BINNENLAND. genie. Daarna begaf hij zich naar een ter rein, gelegen aan de Via Flniniuia om er met de ineenzetting van zijn vliegtoestel ie beginnen. Berlijn, 2 Apr r In de heden ge houden vergadering Yan den raad van toe zicht en het bestuur van de Norddeutsche Lloyd werd geconstateerd, dat de uitkom- eten van den dienst van 1908 door den achteruitgang van de landverhuizing en dooi den zeer gedrukten toestand van de vrach ten markt zeer ongunstig is beïnvloed. On danks de grootste paariuainheid, zijn de uikomsten van het bedrijf zoo gering, dat de reserve- en vernieuwingsfondsen geheel moesten worden aangesproken om de ver- oischte afschrijvingen te doen. De overschot ten van het bedrijf bodragen 9,218,000 mark tegen 32.697.000 in 1907. N e w-Y ork, 2 April. De ontvanger der belastingen van New-Y'ork heeft van de American Sugar Refining Company de beta ling gevorderd van een bedrag van 1,239,000 dollars aan rechten van suiker, ingevoerd in de jaren 1901 tot I9ü7, op grond van bedrog in verband met de weging. De regeering eischt een millioen dollars voor invoeren, dateerende van vóór 1901. v Voor het eerste Landgericht te Bel lijn hebben- een fabrieksarbeider en zijne vrouw wegens bee-stachtigc mishandeling van hun achtjarig zoontje terechtgestaan. De jongen was voor hun huwelijk geboren en werd, toen er na hun huwelijk andere kinderen bijkwamen, stelselmatig achteruit gezet, geslagen en op alle mogelijke ma nieren gekweld. Het kind vermagerde met den dag, daar het ook niet genoeg te eten kreeg. De buren wagen er dikwijls getuige van, hoe het arme ventje met stokken op handen en voeten geslagen, op het hoofd ge ranseld werd en zoomeer. Op een goeden avond bezweek do stumper. Er werd in allerijl een dokter ontboden, die het kind dood vond. De vader ver zocht, hem niet in mooielijkheden te bren gen, maar de dokter deed zijn plicht en gaf de zaak bij het gerecht aan. De doodschouw bracht vreeselijke dingen aan het licht. Twee geneesheeren, die als deskundigen gehoord werden, verklaarden voor den rechter, dat het kind tot een ge raamte vermagerd en zijn lichaam niet meer dan vel over been was. Handen en voeten waren bevroren, maar niettemin met bloe dige striemen bedekt. De eigenlijke oorzaak van den dood bleek longontsteking te zijn. Deze ziekte had zich echter nog niet ver uitgebreid. De dood was in elk geval door den ellendigen toestand, waarin het kind verkeerde, verhaastin de maag en de in gewanden vond men niets dan waterachtig slijm, ten bewijze, dat het kind in geene dagen gegoten had. Wegens den ongeloof lijken toestand, waarin het lijk verkeerde, werd hot gefotografeerd, omdat een beschrij ving in woorden te kort schoot, om te zeg gen, hoe de kleine martelaar daar neerlag. Voor hot hof boweerden de beklaagden, dat zij de perken van hun kastijdingsrecht nooit te buiten gegaan waren. Het O. M. eischto tegen beiden een tucht huisstraf van vijf jaren, maar het hof was veel clemen-ter. Het veroordeelde de vrouw tot 1 jaar en 9 maanden, den man tot 6 maanden gevangenisstraf. Algiers, 2 April. Berichten uit 8oukharas melden, dat tengevolge van hon gersnood onder de inlandsche stammen een typhus-epidemie in die streek twintig slacht offers per dag maakt. vZooals reeds een telegram meldde, -is er Donderdagmorgen ten 10 ure, aan boord van den driemaster Jules Henri, in de haven van Marseille, eene hevige ontplof fing ontstaan. De Jules Henri is een petro- leumhoot tusschen Philadelphia en Cette. Een expert, vergezeld door den eersten stuurman, was bezig met een electrischen lamp het schip na te zien, toen, in het ruim gekomen, er eene ontploffing ontstond. Het dek wan het schip werd weggerukt, alsook het geheele voorschip. Op het oogenblik van de ontploffing was men juist bezig het schip dat binnen eenige dagen zee zou kiezen, te repareeren. De bemanning der naburige schepen en de brandweer snelden op het gerucht der -ont ploffing toe. Verminkte lijken dreven op het water tusschen allerlei wrakhout. Ook op de kaaien vond men stukken van lijken. Er werd aanstonds een hulpbrigade gevormd, terwijl .de brandweer een begin van brand bluschte. Een aantal gekwetsten werden naar het gasthuis gebracht. Er werkten een twintigal menschen aan boord op het oogenblik dier ramp. Tot dus- Verre heeft men zes vrteeselijk verminkte en •verbrande lijken gevonden er zijn een tien tal gekwetstten, waaronder de expert en de eerste stuurman, die beiden vreeselijk ver brand zijn. Het schip was op 27 Maart te Marseille aangekomen uit Cette, waar het petrolteum had gelost. De vergaarbak was dus ledig en men denkt dat het .de petroleuradampen zijn die ontploften. Later wordt nog gemeld, dat drite der ge kwetsten overleden zijn. Ook de kapitein en de eerste machinist zijn gekwetst De expert van (ie maatschappij „Veritas" verkeert in hopeloozen toestand. De Staatscourant van Zaterdag 3 April bevat o. m. de volgende koninklijke beslui ten op verzoek eervol ontslagen als 2e klerk bi. bet departement van landbouw J. D Prior en als zoodanig benoemd mej. C. Brouwer, te Teteringen; bepaald dat eervol zal worden vermeld C. van Zadelhoff, onder-luitenant der infan terie van het Indische legor, ter zake van zijn gedrag op Tapanoeli bevorderd tot hoofdcommies der posterijen J. C. Bondam, jhr H. Gtaswinckol. G. Beins, jhr. V. V. van Cammiugha en A. van Galen, allen commies le klasse; tot commies der posterijen le klasse H. Kanning, D. Ra- mondt, M. Ramend:K. A. Heijblom, C. Kluit, A. Busschor, allen thans idem 2o kl- tot commies der pesterij on en telegrafie 2e kl. M. Muys, J. Tieks Koening, J. Husen, J. Langeraap, J. Kater, C. v. d. Briel, J. Vierhout, J van Schagen, allen thans idem 3e klasse; tot commies der posterijen en te legrafie 3e klasse J. Schwan, J Fijn van Draat, J Bosch, S. Tiemersma, J. Israël, P Polak, J Swaan en J. Knape. allen thans idem 4e klasse. Hulde aan H M. de Ko- nijJgia. Het door de Friesche vrouwen aan H. M. de Koningin aan te bieden album (tabyboek) in zilveren étui, bestemd voor de aantoekeningen van de Koninklijke Moe dei met betrekking tot haar kind, z&l lang zijn 26, breed 20 en boog 4 cM. De boven zijde van het étui zal met drijfwerk worden vere'erd. Bovenaan zal het Friesche wapen met zijn ornamentversierselen worden aangebracht. Onder dit wapen, ongeveer in het midden van het vlak, komt een medaillon, omgeven dcor takken met oranjeappels en de wapens der elf Friesche steden. In het medaillon wordt een zinnebeeldige voorstelling van het Moederscbap gegeven. De zon komt op en overstraal: een Friesch landschap. Aan den horizont toekennen zich een kerktoren en een watermolen af. Op den voorgrond staan schaapjes in de weide en is een vrouwen figuur met kindje op den arm uitgebeeld. Onder den rand van stedenwapens hangt een doek uit, waarop voorkomt de Friesche inscriptie Oranjeteam en Heitelan De wrald yn 't roun nin sibber ban. Ter zijde van dit doek schieten, ook bui ten het medaillon, de zonnestralen, die het geheele landschap in een lichtgloed zetten, naar rechts en link6 uit. Beneden en ter zijden is het geheel omringd door een dub bele rij van wapenschilden van alle Friesche gemeenten, terwijl zich aan de bovenzijde eer. lint slingert, waarop men leest: ,,An- tiqua Virtute et Fide". Het drijfwerk zal geheel in rustigen toon worden gehouden. Hulde aan H. M. de Ko ningin. Het huldeblijk wan de officieren van het Indische leger, aan te bieden na de geboorte van een troonopvolger, is naar de Deli Courant meldt gereed en bestaat uit een gouden kopje en bord op beiden is gegraveerd een Indisch landschap. De blijde gebeurtenis. Men meldt uit 's Gravenhage: Gister zijn in de Maliebaan opgesteld de stukken geschut, bestemd tot het lossen der minuutschoten ter aankondiging van de ver vulling der blijde verwachting. De stukken, een drietal snelvuurkanonnen met oen munitiewagen, zijn geplaatst aan den ingang van de Maliebaan bij de Boschbrug, met de monden gekeerd naar het achterge deelte van de Maliebaan. Een schildwacht der veld-artillerie be waakt het geschut. Naar men meldt, is afgezien van het voornemen om bij de a.s. heugelijke ge beurtenis ook op het Loo vreugdeschoten te lossen. Zulks zal alleen in de garnizoens plaatsen geschieden. Te Gouda is besloten tot een omme gang door de stad van het Stedelijke Mu ziekkorps, waarbij een paar honderd jon gens oen kleppermarsch zullen uitvoeren. Voorts zullen door de leerlingen der hoog ste klassen van de openbare lagere scholen toepasselijke liederen, waarschijnlijk vóór het Stadhuis, worden gezongen, terwijl alle kinderen, die aan deze feestelijkheden deel nemen in „Ons Genoegen" zullen worden onthaald, waarbij ook de traditionneele be schuiten met muisjes niet zullen ontbreken. Door de feestcommissie te Maastricht is besloten, de feestelijkheden, bestaande uit eeu optocht der schoolkinderen en een licht- stoet door bijna alle vereenigingen der stad, eerst te doen plaats hebben negen dagen na dat de heugelijke t.jdöng zal zijn ontvangen. In een vergadering der Veroeniging voor feestelij kheden on vreemdelingenver keer te Heerenveen is besloten tot het hou den van een avondfeest (concert, vuurwerk, fakkeloptocht) en zoo mogelijk tractatie van alle schoolkinderen. Het feest zal gehouden worden op den dag der gebeurtenis of den volgenden dag. Koninklijk bezoek. Van de gebouwen van de nieuwe gasfabriek aan den Trekvliet te 's Gravenhage wapperde giste- ron de driekleur ter eere van het bezoek, dat H. M. de Koningin-Moeder dezen mid dag aan deze inrichting bracht. De vorstelijke bezoekster werd bij aan komst ontvangen en naar de directiekamer geleid door den wethouder voor de gemeente bedrijven, den heer Jansen, en door den directeur der gemeentegasfabriek, den lieer Bakhuis. Door dochtertjes van den heer Bakhuis werden aan Hare Majesteit bloemen en een beschrijving van de fabriek aangeboden, ter wijl daarna in de directiekamer, nadat ver schillende hoofdambtenaren aan H. M. wa ren voorgesteld, door den directeur in korte trekken een overzicht werd gegeven van het bedrijf der fabriek. Vervolgens ving de rondwandeling over liet uitgestrekte fabrieksterrein aan. Aller eerst werd op dezen tocht aan de Vlietkade gadegeslagen het machinaal lossen van kolen uit het scheepsruimdaarna werd in oogen- schouw genomen het laden en trekken van retorten zoomede de cokesbewerkiug. Hierna leidde de wandeling naar den electrischen wagenkipper, welke in werking werd gesteld. Op haar tocht bezichtigde Hare Majesteit verder do badkamer en de waschinrichtingen voor het personeel. Bij den gashouder gekomen wachtte Ko ningin Emma een verrassing. Onder den gas houder n.l. was een eigenaardige versiering aangebracht. Op een cokesbed prijkte de letter E. van zwavelzure amoniak, omlau- werd en gekroond door bloedloog zout, ter wijl hoog in de lucht uit zoogenaamde zin gende booglampen de vorstin toeklonken de tonen van 't Wilhelmus en Wien Neerlandsch bloed, opgewekt door het bespelen van mu ziekinstrumenten vóór de micropboon in de centrale. Ten slotte werd nog een blik geworpen in de meterregulateurkamer, waarna de terug tocht werd aanvaard en H. M. het fabrieks terrein verliet. Op de rondwandeling was de Vorstin, die vergezeld was van gevolg, begeleid door de heeren Jansen en Bakhuis, met wie zij zich belangstellend onderhield omtrent verschil lende bijzonderheden van het bedrijf. Z K. H. de Prins ontving gisteren eenige burgerlijke en militaire autoriteiten in audiëntie Kamerverkiezingen. Naar uit Amsterdam wordt gemeld, heb ben de rechtscho partijen aldaar de rollen voorloopig als volgt verdeeld; In district 11 zal door de christelijke partijen candidaat worden gesteld de heer J. ter Haar Jr. (chr. hist.), lid van den gemeenteraad. In district I en V zullen de rechtsche partijen met een r.-kath. candidaat uitkomen. In district VI zal eveneens een chr.-hiat. candidaat worden gesteld, die echter niet zal zijn de candidaat der drie kies vereenigingen. In de districten III, VII en IX zal de coalitie-candidaat zijn een anti-revolutionair, in laatstgenoemd district echter niet de heer Oosterbaan, zoo-- als reeds door sommige bladen werd mede gedeeld. In district IV zullen de christe lijke partijen zich vermoedelijk onthouden. In district IX zal hoogst waarschijnlijk de heer H. Bijleveld worden gecandideerd, en in VIII, zooals wij reeds meldden, dr. Kuy- per. Hoewel dr. Kuyper de candidaat zal zijn ook van de R.-Kath. Kiesvereeniging en van den CTir. Hist. Kiezersbond, schijnt het toch aan twijfel onderhevig, of de ehrist.- •hist. kiezers op hem hun stem zullen uit brengen. De kansen van dr. Kuyper echter zijn in dit district, waar hij staat tegenover den heer Nolting, uiterst gering. De heer D. Schut (anti-rev.), lid van den gemeenteraad, die voor district VIII werd aangezocht, moet hebben verklaard geen candidatuur te zullen aanvaarden. Het Volk meldt, dat in dit district d" heer Bergmeijer door de S. D. A. P is gecandideerd. De Liberale en Algemeene Kiesvereeni- gingen te Meppel hebben met algemeene stenvmen als voorloopig candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer gesteld den heer mr. H. Smeenge. Bij beschikking van den minister van Marine zijn de navolgende plaatsingen, over plaatsingen, enz. gelast met 15 April 1909 luit. ter zee 2e kl. R. II. Wijmans op H. M. wachtschip te Amsterdam; luit. ter zee 2e kl. bij de Kon. Marine- Reserve H. J. M. Kuijmans op H. M. van Speijk met 27 April 1909 luit. ter zee der le kl. J. H. Commijs op H. M. wachtschip te Willemsoord; kapitein der mariniers A. H. Bakker bij de afdeeling van het korps te Willemsoord le luitenant der mariniers H. baron van Hemert tot Dingshof bij de afdeeling van het korps te Amsterdam. De aandacht wordt gevestigd op eene resolutie van den minister van Financiën van 18 Maar' jl.waarbij de volgende af wijkingen zijn toegelaten van het Koninklijk besluit van 30 November 1908 (Staatsblad No. 348) houdende bepalingen omtrent vrij dom van den accijns op het gedistilleerd. 1. Van de in artikel 10 van genoemd be sluit vervatte verbodsbepaling is tot weder- opzeggens ontheffing verleend voor de loka len en erven voor de uitoefening van hun beroep in gebruik bij apothekers en apo- theekhoudende geneeskundigen en veeart sen 2. Aan de sub 1 genoemde personen is vcor genees- of artsenijkundige doeleinden tot wederopzeggens 1 ontheffing verleend van de verbodsbepaling,- vervat in art.. 7, sub 2 en in art. 9 van voormeld besluit; een en ander onder voorwaarde a. dat geene gedistilleerde dranken of elixers bereid, ten verkoop bewaard of af- geleverworden, anders dan voor genees- ot artsenijkundige doeleinden; b. dat van de distilleerketeltjes, waar voor geene aangifte volgens art. 14 der wet van 20 Juli 1862 (Staatsblad No. 62, ver zameling no. 60 vafi 1863) behoeft te wor den gedaan, het aantal en de inhoudsruimte van elk keteltje, schriftelijk aan den ont vanger der accijnzen worden opgegeven c. dat aan de ambtenaren van het labora torium van het Departement van Financiën er de verdere door den Minister van Finan ciën aan te wijzen deskundigen toegang wor dt- verleend en worde toegestaan om de mon sters te nemen, die zij noodig achten d. dat voor de bewaring der monsters ge schikte flesschen of andere voorwerpen door den daarbij betrokken apotheker, genees kundige of veearts worden geleverd. Schoolartsen. Naar aanleiding van de bij de beraadslacingen in de Tweede Kamer der Staten-Generaal ->ver art. 56 van hoofdstuk V der Staatsbegrootmg voor 1909, door den heer Aalberse aanbevolen richting in zake bestrijding van de uberculose heeft de minister van binnen landsche zaken den commissarissen der Koningin verzocht, bij de gemeentebesturen te mformeeren en hem daarna mede te deelen, of er in de ge meente een o^ meer schoolartsen zijn of- wel dra zullen worden aangesteld en zoo ja, a. hoeveel schoolartsen zijn aangesteld en se dert wanneer b. of zij enke' voor de open bare scholen zijn aangesteld c. of zij zich uitsluitend aan hun taak als schoolartsen wij- deDd. hoe groot' hun bezoldiging is; e. welke hun bemoeiingen zijn en hoe die, ook in hun verhouding tot do onderwijzers zijn geregeld, alsmede welke in hef. algemeen de ervaringen zijn, die door en met het medisch schooltoezicht zijn opgedaan, in het bijzon der ook met betrekking tot de bestrijding der tuberculose. Artsennaarlndië. De Minis ter van Koloniën brengt ter kennis, dat voor gediplomeerde Nederlandsche artsen, die den leeftijd van dertig jaar niet of niet ver overschreden hebben, de gelegen heid bestaat om bij Hare Majesteit de Ko ningin in aanmerking te worden gebracht voor benoeming tot officier van gezondheid der 2de klasse bij het leger in Ned. Indië, onder genot van eene gratificatie voor eer ste uitrusting van f 5000, en onder de ver plichting, dat zij den Staat gedurende een tijdvak van 8 jaren in die betrekking zullen dienen, terwijl zij, na eventueel ontslag uit den militairen dienst, bij vestiging in Ned. Indië, nog gedurende vier jaren als reserve officier van gezondheid ter beschikking moeten blijven van de Regeeriag aldaar. Stct. Veldwachters. Door den mi nister van binncnlandsche zaken is aan de commissarissen der Koningin een schrijven gezonden, inhoudende het verzoek hem te molden óf cn, zoo ja, in welke gemeente hunner provincie de bezoldiging van de veldwachters, met inbegrip van do bijkom stige voordeelen aan hun ambt verbondon, onvoldeonde is en welke maatregelen hun nerzijds of door Ged. Staten tegen toeken ning van een te geringe bezoldiging zijn. of zouden kunnen worden genomen. De minister van waterstaat heeft af wijzend beschikt op het adres van den Ne- derlandschen Post- en Telegraafbond, hou dende verzoek, voor de anciënniteit van klerken bij den post- en telegraafdienst te doen mede rekenen a. den geheelen dienst tijd als geagreerd klerk; b. voor hen, die als adspirant-klork in dienst traden, den tijd gedurende welken zij als zoodanig werkzaam waren na aftrek van de regle mentaire eerste 6 maandenc. voor hen die als tijdelijk klerk in dienst traden, den tijd als zoodanig doorgebracht van den da tum af, waarop zij tot den zelfstandigen toesteldienst werden toegelaten. Dr. Cuypers. Bij gelegenheid van het jubileum-Schinkel (den bouwmeester van den klassieken Griekschen schouwburg te Berlij'u) is door den Architecten-Verein te Berlijn in zijn feest vergadering van 13 Maart 1.1. het eere-lidmaat schap der ver- eeniging uitgereikt aan Dr. P. J. H. Cuy pers, te Roermond, Daumet, te Parijs, en Belcher, te Londen. De waarde van deze onderscheiding komt te meer uit, als er bij vermeld wordt, dat deze in c geheel slechts aan drie buitenland- sche architecten werd toegekend. Wat dr. Cuypers betreft, dankt deze de gemelde onderscheiding vooral aan zijn op treden als lid van het „Comité permanent des Congres Internationaux des Architectes". De tekst van het eere-diploma luidt aldus ARCHITECTENVERE1N ZU BERLIN. Herrn Peter Josef Hubert Cuypers, Architekt in Amsterdam, Ehren-doktor der Hoehschulen zu Utrecht und Delft, Den Erbauer des Reichs Museums in Am sterdam, Den bewahrten Altmeister Kirchlieher und Profaner Baukunst, Ernennen wir in Anerkennung seiner Hohen Verdienste, Sowohl urn die Fortschritte der Architektur, Als um das Zusammenhalten der Architek- ten aller Lander, zum Ehrenmitglied. Berlin, am Schinkelfoste, den 13 Marz 1909. Der Vorstand Stübben, Biirckener Boost, C. Jutss, Habicht T. Körte, Meier, Nol-da, Ronnebeck Saron. (De Tijd.) Frederik van Eeden. Dr Frederik van Eeden vertoeft, gelijk inen weet, op 't oogenblik voor de tweede maal in Amerika en houdt er lezingen. Een ons toegezonden circulaire van het Civic Forum Lecture Bureau te New-York prijst hem, onder aanhaling van een aantal persbeoor- deelingen, als poët, dramatist, phyeisian, sonologist, lecturer. De onderwerpen zijner lezingen zijn: „genezing loor suggestie", „een gelukkige menschhedd", „godsdienst en zaken", „de zending van den dichter", en „Nederlandsche lectuur". Een krantenknipsel geeft relaas van de onzen landgenoot aangeboden lunch ten huize van Mrs, Helen W. Smitt. Men had do tafel en de kamer zooveel mogelijk „Hol- landsch" opgetuigd: windmolen, kanaal, huis met een ooievaar, schepen, vlaggen, goudsche pijpen, klompen. (Hhld.) Kievitseieren. Gisteren wa ren te Leeuwarden aangevoerd circa 100 stuks kievitseieren. De inkoopsprijzen be wogen zioh tusschen 65 en 80 cent. Jhr. van Haersma de W i t h. f Te Buitenpost is op „Haersma State" overleden jhr. V. A. H. van Haersma de With, oud-burgemeester der gemeente Achtkarspelen. De overledene bereikte den ouderdom van 78 jaar. De Internationale en de 8. D. P. Naar het Hbld. verneemt moet het Bureau van de Internationale te Brussel hebben besloten, aan het e. v. Internationaal Congres voor te stellen, de 8. D. P. niet toe te laten, naar aanleiding van de weinig tegemoetkomende houding door haar aange nomen tegenover de bemiddelingspogingen van het bureau. De post zege s. Aan een der Amsterdamsche hulpkantoren heeft een post beambte opgeschreven, onder welke bena mingen het publiek alzoo frankeerzegels kwam koopen. Hij bevond, dat men daarvoor niet minder dan veertien namen bezigde, te weten Postzegel, een postkaartje, een plakdinkie, een koninginnekipje, een frankeerpampier- tje, een brieffie, een hebbedinksie, een lik- prentje, een stuiverskopje, een plakportretje, een kleefkoppie, een briefplakkertje, een frankodinkie, een Och-je-weet-wel. (Hdbl.) H etposten. Men herinnert zich, dat e-n paar weken geleden voor het le kantongerecht te Amsterdam de zaak werd behandeld tegen twee diamantbewerkers we gens het hinderlijk volgen van den diamant- klover M. Bonnist; maar dat toen, wegens gemis aan feitelijke omschrijving, de dag vaarding werd nietig verklaard. De ambtenaar van het O. M. mr. De Vries Feijens ging tegen deze uitspraak in appèl, maar daar van hooger hand-een spoe dige beslissing wenschelijk werd geacht, werd dit appèl ingetrokken en bij een nader oir.schrijvende dagvaarding de zaak opnieuw aanhangig gemaakt. Woensdag waren bekl. verschenen. Het hinderlijke was nu aldus geformuleerd, dat zij op 30 Januari j.l. te zamen en in ver een iging genoemden heer bij de Oosterbur- gergracht hadden gevolgd, stilstaand wan neer hij stilstond en voortgaande wanneer hij voortliep en nadat deze hen uitgenoo- digd had hem met rust te laten, hem hin derlijk zijn blijven volgen. Behalve de heer B. wtaren gedagvaard Van Praag, bestuurslid van den A. N. D. li en een politieagent. Bekl. B. deelde mede, dat hem voor het posten f 3.daags werd -betaald. De andere bekl., M. genaamd, verklaarde niet te weten dat de A. N. D. B. aan B. een opdracht had gegeven als aan hem. Het volgen geschiedde, volgens hem, zelf standig en wel in den regel op 30 M. af stand. Maar bekl. bekende ook na de waar schuwing van den heer B. hem te hebben gevolgd. De kantonrechter wees bekl. op het min der fraaie, iemand .meer dan anderhalf jaar te posten, zoodat zijn zenuwgestel er gewel dig onder geleden heeft De heer B. verklaarde, dat hij nog steeds gepost wordt. Op een vraag van den ver dediger, mr. van Anrooy, naar de reden van het posten, noemde get. het leerlingen- kweeken tegen den wil van den A. N. D. B. De politie-agent verklaarde, dat bekl. zich niet aan feitelijkheden hadden schuldig geiraakt en kon niet verklaren dat zij én vereeniging hadden gehandeld. Getuige Van Praag bekende, den posters de opdracht te hebben gegeven. Waarop de kantonrechter hem toevoegde: „Ik zou u liever hier als beklaagde hebben gezien dan de anderen, die slechts werktuigen zijn 1" Get-, zette uiteen waarom de heer B. ge post werd. Het besluit om niet meer leer lingen aan te nemen dan door den Bond vas vastgesteld, strekte zich ook uit over de niet-geórganiseerden. „Heeft u wel eens gedacht over de zede lijke waarde van het posten?" vroeg de kan tonrechter „Elk middel dat binnen het raam van de wet geoorloofd is, mogen we gebruiken 1 antwoordde getuige. De ambtenaar van het O. M. was van oor deel dat bekl. wel in vereeniging hadden gehandeld en gelet op een arrest van den Hoogen Raad» van 3 Februari 1904, zicb schuldig hadden gemaakt aan hinderlijk vol- geti. Eisch tegen ieder 3 dagen hechtenis. De verdediger, mr. van Anrooy, ontkende dat bekl., al kennen zij elkaar, vereenigd waren opgetreden, zooals de wet dit be doelt. En een volgen op 15 a 20 M. afstand kan niet worden genoemd een hinderlijk vol gen. Als zoodanig is te verstaan, dat men iemand op den voet volgt, om hem heen zwermt, grimassen maakt dat is objectief hinderlijk. Maar dit Ls hier niet geschied. Daarom concludeerde pl. tot vrijspraak. Uitspraak 7 April. V a 1 s c h e m u n t. De Amsterdam sche rechtbank veroordeelde den 25-jarigeu loodgieter J. G. le Gué, wegens het valsche- lijk namaken van een aantal guldens, in na bootsing van echtte Nederlandsche muntspe ciën en wegens de uitgifte .daarvan, tot 2 jaar gevangenisstraf, overeenkomstig den eisch van het O. M. Een gevaarlijk postpak k e t. Door de rechtbank te Rotterdam is rechtsingang verleend met bevel tot gevan genhouding tegen den 19-jarigen v. d. H. uit Roon, die voor eenige dagen een post pakket met geladen revolver zond aan een juffrouw te Roon. De vader van v. d. H. Is voorloopig uit do hechtenis ontslagen. Z e d e n m i s d r ij f. De rechtbank te Middelburg deed uitspraak in de zaak te gen J. Oh., 45 jaar, onderwijzer te Koude- kerke, thans gedetineerd te Middelburg, be klaagd van het plegen van ontucht met aan zijn zorg en opleiding toevertrouwde min derjarigen. Hij werd veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis, met ontzegging van het recht voor den tijd van 6 jaar om het ambt van onder wijzer te bekleeden. Het O. M. had 6 maanden gevangenis straf geëischt met aftrek van het voorarrte&t. Een oneerlijke postcom- m i e s. De rechtbank te Assen veroordeelde overeenkomstig den eisch J. C. N., ge schorst commies-titulair der posterijen en telegrafie aldaar, wegens verduistering van 600 tot 1 jaar en 3 maanden gevangenis straf met aftrek der voorloopige hechtenis. Baldadigheid gestraft. De rechtbank te Beerenveen veroordeelde acht jongelieden te Wanneperveen, die in den nacht van 4 Januari bij verschillende ingezetenen de glazen stuk sloegen, hekken vernielden en andere baldadigheden pleeg den zij waren aan het zoogenaamde Nieuwjaar wenschen van 6 tot 9 maan den gevangenisstraf. Tegen hen was van 15 tot 18 maanden geëischt. Een vernuftig raadslid. In een onzer plattelandsgemeenten deed zich het volgende komieke gevalletje voor: De raad had de verordening, regelende de jaarwedden der onderwijzers herzien en aan Gedep. Staten ter goedkeuring op gezonden. De verordening kwam echter terug met eene nota van aanmerkingen, wegens pn- voldoende bezoldiging. In verband daar mede, werd de verordening gewijzigd, doch daar niet voldoende aan de wenschen van Ged. Staten was tegemoet gekomen, wei gerde dit College nogmaals de verordening goed te keuren. De voorzitter stelde toen den Raadsle den voor bij de Kroon in beroep te gaan, welk voorstel in stemming werd gebrac'ht. Toen bij de hoofdelijke oproeping de naam van het raadslid „De Kroon" werd afge lezen, antwoordde deze „Hoor .eens, .heeren, jelui kunt mij zoo veel opdragen als ge verkiest, maar ik stem niet mee, ik blijf er buiten, hoor!" Tableau („Msb") B ij g e 1 o o f. Dat het bijgeloof nog niet de wereld uit is kan het volgende ver haaltje dienen, dat onlangs te Doornenburg is voorgevallen .Voor een vrouw moest ge neeskundige hulp worden ingeroepen. Het was nacht toon de boodschapper zich op weg begaf, doch alvorens te vertrekken, kwam schielijk een vrouw toegeloopen en

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2