KOLONIËN. BINNENLAND. Uit den omtrek. regeering, om haar te vragen aan het be wind te blijven, ten einde den binnenland- schen toestand te bevestigen. Belgrado, 31 Maart. De gezant van Oostenrijk-Hongarije had heden avond een nieuw onderhoud met minister Milowa- nowitsch over de regeling van de politieke en de handelsbetrekkingen tussohen Oosten rijk-Hongarije en Servië. Daar geen over eenstemming werd verkregen, zal morgen tussohen de beide staten de verdraglooze toestand beginnen. Tweede telegram. De minister president verklaarde, dat de door de mogend heden aan Servië opg legde voorwaarden voor de aan Oostenrijk-Hongarije af te leg gen verklaring in de skoepschtina eene ware ontsteltenis teweeg brachten. Alle berichten betreffende een op handen zijnd aftreden van do dynastie Karageorge- witseh werden door den minister-president verklaard geheel van grond ontbloot te 2ijn. Turkije. Konstautihopel, 31 Maart. Onder de kozakken van de lijfwacht, die in den omtrek van het Yildiz-paleis gekazer neerd is, is gisteren eene muiterij "uitgebro ken, tengevolge van de inlijving van een aantal Anatolische soldaten in hun bataillon. De manschappen weigerden deel te nemen aan de morgenexercitie. De pogingen van de officieren om hou tot gehoorzaamheid te brengen, haatten niet, waarna de kazerne door verscheidene bataillons werd ingeslo ten. Voor deze overmacht zwichtten de mui- tors en gaven zich over. Ivonstantinopel, 1 April. Heden is eene sectie mitrailleuses gezonden naar het Yildiz-paleis, omdat de Albanee- sche troepen zeer opgewonden zijn. Griekenland. Athene, 31 Maart. Het min. ster ie heeft zijn. ontslag ingediend. In de Kamer verklaarde de minister-presi dent Tbeotokis, dat het kabinet ontslag heeft genomen. Hij verzocht den voorzitter de zittingen te verdagen totdat de crisis zal zijn opgelost. De redenen van het ontslag van het mi nisterie worden aldus opgegevenHeden morgen sloten alle handelaars in Athene eu ie Piraeus hunne winkels en belegden ver gaderingen om te protesteeren tegen de hou ding van den directeur van het belasting kantoor te Piraeus, wien talrijke onregel matigheden in den douanedienst worden ver weten zij verlangen zijn ontslag. De deel nemers begaven zich naar het paleis om het rekest aan den Koning te overhandigen en de grieven van de handelaars aan Z. M. bloot te Jkggen. Het hoofd van de politie wilden den betoogers met geweld den toegang tot het paleis beletten de agenten en gen darmes drongen de handelaars weg en mis handelden hen. De Koning, die zag wat er gaande was, beval dat de politie zich zou «terugtrekken en de handelaars zou laten be gaan eene delegatie van de handelaars ver voegde zich bij den Koning, overhandigde hem het rekest en beklaagde zich over de houding van de politie. De Koning gelastte oen onderzoek. Het schijnt, dat de regeering van oordeel was, dat in dit bevel tot onder zoek een gemis van vertrouwen gelegen is. Het hoofd van de politie nam zijn ontslag. Er zijn ook andere lezingen in omloop, die inhouden dat, deze voorstelling slechts een voorwendsel zou zijn en dat Tbeotokis om andere redenen zijn ontslag wilde ne men Zuid-Afrika. Bloemfontein, 31 Maart-. De wetgevende vergadering heeft met al gemeen e stemmen het voorstel van den eersten minis ter tot goedkeuring van de grondwet aan genomen, maar zich voorbehouden amende menten in overweging te nemen. OOST-IND1E O v o r s t e S w a r t. De correspon dent van de Nieuwe Courant te Batavia seint, dat overste H. N. A. Swart, civiel- en militair gouverneur van Atjeh en onderhoo- righeden, buitengewoon is bevorderd tot ko lonel. In verband hiermede, herinnert het blad er aan, dat naar het Bat. Nbl. onlangs meldde, do legercommandant overste Swart ongeschikt had verklaard tot bevordering bij keuze, zooals de gouverneur-generaal wensclvte. De buitengewone bevordering is dus geschied in strijd met het gevoelen van den legercommandant. Kameroverzicht. Veraenigdc vergadering der Staten Generaal. In de gisteren te 4 ure gehouden vereenigde vergadering der beide Kamers las de Voorzitter 'het eindverslag voor op de wetsontwerpen inzake het regentschap en de voogdij, en stelde hij voor, deze ont werpen heden te 11 uur in een openbare vergadering te 'behandelen. Aldus wordt besloten en de vergadering verdaagd tot Dondeixlag 11 uur. Tw««d« Kamer. Woensdag werd voortgezet het debat over de subsidieregeling voor de Bijzondere Hoogere Burgerscholen, over de gestelde voorwaarden voor de subsidie verkrijging en de daarop door de heeren Ter Laan en Van Asch van Wijck toegelichte amendementen. De heer Tydeman was niet ingenomen met het in het ontwerp opgenomen dispen- aatie-instituiii, dat z. i. kan leiden tot ge wetensdwang en willekeur van de zijde van het schoolbestuur. Spreker vroeg of het Kon. Besluit, waarbij jaarlijks de afwijkin gen op het punt van de bevoegdheden dei- onderwijzers zullen worden toegestaan, zal gemotiveerd zijn en of jaarlijks zal moeten worden aangetoond, dat de bijzondere re denen, die tot de verleening van de dispen satie aanleiding gaven, nog aanwezig zijn Wat de voorgestelde amendementen aan gaat, verklaarde spreker zic'h 'voor dat van den heer Ter Laan, waarbij voor de ver krijging van subsidie de eiscii gesteld wordt van onderwerping van het leerplan aan de goedkeuring door «dei 'Regeering. Spreker ontkende tegenover den minister en de rechterzijde, dat door den steller van lie voorwaarde het confessioneel© karakter van de 'bijzondere school wordt aangerand. Op merkende, dat er reeds genoeg gewetens dwang in 'het ontwerp schuilt, was spreker tegen een ander amendement van den heer Ter Laan, dat strekt tot kostelooze toela ting van leerlingen van onvermogende ouders. De lieer De Sa'vorniu Lohman bestreed des heeren Tydemans betoog. Hij kwam er met nadruk tegen op, dat men er van links steeds op uit is de vrijheid der bijzondere school op allerlei wijze beperkingen aan te leggen. Spreker is nog steeds van de vaste overtuiging, dat de oprichters van een bij zondere school er zelf het meeste belang bij hebben, dat 'het gehalte van het gegeven onderwijs zoo goed mogelijk is. Wil men zich echter met de inwendige inrichting van de school bemoeien, dan is het veel beter -voor de subsidieregeling betere tijden af te wachten. De minister van Binnenlandsche Zaken betoogde, niet zooveel strijd bij dit wets ontwerp te hebben kunnen verwachten. Wat den gevoerden strijd aangaat, merkte de minister op, dat het hier thans niet gaat over de vraag of de Regeering ten slotte de overwinning zal behalen, maar over de vraag of deze Kamer deze wet kan tot stand brengen. De minister ontraadde alle gisteren toegelichte amendementen. Tegen des heeren Ter Laan's voorstel be treffende de goedkeuring van het leerplan, verklaarde de minister onoverkomelijk be zwaar te hebben. Het sfcellëh van deze voor waarde voor de subsidie-verkrijging achtte hij een hoogst irrationeel© wijze van vrij heidsbeperking. Zonder tot willekeur e geraken, kan men niet uitsluitend bij wijze van politiemaatregel een leerplan, dat aan de wettelijk gestelde eischen voldoet cn dit zullen de leerplannen werkelijk doen, naar de minister verzekerde aan controle onderwerpen. De minister verzekerde uitdrukkelijk dat hij bij aanneming van des heeren Ter Laans amendement 'betreffende cle goedkeu ring van het leerplan aan de totstandko ming van een wetsontwerp niet zou kunnen medewerken. Spreker gaf aan de heeren Van Asch van Wijck en Wijnbergen in over weging, hun amendement betreffende de verdeeling van het aantal lesuren in te trek ken en hoopte alsdan op gemeen overleg tusschen rechts en links. De minister opperde voorts bedenkingen tegen de twee andere amendementen van den heer Ter Laan. 1. betreffende de kos telooze toelating van de leerlingen, wier ouders het schoolgeld niet kunnen betalen, 2. strekkende 'het schoonschrijven en de gymnastiek als verplichte leervakken aan te merken voor de gesubsidieerde bijzondere hoogere burgerscholen. Hierop vingen de replieken aan. De heer Ter Laan handhaafde zijne amendementen, .betoogende, dat alleen in de .goedkeuring van het leerplan de waar borg ligt voor het peil van het onderwijs. De heer Tydeman bestreed nader het z.i. exclusfvist-ische en inonopoliseerend karak ter van het ontwerp. Bij het verder debat verklaarde de heer Van Asch van WTijck zich bereid tot intrek king van zijn amendement, indien de lin kerzijde blijk geeft tot toenadering, 'hetzij door tegen des heeren Ter Laan's amendement te stemmen, hetzij door in te gaan op, het denkbeeld van den lieer Bos, en de subsidie-toekenning niet imperatief maar facultatief te stellen. De heer Van IWijnbergen stelde daarop een amendement voor, betoogende deze fa cultatief verklaring. De Minister l.verklaarde dit amendement in geen enkel opzicht onaannemelijk. Heden voortzetting. Berichten. De Staatscourant van Donderdag 1 April bevat o. m. de volgende Koninklijke besluiten benoemd tot consul te Panama H. J. J. Kruse, ter vervanging van J. F. Lucas, die op verzoek eervol is ontslagen benoemd tot boschwachter bij het staats- bosch'beheer J. v. d. Grants te Venraaij tot amanuensis bij het Rijkslandbouwproef station te Wageningen R. v. d. Wart en II. Huntelerslag ('bij de zaad-controle), te Hoorn C. Pijper; op verzoek eervol ontslagen A. P. J. van Aaken, assistent bij het hoofdbestuur dei posterijen en telegrafie. De blijde verwachting. Men meldt uit 's Gravenhage Van 't Kruys is druk bezig met het com- poneeren van een feestzang voor de aubade, die namens de Haagsche burgerij ten ge- legenertijd voor het Kon. paleis zal worden gebracht. In dezen feestzang zullen geen solisten optreden. Het historische Prinsen lied zal er in gevlochten worden. Voorts zal enkele dagen na het vervullen van de blij de verwachting door het comité voor jaar lij ksche volksfeesten op den Kneuterdijk een volksuitvocring in de open lucht worden ge geven, waarbij zangers en zangeressen on der leiding van den heer Bouwman eenige nummers zullen uitvoeren. De aubade, die einde Mei zal worden gebracht, zal door Van 't Kruys woi'den geleid. Het feest comité dat, ook wat betreft den ommegang van herauten en den lichtstoet, zooveel me dewerking -ondervindt, heeft reeds toezeg ging van verscheidene Haagsche zang- en muziekVereenlging ontvangen In het gebouw van „de Metropool" (dir. de heer Tjaden) te 's Gravenhage, is een oranjezaal ingericht, waar 10,000 gesmeer de beschuiten met muisjes in nette oranje zakjes geschikt, met nationaal lint en waar op „Leve het Koningskind" gedrukt, ge reed liggen om onmiddellijk te worden uit gedeeld op of onmiddellijk na den dag der geboorte. Mevrouw Tjaden heeft dat alles met hulp van een paar dames in orde ge bracht. De blijde gebeurtenis 2al te 's Hertogen bosch door herauten te paard worden be kend gemaakt. Is een Prins geboren, dan zullen de paarden een strik dragen van oranje, is het eene Prinses, dan "zal de strik wit zijn. Bulletins zullen met automobielen worden rondgebracht. Des avonds zal een lichtstoet door de stad trekken, waaraan door 4 muziekkorpsen en ruim 200 zangers zal worden deelgenomen. O.a. zal een sere nade gebracht worden aan den Commissaris der Koningin. In de Dinsdag avond gehouden vergade ring van de V .reeniging tot bevordering van den bloei van Groningen, werd in beginsel besloten tot het houden van een optocht op den avond van den 9. dag na dien, waarop de heuglijke gebeurtenis in ons Kon. Huis zal hebben plaats gehad. Aan dien avondrondgang met fakkels en banieren zul len alle 24 aangesloten vereenigingen deel nemen, terwijl bovendien andere vereeni gingen tot deelneming zullen worden uit- genoodigd. De commissie van uitvoering stelt zich voor op dien tocht door de stad hare opwachting te maken bij den Com missaris der Koningin, mr. C. C. Geerf- sema, en evenals in 1903 bij de sluiting der tentoonstelling een afscheidsreceptie te hou den bij den voorzitter der vereeniging, het lid der Eerste Kamer, den lieer J. E. Scholten, wiens woning reeds van buiten evenals in 1903, omlijst is niet honderden eleetrische gloeilampjes in do nationale kleuren. Hulde aan HMde Ko ning i n. Voor liet aan H. M. de Koningin aan te bieden provinciaal geschenk uit Lim burg zijn uit al de gemeenten, behalve Eijs- den, Posterholt en Roermond, bijdragen ont vangen tot een gezamenlijk bedrag van 1' 9250 Hel geschenk, bestaande uit een klok, stijl Lodewijk XIV, met slag- en speel werk, wordt 2 April e.k. niet een begelei- dend schrijven van het provinciaal dames comité en een lijst, al de namen der deel nemende gemeenten bevattende, aan H. M. de Koningin gezonden. Zooals men weet worden de overblijvende gelden bestemd tot een bijdrage in de kos ten van stichting eener kweekschool voor vroedvrouwen te Maastricht. In de kunstzaal van de firma Fre- derik Muller te Amstei'dam is tentoonge steld geweest de wieg, welke door de Am- sterdamsche vrouwen en meisjes zal worden aangeboden aan H. M. de Koningin, ter gelegenheid van de te verwachten blijde gebeurtenis. Zij werd vervaardigd naar de plannen van den architect de Bazel. Als materiaal werd zoowj] voor de korf als voor liet onderstel gebruik gemaakt van zacht licht rozen hout, hier en daar levendig gevlamd, dat fraai gebeeldhouwd werd. De korf is opengewerkt en werd met verguld metaal versierd. Over deze koninklijke, kribbe is geworpen een rijk zijden kleed met, geborduurden rand, dat wordt vastgehouden in een gou den band'en gekroond is door oen pauwe figuurtje. Bij dit waarlijk vorstelijk geschenk, dat de algemeene bewondering wekte, zal wor den gevoegd een'oorkonde, gevat in prachti ge eiken lijst. Zij is op toepasselijke wijze verlucht én bevat deze opdracht -. „Aan Hare Majesteit W'lhelmina, Ko ningin der Nederlanden, wordt bij Haar aanstaand moederschap in onderdanige trou we door de Amsterdamsche vrouwen en meis jes een wieg aangeboden." Daaronder volgen de namen van den ar chitect en van alle medewerksters en mede werkers. Het lianen-borduursel, de sprei en liet dekentje werden geteekend door G. Rue- ter; liet meubel cn beelhouwwerk is uitge voerd onder leiding van C. Oorschot, door de'werkplaats „De Ploeg"; liet metaalwerk werd verricht door F. Zwolle, liet borduur werk door C, H. de Vries, de Rijksschool voor Kunstnijverheid, de Industrieschool voor Vrouwelijke Jeugd, de Dagteeken- en Kunstambachtschool voor meisjes en de Ne- derlandsche Vrouwenvercenigingen „Tessel- schade" en „Arbeid Adelt". De oorkonde zelve is het werk. van Betsy Osieclc, het beeldhouwwerk der lijst verzorgde Louise C. Beyerman en het graveerwerk C. C. Mis- pelblom Beyer, allen leerlingen der Rijks- Academie voor Beeldende Kunsten. Het geschenk der Deventer vrouwen aan H. M. de Koningin is gereed. Het is een Smyrnasch tapijt, groot 3.10 bij 2.20 meter, bestemd om onder de wieg te liggen. Het betrekkelijk kleine kleedje bevat ruim 330,000 knoopjes van de fijnste wol, in één geweven; het is gemaakt in de Kon. Deven ter Tapijtfabriek. De „O. H. C±." verneemt, dat het ge schenk der Noord-Hollandsche vrouwen aan H. M. de Koningin zal bestaan in een zil veren „pap-garnituur" op zilveren blad. De verschillende stukken zijn versierd ge deeltelijk met gedreven, gedeeltelijk met ge graveerde emblemen, aangeovacht op hoogst artistieke wijze en getuigend van ontwikkel den zin voor schoone lijnen, het geheel vor mend een waardig voorbeeld van de wijze, waarop de edelsmeedkunst te Haarlem wordt beoefend. Het bijbehoorend zilveren blad prijkt in het midden met het gegraveerde wapen der provincie Noord-Holland en daaromheen, langs den rand, wapens van de belangrijkste gemeenten in die provincie. Bij het geschenk zal worden ge>oegd een op perkament geteekende oor kond bevat tende de namen der gemeenten, van waar uit bijdragon gezonden werden voor bet ge schenk. Deze oorkonde wordt geborgen in een met satijn bekleeden koker. H. M. do Koningin-Moeder met ge- vol bracht gister een "bezoek aan de onder linge tentoonstelling (le termijn) van Pul- chri Studio in het Genootschapsgebouw in het Voorhout te 's Gravenhage gehouden. H. M. de Koningin-Moeder bracht heden morgen een bezoek aan het Bestede- lingenhuis van het Burgerlijk Armbestuur te 's Gravenhage. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp tot verzekering van de na leving der Conventie voor de verbetering van het lot der gewonden en zieken in de legers le velde, den 6en Juli 1906 te Genève ge sloten. Drankwet. Naar de N. R. Ct. verneemt, is bij den minister van binnenl. Zaken in overweging, wijziging te brengen in het eerste lid van art. 8 der Drankwet, bepalende, dat de vergunning uitdrukkelijk geldt voor de daarin vermelde localiteit, en dat hierover het gevoelen van de Ged. Sta ten der onderscheidene provinciën is ge vraagd. Kamerverkiezingen. De centrale r.-k. kiesvereeniging Kat wijkLeiderdorp heeft besloten om, als het aftredend lid, baron Van Wassenaer van Catwijck (christ.-hist.), weder candidaat wordt gesteld, dezen ook als candidaat der katholieken te proclameeren. Naar De Tijd meldt, bedraagt volgens op gaven, verstrekt door de secretarissen dei' locale kiesvereenigingen, het aantal room- sclie kiezers in het district pl.m. 3300 op een totaal van 8000 a 8500 kiezers. De liberale kiesvereeniging te Leeu warden heeft definitief candidaat gesteld den heer L. J. W. K. Thomson, aftredend lid. In de Zondag te "Winschoten gehou den vergadering van afgevaardigden van d'e kiesvereenigingen, aangesloten bij de com binatie van vrijzinnige en vrijz.-democrati sche kiesvereenigingen in dlit district, is dr. D. Bos met overgroote meerderheid van stemmen candidaat gesteld. Uit Amsterdam meldt men aan de N. R. Ct. Omtrent een eventueel© candidatuur van dr. H. Gorter voor er der Amsterdamsclie Kamerdistricten is nog geen beslissing ge nomen. Van een niet aannemen van een candida tuur door den heer Gorter is te bevoegder plaatse niets bekend. De lib. kiesver. Dordrecht stelde gis terenavond met algemeen© stemmen den heer P. J. de Kanter, wethouder dier gemeente, tot candidaat voor de Tweede Kamer. Den heer S. M. II. van Gijn, aftr. Kamerlid en zich niet herkiesbaar stellend, werd dooi den voorzitter een woord van warme hulde en dank gebracht. Deze zijnerzijds bedank te voor die hulde en sprak de meening uit, dat de keuze van den heer De Kanter een zeer gelukkige was. Ook te Zwijndrecht is mr. De Kan ter candidaat gesteld. Volgens de Voorhoede zal in Gulpen tegen den heer jhr. Ruys de Beerenbrouck als candidaat der oppositiepartij gesteld wor den de heer Paul Brouwers, onlangs gekozen tot lid der Prov. Staten in het district Meerssen, terwijl in het district Sittard tegen het zittend lid den heer Beckers zal optreden mr. Cli. baron de Bieberstein Re galia Zawadsky, kantonrechter te Sittard en oud-afgevaardigde van dit district. In Maas tricht zullen de socialisten tégen mr. Jansen bun geluk beproeven. De heer H. Ch. Vegtel, lid van den gemeenteraad te 's Gravenhage heeft bedankt voor Kïwnercandi'daturen in d'e districten den Briel en Hoorn. Vernomen wordt dat de heer jhr. mr. E. A. O. de Casembroot, lid van Gedep. Sta ten van Zeeland te Middelburg, die door de vrij-liberale kiesvereeniging „De Grondwet" te Vlissingen tot candidaat in het district Middelburg is gesteld, zich bereid verklaard heeft deze candidatuur te aanvaarden. In de Dinsdagavond gehouden verga dering der liberale kiesvereeniging te En schedé, werd medegedeeld, dat op de gros lijst van candid aten waren geplaatst de hee- ren Reyne, C. K. Elout, mr. Ter Spill, Van Gijn en mr. Levy Jr. De lijst werd nog aangevuld met de heeren mr. Th. II. de Moester en mr. P. Rink. Bij eerste stemming werd met 13 van de 25 stemmen de heer mr. Th. H. de Mees ter candidaat gesteld. Wanneer in de an dere afd. eveneens de stemming zal gehou den zijn, zal nogmaals het centraal bestuur bijeenkomen, waarna de definitieve candi- daatstelling zal plaats hebben. De S. D. P. heeft gisterenavond in Amsterdam III candidaat voor de Twee te Kamer gesteld den- heer D. J. Wijnkoop#; voor Amsterdam IX dr. II. Gorter. De heer J. A. Bergmeijer, Le Dor- dreeht, heeft voor de candidatuur der S. D. A. P. te Tilburg bedankt. Door de Anti-rev. Kiesver. „Neder land en Oranje" te Leeuwarden is met al gemeene stemmen de volgende motie aan genomen „De Anti-rev. Kiesver. „Ned. en Oranje" te Leeuwarden, hare volle instemming be tuigende met het verkiezingsprogram -an Patrimonium, zoo als dit op de laatste jaar vergadering in Februari 1909 is vastgesteld, overtuigd dat alle daarin voorkomende pun ten behooren opgenomen te worden in liet program van actie onder de Anti-rev. partij, spreekt als hare meening uit, dat verzeke ring van de oude en invaliede arbeiders vóór de kiesrechtquaestie gaat, en alzoo als punt 1 moet staan op het program van actie onzer Anti-rev. pai-tij dringt het bestuur op in dezen geest aan de deputntenvergade- nng te adviseeren". In dezelfde vergadering werd, wegens ver trek van den heer J. v. d. Molen, tot be stuurslid gekozen de lieer D. Lantenbach, die de benoeming aanvaardde. (St.) Tourniaire. De heer Tourniaire is weer geheel hersteld. In één zijner beste rollen, die van George Richter in „Ultimo" zal de bekwame kunstenaar Zaterdag 3 April opnieuw in den Stadsschouwburg te Amster dam optreden. De heer J. E. Scholten heeft Dinsdag avond in de vergadering van „De Centrale" medegedeeld, dat de plechtige opening van het nieuwe Groningsc'he Academiegebouw waarschijnlijk zal worden bijgewoond door Z. K. H. Prins Hendrik en H. M. de Ko ningin-Moeder. Pr. Gr. Ct. Voor de Haagsche werk- l.o o z e n. Door het comité is, na aftrek der kosten, als opbrengst van de voorstel lingen, lezingen, loterij, tentoonstolling van oude kunst en kunstnijverheid in het voor malige archiefgebouw op bet Plein, aan liet nlgemeene comité ter bestrijding van de ge volgen der werkloosheid in Den Haag een bedrag van f 7719,87 ter hand gesteld. De kermis te H a a r 1 e m Een adres, om niet over te gaau tot de af schaffing van de kermis, is Dinsdag bij den Raad ingediend. 't Bevat 1570 haivdteekeningen, waaron der van tal van neringdoenden, en verder van belangstellenden in de kermis. Ook één der wethouders heeft het adres geteekend. Dynamiet in Z u i d-L i m- b u r g. In den nacht van Zondag op Maan dag jl. hebben brutale dieven een langs den weg SchaerbevgHeerlen, nabij de hoeve „Leenhof" staande kapel gedeelte lijk vernietigd. Ten omstreeks 8 ure 's avonds schijnen zij met beitels, de zware eikenhouten deur te hebben willen forceeren, iets dat hun niet gelukte. Zij zijn* toen afgetrokken en hebben ten omstreeks 9£ uur het slot der deur, door middel van clynamiet-patronen, laten springen, waarna zij de offerbus heb ben opengebroken en van haar onbekenden inhoud beroofd, tevens een zestal verzil verde kandelaars medenemende. De in de nabijheid wonende landbouwers hebben de slagen der ontploffingen gehoord, doch aangezien daar in de omstreken dik wijls geschoten wordt, geen acht er op geslagen. Het dynamiet-pocdev werd overal ver- spreid gevondenhet lijdt dan ook geen twijfel, dat dit brutaal stukje door eenige mijnwerkers is uitgehaald, alhoewel de daders tot heden onbekend zijn. Verdronken. Het huis der alleenwonende weduwe M. G. H., te Ber- gen-op-Zoom, was eenige dagen gesloten. Men vermoedde, dat er een ongeluk zou plaats gehad hebben. De politie werd dooi de buren verwittigd. ,,Door bet indrukken van een ruit verschafte zij zich toegang en vond in de keuken een regenput openstaan, waaruit men het lijk der 61-jarige weduwe ophaalde. Verdronken. Gisteren middag voer een motorboot op de Binnen-Amstel te Amsterdam. Een man op een kolenschuit hield zich met zijn haak achter de motor boot vast. Plotseling gleed de haak uit en tuimelde de man te water. Onmiddellijk zonk hij, mede door de vaart der schuit, naar de diepte en eerst een kwartier later mocht men er in slagen hein op de sluizen te halen. Twee geneesheeren verleenden onmid dellijk de eerste hulp, doch zonder gunstig resultaat. De levensgeesten waren reeds ge weken. Hulde aan H. M. de K o - n i n g i n. In een vergadering van het Cen traal Comité tot viering van nationale feest dagen te Utrecht werd medegedeeld, dat net voornemen bestaat de viering der blijde ge beurtenis ibinnen 14 dagen daarna te doen plaats hebben. Een 'voorloopig programma vermeldt een aantal feestelijkheden. rHet comité voor het huldeblijk van de Utrechtsche vrouwen aan H. M. de Ko ningin heeft besloten de overgebleven gel den als volgt te besbeden 948.90 terug aan verschillende gemeenten voor eigen liefdadig doel overeenkomstig den wensch der plaat selijke comité's, 1340.381 aan het Neder- landsche Gasthuis voor behoeftige en min vermogende ooglijders, en 1340.381 aan het Wilhelmina Kinderziekenhuis te Utrecht. rDe afdeeling Utrecht der S. D. A. P. heeft gisterenavond den heer D. van Stave ren candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Provinciale Staten in kiesdistrict Utrecht II (vacature-mr. M endels, aftreding in 1913). De heer Van Staveren is onderwijzer van bijstand aan de O. L. school der eerste soort aan de Van Wijckst-raat. Gisterenmorgen nam mr. G. J. Pli graaf Schimmelpenninck, officier van justi tie, in eene zitting van de civiele kamer der Utrechtsche rechtbank afscheid van de leden der rechtbank, De president mr. F. A..R. A. baron van Ittersum herinnerde aan de zesjarige werk zaamheid van mr. Schimmelpenninck ,als hoof'd van het parket en bracht hulde aan 'diens kunde en verdiensten. Mr. L. van Lier sprak namens de balie den heer Schimmelpenninck toe. Mr. Schimmelpenninck dankte met een kerte toespraak, waarin hij dank zegde voor het gesprokene. Be-grafenis H. L. A. v. d. W all Bake. Op de algemeene hegraaf- plaats te Utrecht wei'd gisteren onder veel deelneming ter aarde besteed 'het stoffelijk overschot van wijlen H. L. A. van den Wall' Bake, rijks muntmeester, lid van den Utrechtschen raad. Bij de groeve waren o. a. 'burgemeester en wethouders van Utrecht, tal van ge meenteraadsleden enz. Gesproken werd door mr. G. Blom, secretaris van 's Rijks Munt en jhr. J. A. van Kretschmar van Veen, directeur-generaal van de Staatsspoor. Een broeder van den overledene dankte. aGisterenmiddag ten 4£ uur had de jaarlij'ksche vergadering van de Utrechtsche Jachtvereeniging plaats. De waarnemende voorzitter le luitenant jhr. Alting von Geusau deed voorlezing van de notulen van de vorige jaarvergadering en gaf een over zicht van den toestand der vereeuiging. Het ledental was in het afgeloopen jaar zeer toe genomen, hetgeen o.a. tengevolge had dat de finantieele toestand uitermate gunstig mocht genoemd worden. Met lof werd oolc geconstateerd de groote en goede werkzaam heid der vereeniging. Vervolgens werd de rekening en verant woording van den penningmeester nagezien en goedgekeurd, waarna tot de keuze van het bestuur werd overgegaan. De oude be stuursleden werden bij acclamatie herkozen, terwijl eveneens bij acclamatie tot voorzitter werd benoemd de kapitein W. de Reus, van het 1ste regiment veld-artillerie. Het bestuur

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2