BINNENLAND^ De bljjde gebeurtenis. Reriard rullen protesteeren tegen de manier waarop de verklaringen van Courtois rijn afgenomen. Vooral tegen zijne eedsaflegging rullen rij protesteeren, daar hij als veroor deeld tot dwangarbeid geen eed kon af loeren. Kameroverzicht Tweede Kamer Donderdag werd voortgezet het debat over het ontwerp tot reorganisatie van de Arbeidsinspectie. Xa replieken o.a. van de herten Treub, Van Idainga en 8 h a p e r, die hunne bedenkingen tegen de voorgedragen regeling volhielden, trad minister T al m in een nadere verdediging van het ontwerp. De centrale dienst verkrijgt het materieel van inspecteurs en verwerkt dit. Hierdoor worden echter de adviezen der inspecteurs niet uitgesloten, maar hetgeen het departe ment krijgt van den centraleu dienst moet het materieel zijn voor den wet ge venden ar beid Wel komt bij de arbeidsinspectie naast technische kennis ook sociaal-economische kennis te pas, maar het hoofd van een dis trict moet uit den aard der zaak een tech- nicufi zijn. In het joarlijksch centraal ver slag zal ook de zelfstandige meening der in specteurs, waar deze bijv. afwijkt, een plaats vinden. De minister verdedigde overigens de po sitieregeling der adjunct-inspecteurs en &d- junct-iiispectrices en hunne salarisregeling. j Het algemeen debat is gesloten. Daarna werd het ontwerp goedgekeurd. Aangenomen werden oenigo kleine wets- i ontwerpen Interpellate e-T roelstra Arbeidscontract. Na de pauze hield de heer Troelstra de aangekondigde interpellatie in verband met de invoering van de wet regelende het Arbeidscontract. Interpellant ving aan met te constateeren, dat de invoering van het Arbeidscontract groote beroering en conflic ten in de industrieele wereld heeft teweeg gebracht. Die invoering heeft tengevolge ge had een ontketening van den strijd tusschen arbeid en kapitaal als in jaren niet is waar genomen Spr.'s doel is, de oorzaken van die feiten na te gaan. In verband hiermede ging hij na de wetsartikelen waarover voorname lijk de strijd heeft geloopen. Ten eerste op dat de grieven ook in de Kamer weerklank vinden en ten einde de regeering in de ge legenheid te stellen zich uit te spreken of zij wetswijziging overweegt naar aanleiding van de gebleken bezworen. Interpellant betreurde het, dat niet is in gegaan op het denkbeeld om de invoering van het arbeidscontract uit te stellen. 8pr. wees op het opdringen van contracten aan arbeiders. Van welwillendheid en humane gezindheid van de zijde der werkgevers is weinig gebleken. Zij. die hierin geloofden, zijn bitter teleurgesteld. Spr. hoopt dan oök ■dat (bij een latere regeling van de arbeids verhoudingen in de Kamer niet weder zoo veel zal worden overgelaten aan de welwil lendheid van werkgevers. Achtereenvolgens critiseerde interpellant verschillende arbeidstoestandten in onder scheiden deelen des lands, waarbij eenvoudig oen streep is gehaald door tal van bepalin gen van het Arbeidscontract. In verschil lende industriën bovendien, waar zulks tot dusver niet bestond, is men bovendien bij dt invoering der wet boete en staangeld gaan heffen. O >k dit had agitatie onder arbeiders, wien men zooveel goeds van de wet had ver teld. ten gevolge gehad. Aan werkgevers ia to veel gelegenheid gelaten van verschillende wetsbepalingen af te wijken. Daarna ging interpellant verschillende wetsartikelen na. Allereerst besprak hij daarbij art. 1637 litt. j en k, voorschriften bevattende omtrent voorwaarden waaraan een reglement of een wijziging daarvan moet vol doen om verbindend te zijn. In verreweg de meeste gevallen hebben werkgevers, vooral de georganiseorden onder hen, misbruik van macht gemaakt. De wijze waarop contracten er zijn doorgejaagd was eenvoudig schande lijk. Tijd van beraad is aan de arbeiders Di«t gelatenvan hun contractvrijheid is niets terecht gekomen, een bewijs dat in de wet een termijn had moeten zijn gesteld. Ten be wijze van zijn critiek beriep Spr. zich op verschillende feiten. Wel zijn op deze wijze allerlei contracten geteekend, maar als vak organisaties zich maar sterk genoeg gevoe len zullen zij wel optreden. Vervolgens critiseerde Spr. de ontduiking door werkgevers van art. 1637s, betreffende bedingen omtrent beschikkingen over loon. Ten bewijze hiervan wees hij op hel afhou den der premie voor ongevallenverzekering en op het. dwingen van arbeiders om lid te worden van bepaalde ziekteverzekerings maatschappijen. Met verschillende voorbeel den trachtte interpellant aan te tioonen, dat art. 1637t niets uitgewerkt heeft tegen het systeem der gedwongen winkelnering. Wil men dit kwaad werkelijk bestrijden, dan dient men daartegen strafbepalingen te no men. Met aanhalingen van contractabepalin- gen, geldend bij verschillende patroons, cri tiseerde interpellant het misbruik dat ge maakt wordt van de artikelen betreffende heffing van boete of schadelooss'.ellnig. Dit alles leverde zijns Inziens het onom- stootelijk bewijs, dat boetéheffing verboden moet worden. Ook artikel 1638c en d betreffende loon regeling bij ziekte of kortstondig verzuim, wordt in het meerendeel der contracten op allerlei wijze ontdoken. In dit opzicht heeft de wet geen verbetering, maar verslechtering in den hestaanden toestand: gebracht. Er is geen enkel bezwaar om art. 1638d tot dwin gend recht te maken. Schstterend bevestigd is. naar interpel- lants meening, zijn voorspelling, dat de be paling betreffende staangeldheffing geen verbetering maar verslechtering zou aanbren gen. Tn tal van bedrijven, waar vroeger geen staangeld bestond, heeft dit misbruik thans burgerrecht verkregen. De heer T bonton interrumpeerde ,,Gij hebt zelf voor hei staangeldartikel ge stemd." Deze interruptie gaf aanleiding tot meer dere interrupties, voornamelijk tusschen den spreker en den heer Van. Nispen. Spreker herinnerde er aan, dat zijn fractie destijds een amendement heeft verde digd om staangeld heffing te verbiedendat spreker later toch vóór het wetsartikel heeft gestemd vloeit hieruit voort, dat door het artikel het staangeld althans werd beperkt. Waut, vroeg spreker, wat zouden de heeren wel gezegd hebben als sprekeris fractie tegen de beperking zoude gestemd hebben! Ten slotte betoogde interpellant de nood zakelijkheid om wijziging te brengen in art. 1632p en b ten opzichtea. dringende rede nen tot ontslag zonder inachtneming van opzegtermijn b. dringende redenen voor den arbeider om ontslag te nemen. Interpellant oordeelde, dat gebleken is dat de sociaal-dem. fractie toen zij, lettende op de vele mazen in de wet op het ontbreken vati strafbepalingen en op het egoïsme der patroons, tegen het wetsontwerp stemde, vol komen gelijk had. Het totaal fiasco van deze wet wordt ook onomwonden toegegeven van de zijde der christelijke arbeiders. Ook van tempering van den klassenstrijd is* do or de wet niets bereikt Interpellant stelde ten slotte de volgende vraagOverweegt de minister naar aanlei ding der bezwaren, gebleken bij de invoering der wet. op het. Arbeidscontract, wijziging dier wet, met name door het aanbrengen van strafbepalingen en het- vermeerderen van be palingen van dwingend recht, of welke an dere maatregelen denkt de minister te ne men! Het offieieele bulletin van heden morgen meldde, dat aangezien de toestand van H. M. de Koningin en de Prinses onveranderd gunstig is gebleven, morgen geen berieht in de Staatscourant zal verschynen. Een gedenkpenning. De minister van financiën maakt in de Staatscourant bekend, dat binnen eenige dagen gereed zullen zijn de aan 's Rijks Munt in bewerking zijnde stempels voor een gedenkpenning naar aanleiding van de ge boorte van H. K. H. Prinses Juliana. De penning, gemodelleerd en afgewerkt door den stempelsnijder aan 's Rijks Munt J. C. Wienecke met een middellijn van 65 m.M., is op aanvrage, te richten aan den waarnemenden muntmeester van 's Rijks Munt te Utrecht verkrijgbaar tegen den prijs van f 10 voor een zilveren exemplaar en f 3.25 voor een exemplaar in brons, waarbij étui s tegen bijbetaling van f 1 kun nen geleverd worden. Men meldt uit 's Gravenhage De Haagsche Tramweg Maatschappij is voornemens haar motorwagens, ter eere -an de heuglijke gebeurtenis der geboorte van Prinses Juliana, te vei-sieren en te tmi- neeron Aanjgezk.i Maandag den 10 dezer de tr mdienst in het centrum van de stad ia 8 uur 's avonds gestremd zal zijn tot na af- lc->~ van den rondgang van den liohtstoet, zullen r?ads Zondag de versierde wagens rijden en s avonds geïllumineerd zijn. Daar het niet mogelijk is, om c.a. HO motorwagens in één nacht te versieren, wordt thans reeds aan deze versiering je- werkt en zullen ook Zaterdag eenige ~a gons in feestdosch verschijnen. Amsterdam. De afdeeling Amsterdam van het Alg. Ned. Verbond zal, ter eere der geboorte van Prinses Juliana, op Maandag 10 dezer op het Beursplein een voorstelling geven van historische lichtbeelden, betrekking hebben de op ons Vorstenhuis en de groote gebeur tenissen, daarmede in verband staande. De beelden zijn in hoofdzaak ontleend aan de verzameling van het Rijks Prentenkabinet en oude schilderijen uit het Rijksmuseum. De Amateur-Fotografen Vereeniging heeft de technische leiding op zich genomen. Een doek van 100 vierk. M. wordt op het Beursplein opgesteld, zoodanig, dat de lichtbeelden te zien zullen zijn van de Dam- zijde en van de stationzijde. De voorstel ling zal om 9 uur beginnen. De afbeeldin gen zullen worden genummerd, terwijl een programma, 120 nummers bevattende, tij dig aan de bladen zal worden gezonden en bovendien, voor zoover beschikbaar, koste loos zal worden verspreid. De commissie voor openbare feesten te Gouda besloot de feestviering in verband met de geboorte onzer Prinses te bepalen op Donderdag 13 dezer. Er zal o. a. een historische optocht worden gehouden, voor stellende verschillende vorstelijke personen van het tijdperk van Juliana van Stolberg tot heden. Het feest zal met een vuurwerk worden besloten. Barneveld Door de Vereeniging „Wilhelmina" te Barneveld is besloten om Woensdag 12 Mei a.s., zijnde tevens den dag, waarop wijlen Z. M. Koning Willem III vóór 60 jaar den troon beklom, een groot feest te organiseeren. De feestelijkheden zullen aanvangen met een optocht van alle schoolkinderen, waarna vóór het kasteel ,,De Schaf felaar" verschillende spelen zullen worden gehouden. Behalve volksspelen, zul len 's namiddags een harddraverij en een historische optocht plaats hebben, terwijl 's avonds een bioscope-voorstelling in de open lucht gegeven zal worden. Gratie. Naar de Haagsche Ct. uit goede bron ver neemt, heeft de Koningin in het geheel aan 473 gedetineerden geheele of gedeeltelijke vrijstelling van hun verderen straftijd ver leend en voorts aan 425 niet-gedetineerden (veroordeelden tot boeten enz.) geheele of gedeeltelijke kwijtschelding van hun straf. Do aan' de strengere krijgstucht onder worpen militairen, welke gedetineerd zijn bij het Algemeen depót van discipline te Vlissingen, hebben 14 dagen vermindering gekregen van den tijd, dien zij in de klas van discipline moeten doorbrengen. Curasao, 16 April. Het Damescomité te Curasao heeft een schrijven van den particulier secretaris van H. M de Koningin ontvangen, bevattende kennisgeving aun het comité, dat door H. M. met groote waardeering vernomen werd, dat het comité Hare Majesteit, in verband met de te verwachten blijde gebeurtenis een blijk van hulde en verknochtheid wenscht aan te bieden. Het op Curasao vervaardigde draag- of doopkleed zal zeer gaarne door H. M. wor den aanvaard, terwijl he: H. M. zeer aan genaam zal zijn, indien door het Comité zelf" worde aangegeven voor welk liefdadig doel einde ten bate van Curasao men eventueel overblijvende, gelden zoude wenschen te be stemmen. Het draag- of doopkleed zal met de eerst volgende gelegenheid via New-York naar Nederland worden gezonden. Het kleed is verpakt in een hier van mahoniehout ver vaardigd kistje, op het deksel waarvan met een ander houtsoort (Bonairiaansch geel hout v omgeven door loofwerk, aangegeven is het jaartal 1909 eii de woordenKolonie Cura9ao. Het kistje is van binnen opgemaakt met lichtblauwe zijde. Uit net Buitenland. De gemeenteraad van Siegen heeft het volgende telegram naar Den Haag gezon den ,,De Raad der stad Siegen zendt U. M. bij de geboorte der prinses zijn eerbie digsten gelukwensch uit het „8 tam ml and der Oranier". Bij de opening van de raadsvergadering bracht de voorzitter in herinnering, dat een historische band sinds ongeveer 1000 jaar Siegen verbindt met het huis van Oranje en dat een groot aantal leden van dit huis te Siegen hun laatste rustplaats hebben ge vonden. De ouders van den beroemdste der Oranje's hebben in de zaal van het kasteel, waarin thans de vergaderingen van den Raad worden gehouden, hun bruiloft ge vierd en verder wees de Voorzitter er op, dat de door de Oranje's ingevoerde wetten den grondslag hebben gelegd voor de eco nomische ontwikkeling van het land van Siegen. Berichten. Het scheidsgerecht in zake het aan arbitrage onderworpen geschil tusschen de Vereeuigde Staten van Amerika en Enge land', omtrent visscherijen aun de Noord- i_ van den Atlantischen Oceaan, is samen gesteld uit de volgende leden van het .Per manente Hof van Arbitrage. Prof. H. Lam- masch, hooglecraur in het volkenrecht te Weenen, voorzitter; L. M. Drago, oud- minister der Argentijnsche republiek, jhr. mr. A. F. de bavormn Lobman, lid der i'weede Kamer, ueorge Gray, rechter oud- lid van den Amenaaanscnen senaat, Sir Charles PiizpatricK, voorzitter van het Aooggereciusiioi van Canada. De behandeling dezer zaait kan eerst te- ge het einde van uit jaar worden tegemoet gezien. ln het begin van het volgende jaar wordt de behandeling voor het Permanente Dol van Arbitrage tegemoet gezien van de aan aroitrage onderworpen tjuaescies tus schen ae Vereenig-ae ötaien van Amerika en Venezuela. Dé Amerikaanse he Senaat moet daaromtrent nog gehoord worden. De Fransche gezant bij ons Hof, de heer Marceihn Pellet, bood gisteren ter ge legenheid van de behandeling van het Casa- blanca-geschil v»or het Permanente Hof van Arbitrage een diner aan in het gezantschaps- gebouw aan de volgende genoodigdenden Minister van Rultenlandsche Zaken, jhr. mr. de Marees van Swinderen, de arbiters Sir Edward Fry, Fusinate, Kriege en Renault de opperarbiter, Hammar&kjöld was door het ongeval, hem dezer dagen overkomen, ver hinderd aan den maaltijd deel te nemen de agenten van Frankrijk en Duitschland, prof. Weiss en dr. Lentze, den secretaris generaal van het scheidsgerecht, baron M. chiels van Verduynen, de secretarissen jhr. mr. W. Róell, Gauss en Jarousse de Sillac, den attaché bij het Zweedsche ministerie van buitenlandsche zaken te Stockholm, Liljewalch, de gezanten van Duitschland, baron von Müller en van Italië, hertog de Calvello, den Engelschen zaakgelastigde Lord Acton, den Duitschen gezantschaps- raad Graaf Hacke, den Franschen consul Petitpied en den Franschen gezantschaps attaché Anginieur. Mr. M. J. C. M. Kolkma n. Gis teren was het vijf-en-twintig jaar geleden, dat de tegenwoordige minister van finan ciën, mr. M. J. C. M. Kolkman, als Kamer lid voor het toenmalige dubbele district Nijmegen zijn politieke loopbaan begon. De Katholieke Kamerclub heeft den her inneringsdag niet onopgemerkt laten voor bijgaan en den jubilaris een fraaie bloemen hulde gebracht. Naar aanleiding der ontslagaanvrage van mr. B. Ph. baron van Harinxma thoe Slooten als commissaris der Koningin van Friesland, schrijft de „Leeuw. Ct." Den 2en Septétaber 1878 aanvaardde de heer Van Harinxma thoe Slooten zijn ambt, zoodat hij het ruim dertig jaren heeft be kleed. Die tijdlengte, gedurende welke hij Fries land met zijn groote gaven heeft gediend, zijn voor ons gewest, evenals voor zijn eigen leven van gi'oote beteekenis geweest. Bij zijn optreden waren de omstandigheden zeer ongunstig. De algemeene malaise deed zich inzonderheid voor Friesland in hooge mate gevoelen. Groote moeilijkheden vond hij toen te bestrijden en ook in volgende jaren waren die met afwezig. Door zijn even krach tig als beleidvol optreden wist hij die ech ter te overwinnen. Friesland en de Friezen hebben daardoor veel aan hem te danken. Bij het heengaan van dezen rustigen, krachtigen regeeringsman, die met vaste hand de belangrijke, aan hem opgedragen t ik regelde, verliest Friesland een man, die op ernstige wijze zijn belangen wist te behartigen. H. M. de Koningin zal in hem een staatsdienaar missen, die aan haar dienst, evenals vroeger aan dien van Willem III en Koningin Emma, in trouwe was ver knocht. De hooge onderscheidingen, hem te b.urt gevallen, bewijzen, dai het Vorstelijke Huis daarvan overtuigd was. Voordat de heer Van Harinxma thoe Sloo ten als commissaris in dit gewest optrad, was hij achtereenvolgens lid van den Raad en wet! ouder van Opsterland, kantonrech ter te Beetsterzwaag, lid. van de Provinciale Staten" en lid van de Tweede Kamer ^der Staten-'"1en raai voor 't kiesdistrict Dokkuiu. Reeds sedert geruimen tijd was hij de oudste zijner ambtgenooten i:i het land. Het „otium cum dignitate", thans door hem gevrr. gd, worde hem nog lang toege meten dij opgewektheid van geest en licha melijke gezondheid. De Régeeringscommis- saris voor Atjeh. Het door den correspondent van het Hbkl. te Koeta-Rad ja gezonden verontrustend bericht betreffen de den gezondheidstoestand van den heer F. A. Liefrinck, gaf een zijner familiebe trekkingen hier te lande aanleiding tot tele grafische navrage, waarop het antwoord werd ontvangen, dat de heer Liefrinck het wel maakt. Hieruit blijkt schrijft het Hbld. dat indien het bericht van onzen correspon dent al juist moge zijn geweest, waaraan wij mecnen niet te mogen twijfelen, in elk ge val de ziekto van den heer L. dan toch een van voorbijgaan den aard is„geweest-. Eerste Kamerleden naar Friesland. Naar men verneemt is thans vastgesteld dat de tocht der Eerste Kamerleden naar Friesland zal plaats heb ben van 2428 Mei e. k. In hoofdtrekken is de tocht als volgt geregeld Maandagavond 24 Mei zullen de deelne mers in Leeuwarden bijeenkomen. Dinsdag wordt dan een tocht gemaakt over Akkrum, Sneek en Bolsward naar Hai'lingen, waar de haven en de havenwer ken bezichtigd worden, terwijl onderweg rijksinstellingen zullen worden bezocht, zoo als in Bolsward de zuivelschool. Den volgenden dag, Woensdag, gaan de Eerste Kamerleden naar Beetsterzwaag om over Otterterp en Drachten naar Leeuwar den «terug te keeren. Voornamelijk is het doel van deze excursie, de streek te zien, waar men de nieuwe lokaalspoorweglijnen gaat aanleggen. Donderdag gaat de tocht over Buitenpost, over de Lauwerzee en over Dokkum terug naar Leeuwarden, waar Vrijdag 28 Mei ver schillende instellingen zullen worden be zocht. De deelneming is ditmaal buitenge woon grootongeveer de helft van de leden der Eerste Kamer hebben hun voornemen te kennen gegeven aan den tocht deel te nemen Kamerverkiezingen. Naar het Hbld. verneemt, zal prof. mr. G. A. van Hamel de candidaat der vrij zinnigen zijn in district Amsterdam III bij de a.s. Kamerverkiezingen. In eeugisteren gehouden vergadering van den Chr.-Hist. Kiezersbond te Amsterdam werden de volgende candidaten definitief gesteld Amsterdam I de heer J. N. Hendrix (r.-k.) II de heer A. Harmsen Jr. (chr.-bist.), V de heer J. F. M Sterck (r.-k.), VI mr. H. Verkouteren (chr.-hist.), VII de heer G. A. Middelberg (anti-rev.), VIII dr. A. Kuyper IX de heer H. Bijleveld (anti-rev.) In de districten III en IV worden geen candidaten 'gesteld, doch zullen de eventu eel door de andere rechtsche partijen te stel len candidaten worden gesteund. „Het Vad." schrijft: Tot ons leedwezen vernemen wij uit Am sterdam, dat het daar nog niet naar wensch gaat met de samenwerking dei* vrijzinnige groepen. Er moet van liberale zijde plan zijn om in het vijfde district, waarvoor de heer Ketelaar (vrijz.-democraat) zitting heeft, een^ tegen candidaat te stellen, wat den par- tijgenooten van den heer Ketelaar aanlei ding zou geven tot'hét stellen van vrijzin nig-democratische candidaten in alle Am- sterdamsche districten. Wij zouden dezen loop van zaken ten zeerste betreuren. Vooral in de hoofdstad, waar 8 van de 9 districten vrijzinnigen naar de Tweede Kamer afvaardigen (3 Unie-libe ralen, 3 vrijzinnig-democraten en 2 vrij-li beralen) moeten de vijrzinnigen er toch van doordrongen zijn, dat geen districten behoe ven en mogen verspeeld worden door min of meer persoonlijke overwegineen. Komt men niet tijdig tot inkeer, dan zal het eem»e gevolg zijn, dat Amsterdam in Juni eenige sociaal-democraten en wellicht ook een of twee kerkdijken naar de Kamer zal afvaardigen. Door de Centrale Liberale Kiesver- eeniging in het district Katwijk zal voor het lidmaatschap der Tweede Kamer een candidatuur worden aangeboden aan i_r. C. A Elias, burgemeester van Zaandam, T'nie- liberaai. Door den burgemeester van Rotter dam is aan den gemeenteraad overgelegd eeu schrijven, waarbij iemand die onbekend wenschte te blijven, aanbiedt een stand beeld te schenken van den raadpensionaris Johan van Oldenbarnevelt, ter plaatsing vóór het nieuwe stadhuis. Zijn voorwaarden zijn dat het standbeeld buiten de fundeering niet meer kost dan f 20,000, en dat het voetstuk gelijk worde aan dat van Erasmus, daar hij Rotterdam niet ontsierd wil zien door een modern standbeeld, terwijl het gereed moet zijn te gelijk met de ingebruikneming van een nieuw stadhuis. De naam van den gever mag vóór zijn dood niet worden bekend ge maakt. B en W. zeggen aan den Raad overtuigd te zijn, dat dit blijk van burgerzin, om zóó te eeren de nagedachtenis van een staats man, wiens werkzaamheid als pensionaris dezer stad voor Rotterdam van zoo groote beteekenis is geweest, ook door den Raad mot ingenomenheid zal worden begroet. Zij stellen daarom volgaarne voor onder open lijke betuiging van erkentlijkheid jegens den gever tot aanvaarding van het geschenk te besluiten. Werkzaam gesteld bij de Koninklijke Militaire Academie de le luitenants W. Hackstrch, adjudant bij het le reg. infan terie, J Harberts, van het 4e reg. vesting- nrtillcrJ. Kooiman, van het 5e reg. in fanterie, resp. ter vervanging van den len luitenant F. Bijvoet, den kapitein der artil lerie F. Marx en den len luitenant der in fanterie A. den Hoed. D> 6e batterij van het 4e reg. Veld-' artillerie wordt 1 October te Ede opgericht Garnizoensverandering. De volgende garnizoensveranderingen heb ben dit jaar plaats16 Augustus de 4de compagnie van het 4e Reg. Vesting-art. van 's Gravenhage naar Neuzen1 Juli het 3e eskadron van het 3e Reg. Huzaren vaïi 's Gravenhage naar Amsterdam; 1 Novem ber het 2e bataljon 8e reg. Infanterie van Geértruidenberg naar Harderwijk; de staf en de 3e compagnie van het le bataljon, 2e reg. Infanterie van 's Hertogenbosch naar Roermond en de 4e compagnie van genoemd bataljon van 's Hertogenbosch naar Venlo. De Duitsche Keizer, koning van. Prui sen, hee' den hoofdinspecteur der Neder landsche Rijkstelegraaf, den heer Aart. jvruyt, te 's Gravenhage, benoemd tot rid der der Pruisische kroonorde 2e klasse. De volgende alphabetische lijst is op gemaakt voor raadsheer in het gerechtshof te Amsterdammrs. W. F. Bijleveld, L. Ph. J. Hoeffelman, C. v. d. Zweep, allen rechter in de rechtbank aldaar. Benoemd tot le klerk bij het depar tement van justitie J. C. Faber, J. H. Swenne, mej. D. M. J. Overbosch, C. tolk, W. Vogelzang Jr., allen 2e klerk. Ook de heer S. Bruysten, secretaris d?r R. K. Kiesvereeniging in het He dis trict te 's Gravenhage, heeft in het verhan delde ter vergadering van gisterenavond aanleiding gevonden zijn ontslag in te die nen. W i 11 e m K 1 o o s. Het was giste ren 50 jaren geleden, dat Willem Johan eo joor Kloos te Amsterdam geboren werd. Zijn vrienden en bewonderaars zullen hem dm boek aenbieden, waarin zijn beste ver zen, door hemzelf gekozen, bijeen zijn ge voegd en dat een door Willem Witsen ge- etst portret- zal bevatten. Vele telegrammen en brieven ontving de dichter. Weldra kwamen zich daarbij een groot aantal Flora's kinderen voegen, keurige bloemstukken, die eveneens zoovele bewijzen waren van de achting, die zoovelen in gansch het land dezen letterkundige toe dragen. Een opsomming te geven van al de na men der corypheeën op het gebied der Ne- derlandsche letteren, die heden van hün warme belangstelling voor den dichter op de hartelijkste wijze blijk gaven, ware on doenlijk. Herman Heijermans, die nog steeds te Berlijn woont, toonde, dat hij in den vreemde zijn kunstbroeder niet vergeten had, evenals Hol, die heel uit Weenen zijn vriend Kloos met diens gouden feestdag ge- lukwenschte. Het bestuur van Arti, uit Amsterdam, had door de zending van een prachtig bloem stuk een bewijs van zijn sympathie met dezen dag gegeven. 's Middags was er ten huize van den vijf tigjarige een druk bezochte receptie, waarop vele van diens vrienden, zoowel van hier als van elders, hem op zijn verjaardag de hand kwamen drukken. Daar was o. a. de commissie, die de feest uitgave van honderd van de beste van Kloos' gedichten had voorbereid. Yóórin vertoont de bundel het portret van den dichter, ge- etst door Willem Witsen, terwijl de band versiering ontworpen is door Nieuwenhuis. Namens deze commissie voerde mevrouw Versluys-Poelman het woord, Kloos de al lerhartelijkste gelukwenschen vertolkende van allen, die in de Nederlandsche letter kunde belangstellen. Voor den dichter en diens echtgenoote wenschte zij, maar niet het minst voor de Nederlandsche dichtkunst, dat het hem nog gegeven moge zijn, ge durende een lange reeks van jaren op de zen feestdag terug te zien, jaren, waar van zij nog veel schoons van des dichter's hand verwachtte. Daarna sprak de heer Haspels namens de Vereeniging van Nederlandsche letterkun digen, die eveneens een deputatie naar den jarige had afgevaardigd. Ook deze spreker wees op het gewicht van des dichter» arbeid voor onze litteratuur, waarvoor hij hoopte, dat Kloos nog menige uiting zijner hooggvestemde ziel er aan moge toevoegen. Zeer was onze dichter verrast, toen ter receptie eenige jongelui verschenen, afge vaardigd door hunne mede-leerlingen van het Haagsche gymnasium, om hem de beste wenschen van de gymnasiasten op dezen feestdag over te brengen. Onder de lange rij van dichters, die tele grafisch van hunne belangstelling op dezen dag deden blijken, was ook de blinde dichter Penning, wiens gelukwensch den stillen, harden werker, die heden van zoo vele zijden werd gevierd, in het bijzonder trof. De commissie tot voorbereiding van de feestuitgave van des dichters beste verzen, had hem een feestmaaltijd willen aanbieden, doch Kloos had te kennen gegeven, dat hij, hoezeer deze aanbieding op hoogen prijs stellende, zijn - ijftigsten verjaardag slechts als een huiselijk feestte beschouwen en daar om voor het aanbod te moeten bedanken. Katchen Carré gehuwd. Mej. Katchen Carré is Dinsdag te Amster dam in 1 et huwelijk getreden met den heer Amato, van beroep circusartist. De heeren Frits van Haarlem en L'rassé behoorden tot de getu'sen. De teraardebestelling van het stoffe lijk overschot van jlir. Van der Wijck. het te Nauheim overleden lid van den Raad van State zal Zaterdag a. s. te 's Gravenhage plaats hebben. De stoet verlaat te ongeveer 11 uur het woonhuis in de Oranjestraat, naar de be graafplaats Oud-Eik-en-Duinen. Nederlandsche Tentoonstel ling van Huisindustrie. Tegen do nadering van het tijdstip, waarop de tentoon stelling van huisindustrie wordt geopend, zijn de voorbereidende werkzaamheden, die reeds ia

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2