Uiteen omtrek._ Ingezonden Stukken. ADVERTENTIEN. A. C, ENGELBERTS en Go. SAFE-DEPOSIT. 1 Amersfoortsch Wissel- en Effectenkantoor W. CROOCKEWIT W.Azn. 1894 en 1895, toen hij de vereeniging „Mid denstand" grondveste. 23 Juli 1897 werd mr. Caroli zelve door district I naar den raad afgevaardigd. Tot aan zijn verscheiden heeft hij dit district onafgebroken op 't Prinsenhof ver tegenwoordigd. In den raad deed hij zich altijd als scherp jurist, kennen. Hij toonde zich menigmaal tegenover het college van B. en W. een ge vreesd tegenstander. Be algemeen© vergadering van liet Tooneel ver bond zal 15 Mei te Rotterdam plaats hebben. rIn verband met de regeling van den dienst der spoorwegen in Nederland op 1 Mei a.s. naar den Amsterdamscben tijd zul len alle uurwerken op de stations en halten der Staatsspoorweg-Maatschappij, in den nacht van 30 April op 1 Mei a.s. 20 minu ten later dan de tijd van Greenwicht wor den gesteld. Dit zal geschieden op de lijnen, waar de dienst vóór 1 uur 's nachts eindigt, na afloop dienst, en op de lijnen, waar de dienst óf na 1 uur 's nachts eindigt öf waar volledige nachtdienst is, precies ten 1 uur 's nachts. De uurwerken, die dan 1 uur (tijd van Greenwich) aanwijzen, worden op dat tijdstip op 1 uur 20 minuten gesteld. Onze nationale traditie. „Een Oranjeman" deelt in een ingezonden stuk in het Hbl. mede, dat een hoofd ©ener bijzondere school (bedoeld is een hoofd van eene der scholen der broeders der Onbe vlekte Ontvangenis) te Maastricht bij het college van Burgemeester en Wethouders bezwaar gemaakt heeft om bij gelegenheid 'der voor 'de deur staande feesten ,de aan zijn z'org toevertrouwde Teerlingen, den ge durende meer 'dan 300 jaren in den lande alom gezongen tekst van Marnix van St. Aldegpnde jop bet oude' Wilhelmus van Va lerius te laten zingen, oimdat het meende ernstige bedenkingen te moeten opperen tegen de in de tweede stroplhe van dien tekst voorkomende zinsnede: „Den Coninck van Hispanijen heb ik altyd gheeert". Voorts heeft genoemd schoolhoofd Bur gemeester en Wethouders tevens verzocht te willen Ibepalen dat alle schoolkinderen dus ook die der openbare scholen bij ge legenheid der aanstaande feesten in plaats van den oorspronkelijken tekst op het oude Wilhelmus, de navolgende van een hier on bekenden rijmelaar herkomstige woonden zullen izingen 1. Wilhelmus van Nassauwe en 't lieve Vaderland, Blijf ik altijd getrouwe met hoofd en hart en hand, Ja goed en bloed en leven ,heb ik voor 't land gereed, Zal ik gewillig geven, zooals Wilhel mus deed. 2. Wilhelmus van Nassauwe weerklinkt uit volle borst, Met God is ons vertrouwen op Hem, d'Oranjevorst, En komen droeve tijden, wij zullen kloelk van hand, Eendrachtig met Hem strijden voor 't lieve vaderland. Ter wille van de „pais en vree" zoo deelde de voorzitter in den gemeenteraad mede hadden B. en W. bepaald, dat naar den weuscli van het schoolhoofd gehandeld zou worden. Of Burgemeester en Wethouders hem bij zijn, vertrek ook gevraagd hebben voegt Oranjeman hierbij of er soms. nog iets j anders van zijn orders was, vermeldt de ge- i schiedenis niet. In den gemeenteraad heeft het vrijzinnige raadslid K r ij n e n. dan ook een krachtig protest doen Ihooren tegen, dit voorbijgaan van ons nationale lied bij uitnemendheid, bij het hooren 'waarvan de wethouder van financiën, de heer Schaepkens van Riempst, nog verklaarde zijn hoofd te onitblooten, niet ter wille van den tekst, doch uitslui tend voor de muziek. De Voorzitter heeft bij dit debat in den raad met stemverheffing verklaard zelf te regeeren en zich niet door anderen te laten intimideeren. Wie inderdaad de lalkens uit deelt zoo zegt Oranjeman besluite de lezer aan de hand van het vorenstaande zelf. Of het' 'Maastrichtsche Dagelij ksch Be stuur van Ihooger hand nog tijdig en vóór het te laat is eenen wenk zal ontvangen om d^n gemaakten flater te herstellen, ziet me7i met belangstelling tegemoet. Het Hfeld. teekent bij dit ingezonden stuk aan Wanneer het bedoelde schoolhoofd in ge- moede bezwaar heeft tegen, de woorden van het Wilhelmus, dan begrijpen wij, dat hij tracht ontslagen te worden van de taak dit lied door zijn leerlingen te doen zingen. En zelfs, wanneer het percentage van hen, die bezwaar maken 'belangrijk is, kunnen wij begrijpen dat B. en W., ter wille van den vrede en om de deelneming aan het ge zang izoo algemeen mogelijk te maken, den onschuldigen tekst (van Nicolaas Beets?) in de plaats van den Oorspronkelijlke hebben, gesteld. Ons ergert het meest dat die oorspronke lijke tekst aanstoot geeft. Of het de reigel is, dien de inzender noemt of wel die an dere, die eerst werd genoemd („die tyran ny verdrijven", enz.) blijft hetzelfde: het groot© lied van onzen worstelstrijd, den strijd die aan alle Nederlanders de vrijheid bracht, wordt door enkele Nederlanders op zij gezet, omdat zij een andere opvatting hebben van de beteekeivis van een of twee regels. Het oogenblik is slecht gekozen om te twisten over de rol die de grootste der Oranjes heeft gespeeld vóór en in den tach- tjgjari'gen oorlog. Maar dat de woorden van het lied te zijner eer gedicht thans op een goudschaaltje worden gelegd, en getoetst aan welke particularistische opvatting ook, dat is ons een, ergernis. Hudison-Pultoa-feesten te New-York. Zooals reeds bekend is, zal in September te New-York op luister rijke wijze gevierd worden de exploratie in 1609 van de Hudson-rivier door Henry Hudson, in dienst van de Oost-Ind'ische Compagnie, welke onderzoekingstocht leidde tot de vestiging van handfelsfactbrijen op het j eiland' Manhattan en ter plaatse waar thans de stad Albany gevestigd is, en welke eerste I post zich ontwikkelde tot Nieuw-Amster dam, waaruit later groeide de thans zoo machtige wereldstad New-York. Tevens zal j bij d:e feesten herdacht worden het in de vaart brengen door Robert Fulton van de eerste stoomboot op 17 Augustus 1$07. 1 Het programma der feestelijkheden is vastgesteld als volgt: j Zaterdag 25 September en Zondag 26 Sep tember kerkelijke herdenking. Maandag 27 September. Ontvangst van officieel© gasten, opening der verscliillende tentoonstellmgen op gebied van kunsten, wetenschappen en geschiedenis. Officeele in- ontvangstneming van het Nederlandsche ge schenk „De Halve Maene". Dinsdag 28 September. Historische op tocht. Woensdag 29 September. Algemeen© ge denkdag, welke gevierd' zal worden door het onthullen van ged'enkbeekens, standbeelden en opening van parken langs de Hudson- rivier. Donderdag 30 September. Militaire pa rade. Vrijdag 1 October. Hudsonrivier-dag. Pa rade op de Hudsonr.ivier der Amerikaan- sche en vreemde oorlogsschepen, passagiers schepen, „De Halve Maen", de „Cler mont" enz. j Zaterdag 2 October. CarnevaLdag. Des j avonds optocht met njk versierde wagens, allegorische voorstellingen bevattende. I De tweede week zullen de feesten zich meer concentreeren in de plaatsen gelegen langs de Hudson rivier en wordt deze daar om aangeduid met den. naam van „Upper Hudson Week". Zij zijn verdeeld over de volgende districtenMaandag 4 October Dutchess County, Dinsdag 5 October Ulster County, Woensdag 6 October Greene Coun ty, Donderdag 7 October Columbia County, Vrijdag 8 October Albany County, Zater dag 9 October Rensselaer County. De algemeen© leiding dezer feestelijkhe den is in handen van de „Hudson Fulton Celebration Commission' met kantooradres Tribune Building, 154 Nassaustreet, New- York. Ook de Nederlanders, woonachtig in New- York sloten zich aaneen oon als één geheel deel te nemen aan deze feestelijkheden en vormde zich onder eere-voorzitterschap van den Nederlandschen gezant te Washington, jhr. dr. J. Loudon, het Hudson-Commit tee of the Hollanders of the City of New- York", met kantooradres 136 Waterstreek, New-York, waarheen eventueel© verzoeken om nadere inlichtingen of andere bescheiden gericht kunnen wonden. Het gloriepunt van de feest week zal zijn de historische optocht iop 28 September, welke in een reeks zegewagens de ontwik keling van New-York van een eiland, slechts bewoond door Indianen, tot de machtige wereldstad van heden zal voorstellen. De optocht zal geopend worden door wagens voorstellende het Indiaansche tijdperkdan volgt het Hollandsche tijdperk. Door de bemoeiingen van het voornoemde comité van Nederlanders is het daarheen geleid' dat die bemanning dezer wagens uit sluitend zal zijn samengesteld uit landge- nooten in New-York woonachtig. De wagens van het Hollandsche gedieelte van den optocht zullen de volgende onder werpen voorstellen: 1. „De Halve' Maene" 2. Do dood van Hemy Hudson. 3. Aan koop van Manhattan door Pieter Minuit. 4. Eerste schip gebouwd op Manhattan. 5. Verdirag van Bronx met de Indianen. 6. Aankomst en ontvangst van Pieter Stuy- vesant. 7. Kegelen op Bowling Green. 8. Hollandsche woning op Manhattan. 9. Sprookje van Sinterklaas, 10. Nieuw-Am sterdam wordt New-York. Dopr dje „Holland Society" van New- York zal aan de stad aangeboden worden een standbeeld van Willem de Zwijger. Thans is nog niet definitief een der vele ontwerpen aangenomen. De verwachtingen omtrent het welslagen dezer feesten zijn, aldus schrijft men ons, hoog gespannen en wordt er aangenomen, dat van IJ tot 2 mill, bezoekers gedurende die week in New-York aanwezig zullen zijn. Men neemt die raming aan op grond dat voor de viering een tijd van het jaar uitge kozen is, gedurende welken men steeds op zacht en helder weer rekenen kan. In de laatste weken van September is de groot© zomerhitte in New-York reeds voorbij en men is tooi» nog niet ver genoeg in het najaar om voor de kille d'agen bevreesd te zijn. (Hbld.) In de gisterenmiddag gehouden raadsver gadering i van Utrecht wer'd aan mej. J. Quispel' toegestaan haar betrekking van leerares in 'de Fransche en Engelsche taal aan de H. B. S. voor meisjes gedurende den cursus 19091910 te blijven vervullen. De voordracht tot goedkeuring van een stratenplan op het Sportterrein nabij de Stadhouderslaan wordt aangenomen, evenals de voordracht tot 'het leggen van bouwver- boden. Aan de orde kwam thans het voorstel van Bolhuis, betreffende de jaarweddeverhooging wegens middelbare akte schoonschrijven. De heer Van Bolhuis twijfelt of de hooge kosten die deze verhoogingen meebrengen, wel te verdedigen zijn tegenover het nut van het schoonschrijven voor het onderwijs. Hier over werden langdurige besprekingen gehou den, +e meer daar de wethouder Ragay er een portefeuille-quaestie van maakte. In stemming werd gebracht de wijziging door B. en W. 'voorgesteld, nl. in artikel 7 alinea 2 des betreffende verordening de woorden „in bijzondere gevallen" te doen vervallen. Zij werd verworpen met 18 tegen 9 stemmen. Hierna ging de Raad over in gelheime zitting. rIn een gisterenmiddag te Utrecht ge houden vergadering, belegd door voorzitters van Ohr. Hist, kiesvereenigingen in de pro vincie Utrecht, is besloten tot oprichting van oen provinciaal Christelijk historisch weekblad. rDe vergadering dei- particuliere sy node van de Geref. kerken in de Provincie Utrecht zal gehouden worden op Woensdag 2 Juni a.s., in de Oosterkerk te Zeist. Punten voor het agendum en opgave van de namen der afgevaardigden gelieve men te zeJiden vóór Dinsdag 11 Mei a.s. aan ds. H, Teerink, te Amersfoort. aDe jaarvergadering van den Neder- landschen Militairen Bond werd 21 April gehouden in bet „Tehuis voor Militairen" te Utrecht en bijgewoond door een vrij groot aantal afgevaardigden en leden. De voorzitter baron Schimmelpenninck v. d. Oye v. H. wees bij zijn inleidend woord op het zeer verkeerde om de jaren in militairen dienst doorgebracht of nog door te brengen als verloren jaren te be schouwen, want ook in den krijgsdienst kan en moet men God dienen. De secretaris gaf een overzicht van de lotgevallen en toestand van den Bond over het afgeloopen jaar. De verantwoording van den penningmees ter gaf stof tot dank, en werd even als de mededeelingen van den vertegenwoordiger met belangstelling aangehoord. De aftredende bestuursleden werden her kozen. In verband met het voorstel van het hoofdbestuur om aan de afdeelingen vrijheid te geven zich aan te sluiten aan het „Cen traal Bureau van Weldadigheid" werd be sloten tot opheffing der „Collecte-distric ten." Aan het voorstel der afd. Gouda werd gevolg gegeven door een door het hoofdbe stuur ingediend ontwerp pensioenregeling der huisvaders. Na levendige discussie werd besloten, alvorens eene beslissing te nemen, die zaak door eene commissie grondig te doen onderzoeken om daarna rapport uit te brengen Hierop volgde de gelegenheid voor de afgevaardigden tot het doen van mededee lingen en vragen betreffende de Tehuizen. Te Utrecht werd de gewone algemee- ne jaarvergadering gehouden van de Ver eeniging tot bevordering van Bijenteelt in Nederland, onder presid;um van den, heer G. baron de Grancy te Vucht-. Blijkens het jaarverslag had de inwinte- ring der bijen een gunstig verloop, zoodat het jaar 1909 goed is ingezet. De honig- markten beteekenden weinig. Zij werden gehouden te Apeldoorn, Winterswijk, Arn hem, Eerheek, Roermond, Middelburg, Groningen en Leeuwarden. De zwerm- markten, hadden een gunstig verloop. In 1908 had de vereeniging 17 leerstal- len. De vereeniging telt 51 afdeelingen met 2380 leden. De aftredende bestuursleden werden her kozen de heeren G. baron de Grancy, Vucht; F. Netscher, Santpoort en T. C. Hootsen, Hoevelaken. Door het hoofdbestuur werden voor deze drie vacatures respectievelijk aanbevolen mr. C. de Kampenaar, Arnhem, Th. M. Th. van Weideren baron Rengers te Oen- kerk, L. Moubis te Blerick. Een voorstel, om een wedstrijd in het korfvlechten te houden, werd om de finan cieel© bezwaren niet aangenomen, doch het 'hoofdbestuur zal in de afdeelingen zoo veel mogelijk de korven invoeren, die het m.eest geschikt zijn. De heer Netscher deed mededeeling van het feit, dat vervalschte monsters van fa brieken hier te lande zijn onderzocht aan het chemische laboratorium te Amsterdam van het ministerie van Financiën. De ho nig koek bleek hoofdzakelijk stroop-gluose te bevatten. Met eenige huishoudelijke besprekingen werd de vergadering besloten. In het begin van Maart heeft te Drie bergen een ernstig ongeluk plaats ge had met den Oosterstoomtram, waarvan een trein in aanraking kwam met een rijtuig van een Driebergschen stalhouder, welk voertuig de rails van de tram overstak juist t-oen de Oosterstoomtram in volle vaart aankwam. Er volgde een botsing en dr. IJssel de Schepper, directeur van de be kende kaarsenfabriek te Gouda, die in het rijtuig zat werd door de aanrijding zóó ernstig verwond, dat hij na enkele dagen overleed. Het destijds door de justitie ingestelde onderzoek lveeft tot gevolg gehad dat de koetsier van het rijtuig naar de openbare terechtzitting is verwezen op grond van het veroorzaken van dood door schuld. Zijn zaak dient voor de Utrechtsclve Rechtbank op Donderdag 29 April, des voormiddags te 11 uur. Tegen den 51-jarigen koetsier J. P, S. is de volgende dagvaarding uitgebracht. „dat hij op 13 Maart 1909 te Drie bergen, rijdende als koetsier met een met een paard bespannen rijtuig, waarin gezeten was dr. H. IJssel de Schepper over den_ openbaren weg van uit de richting station Driebergen in de richting Doorn, omstreeks 5 uur, terwijl hij herhaalde malen als koet sier dien zelfden weg omstreeks den zelfden tijd en in dezelfde richting bad bereden en terwijl hem bekend was dat langs en op dien openbaren weg de Oosterstoomtramweg is aange legd en dat een tramtrein van die maatschappij omstreeks dien tijd in de richting DriebergenDoorn zich pleegt voort te bewegen en hij wist dat die tramtrein hem achter op reed en hem nog niet gepasseerd was, grovelijk on achtzaam en onvoorzichtig zonder om te zien of de tramtrein soms in aan tocht was en zonder zich op eenigerlei wijze te vergewissen of er ook een tramtrein over de rails van genoemden Oosterstoomtraraweg naderde op een oogenblik dat de tram zeer kort ach ter hem was, deze in flink© vaart reed en de komst ervan door bellen en 't bekende geraas dat een in vaart zijnde tramtrein maakt op te meiken was en •door ieder die eenigermat© voorzich tig was moest opgemerkt worden, juist tegenover de woning van genoemden dr. IJssel de Schepper met zijn ge span de rails van de tram heeft over gestoken, tengevolge waarvan, zijnde •de afstand tusschen de over de rails voortrijdenden tram en het die rails kruisende rijtuig zóó kort, dat een aan rijding onvermijdelijk was, de loco motief het rijtuig heeft aangereden, dit op zijde tegen een boom is gewor pen en ineen gedrukt en de inzittende dr. IJssel de Schepper hoofdzakelijk Aan borstkas en longen zoodanig ver wond is, dat hij op 16 Maart 1909 is gestorven aan vetembolie en ontsteking in de longen, gepaard met verzwak king door bloedverlies." In deze zaak zijn 8 getuigen gedagvaard, o. w. de machinist die de stoomtram, waar mede het ongeluk plaats greep, reedde op de locomotief dienstdoende vlagge- jongen; de gemeenteveldwachter uit Drie bergen Giesbersen twee deskundigen die bet lijk van dr. IJssel de Schepper hebben geschouwd op last der justitie, pro fessor dr. Eijkman en dr. Th. M. van Leeuwen, beiden te Utrecht. Beklaagde zal ter terechtzitting worden verdedigd door mr. Nauta, advocaat te Utrecht. Door de Chr.-Hist. kiesvereeniging te Apeldoorn, is besloten opnieuw voor de Tweede Kamer candidnat te stellen de heer Graaf van Bijlandt, te 's Gravenhage, af tredend lid. De' anti-revoluuionaire kiesvereeni ging „Nederland en Oranje" hield gister avond een ledenvergadering, onder presidi um van ds. A. M. Donner. Met algemeene stemmen werd definitief als candidaat voor de 2e Kamer gesteld het aftredend lid jhr. mr. H. W. van Asch van Wijck. Betreffende de gemeenteraadsverkiezing zal in een volgende vergadering een besluit genomen worden. De heer D. J. Bezaan slaagde ook voor de acte vrije- en ordeoefeningen gym nastiek. Met het oog op de uitvoering van Toonkunst, op Donderdag a.s., in de con certzaal van Amicitia, vestigen wij de aan dacht op het feuilleton. - Op verzoek vestigen wij de aandacht op de morgen avond in de Keizerskroon te geven specialiteiten voorstelling. Voor bijzonderheden zie men de adver tentie in dit numiner. Maandag beginnen de wedstrijden van de Militaire Sportvereeniging, bij de manege in de cavalerie-kazerne. Te 8 uur voorm. start voor den afstands-- rit van 40 K.M., die eindigt bij Birkhoven. (Nationale Military). Des middags te 2 uur, op het sportter rein, het afleggen van een steeple parcours van 4 K.M. Naar wij vernemen belooft het nemen van de hindernissen zeer interessant te zijn. Houders van kaarten van aandeelhouders hebben ook vrijen toegang. Dinsdag rustdag en terreinrit onder lei ding van overste Piepers. Woensdagmorgen dressuurproeven in de manege van de Rijschool, 's middags con- cours-hippique op het sportterrein. Moge het weer medewerken 1 Wij brengen in herinnering dat Woensdag middag, te half twee, het sport terrein „Birkhoven" feestelijk zal worden geopend. Alsdan zal het concours-hippique plaats hebben, waarover wij reeds uitvoerige me dedeelingen deden. Morgen ontvangt H. V. C. I, op het terrein achter „Rustoord", Quick II. Een complete wedstrijd1 voor de U. P. V. B. dus. De St.Ct. bevat de akte van oprich ting der naamlooze vennootschap „Mij. tot expl. van Feest-, Sport- enj Tentoostel- lingsterreinen", te Amersfoort. Doel is het verkrijgen in eigendom of in huur van gronden in de gemeente Amers foort, of in de omgeving dier gemeente, deze in te r'chten voor harddravers- en ren banen, voor de 'beoefening van alle andere takken van spert, alsmede voor terreinen tot het houden van tentoonstellingen en andere festiviteiten, en al deze terreinen te exploi- teeren in eigen beheer of door verhuring aan andere personen' of corporaties, bene vens het Verrichten van alle wettige hande lingen die het doel der vennootschap bevor derlijk kunnen zijn. Duur tot 31 December 1935. Kapitaal f 25,000, verdeeld in 5 se riën, elk groot f 5000elke serie verdeeld In 50 aandeelen, groot f 100. Directieraad van beheer. Wij ontvingen den uitslag der trek king van de verloting ten behoeve van de vereeniging „Centraal Israëlitisch Krank zinnigen gesticht in Nederland", gehouden te Amsterdam op 22 April 1909, ten over staan van notaris H Wertheim. De lijst ligt op ons .bureel ter inzage voor belanghebbenden tot Woensdag a.s. Naar wij vernemen zijn de predik beurten voor Zondag 25 April als volgt EVANG. LUTH. KERK. 's Avonds 7 uurDs. de Meyere. REMONSTRANTSCHE KERK. Voorm. 10£ uurDs. Hooykaas. GEREFORM. KERK (Langegracht.) Voorm. 10 uur: Da. Donner. 1 s Avond» 5i uur: Ds. Domoer. GEREF: KERK. (Zuideingel.) Voorm. 10 uur: Da. Teerink. Avonde 5$ uurDa. Teerink. VRIJE GEREFORM. GEM. Voorm. 9J uur: de heer Li ©burg van Nieuw-Beierland. 's Avonds 5 uur: de heer Lieburg. CHR. GEREFORM. GEMEENTE. Lokaal „de Zaaier". Voorm. 9jf uur: Godsdienstoefening. 'i Avonds 5£ uur* Godsdienstoefening. Burgerlijke stand. Van 15 tot 22 April 1909. Geboren: Hendrika, d. van Bartus Snijders en Alijda Middelman. Naatje, d. van Johannes Stoffer en Geertruida van Deventer. Catliarina Maria, d. van Teunis van Leuveren en Catharina Visser. Petro- nella, d. van Martinus Riegen en Wilhel- mina Kraan. Henri Carel, z. van Henri Carel de Jong en Margaretha Grashoff. Al- bertus Cornells Jacob Anton, z. van Anto ny StÖcker en Aaltje Beets. Cornelis, z. van Cornelis Rijn en Geertruida van den Belt. Wiebe, z. van Jan Dijksma en Breu- netta Geertruida Ockhuisen. Geertruida Wilhelmina d. van Wilhelmus Johannes Berg en Helena van Dijk. Antonius, z. van Gijsbertus van de Kraats en Cornelia Beek hoven. Elisabeth, d. van Sjoerd Huisman en Everarda Koenen. Johannes, z. van Jo hannes de Jager en Adriana Lodewina de Grood. Johannes Nicolaas, z. van Jacobus van Velzen en Gerritje van Weerhorst. Ma ria Gerritje, d. van Cornelis Arie van Zwol en Gerritje Haverkamp, Johannes, z. van Hendrik Jacob de Vries en Paulina den Enting. Evert, z. van Jan Willem de Vaal en Hendrika Geertruida van Surksum. Martina, d .van Willem van Nus en Hen- drina Huis. Ondertrouwd: Franciscus van den Brink en Jannetje Diters. Getrouwd: Albertus van Doorn en Rosina Maria van der Mast. Overleden: Jacobus Pieter Vane- veld( 21 j., ongeil. Een levenloos aangege ven kind van het vrouwelijk geslacht. Gijs bertus van de Beek, 4 w. Gerardus Hu- bertus Flos, 8 m. Johannes van Loeve, 2 j. Cornelia Gijtenbeek, 58 j., echtg. van Hendrik van de Hoef. Evertje Evers, 37 j., echtg. van Jan Stomphorst. Hendrika van de Hoeden, 5 m. Gevonden voorwerpen. Aan het bureau van politie zijn terug te bekomeneen geldbeurs, een» schroefsleu- tel en een strijkijzer met reservebouteen en ander is gevonden op 't land van de stadsreiniging. Het opnemen van ingezonden stukken beteekent geenszins dat de Redactie met den inhoud instemt. De copie wordt aan den inzender niet teruggegeven. „Dm blijde gebeurtenis." Zooals we reeds in verschillende bladen gele- zeni hebben,, zullen er ter gelegenheid vam. dë blijde .gebeurtenis door verschillende gemeente besturen eni commissie.1?, feestelijkheden georga niseerd worden. Ook de kinderen zullen, daarbij niet vergeten wordenOp tal van plaatsen, be staat het plan' den kinderen een genoeglijken dag te bereiden en hen: op een of anldere wijze te onthalen. Toon) er int 1898, bij d'e iinhtildLging der konin gin, eveneens Op versdhilileiwlë plaatsen: kinder feesten georganiseerd werden, werd door het hoofdbestuur der Nederlandsche Onderwijzers Propaganda-OIub voor dnanikbeatrijding, aan de verschillende gemeente-besturen eni feestöoinimis- sies een circulaire gericht, waarvan, de inlhëud hier op neerkwam „Geeft aan het kiind geen alcohol!" Sinds dien zijn .meer dan tien. jaren voorbij gegaan, de ideëen door de N. O. P. C. onaf gebroken gepropageerd, hebben meer en meer iveldl gewonnen. We meenden, dan. ook dat het verspreiden van een dergelijke circulaire nu wa ter naar de zee dragen zou zijn. En toch, heel gerust waren, we ndg niet. Waar we toch nog dagelijks kumnlen ervaren, dlat vele oudëre er niets in zien, dat hun kind' eens een enkele maal een! glas bier drinkt, waar op kindërpartyen bessenwijn-met-water als een geschikte tractatie geldt, daar ig de 'mogelijkheid niet uitgesloten, dat er ook feestcommissies zouden, zijn, die er geenl bezwaar tegen zouden hebben, aan dë kin deren deze versnapering P) uit te reiken te meer waar de bierbrouwerijen zich in deze dik wijls uiterst gul in het gratis aanbieden, van deze consumptie betoonen. Daarom, voor zoover het nlog noodig mooht zijn, aan allen die in deze dagen de kinderen zullen onthalen, dit vriendelijke, dOch dringende verzoek Zorgt er voor, dat den kinderen geen alcohol wordt gegeveu, in wolken voorn, dan ook. Uit de bekende artsen-raportem blijkt, toch, dat allcoliol als genotmiddel voor dë kinderen door artsen algemeen wordt afgekeurd, terwijl er bovendien ook ernstige paedagogisohe bezwa ren tegen bestaan. Yoor Ihet hoofdbestuur dei' N. O. P. C. J. H VAREKAMP J«., Alg.-secr. 2de Helmersstr. 30 April A'dam. V Verloofd: LOUISE F. GEELKERKEN on J. 80HULTZ, Kapitein Artillerie O. I. L Bussum, April 1909. Den Haag, Commlsslonnairs In Effecten en Kassiers. Amsterdam. Amersfoort. Plaiitsoen 10. Interc. Teleplioon 18N. Procuvatisheuder mot Algemeen* Volnaaeht te Amersfoort: J. CATTIE Fabrikaat „LIPS", Dordrecht. Nieuwste constructie. LOKETTEN te Huur. De Fondsen en kostbaarheden geborgen in dezo SAFE-DEPOSIT xyn verzekerd voor verlies of schade tengevolge yan 1« diefstal met of zonder braak, 2° brand. Afzonderlijke Knip- en Schrijfkamer voor huurders beschikbaar. ▼oorheen Kortegracht 7. ASSURANTIËN CREDIETEN COUPONS DEPOSITO'» EFFECTEN PROLONGATION VREEMD GELD, I WISSELS.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 3