BINNENLAND. Voor zoover dit jaar betreft, moeten cle aanbouw van Dreadnoughts en de tweo- machtssiandaard gescheiden blijven in de overwegingen van het Huis en liet land. Het zou verkeerd zijn op het oogenblik reeds uit te maken of met ai deze vier Dreadnoughts in April 1910 moet worden begonnen. Voor al nadat hij enkele verklaringen in nieuws bladen had gelezen, waarvan hij niets an ders weuschte te zoggen, dan dat zij hem buitengewoon verrast hadden, wilde de minis ter verdere belichten en verklaringen af wachten. Oo«tenrijk-Honggrije. Wecnen, 18 Maart. Do commissie voor de spoorwegen van den rijksraad heeft de overeenkomst goedgekeurd betreffende Ue naasting door den staat van de lijn Noord- Zuid en van de lijn tot aansluiting van .0 Duitsche spoorwegen aan de lijn Noord- Zuid. De commissie voor de landsverdediging heeft men 27 tegen 11 stemmen het wets ontwerp tot vaststelling van het militair con tingent aangenomen. In den loop van de discussie had de minister van landsverdedi ging gelegenheid de geruchten betreffende het onder de wapenen roepon van troepen tegen Servië tegen te spreken. De genomen maatregelen hebben met op mobilisatie be trekking; zij betreffen slechts bewegingen en verplaatsingen van troepen, die sedert lang waren voorbereid en die noodig schenen om do troepen, die den vermoeien den dienst der grensbewaking verrichten, te kunnen ontlas ten. Uit de parlemeutaire kringen te Weenen wordt medogedeeld, dat in het parlement de binnenlandse he politiek geheel op den ach tergrond wordt gedrongen door de aandacht, die do buitenlandsche gebeurtenissen vorde ren. Deze omstandigheid heeft er zeer toe bijgedragen, dat de parlementaire toestand thans zoo goed is als hij in lang niet is ge weest. De wet op het militiecontingent en de voorstellen tot naasting van spoorwegen zullen in het begin van de volgende week in het huis van afgevaardigden afgedaan wor den. De met gevaar dreigende buitenland sche toestand wordt door bijua alle groote partijen juist ingezien. In de Duitsche par tijen bestaat de opvatting, dat eene Euro- peesche conferentie tegenwoordig geen doel en geen reden zou hebben, want noch de inlijving van Bosnië, noch de Servische kwes tie zouden op de conferentie zoo behandeld kunnen worden, dat Qostenrijk en Rusland samengingen. Oostenrijk wil van de confe- ren-tio iets geheel anders dan Rusland, en wanneer Servië en Rusland de behoefte heb ben telkens weer op de conferentiegedachte terugkomen, dan schijnt dit slechts te gebeu ren om het conflict uit te stellen, hunne toe rustingen to voltooien en den strijd op het tijdstip, dat het best past, tot het uiterste te drijven. Uit Budapest wordt aan de Frankf. Ztg. beridht, dat de toestand steeds als zeer kri tiek wordt aangemerkt. In de toongevende kringen ia men overtuigd, dat de definitieve beslissing binnen enkede dagen zal volgen. Rumenië. Bukarest, 18 Maart. Tengevolge van parlementaire moeilijkheden, veroor zaakt doordat generaal Averesco deel uit maakte van het kabinet, heeft het ministe rie ontslag genomen. De minister-president Bratiano vormde een nieuw ministerie, waarin alle tegen woordige ministers weder zitting hebben, behalve generaal Averesco. Het ministerie van oorlog wordt ad interim waargenomen door den minister van justitie. Rusland. De ziekte van mi nis ter-president Stolypin is zoo ernstig, dat zijn herstel maanden zal vorderen. De Balkancrisis. Budapest, 18 Maart. De Pester Lloyd bovat oen bericht uit Weenen, inhou dende dat men in beginsel niets heeft aan te merken op het standpunt, waarop de Russi sche nota zich plaatst. De door praktische overwegingen voorgeschreven procedure zou zijn door middel van nota's ter kennis van de mogendheden te brengen de vragen, die reeds zijn opgelost of d:e binnen kort eene oplossing zullen krijgen en z<oo den toestand te legaliseeren. Belgrado, 18 Maart. Uit goede diplomatieko bron wordt vernomen, dat vier mogendheden nog in vredelievenden zin te Belgrado tusschen beide zullen komen. Zij zullen Servië aan het verstand brengen dat het in geval van een oorlog geheel geïsoleerd zal staan en nergens steun zal kunnen ver wachten. De vertegenwoordigers van deze mogendheden wachten nog op nauwkeurige instruction. Belgrado, 18 Maart. Geruchten loepen dat de regeering van Servie geneigd zou zijn zich te regelen naar cle aanwijzin gen der mogondhedon voor het antwoord dat zij tot Oostonrijk-Hongarije zal richten na den nieuwen stap van Forgach; Servie zou ook bereid zijn, zegt men, tot ontwapening over te gaan indien de mogendheden daar toe den raad gaven. Londen, 18 Maart. Router's agent schap verneemt, dat liet pessüftisme, dat in enkelo kringen heers dit omtrent van het Oos- tenrijksch-Servische conflict, niet gedeeld door welingelichte en diplomatieke kringen te Londen. In sommige kringen zegt men, dat Servië bij het volgen van Rusland s raad in zijne jongste nota aan Oostenrijk, gelukkiger had kunnen zijn in zijne uitdruk kingen. maar men zogi aan den anderen kant, dat de règeering to Belgrado heeft ge toond, dat zij de raadgevingen der mogend heden niet geheel in den wind slaat. Men vindt hot derhalve haast onbegrijpelijk, dat Ocetenrijk zou trachten aan te sturen op een oorlog. De juiste' strekking van cle voorgenomen gemeenschappelijke vertoogen van Groot- Brit&nnië. Frankrijk en Rusland tot Servië is nog onzeker. Het is nog niet beslist of dit zal geschieden voordat Servië Oostenrijk's antwoord zal hebben ontvangen. Verder wordt bericht, dat de antwoord nota's van Groot-Britannië en Rusland op de mededeeling van het sluiten der Oosten- rijkscli-Turksehe overeenkomst vrijwel ge lijkluidend zijn. Budapest, 18 Maart. Verschei dene Hongaarsche bladen gewagen met sym pathie van de vredelievende rol, die door Frankrijk in de tegenwoordige crisis wordt gespeeld. I11 de wandelgangen van het parlement verklaarde minister-president Wekerle, die door vele afgevaardigden was omringdIk geloof niet aan den oorlog, omdat de Keizer 't heyfb tegengesproken en gezegd heeft: ,,lk geloof niet, dat er oorlog zal zijn." Belgrado, 18 Maart. De bladen gaan voort met hunne aanvallen tegen Oos tenrijk-Hongarije. Men bericht, dat het ant woord van Rusland op de Oostenrijksche mededeeling van het Oostenrijksch-Turksche accoord een blijden indruk heeft gemaakt. Budapest, 18 Maart. Het bericht omtrent de mobilisatie van een aantal leger korpsen is onjuist. Er is slechts bevel gege ven de in Bosnië gekantonneerde troepen op volledige sterkte te brengen. Weenen, 18 Maart. Volgens ge loofwaardige geruchten is eene Montene- grijnsche divisie gemobiliseerd en opgerukt naar Spizza Uit Weenen wordt aan de Frankf. Ztg. bericht, dar men daar in de diplomatieke kringen de Russische nota-over het proto ko l van de Oostenrijksch-Turksche over eenkomst voor weinig bevredigend houdt. De Russische nota is in strijd met de vroe gere toezegging van Rusland, dat zijne in stemming had betuigd met het voorstel van het kabinet te Weenen om vóór de bijeen roeping van de conferentie tot eene voor- loopige overeenstemming te komen, en dit standpunt in zijne nota niet inneemt. De eischen van Oostonrijk-Hongarije tegenover Servië blijven door deze nota onveranderd. Over den indruk, dien.de nota op de re- geeringskringen van Oostenrijk-Hongarije heeft gemaakt, wordt aan de Frankf. Ztg. bericht, dat men in die kringen zijne ont stemming niet verheelt. Zakelijk zou een ingaan op het Russische verlangen naar eene cc nferentie overeenkomen met eene verda ging van het verkrijgen van klaarheid tot he» najaar. Bedenkelijk is echter de ver moedelijke uitwerking op Servië, dat zich in zijne houding gesterkt zal zien. De nota boteekent, dus eene verandering van den toestand ten kwade, het verdwijnen van een der laatste verwachtingen. Oostenrijk-Hon garije zal geduldig voortgaan in zijne maat regelen om klaarheid te verkrijgen Eene andere opvatting straalt door in een bericht, dat de Frankf. Ztg. uit Pe teraburg ontving. Het houdt in, dat Rus land tot den terugtocht blaast, omdat het uitdrukkelijk verklaarde zich niet in een oorlog te trillen mengen, en dat eigenlijk de laatste Russische nota slechts de dek king van dezen terugtocht is. Rusland wil geen bemiddelaarsrol op zich -nemen Voor namelijk is men er op bedacht, Rusland voor eene inmenging in een eventueelen oorlog tusschen Oostenrijk en Servië te be waren Uit Rome wordt aan de Frankf. Ztg. be richt, dat de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken Tittoni het door hem eerst aan de Oosteivrijksch-Hongaarsche re geering onderworpen denkbeeld der opstel ling van een beperkt conferentieprogram ma met terzijdestelling van de Servische kwes'ie nu ook aan de bevriende staten Rus land, Engeland en Frankrijk heeft medege deeld. Het denkbeeld schijnt vriendelijk te worden opgenomen. Volgens een bericht uit Weenen wordt beden aan den gezant van Oostenrijk-Hon- garije te Belgrado de nota gezonden, die als antwoord op de laatste nota van Servië zal worden aangeboden Graaf Forgach zal waarschijnlijk die nota morgen aan den Ser- visohèn minister van buitenlandsche zaken overhandigen Naar verluidt, heeft het kabinet te Wee nen, *en gevolge van de houding van de Servische regeering en met het oog op de kosten van de Oostenrijksche. toerustingen, het voornemen om aan Servië economische voordeelen toe te staan, nn laten varen. De militaire maatregelen, die thans m Oostenrijk-Hongarije worden uitgevoerd, steunen op twee verleden Maandag onder tekende besluiten. In den n%cht van Maan dag opt Dinsdag zijn troepenbewegingen be gonnen. Het 15e legerkorps in Bosnië en het militaire commandement van Zara zijn op voet van oorlog gebracht, met oproeping van zeven lichtingen der reserve. Te Wee nen, in het tweede korps, zijn de bataillons van het 84e infanterie-regiment en het 21e regiment jagers met oorlogs-effectief naar Bosnië gezonden. Het vijfde legerkorps, waarvan de staf in Pressburg staat, heeft eveneens bevel ontvangen om zich gereed te houden. De legerkorpsen van Lemberg en Przemysl hebben de eerste en tweede re serve opgeroepen. In Belgrado zijn, op telegrafisch bevel van den minister van oorlog, de chefs van de. staven der divisiën aangekomen, om on der voorzitterschap van den minister van oorlog beraadslagingen te houden met den chef v.n den generalen staf, generaal Put- nik. Sedert de tegenwoordige minister van oorlog aan het bewind kwam, hebben reeds meermalen dergelijke vergaderingen plaats gehad De beraadslagingen, die nu worden gehouden, zullen inzonderheid tot onder werp li ebben de in geval van een oorlog te nemen maatregelen Sofia, 18M aart. Hei gerucht loogt in de met de règeering in betrekking staan de kringen, dat de Bulgaarsche regeering de groote mogendheden heeft verzocht Bul garije als koninkrijk te erkennen, terstond nadat de kwestie van de schadevergoeding in beginsel zal zijn geregeld. Turkije. Uit Konstantinopel wordt aan de Frankf. Ztg. bericht, dat de Porte nu, tengevolge van de vertoogen van de gezanten van Duitschland en Oostenrijk-Hongarije, den doorvoer van oorlogsmateriaal naar Servië beslist verboden heeft. Daarentegen wordt uit Sofia.gemeld, dat op dringend verlangen van Rusland de Bulgaarsche regeering den doorvoer van hot voor Servië bestemde oor- logsmaterieel, dat in Soloniki was aange houden, over Varna heeft toegestaan. Het Betereburgsche telegraafagentschap bericht nader over den inhoud van de proto- kollen, waarin het resultaat is neergelegd van de ie Petersburg gevoerde onderhande lingen over het bekende voorstel der Russi sche financieele bemiddeling tusschen Tur kije en Bulgarije, dat de hoofdpunten aldus zijn Om de definitieve vereffening van de Turksche aanspraken van Bulgarije, welker bedrag op 125 millioen francs in gold is vastgesteld, te vergemakkelijken, scheldt de Russische regeering aan Turkije kwijt het aantal jaarlijkse he termijnen van de oor logsschadevergoeding aau Rusland, dat noo dig zou zijn, wanneer Turkije het genoem de bedrag bij de tegenwoordige omstandig heden van het Turksche crediet en van de Europeosche geldmarkt wilde verkrijgen. De overeenkomst houdt ook voor Turkije reke ning met do mogelijkheid' van eene aflossing in eens van liet geheele restant dezer oor logsschadevergoeding langs den weg van ka pitalisatie, maar alleen in het geval, dat deze operatie mogelijk is tegen 4 pet. a pari, of wel later na eene bijzondere overeen komst van de beide regeeringen. Harerzijds verklaart Turkije 'zich bereid, zich niet te verzetten tegen de erkenning van de onaf hankelijkheid van Bulgarije, zoodra de ge noemde geldelijke afrekening en andere han gende Turksch-Bulgaarsche vragen geregeld zijn. Het totale bedrag van 125 millioen frs. sluit ook in zich de schadevergoeding van de Orientspoorwegmaatschappij voor het gedeelte van haar spoorwegnet, dat in het bestuur van de Bulgaarsche regeering is overgegaan. Perzië* Teheran, »18 Maart. (Peters- burgsch telegraafagentschap). Toen dev sjah heden wilde gaan wandelen en zijn revolver vastgéspte, verwondde hij zicli licht aan de hand. De kwetsuur is ongevaarlijk. Teheran, 18 Maart. Bender Ab ba, de zeehaven aan de .jPerziche Golf, heeft zich aangesloten bij de nationalisten, die, naar bericht wordt, zich meester hebben ge maakt van het douanekantoor. Vereenigde Staten. Washington, 18 Maart. Het committee for ways and means" heeft het wetsontwerp op. de tariefsherziening zonder eenig amendement aan het huis vau verte genwoordigers teruggezonden. Allerlei. Milaan. 18 Maart. De Corriere della Sera vermeldt een gerucht, dat eene nieuwe aardbeving van buitengewone- hevig heid zou zijn voorgekomen in Zuid-Italië in den nacht van Woensdag op Donderdag. De schok en de vloedgolf zouden verschrik kelijke verwoestingen hebben aangericht. In Reggio di Calabria moet brand zijn uitge broken in de puinhoopen en in de barak ken. Rome, 1 9 M a a r t. Uit Reggio wordt bericht, dat er geen aardbeving heeft plaats gehad, maar een zeer ernstige brand, in den nacht van Woensdag op Donderdag, in het paleis Ramirez Daar dit paleis gelegen is bij de archieven van het notariaat, nam de prefect maatregelen om de ontruiming van de archieven en de redding van de daarin bewaarde stukken te verzekeren. De brand werd tegen middernacht bedwongen door soldaten en brandweermannen, die vaj^ Messina kwamen. Lissabon, 18 Maart. Er heerscht een hevige storm aan de kusten. Een vis- schersboot is omgeslagen en 7 man zijn ver dronken. Kameroverzicht. Tweede Kamer. Aan de orde was Donderdag de con clusie der commissie omtrent het adres van A. M. J. Drenth, gewezen belasting-deur waarder te Gorinchem, waarin verzocht wordt herstel in zijn vroeger ambt of eervol ontslag daaruit. De heer Helsd ingen, er op wijzende dat het gerechtshof te 's Gravenhage met vernietiging van het vonnis der Dordtsche rechtbank, waarbij de adressant wegens valschheid in geschrifte tot 14 dagen gevan genisstraf was veroordeeld Drenth heeft vrijgesproken, en tevens er op wijzende, dat Legen andere b qj asti n gj-amb ten aren veel bil lijker is gehandeld, verdedigde de conclusie van de minderheid der commissie om het verzoek in te willigen. De lieer B 0 1 s i u s verdedigde daartegen over de conclusie der meerderheid', strekken de tot eenvoudige dankzegging aan den mi nister. De Minister van Financiën, de heer Kolkma n, haalde verschillende staaltjes aan uit hét dossier van Drenth, ten betooge, dat de adressant ten gevolge van het vrij sprekend vonnis wel juridisch een fatsoenlijk man is, maar niettemin op belastinggebied als een hoogst onbetrouwbaar ambtenaar ge- qualificeerd moet worden, aan wien onmoge lijk eervol ontslag kan worden gegeven. De heer H e 1 s d i n g e n trok daarop zijn conclusie in, waarna de conclusie der meerderheid werd aangenomen. Aangenomen werden eenige andere con- clusiën, o.a. die om te bevorderen het toe kennen aan IJ. van Akkeren, eervol ontsla gen onderwijzer te Haarlem, van een jaar- lijksche gratificatie van f 349, ingaande Ja nuari 1903. Ook werd aangenomen de conclusie, waar bij, naar aanleiding van een adres van een visscher te Philippine, de zaalk der vüsscherij in de Wester-Schelde en omliggende wate ren in de ernstige aandacht der regeering wordt aanbevolen. Aangenomen is het onieigeningsontwerp voor vergrooting van de Algemeene Begraaf plaats te Meppel. Daarna is aangevangen de interpellatie van den heer Bos over de houding der re geering ten aanzien van de vereenvoudigde schrijfwijze van de Noderlandsche taal. De interpellant, in het licht stellende den gaandeweg toegenomen bloei der vereen voudigde schrijfwijze, oordeelde, dat het al lerminst op den weg van een anti-revolution- nair minister gelegen is deze uit het vrije volksleven voortgekomen zaak den kop in te drukken iels waarvan zijn voorgangers zich hebben onthouden. Daarem vroeg spreker naar de voornemens des ministers ten op zichte van deze schrijfwijze. Minister Heemskerk is van oordeel, dat men door de Kollewijnsclie spelling met de taal anders en minder goed leert. Er zijn velen, die zich aan die spelling ergeren; zij is gegrondvest op het gemak cn komt dus neer op achteruitgang van beschaving en verlaging van het peil der ontwikkeling. De minister betwijfelde ernstig, of d'e Kolle wijnsclie spelling ooit algemeen ingang zal vinden. Het voornemen der regeering is om, in dien onderling overleg tusschen taalgeleer den nog langer uitblijft, een Staats-com missie in te stellen, om een zachten drang tot dusdanig overleg te doen ontstaan. De heer Bos achtte 's ministers optreden tegenover schoolopziener Wirtz, die juist tot eenheid in d'e taal wilde komen, ongeoor loofd en Spr. wees er voorts onder meer nog op, dat het optraden van buitenlandsche regeeringen niets heeft uitgewerkt. De heer Brummelkamp verdedigde 's ministers houding als volkomen correct. De heer Rood'huyzen oordeelde dat de minister beter had gedaan, indien hij, aangezien" 't hier een steeds krachtiger wor dende stroo ingeldt, diezen stroom had geleid' in een juiste bedding, dan zooals de minis ter heeft gedaan zich te bepalen tot liet op werpen van een dam als in Winschoten is geschied. Ook een vrijheid van schrijfwijze als de heer Bos voorstaat gaat niet op. Men mag kinderen niet opofferen aan de ziens wijze van een of andër onderwijzer. Spreker stélde een motie voor, waarbij de Kamer van oordeel, diat de tijd is aangebroken om te overwegen, welke wijzigingen in de schrijf wijze onzer taal 'behooren te worden aange bracht, de regeering uitnoodigt de instelling cener Staatscommissie tot dit doel te bevor deren De heer Van Wij 11 bergen verdedig de liet instellen eener Staatscommissie om d'e zaak rustig te bezien. De lieer Ter Laan oordeelde met den heer Bos dat de vrijheid, welke onder de vorige regeering bestond', moet béhouden blijven. Berichten. De Staatscourant van Vrijdag 19 Maart bevat 0. m. de volgende K011. be sluiten belast voor 1 jaar met de leiding van den belastingdienst op de Antillen, behalve ho* eiland Curasao Th. J. van. Silfhout, commies-verificateur bij de Rijksbelastin gen, invoerrechten en accijnzen benoemd tot lid van den Voogdijraad te Utrecht dr. J. H. Adriani, leeraar te Utrecht op verzoek eervol ontslagen dr. J. P. Lotzy, lector in de wis- en .natuurkunde aan de Rijksuniversiteit te Leiden; benoemd tot schoolopziener in het arron dissement Hilïegersberg J. v. d. Molen Tzn. schoolopziener in het arrondissement Dok kum. H. M. de Koningin, profiteerende van het betere weder na de sneeuwbuien der jong ste diagen, maakte gisterenmiddag weer een wandeling door de straten om en nabij liet Koninklijk Paleis te 's Gravenhage. Z. K. H. de Prins vertrok heden ochtend 10 uur per Staatsspoor naar Het Loo. Een herinnering. Men schrijft aan die Nieuwe Ct. de vol gende herinneringen Nu bijkans de geheele natie met alleen met een zekere ontroering, doch tevens met een door de omstandigheden geboden gepaste kalmte het oogenblik verbeidt, waarop de „blijde verwachting" een voldongen feit is, interesseert het wellicht velen te vernemen wat er in Hof- en Hoofdstad gebeurde direct na de geboorte van Koningin Wilhelmina zelve. Wij hebben er daarom de oude pape rassen eens op nageslagen en vonden omtrent de geboorte van de tegenwoordige toekomstige Moeder bericht, dat Koningin Emma den 31en Augustus door Gods goedheid bevallen was van een Prinses. De toenmalige hofarts, dr. Vinkhuysen en de accoucheur, de heer A. Hoek, gaven onmiddellijk bulletins uit, waar uit bloek, dat de toestand van Moeder en Kind bevredigend was. Deze bulletins ver schenen negen dagen lang en vermeldden ge durende al dien. tijd steeds goede berichten. Kort daarop werd dr. Virkhuysen bevorderd tot Commandeur van den Gouden Leeuw van Nassau en de accoucheur Hoek benoemd tot ridder 3e klasse van diezelfde orde: Nauwelijks was de Prinses ter wereld of het geschut kondigde in Den Haag deze heug lijke tijding aan. Al spoedig wapperden de vlaggen van alle openbare gebouwen en uit de woningen van vele ingezetenen. Het Raadhuis en de wonin gen van verschillende hofdignitarissen wer den geïllumineerd en een talrijke menigte doorkruiste in de meest opgewekte stemming de straten of had tegenover het Paleis post gevat. In de hoofdstad hebben de officieel® berichten zicli blijkbaar eenigen tijd laten wachteneerst te zeven uur was de geboorte op de groote sociëteiten bekend door middel van bulletins. Inderhaast staken nog enkelen de vlag uit, doch door 't vallen van den avond had er geen officieel huldebetoon plaats. De inschrijving der geboorte in de registers van den burgerlijken stand geschiedde den volgenden dag ten Paleize door den wethou der v. cl. Duyn, terwijl Z. M. Willem III persoonlijk de aangifte deed in het. bijzijn van twee getuigen, de ministers van Buiten landsche Zaken en van Justitie. Het jonge Prinsesje werd op uitdrukkelijk verlangen, van Z. M. aan den ambtenaar en de getui gen bij deze inschrijving vertoond. „De hee- ron moesten zich overtuigen dat zij geen on juiste verklaring aflegden", zeide Z. M. schertsend, „zij konden zich dan tevens ver gewissen van den welvarenden toestand der jonggeborene". De Grootmeesteres van het Huis van H. M. hield gedurende negen dagen iederen mid dag van 15 uur ten Paledze receptie voor dames, die naar den welstand van Koningin en Prinses kwamen vernemen. In de Hoofdstad werd don volgenden diag een groote parade gehouden en 111 den lande werd het geboortefeest 111 de meest vroolijke stemming gevierd; overal bleek de tijding een vriendelijke en hartelijke gewaarwording te "hebben opgewekt in den boezem van ons volk. In plaatsen waar muziek gemaakt werd, gaf de tijding uit den Haag aanlei ding tot een levendig en opgewekt samenzijn gedurende den ganschen avond. In Den Bosch was toevallig tie gemeenteraad ver gaderd toen cle tijding bekend werdte ne gen uur ontving cle raad een serenade van het muziekkorps der Stedelijke Schutterij. Bij Koninklijke Boodschap werd aan de beide Kamers der Staten-Generaal van de geboorte kennis gegeven^ en oogenblikkelijk vergader den deze lichamen tot vaststelling van het adres van gelukwensch. In cle Boodschap aan cle Kamers werd ge sproken van den zegen, die in verband met deze geboorte „door den Allerhoogste aan het Koninklijk Huis en het NederlandscHe Volk werd verleend". In cle Eerste Kamer werd het adres vast gesteld door de heeren De Sifter, Blusé, van Aylva van Pallandt en den Tex. Naast den gelukwensch werd in het adres de overtui ging uitgesproken dat hot Noderlandsche volk deelt in den wensch dezer Kamer, dat de blijde Moeder eerlang volkomen hersteld mocht zijn en do hoop gekoesterd, dat de jeugdige prinses voorspoedig mocht opgroeien en deze heuglijke gebeurtenis strekken mocht tot versterking van den eeuwenouden band tusschen Nederland en Oranje. In het adres der Tweede Kamer, dat ont worpen werd door de heeren Lenting, v. d. Schrieck, Blussé, Wijnbergen en Cremers, werd 0. m. gezegd: „Moge de jonggeboren Prinses onder de hoede eener liefhebbende Moeder voorspoedig opwassen en daardoor het huiselijk leven van het Koninklijk gezin worden verhoogd1'. De vaststelling van dit adres gaf in deze Kamer nog tot eenige op- mei-kingen aanleiding. Zoo wilde de heer Keuchenius er de hoop in uitgedrukt zien, dat de jonggeborene niet alleen onder de „hoede eener liefhebbende Moeder", maar ook onder „bescherming des Allerhoogsten" zou opgroeien. De heer Schimmelpenninck wilde niet slechts van de „hoede eener lief hebbende Moeder", doch ook van de „hoede harer liefhebbende Ouders" gewagen. Bei den kregen hun zin en aldus veranderd wer den de adressen vastgesteld. Oorspronkelijk heeft het in het plan der Koninklijke familie gelegen de jeugdige prin ses in het dagefijksche leven „Paulina" te noemen, doch later is deze naam veranderd' in Wilhelmina. De doopplechtigheid in de Willemskerk, die werd bijgewoond door den Groothertog en de Groothertogin van Saxen-Weimar, Prins Frederik en Prinses -Hendrik, vond reeds den. 12on October d. a. v. plaats in tegen woordigheid van Minister, Kanier-presiden ten, leden Raad van State en Staten-Gene raal, liet corps diplomatique, leden der hof houding, burgemeestaer, raadsleden enz., be nevens de baker juffrouw Smits en de min huisvrouw Van Oskam. Toen tegen één uur het orgel in de stampvolle kerk begon te preludeeren, werden Koningin Emma en Z. M. Willem III door dq kerkelijke autori teiten binnengeleidde Koningin was ge kleed in het blauw fluweel met wit gegar neerd'. Bij deze gelegenheid trad als prediker op ds. Van Koetsveld, die sprak naar aanlei ding van de woorden in het Evangelie van Marcus, „Laat de kin'derkens tot mij ko men". Hal verwegen de preek had dè doop plechtigheid plaats en nadat Koningin Em ma de Prinses uit de armen van de groot meesteres, mevrouw Van Hogendorp, had overgenomen, sprak ds. Van Koetsveld het doopsformulier uit. Nadat de doop geëindigd was, drukte Ko ning Willem diep geroerd Koningin Emma de hand en ten slotte sprak de hofprediker een aandoenlijk gebed uit voor de toekomst van de Pnnses en de Aoninklijke familie. De geboorte van de Prinses heeft voor 28 jaar gelukkig geen al te groote verzenstroom doen ontstaan. Er waren natuurlijk enkele gedichten uit vaderlandsche harten opge weld, die de moeite van het lezen waard wa ren hieronder behoort er een, getiteld „Leve de Prinses!" dat in den handel werd gebracht en de verdienste had kort, krachtig kloek en vloeiend te wezen. In de dagblad pers kreeg alleen Geertruida Cavelsen het woord en wel in het N. v. d. D. Zij uitte haar vreugde over de geboorte en sprak na mens zeven goede feeën aan de wieg haar wenschen uit voor het heil der jeugdige Prinses. Het bijzonder mooie gedicht, dat men in zijn geheel moet lezen om het te waardoeren, eindigde aldus „Er is een fee, de jongste van de Zeven, Naar 't sprookje heet, het armst aan tastbaar goed, Maar in wier tengre hand de macht ligt iets te geven. Dat iedren andren schat in glans verdubblen doet. U zij de blijde gave, in wenschen en gedach- ten, Van werkelijkheid alleen niet al uw heil te wachten Die teerheid van gemoed,-bij kracht van fan tasie, Die wijding geeft aan 't wee der raadslen van ons leven, En door elk waar genot een gouden draad komt weven... d' Een noemt haar Vroomheidszin en d' ander poëzie 1 De klokken beien Nog altoos voort, En begeleien Mijn laatste woord En vlaggen zwieren Voor 't blij gerucht... Welkom in 't leven, Klein maagdelijn U zij gegeven Veel zonneschijn 1

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2