BINNENLAND. bouwen. Die nieuwe huizen zullen als villa's worden opgericht, dat is te /.eggen alle van elkander gescheiden en tus chen elk huis moet er eone ruimte zijn. zoo groot als de dubbele hoogte van het huis Aluds zou elk huis door een grooten tuin omringd zijn. waar, onder de Sioiliaansch? zon. spoedig citroen- en oranjeboömen zouden bloeien Messina zbu dan echter vier naai meer grond beslaan dan nu en uren ver zou men de da ken der villa's uit het groen der tuinen langs de zeo zion oprijzen. vTer bestudeering van de behuizing van werklieden en den uitleg van steden in Duitschland zijn Woensdagavond tachtig Engelschen. leden en ambtenaren van vel schillende openbare lichamen, uit Londen naar Keulen vertrokken. Zij zullen verschei den Duitsehe steden bezoeken behalve Keu len o.a. Dusseldorp, Frankfort en Wiesba den. vVan beden aan zal men in menige tabaks- en sigarenwinkel in Engeland een afkondiging zien prijken, waarbij wordt medegedeeld, dat aan kinderen beneden zes tien jaar geen tabak meer verkocht zal wor den. Vandaag namelijk treedt de wet op het rooken van jeugdige personen in wehklng. Trouwens, deze wet is slechts een onderdeel van een reeks maatregelen, waardoor de jeugd beschermd znoet worden tegen tal van gevaren, die haar bedreigen, vooral in de groote stad. vEr is alle kans op, dat binnenkort alle motorbussen en motorcabs, die te Lon den rijden, voorzien moeten zijn van een toestel, dat een bel aan hel luiden brengt zoodra de vastgestelde snelheid wordt over schreden. De politie heeft reeds proeven ge nomen met een toestel, uitgevonden door Sir A. Bruce, en het heeft goed voldaan. vIn den staat New-York is eene wet aangenomen, waarbij het voor chauffeurs strafbaar wordt gesteld, buiten voorkennis van hun meester met de auto te rijden. Is de auto van een particulier gestald bij een garagehouder, dan is ook deze strafrechte lijk aansprakelijk voor het misbruik maken van de hij hem gestalde auto's door lieden, die daartoe niet door den eigenaar zijn ge machtigd. Het is namelijk reeds sinds langen tijd gebleken, dat de meeste auto-ongevallen meF doodolijken afloop, die in den staat New-York voorkomen, te wijten zijn aan het roekeloos rijden van chauffeurs, die met vrienden een tochtje maken in de auto van mijnheer In New-York bestaat daarvoor al een bepaalde uitdrukking: „pleizierrijden" vEr schijnt wat meer licht te komen ii. de zaak van den moord op Petrosino, den hoofdman der I'aliaansche afdeeling van de geheime politie te New-York, die in Palermo op straat werd neergeschoten. De te Rome verschijnende Tribuna heeft een telegram uit Palermo ontvangen van den volgenden inhoud ..Naar wordt medegedeeld, is de politie te Palermo in het bezit gekomen van eene goede aanwijzing voor de opsporing van Petrosino's moordenaars. Er is verrdenking gerezen tegen twee ontslagen gevangenen, Carlo Constantino en Antonio Passanante, die plotseling uit Amerika naar Sicilië wa ren teruggekeerd en die blijkbaar goed in hun geld zaten „Constantino en Passanante waren den 16 Februari aangekomen. Bij het verhoor, waaraan eerstgenoemde onderworpen werd, is hij herhaaldelijk met zich zelf in tegen spraak gekomen. Ook kon hij geen bevre digende verklaring geven voor het feit, dat hij zijne knevels had laten afscheren en dat hij, vlak ua de vermoording van Petrosino, een telegram in geheimschrift naar New- York had gezonden." vDe Vos». Ztg. meldt, dat het gerecht s- I bof van het kanton Bern in Zwitserland, Aug. Richter, den schrijver vaai een paar godslasterlijke en zedeloozo boeken, wegens godslastering en aanslag op de goede zeden veroordeeld heeft tot twee maanden gevan genisstraf en 8 jaar verbanning uit het kan ton Bèrn. vUit Parijs wordt het overlijden ge meld van Boulaine, den bekenden financier, die in den laatsten tijd zooveel te doen had met de justitie. Men herinnert zich nog hoe hij, eenige jaren geleden, aangehouden zijn de, de agenten op een diner uitnoodigde en er aldus in slaagde te ontsnappen. Hij werd evenwel eeuige dagen later weer aangehou den vTe Freiberg, in 8aksen, is een fabri kant wegens oen griezelig bedrog tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hij had zich in zijn fabriek door een cirkelzaag twee vingers van de rechterband laten afsnijden en van drie verzekeringmaatschappijeu, bij wie hij zich tegen ongelukken verzekerd had, 104,000 mark ontvangen, 's Mans zaken stonden zwak. Zijn boekhouder, die hem bij het „onge val" geholpen had. kreeg anderhalf jaar ge vangenisstraf. vVolgens een bericht uit Toulon hob- ben onbekenden de machine van de onder- zeesche boot Circe trachten te vernielen door stukken ijzer in het gewichtigste raderwerk te werpen Men zegt. dat bij een duikoefe- ning de boot onvermijdelijk verloren ware gegaan en de bemanning van 25 koppen ver dronken. Drie matrozen van de onderzeesche boot Cigogne hebben geweigerd aan een duikoefe- ning deel te nemen, zeggende dat zij geen ■vertrouwen in den gezagvoerder hadden. Een week geleden is er met deze onderzeesche boot een ongeluk gebeurd. Rome, 9 April. Hedenochtend te 10 uur 20 had er een ontploffing plaa'.in een huis van den Borgo Pio op ongeveer 400 M. afstand van bet Vaticaan, Een plafond is naar boneden gestort en een gevel staat op invallen. De brandweer veneend© hulp. De ontploffing was te wijten aan dyna miet. dat gebruikt zou worden voor de vischvangst in de Tiber. Eenige personen zijn gewond, van wie tv.ee ernstig. vEr woeden tegenwoordig veel bosch- branden in Duitschland. In de laatste dagen woedde het vuur in het woud bij Bacharach, alsook in de bosschon van Binger, Werlerer en Trechtlingshausen Bij dezen laatsten brand is een man, die liet vuur poogde uit te duoven, erg verbrand. In het Winkeler- bosch beeft een brand 75 morgen hout ver nield. De brandweer had telkens veel moeite om het vuur meester te worden. Geschenk aan H. M de Koningin. Van de door het Noord- Hollandsche comité ingezamelde gelden voor het geschenk aan Hare Majesteit de Ko ningin. bedraagt liet overgeschotene dat zal worden bestemd voor de verpleging van behoeftige kinderen aan zee, de som van 7000 Men schrijft uit Almelo aan de Zw. Ct Het huldeblijk dat door het comité uit de gemeenten Wijk, Aalburg en Veen (land van Ileusdenj aan H. M. de Koningin zal worden aangeboden is gereed en bestaat uit een in zijde geborduurde écharpe, bestemd voor een draagjurk. Op deze écharpe, een hemelsblauw zijden lint, lang. 233 en breed 20 c.M., gemeten lusschcn de aan het ein den afhangende franje, geknoopt in zijde van dezelfde kleur als het lint, zijn gewerkt aan het eene einde de initialen v. O. N., waar onder saamgebonden oranjetakjes, 't geheel bekroon<l met <le koningskroon, aan het ein de <le initialen v. M., waaronder oranje takjes als voren, 't geheel gekroond met de hertogelijke kroon. De ruimte tusschen ge noemde kronen is regelmatig bezaaid met oranjetakjes van verschillende grootte, alles in witte zijde uitgevoerd, behalve het aan elk takje afhangend appeltje, hetwelk in oranjezijde is bewerkt. Het geheel is keurig afgewerkt en doet de dames Joh. Kolpa en Nelly Tempelaar te Almelo, die het hebben bewerkt, benevens eerstgenoemde die tevens de toekening daarvoor heeft vervaardigd, alle eer aan. De b 1 ij <1 e verwachti n g. Er zijn op de telegraafkantoren maatregelen ge nomen om de tijding der blijde gebeurtenis, wanneer deze mocht plaats vinden op een Zon- of feestdag of op een gewonen dag in den tijd, dat die kantoren gesloten zijn, toch zoo spoedig mogelijk overal in den lande te kunnen verbreiden. Nadat officieel bekend was geworden, dat te Brielle ter gelegenheid der blijde gebeur tenis geen saluutschoten zouden worden ge lost. wendden B. en W. dier gemeente zich telegrafisch tot den minister van oorlog om alsnog te verkrijgen dat dit wel zoude plaats hebben. Van den minister werd antwoord terug ontvangen, dat het niet kon. In de Donderdag gebonden gemeenteraadsvergade ring van Brielle maakte dit antwoord een punt van bespreking uit en werd besloten, daar het materiaal voor schieten te Brielle ruim voorhanden is, een telegram naar H. M. de Koningin te zenden, om te verzoeken Jat H. M. het daarheen moge leiden, dat te Brielle, de oude Geuzenveste, de vreug deschoten alsnog zullen gelost worden. Dt Londensche correspondent van de N. R. Ct. schrijft l)e damescommissie die zich te Londen gevormd heeft, om H. M de Koningin bij de heuglijke gebeurtenis een passend blijk van hulde aan te bieden, heeft een circu laire verzonden, waarin wordt medegedeeld, dat volgens den wensch der Koningin slechts een klein deel van het in te zamelen geld bestemd zal worden voor een persoonlijk ge schenk aan Hare Majesteit, waarvoor de commissie een japon van Iersche kant voor het Koninklijke Kind gekozen heeft. De hoofdsom wenscht de Koningin belegd te zien in Nederlandsche waarden, en de rente daarvan te doen besteden om landge- nooten in Engeland, volwassenen of kinde ren, de gelegenheid te geven, tot volkomen herstel van gezondheid, hetzij daar te lande of elders, de noodige verandering van lucht en omgeving te genieten. Dit fonds zal den naam dragen van „Ko ningin Wilhelminafonds", en waarschijn lijk onder het beheer worden gesteld van liet bestuur van het bekende „Koning Wil lem Fonds'' (14 South Street, Finsburv Pavement, E. C.), dat ook telkens dan de personen zal aanwijzen, die tot herstel van gezondheid zullen wordeu weggezonden. Het bedrag der ingekomen gelden en ver dere bijzonderheden zullen worden bekend gemaakt in de ..Stemmen uit de Ned. Ko lonie te Londen." De commissie bestaat uit de dames baro nesse Gericke van Herwijnen, pres., mevr. E. de Beaufort, mevr. H. v. d. Bergh, mevr. C. Blijdenstein. mevr. H. Baart de la Fail le, mej. M. E Maas, mevr A. M. Stoop, mevr. S. C. A. Cohen Stuart, mej. F. Sijmons en mevr. E. van der Goes, pen ningmeesteres. De heuglijke gebeurtenis in Nederland zal ook te Londen feestelijk worden gevierd. In de Hollandsche kerk (Austin Friars) zal een plechtige godsdienstoefening worden ge bonden, met een toepasselijke preek door ds. Baart de la Faille. Dan is er oen volks feest in de Queens Hall ontworpen, waar toe de bestuurderen der Nederlandsche ver eeniging en anderen het initiatief genomen hebben, doch dat in onderdeelen nog nader geregeld moet worden door verschillende commission, die zich gevormd hebben. Kamerverkiezingen. De Centrale Liberale kiesvereeniging in het district Ridderkerk vergaderde j.l. Wuonsdag te Krooswijk om een keuze te doen uit de voorloopige candidaten voor de Tweode Kamer. 13 afdeolingen waren ver tegenwoordigd en respectievelijk werden door de verschillende afdeel ingen uitge bracht 1140 stemmen op den heer W. H. v. Bilderbeek. notaris te Dordrecht, 992 op den heer P M. K. Welker, hoofd der open bar© school te Numansdorp, directeur der normaalschool te Klaaswaal, redacteur van het Nieuwsblad „De Hoeksche Waard en IJselmonde862 up den heer dr. mr. H. J. Romeijn te 's Gravenhage. 142 op den lieer Jb. Welleman, landbouwer te Krabben- dijke. en 140 op den heer A. A. Baren- dregt te Baren drecht. Aangezien geen der eandidaten een vol strekte meerderheid op zich vereenigde, zul len de afdeolingen nu cpnieuw vergaderen, om volgons het reglement te kiezen tus schen de heer en Van Buderbeek en Welker, die de meeste stemmen verwierven. Hierna zal de centrale den 21sten April wederom te Krooswijk .>ij een komen, tenein de den uitsla? vast te stellen. N. R. Ct. - ln dé centrale anti-rev. kiesvereeni ging in het district Zaandam vs, behoudens goedkeuring der Deputnienvergadering. tot candidaat gekozen de neer L. Duyniaer van Twist. In de Donderdag gehouden vergade ring der centrale anti-rev. kiesvereeniging voor het district Middelburg werd candi daat gesteld de beer J. H. Blum, lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland en oud lid van den Raad van lissingen. De vooruitstrevend liberale kiesvereeni ging Rotterdam II heeft met algemeene stem men het aftredend lid den heer D. de Klerk definitief candidaat gesteld. In een vrij rumoerige vergadering der anti-revolutionaire kiesvereeniging te Gouda, is een lijst opgemaakt van candidaten voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. Met ongeveer tweederden der stemmen werd als eerste op de lijst geplaatst de heer H- Ch. Vegtel, te 's Gravenhagedaarop volgden de heeren H. Colijn (Indië) en H. Pollema (Sneek), Kamerlid. Aanstaanden Maandag wordt te Valken burg een vergadering gehouden om te komen tot de oprichting van een kath. kiesvereeni ging in liet district Gulpen. De Limb. Koerier zegt, dat deze oprich ting niet zoozeer ten doel heeft het beharti gen van de principieele beginselen en be langen bij de verkiezingen, als wel het ope nen van de mogelijkheid o'm onder de vlag van een organisatie tegenover het aftreden de katholieke Kamerlid een tegen-candidaat •te kunnen stellen. Nu mr. Schokking geen nieuwe can- didatuur in het district Harlingen heeft aan vaard, zullen volgens „De Banier", Je christelijk-historischen in Harlingen dr. De Visser candideeren. Hiertegen komen ech ter de Friesch-christelijk-historischen in ver zet, die nu het voornemen hebben in Sneek met een eigen candidaat uit te komen. W ij z i g i n g der Gemeente- w e t. Door B. en W. is bij den Rotterdam se hen gemeenteraad ingediend het ontwerp van een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, naar aanleiding van liet aanhangige wetsontwerp tot wijziging der gemeentewet. Daarin wordt op den voorgrond gesteld, dat een wijziging wan de gemeentewet in den geest van het wetsontwerp, door den Rotter- damschen gemeenteraad met groote ingeno menheid zal worden begroet, omdat het, wet geworden, in staat zou stellen belangrijke verbeteringen in het gemeentelijk belasting stelsel aan te brengen. Niettemin bestaan tegen sommige artikelen nog eenige bezwa ren, welke in het adres nader ontwikkeld wordenDeze omvattende regeling van den z.g. kinderaftrek, waaromtrent men meer vrijheid aan de gemeenten gelaten wil zien, om te dien aanzien de regeling te tref fen, zooals zij deze voor een gelijke verdee ling en in het belang van Qiet dragen der belasting voor hare burgerij het meest ge raden oordeelen. Wat art. 244a. betreft, bestaat een on duidelijkheid door den term „natuurlijke personen' in het leven geroepen. Voorts zou ook niet alleen de aanslag per individu, maar ook die per 'gezin door de wet moeten worden toegelaten, en eindelijk ook de aan slag van rechtspersonen in een afzonderlijke bepaling geregeld moeten worden en niet gecombineerd met dien der natuurlijke per sonen. Een der voornaamste grieven tegen hel wetsontwerp is de regeling van den belas tingplicht der forensen en de bestaande re geling zou nog de voorkeu rverdienen boven die van het wetsontwerp. Art. 245c, bevattende de .bepaling, d'at de inkomsten zullen worden verdeeld „in even redigheid tot de in h e t j a a r, waarin de inkomsten zijn verworven, beaalde loonen J komt ten eeneemale onuitvoerbaar voor. In art. 245g wordt een bepaling gemist om te voorkomen, dat over de dividendèn, tantièmes enz. genoten door belastingschul digen derzelfde gemeente, dubbele belasting worde gelieven. In art. 254 wordt met leedwezen de alge- lieele intrekking van 'het eerste lid van dat artikel gemist, daar het voornaamste mo tief, dat. voor een halve eeuw deze bepaling deed maken, vervallen is. Met vreugde wordt 'begroet de voorgestel de mogelijkheid om inzage te 'bekomen van de registers van aanslagen in de vermogens- en bedrijfsbelastingen. Wenschelijk wordt echter geacht, die bepaling uit te breiden to* de loonlijsten, door de werkgevers in verzekeringsplichtige bedrijven aan de Rijks verzekeringsbank over te leggen. Na op nog enkele andere bezwaren te heb ben gewezen, wordt intusschen, wat speci aal Rotterdam betreft, de vraag overwogen of ook de Rotterdainsche gemeentefinanciën daardoor in een bevredigenden toestand zou den kunnen worde ngebrachtï Deze vraag wordt ontkennend beantwoord. Alleen een volledige vergoeding voor de in 1865 zoo terecht opgeheven accijnzen kan afdoende verbetering aanbrengen, doch .geen wijziging der gemeen tewt op het stuk der plaatselijke belastingen zal dat vermogen te doen, om dat die nood slechts voor een zeer gering deel het gevolg is van de gebreken van het belastingstelsel. Eindelijk is met leedwezen gezien, dat de minister, niet het oog op den stand der rijks middelen geen vrijheid heeft gevonden ge volg te geven aan het advies der staatscom missie. dat het rijk de kosten der verpleging van onvermogende krankzinnigen geheel van de gemeenten zou overnemen. D e 1-M e i d a g. B. en W. van 's Gravenhage hebben prae-advies uitge bracht op het voorstel der raadsleden Ter Laan en Hoejenbos, om den 1-Meidag te er kennen als feestdag voor de gemeentewerk lieden en in dien zin het Werklieden-regle ment te wijzigen. In het praeadvies wordt er op gewezen, dat de behoefte bij de H'aagsche gemeente werklieden, om op den len Mei een vrijen dag te hebben, niet groot schijnt te zijn. Van de gelegenheid om dien dag een der hun toekomende verlofdagen te nemen, werd in 1907 door 21 van de 1993 werklieden ge bruik gemaakt, in 1908 door 31 van de 2028. Bovendien zou de erkenning door het ge meentebestuur van den len Meidag als al- gemeenen feestdag voor de gemeente een on- 'gewenscht precedent scheppen, betoogen B en W„ die derhalve van meening zijn, dat de gemeentelijke overheid noch als zoodanig, noch als werkgeefster aanleiding heeft oin wegens den len Meidagviering een nieuwen algenteenen feestdag in te stellen Een 101-jarige. Dinsdag a.s. hoopt mevr. de weduwe HartogensisDeen in de Vuchterstraat te 's Hertogenbosch, haar lOlsten verjaardag te vieren. De L e s s e p s-h u 1 d e. Het is alge meen bekend schrijft de N. Roti. Ct. hoeveel de handel te danken heeft aan de opening van het Suezkanaal, nu bijna 40 jaren geleden en vooral aan Ferdinand de Lesseps, die dit grootsche werk geleid heeft maar minder bekend zal het zijn, dat die zelfde de Lesseps als consul van Frankrijk onder onze stadgenöoten behoorde in de ja ren 1838 en 1839 en toen te Rotterdam een huis tuin de Boompjes bewoonde. Bij gelegenheid van liet 25-jarige bestaan van de Rotterdamschc Lloyd, verleden jaar feestelijk gevierd, heeft de directie het plan opgevat de herinnering aan den maker van het Suezkanaal, waarvan haar schepen, naar en van den Oost varende, zoo'n druk gebruik maken, hoog tc houden. Die blijvende herinnering heeft den vorm aangenomen van een bronzen gedenkplaat, die aan de voorzijde van het huis „Boomp jes 117", vroeger door hem bewoond, werd aangebracht. Het opschrift luidt Ferdinand de Lesseps, Schepper van het Suezkanaal, heeft dit huis be woond als Consul van Frankrijk in 1838-1839. 25 April zal het juist 50 jaren geledeu zijn, dat de eerste spade door de Lesseps gestoken werd, zoodoende een aanvang ma kende met het graven.van het Suezkanaal Ned. Zendelinggenoot schap. Volgens het laatst verschenen Maandbericht no. 4 van het Ned. Zendeling genootschap hebben de contributiën, collec ten, bijdragen van hulpgenootschappen, gif ten en legaten van 1 tot 28 Februari 1909 bedragen de som van 5547.29, waaronder is begrepen: aan contributie uit Amsterdam 200; een legaat van wijlen mevr. F. A. Brouwer wed. J. W. Hultzer te Ermelo, van 200, waarvan de helft belegd blijft van M. H. F. te Haarlem ƒ1000van de Zend. Vereeniging te Meppel, naar aanlei ding van het optreden van den Zend.-direc tor 100van het Vrouwen Hulp-Zend.-Ge nootschap te Middelburg 222van het Vrouwen-Hulp-Genootschap te Rotterdam 1000; een legaat van wijlen den heer B. van der Velden te Schiedam, van 500, waarvan de helft belegd blijft en van de af deeling Velp-Roosendaal aan contributie 144. Het bedrag der vorige opgave was 4382.63.', en het totaal bedrag is 9929.92L Het vermoedelijk nadeelig saldo over 1908 is 9542 en de raming van uitgaven over 1909 is 110478, totaal 120020, daarente gen werd ontvangen tot 28 Februari 1909 9930, blijft voor 1909 110090. In 1908 is voor den protestantschen zendingsarbeid in Spanje in ons land bijeen gebracht eene som van f 13.000. Dit werk gaat uit van de vereeniging: „Het Evan gelie in Spanje," onder het bestuur van jonkvrouwe C. van Loon, jhr. mr. M. J. van Len nep en jhr. dr. M. F. van Lennep. Op geregelde tijden verschijnen bij den uitgever C. Groenendijk te Amsterdam be richten aangaande deze evangelisatie in Spanje, N. V. Het Tooneel. Naar men uit goede bron verneemt, heeft de heer W. Stumpff Jr. aan commissarissen van de Naam!. Venn. Het Tooneel ontslag ver zocht als directeur dier onderneming. De Groningsche maske- i o. d e. Door II. M. de Koningin is voor het gala-hofrijtuig van de maskerade, voor stellende den intocht van Prins Willem IV in Groningen, bereidwillig een volledig galatuig voor acht paarden afgestaan, ter wijl twee stalknechts uit de koninklijke stal len beschikbaar zullen zijn. Het hofrijtuig is door den heer jhr. Van Starkenborgh (Prins Willem IV) van het Leidsche Stu dentencorps aangekocht en 'is afkomstig uit de stallen van Koningin Victoria. Men schrijft ons uit Scheveningen Hoewel de frissche Zuidwestenwind zich niet door het warme Aprilzonnetje liet ver dringen, was 't den Goeden Vrijdag druk aan het Scheveningsche strand. De trams (de electrische met extra's en open wagens), voerden tal van dag'bezoekers aan, die zich aan 't strand of in die duinen vermaakten. Ook de Pier werd druk bezocht. Het geheel gaf een zomersch idéé, dat nog door enkele lichte toiletten en stroohoeden werd ver hoogd. Bij goed weer kan de badplaats de 'beide Paaschdagen op een flink bezoek rekenen. Nieuwe spoorwegtarie ven. In verband met het door den minis ter van waterstaat aan den Nederlandschen Bond van handelsreizigers, gevestigd te Zwolle, gevraagd gevoelen omtrent de door de spoorwegmaatschappijen ontworpen nieu we tarieven van vervoer, heeft net hoofd bestuur een rondschrijven gericht aan allo handelsreizigers-organisaties in Nederland, tot het houden van eene vergadering, om zoodoende gezamenlijk een doeltreffend be sluit te nemen. In hotel Victoria te 's Gravenhage hebben intrek genomen een aantal oud-leer lingen der Fransche Polytechnische School, die een reis door Nederland maken. Goud beneden de waarde. Het is den minister van Buitenlandsche Za ken bekend geworden, dat in den laatsten tijd door in Rusland wonende personen aan buitenlanders, waaronder ook Nederlanders, aanbiedingen zijn gedaan om goud ver be neden de waarde te verkoopen. In ver band hiermede brengt de Minister ter al gemeene kennis, dat het gewenscht is om, alvorens met bedoelde personen zich bijv. noemende Otto Ringenberg of V. A. Schmehl, in verbinding te treden, inlich tingen bij zijn departement in te winnen. St. Ct. - a a r z ij n zei Op 1 April hadden ei U millioen muntbiljetten ingeleverd moe ten zijn en herhaaldelijk is er gewaarschuwd dat wie verzuimde de oude papiertjes in te leveren, na dien datum slechts waardelooze stukken zou hebben. Desniettegenstaande waren er 1 April nog 43.073 stuks in cir culatie. Wordt de wet van 31 December 1903 gehandhaafd, dan zijn de gezamenlijke bezitters dezer biljetten bijna een half mil- lioen gulden kwijt en de schatkist ontvangt ongevraagd een voordeelte tot hetzelfde be drag. Voor een Minister van Financiën is dit een zeer verleidelijk iets, zegt „de Tijd". Evenwel de heer Kolkman wil ook nu nog de nalatige bezitters ter wille zijn. Denke lijk zijn het meestal weinig ontwikkelde, spaarzieke menschjes, die de oude papier tjes weggesloten houden en geen kennis dra gen van hun dreigend verlies. Daarom heeft hij bij de Tweede Kamer een voorstel ingediend, om den fatalen termijn van in wisseling tot 1 October te verschuiven. Vermoedelijk zullen er ook dan nog wel muntbiljetten achterblijven, maar men zal dan gerechtigd wezen om aan te nemen, dat ze niet meer bestaan en op alle mogelijke wijzen zijn vernietigd, of wel bewaard wor- iden om later als antiquiteiten te dienen. De ondervinding leert, dat er ook vele staaisschuldpapieren nooit terecht komen en dat vooral bij uitlotingen heel wat prij zen ten eeuwigen dage blijven zitten. Dat echter de gezamenlijke inwoners van ons land bijna een half millioen gulden als tus schen vinger en duim laten wegglijden, zal menigeen met verrassing hebben vernomen. Een coöperatieve Bank. Men schrijft De Bondsraad van den Ned. Coöp. Bond heeft een nieuw en ernstig werk onider han den genomen. Hij heeft besloten eene com missie in te stellen, die zioh zal belasten met de taak om onderzoek te doen naar de wenschelijkheid en de mogelijkheid om eene Coöperatieve Bank op te richten in ons land. Tot leden dezer commissie zijn be noemd de heeren mr. dr. H. J. Tasman, redacteur van het „Sociaal Weekblad", mr. dr. H. J. Romeijn en F. E. Posthuma, bei- den leden van den Bondsraad van den N. C B. en H. van der Mandre, secretaris van den Bond. De commissie zal het recht heb ben zich nieuwe leden te assumeeren. Hei is niet de eerste maal,-dat het vraag stuk eener Coöperatieve B>ank in dezen kring tot bespreking komt. Een besluit der algemeene vergadering van 1901 leidde tot zoodanig onderzoek, dat later hervat werd en bepaalde resultaten, doch alle van zeer negatieven aard, deed zien. En ook cle ad viezen, toen ingewonnen bij mannen als de heeren Treub en Pierson, gaven geen roos kleurig inzicht in de zaak. Het vraagstuk, da* thans geëntameerd wordt, is naar de bedoeling der voorstellers, echter een geheel ander. Naar hunne denkbeelden zal het niet zijn een bank van en door coöperatieve vereenigingen alleen; de praktijk heeft te duidelijk aangewezen, dat daarvoor in ons land nog geen plaats is, maar bedoeld wordt nu een onderzoek naar eene instelling, die liet bankwezen in zijn breedsten omvang omvatten zal. Dit onderzoek zal uit den aard der zaak veel tijd en veel werk vorderen eer er aan definitieve voorstellen ook maar kan worden gedacht. Anli-suikeraccijnsbond. Naar wij vernemen zal het eerste nummer van het „Vliegend Blaadje", periodiek uit te ge-en door den Anti-Suikeraccijnsbond, nu spoedig verschijnen. Als redacteur treedt op de beer W. Graadt van Roggen te Breda. Bloemen van brood. Mej Corrie Denekamp, Rotterdamsche van ge boorte, te Brussel, stelt in den kunsthan del Oldenzeel te Rotterdam, in een kleine vitrine zeer fijne en bedriegelijk natuurlijke bloemen ten toon, door haar gemaakt van broodkruimels, welke zij met de vingertop pen kneedt in de vereischte vormen en daarna, nu eens met water-, dan mot olie verf kleurt. Het is smaakvol geduldswerk zegt de N. R. Ct. Rijke kind ;rzegen. Woens dagavond werd te Vlissingen een drieling geboren, twee jongens en een meisje. De kraamvrouw is 44 jaar oud, en de kinderen zijn welvarend. In de 16 jaren van hei huwelijk werden 17 kinderen geboren, waaronder 2 leven loos. Thans zijn er nog 9 kinderen In leven. (M. Ct.) De Nonvlinderplaag. Door Z.Exc. den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is een schrijven ge richt aan de Gedeputeerde Staten der pro vincies Noord-Brabant, Limburg, Gelder land, Utrecht, Overijsel en Drenthe, ten einde hunne medewerking in te roepen om uitbreiding van beschadiging door den non vlinder, die het vorige jaar in sommige streken belangrijk was, zooveel mogelijk te keeren. Het is namelijk niet onmogelijk en zelfs zeer waarschijnlijk, dat ook dit jaar de nonvlinderplaag in sommigz gedeelten van ons land, zal optreden. Wat in het algemeen de nonvlinder en zijne bestrijding aangaat, zoo verwijst dit schrijven naar het „Rapport betreffende het optreden van den Non vlinder in Ne derland en de maatregelen, die ter bestrij ding van de Nonvlinderplaag kunnen ge nomen worden", welk rapport gratis te ver krijgen is bij de Directie van den Land bouw ie fs Gravenhage en naar het door het Staatsboschbeheer uitgegeven vlug schrift „Insecten schadelijk voor naald hout, No. 4, de Nonvlinder" dat op aan vrage gratis wordt toegezonden door den Inspecteur der Staatsbosschen en Ontgin ningen te Utrecht.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2