BINNENLAND. land, dat er in Turkije met geld zeer veel gedaan is te krijgen. De kringen en ele menten, die de tegenbeweging in gang. heb ben gebracht, zijn in deze landen voldoende bekend, hunne beweegredenen hebben niets nieuws. Het onibreekt hun echter aan geest kracht, waarvan nu iedereen zich heeft kun nen overtuigenden Jong-Turken echter ontbreekt het daaraan niet. Zij zullen nu ook afrekenen met de geestelij'ke kringen, die de aanstokers waren van deze tegenom wenteling, en ook met de machthebbers, die zich er toe hebben geleend het onwetende/ volk te misleiden en de soldaten om te koopen. Het comité en zijne aanhangers ziin tot alles besloten, en het is niet te verwach ten, dat zij nog op het laatste oogenblik door eene sentimenteel© opwelling zullen worden bevangen. De omstandigheid, dat alle legerkorpsen, met uitzondering van het vijfde, trouw blijven aan het comité, bewijst juist, dat de zaken alleen in de hoofdstad anders gelegen zijnwaarom is geen raad sel meer". De correspondent van de Köln. Ztg. te Konstantinopel deelt op gezag van iemand, die vroeger in bietrekkingen to*, Jildiz het ft gestaan en uit dien tijd nog vle relation daarmee heeft behouden, mede, d\l; de «ultau zich bereid toont afstand te doen van den troon, maar zelf het tijdstip daav- \(K>r vil kiezen. Over de hc..omsi van de gelden, die gediend hebben om de muiterij ic gang te brengen, heeft de sultan, volgens denzelfden zegsman, verklaard, dat hij zelf de muiterij niet door geld heeft in de hand gewerkt. De sultan heeft echter aangeduid, dat zijn zoon, prins Boerhan-eddin, daarbij betrokken is geweest. De toestand schijnt voor den sultan kri tiek en zijne toekomst zeer onzeker te zijn. Alle mogelijkheden zijn te vreezen. Aan den anderen kant moet echter niet vergeten wor den, dat de sultan onder de massa van de bevolking nog een grooten aanhang bezit, woral onder de lagere standen. De Serbesti, het blad van den vermoorden Hassan Fehmi, heeft een buitengewoon scherpen uitval tegen den sultan gebracht, die de bron van alle kwaad sedert dertig jaren genoemd wordt. Maken de comité troepen ditmaal deze giftbron niet voor goed onschadelijk, dan zal het land in den. ver schrikkelijkste!! toestand terug zinken. Volgens de Sabah loopt de door de comité troepen bezette linie van Kutsjukjoi aan den Gouden Horen in een wijden boog naai de hoogten van Stenia en Balta Liman aan den Bosporus. Perzië' Petersburg, 23 April. De Rus sische regeering heeft aan de vreemde mo gendheden in een 'rondschrijven medege deeld, dat eene Russische troepenafdeeling bevel heeft ontvangen, van Djoelfa naar Tabriz op te rukken, omdat de bevelhebber der Perzische troepen voor Tabriz de trans porten met voedingsmiddelen ten behoeve van vreemdelingen en de vreedzame bevol king der stad niet had laten passeeren, of schoon de Sjah beloofd had, bevelen in dien geest uit te vaardigen. Venezuela. Caracas, 20 April (via Port of 8pain). President Gomez besloot allo per sonen die bij de overneming van het bostuur van Castro gevangen zaten, in vrijheid te stellen, daaronder begrepen allen, die be trokken zijn in het beweerde plan tot ver moording van Gomez. Generaal Ferrares, die in 1903 door Castro van verraad be schuldigd wei*d, heeft vergiffenis gekregen. Een ander besluit beveelt de viering van bet eeuwfeest van Venezuela's onafhanke lijkheid op 5 Juli 1911. Vice-president Velutini zal binnen kort het presidentschap tijdelijk op zich nemen. Saint N a z a i r e, 23 April. De „Versailles" kwam hedenmorgen aan. De commandant van liet stoomschip verklaarde dat Castro een uitstekenden overtocht maak te. De ingenieur Roy, die tot Castro is doorgodrongen onderhield zich eenigo oogen- klikkcn met hem. Castro zeide nog ziek te zijn, en beklaagde zich '.ver de zeer bewo- geu en moeilijke reis. Hij gaf als zijn be doeling te kennen morgen naar Parijs te vertrekken. Castro ontving een correspon dent van het bureau Havas on deed hem de volgende verklaringMen zegt mij dat ik vrij ben, in werkelijkheid ben ik dat niet omdat, indien ik wilde terugkeeren naar de Fort de France, mij dat onmogelijk zou aiju;-uu moeteu de eer en de waardigheid der Fransche vlag dezelfde zijn zoowel in St. Nazaire als in Fort de France. Laat men dan de rechten van den mensch oer- hiedigou, die gij al zoo lang geleden heb ben geproclameerd. Een passagier die ue reis met Castro heeft gemaakt vertelde dat op het oogen blik dat Castro door de gewapende macht op het schip word gebr cht hij een vloed van hevige protesten uitte tegen zijn uit zetting en uitriep „Indien men mij vrijheid gelaten had om mij met ijn land te veree nigen zou ik dadelijk een leger gevormd hebben, waarmede ik getracht zou hebben de macht opnieuw in handen te krijgen." Castro ontving m zijn hut don vice-consul van Venezuela met wien hij een vrij lang onderhoud had. Par ij s, 23 April. Castro verklaar de aan de Temps, dat hij geenszins het pre- B:dentschap van Venezuela opeischt, maar zich uitsluitend wenscht te wijden aan zijne particuliere aangelegenheden. Hij zei de ..Elke wensch om mijn land te dienen, zou ijdel zijn. De Venezolanen willen slaven blijven. De wijze waarop ik door Venezuela werd behandeld, verwondert mij niet, maar van de beschaafde staten had ik een derge lijke behandeling niet verwacht." De Temps vermeldt verder als gerucht, dat Castro een protestschrijven heeft opge steld, dat hij aan Fallières zal zenden het kemt overeen met dat. wat hij op Marti nique heeft geschreven Ook moet hij aan dr. Paul hebben geseind. S a i n t-N azaire, 23 April. Castro is om 10.57 naar Parijs vertrokken. Hij ging aan boord, vergezeld van een jon gen man, die verscheidene wapenen onder zijn jas droeg'. Castro schrijft zijne uitzet ting uit Martinique toe aan pressie, uitge oefend door de Vereenigde Staten, die door hem te vervolgen een aanslag pleegde op de souvereine rechten van Venezuela. P a r ij s, 2 3 April. Castro is te 6 uur 15 te Parijs aangekomen. Er kwamen geene incidenten voor bij zijne aankomst. Allerlei. vHet Amerikaansche tijdschrift Scien tific American, had een prijsvraag uitge schreven over de 4e dimensie. Gevraagd werd een beknopt opstel te leveren, waar- ir op ook voor niet-wiskundig geschoolde lezers van behoorlijke ontwikkeling op be vattelijke wijze het begrip „vierde dimen sie" in een niet te omvangrijk betoog zou worden toegelicht. Op die prijsvraag zijn 245 antwoorden ingekomende uitslag zal later worden bekend gemaakt. De beste op stellen worden gepubliceerd-. Er zijn. ant woorden ontvangen uit de Vereenigde Sta ten, Canada, Engeland, Duitschland, Oos tenrijk, Frankrijk, Turkije, Zuid-Amerika, Nederland, Britscli-Indië, Australië en Zuid-Afrika. vWoensdag is het leggen begonnen van een nieuwen kabel van de haven van Eniden naar Brazilië en Zuid-Amerika. Door de Noordzee en het kanaal zal hij voor Brest naar volle zee gaan, om eerst op Teneriff© terecht te komen. Het tweede deel van de kabel zal in den herfst worden gelegd, van Teneriffe naar Pernambucco of Manceio in Brazilië. De maatschappij, die den nieuwen kabel zal exploiteeren, deelt meê, dat haar tarief veel lager zal zijn dan dat der Engelsche maatschappijen. Aldus zal de prijs per woord tusschen Brazilië en Duitschland van 3.75 fr. op 60 centimes per woord worden ge bracht. Rome, 23 April. Wilbur Wright steeg heden avond vijf malen op en bleef telkens gemiddeld tien minuten in de lucht. De minister van buitenlandsche zaken en de vice-minister van marine waren hierbij tegenwoordig. vIn het Belgische parlement heerscht een eigenaardig gebruik. Hoewel in België de alcohol tengevolge van al te sterke con sumptie zeer zwaar belast is (op 1 liter al cohol moei 3 francs belasting betaald wor den) en b.v. in de Belgische stationskoffie huizen de brandewijn alleen in heele fles- schen verkocht wordt, maakt men toch in het Parlement zelf een uitzondering, daar aan de afgevaardigden, die een buitengewoon lar.ge rede houden, door de bedienden, op kosten van het rijk, glaasjes brandewijn worden verstrekt. Enkele booze tongen be weren, dat vele afgevaardigden slechts daar om zulke lange redevoeringen houden, om het genot van een glaasje brandewijn deel achtig te worden. vIn sommige Amerikaansche staten worden soms zonderlinge wetsvoorstellen in gediend Zoo zijn op t oogenblik aanhangig In Arkansas een voorstel om het voetbal spel te verbiedener zou een hooge boete op worden gesteld. In Illinois een voorstel om te bepalen, dat de pennen in de hoeden der dames niet lan ger mogen zijn dan 9 duim voor t dragen van langer pennen zou een bijzondere ver gunning noodig zijn, evengoed als voor het dragen van andere doodelijke wapens. In den staat Kansas een voorstel om vrij gezellen boven de 45 jaar een jaarlijksche belasting van f 300 op te leggen. In Iowa een voorstel om van staatswege f 12 uit te keeren voor elk kind, dat er ge boren wordt. In Texas om het vloeken door de telefoon te verbieden In Maine om alle vrijgezellen boven de 30 jaar fjaarlijksche belasting van f120 te laten betalen ten behoeve van een pensioen- f< nds voor oude vrijsters. In Utah om het baden (ten minste één maal in de week) verplichtend te stellen. vNu de huur-auto's in Londen de huur rijtuigen hoe langer oe meer overvleugelen, is Lord Ilosebery bezorgd geworden voor het lot van de verdienstelijke vlijtige en ge duldige koetsiers. Hij heeft daarom een brief aan de Daily Mail geschreven, om de aan dacht op hen te vestigen. Er moet iets wor den gedaan, om ander werk voor hen te vinden Cabby", zegt Rosebery, is een goede kerel en mag niet lijden, als zij, die hij heeft gediend, hem kunnen helpen. Een man van de Daily Mail is, naar aan leiding van Rosebery's brief, op kondschap uitgegaan en teruggekeerd met het bericht, dal het inderdaad met Cabby trourig gesteld i$. Tot Augustus zouden de stalhouders het misschien vol kunnen houden, maar niet langer, want de koetsiers brengen 's avonds maar gemiddeld 8 shillings thuis, in plaats van de guinje van vroeger. Ongeveer twee duizend meerendeels jonge kerels zijn auto bestuurders geworden, maar de oude koet siers zijn daar niet geschikt voot. Het ziet er voor hen duister uit. vDe bedelaarsstand moderniseert zich. In den Eifel kon men den laatsten tijd een bedelar.r op een rijwiel zien, die zijn ma chine in een herberg onder dak bracht, dan zijn „beroep" uitoefende en 's avonds met een welgevulde buidel huiswaarts peddelde. vDe pauselijke politie heeft Donderdag in de tuinen van het Vatilcaan drie perso nen aangehouden. Men vond wapons in hun bezit en zij weigerden te zeggen hoe zij binnengekomen waren en wat zij wilden. Den vorigen nacht waren drie dieven in de Vatikaaneche tuinen gedrongen, met het voornemen in te breken in de gebouwen der Italiaansche Munt. waar zij wisten veel geld te zullen vinden. Verrast door de pauselijke gendarmes, zijn zij oij de bronoen poort aan de Italiaansche politie overgeleverd. De Paus heeft den politiecommissaris toegestaan ir. de tuinen van het Vaitikaan te komen, om nvet de pauselijke gendarmes het onderzoek voort te zetten. vUit Nimes wordt gemeld, dat een heirleger van zwartharige rupsen op de wijnbergen van Beauvoisin de jonge scheu ten vr.n den wijnstok verdelgen en reeds groote verwoestingen aangericht hebben. vDe correspondent te New-York van de Londenscho Daily Telegraph seint nog na dere raededeolingon over dte verstopping van de N iag-nrarivier beneden de vallen door een ijsdamDe afvoer van bet Niagarawater naar het Ontario-meer wordt zoozeer belemmerd, dat liet stadje Lewiston op 10 K.M. afstand van do monding der Niagara ernstig bedreigd wordt In tal van gebouwen te Lewiston staai hel water in de keldersen ijsschotsen brengen de dioht aan de rivier staande hui zen in gevaar. Hoe hoog het ijs in den stroom is opgeperst blijkt wel uit het feit, dat lieden die op het, ijs staan met hun hand den onderkant van de hand'brug bij Lewiston kunnen aanraken, terwijl die toc'li in nor- mnle tijden 85 Eng. vt. boven de rivier ligt. Boven Lewiston zitten nog reusachtige mas sa's ijs in de rivier vast Komt met de warmte die massa tegelijk in beweging, dan gaat de brug er aan. De bewoners van Lewiston heb ben zich met verzoeken om hulp gewend tot Hughes, den gouverneur van New-York, en tot de centrale regeering in Washington. Ook al zou men er in slagen het ijs beneden de vallen op te ruimen, dan nog is alle ge vaar niet geweken, want ook boven de water vallen zit nog een geweldige hoeveelheid. Als dat afkomt zullen vooral de electrische cen trales aan den Amerikaansohen oever daar van last kunnen krijgen. vProf. F. L. Tufts, hoogleeraar in de natuurkunde aan de Colunibia-Universiteit, New-York, is den 15en dezer bij het doen van proeven in aanraking gekomen met electrische geleiddraden van hooge spanning en gedood vTe Cardiff is aan de haven een zware locomotief gesprongen. Er was iets niet in orde aan en eenige arbeiders waren bezig het vuur uit te halen. Door de ontploffing werden drie man op slag gedood en drie an dere gewond. De zware stukken van de loco motief werden liein'de en ver weggeslingerd. Gent, 23 April. In eene suikerfa briek te Baesrode bij Gent is heden de stoomketel gesprongen. Men spreekt van een tiental dooden en verscheidene gekwet sten. Brussel, 23 April. Volgens de Patriote zijn bij de ontploffing te Baesrode zes werklieden ernstig gekwetst. De mate rieel© schade bedraagt een half millioen francs. Chris tiania, 23 April. Tenge volge van een botsing niet de uitgaande stoomJbooit Oxford zonk het binnenkomende stoomschip Edit'h bij Dröbak. De kapitein met zijne vrouw en 15 leden der bemanning zijn omgekomen. De Oxford is op liet strand gezet Madrid, 23 April. Telegrammen uit Cordova, Sevilla en Badajoz maken mel ding van aardbevingen. Overal heerscht eene paniek, maar ongelukken zijn niet voor gekomen. Lissabon, 23 April. Een hevige aardbeving werd hier hedenuamiddag om 5 uur gevoeld. De ontstelde bevolking vlucht te de straat op. Tweede telegram. De schok van de aardbeving werd vooral in de voorsteden gevoeld. Verscheidene huizen kregen ge scheurde muren. De bewoners vluchtten. In het midden van de stad braken twee bran den uit. Derde telegram. Er ^ij n schok ken gevoeld op verschillende punten van Portugal. Een vrij groot aantal huizen staan op instorting. Er kwamen, eenige bran den voor. De bevolking is zeer ontsteld. Men, gelooft niet, dat er slachtoffers zijn. De Koning begaf zich naai* de plaats van de uV-mp- Men zegt, dlat belangrijke schade veroorzaakt word door brand op een van de zeven heuvelen. Tal van kerken kregen ge scheurde muren, maar er is geen enkel huis ingestort. De paniek was groot in de Kamer der pairs, die zitting hield. E s p i n h o (Portugal), 2 3 April. De zee is in den afgeloopen nacht 10 meter ver der het land ingeloopen dan bij den hoog- sten vloed. In het midden van de stad zijn gebouwen ingestort. vDe Daily News vertelt de volgende dialoog: Vader (bij het lezen van een ge tuigschrift van zijn zoon, dat hem slecht beval'): „Weet je misschien dat George Washington op jouw leeftijd steeds tot de eersten onder zijn klas behoorde Zoon „Zeker vader, en op uw leeftijd was hij president der Vereenigde Staten." De Staatscourant van Zaterdag 24 April bevat o. m. de olgende Kon. be sluiten benoemd tot substituut-officier van justi tie bij de rechtbank te Tiel jhr mr. M. W Snoeck, ambtenaar van het O. M. bij de kantongerechten in het arrondissement Hee renveen op verzoek eervol ontslagen G. de Back als hoofdcommies der telegrafie; de le lui tenant der mariniers F. A. Kimball in Oost- Indië. en de officier van gezondheid le klas se bij de zeemacht L Backer Overbeek. op zijn verzoek, met imgang van 1 Mei 1909, eervol ontslag verleend uit zyne betrekking van kan ton reoh te r-1 1 a a tsrve nva nger in het kanton den Helder, aan C. M. Cremer op zijn verzoek, eervol ontalag verleend als lid van het college van legeaten over de gevange nissen te Rotterdam, aan mr. A. O. H. Tellegen Bzn onder dankbetuiging voor de daarin be wezen diensten, en is benoemd tot lid van gemeld college, mr. I/. R. Telting, rechter in de arrondissements rechtbank te Rottendam benoemd, met ingang van 22 April j.l. a. tot plnat#rt*ervangers van den districtsvee arts te 's-Gravenhage. de vee-artsen P Keyser, te beiden, on J, F. Velde, le Naaldwijk b. tot plaatsvervanger van den, distriotsveearts te Leenwa.den. de veearts A. Veenbaas, te Lem mer. gemeente liemsterland. De b 1 ij d e verwachting. Naar men aan de N. Crt. meldt, züllen de garnizoens-commandanten in de verschillen de garnizoenen, zoodra de blijde verwach ting werkelijkheid is geworden, daarmede door den minister van oorlog terstond tele grafisch in kennis worden gesteld. Hoever de belangstelling van het pu bliek in den ten Hove te verwachten blijde gebeurtenis gaat, bleek dezer dagen, toen een burgervrouwtje, voorzien van den noo- digen mondvoorraad, een ganschen dag ver bleef op de bank onder den voor het Ko ninklijk paleis staanden reuzen kastanje boom. In het Hotel „den Ouden Doelen" te 's Gravenhage is aangekomen Z. Exc. F. Hagerup, buitengewoon gezant en gevol machtigd minister van Z. M. den Kon-ing van Noorwegen, uit Kopenhagen. De Schepenwet. De Vereeni- ging van Nederlandsche Gezagvoerders en S'uurlitöen ter Koopvaardij heeft aan den minister van Landbouw, Nijverheid en Han del twee adressen gezonden, naar aanleiding van he' ongeval van het stoomsleepschip Pluto, wanrnaar thans door den Raad van Tucht een onderzoek wordt ingesteld. In deze adressen verzoekt het bestuur deu mi- nnster, het daarheen te willen leiden, dat dc stormwaarschuwingsseinen alsmede de te verwachten weersgesteldheid te IJmuiden op dc zeesluizen ter openbare kennis zullen wor den gebracht, en vestigt het de aandacht van den minister op het belang van een spoedige totstandkoming eener schepenwet. Immers de niet zeewaardige toestand, waarin het schip, naar spr. betoogt, vertrok, hield geen verband met de hechtheid van den romp of van de machines, maar betrof de belading en ware het ontwerp-Schepenwet wet en in werking, de bepaling van art. 4, f. zou het vertrek onmogelijk hebben gemaakt. Ook het ongeval der Anistelland bewijst dat de Schepenwet noodig is. Staatspensionneering. Door net hoofdbestuur van den Bond van Staatspensionneering is aan den Minister van Binnenlandsche Zaken het verzoek ge richt om bij de a.s. volkstelling ook de vol gende vragen te stellen 1. Zijt gij reeds gepensionneerd met een bedrag van 5 per week of meer? 2. Indien gij niet gepensionneerd zijt, hebt gij dan uit vermogen een inkomen van 5 per week of meer. (Deze beide vra gen alleen te beantwoorden door personen boven 65 jaar.) 3. Hebt gij uit den aard uwer betrekking op 65- of 70-jarigen leeftijd of vroeger recht op een pensioen van 5 per week of meer? 4. Indien gij recht hebt op een pensioen lager dan 5 per week, hoeveel bedraagt dit? Heb plan is om de Tweede Kamer tot de helft der volgende maand bijeen te laten blijven. Het commies-griffier schap der Tweede Kamer. Naar wij vernemen, was mr. Van Sonsbeeck bij loting de candidaat geworden der Katho lieke Kamerclub, nadat op hem en wir. A. C. B. Arts een gelijk aantal stemmen wa ren uitgebracht. Omdat het een lid zijner familie gold, was de afgevaardigde opzettelijk uit de club-vergadering afwezig gebleven. Mr. dr Van Sonsbeeck is, wanneer wij ons niet al te zeer vergissen, de eerste kathobek, die sinds 1830 in het bureau der Kamer plaats neemt. N.Tilb. Ct.) Ambtenaa r-K am erl i d. Het Vo*k meldt, dat de heer Duijs als adjunct commies der Rijksverzekeringsbank van mi nister Talnia het volgende schrijven heeft ontvangen Ten vervolge op mijn schrijven van 12 December j.l., afdeeling A. V. no. 1518, heb ik de eer u te berichten, dat ik bij nadere overweging, meer bepaald ook van de ge dragslijn aan andere departementen ge volgd, voornemens ben te bevorderen, dat aan u bij eventueele verkiezing tot lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal, ten laste van het Rijk een non-activiteits-trak- temeiit worde toegekend tot het bedrag van de helft uwer bezoldiging. Men herinnert zich voegt Het Volk hieraan toe dat de minister aanvankelijk had medegedeeld niets van een non-activi teitspensioen te willen weten en oc*k niet te willen waarborgen, dat Duijs, mocht hij later als Kamerlid niet herkozen worden, zijn plaats aan de Rijksverzekeringsbank weer zou kunnen innemen. Kamerverkiezingen. De Rotterdamsche kiesvereeniging Vooruitgang III heeft het aftr. lid, den heer J. B. Verhey, met algemeen© stemmen op nieuw candidaat gesteld. Door de vrijz. kiesvereemging „Texel" is candidaat gesteld de heer mr. Th. H. de Meester, oud-minister. Te Haarlemmermeer heeft de liberale kiesvereeniging in een druk bezochte verga- dering te Hoofddorp, tot candidaat gepro clameerd dr. Ruysch, te 's Gravenhage. De anti-revolutioniaire, r.-kath. en christ.-hist. partij in het kiesdistrict En schedé, die het plan had-den den heer G. Elhorst te Enschedé candidaat te stellen, hebben van den heer Elhorst bericht ontvan gen, dat hij een candïd-atuur niet zal aan vaarden. Nu in de provincie Zeeland in alle dis- trioten de verschillende candidaten zijn ge steld, volgt 'hier een opgaaf van de verschil lende districten Middelburg: J. II. B'lum (anitirev.), jhr. mr. E. A. O. de Casembroot (vrij-lib.), mr. G. W. Sannes (soc.-dem.) en Herman Snij ders (vrijz.-dem.). GoesMr. H. Goeman Borgesius (lib.), L. Hoejenbos (soc.-dem.) en jhr. mr. A. F. de Savorntn Lobman (christ -hist.). ZierikzeeMr. R. J H. Patijn (lib.), H. C. Vegtel (antirev.) en F. M. Wi'baut (soc.- dem.). Oostburg: Mr. P. Dieleman (antirev.), G. A. Vorstennan van Oijen (vrijz.-dem.) en mr. G. W. Sannes (soc.-dem.). Hontonisse: H. A. van Dalsum (vrij- katholiek of vooruitstrevend katholiek?), P. F. Fraytier (kath.) en jhr. R. R. Muralt (ïib). In een vergadering van de R.-K. Kies vereeniging in het district Amsterdam III werd, overeenkomstig het advies van het R. K. Centraal Comité, candidaat- gesteld dr. A. Kuyper. De christ.-historisohen in Amsterdam IX besloten den candidaat der anti-revolu tionairen, den heer N. Bijleveld, over te nemen. De heer F. Lieltinck is thans door alle liberale kiesvercenigingen iu het district Zutphen voorloopig caiididaat gesteld. De luitenant ter zee der le klasse S. F. Nolst Trienité, uit Ooet-Indië in Neder land teruggekeerd wordt op non-activiteit gesteld. Op non-activiteit gesteld en vervan- door den officier van administratie le >o C. Veldman, de idem le klasse I. Lombaard, fiscaal bij den zeekrijgsraad en intendant der zeemacht m de stelling van het Haringvliet. Met 1 April 'j.l. is voor de Kon Marine in werking getreden een regeling betreffende afstand van bezoldiging. Daar- I uit blijkt o.a. het volgende: Het personeel der zeemacht kan, bij be- stemming naar het buitenland of geplaatst zijnde aan boord van schepen buitenslands, I een gedeelte zijner inkomsten afstaan. Lichtmatrozen en jongens hebben die be voegdheid niet. De Minister van marine heeft de bevoegd heid om, indien bijzondere redenen daartoe aanleiding geven, eene reeds gemaakte of iu uitzicht gestelde delegatie buiten wer king te stellen of niet te doen ingaan. Het af te staan gedeelte mag bedragen voor de officieren, hoofdmachinisten, ma chinisten en adjunct-machinistenhet door hen verlangd bedrag, onder dien verstande, dat hunne rekening bij het eindigen van het kwartaal geen nadeelig saldo aangeeft voor alle overigen of der soldij. Aan den commandant is overgelaten om bij een nadeelig saldo van rekening de ge vraagde delegatie te weigeren, of eene be staande in te trekken of te verminderen. De delegatie wordt door het departement van marine per postwissel betaald in de eerste maand van het kwartaal, volgende op dat, waarover gedelegeerd wordt. Het bedrag der delegatie wordt tot dek king der kosten verbonden aan het overma ken daarvan aan de gedelegeerden voor el- ken schepeling, verhoogd met oploopende kortingen van 2^ tot 25 cent voor bedragen van f 1 tot en met f 75 en voorts 5 cent voor elke som van f 25 of gedeelte daarvan boven f 75 tot en met f 500, Boven f 500 komt voor elke som van f 100 of een gedeelte van f100 tien cent bij. De Papendrechtsche zaak. Bij Koninklijk besluit is de heer W. Voormolen, oud-burgemeester, gewezen hoofdcommissaris van politie te Rotterdam, thans wonende te 's Gravenhage, belast met het onderzoek naar de vraag of de politie in de gemeente Papendrecht aan redelijke eischen voldoet, dan wel of liet nemen van eenigen administratieven maatregel tegen de aldaar dienstdoende ambtenaren der Rijks politie geboden is. De heer Voormolen zal van zijn onder zoek rapport uitbrengen aan den minister van justitie en zich naar diens bevelen en instructies gedragen. Voorbereidend notari eel examen. De aandacht van belang hebbenden wordt gevestigd op eene mede- I dee'ing van den Minister van Justitie, voor komende in de Staatscourant van 15 April j.l., no. 87, betreffende het voorbereidend notarieel examen. Dit examen moet worden afgelegd door hen, die zonder in het bezit te zijn van een getuigschrift, eindexamen gymnasium of hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus wensehen te worden toege laten tot het afleggen van het notarieel staatsexamen ter bekoming van het getuig schrift van candidaat-notaris. De aangifte voor het voorbereidend notarieel examen moet dit jaar geschieden vóór 1 Mei. Bestemd voor adjunct-ingenieur bij de Staatsspoorwegendienst in Nederlandsch- Indae J. G. Spengler. Mr. J. P. A. N. Caroll. f De Tel. meldit dat "hedennacht om streeks 12 uur mr. J. P. A. JN. Caroli, lid van den gemeonteraal van Amsterdam en van de Provinciale Staten van Noord-Hol land, aan de gevolgen van het hem over komen ongeluk met den revolver, is over leden. Mr. Caroli is den 19. Januari 1859 te 's Gravenhage geboren. Hij bezocht de Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus, deed eindexamen, kwam vervolgens als ambtenaar aan een van de ministeries en vestigde weldra op zich de aandacht van eenige voorname ingezetenen van 's Gravenhage, waarvan vooral dr. A. T. van Aken, inspecteur van het Middelbaar onderwijs, zich sterk voor den jongen man interesseerde. Door eigen studie leerde de jonge Caroli Latijn en Grieksch en deed, toen hij zich in deze talen voldoende bekwaamd had, toelatingsexamen voor de Universiteit te Leiden. Om de in hem opgemerkte buitengewone bekwaamheden verkreeg hij een der rijks- studiebeurzen en deed weldra, cum laüde, zijn candidaatsexamen in de rechten. Van dat oogwblik af had hij de rijks- beurs niet meer noodig, want met onge meen talent en ijver wist hij zich te Leiden als repetitor in het Romeinsche recht een eerste plaats te veroveren. Hij haalde ook z'n doctoraal in de rech ten cum laude en van dit examen af kan men zeggen, dat de jeugdige Caroli der juristen uit zijn tijd, en studeerdende aan de Leidsche Hoogeschool, voor het docto raal heeft- helpen opleiden. Den 16. Mei 1885 promoveerde hij te Leiden, wederom cnm laude, op een proef schrift, getiteld: „Het interlocutoire von nis, historisch beschouwd." Na- zijn promotie vestigde de jonge Caroli zich als practische advocaat te Amsterdam- waar hij weldra groote bekendheid verwierf. In het openbare leven trad mr. Caroli voor het eerst sterk op den voorgrond in

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2