BINNENLAND. 4 April. Het Fremdonblatt schrijft, dat het buiten twijfel is, dat de mogend heden hunne toestemming zullen zenden, wanneer zij antwoorden op de vraag, die het kabinet te Weenen tot hen richtte over de opheffing van sommigo artikelen van het Berlijnsche verdrag. De stap van Rusland betreffende de rege ling van de Montenegrijnsch» kwestie is ver- zekord van een sympathiek nthaal bij ons. P a r ij s, 4 April. Minister Pichon antwoordde gunstig op de vraag van den Oostenrijkschen zaakgelastigde of Frankrijk zou toestemmen in de afschaffing van art. 25 van het Berlijnsche verdrag betreffende Bosnië en Herzegowina. Over de aan Servië te verleenen econo mische concessiën bericht de Neue Freie Presse, dat daarover tot dusver niet is on derhandeld, omdat eerst moest worden afge wacht, dat de politieke verhouding geheel werd opgehelderd. Er zijn ook nog geene voorstellen in die richting gedaan. Onder de verschillende denkbeelden, die zijn opgeko men, schijnt het plan van den aanleg van cene spoorwegverbinding van Servië met oene Dalmatische haven de meeste kans te hebben ernstig in overweging te worden ge nomen. Volgens een bericht van de Frankf. Ztg. uit Weenen is het bij de onderhandelingen op handelspolitiek gebied met Servië een groot bezwaar, dat Servië het juiste oogen- blik heeft laten voorbijgaan en Oostenrij k- Hongarije genoodzaakt was het geheele con tingent van zijn vee- en vleeschinvoer aan 'het bevriende Ru menie toe te staan, zoodat voor de Serven niet veel meer overbleef. Men wil nu, behalve andere concessiën den Serven, de doorvoer van vleesch gemakkelijk maken. De Servische regeering wacht af tot dat de openbare meening in het land meer tot rust is gekomen, en zich zal tevreden stellen met kleinere concessiën. Petersburg, 3 April. Het Tele graaf agentschap verneemt, dat aan de ver tegenwoordigers van Rusland in het bui tonland gisteren is opgedragen zich tot de regeeringen van de mogendheden, die liet verdrag van Berlijn hebben onderteekend, te wenden met do officieele verklaring, dat de Russische regeering, nu zij heeft toe gestemd in <le opheffing van art. 25 Van het Berlijnsche verdrag, langs den weg van eene wisseling van nota's, den tijd ge komen acht en het als billijk beschouwt thans langs denzelfden weg tot de ophef fing te komen van de bepalingen van art. 29 van het Berlijnsche verdrag, die 'de sou- vereiniteitsrechten van Montenegro beper ken. Zij stelt daarom de mogendheden voor, schriftelijk hunne uitdrukkelijke toestem ming to geven tot de opheffing van de ge noemde bepalingen. Griekenland. Athene, 3 April Theotokis heeft zijne aanvrage om ontslag ingetrokken. De Kamer is tegen Maandag bijeengeroepen. Zuid-Afrika. Pretoria, 3 April. De wetgeven de vergadering heeft de ontworpen grond wet voor oen vereenigd Zuid-Afrika, onge wijzigd aangenomen. Allerlei. vMevrouw Steinheil is nu definitief verwezen naar de kamer van inbeschuldi gingstelling. D. w. z. er zullen nog eenige formaliteiten plaats hebben en dan komt de weduwe voor de jury. Mevrouw Steinheil heeft laten doorsche meren, dat zij in de openbare zitting met onthullingen voor den dag zal komen, waar door tal van hooggeplaatste en zeer geach te personen in het verderf gestort zullen worden. Ze heeft gedurende de instructie alleen over den moord gesproken, en gezwe gen over wat zij wist omtrent gezaghebben de politieke personen uit den tijd van pre sident Faure. Maar nu zal ze gaan vertel len zij heeft veel vrienden gehad in de hooge politieke wereld en ze heeft meer vernomen dan menigeen lief is dat bekend zal worden, zegt ze. vMen herinnert zich de vreeselijko dood van de tooneel speels ter, mile. Pascaline, die in brand geraakte terwijl de coiffeur haar met eene oplossing van ether het hoofd wiesch. De coiffeur, de heer Gilles, wiens brandwonden hersteld zijn, verscheen Vrij dag voor de rechtbank. Men verwijt hem de onvoorzichtigheid te hebben begaan der gelijke gevaarlijke w&ssching te hebben ver richt dicht bij hei brandende fornuis in de keuken. De heer Gillis beweert dat het op verlan gen van het slachtoffer is, dat de keuken tot toiletkamer gebruikt werd. De getuigen, namelijk de zuster van mile. Pascaline, be weren het tegendeel. Binnen drie weken zal men pleiten. vTwee jeugdige inbrekers, een acht tienjarige arbeider en zijn nog een jaar jon gere vriend stonden Donderdag te Berlijn terecht. Sedert ongeveer twee jaren waren de beklaagden verslindende lezers van ze kere twin tig-pfennigboek jes waarin aller lei bloederige geschiedenissen werden ver haald. Deze lectuur oefende ook op hen een verderfelijke» invloed uit, en zoo vatten zij het plan op, den 19. Februari een juwe lierswinkel te be^üelen. Een bewaker over weldigden zij en hierna roofden zij den win kel leeg, doch werden beiden gevat. De eisch tegen hen luidt een jaar gevangenis straf. vVoor de eerste maal sedert hel uit breken van de cholera te Petersburg is er Vrijdag geen enkel geval aangegeven. Het aantal sterfgevallen aan de Mekte is tot nu too 4002 geweest. Budapest, 3 April. Te Vesprim is hedennacht een brand uitgebroken. De gebouwen van het seminarie, een aantal hui zen in de buurt, een kerk, 20 groote gebou- won en een groot aantal andere huizen wer den verwoest. Te Satoralja Ujhelv is eveneens een brand uitgebroken Het station en tien pakhuizen staan in vlammen. De schade is reusachtig. De Staatscourant van Zondag 4 en Maandag 5 April bevat o m. de volgende Kon. besluiten benoemd tot inspecteur der registratie en domeinen der 3e klasse te Heerenveen J. II. A. Evers, thans te Culemborg benoemd tot raadsheer in het gerechtshof te 's Gravenhage jhr. mr. J. L. W. C. von Weiier, thans rechter in de rechtbank te Rotterdam benoemd tot notaris te Amsterdam F. H. van den Helm en G. Kramer, beiden can- didaat-notaris aldaar tot notaris te Stads kanaal, gemeente Wildervank, 11. Buining, candidaat te Groningen; benoemd tot officier van justitie bij de rechtbank te Utrecht jhr. mr. A. Calkoen, thans officier van justitie bij de rechtbank te Groningen benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Ommen mr. D. J. W. Muller Massif, werkzaam op de griffie van het kantonge recht ie Arnhem, wonende te Groesbeek benoemd voor het tijdvak van 1 Mei 1909 tot ultimo April 1910 tot leeraar aan de llijkslandbouwschool te Wageningen L. Brocx aldaar op verzoek eervol ontslagen mr. J. De king Dura als rechter in de rechtbank te Amsterdam benoemd en aangesteld tot tijdelijk offi cier van gezondheid 2e klasse bij het West- ïr.disohe leger de arts II. Hubenet. benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Elburg P. J. A. Adriani, surnumerair der registratie en domeinen en commies ter directie der registratie en domeinen te Mid delburg te Harderwijk A. Land, surnumerair der registratie en domeinen en commies ter di rectie der registratie en domeinen te Maas tricht te Boxmeer mr. J. Pleyte, surnumerair der registratie en domeinen en commies ter directie der registratie en domeinen te Leeu warden benoemd tot kantonreoh ter-plaatsvervanger in het kanton Delft, met ingang van 15 April 1909, mr. H. H. 11. Roelofs Heyrmans, bibliothecaris aan de Technische Hoogesohool te Delft benoemd tot gedelegeerde der NederJandsche Regeering, buiten bezwaar van 's Rijks schatkist, bij het in April 1009 te Parijs te houden inter nationaal congres voor onderwijs in levende ta len, dir. J. J. Salveixlia de Grave, hoogleeraai aan de Rijksuniversiteit te Groningen: benoemd met ingang van 5 Mei 1909 tot burgemeester der gemeenten de Werken en Sleeuwijk A van 't Sant; met ingang van 1 Mei 1909 tot burge meester der gemeente Barsingerhorn J. Spaans Dzn. met ingang van 13 Mei 1909 tot burge meester der gemeente Broek op Langendijk A. Slot, secretaris -dier gemeente; met ingang van 2 Mei 1909 tot burgemees ter der gemeente Oostellingwerf IJ. W. Feikema met ingang van 15 Mei 1909 tot burge meester der gemeente Ambt- en Stad Vol- lenhove A. baron Sloet van Oldrustenborgh,- secretaris dier gemeente met ingang van 1 Mei 1909 tot burge meester der gemeente Ryckholt W. H. Schrijnenmaekeis, secretaris dier gemeente met ingang van 14 Mei 1909 tot burge meester der gemeente Bingelrade H. Mer- tens, secretaris dier gemeente. benoemd bij het reserve-personeel der land macht, niet bestemming voor den dienst bij de landweer lo. bij de infanterie der land'weer, tot reserve tweede-luitenant ïu het lilde landweerdistrict, de reserve-ser geant-majoor ,J. Dijksma, van het 9de regiment infanterie in hot IVde land.\veerdistrict, de reserve-ser geant A. 11. Boingertma», van het 4<le regiment infanterie in hot Xde landweerdiistriot, de reserve-ser geant-majoor F. J. van Duninewold, van het 11de regiment infanterie; in het XLVIlste landweerd'istriet, de reserve- adjudant-onderofficier U A. Speerstra, van het 3de regiment infanterie, en de reserve-sergeant majoor C. Sehuttevaer, van het 6de regiment in fanterie in het XLVIlIste landweerdietriot-, de reserve sergeant-majoor A. Duvmhouwer, van het 6do regi men t inlan teric 2o. bij de artillerie der landweer, tot roserve- tweede-1 iri tenant in het Xde landweerdiistriot, de reserve-ser geant-majoor H. F. C. Wit zei. van het lstc re giment vesting-artillerie in hot XVIIdo landweerdiistriot, de reserve- sergeamt-majoor W. Dedort, van het 4de regi ment vest i ng-a r tiller ie in liet XXX VI1st© landweerdistrict, de reservo- sergeamt J. J. C'lerkx, van de artillerie deT land weer in het XLVste landweerdistrict 3o. bij het personeel der militaire adiministra- tie van de landweer, tot resorve-tweedediuitonant- k wa r tier meester in het XYdo landweerdistrict', de gep-aaporteer- de sergeant J. A. Eivtingh, laatstelijk van de oonijjagivi© adm i mistra tietroepen in het XLIIIste landweeixlistnict, de gepaspor- t eerde sergeant-schrijver W. Sohoutsen, laatste lijk van het 2d© regiment infanterie. Hulde aan H. M. de K o- n i n g i n, Men schrijft uit 's Gravenhage: Zaterdagmiddag werd aan H. M. de Ko ningin aangeboden het geschenk van de in woners van 's Gravenhage en de overige gemeenten van Zuid-Holland (behalve Rot terdam). Het geschenk bestaat uit een kamerwieg en ongeveer 17,000 voor een later be kend te maken liefdadig doel. Het onderstuk van de wieg werd ontwor pen en vervaardigd door de firma II P. Mutters en Zn. 'te 's Gravenhage, in den stijl van den aanvang van liet tijdperk Louis XVI De lange zijwanden zijn van geheel a jour bewerkt regelwerk, versierd met verguld bronzen basreliëf motieven, voorstellende spelende kinderen. De korte, opstaande voor- en achterwand is versierd met de koninklijke kroon, en de voorzijde met kinderfiguren. Het geheele onderstuk is w:t gelakt en rijk versierd met beeld houwwerk en met poedergoud vergulde or namenten. In dit voetstuk staat de wieg, geheel met kant overdekt. De onzichtbaar geworden mandonwieg is vervaardigd door de Kon. Nederl. Mandenfabriek van W. F. van Vliet te 's Gravenhage. De kant van de wieg is vervaardigd aan de Nederlandsche Kant werkschool te 's Gravenhage. Het ontwerp is door de directrice mevrouw L. W. van dei MeulenNullen en mej. Mouton, tee- kenleerares aan de Kantwerkschool, in Lou's XVI stijl gemaakt, geïnspireerd dooi' een oude Argentonkant, die het eigendom i.s van den voorzitter der Ned. Kantwerk school jhr. E. van Loon. De kanten voor de wieg ..Duchesse" en applicationkant be staan uit een sprei, twee gordijntjes, groote strook rondom de wieg, een kleine strook binnen in de wieg. Zes strooken rondom de kap. Overal vindt men de motieven van Oranje-appeltjes, bloesempjes en blaadjes terug. In het geheel zijn aan deze kant ongeveer 12000 uren gearbeid door 29 werk sters en 5 leeraressen, Voor dit kantwerk is aan directe arbeidsloonen de aanzienlijke som van ruim 1900 uitbetaald. Het wit satijnen dekentje, het lakentje en het sloopje zijn vervaardigd door „Tes- selschade". Beide laatste versierd met dicht borduursel in motieven genomen u-it de kant. De matrasjes en het kussentje zijn vervaardigd door de firma N. Baltus te 's Gravenhage. De wieg is opgemaakt door „Arbeid Adelt". Het geheel is een kunststuk, dat eei'e dcet aan de hedendaagsche Nederlandsche kunstnijverheid. Met name geldt dat van de Kantwerkschool, die na zesjarig bestaan, voor t eerst een groot en prachtig werk als dit heeft kunnen toonen. Algemeen was het oordeel, dat het ontwerp en de uitvoering bijzonder fraai geslaagd moöh/t heeten. Het geschenk aan H. M. de Koningin was vergezeld van een begeleidend schrij ven in een portefeuille van wit-moré zijde, waarop een geborduurde W. met Konings kroon. Ook deze portefeuille is vervaardigd door Tesselsohade. Het begeleidend schrijven was ondertee- kend door de leden van het Uitvoerend Oomité mevrouw PafijnVeeren, eere voorzitster baronesse Sweerts de Landas WyborghSmith, voorzitster; gravin van Randwijckbaronesse v. Hogendorp, vice- voorzitsterbaronesse Schimmelpenninck van der Ove van HoevelakenLabouc-here mevrouw RöellDe Beaufortbaronesse BentinckGravin van Limburg Stirum; mevrouw HeemskerkDe Zaremba; me vrouw Hoeufft van VelsenDe Perez; mej. H. S. S. Kuvper, secretaresse; mej. E. Parijn, penningmeesteressemej. L. Jan sen en bevatte voorts de namen van de leden van het Haagsche Comité en van de voorzitsters, secretaressen en penningmees teressen van alle comité's uit de provincie Zuid-Holland. Twee dagen is de wieg tentoongesteld voor het publiek. Den eersten dag koste loos het aantal bezoekers is toen niet ge controleerd. Den tweeden dag tegen beta ling van 0.25 entree, was het aantal be zoekers 3463, zoodat 885,75 is ter hand geste'd aan de Algemeene Armenvergade- ring te 's Gravenhage. 'Hulde aan H. M. de Ko ningin. H. M. de Koningin heeft aan mevrouw Patijn, eere-voorzitster van het uitvoerend comité voor de aanbieding aan H. M. van een geschenk van de inwoners van 's Gravenhage en de overige gemeenten van Zuid-Holland (behalve Rotterdam), de volgende dankbetuiging doen toekomen „Aan mevrouw Patijn, Korte Voorhout, Den Haag. „Ik verzoek u, Mijn warmen dank te willen overbrengen aan het dames-comité en alle gevers in de gemeente 's Gravenhage er. de verdere provincie Zuid-Holland, voor de- prachtige wieg, welke Ik zooeven ont ving en welke Mijne bijzondere bewonde ring gaande maakt. „Ik ben zoowel den dames die zich met de uitvoering van dit schoone geschenk be lastten, als allen die daaraan gewerkt heb ben, ten zeerste erkentelijk voor alle zorg en allen arbeid, welke zij daaraan gegeven hebben. Ik waardeer boogelijk de gevoelens van liefde en aanhankelijkheid en de goede wensohen welke Mij door dit fraaie geschenk werden vertolkt. „(get.) Wilhelmina." Het comité te Middelburg voor het ge schenk aan H. M. de Koningin mocht nog gisteren het volgend telegram ontvangen „Voor de zooeven door mij ontvangen fraaien en sierlijk uitgerusten kinderwagen betuig ik het comité der Zeeuwsche vrouwen en alle geefsters mijn warmen dank. Ik ben diep getroffen door de gevoelens van ge negenheid en verknochtheid, welke mij op nieuw op zoo ondubbelzinnige wijze betoond worden. Ik heb met groote ingenomenheid kennis genomen van het voornemen een deel van het geschenk te besteden voor de ver zorging van kinderen, wier ouders of voog den uit de voogdij ontheven of ontzet zijn. Wilhelmina." De echtgenooten van de actief dienen de officieren van het Nederlandsche leger hebben 1892 bijeengebracht voor een ge schenk aan H. M. de Koningin aan te 'bieden, bestaande in een zilveren theeblad in étui. Ongeveer 1000 is beschikbaar gebleven voor kinderen van militairen, die bij deze gelegenheid worden geboren. Deze zullen een spaarbankboekje ontvangen, waarop een nader te bepalen bedrag zal worden gestort. De b 1 ij de gebeurtenis. Men meldt uit 's Gravenhage H. M. de Koningin heeft Vrijdag de door de vereenigde Kamers der Staten-Ge- neraal aangenomen wetsontwerpen betref fende het Regentschap en de Voogdij be krachtigd Het voornemen -bestaat om de ministerie- gebouwen in -den avond van of den dag na de blijde gebeurtenis te illumineeren. Ten aanzien van de tijdstippen van de vreugde schoten is het volgende -bepaald wanneer de gewichtige gebeurtenis bij den dag plaats 'heeft, dan zal het saluut gegeven worden in de uren tusschen den vroegen m-orgen en het vallen van de avond-duisternis, d. i. ongeveer een half uur na zonsondergang. Geschiedt de geboorte in den -nacht, dan zullen den daarop volgenden vroegen mor gen de kanonschoten gelost worden tus schen ongeveer 7 en 8 uur 's ochtends. Deze regeling zal ook voor de garnizoens plaatsen buiten de residentie gelden De b 1 ij d e gebeurtenis. Naar wij vernemen, heeft de minis ter van binnenlundsche zaken aan de com missarissen cler Koningin in de verschillen de provinciën bericht, dat-, wanneer de ver wachte heuglijke gebeurtenis mocht vallen op een Zondag of op Goeden Vrijdag, het niet de wensch van II. M. de Koningin is, dat op die dagen feestelijkheden zullen plaats hebben. Het ligt in de bedoeling van B. en W. van Rotterdam, een openbare feestviering te doen plaats hebben op den 14en dag na de bevalling, tenzij deze op een Zondag nvocht vallen. B. en W. zijn voornemens aan den Raad het krediet te vragen voor Illu minatie op -dien avond van het gebouw van de üelftschepoort, van de gevels van het Stadhuis (Hoogstraat- en Kaasmarktzijde), van de beide toegangen der Willemsbrug, terwijl ook aan de Oude Havenkade, nabij plan C illuminatie zal worden aangebracht. De Telegraaf schrijft: Dat de behoefte, om blijk te geven van vreugde, wanneer de blijde gebeurtenis wer kelijkheid is geworden, groot is, blijkt uit het feit, dat niet alleen versoheiden winke liers in de hoofdstad hunne oranje-étalages hebben klaar liggen, maar zelfs firma's, die paarden hebben, nu reeds den koetsiers oranje-cocardes -hebben meegegeven, om, op welk punt van de stad zij ook zijn, deze onmiddellijk te kunnen gebruiken, wauneer de kanonschoten vernomen worden. Ook de kapiteins van stoombooten in onze haven hébben alles in gereedheid liggen, om on middellijk te kunnen vlaggen. Naar wij ver nemen, zijn reeds door verscheiden particu lieren aan de bloemenmagazijnen order ge geven, alsdan bouquett-en met linten in na tionale kleuren te leveren, om die voor de ramen te kunnen plaatsen. Zaterdagmiddag te circa half een uur arriveerde te Amsterdam aan het Centraal station uit Den Haag Z. K. H. de Prins, vergezeld van zijn adjudant. Z. K. H. was in civiel, en r-eecl in een half geopenden landauwer langs Damrak, Dam, Mozes en Aaronstraat naar het Paleis. Aldaar bood hij aan zijn bi'oeder en zijne schoonzuster den groothertog- en hertogin van Mecklenburg een lunch aan de hooge gasten waren Vrij dag avond per stoomschip „de Prins-regent Luitpold" van de Nord- Deutscher Lloyd in de hoofdstad aangekomen en hadden op het schip dien nacht gelogeerd. Zij waren 's morgens een bezoek wezen brengen aan het Rijksmuseum en hadden voorts een rij toer door de stad gemaakt. De lunch wa-s door Couturier geleverd. Te kwart over 2 a half drie keerde de Prins weer naar Den Haag terug. Na het vertrek van den Prins verlieten de groothertog en hertogin te 3 uur het Paleis om een bezoek te bi-eng en aan „Artis", na welk bezoek naar het schip aan de IJkade werd gereden. De groothertog en -hertogin vertrokken Zaterdag middag. Hoogstwaarschijnlijk wordt het ge zantschap van Turkije te 's Gravenhage op geheven en h-et beheer van de Ottomaan se he legatie te 's Gravenhage opgedragen aan den Turkschon gezant te Brussel. De gewone audiëntie van den minister van Oorlog zal op Donderdag 8 April eerst komende niet plaats hebben. Salarissen van commie zen en directeuren. Uit zeer vertrouwbare bron dee'lt men aan de N. R. Ct. mede, dat het niet in het voorne men ligt van den minister van waterstaat om het door zijn voorganger ingediende wetsontwerp betreffend© de herziening der salarissen van commiezen en ddr-ecteuren bij de posterijen en telegrafie in te trek ken daarentegen is het niet waarschijnlijk dat het wetsontwerp nog in dit zittingsjaar zal behandeld kunnen worden in verband- met den korten tijd dien de Kamer na het Paaschrecès wegens de verkiezingen bijeen zal kome-n. Kamerverkiezingen. Naar men verneemt heeft dr. J. Th. de Visser te kennen gegeven zich niet op nieuw beschikbaar te zullen stellen voor het lidmaatschap der Tweede Kamer in verband met het besluit der Algemeene Synode, dat het Kamei'lidmaatschap niet vereenigbaar is met het predikambt. De centrale vrijzinnige kiesvereeniging in het district Goes heeft definiLef candi daat gesteld voor de Tweede Kamer den heer mr. H. Goeman Borgesius. In het district Hontenisse is door de liberalen candidaat gesteld jhr. De Muralt, te Zierikzee. In de vergadering der Centrale anti- re vol. kiesvereeniging Bvielle is bij accla matie definitief candidaat gesteld voor de Tweede Kamer in het district Brielle de heer M. Ch. Vegtel te 's Gravenhage, die na vroeger verzocht had niet in aanmerking te komen, thans verklaard heeft deze can- didatuur weder te aanvaarden. Het Hbl. verneemt, dat -dr. Gorter aan het bestuur der S. D. P. heeft mede gedeeld, dat hij onmogelijk wegens gebrek aan tijd een candidatuuv in Amsterdam III kan aanvaarden. De vrijzinnige kiesvereeniging te Kam pen heeft op het groottal van candidaten voor de Tweede Kamer geplaatst de hee- ren prof. Kraus, Nypels, N. J. Bosch te Heerde, mr. Ter Spill en den afgevaardigde voor Gouda jhr. Van Doorn. De Amsterdamsche raadsleden Ruys, Hen-drix en Posthumus Meyjes hebben een motie ingediend, om de behandeling der hangende voorstellen tot onbewoonbaarver klaring van 129 woningen aan te houden, totdat de regeering beschikt heeft op het ver zoek van B. en W. om steun van rijkswege tot aankoop der gronden van onbewoonbaar verklaarde perceelen. De as. gem enteraadsver kiezing te Amsterdam. Naar het Hbld. meldt-, wordt er in vrijzinnig-demo cratische kringen sterk over gedacht of bij de aanstaande periodieke verkiezingen voor den gomeenteraad den heer mr. E. M. Meijers candidaat te stellen in district VIII, tegenover mr. S. de Vries Czn., wethouder van onderwijs, die als raadslid aan de beurt van aftreding is. Albert Vogel. De declamator en tr.urspeler Vogel, die na zijn ontslag als officier uit den militah'en dienst bij de reserve overging, is thans voor eenige we ken onder de wapenen opgekomen bij zijn corps, het regiment grenadiers en jagers, ten einde vóór zijn kunstreis buitenslands te voldoen aan de alsnog op hem rustende verplichting. D e S, D. P. Tot leden van het par tijbestuur der S. D. P zijn bij referendum gekozen de heeren dr. W. van Ravestein te Rotterdam en G. Mannoury te Helmond. In het partijbestuur is thans nog één vacature, ontstaan door het bedanken van mr. M. M endels, waarin -ook bij refer en dum zal worden voorzien. De nieuwe S. D. P. hield gisteren te Den Haag in Tivoli een vier uur lange ver gadering, waarin de voorzitter der Haag sche afdeeling de uittreding uit de S. D. A. P. verdedigde en dr. Gorter het verschil uiteenzette tusschen revisionisten en Marxis ten, terwijl de beer Wijnkoop de politieke actie van de S. D. A. P. en hare leider, mr. Troelstra, aan scherpe critiek onder wierp. Laatstgenoemde verklaarde, dat de S. D. P. bij herstemming alleen zal steunen candidaten, die zich verklaren voor alge meen mannen- en vrouwenkiesrecht. Het Kamerlid Helsdingen, het Haagsche raads lid Hoejenbos en de heer Bleeker verdedig den het standpunt der S. D. A. P. en na men Troelstra's leiding in bescherming. - He ij e-h er denking. Te Nieu- we-Niedorp zal een Heye-herdenking plaats vinden op Paaschmaandag, 12 April a.s. te Schermerhorn, waarschijnlijk in de maand Juni, terwijl voor die te Winterswijk de datum nog niet is vastgesteld. De gemengde zangvei'eeniging „Jacob Kwast" te Wognum za.1 op haar program voor het komende seizoen een paar liederen van Heye opnemen. Bloem bollenvelden. Men meldt uit Hillegom aan de O. H. C. Op de blpembollenvelden heerscht thans groote bedrijvigheid; nog zijn alle bloemen niet afgedekt, terwijl ze toch zoo naar licht en koesterende zonnestralen hunkeren. De rietschelven, welke overal in de velden snel verrijzen, zijn het duidelijkste bewijs, dat de bloemisten zich haasten het dek af te ne men. De crocussen komen door het riet heen en staan t-p verschillende plaatsen in vollen bloei. De hyacinten, die wat vroegtijdig van hun winterpakje ontdaan werden, bekennen kleur. Een enkele Baron van Thuyl opende reeds haar kelken. Het is van eenige per ken op.een afstand duidelijk te zien, of ze weldra met lichte of donkere kleuren, hetzij rood, geel of blauw, de oogen der wandelaars zullen bekoren. Wanneer de velden het mooist zullen zijn is nog niet met zekerheid te zeggen en geheel van het weer afhankelijk. Voor Hillegom geldt ook als voor geheel Holland, met betrekking tot- het weer „April doet wat hij wil". Met mooie lente dagen is er met Paschen reeds heel wat te zien Het bestuur van de Arnhemsche tram stelde het gemeentebestuur voor, de stads- lijnen na afloop der concessie, op 4 Juni a. s., te blijven expl-oiteeren. Het- verzoek is echter afgewezen. Personeel Z. A. S. M. De ge liquideerde Ned. Zuid-Afrik. Spoorwegmaat schappij heeft aan haar gewezen personeel bericht, dat een afscheids- of herinnerings- uitkeering gedaan wordt van 180 aan c-lk der 2500 vroegere ambtenaren of beambten, onverschillig den rang en diensttijd door heu bij de maatschappij bekleed en doorge bracht. Tevens is een fonds gevormd en ter beschikking van de oud-directeuren gesteld, om daaruit te kunnen ondersteunen, die in Nederland wonende oud-Z.-A. S. M.-man nen en hunne weduwen,welke buiten eigen toedoen tijdelijk niet in staat zijn in hun levensonderhoud te voorzien. Een o n e- e r 1 ij k e brieven- gaarde r Zooals reeds gemeld, is de waarnemende brievengaarder V. te Halfweg, wegens onregelmatig beheer in zijn betrek king geschorscht. Hij is na verhoor door den rechter-commissaris te Haavlem ter beschik king van de justitie gesteld. De O. Haarl. Ct. verneemt, dat V. een tekort heeft van bijna f 1000. Zijn voorganger heeft zich ook aan malversatiën schuldig gemaakt, tenge volge waarvan hij in de kas een tekort had van een paar duizend gulden. Door naar heb buitenland te vluchten onttrok hij zich aan de justitie. Afpersing. De justitie te Hee renveen heeft de gevangenhouding gelast van J. v. D„ en zoon, te Oudehorne, ver dacht van afpersing en geweldadigheid, tegenover den veehouder A. Spinhuis, te- Lippenhuizen, die ziek te bed lag, met be vel tot instructie. Een botsing. Zaterdagvoormid dag kwam een vrachtwagen van Van Gend Loos op den Emm-asingel ie Eindhoven in botsing met de stoomtram dier Meierij. Op de plaats der botsing is juist een ge vaarlijke draai der rails, nog verhoogd door een schutting om een in aanbouw zijnd perceel. De wagen werd dwars door de schutting heen geworpen en wel met zulk eene kracht, dat wagen, schutting en een opzichterskeet totaal vernield werd-eai. De voerman Bosman uit Oirschot kwam onder de machine der tram en werd met veel moei te uit zijn gevaarlijken toestand bevrijd. Een geneesheer deed hem naar het gasthuis overbrengen. I)e man is inwending ge kneusd. Het paard bekwam geen letsel. Een gedeelte der goederen en pakketten, die op den wagen lagen, zijn uitteraai'd min of meer beschadigd. De 20-jarige boerenknecht D. Rien- s.tra, afkomstg uit Hommerts, in dienst bij den veehouder JKiestra te Follega (Fr.), geraakte in de Follegastervaart overboord. I)e brugwachter van de Krim-

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2