So Easy p-noz WATERSCHOT Go., BILZ teen PARIJS, Uit den omtrek. STADSNIEUWS. Centraal Spoorweg Maatschappij. Aanbesteding Volontair Oepensimieerden Uoyr lste H. Communiefeesten. Interc. Teleph. 34. Langestraat 43. VOORHANDEN: W F. A. GROENHUIZEN, H Nahrsalz- ADVERTENTIEN. Chocolade „Het Nederlandsch Tooneel". ULTIMO. 'hooge politiefunctionarissen de verdenking ruste, dat zij in intieme relatie leefd'en met zekere Marga/retha Führop (Duitsch Greet), waar ook de (bladen erkennen, dat het ge schokte vertrouwen in de politieambtenaren niet was hersteld, d'aar meende bekl. te moeten mecledeelen hetgeen hij wiet en daar door bij te dragen om meer licht in deze zaak te brengen. Daarna werd get. Burghout gehoord. Deze ontkent de rol gespeeld te hebben, weillke hem wordt toegedicht. Hij heeft Duitsche Greet pas gekend na 1903. De bekl. weet niet of hetgeen hij Burg hout ten las'te legt, vóór of na 1903 ia ge weest. Get. J. Aaltse, hoofdinspecteur van de recherche, verklaart o.p een vraag van den verdediger, dat de volgenlde get., zekere Ber tram, z. i. betrouwbaar is. Get. Bertram, vroeger zaakwaarnemer kende Marg. Fü'hrop sedert jaren. In de Naaldwijkschestraat, waar zij destijd woon de, vertoefde hij op een avond ten huize van Marg. Führop. Hij was opengedaan door een meisje. Hij bleef in den gang staaner werd weer gebeld en toen zag hij Burghout op den stoep staan. B. had een zwarte baard voor, maar hij herkende hem toch aan stem en houding. Hij zeide nog: wat kom jij hier doenwaarop getuige antwoordde, waar schijnlijk hetzelfde wat jij komt doengeld kloppen. (Get. kwam om geld voor een an der behalen). B. zeide nog tegen hem: daar lveb je een gulden, donder op. Get.' is toen weggegaan. Get. Burghout ontkent dit. Get. Bertram zegt, dat liij zelf nog tegen Burghout gezegd heeftkerel, mot jij nou een aanklacht indienen, jij bent toch ook geer 18 karaats. Get. mej. H., die Marg. Führop ook goed kende, verklaarde, dat Margaretha haar in 1908 verteld had, dat een jaar of vier ge leden Burghout zich op haar verzoek ver momd had als hoofd-commissaris. Denk ei' om, had zij gezegd, d'at je nooit zegt wat ik je verteld heb, want het zijn geheixnjes. De sub.-off. van justitie, rar, Van Geuns, acht een objectieve beleediging hier aanwe zig- Spr. is van oordeel, dat niet aangenomen kan wordend'at bekl. in het algemeen be lang gehandeld heeft en dat hij dus wegens smaadschrift veroordeeld zal moeten worden. Waar bekl. echter gemeend heeft, in het algemeen belang te handelen, daar meende Spr.,. dat volstaan kan worden met een geld boete. Geëischt werd f 50 'boete of 10 dagen. De procureur der civiele partij, mr. Beren - stein,' stelde daarna de eisch van f 1 en sloot zich wat het bdeedigende der zinsnede be treft, aan bij hetgeen door het O. M. was De verdediger van- den bekl., mr. Bour- lier, stelde voorop, dat men in de brochure iets anders gezocht heeft dan er in ligt. Het doel der brochure is eenvoudig geweest aan te toonen dat men in 1903 met behulp van Duitsche Greet een allergemeenste intrige op touw heeft gezet tegen den hoofdcommissaris van politie, om die intrige goe dte spelen werd een vermomming op touw gezet en voor die vermomming noemde men ons den naaan van Burghout, enz. De brochure zegt niet .dat hij het is geweest, volstrekt niet. De vraag is nu, is de eer en goede naam van Burghout aangerand. Als men eer en goeden naam bij Burghout kan veronder stellen, ja, dan is die aangerand. Burghout is voldoende hier bekend. Pleiter gaat er niet verder op in, maar als hij nagaat welke eer B. in de maatschappij heeft, dan kan hij zich den goeden naam van B. niet voor stellen. Eergevoel kan terugkomen. B. is pas ge trouwd, hij kan zich gebeterd hebben. Maar al neemt de rechtbank aan, dat de eer en goede naam van B. zijn aangerand, dan is ruog de vraag of Spr.'s cliënt zal kunnen ver oordeeld worden.. Tot pleiters spijt is het getuigenverhoor heden in het water gevallen, daar de door 'hem gestelde vragen aan den II. C. gewei- werd zijn. O zoo gaarne had de H. C. hier onder eede verklaard, dat hij Duitsche Greet hoegenaamd niet kende en nooit met haar in relatie had gestaan. Nogmaals herhaalt pleiter, d'at het niet de bedoeling is geweest om te beleedigen en hij meent dat de feiten, welke in de bro chure zijn genoemd, aannemelijk zijn ge maakt. Uitspraak over 14 dagen. V a 1 s c h e reisbrieven. .Te Enkhuizen is Zaterdag aangehouden een Engelschman, die te Amsterdam bij een der bankinstellingen op valsche reisbrieven 200 dollar had geïncasseerd en daarna per auto van daar was vertrokken. Naar men meent te weten moeten deze reisbrieven met nog andere stukken van waarde te Parijs zijn gestolen. Onder detram. Op de Vaillant- laan te 's Gravenhage werd Zondagmiddag een ongeveer 6-jarig meisje door de tram overreden en gedood. *-Botsing tusschen auto en r ij w i e 1. Zaterdag had op het Noor derplein te Deventer een ernstigt ongeluk plaats. De automobiel van de familie Holle van rfde Haeré" onder Gist uit de stad komende, kwam in botsing met een wielrij- denden kruideniersbediende. Deze werd ern stig gewond en in bewusteloozen toestand per brancard naar het ziekenhuis overge bracht. Het rijwiel werd geheel vernield. De politic stelt een onderzoek innaar algemeen verzekerd wordt is het ongeluk niet aan den chauffeur, doch aan den ge troffene zelf te wijten, doordien hij, de auto ziende aankomen, er nog voor heen wilde rijden. De aangeredene is aan zijn verwondingen bezweken Het onweder. Te Amsterdam is tijdens het vrij hevige onweder de blik sem geslagen in den 20 meter ihoogen schoor steen van de chemische fabriek Ouder- Amstel, staande aan den Omval. Dienten gevolge scheurde de schoorsteen over de ge- htele lengte. Er ontstond geen brand. Te Graauw sloeg des middags de bliksem in de schuur van de door E. Buijsrogge pas betrokken pachthoeve nabij het dorp, In minder dan geen tij'd was het geheele ge bouw, waarin zich 13 beesten bevonden, een^ proo'. der vlammen. De bliksem doodde in een weide onder Empel een paard en rund. Zaterdagmiddag ontlastte zich boven Utrecht een zware hagelbui. Nimmer te voren zag men daar zulke groote stukken ijs uit de lucht vallen. Het waren keistee- nen gelijk, sommige met scherpe hoeken. Van de ramen, die bijna horizontaal op -de bakken, liggen, zijn tal van ruiten stuk ge hageld en planten met zachte bladeren, zoo als sla en rabarber, moesten het leelijk ont gelden. Voor menigeen een leelij'k schade- postje. Op een aantal andere plaatsen is de blik sem nog in gebouwen geslagen, daarbij min of meer schade veroorzakende. School- en Kerknieuws. Do heer dn-. L. G. J. Brouwer, doctor in de wis- en natuurkunde te Blarioum, is toege laten tot privaat-docent aan de universiteit van Amsterdam, om onderwijs te geven dn bijzondere gedeelten der wiskunde. De oudste predikant bij d© Ned. Herv. gemeente te Leeuwarden, ds. P. A. J. Jas P-zm zal 15 Aug. a. s. 40 jaar als predikant werkzaam zijn. Tegen dien datum Ibeeft <ls. Jas bij het Prov. Kerkbestuur van Friesland zijn, eervol emer itaat aa ngevraagd. Ten tz e .ndii n g. De tent der Nederl. Tent'zending, dlie thans te Amsterdam haar cen trum krijgt, zal onigeveer half Mei worden ge- opieund op <le Hübbemakiade. De tent wordt ge heel electnsöh verlicht. Tal van predikanten zeggen hun medewerking toe voor de eerlang te vervuilen spreekbeurten. Zondag hield de Ned. Motorwielrij ders-Ver eeniging te Soestdijk eene reünie, waaraan ruim 50 dames en heeren deelna men. Na in hotel Trier een gemeenschappe lijke lunch te hebben gebruikt, begaf men zich naar een terrein nabij den Lazarusberg te Soest, waar door den heer Eerwerda pi'oefnemingen werden gedaan met een zweeftuig (systeem Voisin-Frères). Deze proefnemingen, welke met veel belangstel ling werden gevolgd, schenen aanvankelijk, ondanks den vrij hevigen wind, goed te zullen slagen. Zij moesten echter worden ge staakt, daar door een rukwind het toestel kantelde, tegen den grond sloeg en defect geraakte. Na afloop der proefnemingen begaven - de leden zich huiswaarts. Een adres van den onderstaanden inhoud en onderteekend door een achttien tal leeraren aan de Hoogere Burgerschool alhier, werd dezer dagen ingediend 'bij den Raad der gemeente. Aan den Raad der Gemeente Amersfoort, geven met den verschuldigden eerbied te kennen, ongeteekenden, leeraren aan de Hoogere Burgerschool te Amersfoort kennis genomen hebbende van de conc.lu- siën door den Raad in zijn vergadering van 26 November 1907 aangenomen, dat her ziening van de reglementen op hot Middel baar Onderwijs in deze gemeente en een juiste omschrijving van ieders rechten en plichten krachtig kan bij dragen tot een goede verstandhouding onder het per soneel van de Hoogere Burgerschool en tot behartigen van de belangen van de scrool", en van de door Burgemeester en Wethou ders aanvaardde opdracht om deze herzie ning ten spoedigste tot stand te brengen dat naar hun eenparige overtuiging, het beoogde doel het best bereikt zou worden door de thans hier bestaande reglementen voor liet Middelbaar Onderwijs te vervan gen door een nieuw Reglement, dat een zoo getrouw mogelijke navolging bevat van de voorschriften van het „reglement voor 'de Rijks Hoogere Burgerscholen", henevens een nieuw huishoudelijk reglement overeen komstig ihet bepaalde in art. 20 van dat reglement dat zij op grond daarvan in een adres van den 14 Novembe rl908 aan Burge meester en Wethouders hun wensch ken baar gemaakt hebben, dat deze wijziging zoo spoedig mogelijk tot stand moge ko men liederen waarom zij zich thans ook tot uwe Edelachtbare Vergadering wenden met het verzoek te willen bevorderen, dat de toegezegde herziene reglementen voor het Middelbaar Onderwijs, in het belang der school, nog voor het einde van den loopen den cursus in werking worden gesteld. 't Welk doende, enz. Amersfoort, 24 April 1909. De kiesvereeniging „Geloof en Lief de" candideerde voor het kiescollege bij de Ned. Herv. gemeente, naast de aftredende leden, de jieerenII. M. Brouwer, A. C. Couveé, J. Nijhof, W. F. Reijckers, J. van Veen en C. van Zwol. De aartsbisschop van Utrecht heeft tot leden van het parochiaal armbestuur van den H. Francis Xaverius benoemd de heeren A .A. Hamers, H. C. A. de Jong en Th. A. M. Vermolen. De dames H. C. tM. Turin, J. de Groot en M. Doevelaar slaagden voor de acte lager onderwijs. De sergeant-majoor-instructeur A. Katerberg behaalde den derden prijs „per soneel geweer" bij den internationalen schermwedstrijd te Haarlem. Quick II speelde gisteren den laat- sten competitie-wedstrijd van dit seizoen, tegen H. V. C. 1, >en werd met 53 ge slagen. Hoogstwaarschijnlijk speelt Quick I hier a.s. Zondag den eersten degratie-wedstrijd 'tegen Quick uit Nijmegen. Dit belooft een interessante wedstrijd te worden, -aangezien de tweede klassers uit Nijmegen volstrekt geen gering te schatten tegenpartij is. Wij ontvingen het 20e jaarverslag van de vereeniging „Reisbelasting". Het hoofdcomité zegt daarin o. m. Toen wij vóór twintig jaren met onzen arbeid aanvingen, was onze Vereeniging eenig in haar soort, en werd er aan hulp betoon, gelijk door haar wordt bedoeld, in ons vaderland nog niets .gedaan. Thans zijn er Lal van vereenigingen, die onder verschil lende benamingen een soortgelijk doel be oogen als wij, en die zich er op toeleggen vooral kinderen 's zomers eenigen tijd van de buitenlucht te doen genieten. Met dankbaarheid mogen wij dus getuigen dat onze arbeid navolging gevonden heeft. Toch is zij daardoor nog verre van onnoodig geworden. Het aantal minvermogenden, en daaronder in de eerste plaats kostwinners, die tot herstel van gezondheid een verblijf van eenige weken in de buitenlucht noodig hebben, en die zich daartoe bij ons aan melden, is veel grooter dan dat van degenen die wij helpen kunnen. Telken jare, ook in het thans achter ons 'liggende, moesten tientallen aanvragen worden afgelezen, en daaronder van velen voor wie inwilliging er van zoo dringend noodig zou zijn geweest. Voordat de zomer half verstreken was, was soms de geheele som die wij met eeni gen grond meenden te mogen verwachten, besteed,* en kon er aan het aannemen van nieuwe patiënten niet meer gedacht wor den. En tocii, hoe heeft onze Vereeniging zich uitgebreid. Aangevangen als een zeer klein plantje, zonder veel aanmoediging en zon der dat iemand er veel van verwachtte, heeft zij thans niet minder dan 20 hulp- coimité's in verschillende plaatsen, en daar onder drie, dié van Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, die sinds enkele jaren ge heel zelfstandig arbeiden, zonder daarom toch den band met het Hoofdbestuur ver broken te hebben. ITervvijl' in het eerste jaar aan 22 per sonen een buitenverblijf van enkele weken verleend kon worden, bedroeg dit getal thans in het twintigste 416, en terwijl wij in het eerste jaar reeds zeer blijde waren met een inkomst van f 823.57i, ontvingen wij in het twintigste alleen aan giften de zeker niet geringe som van f 14729.81". Verder ontleenen wij aan dit verslag; Uit Amersfoort werden in het afgeloopeu jaar 3 personen voor rekening van de ver eeniging naar buiten gezonden. Het comité alhier, bestaande uit de da mes mejuffrouw D. A Siddré, mevrouw GronemanDoornbos, mevr. van Itter- sumStroeve', mevr. Ruysch Lehman de Lehnsfeldv. Lanschot Hubrecht, mevr. KnoppersEibergen ontving aan giften een bedrag van f 152.55, terwijl in de busjes werd gevonden een som van f 10. H. M. de Koningin schonk, evenals het vorig jaar, f 50. Het verslag eindigt aldus': „Ten slotte herinnerde wij ook hier nog eenmaal aan het doel onzer Vereeniging. Dit bestaat hierin: aan minvermogenden, en daaronder in de eerste plaats aan kost winners, die dit tot herstel van gezondheid noodig hebben, een verblijf van eenige we ken in de buitenlucht te bezorgen. Wij vra gen daarvoor in de eerste plaats bijdragen, zij het ook slechts van één gulden, aan de genen die zelf voor .genoegen of jom ge zondheidsredenen op reis of naar buiten gaan. Vandaar de benaming „Reisbelas ting". 'Maar verder richten wij ons, ook met thet verzoek om grootere giften, tot al len die er eenig oog voor hebben van hoe onschatbare waarde een verblijf van eenige weken in de buitenlucht, inzonderheid voor die zwakken wien het ook in gezónde dagen aan zoo heel veel ontbreekt. Zij ook dit jaar onze vraag niet te vergeefs I" Zaterdag middag werd in de consis toriekamer der R. K. kerk van den H. Franciscus Xaverius, door den architect Herin. Kroes, onderhands aanbesteed: Het bouwen van een Vereenigingsgebouw aan 't Zand hoek St. Agathastraat. Ingeschreven werd ,doorJ. G. van de Grest f 24800; L. J. Hemels, f 23188; J. Bunnik f 22843 ;'L. Beijer, f 22725; C. J. Küntz, f 22210; G. Mostertman en G. van Nes, f 22100H. Lablans f 21426. Het werk moet 1 November e.k. opgele verd worden. De gunning is 8 dagen in beraad gehou den. In de vorige week zijn een 7-tal per sonen 'bekeurd wegens het rijden zonder lantaarn op de fiets. De berijder van een ■mo tort ij'wiel werd bekeurd wegens het in volste vaart rijden door de Langestraat j Gisteren avond omstreeks twaalf uur heeft een automobiel, rijdende op den Hoo- ge weg, een wagen aangereden1 waarvoor een i span paarden was gespannen. De wagen was zoodanig gehavend, dat er niet meer mee gereden kon worden.' Bij do politie is aangifte van het onge val gedaan. FAMILIEBERICHTEN'. (Uit andere dagbladen). Bevallen 23 April. Mevrouw Bor- gerhoff MulderRincker, d. Stoom vaartberichte». Opgave agentschap Alex. Mackintosh Co. Het stoomschip Koning' Willem I van de Stoomvaartmaatschappij Nederland, arri veerde te Lissabon 23 April. Het stoomschip Grotius van de Stoom- vaatrschappij Nederland, vertrok van Bata via 22 April. Teieg.-aflsch Weerbericht. Naa«- waarnemingen in den morgen vin 26 April 1009. Medegedeeld door het Kon NedMet Inatituut le de Bilt. Hoogste barometerstand 764.6 te Horta; laagste 745.4 te Christiansund. Verwachting tot den avond van 27 April Zwakke tot matige veranderlijke wind, ver anderlijke bewolking, waarschijnlijk onweer. Weinig verandering in' temperatuur. SEP Ecu Belangrijk "boekje ABSOLUUT GRAl IS Dit aanbod wordt gedaan nan allen die door GEHEELE of GEDEELTELIJKE DOOFHEID geplaagd worden of aan Geluiden in de Uoren lijden. Ik ben een Specialist in dit vak cn heb, nn vele jaren van studie, een boekje geschreven waarvan ik een exemplaar GRATIS cn FitANCO zal toezenden aan ieder die er om vraagt. Dit hoekje is van groot belang voor allen, wier gehoororgaan te wensehen laat, het leert hen hoe, dank zij de hulpbronnen der hedendaagsche wetenschap, zij zichzclvcn thuis in eenige weken kunnen genezen, zonder visites te betalen. Schrijft onmiddotiljk om hot Boekjo Verschuldigd port voor Briefkaarten 5 cent, Brieven 12 1/2 cent. Professor G. KEITH-HARVEY, 117, Holborn (Kamer 109). London, E. C„ Engeland. NEOERLANDSCHE DE RAAD VAN COMMISSARISSEN brengt ingevolge de bepalingen der Statutenter kennis van de Aandeelhouders, dat de Jaar- lijksche Algemeene Vergadering van Aandeelhouders zal worden gehouden op Zaterdag 29 Mei 1999, des namiddags te 1", uren, in het Gobouw voor Kunsten on Wetenschappen to Utrecht. De aandoelen kunnen worden gedeponeerd van 24 t/m. 26 Mei a. s.van 10 tot 12 uren des voormiddags, aan het Hoofdbureau der Maatschappij, Moreelsepark No. 1, te Utrecht, en ten Kantore der Associatie Cassa, te Am sterdam tegen ontvangstbewijs dat tevens zal strekken als bewijs van toelating tot de Ver gadering. Utrecht 24 April 1909. De Raad van Commissarisson H. P. G. QUACK, Voorzitter. H. M. J. VAN ASCH VAN WIJCK, Secretaris. Notaris DE KLERCK te Maarssen, zal op Dinsdag 4 Mei 1909, 's voorm. ten 10 ure te Maarssen in het Heeren-Logemontveilen en verlioopen le. Zes Huurwoningen en bloc te Maarssen, aan den Binnenweg, gemrt no. 55 60, in drio perceelen, ter grootte als zulks met paaltjes is aangeduid. 2e. Een open Erf, Schuur met hooi- berg en weg, naast voorgaande, ter grootte zooals voren. 3e. Een Woonhuis bostaande in 2 wo ningen en open grond, naast voorgaande, gemrt no. 54 en 53, tor grootte zooals voren. 4e. Een Woonhuis met open erf en gracht te Maarssen, aan de Schipporsgracht „erart no. 173. Breeder bij biljetten. De architect W. SALOMONS, Amersfoort, is voornemens op Zaterdag 1 Mei 1909, des voorm. 11 nur, in café „Jens", Utrecht- schestraat aldaar, aanbesteden: Het bouwen van een Pakbuls en Serre aan bet perceel Utrecbt- scbestraat No. 18. Bestekken liggen ter inzage in genoemd Café, teekeningen zijn h f 0.25 verkrijgbaar bij den Architect voornoemd, vanaf Woensdag 26 dezor. Aanwijzing in 't bestek vermeld. Net jongmensch, 19 jaar, vrij van militie- plicht, zoekt plaats als in Manufacturen- of Beddezaak. Franco brieven onder 2827 aan SEYFFARDT's Annoncen-Bureau, Amsterdam. Grand HOtel de Malte (geheel vernieuwdJ 63 Rue de Ricbelleu. nabij de Boulevards en het Palais Royal. Comfortabelst Familie-Hotel. Matige prijzen. 75 kamers. Tuin, Rookkamer. Leeszaal. Uitstekende Keuken en leste Wijnen. Kamer met 1 bed van af 4 frs. Kamer met 2 bedden van af 7 frs. bediening, electrische verlichting en cen trale verwarming inbegrepen. Déjeuner a la fourchette 3 fr. Diner 4 fr. Restauratie a la carte. Baden. Telefoon, Elettrisclie Lift. Arrangementen en pensi ons. Telegr.-adresSVENDSEN, Parijs. die een flinke BIJVERDIENSTE wensehen, hetgeen spoedig een vaste betrekking kan worden, gelieven te schrijven onder letters L. M. 0. aan het Alg, Adv.-Bureau NIJGH VAN DITMAR, r Per heele of gesneden verkrijgbaar Gelardeerde Kalfslever, Boasibcef, Galantine de Veau, Ossctong, Ham. Rookvleesch, Saucisse de Bou logne, getrulfecrd Gehakt, I.everpastei, getruffeerde leverworst, Buluiio en Haagsche worst, Boterham en Tongenworst enz. en/.. Aanbevelend, een uitgebreide sorteering Oessert bonbons, Gember, Versclie Vruchten enz. enz. ai.een de echte, verkrijgbaar bij Instrumentmaker, Langstr. 42. Repaiatlcn aan brillen en p-nez. Op de roode doos, waarin Dr. „NANNING's echte Kinadrnppels van I)r. DE VRTJ verkocht wordon, staat niets anders dan MEN LETTE DAAROP. Echt Victoriawater OBEHl.AHNSTEIN 1 Heden overleed, tot onze diept droefheid, ons innig geliefd Zoontje PHIL1PPU3 BAREND, I in den aanvalligen leeftijd van 5 jaar ei 8 maanden. P. Pu. GREGORIUS. D. GREGORIUS—VAK ZIJLL. Amersfoort, 26 April 1909- verdringen meer en meer alle andere merken door aangenamen smaak, ver sterkende eigenschap pen en hooge voedings waarde. Verkrijgbaar bij Apo thekers en Drogisten. Noofddepót: Dt. H. NANKING, Oen Haag. Schouwburg Utrecht. Koninklijke Vereeniging BeschermheerZ. R. H de Prins der Nederlanden. Donderdag 29 April 1909 No. 10 van het Abonnomont. Blijspel in 5 bodr:jjvon of 6 Tafereelen uit het Duitsch van G. VON MOSER. RegioW. P. DE LEUR. Orkest onder leiding van den Heer II. KU1JPER. Aanvang half aelit uur. Prijzen der Plaatsen Balcon f 2.35, Stalles en lo Ampli. f2.10. le Zijloge f 1.85, Baignoires en 2e Amph. f 1.60. Parterre f 1.05, 3 Amph. f 0.85, 2o Zijloge f 0.80. 4e Amph, f 0.55. Gaanderij f 0.80. Plaatsbespreking. Voor Aandeelhouders Dinsdag van 10 tot 12 uur, voor hot Publiek denzelfden dag (na loting) van 1 tot 3 uur, vorder Woonsdag en Donderdag van 10 tot 12 on van 1 tot 3 uur.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 3