cler Nederlanden en van H. K. II de Groothertogin van Mecklenburg- Sehwerin. Een Multatuli-gedenk- s t e e n. Het weekblad ,,De Amsterdam mer" brengt thans een verslag van een plech tigheid, welke den lien October heeft plaats gehad. Toen is te Nieder-Ingelheim een gedenksteen onthuld aan het huis, waar Multatuli gewoond heeft. Het weekblad geeft een photografie van het huis tijdens de onthulling en schrijft daarbij o. m. „Tot voor korten tijd was aan niets merk baar, welke belangrijke herinnering aan dit huis verbonden was. Toch kwamen herhaal delijk Hollanders een bedevaart" naar „Villa Steig" doen, wier vriendelijke eige naar steeds welwillend de bezoekers rond leidde. In Nieder-Ingelheim zelf wordt de nage dachtenis van den grooten Nederlander meer in eere gehouden, dan men zoo oppervlak kig zou denken; er bestaat zelfs een „Mul- tatu li-Kring", waar zijn door Wilhelm Spohr zoo uitstekend vertaalde werken ge lezen worden. Verscheidene leden van dien Kring hebben Dekker persoonlijk gekend en gewaardeerd Enkele Hollandsche en Duitsche vereer ders meenden nu, dat een gedenksteen in Multatuli's sterfhuis zeker komen moest en nadat de toestemming van den tegenwoor- digen eigenaar verkregen was, liet men een eenvoudigen steen beitelen en in den buiten muur van het huis plaatsen. Deze gedenksteen, van mooi wit marmer, ongeveer een vierkanten meter groot, draagt het volgende opschrift: Multatuli. In dit huis. overleed Eduard Douwes Dekker op 19 Februari 1887. De scheuring in de S. D. A. P. De af deeling Rotterdam der nieuwe Soc. Dean. Partij, welke af deeling thans 64 leden telt, heeft besloten op Zondag 21 Maart een openbare vergadering te beleggen met als sprekers dr. H. Gorter, mr. M. Men- dels en D. J. Wijnkoop over het onderwerp „Waarom een nieuwe partij?" Voorts meldt de N. R. Ct., dat Woensdag avond te Brussel een vergadering plaats ge had heeft van het Internationale Socialisti sche bureau, waarop de Tribune-groep werd gehoord in zake het geschil in de Holland sche partij De Tribune-groep was vertegen woordigd door de heeren dr. II. Gorter en P. J. Wijnkoop. Onkiese he manieren. Onder dien titri schrijft de Zutph. Ct. „In Amsterdam bestaat, onder de be schermende leading des heeren Alb. van der Horst, een nationale Oranjebond „Wat ook vall', trouw staat pal." Die heeft zich al meer doen kennen door opdringerige quasie-Oranjeliefde, o.a. bij haar halssta- rige pogingen, om Prins Hendrik te bewe gen tot aanvaarding van een huldebewijs naar aanleiding van zijn optreden bij de ramp aan den Hoek van Holland. Wat nu gebeurt, is echter nog veel er gerlijker. Het orgaan van die vereeniging schrijft n.l. een soort prijsvraag uit: wie raadt wanneer de nationale blijde gebeurtenis zal plaats hebben, en of 't een prins dan wel een prinses zal zijn, krijgt een herinne- ringsprijs met een diploma. Er worden 10 prijzen uitgeloofd voor hen, die 't dichtst bij de waarheid raden. We hopen, dat weinig Nederlanders zul len helpen om dit onkiesche plannetje ten uitvoer te helpen brengen. De man, die het idee heeft uitgevonden, moegt toch besef fen, hoe hinderlijk zulk een exploitatie der bemoeizucht moet zijn voor haar, die hij notabene wil huldigen. Wat zeiden we: onkiesche manieren? 't Zijn heelemaal geen manieren!" De zaak vandeAmster- d a m s c h e telefoon-juffrouw. De procureur-generaal bij het gerechtshof te Arnhem heeft cassatie aangeteekend van het arrest van het Hof, waarbij een telefoniste, die een derde in de gelegenheid had gesteld telefonische gesprekken af te sluiten, ontsla gen is van rechtsvervolging. De A r n h e m s c li e buffet juffrouw. Het gerechtshof te Arnhem deed gister uitspraak in de bekende zaak van de buffetjuffrouw van W., welke eeni- geu tijd geleden in het Centraalgebouw al daar wegnam een ijzeren geldkistje, inhou dende ongeveer f 5000 en dit in bewaring gaf aan een kantoorbediende, onder bewe ring, dat het haar eigendom was en deswege door de Arnhemsche rechtbank den 19. Januari j.l. tot 9 maanden, gevangenisstraf werd veroordeeld. Het Hot achtte in de ge geven omstandigheden, de opgelegde straf te zwaar en veroordeelde haar thans tot 6 maanden. De zaak tegen den burge meester van Best. Woensdagmor gen stond voor het gerechtshof van Den Bosch terecht de heer J. F. M. Dobbedaere, burgemeester van Best, die in hooger beroep was gekomen van de uitspraak der arr.- rechtbank van Den Bosch, waarbij hij ver oordeeld werd tot f 25 boet, subs. 10 dagen hechtenis, wegens schending van ambtsge heim, door gebruik te maken van het ko hier der bedrijfsbelasting ten opzichte van de wed. en den heer De Wert, bij 't vast stellen van den hoofdelijken omslag. De beklaagde bekent ontvangen te heb ben de kohieren van de bedrijfsbelasting en de bedragen te hebben genoteerd in een cahier, waarvoor de heer en de wed. De Wert waren aangeslagen. In April in een vergadering van den Raad heeft bekl. deze bedragen genoemd, en daarnaar is de hoof delijke omslag geregeld voor deze personen. Hij zegt, dat hij niet wist, dat hij tot ge heimhouding verplicht was. Hoe de kohie ren hem toegezonden zijn, kan hij niet met zekerheid verklaren, maar in elk geval wa ren ze niet verzegeld met lak en stond er ook niet „geheim op". De president nam de goede trouw van bekl. aan, maar begrijpt niet, waarom hij in hooger beroep is gekomen, want hij achtte het feit, door de rechtbank op zijn juiste waarde geschat. De procureur-generaal eischte vernieti ging van het vonnis der rechtbank, achtte schuld aanwezig en vroeg veroordeeling. van bekl. tot f 25 boete subs. 10 dagen hechte nis. Als verdediger trad op mr. Holleman. Pleiter betoogde, dat de klacht niet recht matig is en de deugdelijke grondslag tot de aanklacht totaal ontbreekt. Verder gaat pleiter na, wat het woord „uit hoofde" beteekent, waar hier de bur gemeester „uit hoofde" van zijn ambt ver plicht was geheim te houden. Hij heeft hier niet gehandeld „uit hoofde" van zijn ambt, maar hij heeft gebruik gemaakt van wat hij ter gelegenheid van de uitoefening van' zijn ambt te weten is kunnen komen. De verdediger pleitte ontslag van rechts vervolging. Wat de verdere punten betreft, moet bekl. worden vrijgesproken. Na re- en publiek werd de uitspraak be paald op heden over 8 dagen. Mishandeling door po litieagenten. De Haagse lie recht bank veroordeelde gisteren B. S. en P. J., agenten van politie te Ledden, wegens mis handeling van een arrestant die zich, vol gens liune bewering had verzet en op den agent S. in dreigende houding zou zijn toe- geloopen, resp. tot f 15 en f 10 boete, te vervangen door 10 dagen hechtenis. Ruwe zeden. In het gehucht Broek, onder Akkerwoude, is in den avond van 18 Januari j.l. een tooneel afgespeeld, dat aan het Noord-Amemkaansch lynchrechfc deed denken. Het gold een daar wonend echtpaar, waarvan de vrouw tot tweemaal toe man en kinderen had verlaten en de man en de kinderen mede onverzorgd ach terliet. De ingezetenen waren daarover ver ontwaardigd geworden en trokken ten getale van 300 a 400 op genoemden avond naar de woning van het echtpaar onder het geroep, dat de vrouw moest buiten komen, men wil de haar zien. Do menigte bonsde voortdurend met kracht tegen de huisdeur, eindelijk zag de man zich gedwongen de deur te openen, hij pos teerde zich mtffc een lep op den drempel, ten einde zich te verdedigen. Onder do menigte bemerkte hij een maré chaussee, wiens hulp en bescherming hij inriep. Hij kreeg alleen den raad, aan het verlangen der bende te voldoen en „zijn vrouw te laten zien". Hij werd eindelijk door verscheidene der belhamels aangegre pen, hals over kop in een greppel geworpen en moest het aanzien, hoe zijn vrouw in de handen van haar belagers viel, terwijl zij zich in een hoek van de kamer met haar jongste kind op den arm had verscholen. Zonder eenig medelijden grepen een paar mannen haar aait en werd rij naar buiten ge sleurd en overgeleverd aan de menigte, die buiten op het offer stond te wachten. Onder voortdurend gejoel en geschreeuw, stom pen en schoppen, werd ze in optocht naai de herberg gebracht. De kleeren werden haar van het lijf gescheurd en ten slotte kwam zij zoo goed als naakt te staanzij had nog slechts haar hemd aan. In de herberg werd zij uitgeput en machteloos op een stoel gezet, om aan den spot en den hoon van de menigte te worden blootgesteld. Vreeselijk heeft zij toen moeten lijden. Ten slotte liet men haar weer vertrekken. Onder ketelmuziek en aanhoudend schoppen had men haar uit haar woning gesleurdzoo werd zij er ook weer naar teruggebracht. Voor de genoemde feiten werden voor de rechtbank te Leeuwarden de ernstigste drie belhamols een van 23, een van -.32 en een van 24 jaar,' terechtgesteld. Allen ontken den in hoofdzaak het hun ten laste gelegde. Door een vijftal getuigen a décharge werd verklaard, dat, toen de vrouw bij de eerste gelegenheid haar man kwaadwillig had ver laten en haar bij haar terugkeer ketelmu ziek was gebracl t, de man zelf hun had verzocht, dat te hex*halen, als zijn vrouw zich opnieuw aan dezelfde daad schuldig maakte, en dit nu was geschied. Het Openbaar Ministerie edschte aller schuldigverklaring aan het openlijk met ver- eenagde krachten geweld plegen tegen per sonen en hun veroordeeling mitsdien tot 8 maanden gevangenisstraf. De verdediger mr. J. W. Tijsma betoogde o. a. dat in een geval als hier er zeker alle aanleiding was, het massaal misdrijf minder zwaar te straffen dan het individueel mis drijf' en vertrouwde daarom, dat de beklaag den zouden worden veroordeeld niet tot eeni ge maanden, maar tot eenige weken gevange nisstraf, en dat tevens de preventieve hech tenis in mindering zou worden gebracht. De rechtbank deed gisteren uitspraak en veroor deelde ieder tot 6 maanden gevangenisstraf. (Hbld.) Relletjes te Hillegom. In de maand December 1.1. hield de heer Poppe uit Haarlem te Hillegom een rede over ..Neutrale Vakorganisatie". Het ging daar in debat zeer rumoerig toe. Lawaai ontstond, stcelc-n werden omvergegooid en onder het zingen van „Weg met de socialen" verliet men de zaal. Buiten wachtten tal van men- schen den spreker op en de kreten: „Sla dood" en „Weg met Poppe" weerklonken. Er ontstond een formeel gevecht en onder veel rumoer werd het station bereikt. Bij een en ander was de heer Poppe mishandeld ge worden. Drie personen, daarvan verdacht, stonden lieden voor de Haarlemsche recht bank terecht. De rechtbank deed gisteren uitspraak. Inzake de eerste bekl. werd een nieuw on derzoek bevolen, de tweede bekl. werd vrij gesproken en de derde veroordeeld tot f 15 boete of 14 dagen hechtenis. De relletjes te Finster- wol d e. Men meldt nog uit Finsterwolde aan de N. R. Ct. d.d. 11 Maart: Gisterennamididag om 2 uur kwamen de werkloozen weder samen en trokken om 4 uur naar 't café Buurma, waar de commissie voor extra-bedeeling en burgemeester en wet houders samen overlegden, wat in heit be lang der werkloozen moest wordten. gedaan. Om ongeveer 5£ uur werd door den bur gemeester medegedeeld, dat de commissie noig niet gereed was met haar taak, zoodat de arbeiders nog een uurtje geduld moesten hebben. Ze trokken toen weder door liet dorp. Van 7 tot 8 uur werd allen, wier namen op een lijst waren geplaatst, ten getale van ongeveer 100, werk beloofd. Vele werkgevers werden genoemd bij wie ze zich morgen vroeg kunnen vei-voegen, doch toen geen geld werd uitgedeeld, begonnen ook vrouwen zich met de zaak te bemoeien. Er ontstond een gedrang en de maréchaus sees te paard losten twee schoten, onmiddel lijk achter elkaar, op de menigte, waardoor J. P. Nuninga in een been en B. Timmer in een schouder werden getroffen.." De eerste stond als nieuwsgierige bij de menigte. In een oogwenk was het volk verstrooid. Man nen, vrouwen, kinderen vluchtten in lanen en binnen ijzeren hekken. In den eersten tijd bleven de maréchaus sees twee te paard en vier te voet bij het café Buurma, doch spoedig werden ze nog versterkt door drie manschappen' te paard van elders en toen werd druk gesurveilleerd door vijf manschappen te paard, vier te voet en de gemeentepolitie. Over de aanleiding tot liet schieten hebben we geen zekerheid kunnen krijgen. Er wordt beweerd, dat het een ongeluk is, doch ook, dat de maréchaussees in die duisternis wer dén aangevallen. Tot 9^ uur stonden hier en daar nog kleine troepjes bij de straat .doch toon werd het zeer rustig. Aanslag. In het pakhuis der stu wadoorsfirma Brandjes, Dalmeijer en Ro gier, aan den. Breeden Hilledijk, te Katen- drecht, ontstond gisterenmiddag one enigheid bij het aannemen van werkvolk. De boot werker K. S. loste een revolverschot op den bootwerkei sbaas K. de Winter. De kogel ging dwars door den hoed van den baas. De man kwam met den schrik vrij. De dader werd dadelijk gegrepen. Inbraak. Gisteren nacht is ingebroken bij de firma J. H. Varen- kamp en Zn. aan de Groenmarkt, in de on middellijke nabijheid van het politiebureau in Den Haag. De vrij zware brandkast in het kantoor werd gekanteld en in een dei- zijwanden van de kast een gat geboord, dat echter niet groot genoeg was om de in <le brandkast bevindende waarde daaruit te halen. Ware dit wel gelukt, dan nog zou de dief of de dieven slechts eenig zilvergeld ge vonden hebben, daar de firmanten gewoon zijn, 's avonds de papieren van waarde mee naai- huis te nemen. Uit het kasregister in tien winkel was het geld weggenomen ver dei' waren een paar lessenaars in liet kan toor open gemaakt en het daarin aanwezige geld voor goeden prijs verklaard. Het losse kopergeld was blijkbaar niet naar de gading der dieven, want dit hebben zij onaange- rc--' gelaten. In het geheel is ongeveer 20 san specie gestolen. De firma is tegen inbraak verzekerd. Een oprichtster. Dezer da gen vervoegde zich in den winkel van den juwelier Maartense, Hoogstraat te Leiden, een fatsoenlijke vrouw, boerintype, om drie gouden kettingen op zicht te mogen ontvan gen voor een den juwelier goed bekende familie, die hij meer leverde. Hij gaf het gevraagde ter waarde van f 150 mee, doch toen hij na een tijd wachtens aan 'het op gegeven adres informeerde, bleek men van 'het geval niets te weten. De juwelier was dus het slachtoffer geworden van een han dig oplichtstei', vermoedelijk dezelfde, die verleden jaar een ander winkelier t? Lei den voor vier gouden kettingen oplichtte. Gasontploffing. Woensdag middag is in den verbouwden manufacturen winkel der firma Grionmelt en Co., te Win terswijk, een gasontploffing ontstaan. De gasfitter meende ergens wat te ruikentoen hij zich met een lucifer wilde overtuigen, volgde er plotseling een knal, waardoor het plafond naar beneden stortte, de betimme ring vernield werd en d1© pas ingezette groote spiegelruiten kort en klein werden geslagen. Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. School- en Kerknieuws. Bij den. recor-magnificus te Groningen, prof. d'r. Heymans, zijn thans 473 studenten ingeschre ven. Het vorig jaar waren bij het einde van dén cursus aan de Universiteit 459 studenten in geschreven. De gestadige vermeerdering van het aantal studenten aan do Gton. hoogesehool is vrij

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2