Uit den omtrek. hun post zijn in afwachting van de geluk- kige gebeurtenis. Op Priusen verjaardag wordt het Lange Voorbout in Den Hang geillumineerd met slingers langs de boomenvijen. Overdag /uilen de nationale vlaggen -en die van de landen der leden van de Vorste lijke familie tot een dak onder de boom kruinen ontplooid worden. De verlichtingsgasbogen zijn reeds aan de ministeriegebouwen aangebracht. TweedeKa m e r. Naar men ver neemt is de voorzitter der Tweede Kamer voornemens, bij de hervatting der werkzaam heden de volgende week, voor te stellen op Donderdag 22 April behalve de reeds gemel de wetsontwerpen in de afdeelingen te doen onderzoeken de wetsontwerpen totnaasting van den spoorweg Gouda—Schoonhoven en in verband daarmede: aanvulling en ver hooging van Hoofdstuk IX der Staatsbe- grooting voor 1909verhooging van Hoofd stuk X der Staatsbegrooting voor 1909 (tractementsverhooging en aanstelling van ambtenaren)wijziging der Arbeidswet, der Veiligheidswet, der Hinderwet, der phos- phorluciferswet 1901, der wet van 22 Mei 1905 (Staatsblad no. 143) en der Ongeval lenwet 1901 en wijziging der Beroepswet. Kamerverkiezingen. In de Donderdagavond te Gorinchem gehouden vergadering van Vrijzinnigen werd met 93 stemmen de lieer mr. Th. de Meester candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. Mr. Rink bekwam 8, dr. Ruijsch 1, terwijl 3 stemmen in blanco wei-den uit gebracht. Ook door de Kiesvereeniging Vooruit gang II te Rotterdam, is de lieer D. de Klerk gisterenavond definitief candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. Bij het bestuur der vrijz.-dem. kiesver eeniging te Beverwijk <*s van mr. Rink, oud minister, bericht ontvangen, dat hij niet in aanmerking wenscht te komen voor de hem aangeboden candidatuur voor de Tweede Ka mer. Men meldt uit Leiden aan het Hbld Reeds werd medegedeeld dat dr. J. Th de Visser in verband met het besluit der Synode niet weder voor een kamercandida- tuur in aanmerking wenschte te komen, ter wijl ook werd bericht dat hij weder candi daat der kerkelijke partijen in Leiden zou zijn. We hebben ons tot den heer De Visser zelf gewend en door hem werd medegedeeld dat hij nog geen beslissing heeft genomen, doch dat deze spoedig vallen zal. De candidatuur van den heer mr. P. Dieleman, die door de centrale anti-rev. kiesvereeniging in het district Oostburg is gesteld, zal door de katholieke kiesvereeni ging worden ^gesteund. Bij beschikking van den minister van Marine zijn de navolgende overplaatsingen gelast met 27 April 1909 Kapitein der mariniers A. H. Bakker: op fir. Ms. Heemskerk. Eerste luitenant der mariniers J. J. C. de Koek: bij de afdeeling van zijn korps te Willemsoord. Bij beschikking van den minister van Marine zijn de navolgende plaatsingen, over plaatsingen enz. gelast met 1 Mei a.s. Officier-machinist der 2de klasse J. A. J. van Horssenrol wachtschip te Willems oord. Officier-machinist der 2de klasse L. J. J. Dornickx aan boord Hr. Ms. Piet Hein. Officier-machinist der 2de klasse C. P. Kapteintoegevoegd aan den inspecteur van den Marinestooravaartdienst te Willemsoord. De minister van Marine brengt ter kennis, dat voor een tweetal artsen, die Ne derlander zijn, gelegenheid bestaat om te worden benoemd tot officier van gezondheid der tweede klasse bij de zeemacht onder ge not van eene premie van duizend gulden (f 1000; voor ieder jaar dienstverband, mits zij zich als zoodanig verbinden voor ten minste 4 en ten hoogste 7 jaar. In de aan vrage om voor eene benoeming in aanmer king te komen, welke bij gezegeld request aan den minister van marine moet worden gericht, behoort uitdrukkelijk te worden vermeld hoeveel jaren men zich wenscht te verbinden. Bij de aanvrage moet worden overgelegd a. een extract geboorteregisterb. een bewijs van Nederlanderschap; c. het artsdiploma; d. een bewijs van goed gedrag over de laatste drie jaren e. een bewijs dat is voldaan aan de verplichtingen ten aanzien van de natio nale militie. Nadere inlichtingen kunnen, bij voorkeur in persoon, worden verkregen ten bureele van den inspecteur van den geneeskundigen •dienst aan liet departement van marine. Kapitein Christoffel. De bekende kapitein der infanterie O.-I. leger H. Christoffel is gisteren weder inde resi dentie aangekomen in het Grand Hotel Vic toria. F e mi n a Muller, Te Am sterdam is overleden in den ouderdom van 83 jaar, mej. Femina Muller, zuster van wijlen de heeren Frederik Muller en P. N. Muller, welke laaTste eerst voor korten tijd overleed. Mej. Femina Muller maakte zich vooral bekend door haar ijveren in het belang dor kleine-kinderbewaarplaatsen. Van de Ver- eeniging, die zich de zorg voor dezo inrich tingen tot taak stelde en die mej. Femina Muller onder haar oprichtsters telde, was zij thans eere-voorzitster. De verdiensten der overledene werden door de regeering erkend door haar benoeÊ- ming bot ridder in de orde van Oranje- Nassau. Henri de Vries is thans in U oenen. Hij speelt daar in het Apollo-Thea- ter Herm. Heyermans' „Brand in de Jonge Jan" Vóór hem was het reeds in Woenen dcor een Duitsch acteur in het St. Jozef- staduheaier gespeeld, die Henri de Vries de kunst lmd afgekeken en hem nabootste. Nu zagen de Weeners r ret Henri de Vries Z' ll' en de kunst van zijn navolger verblee- ken bij de zijne. Zij zagen De Vries niet rollen spelen, maar karakters voorstellen, ei ieder karakter vol levenswaarheid, met vermijding van liet te vele. Ook de Weeners zagen dat in beperking zijn kracht ligt en wisten ter dege het ware en eenvoudige der Hdlandsche kunst, die al wat opzettelijk is vermijdt, te waardeer en. Zij hebben ook op gemerkt. het fijne spel der handen en zooals in Frankfort zoo hoog aangeschreven werd dat de verkleeding bijzaak, maai de mensch-uitbeelding hoofdzaak bij Henri de Vries is. Een stapel Weenerkranten, waaruit een boek des lofs saam te stellen is, roemt de kunst van den heer Henri de Vries, en tee kent als zijne grootste verdienste aan, dat hij in het kleine stuk nu eens treft als in da tragedie, en dan weer doet lachen als in de comedie, maar bovenal dat zijn kunst een Hollandsch karakter heeft. En dat is wel een groote lof. De lieer Henri de Vries blijft nog een poosje in het aantrekkelijke Weenen, gaat dan naar andere steden in Oostenrijk, ook naar Budapest en overige plaatsen in Hon garije, en dande heele wereld staat hem open! Intusschen, met de vacantie, ge dieven door een heimelijken trek naar zijn geboortegrond, komt hij een tijdje in Hol land doorbrengen en zal er misschien nog eens, weer in eigen taal, „Jongejannen" N. v. d. D. Een- incident. In de Donder dag gehouden vergadering van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken te Arn hem, verd, na afhandeling van de agenda waarbij adressen in zake de wet van af schaffing van den nachtarbeid voor bakk irs en een missive om advies in zake de voor gestelde persanentarieven van vervoer op de spoorwegen werden aangehouden doo>- den heer van Ommeren ter sprake gebraeii de concept-overeenkomst, die de gemeente had willen aangaan met de tram. Hij vroeg den vorzitter, zijn invloed te willen aanwen den, dat, wanneer weer dergelijke trans acties aan de gemeente zouden worden aan geboden, het advies der Kamer daarover zou worden gevraagd. De voorzitter weigerde deze zaak verder ter sprake te brengen, als zijnde niet een speciaal handelsbelang en als •behoorende tot het gebied waarop de Kamer niet heeft mede te spreken, evenmin als hij in de vorige vergadering had willen doen bespreken de wenschelijkheid, dat de Kamer ook over het tramnet haar oordeel zou ge ven. Met 5 tegen 3 stemmen besloot de Ka mer, de door den heer Van Ommeren ter sprake gebrachte kwestie, niet te bespre ken. De voorzitter, de heer A. G. V. van der Schooren, aohtte deze meerderheid niet voldoende, en nam zijn ontslag als voor zitter. In de volgende vergadering zal een nieu we voorzitter gekozen worden. Marconi in het*Kon. In stituut van ingenieurs. De bui tengewone vergadering van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs op Zaterdag 17 April a.s., waarin door den heer Marconi eene voordracht zou worden gehouden over de jongste verbeteringen op het gebied der draadlooze telegraphie, is, zooals men weet, tengevolge van ernstige ongesteldheid van den spreker, moeten worden uitgesteld. Deze op zichzelve betreurenswaardige om standigheid redt het bestuur van het Insti tuut uit een groote verlegenheid, zegt het N. v. d. D. Onder de ingenieurs zeiven was verzet ontstaan tegen het optreden van den heer Marconi in het Kon. Instituut en wel op grond van handelingen van de Marconi W ireless Telegraph Cy. tegenover de Maat schappij voor Radiotelegraphie te Amster dam, handelingen, welke aanleiding gegeven hebben tot een proces, dat door den Engel sehen rechter uitgewezen is in het nadeel van de Marconi Co., waarvan de heer Mar coni in het laatste jaar de eenige commer- ciee'le directeur is. Tegen het optreden van den heer Marconi in dezen stand van zaken was alreeds ge protesteerd in een „Open Brief", ondertee kend door de heeren Th. F. A. Delprat, wet houder te Amsterdam, en Ij. H. F. Wackers, oud-majoor dor genie, en uit het antwoord daarop van den heer R. A. van Sandick, al gemeen secretaris van het Instituut, bleek, dat men gemeend had den leden met het op treden van den beroemden uitvinder genoe gen te doen, maar van diens zaken-doen geen kennis gedragen had. Een Wright-machine in Nederland. Men seint uit Parijs aan de Nieuwe Ct. De heer Müller, werktuigkuudig-ingenieur uit Den Haag, heeft zich een Wright-vlieg- machine aangeschaft, die einde Mei door bemiddeling der Haagsche Automobiel-Mij. directeur P. J. Adrian, geleverd zal wor den.» Binnen eenige dagen vertrekt de heer Müller naar Parijs, ten einde zich in het besturen van het toestel te bekwamen, waar na het naar 's Gravenhage wordt geëxpe dieerd. Wedstrijd tusschenauto en sneltrein. J.l. Donderdag had men weder zoo'n wedstrijd op den straat weg HaarlemAmsterdam, die met belang stelling door de reizigers in den trein, met verontwaardiging door de passeerenden langs de» straatweg werd gevolgd en gezien. Het was een automobiel, waarin enkele personen gezeten waren, dio sneltrein 130 bijhield, ja, in de dorpen Halfweg en Slo- terdijk zelfs voor was! O. H. Ct. De bloembollen velden. Men schrijft uit Hillegom Thans is het bloembollen district op zijn mooist. In de eerstvolgende 10 tot 14 dagen moet men gaan zien om veel te genieten. De hyacinten velden staan volop in bloem en vele tulpen, zooals Due van Tholl en andere ducsoorten beginnen mooi kleur te toonen. Legaat. Door wijlen mej. Char lotte Constance Mentz, te 's Gravenhage overleden, is aan de Maatschappij van Wel dadigheid te Frederiksoord gelegateerd eene som groot f 1000, vrij van alle rechten en kosten. W aarsc huwing. De minister van buitenlandsche zaken brengt in de Stct. ter algemeene kennis, dat de naam van zekeren „Professor" Keith Harvey te Lon den, die op groote schaal middelen tegen doofheid adverteert in de Nederlandsche bla den, niet voorkomt in de lijst der personen, die in Groot-Brittannië en Ierland bevoegd zijn de geneeskunst uit te oefenen. Zijn ware naam is Edward Marr; hij woont in no. 156 Tnlse Hill te Londen en heeft te zamen met zekeren Thomas Reece een effectenkan toor onder de firma Arnold Butler. Be langhebbenden, die omtrent de betrouwbaar heid van deze firma inlichtingen wenschen te bekomen, kunnen zich daartoe wenden tot de eerste afdeeling van het departement van buitenlandsche zaken Sc h adel ij k belun g sel p a- p ier. Wij achten het wenschelijk in dezen „.schoonmaaktijd" te wijzen op het feit, dat wij een vrij belangrijke arsenicum-reactie in rood behangselpapier constateerdenmen eische derhalve behangsel, hetwelk aan de uit een hygiënisch oogpunt te stellen eischen voldoet. M. t. d. V. Verboden speelhuis. Voor de Haagsche rechtbank hadden zich te verantwoorden T. H. P. B., assuradeur te 's Gravenhage, M. Zbookmaker te Scheve- ningen, E. S. en L. Z., kooplieden te Sche- veningen, resp. voorzitter, secretaris, pen ningmeester en commissaris van de Deli- Club, te Scheveningen. (De beklaagde de B. was niet verschenen.) Aan de beklaagden was ten laste gelegd het houden van een bij de wet verboden speelhuis. Hel O. M. eischte tegen ieder der be klaagden twee maanden gevangenisstraf. Overtredingder Zondags wet? Op Hemelvaartsdag het vorig jaar werd tegen een persoon uit een der Zuid- Be velandsche dorpen proces-verbaal opge maakt wegens het verrichten van veldarbeid op Hemelvaartsdag, en wel wegens overtre ding der Zondagswet. De kantonrechter te Goes sprak den be klaagde evenwel vrij. De ambtenaar van het O. M. bij het kan tongerecht, kan zich niet met do opvatting van den kantonrechter vereenigen en tee- kende vonnis aan. De Hooge Raad verwees de zaak naar de rechtbank te Middelburg en daar werd Vrij dag deze zaak behandeld. Het O. M. eischte evenals voor het kan tongerecht een dag hechtenis of f 1 boete. Een voortvluchtige boek houder. De boekhouder van het agent schap Amsterdam van de Ned.-Indische Es- compto-Maatschappij is met de noorderzon vertrokken 't Is gebleken, dat er op de Haarlemsche Bank wissels waren geïnd tot een gezamen lijk bedrag van ruim elfduizend gulden. Die wissels waren geschreven op papier van de Escompto-Maatschappij en valschelijk on- dtrteekend ten name van die Maatschappij. De berichten van ontvangst door de Haar- lc-msche Bank aan het agentschap der Ned. Ef-compto-Maatsch. zijn vermoedelijk onder schept door den pleger der vervalschingen. Donderdagmorgen vermoedde men reeds, dat er iets uiet in den haak was, omdat bij de 3-maandelijksche afrekening van de Haarlemsche Bank ontvangen, het rente-be drag zoo verbazend hoog was. Men had toen echter nog geen vermoeden tegen den boek houder, aan wien werd opgedragen een on derzoek in te stellen. Hij verliet het kan toor volgens zijn zeggen om even iets na te zien, maar keerde niet terug. Er werd toen aangifte gedaau bij de po litie, die zich naar de woning van den boek houder begaf, maar hem ook daar niet aan trof. Een oplichter gearres teerd. Woensdagavond 11.35 (G. T.) kwam te Zwolle aan uit Groningen een als heer gekleed persoon, die zijn voornemen te kennen gaf, dadelijk per automobiel naar Amersfoort te willen vertrekken. Daar ge zegde persoon aan den aan het station dienstdoenden politieagent C. Mulder ver dacht voorkwam, waarschuwde hij telefo nisch het politiebureau. De hoofdagent Spanhak ontmoette den man nabij de Sos- senpoort, nam hem mede naar het wacht huis, alwaar de inmiddels ontboden hoofd inspecteur, de heer J. R. Derksema, spoe dig verscheen. 'i Bleek, dat de aangehoudene in het be zit was van een nieuw rijwiel. gemerkt „Zwaluw", en van f 996.65, alsmede van een vervalscht rijkspostspaarbankboekje, ten name van J. v. d. Berg, waarop f 1 was gestort, dat veranderd is in „duizend gul den." Donderdag is na gewisselde telegrammen en telefonische gesprekken gebleken, dat men hier te doen heeft met zekeren Sjouke S.. wonende te Drachten, die reeds meer malen met de justitie wegens diefstallen in aanraking is geweest en verdacht wordt, zich gisteren te Groningen aan oplichting van f 1000 to hebben schuldig gemaakt- Hij is gisteren govankelijk naar Gronin gen overgebracht. Zw. Ct. Inbreker betrapt. Dinsdag avond werd iemand te Rijswijk gewaar schuwd, dat des nachts zijn villa door de politie zou worden bewaakt. "Een berucht type die reeds tweemalen aldaar had inge broken, was wederom in de buurt gezien. De bewakers hadden dan ook het succes, dat zij getuige waren van inbraak in een bijgebouw tje van genoemde villa, waarna de dader on middellijk werd gearresteerd. Inbrekers hebben zich gisterennacht door inklimming toegang verschaft tot het pension ..Het Huis van Heolsum" bij Ren- kum Een groote hoeveelheid tafelzilver is ontvreemd. Van de daders nog geen spoor. Een ellendeling. Een ge wezen fabrieksarbeider te Rijssen, die was ontslagen wegens mishandeling van een zij ner collega's, maakte het in den laatsten tijd zijne moeder, bij wie hij inwoonde, zeer lastig. Herhaaldelijk had hij de oude vrouw mishandeld en gewond, tot hij Woensdag haar met kokenk water heeft be goten. De toestand van de oude vrouw is redelijk. Z e -d e n ra i s d r ij f. Door de Haag sche politie is gearresteerd en ter beschik king van de justitie gesteld iemand, ver dacht zich te hebben schuldig gemaakt aan het zedenmisdrijf, strafbaar gesteld bij art 247 Wetboek van Strafrecht. De aangehoudene was met een 19-jarig en een 15-jarig meisje uit rijden gegaan, had met beiden verschillende koffiehuizen be zocht, met het gevolg dat de beide meisjes beschonken werden. De 19-jarige werd door den man in het Haagsche Bosch achterge laten, waarna hij zich met de jongsle naar een verdacht huis begaf. Een politie-agent trof het oudste meisje 's nachts slapende aan op de plaats, waar zij was achtergelaten, nam haar mee naai het politiebureau en zoo kwam alles uit. Ontsnapt. Te Westerbork wer den vier kolonisten uit Veenhuizen door de pobtie opgepakt en in het arrestantenlokaal (hok) opgesloten Den volgenden morgen kwam men tot de ontdekking, dat de „heeren" allen waren ontsnapt. Ze hadden een gat gegraven on der den drempel der deur door en door deze. opening zich naar buiten gewerkt. Van kwaad tot erger. Giste- lenochtend omstreeks acht uur liepen drie infanteristen op den Dam te Amsterdam, met de handen in de zakken een deuntje te fluiten. Zoo passeerden zij ook de hoofd wacht. De commandant vond de houding van het drietal oneerbiedig en stuurde een soldaat op hen af met het bevel, dat zij bij den sergeant-wachtcommandant moesten ko men, die hun een reprimande wilde geven De infanteristen hadden er geen zin in om v ee te gaan en zetten 't op een loopen. De sergeant, die dit zag, gaf dadelijk een kor poraal en den schildwacht last hen achterna te gaan. Op den N.-Z. Voorburgwal bij de Puleisstraat werd een der vluchtelingen ge grepen de anderen waren niet meer le achterhalen. De aangehoudene verzette zich tegen zijn arrestatie en gaf den schildwacht die hem nog toeriep toch niet zoo dwaas te handelen, een vuistslag. Met assistent e \an een politie-agent en onder toeloop van veel nieuwsgierigen werd de soldaat naar de wach-t overgebracht. De sergeant, wie as plan 't aanvankelijk geweest was den solda ten een geducht standje te geven, moest au wel van het verzet melding maken in zijn wachtrapport aan den plaatselijken com mandant. Het gevolg was, dat tegen elf uur de celwagen van het Huis van Bewaring de kleine steentjes vóór het Paleis opreed, om den arrestant af te halen en naar den pro voost in de Oranj'e-Nassau-kazerne te trans porteeren. De soldaat werd per celwagen overgebracht, omdat gevreesd werd, dat hij weer wegloopen zou. De ontsporing te Crom- v o i r t. Volgens een nader bericht aan de ,,'s H. Ct." omtrent hot- ongeluk te Crom- voirt, werd den werkman De Bruijn, uit Raamsdonk, het hoofd als 't ware afge reden. Nog vier andere werklieden werden ern stig gekwetst. Een zekeren A. Oosterwal is een been afgereden en W. v. d. Veken is inwendig zwaar gekneusd, terwijl zekere P. v. Dongen en J. Guijssers, allen woonach tig te Raamsdonk, zware hoofd- en lichaams- wonden hebben bekomen. Levensgevaarlijk moet hun toestand echter niet zijn. De overledene, een oppassend werkman, zou binnen enkele dagen in het huwelijk treden. Geen vergiftiging. Dr. Ch. P van Dillen, arts te Groesbeek, die belast is met de lijkschouwing in die gemeente, verzekert aan de „Geld." dat bij het on langs gemelde sterfgeval van twee kinderen door Hem geen vergiftiging is geconsta teerd. Levend verbrand. Donderdag middag is de 42-jarige ongehuwde Ha. Mor- sink, wonende te Huurne gem. Wierden (Ov.) levend verbrand. Terwijl de vader even naar het land ging, schijnt de dochter bet vuur te hebben op gestookt. Zij was al eenige jaren aan toe vallen lijdende. Toen hij wederom thuis kwam," lag de dochter voorover in 't vuur; de levensgeesten waren toen reeds geweken. Het bovenlichaam was geheel verbrand. (Zw Ct.) Brand te Rotterdam. Gisterenavond te half negen brak door het vallen van een brandende petroleumlamp brand uit in pand 25 Haverlandstraat, te Rotterdam, bewoond door den kellner F. Vermeulen. In korten tijd stonden de twee verdiepingen en de zolder in lichtelaaie. Door 5 sectiespuiten was de brand om 11 uur gebluscht. Het bovenhuis is grooten- deels uitgebrand. Alles was verzekerd. Brand te Zaandam. Door het omvallen van een petroleumtoestel ont stond gisternacht, ongeveer 12 uur, in per ceel Zeemansstraat te Zaandam, een brand, die zich in korten tijd zoo snel uitbreidde, dat de brandweer niet bij machte was het gebouw t-ï redden en alleen kon pogen de dicht in de nabijheid staande, alle van hout gobouwde huizon, te beschermen, in welk pogen zij volkomen is geslaagd. In genoemd perceel heeft de heer A. J. Fransen een wasch- en strijkinrichting. Toen deze tegen 12 uur met het werk gereed was, wilde hij koffiewater opzetten voor zijne echtgenoote, die met den laatsten trein uit Amsterdam thuis zou komen. Bij het aanste ken van het gastoestel had hij het ongeluk met de jas een petroleumtoestel om te trek ken, waardoor een begin van brand ontstond. Na eerst vruchteloos gepoogd te hebben het vuur to blusschen, zag hij zich spoedig genoodzaakt te vluchten, waarna, door de aanwezigheid van een groote hoeveelheid wsschgoed, binnen zeer korten tijd het ge- heele huis in brand stond. Niets kon worden gered. Het geheele huis brandde totaal af. Alles was verzekerd, inboedel en wasch- goed op beurapolis. Duinbrand. Op een afstand van ongeveer 4000 meter uit het proefveld van de artillerie aan liet strand te Scheveningen woedde gisteren namiddag een duinbrand, welke circa een 12 000 M3 terrein omvatte. De brand werd ontdekt door den rijksveld wachter en jachtopziener van de koninklijke jacht J. S. H. Hoogendonk. Vermoedelijk is de brand ontstaan door de neerploffende granaten uit de nieuw model houwitsers, waarmede sinds eenigen tijd van uit de strandbatterij proeven worden genomen. Met behulp van een opzichten* van de duinwater leiding en een aantal arbeiders, met welke deze aan nieuwe spranken werkzaam is, werd de brand beperkt en gedoofd, nadat eenige lieden zich naar het ar ti 11 or ie pro ef veld had den begeven om van den brand kennis te geven en te verzoeken met schieten op te houden, teneinde het uitdooven mogelijk te maken. rDe anti-re<vol. kiesvereeniging Ne derland en Oranje alhier, plaatste gisteren avond op het Voorloopig viertal voor een candidatuur voor de Tweede Kamer in dis trict II de heeren mr. T. de Vries, te 's Gra venhage, J. S. T. van Hoogstraten, te Arn hem, mr. A. J. L. van Beeck Calkoen, te 's Gravenhage, en mr. M. W. L. Bilderdijk te Utrecht. rIn de zitting van het Hooge Militaire Gerechtshof is mr. F. A. van Engen als aidvo- caai bij dit college toegelaten en beëed'igd. rVoor de Huisvlijt-tentoonstelling voor stad en provincie Utrecht is, behalve van H.H. M.M. de Koningin en Koningin- Moeder, een medaille ontvangen van Z. K. H. den Prins der Nederlanden. ballontocht, die gisteren .vanwege hel Natuur- en Geneeskundig Congres te Utrecht plaats had, ondervond' eerst eenige moeilijkheden, wijl de wind ongunstig was. Te twee uur echter liep de wind in -hoo- gere lagen sterk naar het Oosten. Toen be sloot de ballon-commandant den tocht te ondernemen Onder hoerageroep van hon derden toeschouwers steeg de 'ballon te half 5 op. Kapitein v. d. Steur en de heer Nell waren eerst hartelijk vaarwel gezegd, ter wijl hun een voorspoedige reis werd toege- wenscht. De ballon verdween in N.-O. rich ting. Omstreeks half zes daalde op het land van den landbouwer Grifioen, te Weesper- carspel, de luchtballon neer. De inzittende heeren landden in goeden welstand. Gisterenavond werd vanwege de regelings commissie aan de congressisten een feest avond in den schouwburg aangeboden. Op gevoerd werd de operette „De Dappere Sol daat door het gezelschap van het Rem- brandt-theater te Amsterdam. De schouw burg was stampvol. De voorstelling werd bijgewoond o.a. door den Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht en. den burgemeester dier gemeente. Aan een 4-tal medespelers werden bloem stukken aangeboden. Na afloop der voor stelling gingen vele congressisten naar de studenten-sociëteit, om daar genoegeliik bii elkaar te zijn. r— De jaarvergadering van het Ohr Letterkundig Verbond werd Woendag te Utrecht gehouden. De voorzitter, de heer A. J. Hoogen'birk, kon in zijn openingswoord gewagen van be moedigende levensteekenen. Steeds vond men sprekers en spreeksters bereid op te treden. De heer Kupérus werd als nieuw bestuurder welkom geheeten. De 1ste secretaris, de heer A. Brummel- kamp, gaf de geschiedenis van het verbond ie het afgeloopen jaar en herinnerde o.a. aan de deelneming aan de Heije-feestvie- ring. Daarna werd door afgevaardigden verslag uitgebracht over de verschillende kringen, van welke Amsterdam blijkt te bloeien, terwijl pogingen zijn voorbereid om Rotterdam weder te brengen tot den vroe- geren gunstigen toestand. De pas opgerich te kring Hilversum was nog niet vertegen woordigd. Te Leiden hoopt men weldra te slagen. Openbare vergaderingen als te Am sterdam zoo wel geslaagd, blijlken el ders niet zoo gemakkelijk te houden. De penningmeesteres, mej. De Liefde, had een zeer gunstigen kasstaat te vermel den. Haar werd voor het gehouden beheer dank gebracht. Na dc pauze trad op mej. H. S. S. Kuy- per van 's Gravenhage, die een lezing hield over de Amerikaansche vrouw, gelijk zij deze bij een langdurig bezoeik had loeren kennen, ten huize van mevr. Mason (dit is 3e schrijfster van het door mej. Kuyper vei taalde boek „De lelie van ons Vorsten huis"). Mej. Kuyper, die bepaaldelijk meer de lichtzijde van het Amerikaansche leven deed uitkomen, schetste ons het leven en streven ir. de Nieuwe wereld, de inrichting dor wo ning en der huiselijke bezigheden, de taak dei vrouw, haar leven in en buitenshuis, haar stand in de maatschappij enz., waarbij telkens vergelijkingen met Nederland ge maakt werden. Het was een lezing, die de talrijke hoorders en hoorderessen van het begin tot het einde boeide, waartoe de dui delijkheid, het levendige en soms geestige van den inhoud niet weinig bijdroeg. Van de gelegenheid om vragen te doen, werd daarna gebruik gemaakt door verschil lende aanwezigen, wier opmerkingen door spreekster werden beantwoord. Haar werd ten slotte door den voorzitter de warme dank der vergadering gebracht. Eenige nieuwe leden werden voorgesteld of traden toe. De welgeslaagde jaarvergadering, die door Ds Gezelschap met gebed was ge opend, werd door Ds. Brummelkamp met dankzegging gesloten. Arrestatie. Te Driebergen is de Rotterdamsche oud-notaris L. op last van de Rotterdamsche justi'ie gearresteerd. Volgens de N. R. C. heeft hij te koop aan geboden een vijftal obligatieën nominaal groot 5000. Die obligation zijn afkomstig van een diefstal in het laatst van Decem ber 1907 ten huize van mejuffrouw M. aan den Lagen Oostzccdijk gepleegd. B u s s u m. - Bouw-Mij Nieuw Bus- surn In de 15 dezer te Bussum gehou-

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 3