BINNENLAND. Uit den omtrek. tegen de gebeurtenissen en droeg het comité op de noodige maatregelen te nemen tot be straffing van de bedrijvers der onlusten, tot handhaving van het constitutioneele stelsel en tot vermijding van het torugkeoren van soortgelijke gebeurlijkheden. Verschei dene commandanten van legerkorpsen droe gen aan den commandant van het derde korps hot opperbevel op over de militaire operation tegen Konstantinopel. Het exposé eindigt met het verzoek om aan de pers to laten weten, dat het centrale comité han delt in naam van de overgroote meerderheid van het Turksche volk en dat de onwrik bare wil van het leger is de trouwe hoeder van de vrijheid to' zijn. Malta. Do slagschepen Canopus en Ocoan, en de kruiser Minerva hebben bevel ontvangen heden nacht naar de Turksche wateren to vertrekken. Admiraal Curzon Howe bevindt zich aan boord van de ..Oce an". Antwerpen, 21 April. De Turk sche kolonie besloot met algemeene stem men eene motie te zenden aan het comité .Eendracht en vooruitgang", om krachtig to protesteeren tegen de schending van de grond et en instemming te betuigen met de pogingen van het comité tot bestraffing van de bedrijvers van de moorden in Kon stantinopel en in Anatolië. De concentratie van het 2e en 3e leger korps geschiedt, volgens een bericht van de Frarvkf. Ztg. uit Konstantinopel, met de regelmatigheid van eene machine. Ah be wijs, dat de bij Tsjat&ldja samengetrokken troepen over voldoende levensmiddelen be schikken, wordt aangevoerd, dat twee wa gons Bulgaarsche ossen ongehinderd naar Konstantinopel werden doorgelaten. In de voorhoede bevinden zich onder 1200 man niet minder dan 500 officieren. In Saloniki duren de militaire maatrege len ouverpoosd voort. Het feit, dat het twee de korps (Adrianopel) zich aansloot bij den ir.arsch naar Konstantinopel, heeft daar eene groote geruststelling gebracht. Ook het vier de korps (hoofdkwartier Erzinghian in oos telijk Klein-Azië) verklaarde zich bereid naar de hoofdstad op marsch te gaan. Alleen de houding der troepen van het vijfde korps Damascus) boezemt bedenking iner zijn echter maatregelen genomen om dat korps legen te houden, als het op marsch mocht gaau. De vloot van de Dardanellen en de voor Smyrna liggende Turksche oorlogs schepen verzekerden het comité van hunne trouw. Over den toestand in Konstantinopel wordt bericht, dat het garnizoen van de stad volstrekt geene toebereidselen maakt tot ver zet tegen de oprukkende troepenmacht; al leen zijn twee afdeelingen artillerie naar het Jildizpaleis verlegd. Het blijkt meer en meer hoezeer het garnizoen gedemoraliseerd is en onbekwaam om tegenstand te bieden. Men gelooft daarom niet, dat het bestuur in Konstantinopel 't zal wagen, met deze troe pen den strijd tegen de mannen van Saloniki te beginnen. De Jong-Turksche officieren zijn ten zeerste verbitterd tegen den sultan, die zijn eed op de grondwet wel niet uit drukkelijk maar toch feitelijk gebroken heeft en daardoor de officieren van hunnen eed ontbonden heeft. De sultan en zijne omge ving scliijnen gelieel radeloos. Kenschetsend voor de stemming onder de mannen van Saloni'ki is, dat bij de aan komst van de tweede deputatie uit Kon stantinopel, die in opdracht had te onder handelen, de bevelhebber aan de gemachtig den vroeg of zij het hoofd van den sultan hadden meegebrachttoen zij hierop ontken nend antwoordden, weiden zij op een loco motief geplaatst die hen zoo spoedig moge lijk terugbracht. Het gerucht van de abicatie van den sul tan is sedert Maandagavond 6 uur in Kon stantinopel in omloop, niet alleen onder de bevolking, maar ook in de diplomatieke krin gen. Het geeft de bijna algemeene stem ming weer. Indien het mocht worden verwe zenlijkt, dan zou er in den toestand snel en zonder gevaar eene ontspanning komen. In ieder geval zal Abdul Haanid in den strijd om zijn bestaan deze laatste kaart eerst uit spelen, wanneer hij zich door zijne troepen verlaten voelt en tegenweer hem geheel zon der uitzicht voorkomt. De Köln. Ztg. verwacht, dat het Jong- Turksche comité zeker de strenge bestraffing van de muiters en bovenal van de aanstokers der contra-revolutie zal verlangen. Het is de vraag hoe ver men den kring van de schuldigen trekt. De moordenaars van de officieren, van den minister van binnenland- sche zaken Nazim Pacha en van verschei dene afgevaardigden, hebben hun vonnis te verwachten, al heeft de sultan ook amnestie verleend voor alles wat met de contra-revo lutie in verband staat. Maar hoe staat het met den sultan zelf? In de Jong-Turksche kringen is de opvatting zeer verspreid, dat hij de oorzaak van de muiterij iszij eischen zijne afzetting, zoo niet zijne terechtstelling. Wel hebben aanzienlijke leden van het co mité, zooals En ver Bey, die thans in Salo niki den grootsten invloed schijnt uit te oefe nen, verklaard, dat er tot dusver geene be wijzen voor bestaan, dat de sultan de hand in het spel heeft gehad, maar de meening be staat en men moet afwachten hoe de leiders van de beweging daartegenover positie ne men. De vereeniging van ulem&'s heeft het be richt tegengesproken, dat de sultan 10,000 pond voor do leeraren van de gerechtelijke seminaria geschonken heeft als belooning voor hunne ijverige ondersteuning van de muitende troepen. Het bericht, dat 50,000 pond onder do troepen verdeeld wordt, schijnt overdreven, al is het bewezen, dat de soldaten over geld beschikken. Aan de Daily Telegraph wordt bericht, dat de voormalige paleistroepen, die het Jong-Turksche comité verwijderd had, voor een deel reeds naar Töldor teruggekeerd, voor oen ander deel teruggeroepen zijn. Schefket Pacha, hun vroegere commandant, die drio maanden geleden met veel moeite verwijderd was, is in zijn ambt hersteld. Volgens dezen zegsman hebben aan de re volutie van verleden Dinsdag slechts 6000 soldaten deelgenomen12,000 man, waar onder de artillerie en de cavalerie, waren gebleven om het comité, maar de sultan liet niet toe dat zij werden gebruikt De regeering te Berlijn acht voor 't oogenbliik de uitzending van oorlogschepen naar Konstantinopel nog niet noodig. De kruisers Stettin en Lübeck hebben niet het bevel gekregen naar Konstantinopel te stoo- men, maar zullen zich naar Corfu begeven. Het Russische gezantschap te Konstanti nopel verklaart het bericht van liet zenden der Zwaneveevloot naar de Turksche wate ren voor ongegrond. Perzic- Teheran, 20 A p r i Heden heeft de Sjah, als gevolg van de dringende ver- toogen der Britsche en Russische gezanten, toegestemd in een wapenstilstand voor 6 da gen te Tabris, aldus de gelegenheid gevende tot het nemen van maatregelen waardoor voorkomen wordt dat de uitgehongerde en wanhopige elementen buiten het toezicht der nationalistische leiders geraken en de con sulaten gaan aanvallen hetgeen hedenmor gen door sommige consuls werd gevreesd. Allerlei. vVerminderde aanvoer van tarwe heeft de broodprijzen in Engeland in den laat- sten tijd sterk doen stijgen en het schijnt niet onmogelijk dat het brood zelfs nog duurder zal worden. De Europeesche behoef te aan tarwe wordt gedurende de eerste vier maanden op ongeveer 1.150.000 quarters per week geschat voornamelijk voor Groot-Brittannië, Duitschland en Italië maar de verschepingen zullen, naar men verwacht, ten hoogste 850.000 quarters be dragen. Ook de meelaanvoeren verminderen en de voorraad thans in Londen opgeslagen is in jaren niet zoo gering geweest. Een deskundige, door de Westm. Gaz. ondervraagd, troost de lezers van dit blad met de verzekering, dat men niet bang be hoeft te wezen voor gebrek. Er zal nu meer tarwe worden verbouwd, binnen vijf maan den kan er in verschillende deelen van de wereld tarwe geoogst worden, en de hooge prijzen zullen de productie bevorderen. Intusschen echter moeten de ongelukkige broodeters belangrijk meer betalen. De spe culant Patten profiteert van de hooge prij zen. Volgens den correspondent van de Dai ly Telegr. heeft hij Zaterdag op groote schaal verkocht, en toen een winst van on geveer een millioen p st. gemaakt. In Amerika gaan er nu stemmen op, om de invoerrechten op graan op te heffen, om die speculatiën den kop in te drukken. vVolgens een bericht uit New-York heeft de secretaris van het departement van landbouw der Vereenigde Staten, Wilson, in een interview verklaard, dat er in de Ver eenigde Staten een voldoende hoeveelheid tarwe tot normale prijzen voorhanden is om de geheele bevolking der Unie van brood te voorzien tot aan het oogenblik waarop men de beschikking krijgt over den nieuwen oogst Het grootste gedeelte der tarwe is in handen gebleven van de landbouwers. Wilson vestigde de aandacht op het rap port van het departement van landbouw, volgens hetwelk er op 1 Maart bij de boe ren nog ongeveer 143 millioen bushels voorhanden waren. Kameroverricht. TwMdi Kumar. Vergadering van Dinsdag 20 April. Geopend 1 u. 45 min. Hervatting der werkzaam- h eden. Mededeeling wordt gedaan van een aan tal ingekomen bescheiden. Trekken der afdeelingen. Overgegaan wordt tot het opnieuw samen stellen der afdeelingen. Deze begeven zich daarna naar de sectiekamers tot het kiezen van voorzitters en onder-voorzitters. De ver gadering wordt geschorst. Heropend zijnde deelt de Voorzitter mede, dat de afdeelingen tot voorzitter heb ben gekozen de heeren Loeff, Lohmain, Plate, Nolens en Borgesius en tot onder voorzitters de heeren Brummelkamp, Kuy- per, Patijn, v d. Velde en Eland. Woensdag 11 uur voortzetting der subsi diewet Middelbaar Onderwijs en na de pauze benoeming van een commies-jgriffier. Donderdag sectieonderzoek van de reeds medegedeelde wetsontwerpen. Vrijdag 11 uur interpellatie van den heer Duyraaer van Twist over de vleeschkeui-ing. De vergadering wordt gesloten. Berichten. De Staatscourant van Woensdag 21 April bevat o.m. de volgende Kon. beslui ten benoemd tot rechter-plaatsvervanger in de rechtbank te Den Haag mr. J. W. de Kan ter, advocaat-procureur aldaar en mr. J. P. de Meyere, referendaris aan het departe ment van justitie; op verzoek eervol ontslagen met pensioen wegens volbrachten diensttijd de met ver lof in Europa aanwezige officier van ge zondheid le klasse van het Indische leger C. J. van Diernen op verzoek eervol ontslagen wegens phy- siekc ongeschiktheid de Indische ambtenaar D. de Boer, laatstelijk assistent-resident in Madjalenka (Cheribon) eervol ontheven van het bevel over het pantserschip ,,de Ruyter" de kapitein ter zee J. B. Snethlage en hem het bevel op gedragen van de „Gelderland"; eervol ontheven van het bevel over de „Gelderland" de kapitein ter zee M W. L. Olivier en hem het bevel over de ,,de Ruy ter" opgedragen. De blijde erwachting. Een onzer Haagsche medewerkers meldt H M. wandelde gisteren, ondanks den hevigen wind, tweemaal ,n den tuin en wel om 12 uur ruim een half uur lang en tegen half zes slechts enkele oogenblikken. (Tel.) De verjaardag van Prins Hendrik. Men meldt aan de Avp. Als verjaringsgoschenk ontving Prins Hendrik van de Koningin een prachtig rijpaard. GeschenkaanH. M. de Ko ning i n. Uit Londen wordt geseind, dat eene commissie van Nederlandsche da mes in Londen besloten heeft aan-H. M, de Koningin eene kinderjurk te schenken van fijn neteldoek, afgezet met Iersche kant. Het overschot van het in Londen verzamel de geld, aal bestemd worden voor de ver pleging van arme zieke kinderen van in Engeland wonende Nederlanders. Dit fonds zal genoemd worden„Koningin Wilhel- mina-tiend". Behalve te 's Gravenhage zal ook te Amsterdam door liet Amst-A-Capella-koor" onder Averkamp's leiding, wanneer de blijde verwachting betreffende ons Oranje-Huis zal zijn vervuld, eeu plechtige feestuitvoering worden gegeven van gewijde Nederlandsche muziek, en wel in de Westerkerk. Nederland en Venezuela. Op 19 dezer is door den minister van buitenlandsche zaken en J. de J. Paul, ge volmachtigde van Venezuela, een protocol geteekend van den volgenden hoofdinhoud Ten einde in de toekomst nieuwe moeilijk heden te voorkomen en een duurzamen grondslag te leggen voor eene goede ver standhouding; overwegende dat de belangen van beide landen medebrengen het sluiten van een verdrag van vriendschap, handel en scheepvaart en consulaire conventie na voor afgaand herstel der diplomatieke betrekkin gen, wordt bepaald]: di&t vanaf den dag der onderteekening van liet protocol de re geeringen hare respectievelijke gezantschap pen te Caracas en. te s Gravenhage kunnen instellen. De Nederlandsche regeering zal het pro tocol van 20 Augustus 1894 (verbod van wapenuitvoer) in aclit blijven nemende Venezolaansche regeering verbindt zich lo om tot de totstandkoming van het han delsverdrag en consulaire conventie op gee nerlei wijze hare wetgeving te zullen wijzi gen ten nadeele van de Nederlandsche on derdanen of van den handel en de scheep vaart van de Nederlandsche koloniën; 2o om tot de Nederlar dsche Antillen uit te strekken alle concessies in het vervolg aan Engeland ten behoe e van Trinidad of aan andere mogendheden ten bate van eenig eiland in de Antillen doen, met name ten aanzien van de 30 additioneel© rechten 3o. om binnen 3 maanden aan onze regeering 20,000 bolivar (1 bolivar f 0.50) schadevergoeding te betalen voor liet nemen van 5 Nederlandsche sche pen, terwijl JNederland als blijk van hooge waardeering dei- vriendschappelijke gevoe lens van president Gomez verklaart dat de kustwachters door hare oorlogsschepen ge nomen onverwijld te Willemstad ter beschik king zullen worden gesteld van een Venezo- laanschen gevolmachtigde De heer v. Wassenaar van Catwijck, lid der Tweede Kamer, was (gister, na zeer langdurige afwezigheid wegens ziekte, weder in de Kamer tegenwoordig. Kamerverkiezing*!*. In de Dinsdagavond gehouden vergade ring der vooruitstrevend liberale kiesver- eeniging Rotterdam, district III, is tot voorloopig candidaat gesteld voor het lid maatschap van de Tweede Kamer, het af tredend lid, kolonel J. 13. Verhey. De centrale anti-rev. kiesv. in het dis trict Hoorn heeft voorloopig den heer mr. V. H. Rutgers te Hilversum candidaat ge steld voor de Tweede Kamer. De heer Rutgers heeft deze voorloopige candidatuur aanvaard. Den 3den Mei a.s. zal te 's Graven hage het examen aanvangen van adspdran- ten voor den rang van adjudant-kwartier meester bij de veld-artillerie. De examen-commissie is samengesteld uit den luitenant-kolonel der veld-artillerie W. J. H. de Veer, majoor-kwartiermeester C. A. Heshusius, controleur van de inwendige administratie der korpsen (le bureau) en den le luitenant-kwartiermeester- W. B. Slot boom, van het regiment grenadiers en ja gers. Nog alt ij d dezaakKley. De gepens majoor Th. Kley heeft zich an dermaal gewend tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal, naar aanleiding van een door dat Staatsbestuur den lsten April j.l. genomen beslissing ten opzichte van zijn re quest d.d. 16 Febr. j.l., waaromtrent werd overgegaan tot de orde van den dag. Tot dusver heeft hij geen antwoord ontvangen op zijn adres d.d. 1 Dec. 1908 en op vroe gere verzoekschriften, dateerende tot vóór 1890 en op dat van 12 Mei 1882. Requestrant verzoekt de Kamer andermaal vooral met 't oog op zijn reeds gevorder den leeftijd zij nverzoekschriften dd. 12 April 1908 en 1 Februari 1909 wel in be handeling te willen nemen en vooral ook om hare ernstige aandacht te willen schenken aan de daai-bij aangeboden bijlagen. De resident van Bali en Lombok. Naar wij vernemen, volgens telegrafisch bericht bij de familie hier te lande ontvangen, is de heer H. W. Veen- huyzen benoemd tot resident van Bali en Lombok, als opvolger van den heer G. F. de Bruyn Kops. De heer Veenhuvzen vroeger secretaris dezer residentie geweest. Den 5en Maart 1904 werd hij benoemd tot assistent-resi dent. Hij is toen eenige j aren in Atjeh ge weest, totdat hij 6 Juni 1906 benoemd werd' tot assistent-resident van Lombok, ter stand plaats Mataram. Sedert September van het vorige jaar was hij weder naar Atjeh over geplaatst, het gswest waar hij vele moeilijke jaren in verschillende positie doorbracht. Blijkens het voorgaande is de nieuwe resi dent met het gewest Bnli en Lombok bij zonder vertrouwd. (N. v. d. D.) Onze Vloot Het hoofdbestuur van de Nederlandsche Vereeniging „Onze Vloot" deelt mede dat de jaarlijksche alge meene vergadering zal gehouden worden op 29 April te Amsterdam ten 2 ure in het Hotel Palais Royal, Paleisstraat. In ons land bevinden zich thans 494 vereenigingen tot bevordering v.an 's lands weerbaarheid. Land en Volk. Naar aanleiding van het bericht van Het Volk deelt Land en Volk mede „kerngezond" te zijn, met den meesten voorspoed te groeien en da* van „ophouden" geen sprake is. Een nieuw sportterrein. Ii: een Zaterdagavond gehouden vergadering van door de voorloopige commissie tot op richting van een sportterrein te Amsterdam genoodigden, werd overgegaan tot oprich ting van een vereeniging. Onderwater kloksigna- 1 e n. Naar men verneemt, zal de geheele vloot van de Great Eastern Railway te Lon den, die dienst doet op de routes Harwich Hoek van Holland en HarwichAntwer pen, van toestellen voor onderwater klok- signalen worden voorzien. Uit de diamantindustrie Naar het Hbld. verneemt, heeft de A. N. D. B. thans bij officieel schrijven aan de A. J. V. de leerlingovereenkomst opgezegd. De opzegging geschiedde zonder opgave van redenen. Politieversterking te •Papendrecht. Gisterenmiddag kwa men per trein te Dordrecht aan een briga dier en een marechaussee uit Wagerningen en een marechaussee uit VeenendaaJ, met hun paardenZ,j begaven zich onmiddellijk naar Papendrecht, waar zij tijdelijk met voor hen onbekende bestemming zijn gede tacheerd. De relletjes te Pinster- w o 1 d. De arbeider B. te Finstemvold, die verdacht wordt op 10 Maart bij de ongere geldheden der werkloozen, een karabijn van een der marechaussees naar beneden te heb ben gedrukt, waarbij een worsteling ontstond en twee personen door schoten wea-den ge troffen, is gedagvaard, om op 5 Mei voor de rechtbank te Winschoten te verschijnen. Bloedige twist. In een café aan de Jonker Fransstraat te Rotterdam had gisterenavond een twist plaats tusschen twee graancontroleurs A. J. V. en P. S~ genaaind. Beiden werden zwaar gewond. V. leed zooveel bloedverlies door het afsnijden van een slagader, dat hij in bewusteloozen- toestand naar het ziekemhuis werd vervoerd. Een nieuwe truc, door kwartjesvin ders in praktijk gebracht en waarvoor wan delaars op buitenwegen op hun hoede die nen te zijn, is de volgende Een z. g. „koopman" met een rijwiel is, ais de wandelaar aankomt, bezig een „slachtoffer" geld af te winnen met speel kaarten. Terwijl hij zelf bijv. f 10 inzet, noodigt hij ,,'t slachtoffer" uit, tegen een inzet van bijv. een rijksdaalder, een van de drie op den grond liggende kaarten te keeren. Deze laatste keert natuurlijk de verkeerde en is f 2.50 kwijt. Twee „heeren" die dan „toevallig" op een rijwiel aanko men, kunnen het onrecht niet dulden en noodigen den wandelaar uit met hen aan de zaak" een einde te maken door te trachten geld van den z.g. koopman te winnen om den bedrogene daarmee schadeloos te stel len. Men late zich niet door medelijden be wegen om ook ten behoeve van den on gelukkige een kansje te wagen. En „koop man" èn „slachtoffer" èn „menschen- vriend" behooren bij elkaar en hebben, nu het publiek door de couranten gewaar schuwd is, deze nieuwe list uitgevonden, om argelooze wandelaars in hun net te van gen. Ze spelen zoo uitstekend hun rol dat ze best een anderen werkkring kunnen kiezen op 't tooneel zouden ze zeer zeker een goed figuur maken. Een dram a. Dinsdagmiddag, om streeks half één, waren eenige jongens aan de Heerejhvest te Haarlem bezig met „vischjes scheppen". Al ploeterende in het vuile water, waren zij tot voor de Molen- steeg gekomen, toen, mogelijk door de be weging welke zij in het vuile water brach ten, het lijk van een meisje langzaam naar boven kwam drijven. Voorbijgangers en po litie waren al gauw gewaarschuwd en het reeds in verregaanden staat van ontbinding verkeerende lichaam werd voorzichtig op het droge gehaald. Het bleek het stoffelijk overschot te zijn van de 16-jarige B. O., die eenigen tijd geleden de ouderlijke woning in de Molen- steeg was ontzegd Het lijk werd naar het St.-Elisabeth's Gasthuis overgebracht, alwaar de dood- schouw plaats had. Naar wij vernemen was tot nog toe de meening heerschende, dat het meisje sinds het verlaten van het ouderlijk huis naar Duitschland was uitgeweken. O. H. Ct. Ramp op Zoo. Tengevolge van storm is bij d* Lemmer gezonken het tjallqschip „De Hoop", schip per G. Dinklar van Ten Post. De schipper is door een stoomboot der Holland■Frics- landlijn gered, docli zijne vrouw en zes kin deren, betievens de loods De Vries van Kampen, zijn verdronken. Aan het Hbld. wordt omtrent het on geluk met het tjalkschip „de Hoop" nog het volgende medegedeeld Het scheepje was met zand en grind be stemd voor de firma Averson en De Vries te Steenwijk, die de aannemer® zijn van den Noord-Ooster Lokaal-Speorweg. 15 April zijn drie schepjes, waaronder dat van het ongelukkige gezin, voor rekening van de firma H. J. den Breejen Jzn. uit Nijmegen vertrokken. Het scheepje was zeer waar schijnlijk niet meer zeewaardig, althans niet bestemd voor zulk een stormweder als gis teren nacht. Hoe het ongeluk precies gebeurd is, valt moeilijk te zeggen. Het oeuige dat met zeker heid te verklaren valt, 's dat in een enkel oogenblik het schip naar de diepte ging. Onder zeer slechte omstandigheden had schipper Dinkla de reis aanvaard. Hij had verkeerden wind, zoodat de zee op zij van het scheepje stond. Een rukwind sloeg de roef, waarin de vrouw en de kin doren, overboord. De schipper kwam nabij het bootje, dat achter het Bchip voer, te recht, en greep zich aan het touw vast. In dezen toestand zag hij zijn vrouw en zijn zes kinderen een voor een door den rukwind overboord werpey. en n&nr de diepte zinken. Eenige schippers, waaronder schipper Van Tijzelen, ontdekten het gevaar en kwamen nader. Zij wierpen den loods, De Vries uit Kampen, nog een lijn loc. De Vries, die zich zwemmende boven water had gehouden en mede de vrouw en kinderen had zien verdrinken, greep uitgeput van vermoeienis de lijn. Tij zelen riep hem nog toe, vol te houden, doch de ongelukkige, volkomen uit geput, riep terug: „Ik laat maar los, ik kan het met meer houden Toen zonk het achtste slachtoffer voor de oogen van Van Tij zelen naar de diepte. Het laatst had men nog het kindje van 2h jaar zien drijven. Dinkla zelf werd ten slotte door de „Heeivnveen" opgepikt. Hij verklaarde, tenminste dit kan men uit de woorden die de ongelukkige, radelooze man uit, opmaken, dat c;- niet eens de tijd was om de noodvlag te hijschen. Hij is zoolang bij een scheepsbevrachter te Lemmer binnengebracht en is sprakeloos van ontzetting en wanhoep. Dinkla behoort tot de armste der schippers en hij moest zelfs in den afgeloopen winter bedleeld1 worden. School- en Kerknieuws. - De Synodale Commissie der Ned. Hervormde» Kerk lieeit aan den heer A. R. Rutgers, caiwli- <laattot den Heiligen Dienst, eervol ontslag ver leend als hulpprediker te Dnsseldorp, en in daens plaats benoemd tot predikant bij de Nederland sche gemeente aldaar ds. D. G. W. L. Roder, te Oost- en West-Graftdijk, die de benoeming aanneemt. (N. R. Ct.) Een opzienbarende zaak. Eenige maanden geleden werden uit een aangeteekenden brief, verzonden van Utrecht naar Den Haag, bij aankomst ter laatstge noemde plaatse, twee biljetten van 1000 werden vermist. De politie stelde een on derzoek in, doch aanvankelijk zonder resul taat. Sedert werd door oningewijden niets meer van de zaak gehoord en zoo werd zij door velen vergeten. Het was evenwel van den aanvang geen geheim, dat de justitie in alle stilte een spoor in zekere richting volgde. Bovengenoemde aangeteekende brief werd in het begin dezes jaars door een be kend Utvechtsch ingezetene, afstammeling van een dei- oudste adellijke geslachten en lid der Ridderlijke Duitsche orde, balije van Utrecht, verzonden aan het adres van dien oud-minister Rink te 's Gravenhage, met een geldswaardigen inhoud (volgens aangif te althans) van f 2000. Toen minister Rink dezen brief ontving bevatte hij slechts een los velletje papier. De oud minister ging met het epistel naar den directeur van het postkantoor te 's Gra venhage, om van het geval aangifte te doen. Aanvankelijk dacht men aan dief stal, gepleegd door postbeambten, doch een nader onderzoek deed autoriteiten van dat vermoeden terugkomen. Bij aan dachtig bezien van de enveloppe, werd men gewaar, dat deze aan een der kanten hoogst zorgvuldig was opengesneden gewor den en daarna weer gedicht, zóó kunstig en zoo minutieus, dat het onmogelijk kon zijn gedaan in de haast, waarmede postbeamb ten op de kantoren en in de treinen moeten werken. Was 'het door hen geschied, dan zou de enveloppe-opening de sporen hebben moeten dragen van eenige slordigheid, zou de enveloppe zelf althans eenige lijmvlek- ken moeten hebben vertoond. Maar niets van dat alles was het geval, de enveloppe droeg geheel het kenmerk, met groot© voor zichtigheid te zijn behandeld. Er was nog een andere omstandigheid, die de onmogelijkheid aantoonde dat met den bxief oneerlijke handelingen waren gepleegd door postbeambten. De brief was ten post- kautore te Utrecht, bij afgifte aan het loket, natuurlijk gewogen; als gewicht was door den beambte ingevuld 12 gram. Zeer opval lend was het nu dat de brief, toen hij weder om gewogen werd, nadat minister Rink aan gifte had gedaan te 's Gravenhage, eveneens 12 gram woog. Gesteld nu, dat door post beambten inderdaad fraude was gepleegd, en gedurende de expeditie van den brief twee billetten van f 1000 uit het aangeteekende stuk waren genomen, dan hald de brief bij aankomst te 's Gravenhage noodwendig lich ter moeten wegen dan bij afgifte aan het postkantoor te Utrecht. Immers tusschen vertrek en aankomst moest de brief ont heven zijn van het gewicht van twee f 1000- ban'kbilletten, te zamen gevende een gewicht van pl.m. 6 gram. Het was dus in de aller hoogste mate zonderling, diat de brief bij vertrek en aankomst precies hetzelfde ge wicht vertoonde. Die omstandigheid nu, voegde de justitie bij het feit, dat de enve loppe-opening met de grootst mogelijke zorg was aangebracht en daarna weer gedicht. En deze aanwijzingen deden het vermoeden rij zen, dat men elders naar een dader had te zoeken. Daarom werd d'oor de Utrechtsche justitie, onder leiding van den rechter-com- missaris mr. C. J. H. Schepel, een uitge breid onderzoek aangevangen. En terwijl het groote publiek dacht dat er niets meer gaande was en daardoor de post vermis sing meer en meer vergat, werd in groote stilte gezocht en gespeurd, voor het verzamelen van zooveel mogelijk gegevens. Zoo werd op een Zaterdagavond, geheel onverwacht, dooi de justitie een huiszoeking gedaan ten huize van den afzender van den brief. Daar werd o.a. een flesch lijm in beslag genomen; eveneens deed de rechter-com- missaris lijm in beslag nemen op het Utrechtsche postkantoor, op het Haag sche kantoor en verder nog daar, waar maar vermoed kon worden dat de brief in haaiden was geweest. Al die fleschjes lijm werden door de justitie in handen gesteld van dr. C. Hoitsema, de controleur-generaal van 's Rijks Munt, die de lijm scheikundig on derzocht. Het resultaat van die onderzoekin gen was, dat de lijn, in beslag genomen ten huizo van den afzender dezelfde bleek te zijn als die, waarmede de bewuste briefope- ning was gedicht. Intusschen werd het on derzoek ook nog in andere richtingen voort gezet, waarover wij liians geen mededeelin- gen mogen doen. Dinsdags na Paschen, was de instructie van den rechter-commissaris zóóver gevor derd, dat de stukken konden worden rond gezonden bij de leden van de rechtbank,

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2