anderen verklaarden zich bereid te capitu- leeren Talrijke softa's zijn in Stamboel ver moord. Londen, 24 April. Een bericht van Reuter uit Konstantinopel bericht, dat slechts een gedeelte van het garnizoen van Jildiz zich heeft overgegeven. Schefket trekt eene groote strijdmacht rondom Jildiz bij een, maar, in tegenstelling tot de vroeger vermeesterde kazernes, heeft het paleis ar tillerie en bevindt zich in eene sterke ver- dedigings-positie. Men gelooft, dat de om geving ondermijnd is, wat de positie nog versterkt. Konstantinopel, 24 April, 7 uur 's avonds. De grootvizier Tewfik Paeha bevindt zich sedert gisteren te Jildiz; de sjeik-uf-islam moet er eveneens zijn. De witte vlag blijft wapperen. De troepen van Saloniki en de Albaneesche troepen leggen eene ongunstige stemming jegens den sul tan aan den dag. 11 uur 's avonds. Er heerscht volledige rust in Galata en Stamboel. Mahmoed Schefket onderhandelde den geheelen avond met Jildiz. Sprekende van de 3 a 4000 man nen van Jildiz, die zich nog verzetten, ver klaarde hij, dat zij geneigd moeten zijn om te capituleeren. Maar het stond niet aan hem hen tegemoet te gaan hij verwachtte hen bij zich. Er kwam in 't geheel geen wanordelijkheid in de stad voor. 11.20 des avonds. De stad is heden avond volkomen rustig. Men gelooft algemeen, dat als eerst de militaire toestand geregeld is, er een onderzoek zal worden ingesteld naai de laatste gebeurtenissen in Konstantinopel en drtt ih verband daarmee de troonkwestie moet worden overwogen. H «in tantinopel, 25 April. Alles is fusiig lieden nacht. Volgens de Gri'ksche bladen vestigde Mahmoed Schef ket- zijo. hoofdkwartier in het ministerie van ooiflog. w e e de telegram. Het gezag van de P.orte is geheel vernietigd. Madmoed Sc lefket en zijn generale staf oefenen zon de eenige controle van den sultan de mili tate dictatuur uit. De sultan is nog te Yil- diz. De vreemde gezantschappen zijn ver wittigd, dat do stad in staat van beleg is. Voorzitter van het militaire gerechtshof is de grootmeester van de artillerie Hurschi Pbcha; Schefket is generalissimus. Éeno officieele proclamatie spreekt tegen, dat .hot Macedonische leger naar Konstanti nopel zou zijn gekomen op aansporing van het-Mjong-Turksche comité. Het is streng vertJoden aan ieder officier om. deel uit te maken van een politiek comité. Pera, 25 April. De nationale ver gadering heeft den staat van beleg goedge keurd.. De leden verklaren bijna eenstem mig, dat het onvermijdelijk is den sultan af te zetten. Konstantinopel, 25 April. Om 7 "uur heden avond was Yildiz nog niet bezet door de mannen van Saloniki. Sterke patrouilles bewogen zich in den omtrek. lieden morgen gingen detachementen van d(rl)ft>étyen van Saloniki to Skutari aan wal. Er waren eenige geïsoleerde aanvallen van de reactionaire partij. Alle winkels en ma gazijnen zijn gesloten. De mannen van Salo niki bezetten de straten en de kazerne Seli- mie zonder tegenstand. Er is van beide kan ten een klein aantal dooden en gewonden. Be ra, 25 April. Men verzekert dat hedeu avond 20 soldaten, die gisteren zijn gevangen genomen, zullen worden doodge schoten. Men zal van den staat van beleg partijs-trekken om Konstantinopel te zuive ren, een aantal muitende soldaten te exe- cuteeren en militair te vonnissen hamals, soldaten en personen van het ancien régime, die in de zaak van 13 April betrokken zijn geweést. Over den uitslag van den strijd van eer gisteren wordt uau de Vossische Ztg. uit Konstantinopel berichtDo groote Taxim- artillleriekazerne aan het noordelijk uitein de van de Pera-straat, heeft zich na een zeer hevigen strijd overgegeven. De Jong- Turksche troepen vuurden met kanonnen tegen het gebouw. De Tophane-artillerie kazerne, onmiddellijk aan den Bosporus op den weg naar Dolma Bagtsche, werd stor- mehdefhand genomen. De Tasjkisjla-infan- terie kazerne, die het vierde bataillon jagers huisvestte, op korten afstand van de Taxim- kazerne, werd in een puinhoop veranderd. Met de overgave van de Taxim-kazerne is de pfle^ichtigste stelling van de bovenstad, aan den oostelijken oever van den Gouden Horeq, 'n handen van de Jong-Turksche troepen gevallen. Aai».do Frankf. Ztg. wordt bericht, dat de officieren van de Taxim-kazerne en die van het vierde bataillon jagers de aanstokers zijn van de onlusten van verleden Dinsdag; zij werden geboeid naar de krijgsschool ge bracht en zien spoedig hun vonnis tegemoet. Ook onder de manschappen zal een streng strafgericht gehouden wordenhet heet, dat de tiende man zal worden doodgeschoten. Wat het Yildiz-paleis betreft, de overgave daarvan schijnt niet verzekerd te zijn. De 'bezetting is bereid af te trekken, wanneer de sultan het beveelt, maar weigert zich te laten ontwapenen en verlangt een aftocht met slaande trom; aan den anderen kant wordt bij den eisch tot ontwapening vol hard om eene nieuwe uitbarsting van den strijd op andere punten onmogelijk te maken. Het Yildiz-paleis is nu aan alle kanten door troepen omringdartillerie begeeft zich naar do hoogten van Tsjisjli, die het paleis be- heerschen, en ook de kanonnen, die bij de beschieting van de Taxim-kazerne dienst hebben gedaan, zijn nu tegen Yildiz gericht. Volgens een gerucht is aan den sultan een bedenktijd voor de overgave gegeveneen ander gerucht- beweert, dat de sultan in het geheel niet meer zich in het paleis bevindt. In Pera heerschte Zaterdagavond volko men rust. De straten waren gevuld met dichte menschenmenigten, die de gebeurte nissen van den dag levendig bespraken en de voorbij trekkende troepen-afdeelingen hartelijk begroetten. Algemeene bewonde ring vond de tot in détails uitgevoerde or ganisatie van iden veiligheidsdienst. Toen bet eerste schot viel, waren alle gezant schapsgebouwen en alle openbare gebouwen door wachtposten bezet, waaronder zich steeds eenige kweekelingeu van militaire scholen bevonden, die het Franseh machtig waren. Tengevolge van dit gevoel van vei ligheid ziet de bevolking van Pera de ver dere gebeurtenissen zonder bezorgdheid te gemoet. De Lokal-Anzeiger bericht uit Konstanti nopel, dat volgens eene verklaring van prof. Bier, den lijfarts van den sultan, alle ge ruchten, dat de sultan ziek geworden is, verzonnen zijn, Do sultan is volkomen ge zond. Over de zitting van de nationale verga dering te San Stefano, waarin het besluit genomen werd tot afzetting van den sultan, wordt aan de Frankf. Ztg. bericht, dat in die zitting aanwezig waren 200 afgevaardig den en 25 senatoren. De Turksche Kamer tolt 280 leden. Op het verschijnen van de overige leden kan niet gerekend worden, want dezen zijn aanhangers van de liberale unie en van de andere partijen, die tegen standers van de Jong-Turken zijn, en zullen er wel de voorkeur aan geven zich te ver bergen voor de leden van het comité, die onlangs door hen ten val schenen te zijn ge bracht en nu weer tot nog grootere macht dan vroeger zijn gekomen. 150 leden druk ten de meening uit, 'dat het belang van het vaderland de afzetting van den sultan ge biedend eischt. Eenige afgevaardigden, waar onder Ghazi Moekhtar Pacha, de gewezen commissaris van den sultan in Egypte, waren van dezelfde meening, maar waarschuwden voor overhaasting, met het oog op de moge lijkheid van binnenlandsche moeielijkheden en vreemde interventie. Het besluit is niet voor dadelijke uitvoering vatbaar; wettig kan de afzetting slechts geschieden op grond van een fetwa van den sjeik-ul-islam. Een Amerikaansche zendeling te Adana bericht over de wijze hoe daar de moord op de Armeniërs is begonnenDen 10en dezer schoot een Armeniër op drie Moslemen; een van de drie stierf aan zijne wonden. Den vol genden dag werd een Armeniër door 'n troep Moslemen dood geslagen. Op verzoek van Armenische notabelen beloofde de gouver neur bescherming, want er broeide wat. Ar meniërs zoowel als Moslemen sloten hun win kels. Dat was den 14en. Dien dag begon een bende Moslemen met knuppels gewapend den moord, die tot den 16en voortduurde. Twee Amerikaansdhe zendelingen weiden mede gedood, de Engelsche vice-consul werd gewond, terwijl hij door de straten reed om te trachten de orde te herstellen. De Arme niërs verdedigden zich en doodden ook eenige Moslemen. Dien Vrijdag, den 16en, kregen de Armeniërs op hun verzoek bescherming. Troepen trokken door de 6traten en er wer den posten uitgezet. Duizenden Armeniërs waren toen al vermoord. Duizenden zijn er ook van alles beroofd en lijden gebrek. Een ander bericht uit Adana zegt, dat van de dorpen in den omtrek de Moslemen in groepen in de stad kwamen. De overheid verschafte hun wapenen, onder het voorwend sel, dat het reservisten waren, en daarmede togen zij dan aan het afmaken der Arme niërs, Allerlei. vVrijdag zijn, volgens een Fransch blad, te Sevilla bij een stierengevecht drie mat adores door de slieren afgemaakt; ver scheiden anderen, die de mannen te hulp kwamen, werden door de woedende beesten op de horens genomen en zwaar gewond. Madrid, 24 April. De dagbladen berichten, dat gisterennamiddag aardschok- keu zijn geregistreerd te Valladolid, Huelva, Bailon, (Juceres, Coria, Val de Penas, Jerez, illamrique, Malaga en nog verscheidene plaatsen in de buurt. Overal ontstond eene paniek onder de bewoners, maar er zijn geen slachtoffers gevallen. Lissabon, 24 April. Eenige ge wonden en vele andere personen brachten deai nacht door in de openbare pleinen en parken. Londen, 24 April. Geneesheeren zijn vertrokken naar Benevente dat bijzon der geteisterd schijnt. Men zegt dat een nieuwe schok te Lissabon om 2 uur belang rijke schade heeft aangericht. Tusschen Sau- taroni en Lissabon en aan de beide oevers van den Taag zijn tal vrn huizen ingestort. Er zijn zes dooden. Do Taag trad buiten do oevers te Santarem. De kerk te Salvador leed veel. Par ij s, 24 Apr l. Uit Lissabon wordt aan de Temps berichtDe paniek tengevolge van de aardbeving blijft voort duren. Er wordt bericht, dat te Alexandra, dicht bij de hoofdstad, ongeveer 100 perso- non om het loven zijn gekomen en een groot aantal gekwetst. Lissabon, 25 April. Het groot ste gedeelte van de huizen te Benavente is ingestort; er zijn een twintigtal dooden en verscheidene gewonden. D bevolking bracht den nacht door in het veld. Te Samoraccio is bijna de geheele bevolking geruineerd; er zijn 75 dooden en talrijke gewonden. Te Salvaterra zijn vele huizen ontredderd; er zijn twee dooden. In den omtrek van Rybatejo zijn tot dus ver 41 dooden uit de puinhoopen gehaald. Omstreeks middernacht werden nieuwe schokken gevoeld, die zich herhaalden om 2 uur, 4 uur en 7 uur. De Staatscourant van Zondag 25 en Maandag 26 April bevat o. a. de volgende Kon. besluiten: eervol ontslagen uit zijne betrekking tot de landmacht de officier van gezondheid 2e klasse H. W. Borel op verzoek eervol omteiagen mej. C. Fran ken als 2e klerk aan ho:. departement van waterstaat verleend de zilveren eerc-medaille der Orauje-Nassau Orde aan H. B. B. Bartels, meesterknecht bij de firma P. J. Berger te Venlo. Joan Hooft Graafland te Wassenaar en Cornelis Hendrik Hooft Graafland te Utrecht zijn verheven in den Nederland- aclien adelstand met al bun wettige zoowel mannelijke als vrouwelijke afstammelingen met de praodiacten jonkheer en jonkvrouw; in den Nederlaudschen adel verheven Henrietta Jacoba Hooft Graafland te Utrecht met het praedicaat van jonkvrouw. erkend en toegelaten als consul van Oostenrijk- Hongarije te Soerabaja, <le heer B. Wolf; erkend en toegelaten als oonsul-generaal van Haïti te Amsterdam, de heer H. Jones; De b 1 ij d e verwachting. Waar wij reeds eenige diagen geleden in staat waren te vermelden, dat H. M. de Koningin dagelijks wederom haar gewone werkzaamheden waarnam, is heden een offi cieele mededeeling zulks komen bevestigen. Inderdaad had II. M. sinds den llden dezer geen minister meer ontvangen. De minister van oorlog ad interim, de heer Wentliolt. was de eerste minister, die gisterenochtend een langdurig onderhoud met H. M. had. De minister van buitenlandse he zaken kwam wel ten paleize, bezocht echter niet H. M., maar wel de verschillend e hof dignitarissen. Wij kunnen uit zeer goede bron me le- declcn, dat H. M. haar gewone dagelijksche bezigheden hervat heeft, op advies van prof. Kouwer, die zulks in het belang achtte van een voortdurenden goeden gezondheidstoe stand. H. M. wijdt het uurtje van elven tot twaalven 's ochtends aan het lezen van ver schillende binnenlandsche en buitenlandscho dagbladen. Ondanks een opkomende onweersbui maakte H. M. Zaterdagmiddag van half zes tot zes uur een wandeling in den tuin. (Tel.) Ter navolging. De gemeente raad van Nijmegen heeft aan de vereeniging D. E. S. toegekend een crediet van 1250 voor feestviering ter gelegenheid van de te verwachten heuglijke gebeurtenis. De Nieuwe Gazet van Antwerpen ver neemt, dat de Wilhelmina-Vereeniiging van Antwerpen het plan heeft opgevat ter gele genheid van de blijde gebeurtenis een groot- sdlien stoet in te richten om blijk te geven van haar vaderlandsche gevoelens. Dezo stoet zal uitgaan den Zondag ma de geboorte van den Koninklijken telg. De WLlhelmina-Vereeniging heeft een op roep aan de Antwerpsche maatschappen en fanfaren gericht om aan den 6toet deel te De namen van het verwachte Koningskind. Van vertrouwbare zijde wordt gemeld dat H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins eene beslissing genomen hebben omtrent de namen die do te verwachten prins of prin ses zal dragen en in verband daarmede om trent de peten. De "edachte die daarbij voorgezeten heeft is deze geweest dat in de eerste plaats de historische namen uit het huis van Oranje zullen herleven en daar nevens slechts de allernaaste bloedverwan ten benoemd zullen worden. Z. K. H. Prins Hendrik heeft als voorzitter der Kon. Landbouwvereeniging het beschermheerschap aanvaard van de in Sepeember a.s. te houden landbouwtentoon stelling te Eindhoven. De gewone audiënties van de minis ters van Waterstaat, Landbouw en Oorlog zullen deze week niet plaats hebben. Naar men verneemt is dr. Paul, na liet herstel der diplomatieke betrekkingen met zijn land, benoemd tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister der Ver- eenigde Staten van Venezuela bij het Ne- derlandsche Hof. De nieuwe gezant heeft reeds zijn geloofs brieven aan den Minister van'Buitenl. Za ken overhandigd. HetCasablanc a-incident. De openingszitting in zake het voor het Hof van Arbitrage te behandelen Casa- blancagescliil tusschen Frankrijk en Duitschland, zal gehouden worden Zater dag 1 jaei a.s., des nam. 4 uur. Zaterdagmiddag te 4 uur zijn in de Trèvos-zaal ten overstaan van de Ministers van Buitenlandsche Zaken, jhr. mr. Do Marees van Swinderenvan Justitie mr. Nelissen en van den Minister van Staat mr. Asser, voorzitter der commissie voor he* Internationaal Privaatrecht, de ratifi- cutiën neergelegd van het tractaat, gesloten 17 Juli 1905, betreffende de burgerlijke rech*svordering, en wel door de diploma tieke vertegenwoordigers van de volgende SiatenDuitschland, Oostenrijk-Hongarije, Belg:ë, Denemarken, Spanje, Frankrijk, Italië, Noorwegen, Nederland, Portugal, Rumenië, Rusland, Zweden en Zwitserland. Kamerverkiezingen. In „De Standaard" wordt medege deeld, dat de Deputatenvergadering jl. Don derdag heeft goedgekeurd den volgenden „voorslag van accocrd". welke door gedele geerden der drie partijen van rechts was voorgesteld lo. dat de partijen Rechts zouden laten zitten, wat zit; en zulks met inbegrip van Leiden 2o. dat de in 1905 verloren distrieten, indien mogelijk, met gezamenlijke krachten zouden heroverd worden, en dat ia deze dis tricten aller candidaat zou zijn de candi- daat van die partij, die in 1905 het district ruimen moest; 3o. dat in de groote steden, met meer dere districten, de schikking zou worden overgelaten aan de drie Bondsbesturen 4o. dat in Friesland, vaar nog afspraken van vroeger nawerkten, drie partijen zich provinciaal met elkaar verstaan konden en 5o. dat in nieuw te verover .1 distric ten, die in 1905 niet aan Rechts behoorden, elke partij vnj zou blijven op het stuk van candidaten Do katholieken en chnstelijk-historischon moeten zich hierover nog uitspreken Vrijdagavond vergaderden te Enschedé do besturen der r.-kah., antd-revol. en chr.» hist, lriesvereenigingen met den heer G. El- horst, teneinde dezen te l ewegen op zijn be sluit, een eventueel© candidatuur voor de Tweede Kamer niet te aanvaarden, terug te komen. De heer Elhors', heeft tlians ver klaard de candidatuur te zullen aanvaarden. In de té Gouda gehouden vergadering van de centrale vrijzinnige kies vereeniging Burgerplicht, in het district Bodegraven, is tot candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer gekozen dr. J. Kraus, oud minister van waterstaat, lid van de Provin ciale Staten van Zuid-Holland. -Naar „Het Volk" verneemt, heeft de lieer A. H. Gerhard alsnog voor de Kamer- candidatuur in het district Schoterland be dankt. Een nieuwe Amsterdam- £che tramlijn. Om het Noordwesten der stad met liet centrum door een electri- sche tramlijn te verbinden, stellen B. en W. van Amsterdam den gemeenteraad voor een lijn (14) te doen aanleggen, loopende van de Van Hallstraat bij den Haarlemmer weg, door die straat, Van der Hoopstraat, Van Limburg Stirumplenii en -straat, 2e Nass austraal, Nassaukade, Marnixplein, Marnixstraat, Rozengracht, Wester markt, Raadhuisstraat en Paleisstraat naar den Dam. Een aantal van rond 900,000 passagiers per jaar wordt zeer aannemelijk geacht. B. en W. vragen voor de noodige werken een crediet van f 190,000. Bij beschikking van den minister van marine zijn met 1 Mei a.s. de benoemde di- rigeerende officier van gezondheid der le klasse dr. C. T. Humme, geplaatst in de directie der marine te Amsterdam en de officier van gezondheid der le klasse dr. E. J. Borgesius, geplaatst te Rotterdam. Met het s.s. Tabanau vertrok Zater dag naar Indië een detachement koloniale reserve, onder commando van den kapitein der infanterie M. W. Siebelkott en onder medegeleide van de 1ste luitenants der in fanterie C. R. A. Eland en M. van Driel, ter sterkte van 52 onderofficieren en min deren. Het detachement werd uitgeleide gedaan door de muziek der koloniale reserve uit Nijmegen. Met hetzelfde stoomschip vertrokken nog een aantal officieren naar Indië, die geen deel uitmaakten van het transport. De eenvoudige plechtigheid der ter aardebestelling van het stoffelijke overschot van den majoor-kwartiermeester J. D. ter Bloeine, chef van de afd. militaire admi nistratie bij het departement van oorlog, werd uit de ambtenaarswereld bijgewoond door den secretaris generaal, mr. De Bruyn, den hoofdintendant kolonel De Meester, zoo mede door tal van hoofdambtenaren, afdee- lingschefs en verdere ambtenaren bij oor log, en officieren van administratie eu an dere officieren bij genoemd departement ge detacheerd. Namens de minister van oorlog, die ver hinderd was tegenwoordig te zijn, wijdde mr. De Bruyn een woord van hulde aan t'e nagedachtenis van den ontslapene, hul li gende diens uitstekende hoedanigheden van hoofd en hart. Hij was thans .juist tot ma joor bevorderd, toen de dood een eindo maakte aan zijn werkzaamheid. Yervo'geas sprak kapitein baron Al ting von Geusau een gevoelvol afscheidswoord, den overle dene schetsend als oen trouw vriend. A. E. L i n d o. f Overleden is dé heer A. E. Lindo, oud-chef van exploitatie van le Oosterlijnen der Staatsspoorwegen op Java, ridder in de orde van den Neder- landschen Leeuw. In den ouderdom van 52 jaren is te Leiden overleden de heer J. C. Zaalberg, lid .der firma J. Zaalberg en Zoon. Hij was sedert enkele jaren lid van den gemeente raad en lid van verschillende commissies. Zijn verdiensten op het gebied van industrie enz. werden indertijd van regeeringswege beloond door de toekenning van de ridder orde v^n Oranje-Nassau. De uitgestelde buitengewone verga dering van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs zal thans gehouden worden op Zaterdag 1 Mei a. s. voor de voordracht over de vorderingen van de draadlooze tele grafie door den heer Marconi. Gemeenteambtenaren. In de Zaterdagavond geliouden vergadering van den Amsterdamschen Bond van Gemeente ambtenaren werd o. a. goedgekeurd de re dactie van het orgaan .,He>t Prinsenhof" in handen te laten van den tegenwoordigen redacteur, den heer Gulden, tot Je statuten wijziging tot stand is gekomen. Dan zal de redactie worden uitgebreid. Echter verklaar den reeds oen tweetal leden, die candidaat waren gesteld voor deze functie, dat ze een benoeming met zouden kunnen aannemen, indien de heer Gulden herkozen werd. Niet dat zij iets tegen den persoon of de politie ke overtuiging van Gulden hadden, maar zij vreesden zijn manier van schrijven, zijn „toon", voor liun positae ale ambtenaar. De Nederlandsch Zuid- Afrikaansche Vereeniging houdt hare algemeene vergadering op Za terdag 22 Mei 1909, te twee uren nam., in het gebouw „Eensgezindheid", Spui te Am sterdam. Voor de benoeming van zes leden van het hoofdbestuur in de vacatures, ontstaan door periodieke aftreding en door bedanking, worden de volgende dubbeltallen aanbevo len K. F. van den Berg, Amsterdam (aftr.) en mr. K. Zwaardemaker, Bussum. H. J. Emous, Amsterdam (aftr.) en Dr. W. van Everdingen, Rotterdam. M. S. Lingbeek, Arnhem (aftr.) en P. R. Maes, Rotterdam. Mr. H. Verkouteren, Amsterdam (aftr.) en mr. A. Ferf, 's Gravenhage. Dr. N. Mansvelt, Utrecht (aftr.) en prof. dr. H. Wefers Bet tink, Utrecht. E. Bruchner, Amsterdam (vacature Bee- laerts) en mej. Marie Berdenis van Berle- kom, Middelburg. Voorts vermeldt de agenda: Bespreking van art. 13 der statuten (het voortbestaan der vereeniging). Belangrijke mededeelingen betreffende het werk der Boekencommissie van het Alg. Ned. Verbond in Zuid-Afrika door den len secretaris, dr. W. van Everdingen. Redders beloond. Men meldt van West-Terschelling Eenige dagen geleden hadden we in bet gebouw „Ons Huis" eene eigenaardige sa menkomst. De negen overgebleven redders van de bemanning van het Italiaansche fre gatschip „Fernando", op 23 Nov. j.l. op onze kusten vergaan, waren met/ hunne vrouwen uitgenoodigd, om van den heer A. P. Staalman te vernemen het resultaat van zijn veelbesproken circulaire „Zou welda dig Nederland zoo wreed zijn!" Eerst werd met een woord van waardeering voor be toonden heldenmoed, aan ieder der redders een banknoot van 60 ter hand gesteld. Wat waren toen reeds deze menschen in hun nopjes, maar grooter werd de vreugde nog, toen de lieer Staalman hun eene schoon© calliografie ter ha/nd stelde, dat bij opening bleek in te houden een banknoot van 100. De vreugde was zelfs zóó groot, dat door sommigen ietwat verlegen ge vraagd werd, of het echt was. Dat men in dankbare stemming heenging, na 'n' paar uur van gezellig samenzijn, en samen spre ken met den heer Staalman en een deel der notabele ingezetenen, die zich bereid ver klaard hadden giften voor dit doel te wil- lfn ontvangen, en informaties te willen ge ven, laat zich denken. Ook werd behalve de genoemde negen van de reddingsboot, nog aan vier andere personen een gezamen lijk bedrag van 180 uitgekeerd en aan de nagelaten betrekkingen der drie omgekomen roeiers, zijnde drie weduwen met kinderen, toegezegd, tien jaar vergoeding van huis huur. Na hot vertrek der oorlogsschepen uit West-Indie zal liet station voor draad looze telegrafie op Curasao voorloopig nog iu gebruik blijven. Hondententoonstelling. In het Geibouw van Kunsten en Weten schappen te Rotterdam is Zaterdag geopend de 5e internationale hon'dententoonstelling vanwege Ky nologen club Rotterdam, met medewerking der Nederlandsch e en Duit sche Doggenclu'b. Zelden waren de inzendin gen zoo talrijk, 70 rassen zijn vertegenwoor digd met 526 nommers. Uit de diamantindustrie. Naar het Hbld. verneemt, heeft de A. N. D. B. de werkstaking geproclameerd voor de eigenwerkmakers, dae lid zijn geworden van de Woensdagavond opgerichte vereeni ging van oigenwerkmakers in de diamant industrie. Diamantbewerkers, leden van den Bond, zullen niet met of voor hen mogen werken. De A. ND. B. wenscht die oprichting ongedaan gemaakt te zien. Hij ziet daarh een vijandige daad, als gevolg van het on langs genomen bondsbe&luit, dat eigenwerk- makers leden moeten zijn van den A. N. D. B. voor zoover ze me* in de A. J. V. tehuis behooren. Maar de Bond wenscht geen tusschenorganisatie te dulden, vooral niet omdat hij de totstandkoming toeschrijft aan den wensch van vele tot nu toe niet- georganiseerde eigenwerkmakers, om door middel van een eigen vereeniging de weke- lijksche contributie aan den A. N. D. B. van f 1.50 te ontduiken. De detacheering van maréchaussees te Papendrecht is op verzoek van den minister van Justitie door den minister van Oorlog aan den inspecteur van het wapen der maré chaussee gelast, opdat de betrokken rijks veldwachters zich in den vervolge van toe zicht te Papendrecht zullen onthouden. Deze maatregel heeft slechts ten doel, mo gelijke ongeregeldheden in de toekomst, ten gevolge van de gespannen verhouding tus schen de rijksveldwachters en de bevolking, te voorkomen en heeft geenszins de strek king, een ongunstig oordeel van den minis ter van Justitie over het tot dusver door de rijksveldwachters gevoerde beleid te kennen te geven, daar de minister zijn oordeel wenscht op te schorten tot na het administra tief onderzoeik, thans den heer Voormolen opgedragen. Moordaanslag. Het O. M. bij de Roüterdamsche rechtbank eischte 4 jaar gevangenisstraf tegen den bootwerker Mdie eeu moordaanslag pleegu© op den baas K. de Winter, in dienst van de firma Brandjes en Dalmeijer, door een. revolverschot op hem te lossen, waarbij de kogel alleen dooi' den hoed van De Winter ging. Duitsche Qr eet. De gerucht makende brochure „Het Haagsche zeden- en politieschandaal" (de Duitsche Greet^histo- rie) door S. de Vries, Haagsche correspon dent van Heb Volk gaf aanleiding tot de vervolging van genoemden schrijver wegens smaadschrift, welke zaak, zooals we reeds kort 'hebben gemeld, Donderdag voor de Haagsche rechtbank werd 'behandeld. In die brochure komt nl. de volgende zinsnede voor „Wil men weten op welke manier men bewijzen bijeenbrengt tegen den hoofdcom missaris? Een man van gelijke gestalte als de hoofd commissaris, kleedde men aan met een lan gen regenmantel zooails de heer V. (hoofd commissaris draagt; hij vermomde ziCh voorts met een zwarten baard en zoo lieit men hem de rol spelen van hoofdcommissaris en bij Duitsche Greet" naar binnen gaan. Eenige voorname ingezetenen, daartoe ex- presselijk „uitgenoodigd", konden toen con- stateeren, dat werkelijk de hoofdcommissaris een 'bezoek bracht ten huize van „Duitsche Greet". Men noemde ons den naam van hem, die zioli tot zulk een vieze opdracht leende. Het moet nl. de zaakwaarnemer Burghout zijn geweest, de man op wien Neeil'tje Lokerse des tijds heeft geschoten." Mr. Franzie Berenstein kwam op voor de civiele actie door Burghout in deze zaak ge steld. Mr. E. Bourlner had zich niet de verdedi ging van den bekl. belast. De belkl. had vermoeden, dat hij juist was ingelicht omtrent de rol door Burghout ge speeld en dat zoo mogelijk nog nader on derzocht. Hij heeft gehandeld in het alge meen belang. Het algemeen belang noemt Spr. dat het publiek zekerheid hebbe, dat orde, veiligheid eu zedelijkheid werden toe vertrouwd aan menschen, dae van onberis pelijk levensgedrag zijn en in die het ver trouwen, dat in Ihen gosteld moet worden, ten volle verdienen. Waai' nu op verschillende

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2