KOLONIËN. BINNENLAND. Tsjataldja, op* 7^ K. M. afstand van de hoofdstad. Men verwacht, dat Dinsdag 20,000 man in de buurt van de hoofdstad zuilen zijn. Daar hot^ muitende garnizoen van de hoofdhad de Officieren heeft verwijderd en tucht hééft op zijde gezet, verwacht men niet, dat het een ernstigen tegenstand zal bieden. De regeoring zond twee pacha's, twee oeleiua's en drie afgevaardigden naar Tsjataldja om don troepen de overtuiging bij te brengen wat de beteekenis is van de revo lutie van verleden Dinsdag, en dat de grond wet zal worden gehandhaafd. Er wordt ech ter bericht, dat dit geen indruk heeft ge maakt op de Jong-Turksche leiders. 25 af gevaardigden gaan heden avond met een ge lijke zending op weg. De artilleristen te Hademkoi zijn aan het muiten geslagen. Zij zijn ten getale van 1200 te Konstantinopel gekomen om zich te vergewissen dat de grondwet wordt ge handhaafd en de sultan in leven is. Zij be gaven zich naar liet departement van oor log en naar het parlement, luisterden naar geruststellende redevoeringen en riepen Leve de sultanEr werd volledige orde bewaard. Later keerden de soldaten naar Hademkoi terug. Konstantinopel, 17 April. Duizend man uit het garnizoen Chademkoi zijn in opstand gekomen en naar Konstan tinopel vertrokken, om daar met den sultan te spreken en zich aan te sluiten bij het garnizoen te Konstantinopel. Konstantinopel, 17 April. Moekhtar-pacha, tot voor enkele dagen commandant van het le legerkorps in het garnizoen van Stamboel is over zee ge vlucht. Het Comité Eenheid en Vooruitgang" verzocht den Sultan het oude kabinet-Hus- sein-Hilmi in zijn ambt te herstellen; dit werd. echter geweigerd. Tn de Kamer deelde de voorzitter mede, dat aan het station Sirkedji troepen zijn aangekomen, die naar het ministerie van oorlog gingon en ook i de Kamer zullen komen. Men behoeft zich echter niet onge rust to maken. Konstantinopel, 17 April. In de Kamer werden telegrammen voorge lezen van het 2e en 4e legerkorps en troe pen uit Monastir en Kochame, waarin zij de herbenoeming van Achmed Rizza tot pre sident van de Kamer eischen en het optre den van een constitutioneel kabinet en drei gen naar Konstantinopel te zullen marchee- ren. Saloniki, 17 April. Do ontvang sten van he<t douanekantoor worden gebruikt voor den militairen dienst. Alle personen, die uit Konstantinopel komen, worden streng bewaakt. Konstantinopel, 17 April. Verscheidene personen zijn op weg gegaan om de uit Saloniki en Adrianopel aangeko men troepen af te raden naar Konstantino pel te marcheerenDrie bataillons zijn reeds op weg, vijf vertrekken heden uit Saloniki, dat gezamenlijk met Adrianopel een leger korps zal zenden. Saloniki, 17 April. Enver Bey en Hakki Bey nemen het bevel op zich over de naar Konstantinopel marcheerende troepen. 1200 Bulgaren en Macedoniërs zijn ingelijfd. Ook het legerkorps uit Anatolie bereidt zich voor op den marsch naar Konstantinopel. P a r ij s, 17 April. De bladen be vatten telegrammen uit Konstantinopel, meldende dat 30 officieren, dio weigerden den eed af te leggen op de Scheriatwet, gefusilleerd of met kolfslagen gedood zijn in den nacht van 16 op 17 April. De Turksche vloot heeft per telegraaf het comité Eendracht en Vooruitgang van haro trouw en verknochtheid verzekerd. Konstantinopel, 18 April. De troepen uit Hademkoi vragen vrijgeleide voor de afgevaardigden uit Saloniki en be straffing van de belhamels der revolutie van Dinsdag. Zij beloven Konstantinopel niet te zullen binnendringen, hangende de ver vulling van hunne eischen, waarover de ministers beraadslagen. Saloniki, 18 April De ver- eenigde troepen uit Saloniki en Adrianopel zijn thans bij San Stefano in de buurt Kon stantinopel. De aanwezigheid van Enver Beyt>-heeft bijgedragen tot het gedeeltelijk kalmeeren van de gemoederen. K-o nstantinopel, 17 April. De berichten betreffende de laatste gebeur tenissen verwekten eene sterke beweging en rumoerige betoogingen te Trebizonde. Men bericht, dat die betoogingen een den sultan vijandig karakter droegen. Saloniki, 18 April. Het ministe rie van oorlog heeft op zijne vraag om troepen uit Erzeroem en Trebizonde het on- verwachto antwoord gekregen, dat het vier de legerkorps besloten heeft zich naar de hoofdstad te begeven om de grondwet te her stellen. Konstantinopel, 18 April. Moestafa Effendi, afgovaardigde van Alep po, is tot voorzitter van de Kamer benoemd. Eenigo leden van de deputatie der Kamer, dio is uitgogaan om te spreken met de troe- pon uit Saloniki, zeiden hun, dat eene on beperkte vrijheid van spreken in liet parle ment niet werd toegestaan. Do troepen ga ven daarop te kennen dat zij niet zouden gaan voordat de volledigo vrijheid herstaldi was. Zij gaven ook aan de deputatie den raad, de tucht ondier hot garnizoen te her stellen en de porsonen, d:e verantwoordelijk zijn voor de laatste gebeurtenissen, uit te leveren, die streng gestraft moeten worden. Konstantinopel, 18 April. Te Trapezun» moeten 4000, te Erzinghian 15,000 man gereed zijn naar Konstantinopel te marcheeren. De afgevaardigden verwach ten tegen morgen den val van het kabinet. Een iradé kondigt de benoeming af van Moestafa Pacha tot voorzitter van de Kamer. Husmi Pacha, de bevelhebber van de bij Tsjataldja bijeen gotrokkon troepen, seinde aan den Oostenrijkschen gezant te Konstantinopel, dat de troepen enkel waar borgen vroegen voor de handhaving van de grondwetzij zullen leven en good van de vreemdelingen eerbiedigen. Husmi verzocht den gezant dit telegram mede te deel en aan do andere gezanten. P e r a, 17 April. De toestand in Adama en omstreken is verergerd. De ste den zijn in brand gestoken. Tarsis is bijna geheel verwoest. Een Fransche fabriek is geplunderd. De boeren komen uit de ber gen naar beneden om de Armeniërs te ver moorden. W e e n e n, 17 April. Volgens de Wiener Allgemeine Zeitung zijn 400 Arme niërs gedood te Adana. Konstantinopel. 18 April. Te Adana zijn twee Amerikaansche zende lingen gedood. Drie Fransche oorlogssche pen hebben in allerijl zich naar Mersina be geven, waar de toestand wanhopig is. Een Engelsche oorlogsschip heeft bevel ontvan gen naar Alexandrette te gaan, dat bedreigd wordt. Mohammedaansche Koerden loopen het district Kharpoet af. Konstantinopel, 17 April. De Engelsche vice-consul te Alexandrette seint, dat de toestand daar woelig ishij vraagt om toezending van een oorlogsschip. De vice-consul te Adana bericht, dat de on lusten daar zijn geëindigd. De christenen te Tarsus zijn aangevallen; een gedeelte van de stad is verbrand. Toulon, 17 April. Een telegram uit Villefranche bericht aan de zeeprefec tuur, dat de kruisers Jules Michelet en Vic tor Hugo de reede hebben verlaten om zich naar Piraeus te begeven. Rome, 17 A p r 1. De Italiaansche kruiser „Ferrucio", thans te Bengasi, heeft bevel ontvangen zich naar Mersina té be geven. P a r ij s, 17 April. Wegens de ge beurtenissen in het Oosten zal de minister van buitenlandsche zaken Pichon den pre sident niet vergezellen op zijne reis naar Nice. P a r ij s, 17 A p r De regeering be sloot .een pantserkruiser naar Alexandrette te zenden. P o r t S a i d, '17 April. De kruiser Diana, die op weg is naar Malta, ontving met een draadloos telegram bevel om naar Beiroet te vertrekken. Tot uitvoering van de in Saloniki door de militaire leiders van de Jong-Turken geno men besluiten, heeft de voorhoede van de troepen, die hun trouw gebleven zijn, zich op weg begeven naar Konstantinopel. Bij de bataillons, die uit Saloni'ki tegen de hoofd stad gezonden zijn, hebben zich troepenaf- deelingen van het tweede korps uit Adriano pel aangesloten. Daaruit blijkt, dat de beide korpsen zich met elkaar hebben verstaan over een gemeenschappelijk optreden. Het punt, waarop zich thans dé algemeene aandacht concentreert, is de versterkte plaats Tsataldja, die gelegen is aan den rand van den gordel van versterkingen, die aan de landzijde tot bescherming van Konstantino pel moet dienen. Daarheen worden de troe pen uit Saloniki en Adrianopel gedirigeerd, en daar vinden voorshands ook de besprekin gen plaats over de verdere ontwikkeling van de zaken. Tsjataldja ligt op 72 KM. afstand' van Konstantinopel aan den spoorweg naar de hoofdstad Eou van het meer van Mar mara uitgaande hoogtenketen, die voorbij Tsjataldja gaat en rei'kt tot aan de Zwarte zee, is onder den naam van „de linie van Tsjataldja" bekend. Deze reeks versterkin gen werd tot bescherming van Konstantino pel tijdens den Russisch-Turkschen oorlog in 1877 aangelegd en is sedert belangrijk ver sterkt. Bij de troepen te Tsjataldja bevindt- zich de groote generale staf, welks leden allen tot de aanhangers van de Jong-Turk sche partij behooren en die na de contra-re volutie uit Konstantinopel verdwenen waren. Uit Konstantinopel wordt van Zaterdag aan de Frankf. Ztg. bericht, dat de optimis tische opvatting, dat de troepen van Adria nopel tegen die van Saloniki zouden optrek ken, geen bevestiging vindt; heb schijnt, dat beiden zich vereenigen. De commissie, die 's nachts vertrokken was, vergezeld van hodj a's en van de generaals Hoersjid en Mahmoe-d Pacha, is zonder resultaat van Tsjataldja teruggekeerd, omdat alle onder handelingen afgewezen werden. De correspondent van de Vossische Ztg. bericht, dat de uit Konstantinopel overgeko men commissie, die in opdracht had de daar uit het binnenland komende troepen te be wegen niet verder te gaan, buiten Tsjataldja den eersten militairen trein tegenkwam, die een bataillon uit Adrianopel vervoerde. De pogingen om dit bataillon tot omkeeren te bewegen, misluktende militaire trein zette integendeel dé reis voort. De bezetting van Tsjataldja had inmiddels zelf verlangd naar de hoofdstad te gaan om zich daar bij de Scheriat-troepen aan te sluitenzij wilde terzelfder tijd vertrekken als het bataillon uit Adrianopel daar aankwam. Als de troe pentransporten uit Macedonië bleven aan houden, dan kon men verwachten, dat Zon dag 10,000 man in Tsjataldja verzameld zouden zijn. In Konstantinopel -heerscht voorloopig rust; men merkt echter opvallend vele sol daten, die in kleine troepen, maar ongewa pend, door de straten trekken. Naar de le den van het comité wordt aanhoudend ge zocht, maar de voornaamsten hebben zich gered. In den nacht van Vrijdag op Zater dag werden 16 officieren van de krijgsschool omgebracht. In eene vergadering, die door een veer tigtal afgevaardigden buiten het parlement gehouden werd, nam de meerderheid het standpunt in, dat de afgevaardigden tot ver dediging van de grondwet op hun post moe ten blijven. Er werd besloten het nieuwe kabinet geene moeielijkheden te berokke nen en zijne pogingen om het land tot rust t- brengen, te ondersteunen. Naar verluidt, staat eene fusie van de liberalen en de Jcng-Turken voor de deur tot gemeenschap pelijke verdediging van de grondwet. Volgens berichten uit Smyrna is .daar een oproer uitgebroken, waarbij winkels ge plunderd werden. Treurig zijn de berichten over de bloedbaden, die onder de christe nen in Adana en Mersina werden aange richt. Op den spoorweg MersinaAdana is de dienst geheel gestremdgedeeltelijk is de weg vernield. Mersina, gelegen aan de zuidkust van Klein-Azië, aan de golf van Iskenderum, is eene gewichtige handels plaats van het vilajet Adana, hoewel het ge- tai inwoners slechts 9000 bedraagt, van wie ongeveer 3500 christenen zijn. Adana is het uitgangspunt van de wegen over den Taurus er station van den Bagdadspoorweg De stad speelde in 1839 in den oorlog tusschen Turkije en Egypte eene rol en was in den winter van 1895 het tooneel van bloedige christen-vervolgingen. Zij telt 60,000 inwo ners en is eene gewichtige handelsplaats. Een paar dagen geleden reeds berichtte Ha- vas, dat dc daar gevestigde consuls gevraagd hadden om het zenden van oorlogsschepen, ouulat de bloedige christenen-vervolgingen van Adana op Mersina dreigden over te gaan. Dat dit in verband staat met de ge beurtenissen in Konstantinopel is onzeker in ieder geval echter zal de toestand van anarchie in de hoofdstad de gebeurtenissen ir. K'ein-Azië ongunstig beïnvloeden. Uit Konstantinopel wordt aan de Frankf. Ztg. bericht, dat het Russische Zwartezee- efkader, bestaande uit drie pjintserschepen, vijf pantserkruisers en een aantal torpedo booten, sedert Zondagmorgen op een af stand van een paar uren van den ingang van den Bosporus kruist. De Nowoje Wrernja verklaart op grond van information van bevoegde zijde de ge ruchten over eene vlootdemonstratie, die de mogendheden voornemens zouden zijn in de Turksche wateren te ondernemen, voor on gegrond. Allerlei. Rome, 17 April. Wilbur Wright is heden avond, vergezeld, van den. leerling stuurman luitenant Calderera vier malen opgestegen, telkens gedurende omstreeks tien minuten vVoor den revisieraad van Estissac (Frankrijk) bood zich als loteling de zoon van een rijken slager dier stad aan. De knaap woog de kleinigheid van 130 Kg. Men had zelfs geen gewichten genoeg om hem te we- g«a. Brancaleone, 16 April. Gis teren avond om 11.45 is een hevige schok van aardbeving gevoeld. De ontsteltenis was groot, maar er zijn volstrekt geen ver liezen geleden. WEST-INDIE. Curasao, 26 Maart. De Gouverneur van Curasao heeft bepaald dat door de zich in de kolonie Curasao bevindende zeemacht en door de saluutbat- terij in -het Waterfort zullen worden gelost bij de geboorte van een Koninklijken Prins 101 en bij die van eene Koninklijke Prines 51 kanonschoten dat bovenbedoelde schoten, wanneer het bericht, de bevalling van" H. M. de Ko ningin meldende, door den Commandant der Scheepmaclvt in de Caraibische zee en den kapitein-commandant der troepen over dag van den Gouverneur zal zijn ontvangen, zoo spoedig mogelijk zullen worden gelost; wordt het hiervoren genoemde, bericht in den nacht ontvangen, dan zullen de saluut schoten zoo spoedig mogelijk den- daarop volgenden dag worden gegeven; dat op den dag volgende op dien waarop het vorengenoemd bericht zal zijn ontvan gen, des voorm. te 8.30 groote parade zal worden gehouden op de De Ruyterkade, mits deze geen Zon- of feestdag is, in welk geval de parade op den eerstvolgenden werk dag op het genoemd uur zal plaats vinden dat vanaf den aanvang van de saluutscho ten gedurende den dag aan boord van de schepen van oorlog gevlagd zal worden aan de toppen, en de vlaggen op de forten, op de openbare gebouwen en op de gouverne mentsvaartuigen in de Kolonie aanwezig, zullen worden geheschen dat, zoo de parade niet op den dag, waar op de saluutschoten worden afgevuurd plaats heeft, ook zal gevlagd worden op den dag dat de parade zal worden gehouden van des voormiddags 8 tot zonsondergang; dat op den dag, dat de parade zal worden gehouden, door den Gouverneur des voorm. te 10 uur ten Gouvernementshui ze audiëntie zal worden verleend dat op denzelfden dag, dat het saluut z>al ■worden gedaan, door de militaire kapel des namiddags van 7.309 uur op het plein voor het Gouvernementshuis eene muziekuitvoe ring zal worden gegeven, gevolgd door een zeemaohttaptoe van land- en zeemacht, in dien de parade ook op dien dag heeft plaats gehad; heeft de parade op een anderen dag plaats, dan zal de taptoe, voorafgegaan door een te 8 uur 's avonds aanvangende fakkel optocht, op dien dag te 9 uur des avonds plaats vinden. Van Gouvernementswege zal de feestelijke viering bij gelegenheid van de geboorte van een Koninklijke Prins of Prinses voor het personeel van de brigade maréchaussées, voor de onderofficieren en manschappen van het garnizoen en voor de in de kolonie, aan wezige koninklijke marine, zoomede voor de instellingen en beambten, aan wie, met in begrip van het Lazarushuis op St. Eustatius vclgens gebruik op den verj aardag van H. M. de Koningi neeno uitdeeling wordt verstrekt, waai'voor een bedrag van f 1000 beschikbaar wordt gesteld. De Staatscourant van Zondag 18 en Maandag 19 April bevat o. a. de volgende Kon. besluiten benoemd tot schoolopziener in het arron dissement Brielle M. II Spruijt, te Water graafsmeer op verzoek eervol ontslagen met- dankbe tuiging als rechter-plaats ver vanger in de rechtbank te Arnhem mr. J. W. A. van Euibden op verzoek eervol ontslagen mr. C. Q. W. L. C graaf van der Duyn als griffier bij het kaïn ton gerecht te Venlo; ingetrokken de ter beschikking stelling van den gouverneur-generaal van Ned-Indië van P. Noë, voor opzichter van den water staat bij 's lands burgerlijke werken in Indië benoemd lot regeerinysgedelegcerden op het 23 Mei te houden 2e Internationale Congres voor de ongevallen-geneeskunde dv. J. A. Korteweg, hooglccaar aan de Rijks universiteit te Leiden en dr. Ph. Kooper- ber, medisch adviseur der Rijksverzeke- ringbank op verzoek eervol ontslagen als hoofd commies bij de directie van Landbouw A. Hazings Venema. De b 1 ij de verwachting. De deelneming aan den liclitstoet te 's Gra ven hage is gvooter dan het feestcomité heeft durven vermoeden. Onder de Ver- eenigingen heerscht veel animo. Zoodra de blijde verwachting vervuld is, zal door het feestcomité tot de ingezetenen het verzoek worden gericht, om op den avond van den tienden dag, n.l. als de liclitstoet door de straten trekt, eene algemeene illuminatie te houden. De groote aubade, die de Koningin zal worden gebracht op een door Haai- te bepalen datum, belooft een succes te wor den. Reeds nu hebben zich meer dan 30 vereenigingen, vormende meer dan twee dui zend zangers en zangeressen, benevens zeven muziekkorpsen aangemeld, terwijl spoedig een aanvang wordt gemaakt met de instu deering van den feestzang, gecomponeerd door den heer M. H. van 't Kvuijs. De uitvoering zal staan onder leiding van den componist. D e b 1 ij d e v e i' w a c h t i n g_ De Nederlandsche vrouwen te Berlijn hebben een comité gevoxmid om de Koningin een artistiek uitgevoerd adres te zenden, ver vaardigd door Italiaansche kunstenaars in Florence. Met dit adres „Van de Neder landsche vrouwen te Berlijn aan Koningin Wilhelmina" zal H. M. een bedrag in geld worden gezonden voor eenig weldadig doel. De Nederlandsche gezant, baron Gevers, zal na ontvangst van de heuglijke tijding een feestreceptie voor Nederlanders geven in liet gebouw van liet gezantschap. De beide Nederlandsche vereenigingen te Berlijn, „Nederland en Oranje" en „Het Holland- sche gezelschap", zullen het hunne bijdra gen om de gebeurtenis feestelijk te vieren. -- Door den Bond van Vrije Liberalen, afcl. Amsterdam, zal ongeveer tien dagen nadat de blijde verwachting in vervulling zal zijn gegaan, een oranje-avond belegd worden in feestgebouw „Bellevue Te Veenendaal zal het heuglijke feit door herauten worden rondgebazuind, 101 of 51 schoten worden gelost op het Markt plein en 's avonds wordt een fakkeloptocht gehouden door vereenigingen met de mu ziekgezelschappen „D. S." en „Caecilia", terwijl de gevel van het Raadhuis toepasse lijk zal worden verlicht. Namens H. M. de Koningin heeft Z. K. H de Prins in persoon het onder- scheidingsteeken van officier der Huisorde van Oranje uitgereikt aan den heer J. La- méris, gep. majoor-paardenarts bij het leger, en zulks in verband met het feit dat hij ge durende 25 jaar aan het Kon. staldeparte ment verbonden was, belast met den véte- rinairen dienst. Nederlandsen Venezuela. Volgens mededieelingen van den Vene- zolaansehen afgezant, dr. Paul, zal heb pro tocol tot herstel van de goede verstandhou ding tusschen Holland en Venezuela, uiter lijk Maandag geteekend worden. In dit protocol heeft de Venezolaansche regeering geencrlei toezegging gedaan, omtrent even- tueele wijziging in hare wetgeving met name, niet ten aanzien van dertig procent additio- neele rechten op goederen uit de koloniale Antillen. Bepaald is, dat onmiddellijk, na het in werking treden van het protocol, de wederzijdsche gezantschappen zullen worden hersteld en voorts dat later waarschijnlijk te Caracas door de gevolmachtigden van beide landen een handels- en scheepvaart- verdrag in studie zal werden genomen, en geteekend, wanneer men tot overeenstem ming zal zijn gekomen. Dr. Paul verklaarde, dat hij zeer getrof fen was door de welwillende wijze, waarop de minister van buitenlandsche zaken, jhr. De Marees van Swinderen, de onderhande lingen heeft gevoerd. Uit die onderhande lingen bleek wederzijds van oprecht verlan gen, om te komen tot een overeenkomst, welke in de toekomst een bron zou kunnen worden van de beste verstandhoudingen. Dr. Paul is voornemens in ons land te vertoeven tot na de blijde gebeurtenis, ten einde zijne gelukwenschen te doen toekomen. Vervolgens zal hij zich naar Frankrijk be geven, cn ook naar Londen ter voortzetting zijner nderhandelingen Ds. Paul wees op de omstandigheid, dat, wanneer Maandag het protocol geteekend wordt, deze gebeurtenis zal samenvallen, niet alleen met den verjaardag van Prins Hendrik, maar tevens met de viering van den onafhankelijkheidsdag van Venezuela. Het protocol zal gepubliceerd worden in een Venezolaansch geeiboek, dat aan het congres zal worden aangeboden. Ten slotte zeide dv. Paul, dat geruchten, volgens wel ke Gomez zijn presidentschap zou overdra gen aan Veluzini, volkomen ongegrond zijn, en dat de loop der gebeurtenissen thans on mogelijk heeft gemaakt, dat Castro nog een bron van verwikkelingen zou kunnen worden. Hij beschouwde dan ook daarom het re sultaat van zijn onderhandelingen hier te lande als een gunstig voorteelten voor de toekomst, omdat daaruit bleek, dat onze regeering vertrouwen stelt in den goeden wil van den tegenwoordigen president van Venezuela. X)e heer Hagerup, gezant van Noor wegen, wordt 23 dezer te 's Gravenhage in hotel den Ouden Doelen verwacht. In hotel de Twee Steden te 's Gra venhage zijn aangekomen Zijne Exc. Hjal- mar Hammerskjöld, gouverneur van de provincie Upsala, eerste gedelegeerde van Zweden ter tweede vredesconferentie en de heer E Liljewalen, gezantschapsattaché uit Stockholm. De lieer Hammarskjöld is scheidsrechter in het geschil tusschen Zweden en Noor wegen en voorzitter van het scheidsgerecht in het Casa-Blanca-geschil. *- De voorzitter van liet scheidsgerecht in het grensgeschil tusschen Zweden en Noor wegen, mr. Loeff, vereenigde Zaterdagmid dag te zijnen huize aan een maaltijd de hee- ren Hammarskjöld, Beichmann, mede- scheidsrechters in dat geschil, de ministers van Binnenlandsche zaken, Buitenlandsche zaken en Justitie, den voorzitter der Tweede Kamer, den minister van. Staat dr. Kuyper, den Commissaris der Koningin in Zuid-Hol land mr. Patijn, den secretaris-generaal van het Permanente hof van Arbitrage mr. L. P. M. H. bavon Michiels van Verduynen en den secretaris van het arbitragehof jhr. mr. W. Röell. Voorlichting van den n. i d d e n s t a n d. Naar de Midden standsbode meldt, heeft de minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, bij wijze van proefneming, ingaande op heden, aan ■het bestuur van den Middenstandsbond op gedragen het houden van voordrachten over technische en economische onderwerpen in hef belang van den geheelen middenstand (zoowel den handeldrijvenden als den in- dusfrieelen), voor welke voorlichting van den middenstand op de jongste Staatsbe- grooting gelden zijn beschikbaar gesteld. Vervolgens heeft de minister het bestuur van den Middenstandbond in staat gesteld om vanwege het Bondsbestuur informaties te verstrekken aan de aangesloten vereeni gingen over vereenigingszaken. Door de regeering worden de kosten, aan hei houden van een voordracht voor aange sloten vereenigingen verbonden, aan den M'ddenstandsbond vergqed, zoodat geen en kele vereeniging uit gebrek aan kasmidde len verstoken behoeft te blijven van voor lichting door middel van voordrachten. In overleg met het departement, van landbouw, Nijverheid en Handel heeft het bestuur van den Middenstandsbond het vol gende lijstje van sprekers voor een eerste reeks samengesteld: M. II. J. Th. Fiedeldy Dop, voor Middenstandscoöperatie, en het kredietvraagstuk van den Middenstand J. S. Meuwsen en dr. J. Nouwens, over middenstand-coöperaties in Oostenrijk (op gehelderd door lichtbeelden); W. Nieuwen- huizen, over middenstandsorganisatie; Cor. Visser, middenstandskredietbanken. N e de r 1. Tentoonstelling vanHuisindustrie. Minister Talma heeft het eere-voorzitterschap van de Neder landsche tentoonstelling van huisindustrie aanvaarr. Sedert 1 April is de vereeniging voor deze tentoonstelling, welke gehouden zal worden in gebouw Velox te Amsterdam aldaar ge in stalleeixl en zal de voorzitter dagelijks aan bet bureau te spreken zijn. Niet alleen zal het Velox, doch tevens het aangrenzend terrein, dat eigendom der ge meente is, voor de expositie benut worden. Nu in den laatsten tijd in verschillende gemeenten van ons land tentoonstellingen van huisvlijt worden gehouden, is het niet ondienstig, teneinde verwarring te voorko men, er op te wijzen dat huisvlijt geen huis industrie is en dus exposanten voor huisvlijt- teiïtoonstellingen geen gelegenheid zullen vinden om op deze tentoonstelling te expo- eeeren De werkzaamheden zijn op het oogeablik zoo geregeld, dat de tentoonstelling mei 1 Juli geopend kan worden en zal plaats heb ben de maanden Juli en Augustus. Kamerverkiczinyen. Woensdag jl. vergaderde te Hoofddorp de R. K. Centr. Kies vereeniging van het hoofdkiesdistrict Haarlemmermeer. Al de aangesloten locale vereenigimgen werden vertegenwoordigd, er zijn uitgebracht 2093 stemmen, waarvan 1876 op den heer T. H. v. Wichen, 203 op den lieer J, H. M. Bal vers en 14 blanco, zoodat met overgroote meerderheid tot candidaat is gekozen het aftredend lid de heer F H. van Wichen. - De centrale antirev. kiesvereeniging in het district Appingedam heeft tot candi daat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer den heer A Zijlstra, hoofd redacteur der Nieuwe Prov. Gron. Courant. Bij beschikking van den minister van marine, waarnemend minister van oorlog is de reserve-wachtmeester J. V. Loke, van het 2e regiment veld-artillerie, benoemd-tot kornet. Op 60-jarigen leeftijd is te s' Graven hage overleden de heer E. A. Taylor We ber, oud-gouverneur van Sumatra's West kust, ridder in de orde van den Nederland- schen Leeuw. In den ouderdom van 76 jaar is te 's Gravenhage overleden de heer L. C. Th. W. Visser, oud-hoofdingenieur van de Ma rine, officier in de Orde van Oranje-Nassau. Jaarwedden Gemeente- Ambtenaren. Het centraal bureau voor perszaken van den Nederlandschen Bond van Gemeen te-Ambtenaren zendt ons het volgende commicuqé. Onder de gemeente-ambtenaren heeft groote teleurstelling gewekt, dat de Regee ring, bij de indiening van het wetsontwerp tot herziening van het plaatselijk belasting stelsel niet tegelijk heeft overgenomen het denkbeeld van de Staatscommissie voor de gemeentefinantiën, om de Rijksbijdrage in de jaarwedden der burgemeesters en secreta rissen te verhoogen. Ook was in belangheb bende kringen bekend, dat verschillende ad- min'stratieve vreenigingen en door de Re geering om advies gevraagde gemeenten had den aanbevolen, om de Rijksbijdrage ook uit te strekken tot de gemeente-ontvangers en de secretarie- en ontvangers-ambtenaren. Vooral de jaarwedden van de ambtenaren tei gemeente-secretarie zijn over het alge meen nog altijd bedroevend laag. Zeer velen genieten nog niet genoeg, om loonkiezer te zijn, of in den hoofdelijken omslag te wor den aangeslagen, laat staan dus, om in hun allereerste levensbehoeften te voorzien. Zoolang "Int Rijk niet in deze wedden bij draagt, is echter van de gemeenteraden wei nig verbetering te verwachten. Belangheb benden hopen nu zeer, dat de Staten-Gene- raal alsnog vevhoogingen en toekenning van genoemde bijdragen zullen weten te bewer ken.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2