BINNENLAND. Oe blijde gebeurtenis. Venezuela. Santander. 7 Mei. Onder voorbe houd deelt Reuter mede. dat Gastro een te legram uit Havanna zou hebben out vangen, gedateerd 6 Mei, mededeelende dat het -Mk en het leger van Venezuela hem tot presi dent wensehen uit te roepen. Brazilië. Buenos Ayres, 7 Mei. Ofschoon de socialistische partij besloten heeft tot voortzetting van de algemeene staking, is de algemecue toestand belangrijk verbeterd, 'let werk in de havens gaat nog steeds moeielijk, ofschoon het niet geheel stilligt; de handel lijdt daaronder zwaar. De regee ring heeft zeer krachtige maatregelen ge nomen om een einde te maken aan dea te- genwoordigen toestand Op den hoek van de straten Corrientas en Corrieto is een bom gesprongen, waardoor een agent van politie en een klein meisje ernstig gewond werden. In 't geheel werden 20 personen gewond. Allerlei. vEen aantal vereerders van Calviju t« Luik hebben besloten, om voor 't aanstaan de jubileum eene getrouwe copie te laten maken van het olieverfportret van Idelette do Bures, die van 1539 tot 1549 de vrouw- van den Hervormer is geweest. Dit portret bevindt zich in 't museum te Douai (Noord- Frankrijk). Lambert de Bures, vader van Idelette, was inwoner van Luik, maar werd om des geloofs wille uit deze stad verdrc ven. vHet onderzoek naar de frauduleuze handelingen van Alberti, den gewezen Deen- schen minister van .justitie, heeft, volgens „Politiken", uitgebracht, dat hij op 1 April 1396 reeds voor 21 millioen kronen had op gelicht. Dit zoo lang verborgen te hebben kunnen houden, voordat hij in 1908 nog mi- -nister van justitie was, bewijs zeker buiten gewone behendigheid vDe zaak-Renard begint te herleven. Het- oog6nblik nadert waarop voor de tweede maal twaalf burgers zich zullen hebben uit te spreken over het al of niet schuldig zijn van den knecht van den heer Romy. Men kon dus van oogenblik tot oogenblik verwachten, da*, een der Parijsche sensatie bladen zich weder op de zaak zou werpen De Matin is zijn collega's voor geweest en is er in geslaagd Courtois in het hospitaal van zijn gevangenis te interviewen en. aldus met sensationeel dikke letters aan de wereld te verkondigen, dat de jonge moordenaar op zijn sterfbed volhoudt dat Renard mede schuldig is. Men begrijpt de verontwaardiging van de verdedigers van Renard. De juryrechtban ken hebben meermalen getoond zeer voor de stroomingen der volksmeening toegankelijk te zijn. Een bewerking van <le volksmeening, als door het interview van de Matin ge- echiedt, moet hen dus en trouwens te recht zeer grieven. Meester Lagasse en meester Monira, de verdedigers van Renard, protesteeren dan ook in de avondbladen tegen deze ongehoor de wijze van bewerken der openbare meening. Ze vragen beideIs het werkelijk waar, dat een journalist toegang heeft kunnen krijgen bij een ziek of stervend gevangene, om hem verklaringen te kunnen afnemen, die in een komend proces tegen een ander beschuldigde moeten uitgespeeld worden als bekentenis sen van een stervende"? Natuurlijk voegen de advocaten er beiden aan toe, dat ze vol hoop zijn dat de jury van Versailles zich niet- zal laten bewerken en niet een onschuldige voor de tweede maal zal vercordeelenN. R. Ct. vDe Nieuwe Gazet vertelt van een boer, die onlangs terecht stond wegens het verkoopen van te dunne melk. Hij loochende echter beslist water bij de melk gedaan te hebben, na het melken. De verdediger voerde aan, dat zijn cliënt eenvoudig het middeltje in toepassing had gebrachtdoe zout door het voederdan drinken de koeien en zwellen de uiers. Deze handelwijze is niet strafbaar, meen de hij, want van vervalsching is geen sprake, daar op het oogenblik, dat het middel werd toegepast, het product nog niet verkregen was. De rechter oordeelde echter anders en leg de den boer 300 francs boete op. ,vWoensdagavond is er te Dusseldorp op den Rijn een ongeluk gebeurd. Een vier- riemsp'oeg van de Germania was uit en stak de rivier over Daarbij kwam de boot tegen den ankerketting van een baggermolen aan, en de bemanning viel le water. Twee roeiers werden door den stroom onder de baggermolen gedreven en, schoon het goede zwemmers waren, verdronkenzijDe an deren werden gered door zich aan den an kerketting vast te houden. vIn sommige Amerikaansche staten worden soms zonderlinge wetsvoorstellen in gediend. Zoo zijn op t oogenblik aanhangig In Arkansas een voorstel om het voetbal spel te verbieden er zou een hooge boete op worden gesteld. Ia Illinois een voorstel om te bepalen, dat de pennen in de boeden der dames niet lan ger mogen zijn dan 9 duimvoor 't dragen ran langer pennen zou een bijzondere ver gunning noodig zijn, evengoed als voor het drAgen van audere doodelijkc wapens. In den staat Kansas een voorstel orn vrij gezellen boven de 45 jaar een jaarlijksche belasting van f 300 op te leggen. In Iowa een voorstel om van staatswege f 12 uit te keeren voor elk kind, dat er ge boren wordt. In Texas om het vloeken door de telefoon te verbieden. In Maine om alle vrijgezellen boven de 30 jaar n jaarlijksche belasting van f 120 te laten betalen ten behoeve van een pensioen- f< nds voor oude \-rijsters. In Utah om het baden (ten minste één maal in de week) verplichtend te stellen. vDe Wiener Arbeiter-Zeifcung vertelt van een merkwaardige demonstratie in de laatste wetenschappelijke bijeenkomst van de vereeniging voor Psychatrie en Neurolo gie te Weenen. Dr. Witzmann stelde oen zwakzinnigen jongen uit de inrichting voor zwakzinnige kinderen te Biedermannsdorf voor, die een buitengewoon sterk geheugen heeft. De jongen kent namelijk den kalen der voor 1000 jaar (vau 't jaar 1000 tot het jaar 2000) heelemaal van buiten Er werden kalenders rondgedeeld en den jon gen vragen gesteld als volgt Welke dag was de 3de October 19071 AntwoordDe 3de October van 't jaar 1907 viel op een Donderdag Welke naamdag? Candidus Dc 14de Juni 1808 f De 14de Juni van het schrikkeljaar 1808 viel op een Dinsdag. Wanneer is nsch-Woensdag in 't jaar 1917? Op den 21sten Ferbuari. Wanneer is 't Paschen in 1929? Op 31 Maart Wanneer is t Hemelvaartsdag in 1923? Den lOden Mei Enzoovoori - De jongen is dadelijk klaar met zij antwoord. Als men hem vraagt, hoe hij 't uitrekent, welke dag het op een bepaaloen datum was of zal zijn, dan zegt hij een van de hiervoor bestaande formules op, die hij uit een almanak van- huiten heeft geleerd. Maar de doctoren hebben vastgesteld, dat hij zich inderdaad van deze formule in 't geheel niet bedient; ze zou hem trouwens ook niet kunnen hel pen aan een antwoord op de vraag, op wel ken datum Paschen, Pinksteren, Goede Vrijdag of Hemelvaartsdag in een zeker jaar is. De dokters denken hier enkel aan een buitengewoon sterk geheugen speciaal voor kalenderbijzonderheden. H. M. de Koningin-Moeder ontving heden morgen in audiëntie van gelukwen- sching met de geboorte van Haar kleinkind, Prinses Juliana, de dienstdoende leden van het Civiele en Militaire Huis van H. M. de Koningin en de ministers, leden van het Kabinet. Prof. Kouwer is gisterenmiddag pet- Staatsspoor voor enkele dagen naar Utrecht vertrokken. Wegens het op dien dag te 's Gravenhage feestelijk herdenken van de geboorte van Prinses Junana zal er Maandagavond geen ..Staatscourant" verschijnen. De voorgevel van het Pa-leis van H. M. de Koningin-Moeder in het Lange Voorhout, zal op den feestavond een b&lcon- versiering dragen bestaande uit electrische iichtslingers,, die uit een kroonstuk als een velum over het balcon welven en door schuinstaande speren gedragen worden. Koningin Emma beschikte gunstig op het verzoek der elektriciteitsfabriek der firma Siemens en Halske, om die liohtversierng aan te brengen. De wiegen en luiermanden, door H. M. de Koningin toebedaoht- aan de achttien ouderparen, die daarvoor in aanmerking wonschten te komen en wiev kind op den zelfden dag als prinses Juliana is geboren, zijn thans door het comité „Moederlijke Liefdadigheid" te 's Gravenhage uitgereikt. Het geschenk werd door allen met groote erkentelijkheid in ontvangst genomen. Te Maarssen werd Donderdagavond oen feestelijke omgang gehouden door de aldaar bestaande vereenigïngen, terwijl op den dag alle schoolkinderen werden onthaald op de traditioneel* beschuiten met- muisjes. Aanstaanden Maandag zal, naar aanleiding van de geboorte eener Prinses, te Leeuwar den een groot schoolfeest worden gegeven, voor de leerlingen van alle openbare en bij zondere lagere en bewaarscholen, te zamen pl.in. 6000. De daarvoor noodige gelden zijn verkregen door een schaalcollecte langs de huizen der ingezetenen, door een dames-com missie gehouden. De blijde gebeurtenis zal te Arnhem Maandagavond herdacht worden met een tap toe en ommegang, waaraan een groot aantal vereenigïngen zal deelnemen. Het gouverne mentsgebouw en het stadlhuis zullen worden geïllumineerd, van gemeentewege wordt in de plantsoenen Bengaalsch vuur ontstoken. Voorts zijn comité's in wording om de voor- raamste winkelstraten te versieren en te il ium ineeren. M aastricht. Te Maastricht is de algemeene feestdag vastgesteld op Maandag 10 Mei. Alle fa brieken en Kantoren zijn op dien dag ge sloten. De feestelijkheden zullen aanvangen 's morgens om 7 uur met het luiden der klokken en bet gebulder van Momus' artil lerie. Om half twaalf en om 6 uur zullen de klokken eveneens een half uur luiden. Om half tien optocht van 6000 schoolkinderen Na afloop zingen de kinderen op het Vrijt hof vaderlandsche liederen en worden zij in hun scholen onthaald Van 12 tot 2 uit voeringen op het Vrijthof door de Maes- treechter Staar, Lauwerkrans en andere ge zelschappen. Om 4 uur planten van een Julianalinde op het Keizer Karelplein, om half negen liehtstoet, waaraan bijna alle ver- eenigingen cler stad deelnemen en illumina tie van openbare en particuliero gebouwen. Behoudens goedkeuring van B en W. van Haarlem, zaI de vereeniging Koningin nedag aldaar, aan wie de regeling van iet femeontefr is overgelaten, dit geven -p ►insdag 18 Mei. Er vormen zich buuct- commissies voor versiering en verlichting op dien dag. Vermindering van straf. In de strafgevangenis te Leeuwarden zijn, ter gelegenheid van de blijde gebeurt>nis in on6 Vorstenhuis, 6 gevangenen ontsla gen, hebben 28 ©en jaar. zes maanden cf wel drie maanden afslag gekregen, en is de straf van 1 levenslang veroordeelde veran derd in 25 jaar gevangenisstraf. Uit het buitenland. Als een bewijs hoe men overal deelde in de spanning van de vorige week, diene 't volgende uit een brief uit King?s Langlev, een dorpje een uurtje van Londen verwij derd, ex\ waar een landgenoote tijdelijk ver toeft „In King's Langley heeft dien dag de Hollandsche vlag gewapperd en alle bewo ners van ons huis waren met oranje ge tooid lk kwam bij een oud vrouwtje, dat, toen ze mijn oranjestrikje zag, de handen in elkaar sloeg en zei: Has the baiby come! Gloria, alleluia. God bless the dear lady and I hope she will get over it all right Er is chis hier ook niedege\oeJ genoeg (Yad I Staten-Generaal. A f s 1 u i ting Z li i d r z e Blijkens het Voorl. Versl. over het- wetsont werp tot aanleg van een gedeelte van de afslui ting der Zuiderzee en indijking en droogmaking van de \V:eringerroeer verklaarden sommige le llen zich tegen het wetsontwerp, omdat in hunne oogen de droogmaking der Zuiderzee, althans voorloopig. geen aanbeveling verdiendeTegen over deze leden stonden er die voor d© plannen sympathiek gestemd waren. De opvatting, dat het ondernemen van dit werk in te hiooge mate beslag zal leggen op <mze krachten en middelen en geen plaats zal laten voor andere groote wer ken. konden deze leden allerminst deelen Onder bedoelde leden waren ei velen, die zich beslist- voorstanders noemden van het plan der Zuider- zeevereensgingeerst een afsluitdijk leggen van Wieringen naar Piaam en daa r na successieve lijk de vier ontworpen inpolderingen tot stand brengen Aangaande de bedoeling van de bewindslie den, die dat wetsontwerp hebben ingediend, ver klaarden cnlkele leden in twijfel te verkeeren. Zij hadden den indruk, dat hier wordt voorge steld een proef te nemen, zoowel van techni- schen als van finoncieelen en eeonomischen aard, waarvan de uitkomst zal moeten beslis sen over do vraag, of do geheelo droogmaking alsdan met afsluitdijk raadzaam is, Vele andere leden kwamen met beslistheid te gen drie meening op. Van eene proefneming als bovenbedoeld, is goën sprake. Verscheidene le den verklaarden zich met het ingediende voor stel te kunnen vereenigen en hot te verkiezen boven dat der staatscommissie. Het aangeboden plan meer op zichzelf be schouwd, deed bij sommige leden in de eerste plaats de bedenking rijzen, dat de vernauwing van den toegang tot de Zuiderzee, die met het werk gepaard gaat, tengevolge zal hebbent, dat het bij \V. of N.-W. binnen stroomende water te heviger zal aandringen op de Friesche kusten. Resumeerènde, achtten sommige leden het al lerminst uitgesloten, dat het werk een nadeebg saldo van 10 millioen gulden op zal leveren. Tegen een en ander werd aangervoerd, dat, hoe waar het ook moge zijn, dat de kosten van wa terstaatswerken dikwijls belangrijk tegenvallen, er toch wel redenen z\jn om aan de ramingen die aan dit voorstel ten grondslag liggen, een bijzonder vertrouwen te schenken diaüar deze plannen niet van één ambtenaar, maar van tal van deskundigen afkomstig zijn-, die het pl3n jaren hebben bestudeerd. Sommige leden wezen op «le wenschelijkheid om, komt het hier beoogde nog tot stand, de aan te winnen grond niet te verkoopen, doch in 's rijks handen te doen blijven. Sommige leden vroegen waarop de meening uitgedrukt in de Mem. v. Toel. berust dat de op de Zuiderzee uitgeoefende vissclierij geen invloed van beteekenus van de indijking zal ondervinden. Zij vreesden, «lat het visschersbe- drijf wel «Iegelijk solia«le zal ondervinden Gevraagd wer<l nog of het in het voornemen der regcering ligt om de vissdhers rat Kolhorn op de een of andere wijze schadeloos te stellen en zoo ja, op welke wijze. Gevraagd wer«l ook of een «lijkrichting waar bij de aansluitiiig ten oosten van Medemblik nabij And ijk plaats heeft, wellicht niet de voor keur zoude verdienen. Gewezen werd op do noodzakelijkheid om maatregelen te nemen tegen den kwel van zout water. Levering van geschut voor torpedojagers. Het Kamerlid de heer Thomson heeft de vol gende schriftelijke vragen ingezonden I. Is het juist, dat een gunstig bekende firma op hot gebied van scheepsgeschut een aanbie ding gedaan heeft aan het departement van Marino voor de levering van het geschut der torpedojagers tot een aanmerkelijk lager bedrag dan hljjkons de begrootingscijfer is geraamd? II. Indiien ja, is men met die firma in onder handeling getreden toneinde conrurrentie met de firma Krupp open te stellen? III. Indien niet, is do Minister dan bereid, zulks alsnog te doen, vooral in verband met «le omstandigheid, dat waarschijnlijk in dé toe komst nog meerdere torpedojagers zullen wor den aangevraagd. En zoo neen, zou de Minister dan aan de Kamer desnoods vertrouwelijk een gedetailleerde opgaaf willen overleggen van de kostenwaarvoor de scheepskauonnen en de munitie de laatste jaren geleverd zijn, en van do bedragen per eenheid door do firma Krupp op hot geschut en de munitie dor torpe dojagers gestekt Hierop beeft «1e minister van Marine even eens schriftelijk geantwoord I. Door fcusschenkomst van haren agent heeft een Zweedsche firma de aan<la«3ht van liet de- partemem van Marine op zich gevestigd en ver zocht in aanmerking te mogen komen voor het doen van voorstellen en leveringen ten behoeve van de kustverdodging van ons land Als ge volg van dat verzoek heeft de inspecteur over do artillerie aan mijn departement namens die firma <?©n vertrouwelijke aanbieding ontvangen tot levering van geschut voor torpedojagers tot een lageren prijs dan ten grondslag lag aan de globale opgave welke voorkomt, op bladz. 7 der Memorie van Antwoord betrekkelijk do begroo ting voor het dienstjaar 1909. II. Voor de levering van het lrierbedoelde ge schut zijn met nog geen enkele firma, dus ook niet mot de firma Krupp .onderhandelingen geopend, omdat, in verband met «le omstandig heid, dat de «laarvoor benoodigdde gelden eerst op do begrooting voor het dienstjaar 1910 zul len worden aangevraagd, het tijdstip daartoe nog mot gekomen werd geaaht. III. Omtrent do vraag, of de Minister bereid is alsnog met bedoelde Zweedsohe firma in on- derhandeliug te treden, wordt medegedeeld, «lat, wanneer liet tijdtsip daartoe gekomen zal zijn, het een punt van ernstige overweging bij hem zal uitmaken, welke firma's, met het oog op do ei&oihen aan liet voor do torpedojagers benoödigde gesehut te stellen en de waarbor gen welke voor oen deugdelijke aflevering daarvan aanwezig behooren te zijn, voor de le vering daarvan rn aanmerking zullen kunnen worden gebracht Berichten. *- Maandag n. s. wordt ten Palëize het Loo verwacht Z K. H. de Prins, die enige dagen aldaar zal vertoeven Ten behoeve dor jacht is 's Prinsen auto reeds aldtoar aangekomen. Te 's Gravenhage wordt verwacht mr Roviards, gezantschapssecretaris te Washington Tot vaandrig is benoeml «le reserve- sergeant W B Kuntzel, van het le regi ment infanterie. Luitenant Generaal Verepyck. Men seint uit 's Gravenhage Op 87-jarigen leeftijd is overleden luite nant-generaal Verspijck. adjudant-generaal van H M. de Koningin, een der zeer be kende figijren uit onze Indische krijgsge schiedenis. Met wijlen generaal Van Swie- ten nam hij in 1873 als onderbevelhebber deel aan -de tweede expedite in Atjeh, doch trad daarna af tvegens verschil in rechten omtrent de wijze van krijgsvoeren. Hij was commandeur in de Militaire Willemsorde. Kamerverkiezingen. Het Hbld. schrijft Sinds geriiimen tijd worden to Amster dam besprekingen gevoerd tusschen de be sturen der drie vrijzinnige partijen Voor uitgang, den Bond van Vrije Liberalen, af- deeling Amsterdam, en de Vrijziinnig-l)e- mocratische Kiesvereeniging. Het doel is natuurlijk tot overeenstem ming te geraken nopens de candidaatstel- ling in de negen Amsterdamsche kiesdis tricten. Deze overeenstemming is nog niet verkre gen en dreigt niet tot stand te zullen ko men, omdat men het over district V niet eens is kunnen worden. Voor dit kiesdistrict heeft, zooals men weet, de heer Th. M. Ketelaar, vrijzinnig- democraart, zitting. Het district kan echter niet als vrijzinnig-democratisch beschouwd worden, hetgeen vooral bij de laatste tus- schentijdsche verkiezingen voor Raad en Stagen is gebleken, toen de vrijzinnig-demo cratische candidaten met een luttel stem- mencijfer in de minderheid bleven bij de liberale candidaten, die verkozen werden. Dit gevoegd, bij het stellen van een vrij zinnig-democraat tegenover het aftredend vrij-liberale Kamerlid voor Haarlem, mr. Van S*yrum, deed bij de Amsterdamsche vrije-liberalen den wensoh ontstaan in dis trict V n-.et een eigen, cl. i. vrij-liberalen candidaa' uit te komen. Aanvankelijk is dit voornemen, ook bij de anderen, niet op absoluten tegenstand ge stuit. Althans, men heeft voor den heer Ketelaar naar een ander kiesdistrict in het land gezocht. Het oog viel daarbij op Den Helder, voor welk district de vrijz.-demo craat mr. v. d. Bergh opstond. Dr. De Bos die voor Winschoten in de Kamer zit, maar ook in den Helder gecandideerd was werd bereid gevonden de laatste candi- datuur prijs te geven. Echter in Den Helder werd toen niet de heer Ketelaar, maar de oud-minister De Meester candidaat gesteld, waarmee de op lossing der quaestie van Amsterdam V van zelf in duigen - iel. En nu de heer Ketelaar niet naar een an- de. kiesdistrict was over te brengen, eisch- ten de vrijzinnag-demoöraten hier ter stede bij de verdere samensprekingen. dat de heer Ketelaar als zittend lid in V zou gehand haafd worden en onbestreden zou blijven vanwege de andere linksche partijen. De vrije-liberalen hebben dit niet gewild. In district V bestaat onder 'hen een zeer sterke strooming om in elk geval met een eigen man uit te komen. Wórdt dit voorne men volvoerd, dan zal vermoedelijk de heer C. K. Elout, uit 's Gravenlhage, hun can didaat zijn, alhoewel ook de "heeren N. Bos boom, overste bij de rijdende artillerie, de oud-minister mr. S. van Houten en de Am sterdamsche kantonrechter I. A. Höfelt ge noemd worden. De Hnker-candidaten in Amsterdam zijn op dit oogenblik District I dr. H. F. R Hubrecht (aftr. liberaal). District II dr. C. Lely (aftr. liberaal). District III prof. mr. G. A. van Hamel (liberaal) District IV J. W. IJzerman (aftr. lib.). District V Th. M. Ketelaar (aftr. vrijz.- dem.) e» de nog te stellen vrije liberaal. District VI mr. W H. de Beaufort (aftr. vrij-liberaal). District VII dr. C. F. J. Blooker (aftr. vrij-liberaal). District VIII P. Nolting (aftr. vrijz.- dem.). District IX mr. C. Th. van Deventer (aftr. vrijz.-dem.). Intusschen dreigen de vrijzinnig-democra ten in andere districten eigen candidaten te zullen stellen, bijaldien de vrije-liberalen in V aan hun voornemen gevolg geven. De hierboven gegeven candidatenlijst blijft in elk geval zooals ze thans is, maar zou dan een aanvulling verkrijgen. Als gevolg van een eventueel niet geza- men'ijk optrekken der vrijzinnige partijen in de hoofdstad, vreest men, dat de distric ten II en VII, waar alle krachten noodig zijn, verloren, zouden gaan, terwijl Vooruit gang zich door haar leden genoodzaakt zou kunnen zien om bij 'het niet samengaan in district V ook hier met een eigen candidaat uit te komen, waarvoor zij den oud-minister dr. J. Kraus als nummer één op de gros lijst heeft staan Wij vernemen, dat de negen besturen dei- kies vereen] gingen Vooruitgang door het Centraal Comité zijn aangeschreven, hun leden zoo spoedig mogelijk uit te noodigen de hamen der voorloopige candidaten voor do Tweede Kamer, die zij wensehen voor te dragen, binnen vijf dagen aan de secretaris sen op te geven, die ze vóór Zaterdag 13 Mei ter kennis van het Centraal Comité moeten hebben gebracht. Dit geldt de formaliteiten, door de regle menten voorgeschreven. De ledenvergade ringen wijken overigens zelden van de be- stuursvoordracht af, i. c. van de hierboven gegeven candidatenlijst. Op grond van de in de afdeel ingen der centrale vrijzinnige kiesvereeniging in het district Kampen gehouden stemmingen is thans tot definitief candidaat voor de Twee de Kamer gekozen de heer N J. Bosch, te Heerde Deze heeft de candidatuur aangeno men. Bij de R.-K kiesvereeniging in het district Oosterhout waren twee candidaten voor de Tweetle Kamer ingediend het af tredend lid jhr. Van den Berch van Heem stede en de heer J. Houben van Waalwijk. Be laatste heeft zich. naar uit een rond schrijven van het bestuur aan de leden blijkt, Maandag per telegram teruggetrok ken, zood-at alleen de candidatuur overblijft van jhr. Van den Berch. Dr Centrale anti-rev. kiesvereeniging in lie: hoofdkiesdistriei Amersfoort heeft voor de a.s. Kamerverkiezing candidaat ge steld het aftredend lid jhr. mr. H. W. van Asch van Wijck te s Gravenhage. die deze candidatuur heeft aangenomen. i)e voorwaarde om bij een eventueele verkiezing ook onvoorwaardelijk zitting te nemer, voor het district Schoterlftnd, is doov Bergmeijer aanvaard, zoodat hij nu dé de finitieve candidaat der soc-democraten is. Als voorloopige candidaten voor het lidmaatschap der Tweede Kamer zijn door de Vrijzinnige kiesvereeniging te Leiden candi daat gesteld de 'heeren mr. Ter Spill, secre taris van den Bond van Vrije Liberalen A. Kaptein, le luit. inf., en dr J. G. van der Sluys, de twee laatste te Leiden. Hieruit zal later een definitieve keuze worden ge daan. In de te Bloemendaai gehouden verga dering van den Bond van Vrije Liberalen is in het district Beverwijk candïdaat gesteld mr Ter Spill. Politieke rede van mr. Th. H. da Keester. Woensdug avond trad de candidaat der vrijzinnigen in het district Gorinchem, de oud-minister van Financiën, mr. T.i. H. de Meester, in een openbare vergadering te Gorinchem als speker op met een poli tieke rede. Na een korte inleiding behandelde spr. in de eerste plaats de kiesrechtquaestie. Nog steeds missen vele duizenden het medezeggenschap, dat alleen het stembiljet hun geven kan. Door de Kieswet-Van Hou ten kwamen er wel kiezers bij, maar wat een verschil met het ontwerp-TakMen denke maar aan de bekrompen en angstval lige wijze, waarop -de Kieswet-Van Houten do deur opent voor anderen dan belasting kiezers, in welk verband spreker ook aan het gevolg daarvan, de z.g. kiezersteelt, her innerde. En wat dwaze gevolgen ziet men niet van de samenkoppeling van belasting betalen en stembiljet. Er zijn tal van eige naar-s van vast goed, die tot 1908 kiezers waren, doch daarna hun kiesrecht verlo ren door de lagere schatting van de belast bare opbrengst! Wat heeft zoo iets nu te maken met rr aatschappel ij ken welstand Uit zoo iets blijkt het peuterige van onze kies rechtregeling. De eischIeder volwassene zij kiezer, voor zoover geen ernstige reden bestaat om hem uit te sluiten, is een echt vrijzinnige eisch ,die uitgaat van vertrouwen in het volk in al zijn gelederen en van de gedach te, dat deelneming van alle lagen des volks wensc^ielijk is in het algemeen belang, dat daardoor de gemeenschap het best wordt gediend, het bewustzijn van de samenhoo- righeid van allen het meest bevorderd. Dit doel zal alleen kunnen bereikt worden, in dien de uitslag der verkiezingen de gelede ren der vooruitstrevenden aan de linkerzij de aanmerkelijk versterkt. In 1905, toen spr. de Grondwetsherziening aankondigde, heette het. dat niemand er naar verlang de. Welnu, het Ministerie deed een voor stel, mocht wel de behandeling niet bele ven, doch de indiening alleen was reeds van groot en invloed Alle partijen hebben nu het kiesrecht op hun program, zoodat de zaak onmogelijk kan worden doodgezwe gen. Vooralsnog is van de R.-K. voor het A. K. niéts te wachten, want een fiere min derheid deed te Utrecht (volgens dr. Hoff man) door hooge, heerlijke zelftucht zelfzucht? vraagt spreker afstand van haar meening, dat door het A. K. op den duur voor de j-.-k. partij het best de lei ding der kath geesten in alle volkslagen verzekerd zou kunnen blijven. Bij de anti- rev. bestaat dit verschil niet, volgens dr. Hoffman, wijl daar het vraagstuk „van den beginselwortel uit" behandeld werd. Maar ook buiten de rechterzijde zijn er velen, wier conservatisme hen een heiligen afkeer doet hebben van wat wij wensehen. Alleen daarom reeds moeten allen, die voor uitstrevend zijn en wien het ernst is met de begeerte naar een finale kiesrechtrege ling, zooals die reeds in vele landen be staat, krachtig ijveren voor den eersten eisch dei* Liberale Unie Algemeen Kies recht na voorafgaande Grondwetslierzie- ning. Nu de ouderdomszorg. Als er iets is, dat sympathiek moet zijn aan ieder, die het groote gebod: „Hebt uw naaste lief als u zelf" verstaat, dan toch zeker de zorg voor die ouden van dagen, die na een moeilijk leven het genadebrood moeten eten uit de hand van menschen, die het meestal ook niet breed hebben. Dat hier staatstusachen- komst noodig is, wordt nu wel algemeen erkend. Voor meer dan 15 jaar reeds werd de bekende motie-Heldt met overgroote meer derheid aangenomen. Wetsvoorstellen zijn ingediend, maar een wet is nog niet tot stand gekomen en na het intrekken- van het ontwerp Veegens is er zelfs geen ont werp aanhangig. Minister Talma wil eerst zien, hoe de ziekteverzekering zal werken een eerst de Ongevallenwet herzien. Op die wijze zal het zeker -nog heel lang duren. Behoeft het daarom te verwonderen, 'dat men zich al meer en meer gaat afvragen hebben wij wel den juisten weg ingeslagen? Tot dusver hielden we vast aan het Duit- sche stelsel, dat zich aansluit bij de be staande Ongevallenverzekering, die in haar werking wel tegenviel (door den grooten administratieven omslag en omdat ze, mede dientengevolge, duur is), maar die toch nie mand zou willen afschaffen, omdat ze een groote zegen is voor de werklieden. Spr. ging nu kort het Belgische. Deensche en Engelsche stelsel na. Zonder een vijand te zijn. van verplich te verzekering, verklaarde hij zich bij voor keur voor wat men in gewijzigden vorm blijft noemen Staatspensionnoering, m.a.w. de uitkoering. op kosten van den Staat, van een som voor levensonderhoud aau .hen,-die,

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2