BINNENLAND. Uit den omtrek. STADSNIEUWS. Konstantinopel. 22 April Het vertrek van de vloot heeft een gevoel van verlichting verwekt, omdat, zoolang de schepen bleven, een plotseling bombarde ment werd gevreesd. In strijd met 'i bericht van heden morgen zijn de onderhandelingen tusschen Nozim Pacha eu den bevelhebber van de belege raars eigenlijk nog niet begonnen. Zij zijn uitgesteld tot de aankomst van den bevel hebber van het derde legerkorps uit Sa lonika De militaire bezetting van Eskishehr aan den Anatolischen spoorweg wordt be vestigd. Ook zijn 5000 man van het 2de en 3de legerkorps te Ismid aan land gezet met het doel aan vluchtelingen uit de stad den weg te versperren. Athene. 22 April. Khemal Bey, de leider van de Turksche liberalen, is hier aangekomen hij zal zich naar Albanië be geven. Verscheidene honderden Turksche uitgewekenen zijn naar hier gekomen. Athene, 2 2 A p r i 1. Het bericht, dat Griekenland militaire toebereidselen maakt, is ongegrond. Keulen, 23 April. Een telegram uit Konstantinopel, te middernacht aan de Köln. Ztg. verzonden, meldt: In de heden avond te San Stefano gehouden geheime zit ting, waaraan afgevaardigden en senatoren deel namen, is met 150 stemmen besloten tot de afzetting van den sultan. Bezwaren be staan alleen over het tijdstip van de afzet ting. De sjeik-ul-islam moet een fetwa daar over voorbereiden. Perzië- Teheran, 22 April. De Engel- sche gezant en de Russische zaakgelastig de werden heden in audiëntie door den sjah ontvangen en brachten hem de vertoo- geu van hunne regeeringen oVer. Z. M. hoorde ben opmerkzaam aan en beloofde over eenige dagen te zullen antwoorden. T e h-e ran, 2 2 April. Men bericht., dat de opstandelingen uit Ispahan en Resjt naar Teheran oprukken. Venezuela. Saint-Nazaire, 22 April. De aankomst van het stoomschip Versailles is den geheel en dag vertraagd door hot zware weer. De ontscheping zal op zijn vroegst morgen plaats hebben. Tweede telegram. De bijzondere commissaris Adier vroeg gisterenavond den ingenieur Roy of hij hem wilde mededoelen wat de plannen zijn van zijn vriend, den oud-president Castro. De heer Roy an. woord de, dat als zijn gezondhel istoe&iat d zich er niet tegen verzet, Castro slechts "\n- kele oogenblikken hier zal vertoeven eu zich zoo Spoedig mogelijk naar Spanje zal bege ven. Van daar zal hij zich naar Cuba be geven, waar hem gastvrijheid moet zijn aan geboden. De Staatscourant van Vrijdag 23 April bevat O- a. de volgende Kon. beslui ten benoemd tot gedelegeerde der Nederiand- sche regeering op do m Mei 1909 te Parijs te houden internationale conferentie voor de regeling van het Internationale automobiel- verkeer dr. G. van der Meulen, referenda ris bij het departement van Waterstaat; tot adjunct-gedelegeerde G. A. Pos, 2e Kroor- zitter van den Algemeenen Nederlandschen Wielrijdersbond en F. W des Tombe, be stuurslid der Nederlandsche Automobiel- Club. benoemd tot directeur der Rijkswerkin richting voor Vrouwen te Leiden W. Gijse Weenink, tftians directeur der Rijkswerkin richting Veenhuizen op verzoek eervol ontslagen de le klerk bij het departement van justitie K. W. J. A. C. baron van Hemert tot Dingshof. Het Belgische geschenk. H. M. de Koningin heeft het ivoren 'kistje met zilver-montuur, H. M. als huldebewijs aangeboden door de Belgische leden van de Nederlnndsch-Belgische Commissie in be waring gegeven in het Oranje-museum op het Koninklijk Huisarchief. Daartoe door H. M. gemachtigd, zal de directeur van het Kon. Huisarchief, prof. Kramer, de Nederlandsche leden van ge- noemtlePbommissie, die in Den Haag moch ten zijn of daar eerlang moohten komen, gaarne" in de gelegenheid stellen het ge schenk te bezichtigen. I)e b 1 ij d o verwachting. Meu schrijft aan de N. R. Ct. Dezer dagen werd aan ,,Zelandia" ge schreven, dat Prins Hendrik, als de blijde verwachting heeft plaats gehad, daarvan aan de Commissarissen der Koningin in de pro vincies teleghrafisch bericht zal doen toeko men. Dit is niet juist. De minister van binnenlandse he zaken heeft, zooals ik zeker weet, aan de Commissarissen der Koningin doen weten, dat hij de telegrafische mede- deeling zal doen. Oék aan do burgemeesters der gemeenten -van 10,000 zielen en daar boven wordt door den minister bericht ge seind. De Commissarissen der Koningin zul len dan, op verzoek van den minister, de burgemeester der overige gemeenten zoo spoedig mogelijk na de blijde gebeurtenis hebben te verwittigen. Aan den lichtte toet, welke den avond der bekendmaking van de blijde gebeurtenis door de straten van Breda zal trekken, neemt ook deel de Koninklijke Militaire Academiede wagen der K. M. A. zal voor stellen het oude kasteel van Breda (zooals men weet is daar thans de K. M. A. geves tigd), geheel electrisch verlicht; de wagen zal voorafgegaan worden door den Senaat en gevolgd door cadetten per rijwiel, twee en twee eveneens electrisch verlichte bogen dra gende. Het geheel zal besloten worden door flambouwendragers De b 1 ij d e verwachting. Uit de Neue Hessische Volksblatter op Holland Wie zeigt doch Holland allerseits Echt patriot'schen Sinn, Geschenke, reich trad wertvoll, weiht's Der jungen Königin Und heischt z.um Dank dafür nur eines; 'wa9 Kleines. K o n i n k 1 ij k e deelneming. De burgemeester van Lemsterlaml heeft een telegram ontvangen van H M Ko ningin Wilhclmina, waarin H. M Haar diep leedwezen ca Hare deelneming betuigt in de treurige zeeramp, welke Dinsdag na bij de haven van Lemmer heeft plaats ge had en waarbij 8 personen om het leven kwamen. H. M. vroeg den burgemeester of financieele hulp voor den schipper Dinkla of voor de familie van den omgekomen Kam per loods De Vries noodig was, waarop de burgemeester heeft geantwoord, dat finan- tieele hulp wel noodig was. Sedert eenige dagen is wederom ten Koninklijken Paleize te 's Graven'hage afge stapt. de heer Von Bülow-Stolle, „Hausmar- sc'hall", kamerheer van Z. K. H. den Groot hertog van Mecklenburg-Schwerin en sinds geruimen tijd toegevoegd aan Z. K H. den Prins der Nederlanden, in welke hoedanig heid de lieer Von Bülow meermalen eenigen tijd te 's Gravenhage vertoefde. Reuter's bureau heeft uit Peking bericht ontvangen, dat gisteren de Neder landsche gezant jhr. mr. F. Beelacrts van Blokland in audiëntie ontvangen is en zijne geloofsbrieven heeft overhandigd. De interpellatie over het Arbeidscontract, door mr. Troel stra reeds vroeger aangevraagd', maar toen op zijn verzoek uitgesteld, zal nu, naar ,,Het Volk'' verneemt, de volgende week gehouden worden Kamerverkiezingen. De Centrale Liberale Kiesvereeniging in het district Tiel heeft mr. M. Tydeman candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. Door de afdeeding RijswijkVoorburg van de S. D. A. P. is met goedkeuring van het partijbestuur gecandideerd voor het lid maatschap dei- Tweede Kamer voor het dis trict Loosduinen de heer J. H. Schaper, te Voorburg. Tn verschillende plaatsen van het distrirt worden openbare vergaderingen ter propageering van deze candidatuur gehou den. De vrijzinnige kiesvereeniging Wonse- radeel, die aanvankelijk haar keuze had ge vestigd op -den oud-minister Kraus, heeft thans tot candidaat geproclameerd kapitein Thomson, waarmede deze geacht kan worden de eawdidéat der centrale vereeniging in het district Harlingen te zuilen zijn. Naar aanleiding van ons bericht, omtrent eene algemeen© vergadering der vrijzinnige kiesvereeniging „Over-Veluwe", waarin be sloten zou zijn bij de a.s. Kamerverkiezin gen geen candidaat te stellen, doch hare leden vrij te laten bij de keuze, in aanmer king genomen de uitstekende wijze, waarop de aftredende afgevaardigde in het district Apeldoorn, graaf van Bylandt, ook de be langen van Harderwijk heeft behartigd, merkt men ons op, dat dit zeker eene ver gissing zal zijn. De kiesvereeniging O ver-Vel uwe" bestaat sedert de laatste jaren niet meer en al wat er geschiedt van vrijzinnige zijde, geschiedt door personen en niet door een vereeniging. Zoo zal 't ook nu gaan en evenals vroeger zal ook ditmaal een tegencandidaat gepro clameerd worden. De heer A. H. Krieger, met ingang van 1 Mei a. s. eervol ontslagen als direc teur van het telegraafkantoor te Leiden, l^gde gisterenmiddag zijn ambt neer en nam afscheid van het kantoorpersoneel. De in specteur der posterijen en telegrafie was overgekomen om persoonlijk van den aftre denden directeur afscheid te nemen, terwijl de directeur-generaal in een vleiend schrij ven den heer Krieger dank zegde voor de diensten, gedurende 46 jaren door hem aan den Staat bewezen. J. D. d e B 1 o e m e. f Te 's Gra- venhage is overleden in den ouderdom van 56 jaar de heer J. D. de Bloeme, majoor- kwartiermeester, hoofd der achtste afdeeling van het departement van oorlog, ridder in de orde van. Oranje-Nassau. Te Eindhoven ts in den ouderdom van 82 jaar overleden de heer Anselmus Franciscus van Moorsel. De overledene was gedurende bijna 40 jaar lid van den Raad dier gemeente, ruim 25 jaar wethouder en ridder in de orde van Oranje-Nassau. Mishandeling, den dood ten gevolge hebbende. De recht bank te Amsterdam veroordeelde gister tot oen jaar gevangenisstraf J. B. W., wegens zware mishandeling van J. A. in zijne wo ning in de Spuistraat 131, op 17 Augustus, ten gevolge waarvan deze drie dagen daarna overleden is, in het Binnengasthuis zonder bij kennis te zijn gekomen. De Duit sche Greet-zaak. Voor de rechtbank te 's Gravenhage werd gister geëischt f 50 boete of 10 dagen hech tenis tegen De Vries, schrijver van een bro chure waarin met betrekking tot de Duit- sclie Greet-zaak de zaakwaarnemer Burg hout gesmaad was door de voorstelling als of hij den hoofdcommissaris van politie had nagebootst ten huize van bedoelde vrouw met het oogmerk om den hoofdambtenaar in die zaak te compromitteer en. De uitbreker-inbreker Thomas. De rechtbank te Breda ver oordeelde gisteren den uitbreker-inbreker Thomas tot vijf jaar gevangenisstraf. De eisch was 6 jaar. Zooals men weet is de man nog steeds zoek. Een societeitskwestie. De algemeene vergadering van leden der socië teit ,,De Harmonie" te Winschoten heeft be sloten in hooger beroep te gaan van het von nis van den kantonrechter aldaar, waarbij twee leden werden veroordeeld tot f 1 boete of 1 dag hechtenis wegens het na twaalven des nachts vertoeven in de societeitslokalen Voortvluchtige kantoor bediende. Door een firma kantoor hou dende aan de Heer en gracht te Amsterdam, is aangifte gedaan bij de politie, dat een barer 'bedienden zich uit de roeten heeft ge maakt met een 1 ©drag van ruim f 400. Kwartjesvinders in de spoorwegen. Men hoort tegenwoordig herhaaldelijk over onbeschaamd optreden der kwartjesvinders in de spoorwagens. Een staaltje daarvan is het volgende Een predükont, van Rotterdam naar Am sterdam reizende, stapte 's avonds in den sneltrein. Op het punt van vertrekken ne men 3 andere lieer en haastig in dezelfde coupé plaats. Kort daarna haalde één hun ner een spel kaarten uit den zak en noo- digde den predikant uit een spelletje te doen. Deze verklaarde dit niet te kunnen en er ook geen lust toe te gevoelen, waarop de ander aanbood, het hem wel te willen leeren. Dit aanbod werd eveneens afgeslagen, ,,Nu' zeide hij, „dan zul je toch een aan denken van me hebben", en meteen greep hij naar des dominees zak om er de kaarten in te steken, doch misschien ook om er iets uit te halen. Le predikant drong er op aan, de handen thuis te houden en anders aan de noodrem te zullen trekken, doch onder den uitroep: ,,üat zullen we je wel belet ten", grepen de drie „heeren" 'hem vast. Toch gelukte het hem de rem over te halen, waarop de trein plotseling stil bleef staan. Er werd nu proces-verbaal opgemaakt. De aangevallene nam in" een andere coupé plaats en de trein stoomde verder, waarna bij aankomst te Haarlem de drie gevaar lijke personen aan de politie werden over geleverd Een bankje van 100 „ge wisseld". Dinsdagavond bevond zich de koopman F. uit W. in een coupé 3e klasse van den trein die 7.51 van Boekelo ver trekt 'n de richting Neede, in gezelschap van 4 als heeren gekleede, van reistasschen voorziene personen, die na het station Haaksbergen gepasserd te zijn, speelkaarten voor den dag haalden en zich in hun kaart spel verdiepten. Eenigen tijd later vroeg een hunner, een banknoot van 10Ö te voorschijn halend, aan F. of hij die wisse len kon. Deze antwoordde „met genoegen" en haalde daarop 4 bankbiljetten van 25 te voorschijn, die hij den man overreik^, om daarop tot zijn grooten schrik te zien, dat deze liet biljet van 100 weer kalm in zijn zak stak. F., te laat beseffend, met een troep schurken te doen te hebben, trachtte daarop de noodrem over te halen, doch werd daarin door de kaartspelers verhin derd. Inmiddels was men het station Neede genaderd, waar de trein stopte. De bestolen koopman maakte daar zooveel lawaai, dat het de aandacht trok van het publiek, ook van den majoor der Rijksveldwacht Linde man uit Groenlo, die zich toevallig ter plaatse bevond, maar nauwelijks hadden de heeren dit begrepen of terloops stopte een hunner het bankbiljet van 100 in handen van den ontstelden koopman. Drie der kaartspelers vertrokken daarop met den aansluitenden lokaaltrein naar Winterswijk, de wisselaar-oplichter zelf reisde door naar Ruurlo, waarheen door den stationschef te Neede inmiddels de toedracht der zaak ge seind. was. Wanneer zal het publiek wijs worden? Zutph. Ct. De schipbreuk van „De H o o p". Een bericht van Dinsdagavond zou den onjuisten indruk kunnen geven, dat de „Heerenveen", toen ze op de plaats van het onheil aankwam, de vrouw en kinde ren van den schipper nog had gezien in hun doodsstrijd met de golven. De beman ning zag alleen maar den loods, hangende in het want. En krachtige pogingen om de zen te redden kon de „Heerenveen" niet in het werk stellen, wilde zij de visschersboot die «trachtte den loods naderbij te komen, niet met overvaring bedreigen. De loods De Vries laat weduwe en zes kinderen onverzorgd achter. Een aangrijpende bijzonderheid is zeker nog, dat de schipper Dinkla, die vrouw en kinderen voor zijne oogen zag verdrinken, zelf, in dienst van een Duitsche reddings- maatsc'happij, heeft meegeholpen om tach tig menschenlevens te redden. Noodlottig voorval. Don derdagmiddag had te Amsterdam een ernstig ongeluk plaats. Mr. I. P. A. N. Oaroli, «dVocaat, lid van den gemeenteraad en va/n de Provinciale Staten van Noord-Holland, was bezig zich te oefenen in het revolver- schieten in den tuin achter zijn woning aan de Keizersgracht 588, gelijk hij in den laat st en tijd meer deed. Plotseling zakte hij ineen. Het bleek, dat ■er op de revolver nog een patroon zat, zon der dat de heer Caroli dit had bemerkt. Het schot was afgegaan en had hean in den buik getroffen. De dienstbode, die zich in den keuken be vond en het ongeluk zag, riep onmiddellijk hulp, en waarschuwde de huisgenooten en mr. Dammers, den associé van mr. Oaroli. Drie artsen waren spoedig ter plaatse, en zij constateerden dat de verwonding hoogst ernstig was. Zij oordeelden een terstond J© onderne men operatie noodzakelijk, doch hiertoe wilde de gewonde, die volkomen bij kennis was, zijn toestemming niet geven. Overbren ging naar een ziekenhuis werd met het oog op den toestand niet mogelijk geacht. De toestand van den lijder was gisteren avond ernstig. Nog bijtijds gered. Dinsdag namiddag, omstreeks 6 uur, terwijl de ouders afwezig waren, maakte het 8-jarig zoontje van den arbeider J. Wolfs, wonen de in 't Loo, in de gemeente Wierden, een vuurtje in het achterhuis der woning. Toen het goed brandde ging het ventje miet zijn 2 J-jarig zusje op de vlucht en nam den kin derwagen, waarin een kind van 11 maanden, mede naar buiten tot vlak voor de voor deur. Het huis met het geheel© meubilair ging in de vlammen op. Toen het rieten dak naar beneden viel, stond de wagen met het kind tusschen den voormuur en het brandende riet Een buurman, zekeren K., die den brand bemerkte, mocht het na eeni ge moeite gelukken het. kind te redden. Het was dermate gebrand, dat de hulp van dr. Idenburg moeet worden ingeroepen. Naar wij vernemen, was noch de woning, noch het meubilair tegen brandschade verzekerd. Zw. Ct. Branden. Gisternacht ruim 12 uur werd brand ontdekt in den winkel in garen, sajetlen, enz. van Joh. Liveu, Voor straat 187, te Dordrecht. In de brandbare stoffen vond het vuur een gretig voedsel en de brand nam terstond een dreigend aanzien aan. De brandweer, die met twee stoomspui ten en een paar handspuiten werkte, was omstreeks half twee het vuur meester. Toen was het perceel van boven geheel uitgebrand, terwijl beneden alles door het water bedor ven was. Ook in den aangrenzenden kruide nierswinkel van H. Schoonenberg werd veel waterschade geleden. Alle schade wordt echter door verzekering gedekt. School- en Kerknieuws. Te Baarn werd gisteren vanwege de plaat selijke afdeeliwg van den Bond van Xedertand- sche Onderwijzers eene openbare vergadering gehouden Als spreker trad op de lieer J. J. hamers, algemeen secretaris van den Bond,, met het onderwerp: Openbaar of Bijzonder Onder wijs.Naar aanleiding van deze rede werd eene afdeel wig van Voliksondei wijs opgericht, aanvankelijk met 24 leden. Gesteld ter beschikking van den Gouver neur-Genei aal van Nedëriandsch-Indië, om ter plaatse, door den landvoogd te bepalen, werk zaam te zijn voor de vooraening in de godsdien stige behoeften van, mindergegoede leden. dér Christelijke gemeente en van de militairen in de garnizoenen daas- te lande, J. J. van Broekhui zen. - Bij de gisteren te Utrecht gehouden verkiezing voor een lid der Provinciale Staten van Utrecht (district II), vacature- mr. M. Mendels, ,is gekozen de heer mr. W. L. P. A. Molengraaf f (vrijz.-dem.) met 1251 stemmen. De heer D. van Staveren, candi daat der S D. A. P., verkreeg 678 stem men De gisteren te Utrecht in „Tivol'i" gehouden deputaten-vergadering der Anti revolutionaire Partij was niet voor verslag gevers van de dagbladpers tbegankelijfk. Dr. A. Kuypér hield; voor de overvolle vergadering eene daverend toegejuichte réde. Spreker s rede was getiteld „Wij Calvi nisten". Hij wierp daarin een terugblik op de laatste ac'ht jaren; jaren, die eerst eene periode van verrassende machtsontwikkeling, maar s'trallcs door tegenslag in 1905 een tijd perk van harde teleurstelling en pijnlijke ontreddering hebben gebracht. Dit laatste lag niet hieraan, dat te hoog door ons was gemikt. Geaasd op bewind had de anti-rev. partij nooit. Alleen «wijl plicht gebood, was in 1888 en 1901, en ook nu weer, het bewindi a'anvaard. Maar de Storm, die in 1905 opstak, was niet te ontzeilen. Links kreeg 2 zetels meer. De ongerechtigde zegepraal der liberalis- fcen in 1905 'heeft hunne inzinking verhaast en ons te nauwer aaneengesloten. Reeds op zich zelf had de tegenpartij, door de wijze waarop zij .in 1905 den stem busstrijd voerde, zich zedelijk geknakt. Zoo- als het toen onder hen toeging, zoo voert geen politieke partij, die zich zelve eert, den strijd om de macht. Alleen 1853, toen de jacht op Thorbecke ging, liet de heugenis van zulk een bittere felheid. Alle politieke schroom was ter zijde gezetgeschandvlekt keerde de overwinnaar in zijn tent© weer. En daarom kon het niet anders, of hij had een kuil gegraven voor zichzelf. Tot het einde van 1907 'bleef het vorige kabinet aan. en bracht idle overgenomen wét op het Arbeidscontract in veilige haven maar voor het overige tobde het. Er .tintelkïé geen kracht; er vonkte geen gloed in. Vooral de Provinciale verkiezingen van 1907 braken de zenuw van de 'kracht van Wét vorige kabinet.. Of spreker het voor uitgefhaaki houdt, dat rechts ditmaal althans .meester op Web stembus terrein zal blijven. Geenszins. Vóór dé s'lag geslagen is, roemt, wie Godi vreest, nooit. Zelfs wil spre ker aannemen, dat de liberalen nogmaals winnen. Wat hébben zij dan nég? Wat an ders is dan denkbaar, dan dat juist die twee de zegepraal bij de stembus hunne politieke inzinking eerst recht zal voltooien. Uitvoerig behandelde spreker de coalitie en daarbij ook de antithese. Hoe meer ge voor Wét bestaan van die .anti these hét oog sluit, hoe meer ge uwe coalitie verzwakt. Maar dan ook omgekeerd: Hoe scherper ge die antithese in het oog vat, hoe vaster uwe coalitie staan zal. Er is geen sprake van een stellen of uit vinden vair die antithese. Onafhankelijk van wat eenig staatsman of wélke groep ook on der het volk orakelde, bestaat die antithese, die de grondtégenstelling in ons leven vormt Die antithese zeide spreker is hét ce ment van de coalitie. Het slot van spreker's rede handelde over Calvijn. „Laat het" aldus besloot hij „in dé historie mogen geboekt worden, dat an hét gedenkjaar van Calvijn wij Calvinisten in Nederland een moed en eene volharding ont plooid hebben, zooails ons zelfs in onze béste jaren no'g nimmer van onzen God gegeven was." Omtrent het verderde verloop der ver gadering kan nog 'het volgende worden ge meld In de Deputatenvergadering der Anti- Rev. Partij werden dr. Kuyper, ds. Hania er De Waal Malefijt als leden van het cen- traal-comité herkozen. Als leden daarvan werden gekozen mr. De Veer, prof. Vis- scher, mr. Anema, prof. Diepenhorst, Pol- lema, Dumaer van Twist en jhr. Van Cit- ters. Het concept-programma, waarop de vol gende punten voorkomengezinshoofden- kiesrecht, verplichte verzekering, herziening tarief van invoerrechten, meerdere gelijk stelling van bijzonder met openbaar onder wijs, werd vastgesteld. Een voorstel ten opzichte van de coalitie met de Christelijk-Historischen en de Roomsoh-katholieken, werd door de verga dering aangenomen. rNaar men verneemt heeft van Eijk, de onlangs veroordeelde commissionair in effecten te Utrecht, gisteren hooger beroep aangeteckend tegen het vonnis der Utrecht- sche Rechtbank, waarbij hij tot 2 jaar ge vangenisstraf was veroordeeld, met aftrek der preventieve hechtenis. De eisch van het O M. was 2 jaar en 6 maanden. Ook de officier van justitie heeft hooger beroep aangeteekend. Hilversum. Vermoedelijk door te sterk rooken vau spek ontstond brand in den kelder van perceel 17a Groest te Hil versum, bewoond door den comestibles-han- delaar M. van Dijk. Een verstikkende rook verspreidde zich, waardoor het noodzakelijk werd het huisgezin van den heer Van Dijk, dat boven sliep, in veiligheid te brengen, hetgeen door de brandweer volvoerd werd. De brand zelf, die weinig te beteekenen had, werd spoedig geblusohl. Ongeveer 400 pond spek zijn verbrand of bedorven. Ver zekering dekt de schade. Veroorzaken van ge vaar op spoorwegen. Bij het heden voortgezet getuigenverhoor tegen den overwegwachter JR. te Bussum, die ver zuimd had op 3 Juni 1908 de boomen aan den Lindeulaan aldaar te sluiten toen trein no. 863 om 8.49 uit de richting Hilversum naar Amsterdam passeerde, waardoor een paard en kar de lijn opreed, doch geen on geluk ontstond door de oplettendheid van den machinist, persisteerde de officier van justitie bij de Amsterdamsche rechtbank bij zijn reeds gestelden eisch tot schuldigver klaring aan het door schuld veroorzaken van gevaar op spoorwegen en eischte zijne ver oordeeling tot eene geldboete van f 15, subs. 15 dagen hechtenis. H. Bouwheer, f Men schrijft aan hei Hbld. Op ruim 67-jarigen leeftijd is Woensdag te Barneveld overleden 'le heer H. Bouw heer, gemeente-bod© aldaar. Meer echter dan in deze betrekking, heeft de overledene zich bekend gemaakt als oudheidkundige. Door jarenlange studie had hij zich een kennis vergaard van de geschiedenis dezer streken, als waarop maar weinigen kunnen bogen. Met de heeren dr. Pleijte, te Leiden, thans reeds overleden, en A. van den Bogert, gemeente-secretaris te Barneveld, heeft hij indertijd een paar boeken geschreven, ge titeld: „Meerveld en Meervelderbosch" en „De UcLdelerheegde", welke werken vooral in wetenschappelijke kringen zeer de aan dacht hebben getrokken. Ook zijn in het jaarboekje van de vereeniging „Gelre" meer dere artikelen over oude kleederdrachten van zijne hand verschenen. Te Li en den brandde het hotel „Het Wa pen van Lienden" geheel af, evenals de aan grenzende hooibergen. Agenda voor de openbare vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort, op Dinsdag 27 April 1909, des nam. te half twee uur. 1. Benoeming van stembureau* in verband met de a.s. verkiezingen van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en den Gemeenteraad. 2. Vaststelling van het tweede gedeelte van het oorspronkelijke kohier der Inkom stenbelasting, dienst 1909. 3 Vaststelling van het oorspronkelijke kohier der straatbelasting, dienst 1909. 4. Behandeling van reclames, inzake aan slagen inkomsten-belasting, dienst 1908. 5. Voorstel tot verleenen van afschrijving, in zake aanslagen inkomsten-belasting, dienst 1908 en 1909. 6. Benoeming van een onderwijzer aan de o. 1. school aan de Koningstraat (vaca ture-A. M. van den Broek.) 7. Voorstel van B. en W. betreffende de herbenoeming van den gemeente heel- en vroedmeester H. H. E. Morren. 8. Voorstel van B. en W. tot het geven van ontslag aan den klokkenist J. Schuld. 9. Benoeming van een klokkenist. 10. Voorstel van B. en W. betreffende onttrekking aan den openbaren dienst en verpachting van terreinen voor de a.s. jaarmarkt. 11. Voorstel van B. en W. tot onderhand- sche verpachting van een terrein tijdens de jaarmarkten 19091911. 12. Nader voorstel van B. en W. betref fende een verzoek van de afd. Amersfoort van den Bond van Nederl. Gemeentewerk lieden tot het mogen gebruiken van een gemeente-lokaal. 13. Voorstel van B. en W. betreffende een verzoek van de afd. Amersfoort der Nederl. Vereeniging tot afschaffing van alcoholhou dende dranken, tot het kosteloos gebruik van een gemeentelokaal. 14. Rapport en voorstel van B. en W. betreffende de voorwaarden, waaronlder van de Maatschappij Amersfoort tot Exploitatie van onroerende goederen wegen zijn over genomen 15. Rapport en voorstel van B. en W.. naar aanleiding van een adres van S. W. (Melchior en de Vereeniging van Amei'S- foortsche drukkerspatroons, betreffende de leverantie van drukwerk. 16. Rapport en voorstel van B. en W. betreffende een adres van J. G. F. van Achterbergh, in zake den aanleg van een weg. 17. Voorstel van B. en W. tot betaling uit het artikel voor onvoorziene uitgaven (dienst 1908.) 18. Voorstel van B. en W. betreffende een aan de gemeente Amersfoort door wijlen dr. K. H. J. Koker vermaakt legaat. 19. Voorstel van B. en W. tot uitbrei ding van de kom en bebouwde kom. 20. Voorstel van B. en W. betreffende het aanbrengen van buizen voor gas- en waterleiding in den nieuwen weg door de Vlasakkers en Barkhoven. 21. Voorstel 'van B. en W. betreffende een verzoek van L. Karnes tot het mogen bewonen van de woning in de Koppelpoort en tot het verkrijgen eener gratificatie. 22. Voorstel van B. en W. a. tot wijziging van de pensioenverorde- ning b. tot beschikking op het adres van den gemeente-architect W H. Kam om pensioen. 23. Voorstel van B. en W. tot het toe kennen van de periodieke verhooging van; jaarwedde aan de leorares in de gymnastiek aan de H. B. S. mej. J. C. van der Schroef f.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2