Uit den omtrek. STADSNIEUWS. oud geworden, daaraan behoefte blijken te hebben Evenals bij verplichte verzekering is ook hierbij het algemeen belang de reohtsgrond. Nu de kosten van Staatspensionneering. die, ook öp beperkte schaal, zeker aanzien lijk zullen zijn. Bijna 10 jaar geleden wa ren er in ons land reeds 306.000 65-jarigen gtel nu 350.000dan komt een uitkeering voor al deze menschen per gulden 's weeks op 18 millioen. Zeventig-jarigen waren er in 1899 bijna 183 000thans pl.m. 202.000 Dit zou worden 10i millioen voor eiken gul tien per Week aan alle 70-jarigen. In de eerstkomende jaren is hiervoor zeker geen voldoende geld te vinden. Het Engelsche stelsel allen wie het noodig heeft zal echter veel geringer offer van de Staatskas vorderen. Hoeveel is niet meer zekerheid te zeggen. Daarvoor ontbreken ons de ge gevens. Spr. raamde vroeger 12 a 13 mil lioen, overeenkomstig de Engelsche rege ling. Dit cijfer was globaal en gegrond op de overweging, dat de Staatspensionneering in Engeland volgens de destijds bekende gegevens 90 millioen zou kosten en Engo- land's bevolking pl.m. zevenmaal grooter is dan die van ons land. Mr. H. J. Tasman kwam in het Sociaal Weekblad tot 14$ mil lioen, daarbij echter over het hoofd ziende, dat door de onbetrouwbaarheid van den Burgerlijken Stand in Ierland, velen op de lijsten werden gebracht, die er niet op be lmoren. I)e Engelsche raming bleek echter te laag zoodat 12 a 13 millioen wel onge veer 14 millioen zal worden. Zeker een hoogst aanzienlijk bedrag. Toch mag deze moeilijkheid niet geheel onoverkomelijk wor den geacht. Spr. denkt dan natuurlijk weer aan een algemeene progressieve inkomsten belasting en een verhooging der successie rechten. De Liberale Unie heeft in beginsel geen gogrond bezwaar tegen Staatspensionneering volgens het Engelsche stelsel, daarentegen is er, ook principieel veel voor te zeggen. Vandaar de voorkeur" voor dit stelsel. (In een vanwege het hoofdbestuur der Liberale Unie uit te geven vlugschrift, dat eerst daags verschijnen zal. zal dit nader worden toegelicht.) Protectionistische maatregelen betoog de spr verder zijn zeker van vrijzinni gen niet te vreezen in dit opzicht staan allen schouder aan schouder. Ten slotte roerde spr. nog even het on derwijsvraagstuk aan. Eerst heette de wet- Maokay de pacificatie. Toen eischte men in 1901 opnieuw millioen voor het bijzonder onderwijsthans wacht een derde aanval op de schatkist en intusschen werkt de splijtzwam steeds meer door. De antihese is na dr. Kuyper's Deputa- tenrede weer schering en inslag. Ze is het cement voor de coalitie, zoo betoogde dr. Kuyper. Welnu, dan weten we ook, wat ons te wachten staat als de rechterzijde in Juni de zege bevecht. Daarom riep spr ten slotte alle vrijzinnigen op, om daartegen te waken in het belang der beginselen, die ons allen ^ief zijn V v ij z i n n i g - D e m o- c r a t i- s c he Bond. De algemeene vergadering van de Vrijzinnig-Democratische Bond zal op 19 en 20 Mei in de Vereeniging De Harmonie te Groningen gehouden worden, meldt L. en V Op den eersten dag, waarop de voorzit ter de vergadering zal openen, wordt door ma. H. L. Drucker een rede gehouden over de wet op de arbeidsovereenkomst. Op den tweeden dag is aan de orde: 1. Verkiezing van vier hoofdbestuursleden (die niet dadelijk herkiesbaar zijn). De aftredonden zijn mevr. W. Wijnaendts FranckenDvserinck, Den Haag; de ee- ren mr. 8. J. L. van Aal ten, Rotterdam; P. Hofstra, Wijnaldum, en Th. M. Kete laar, Amsterdam. Door de afdeel ingen zijn als can did aten opgegevenmevr. W. van Itallie—Van Embden, Leidende heeren mr. A. J. Fok ker, Leiden; H. de Greeff, Frederiksoord mr. H. Hovinga, DelfzijlC. H. Kouw. LeidenW. J. A. Matla, HaarlemF. Netscher, Santpoort; J. du Saar, Rotter dam; mr. H. J. Tasman, Den Haag; D. van Unnik, Dordrecht, en KI. de Vries Sz., Amsterdam 2. Voorstellen van de afdeellngen I. Amsterdam. Het hoofdbestuur benoemt een commissie die tot taak heeft een onderzoek in te stel len naai* reeds bestaande regelingen van de rechtspositie der ambtenaren in binnen- en buitenland en die bij het daaromtrent uit te brengen rapport aangeeft, wat voor- een goede regeling wenschelijk en noodig wordt geacht. Praeadvies van het hoofdbestuur: Het hoofdbestuur ondersteunt dit voorstel. II. Dordrecht. Aan het huishoudelijk reglement wordt het volgende artikel toegevoegd na art. 7 Art. 7a. Besluiten door de algemeene ver gadering genomen betreffende eenig onder werp van algemeene politiek of partijpro gram zijn onderworpen aan een referendum. Dit vindt plaats binnen een maand na data der gehouden algemeene vergadering. Voor een spoedreferendum wordt de termijn vast gesteld door het hoofdbestuur. Preadvies van het hoofdbestuur Het hoofdbestuur verklaart zich tegen de opneming van zulk een artikel. Dit zou bo vendien niet in het huishoudelijk reglement, dbch in de statuten inoefen staan. III. Leiden. Vanwege het hoofdbestuur worde getracht in gemeenten, waar zich nog geen afdeeling vormde en die niet liggen binnen de in vloedssfeer van een gewestelijk comité, een correspondentschap te vestigen. Preadvies van het hoofdbestuur Het hoofdbestuur stelt zich van dit voor stel weinig voor, maar heeft er geen bezwaar tegen. 3. Rede van den heer S. J. L. van Aal ten over den politieken toestand, 4. Huishoudelijke vergadering a. Propaganda en verkiezi-gen. b. ,.T -od en Volk." Vakopleiding voor ver- plegenden. Te Amsterdam is opgericht de Vereeniging tot bevordering van de vak opleiding van verplegenden. De vereeniging zal trachten haar doel te bcreikeu o a. door de oprichtingen instand houding van een ziekenhuis met daaraan verbonden opleidingsschool voor verplegen den. He* bestuur is samengesteld als volgt zr. C. J. Tilanus, presidente; zr J C. van Lonschot Hubrecht, secretaresse; br. C de Vos, penningmeesterbr. Berkelbach v. d. Sprenkel, dr. .1. J. M. van Bergen, dr G. Houwing en dr. J. Stnrcke. Stichting Vrederust. Aan genoodigden der pers werd de vorige week gelegenheid gegeven het krankzinni gengesticht Vrederust bij Bergen op Zoom der vereeniging tot christelijke verzorging van krankzinnigen in Zeeland, voor zoover men met den bouw voldoende gevorderd is, onder de aangename leiding van den direc teur-geneesheer. dr. J. van dei- Brug, en den. architect, den heer Knevel, te bezich tigen Op 5 Mei had de officieele opening plaats. l)r. van der Brug schetste in het kort de wordingsgeschiedenis der Zeeuwsche Vereeniging. Nadat de groote Vereeniging in Neder land besloten had met den aanbouw van gestichten voor krankzinnigen niet voort te gaan, werd voor vijf jaren deze vereeniging opgericht. Het was aanvankelijk de bedoe ling een gesticht te bouwen in Zeeland, daar het meerendeel der bijdragen uit Zee land werden verkregen, naar spreker meent 5000 per jaar en dat de Zeeuw zoo aan zijn geboortegrond gohecht is. Zoodoende viel het oog op de buitenplaats „Vrede rust" te 's Heerarendskei-ke, doch het welk door het Geneeskundig Staatstoezicht om het slechte water werd afgekeurd be nevens doordat de terreinen te klein wa ren Nadien heeft de commissie belast met on derzoek van terreinen haar oog doen vallen op dit eigendom, hetwelk 110 H. A. groot is, bestaaude voor een grot deel uit dennen- bosschen doch waaraan ook goede land bouwgronden en heide gelegenheid geven de- patiënten nuttigen arbeid te doen verrich ten. hetwelk een groot voordeel is voor dit gesticht. Twee landbonwhoeven bevinden zich eveneens op dit terrein, zoodat de ont ginning der heidevelden in de toekomst mo gelijk zal zijn. Deze terreinen zijn in eigendom verkre gen voor f 54.000 Van dat oogenblik af had de vereeniging een uitgangspunt en werd er voortgewerkt om weldra een heer lijke stichting te doen verrijzen, doch daartoe was veel geld noodig. De provin ciën Zuid-Holland en Zeeland stelden de vereeniging in staat om met den bouw aan te vangen zij gaven resp. f 350.000 en f 175.000 voorschot tegen 4 pCt. rente of f 1750 per bed, waarvoor echter aan de vereeniging de verplichting werd opgelegd dat een vastgesteld bedrag arme krankzin nigen uit deze provinciën zullen moeten worden opgenomen en moeten voorgaan boven alle anderen Het bedrag van f 1750 per bed is ech ter veel te laag bij de wijze waarop tegen woordig dergelijke gebouwen moeten wor den opgericht, zoodat de Vereeniging thans niet in staat is haar aanvankelijk plan door te zetten om vier paviljoens dit jaar nog te doen bijbouwen en andere gebouwen, zoo hoogst nuttig voor de stichting, moeten achterwege blijven. Er zijn thans gebouwd 14 grootere en kleinere gebouwen, Deze zijn meerendeels op het hoogste gedeelte van het terrein ge legen, zoodat de afwatering naar bezin - kingsterreinen natuurlijk kan plaatsvinden. Van den straatweg af loopende van Ber gen op Zoom naar Steenbergen over het gehucht Moerstraten, op ongeveer 20 mi nuten afstands van eerstgenoemde gemeen te „treft men aan een prachtig breede laan, thans beplant met een dubbele rij boomen, kastanjes en olmen, die spoedig een prach tig overdekte laan zal worden. Gaande naar de verschillende gebouwen, ontwaart men het eerst ter linkerzijde van die laan het gebouw van den huismeester daarachter bevindt zich de woning van den administrateur, een eind verder aan de rechterzijde de woning van den geneesheer- direoteur, welke uitzicht geeft op alle om liggende gebouwen. Daarachter liggen ter rechter- en ter lin kerzijde 2 paviljoens, links die voor man nen. rechts die voor vrouwende voorste voor rustige, de achterste voor onrustige patiënten. In 't midden van deze paviljoens liggen het kookhuis, het waschhuis, de watertoren met machinehuis, terwijl aan den buitenrand zich bevinden de woning voor den machi nist, de ziekenbarak en het lijkenhuis met kerkhof Daar de kerk voorloopig niet wordt gebouwd, is een houten gebouw op gericht waarin des Zondags 's morgens van 1011 en 's namiddags van 23J uur om beurten dienst zal worden gehouden door verschillende predikanten, terwijl de voor zitter der stichting, ds. Donner te Breda, aan verpleegsters c.s. godsdienstonderricht zal geven. Eerstdaags zal er een nieuwe aanbeste ding worden gehouden, waarbij alsdan zul len worden gebouwd twee paviljoens voor half rustige patiënten, benevens de woning voor den dezer dagen benoemden tweede geneesheer. Elk paviljoen is ingericht voor ongeveer 40 patiënten, zoodat eerstdaags 158 pa tiënten successievelijk uit andere gestich ten hier te lande worden opgenomen. Voor de verpleging dezer patiënten zijn behalve de hoofdverplegers(sters) 28 a 30 verple- gers(sters) noodig De hoofdverpleegsters zijn gediplomeerd, de overige gedeeltelijk overgenomen uit bestaande gestichten, ter wijl ook nieuwe krachten zullen worden ge vormd. Alle gebouwen zijn naar de ©ischen van het Geneeskundig Staatstoezicht ingericht, luxe is vermeden, doch al wat practisch kan worden genoemd is hier aanwezig, zoo dat bij de rondwandeling door de verschil lende gebouwen wij een uitstekenden in druk kregen van deze stichting. In elk paviljoen bevinden zich isoleer zalen. Dwangmiddelen zijn echter in geen der paviljoens aanwezig; die tijd is geluk kig voorbij. Alle gebouwen zijn centraal verwarmd en door telefonen onderling ver bonden. De verlichting geschiedt voorloo pig door petroleum. A .6. Woensdag zal voor genoodigden de plechtige opening plaats vinden, waarbij o.a zullen aanwezig zijn minister Heems kerk, de commissarissen der Koningin van Zeeland en Zuid-Holland en andere autori teiten. Woensdag werd in tegenwoordigheid van den minister van Binnenlandsche Zaken en andere autoriteiten liet krankzinnigenge sticht Vrederust plechtig ingewijd. Behal ve de minister waren aanwezig de commis saris der Koningin in Zeeland, het lid van Gedep Staten van Zuid-Holland de heer IJzermans, het bestuur en de leden van genoemde Vereeniging. Verschillende sprekers voerden het woord, waarna de stichting werd bezichtigd. Afschaffing van nacht en Zon dagsar beid Vanwege de Ne- derlandsche Vereeniging van Christ. Pa troons „Boaz" is thans een rapport uitge bracht inzake het wetsontwerp tot afschaf fing van nachtarbeid in het bakkersbedrijf. Door „Boaz" zijn de navolgende wenschen eu beginselen uitgesproken 1. Niet alleen moet het bakken van brood worden verboden, doch ook van andere arti kelen, welke daarmede gelijk gesteld kun nen worden 2. Het verbod moet zich uitstrekken tot alle patroons, zonder uitzondering. Ook de rapporten uit de afdeeling waren alle een stemmig in het handhaven van dezen eisch. 3. Het verbod van het venten met brood en het vervoer van brood op Zondag moet niet facultatief worden gesteld, doch in de .vet definitief geregeld. De Israëlitische bakkerijen krijgen anders een te grooten voorsprong en doen den an deren bakkerijen een te scherpe en onrecht vaardige concurrentie aan. Medegedeeld werden gevallen van Israëlitische bakkers, die zich bereid verklaarden, 's Zondags brood te leveren op voorwaarde, dat de klanten ook minstens één dag in de week van hen betrokken. Regeling dezer materie door den gemeen teraad zal of niets beteekenen, öf een zeer scherpen strijd brengen in den raad, en daar door weer in de gemeente. De voorkeur verdient- de bepaling, raken de het venten op Zondag, op te nemen in de rijkswet. - Een vergissing in het ziekenhuis. De vorige week Woensdag werd een kind van de familie W. Loomans, te Hazerswoude, naar het Akademisch Zie kenhuis te Leiden vervoerd en reeds Vrij dag kregen de ouders het bericht, dat het kind overleden was. Maandag werd het lijkje naar de ouderlijke woning getransporteerd om ter aarde te worden besteld Toen be merkten de ouders dat er een vergissing in net spel was. De doode was hun kind niet, zoodat weder de reis naar het ziekenhuis werd ondernomen en men daar tot de ont dekking kwam, dat hun kind niet alleen leef de, maar ook vooruitgaande wis School- en Kerknieuws. Het Centraal Comité van vrijzinnig© Her vormden in Nederland is van oordeel, dat vrij zinnigen met kunnen medewerken aan het plan der Synode tot oprichting van een opvoedings gesticht voor jongens vanwege de Ned. Herv Kerk. <loah de behartiging dier zaak moeten overlaten aan de orthodoxe leden der Kerk, in dien er geen waarborgen worden gegeven, dat im zake de opvoeding der op ie nemen jongens met de it ij zinnige beginselen zal woiden ge- ï-ekend Het Centraal Comité zal trachten die aai - 1 wagen te verkrijgen, en noodigt alle vrijzinni gen uit, in afwachting van den uitslag dier be moeiingen, hun steun en medewerking nan het plan der Synode te onitihoudenof, zoo zij reeds i<n eeniige commissie voor dit doel zitting moch ten hebben genomen zicli daaruit, althans voor loopig, terug te trekken. De Algemeene Synodale Commissie der Nederl. Kerk heeft de predikanten uitgetioodigd. in de openbare godsdienstoefeningen, hij do voor bede voor Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana, den titel te gebruiken van ..Prinses dei- Nederlanden." rDe afdeeling Utrecht der 8. D. A. F. belegt Maandagavond 10 Mei eene openbare vergndenntr in de groote zaal van het Park Tivoli, met als sprekers de beide Ivanier- candidaten dr. J. van Leeuwen en mr. P. J. Troelstra. Onderwerp: De komende -tein- busst-ijd. De candidate» der andere partijen zijn tot debat uitgenoodigd. Maandag vergaderde te Utrecht de Bond van R.-K. Kiesvereenigingen Mr. -dr. D. A. P. N. Kooien hield, na een woord te hebben gewijd aan de blijde gebeurtenis in het Koninklijke Huis, een openingsrede, waarin hij aan het slot de vraag beantwoordde: Waarom zoeken wij, katholiekon, den politieken strijd en pogen wij daarin de zege te behalen? „Naar mij voorkomt: met een tweeledig doel. In de eerste plaats staat ons altijd voor oogen de kernachtige spreuk, die het titelblad van ons oudste tijdschrift siert, vindicamus haeredidatem patrum nostrorum, laten wij het erfdeel onzer vaderen bewaren en beschermen. Wanneer het waar is, dat nog altijd in dru lagen de drie machtige brokstukken onzer landshistorie liggen liitgevlijd, het roomsche, het calvinistische, het revolu tionaire, dan willen wij katholiekon dat oudste stuk bewaren, uitbreiden, verster ken. Wij zijn Gode dankbaar, dat de Katho lieke Kerk in Nederland een vrijheid ge niet, zooals wellicht nergens elders in Europa. Maar wij begrijpen ten volle, dat wij niet werkeloos daarbij mogen neerzitten dat wij moeten waken tegen eiken aanslag, dat wij moeten werken, opdat de vrije ont wikkeling van onze Kerk de schoonste vruchten voor Staat en Maatschappij af- werpe. Als katholieke partij hebben wij te zorgen voor het behoud van de christelijke grondslagen der Maatschappij. Maar naast dit primordiale doel heeft onze partij nis staatkundige partij den plicht, onze beginselen van staatsbeleid in het leven om te zetten. Langzamerhand openbaart zich een streven, om op dit punt tot meer klaarheid te komen. De benoe ming der kiesrechtcommissie, de 'dienaan gaande door onzen Bond genomen besluiten, de benoeming der Defensiecommissie zij", even zoovéél symptomen daarvan. Wij wil len weten wat wij wenschen en bereiken wat mogelijk is. Daarom eerst ernstige studie, breede ge- dachtcnwisseling en ten slotte onze houding bepaald Dank zij onze studie over het kies- rechtvraagstuk, is de Bond met zijn. oordeel daaromtrent gereed. Wat zou het geweest zijn, indien bij deze generale slembu9, nu alle partijen zich uitspreken over het kies recht en dus ook de onze dit moet doen, de eerste spade nog in den grond had moe ten worden gestoken? Dank onze werkzaam heid in den verloopen tijd staan thans de velden wit en kan de oogst worden binnen gehaald." De uitslag der bestuursverkiezingen is als volgt Volgens den rooster zijn aan de beurt om af te treden de volgende leden en plaatsvervangende leden van het bestuur. Voor Limburg mr. C. Verscheure en P H. Willemsen te Roermondvoor Zee land J. Vroome en J. C. Houbaer te Mid delburg; voor Zuid-Holland I jhr mr L von Fisenne te 's Gravenhage en W. J. van den Corput te Rotterdam voor Zuid-Hol land II mr. P. J M. Aalberse te Lolden en dr. A. Kervel te Noordwijk, voor Noord - Holland I mr. F. J. A. M. Reekere en mr. E P. F. A. v. d. Bogaerdt te Amsterda. ii voor Friesland R. 8. H Visser te Sueek en W. Fransen Jr. te Leeuwardenvoor Drente C T. Ie Roux to Assen en een vaca ture. Al deze heeren zijn herkiesbaar. De uitslag der stemming was, dat alle aftredende heeren werden herkozen, behalve de heer R. S. H. Visser, die zich niet her kiesbaar had gesteld en in wiens plaats werd gekozen de heer W. Fransen Jr., te Leeuwarden, terwijl tot tweeden afgevaar digde in diens plaats werd gekozen de heer A. v. d. Meer. De kiesvereenigingen uit Limburg en Drente waren niet vertegenwoordigd, zoo dat de stemming voor die bestuursleden niet kon plaats hebben. De herkozenen namen hun benoeming aan. Bij acclamatie werd onveranderd het voor gestelde program van actie voor de Kamer verkiezingen aangenomen, luidende. „De Alg. Bond van r.-k. kiesvereenigin gen in Nederland, overwegende, dat het, met het oog op de komende verkiezingen voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, noodig is een kort program van actie vast te stellen, spreekt zijn volle vertrouwen uit in het beleid van het zittend ministerie en verklaart zich voor „lo. Doorvoering der sociale verzekering en, in verband daarmede, 2o. herziening der tarieven van in- en uitvoer, waardoor de voorwaarden van voortbrenging binnen eigen grenzen zooveel mogelijk gelijk worden ge maakt met die van het buitenland3o. re geling der administratieve rechtspraak, ook niet het oog op de sociale wetgeving4o. verdere gelijkmaking van openbaar en bij zonder onderwijs 5o. invoering van gezins hoofdenkiesrecht met evenredige vertegen- v ïrdiging Op de vergadering werd medegedeeld, dat het bestuur had onderhandeld met de A. It. en de Ch. partijen, en dat men overeenge komen was ten opzichte van de volgende punten: lo. Geen wijziging in districten, waar een lid van rechts zit. 2o. In disiric- ten, waar verliezen zijn geleden in 905, komt de fractie, die verloor, het eerst in aanmerking. 3o. Groote steden maken de kwestie onderling: uit. In Friesland wordt de kwestie onderling uitgemaakt. Ook om trent linksche districten is geen bepaling vastgesteld Aan deze punten hechtte de vergadering bij acclamatie hare goedkeuring. In het Gebouw voor Kunsten en Welen- schappen te Utrecht werd de 4e algemeene vergadering gehouden van den Gereformeer den Bond tot vrijmaking van de Ned. Herv kerk. De druk bezochte morgen vergadering werd om 11 uur door den voorzitter, dr. De Lind van Wijngaarden, Ned. Herv predi kant te Putten, geopend met een kort wel komstwoord. De voorzitter hield daarna een referaat over Kerk en Staat, waarin hij al lereerst uiteenzette, wat onder de Kerk is te verstaan en welke roeping de overheid je gens de Kerk heeft te vervullen. Eenerzijds heeft zij zich naar de belijdenis onzer vade ren neergelegd in art 36 der geloofsbelijde nis, welk artikel later eenigszins gewijzigd is, en besloten zich te onthouden van alles wat de geïnstitueerde kerk toekomt, en an derzijds heeft ze tot taak de hand te houden aan den kerkedienst, de uitroeiing der ket terij en het begunstigén der zending. Dr J. D. de Lind van Wijngaarden en ds Jongebreur werden als bestuursleden herkozen; in de plaats van prof. dr. H. Visscher te Utrecht, die als bestuurslid be dankt had. werd ds. Goslinga, van Leerdam benoemd. Aangenomen werd voorts een bestuurs- \iorstel tot wijziging van art. 4 der statu ten van den bond. Als doel van den bond is 'hans in het gewijzigde artikel vastge steld: Het arbeiden tot herstel der Ned. Herv. kerk op haar aloude grondslagen en liet weder verkrijgen van haar (de kerk) van God gegeven plaats in het midden van ons volk. Dit doel wordt gemeend te kunnen bereikt worden door opheffing van de bij Kon. besluit van 7 Januari 1816 aan de Gereformeerde kerken opgelegde organisa tie, opdat de plaatselijke gemeenten weer haar gewenschte vrijheid ontvangen en weer kunnen gaan leven onder de Dordtsche kerkorde, naar tijdsomstandigheden gewij- zigd. De middelen zijn a. Het oprichten van een of meer leerstoelen aan een of meer der Ned. rijksuniversiteiten, b Het oprichten var plaatselijke afdeelingen. c. Het steunen van Evangelisaties door de plaatselijke af deelingen opgericht d. Het verspreiden van geschriften, e. Het steunen van allo actie, die aan het bereiken van dit doel bevorderlijk kan zijn. Blijkens uitgebrachte verslagen is het le dental van den bond van 540 geklommen tot 600. De bond heeft voorts een batig saldo van 631 54, terwijl het fonds voor den leerstoel geklommen is van 366.93 tot 841.61$. Op voorstel van de afdeeling Rotterdam werd voorts besloten een adres te zenden aan H. M. de Koningin en de Tweede Ka mer der Staten-Genernal, om te protestee ren tegen het onrecht der Nederl. Herv. (Qeref.) kerk in 1816 aangedaan. Aan de S>node zal van dit adres kennis worden gegeven Ten slotte hield de. Jongebreur van Vee- «endaal een referaat over Een gevaar van Evangeliseeren. De evlgooierskwestie. De Hooge Raad verwierp gisteren het cassa tieberoep in de zaak van de erfgooiers tegen den burgemeester van Blaricum en meent- meesters, tot schadevergoeding doorlat eischers, samen 9 koeien hebbend, den 11. Mei 1904 werden verhinderd die koeien op de meent te drijven, daar slechte 7 koeien toegang kregen en dé 2 overige onverrichter zake naar den stal terug moesten. De rechtbank en liet hof te Amsterdam had de erfgooiers niet ontvankelijk vti- klaard in hunne vorderinghet hof op grond dat in den loop van de procedure de eischers hun beweerde gebruiksrechten op de meent hadden losgelaten en daardoor uit de gestelde, feiten hun vordering een schakel wegviel die onmisbaar is voor V: toekenning van oen recht op schadevergje- ding, te weten het bestaan van het aange rande rcelvt, zijnde dit het verband tusschon den daad, waarop de vordering is gegrood en de verplichting tot vergoeding der scha de, die als gevolg daarvan wordt beweicd te zijn geleden. De Hooge Raad achtte die beslissing juut, het daartegen gerichte cassatiemiddel onge grond. Laren. Het bestuur van de vereeni ging „Laren's Bloei" heeft besloten in de maand Juli alhier een „Oud Gooisch Markt plein" te stichten, met verschillende oucf- Hollandsche gebouwen enz. Apeldoorn. De gemeenteraad ver leende een crediet van .1000 gulden 'voor de feestelijkheden bij gelegenheid van de terugkomst der Koninklijke Familie op Het Loo. Apeldoorn. In een trein van De venter naar hier ontstond een vechtpartij tusschen twee personen, waarom een derde aan de noodrem trok en den trein tot stil stand bracht. Tegen de vechtenden is proces verbaal opgemaakt. Nekkramp. In het kamp bij Ol- debroek heeft zich, eenige weken geleden, een geval van nekkramp voorgedaan, waar door de oefeningsbatter.j uit Den Haag, wei- ke in het kamp zou gedetacheerd worden, het vertrek daarheen moest opschorten. Daarna deed zich nog een geval voor en wa ren 7 patienton in observatie. Hoewel zich de ziekte niet heeft uitge breid, kon bedoelde batterij toch nog n- het kamp betrekken, daar het legerbestuur in deze groote voorzichtigheid betracht. Naar .wij van welingelichte zijde ver nemen, zal de heer E. L Visser om ge zondheidsredenen bedanken voor het lid maatschap van den Gemeenteraad. De 1ste luitenant H. D. S. Hassel- mau van het le reg veld-artillerie wordt gedetacheerd in de legerplaats bij Olde- broek. Mejuffrouw S van Spiegel slaagde voor -de acte lager onderwijs. Wij herinneren er aan dat op 10 Mei a.s., in den kunsthandel van den heer Fontein, een tentoonstelling van schilde rijen en teekeniugen van onzen vroegere» stadgenoot, den heer H. J Wol ter, zal worden geopend. De St. Ct. bevat de statuten van de Exploitatie Bouwmaatschappij „Birkho- ven", te Amersfoort. Doelin 't algemeen bevordering van den bloei der gemeente Amersfoort en in het bijzonder om in den woningnood dezer gemeente blijvend te voorzien en haar aan trekkelijk te maken als woon- en verblijf plaats voor vreemdelingen. Zij tracht dat doel te bereiken door het in eigendom 'verkrijgen, onder welken titel dan ook, het verhuren, vervreemden en exploiteeren van gebouwde en ongebouwde eigendommen, het stichten van gebouwen om te dienen als woonhuis of om te strekken tot eenig ander doel en verder in den meest uitge- breiden zin door het verrichten van zoo danige handelingen als geacht kunnen wor den direct of indirect met het doel der ven nootschap verband te houden. Tot het doel behoort niet in hoofdzaak het behalen van winstdeze na vaat- stelling van ©en cumulatief jaardï'vidend van hoogstens 4 komt alleen dan ter verdeeling, invoege hierna bepaald, in aan nierking wanneer ze door het besluit der algemeene vergadering niet noodig of ge- wenscht is voor het doel te worden benut. Duur tot 31 December 1938. Kapitaal 100.000, verdeeld in 100 aandeelen elk groot 1000, waarvan er 29 zijn geplaatst, en wel als volgt D. Gerritsen 3, A M Tromp v. Holst 5, Mej. E. Middelburg 1, Jhr. 8. M. van Reigersberg Versluijs 1, T Sanders 2, R G. Rijkens 2, W H. E. Vrijdag 3, Joh. Knoppers 2, H. van Dam 1, J W Mid delburg 1, Jkvr. C. cJp Bosch Kemper 3, Mr. J K. H. de Beaufort 2, Douairière Jhr. H. C. J Barchman Wuytiers 1, P. A J. Blom 1, Mr. P. J. F. van Voorst Vader 1. Voor de eerste maal hebben zitting in het bestuur de eerste zes genoemden. Naar wij vernemen zijn de predik beurten op Zondag 9 Mei als volgt KVANG. LUTH. KERK. 's Avonds 7 uur: Ds. de Meyere. REMONSTRANTSCHE KERK. Geen opgaven ontvangen.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 3