r. 320. Maandag 10 Mei 1909. BUITENLAND. FEUILLETON. De Motorboot. 7** JHttryangt AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 mwwiden voor Amersfoortf l.OO. Idem frauco per post- 1.50. Afzonderlijke nummers0.05. Deze Courant verschijnt dagelijks» behalve op Zon- en Feest dagen. Advertentiënmededeelingen enz.gelieve men vóór 11 uur 's morgens by de Uitgevers in te zenden. Uilgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraai 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PBIJS DEB ADVEBTENTIËN: Van 1—B regels f 0.50. Elke regel meer - 0.10» Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 eents by vooruitbetaling, Qroote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tri het herhaald adverteeren in dit Blad, bij abonnement. Eesie circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht. l)e militaire hervormingen in Italië. In den wedstrijd der groote mogendheden van Europa op het stuk van hunne oorlogs toerustingen, was Italië tot dusver achter gebleven. Het Italiaanse he leger neemt te genwoordig, wat getalsterkte, uitrusting en slagvaardigheid betreft, de vijfde plaats in onder de legers van de Europeesche staten organisatie, oefening en materieel beant woordden in menig opzicht niet aan de eischen, die thans onder den indruk van de resultaten der twee laatste groote oorlogen, worden gesteld. Daarin zal thans eene groo te verandering komen. De nieuwe minister van oorlog, generaal Spingardi, heeft bij de Kamer voorstellen ingediend tot wijziging van de begrootingen der dienstjaren 1908/ 1909 en 1909/1910, die getuigenis afleggen van het streven, dat hem bezielt om de reeds door zijn voorganger aangevangen legerher- vorming in versneld tempo uit te voeren en daarmee de nieuwe organisatie van de weerbare macht, waartoe in beginsel is be sloten, tot een feit te maken. De voorgenomen hervormingen steunen op de voorstellen van de ingevolge de wet van 3 Mei 1907 ingestelde commissie van onder zoek. Die commissie heeft tot dusver drie rapporten uitgebracht; de daarin vervatte voorstellen heeft de regeering tot de hare gemaakt. Het eerste rapport, dat omstreeks half Mei 1908 aan het parlement werd voorgelegd, be trof de vragen van gr en s versterking en dis locatie, het tweede rapport van Juni 1908 hield zich bezig met het artillerievraagstuk, het derde,>ydat in 't laatst van het vorige jaar verscheen, met de eigenlijke organisa tie van het leger. De in dit laatste rapport voorgestelde wijzigingen zijn van zeer in grijpenden aard, en kunnen daardoor slechts geleidelijk uitgevoerd worden. In de eerste plaats moest het militiecon tingent verhoogd worden, om daardoor de manschappen te verkrijgen tot verhooging van de vredessterkte van alle onder-afdee- lingen van liet leger. De in het laatst van 1907 door het parlement goedgekeurde nieu we bepalingen van de militiewet brachten de lichting in het jaar 1908 op eene sterkte van 110.000 man, hetgeen, vergeleken met hot jaar te voren, eene versterking van 34,000 man beteekent. De vredessterkte, die op 225,000 man was bepaald, werd nooit bereikt; in 1907 bleef de werkelijke sterkte met 75,000 man ten achter bij de voorge schreven sterkte. Door de nu verkregen verhooging van het militiecontingent zal het mogelijk zijn, de actieve sterkte van 225,000 onderofficieren en soldaten feitelijk te be reiken, gedurende het geheele jaar te hand haven en de voorgenomen vermeerderingen van de sterkte van alle onderafdeelingen tot stand te brengen. De verhooging van het contingent vprdert een jaarlijksclie hoo- gere uitgave van 10 millioen lire. Metter tijd zal die verhooging het materiaal leve ren voor de vorming van eene landweer naar Oostenrijksch model, hetgeen eene verineer- dering van het veldleger met 280,000 zal opleveren, zoodat het operatieleger op een millioen soldaten zou -gebracht worden. Door de vermeerdering van het effectief zullen groote veranderingen in de organi satie van alle wapens mogelijk worden. Er zullen worden gevormd 2 iiifanterie-briga- des, 4 infanterieregimenten, 12 infanterie- bataillons, 3 cavalerie-divisiën bij verande ring van 24 regimenten van 6 escadrons in 29 regimenten van 5 escadrons, verder 29 machinegeweer-afdeelingen, 6 veldartillerie commando's, 7 veldbatterijen, 1 rijdende artilleriedivisie, 12 batterijen berggeschut en 4 vesting- en kustartillerie-regimenten. Bij volledige uitvoering van deze reorgani satie, hetgeen in 1912 is te verwachten, zal de begrooting met 11 millioen lire per jaar verhoogd worden. Wanneer de nieuwe organisatie geheel in werking is, zal het Italiaansche leger nage noeg hetzelfde aantal hoogere eenheden van troepen bezitten als het Oostenrijkse lie leger en ook wat de "oorlogssterkte betreft slechts weinig daarbij ten achterstaan. Parallel met de ontwikkeling van het leger zal de moderniseering van het geheele oorlogsmaterieel en van de versterkingen geschieden. Het totaal van de door het parlement reeds toegestane buitengewone credieten bedraagt 240 millioen lirevan liet in 1907 toegestane crediet van 60 mil lioen komen op 1907/08 16, op 1908/09 en 1909/10 elk 20 millioende resteerende 4 millioen zijn in 'den dienst 1906/07 verant woord. Van het overige totale crediet zul len in 1910/11 en 1911/12 telkens 25, in de jaren 1912 tot 1915 telkens 35 millioen voor buitengewone leger-uitgaven besteed worden. Volgens de jongste wijzigingsvoor stellen zal de begrooting van buitengewone uitgaven, tot dusver 20 millioen rond, in de volgende vijf jaren telkens met 25 mil lioen verhoogd en dus op 45 millioen ge bracht worden. De begrooting van de ge wone uitgaven voor 1908/09 bedroeg met inbegrip van de tot aanvulling verlangde 10 millioen rond 282 millioen lire; voor 1909/10 bestaat het plan het bedrag te bren gen op 228 millioen. Italië zal in het geheel voor zijn leger in de eerste vijf jaren 1665 millioen lire uit geven, waarbij nog komt de uitgave Voor de vloot, die jaarlijks ruim 150 millioen zal vorderen De Neue Freie Presse, die er op wijst, dat tot voor korten tijd de zuidoostelijke helft van Europa verschoond bleef van de bewapeningskoorts, die in Engeland, Frank rijk en Duitschland woedt, schrijft: ,,De van 1907 dagteekenende toerustingen van Ita lië hebben daarin verandering gebracht. De Italiaansche oorlogsbegrooting, die 25 pet. van alle staatsuitgaven absorbeert, belast den dienst nagenoeg dubbel zoo zwaar als de Oostenrijksche, die slechts 13.6 pet. van de totale uitgaven omvat. Terwijl wij bij eene totale begrooting van uitgaven van 3Ï milliard jaarlijks 500 millioen besteden aan de defensie, besteedt Italië daaraan 450 mil lioen van een bedrag van 1.8 milliard. Ita lië treedt daarmee in de rij van de staten, welker budget door de reusachtige sommen voor militaire doeleinden een verontrustend karakter draagt. De bewapeningskoorts, die van het Kanaal over kwam en sedert de politieke wrijvingen, die den Russisoh- Japanschen veldtocht op den voet volgden, van jaar tot jaar meer bedenkelijke ver schijnselen en den vrede in gevaar brengende symptomen in 't leven roept, heeft nu ook Italië aangegrepen, en de eerste .ziektekie men kómen in eene verhooging van de leger- uitgaven met 50 millioen en het aanbouwen van een groot aantal Dreadnoughts aan den dag. Europa zucht onder de zwelling van de militaire uitgaven, die de sociale en econo mische ontwikkeling drukt, en het is niet te voorzien, wanneer de „gewapende vre de" zal kunnen worden afgewend en men tot dragelijker toestanden zal terugkeeren". Duitschland. De financier'1 commissie van den rijksdag heeft de door de regeering voorgestelde >vijn- b lasting met 14 tegen 10 stemmen ver worpen. Over het bezoek van dien Duitschen Keizer bij Keizer Frans Jozef heeft de Yossiscne Ztg. een bericht uit Weenen ontvangen, dat. opkomt tegen de bewering' van de Times, dat in de bepalingen betreffende het bezielt van Keizer Wilhelm in Weenen eene plotse linge verandering is opgekomen, die hare reden had in de aan den Duitschen Keizer toegeschreven bezorgdheid, dat de kalme ontvangst, die men zich eerst had voorge-, nomen, niet voldoende zou hebben doen uit komen de beteekenis van den dienst, dien Daiiselvland, gedurende de Balkancrisis aan Oostennjk-Hongarije heeft bewezen. De Po- litisch© Korrespondenz verklaart, op grond van eene machtiging van bevoegde zijde, dat dit bericht eene krasse verdraaiing van de werkelijkheid is, omdat juist Keizer Wilneim na de door Keizer Frans Jozef tot hem ge richte uitnooddging tot een bezoek, het voor nemen had gehad dit in Schönbrunn te brengen. Op uitdrukkelijken wensch van Keizer Frans Jozef is de rijks hoofd- tn residentiestad Weenen als plaats gekozen* waar de beide monarchen elkaar kunnen c~-oeten. Frankrijk. De koffiehuisbediende Mattis, die den 25en December 1908 den president der repu bliek op straat heeft aangerand, is door het gerechtshof in hooger beroep tot vier jaren gevangenisstraf veroordeeld. Engeland. Londen, 8 Mei. De Koning is heden avond van het vasteland hier teruggekeerd. 9 Mei. Yan regeeringswege wordt mede gedeeld, dat de Koning eene uitmuntende gezondheid geniet. Zijne vacamtie heeft hem veel goed gedaan. Oostenrijk. Om de financiën van de verschillende kroonlanden te verbeteren, heeft de Oos tenrijksche regeering bij den rijksraad voorstellen ingediend tot verhooging van de belastingen op brandewijn en op bier, die nog van veel verdere strekking zijn dan wat bij de hervorming van de Duitsche rijksfi nanciën wordt voorgesteld. Volgens die voorstellen zal Oostenrijk van het bier een© grootere bijdrage tot de staatsinkomsten dan ©enig ander land der wereld heffen. Een hectoliter licht bier van 10 graden be taalt nu aan belasting 3 kronen 40 heller, waarbij nog de landsbijslag van 1 kroon 70 heller komt. Voortaan zal de belasting 7 kronen bedragen en de landsbijslag verval len, Bier van 13 graden zal per H. L. 964 heller moeten betalen. Volgens de bij den Duitschen rijksdag aanhangige belasting voorstellen zal de belasting hoogstens 500 heller bedragen. De brandewijnbelasting zal met 50 heller per liter worden verhoogd. Of het de regeering zal gelukken deze zware bierbelasting door den rijksraad te doen aannemen, is nog aan twijfel onder hevig intusschen maakt den treurigen toe stand van de financiën der kroonlanden eene krachtige hulp uit staatsmiddelen noo- dig. Turkije. De hoofden van de diplomatieke missiën hebben den nieuwen grootvizier Hilmi Pacha met zijne benoeming geluk ge- wenscht. Het nieuwe kabinet wordt van diplomatiek-* zijde zeer gunstig beoordeeld. Men hoopt, dat het den, moeielijken toe stand baas zal kunnen worden. Er is nog 213,000 Turksche ponden meer eau contante gelden in den Jildiz knosk ge vonden. In 't geheel is nu uit het voorma- lij,} verblijd van Abdul Hamid 773,000 pond in de schatkist terecht gekomen. Het toekomstige garnizoen van Konstan tinopel zal, naai' bericht wordt, bestaan uit acht 'naam bataillons van het derde le gercorps (Saloniki) en acht bataillons van het tweede legerkorps (Adrianopel), waarbij nog eenige artillerie en cavalerie van de beide korpsen zal komen. De gendarmerie zal eene sterkte van 3000 man hebben en uitsluitend uit Macedonische manschappen samengesteld zijn. De gendarmes uit Salo niki, die met het Macedonische leger naai* Konstantinopel gekomen zijn, maken door hun plichtsbesef, hunne houding tegenover het publiek en hunne taalkennis een zeer gunstigen indruk. Tof dusver stonden in Konstantinopel twee divisiën infanterie met 38 bataillons, een cavallerie-divisie met 30 escadrons en eene divisie veld-artillerie met 34 batterijen. De garnizoensverwisseling beteekent dus ook eene belangrijke vermindering van de sterkte der troepenmacht, waardoor een mi litair evenwicht van de beide groote garni zoensteden Saloniki en Adrianopel tegen over Konstantinopel wordt verkregen. Over de in het Jildizpaleis gevonden za ken vormen zich reeds legenden. Zeker is liet, volgens den correspondent van de Ivöln. Ztg. te Konstantinopel, dat edelge steenten en sieraden ter waarde van om streeks 50 millioen mark, gouden tafels en kostbaar huisraad van onschatbare waarde en ongeveer een half millioen Turksche pon den in goud en bankpapier gevonden zijn. Alles bevindt zich in bewaring onder waar borg van het ministerie van oorlog en van de benoemde oommissie van het parlement. Het geld vloeit in de staatskas. Gewichtige geheime staatstukken werden in groote hoe veelheid gevonden met hulp van den ver trouwden eunuch Nadir, voor een deel in stoelen geborgen. Konstantinopel, 9 Mei. Hier wonend© Armeniërs hebben berichten ont- vangen, meldende dat de komst van de Europeesche oorlogsschepen niet de voortzet- fing van de moorden heeft verhinderd. In Adana zijn 4000 Armeniërs levend verbrand. De Armenische kerken zijn in brand gesto ken. De Armenische patriarch Gregorian heeft bericht ontvangen, dat in het district Hoe- noeneaujoer van het vilajet Kharpoet onge regeldheden tegen de Armeniërs zijn begon nen. Te Oeloeksjka (vilajet Konia) zijn vijf Armeniërs gedood en verscheidene gewond ook hebben daar plunderingen plaats gehad. Maarschalk Kiazim Pac'ha, thans vali van Hedjaz, is benoemd tot vali van Smyrna. Perzië* Teheran, 9 M ei. Op verzoek van den sjah heeft Saad-ed-Dowleh, die een dag of veertien geleden als minister van buiten- lan dsche zaken werd ontslagen, een kabinet van liberale kleur samengesteld met Nassir- el-Mulk, die nu in Europa als vluchteling vertoeft, als eerst© minister. Saad-ad-Dowleh zelf aanvaardt zijne vroegere portefeuille weêr. De sjah heeft twee proclamatiën onder teekend, waarvan de eene aankondigt, dat de grondwet 1 -eder is ingevoerd, en de twee de eene amnestie voor politieke misdrijven verleent. De sjah heeft de royalistische aan voerders in de huurt van Tabriz bevolen hunne troepen te ontbinden. China. De toestand in China is in de laatste ja ren zoozeer verbeterd, dat de groote mo gendheden de tro epen con tin gent endie zij tot dusver in het Hemelsche Rijk onderhiel den, hebben kunnen verminderen. Voortaan zullen in Noord-China neg slechts 4309 man Europeesche troepen ge- stationneerd blijven en wel voornamelijk te Peking en to Tientsin. Te Pink zullen 1222 Europeesche soldaten in garnizoen zijn, te Tientsin 2229, op alle andere plaatsen te zamen slechts 858. De wacht aan de Engelsche ambassade te Peking zal 248 man tellen, aan de Fransche 218, de Italiaansche 211, de Amerikaanse he 149, de Oostenrijksche 179, de Duitsche 150, de Nederlandsche 130, de Belgische 27 en aan de Russische 10. Brazilië. Buenos Ayres, 8 Mei. De socialis tische leider Palcios verklaarde dat de sta king Maandag zal eindigen. Een nieuwe bom ontplofte, zonder echtïr slachtoffers te veroorzaken. Buenos Ayres, 9 Mei, De stad is nu rustig. Venezuela. Santander, 8 M e i. In een nieuw onderhoud verzekerde Castro, dat, ofschoon do buitenland'sche pers daar volstrekt geen bericht heeft ontvangen, er toch eene revo lutie in Venezuela is uitgebroken. Aan liet hoofd staat genei-aal Nicolaas Rolandó, het hoofd van de liberale partij, die vroeger oen vijand van Castro was, maar nu aan zijne zijde staat. Generaal Rolando zal zich tot president uitroepen en Castro zal zich naar Venezuela begeven om hem met zijn raad bij te staan. Bordeaux, 9 Mei. De door de stoomboot Guadeloupe, komende uit Venezuela, aan gebrachte 'berichten houden in, dat het leger gunstig gesteand is voor Castro. Men zegt intusschen, dat Gomez toch zal worden her- kozën. Er is wel eene poging tot opstand van vrienden van Castro geweest, maar die is mislukt. De tegenwoordige toestand is be vredigend. Men wensclit zich geluk met de gunstige resultaten, die door dr. Paul in het buitenland verkregen zijn. Castro moet van plan zijn zich op Tene- riffe te vestigen. Allerlei. Messina, 8 Mei. Heden morgen om 7 uur en om 7.32 hadden drie zeer sterke aardschokken plaats met een golvende on- deraardsche beweging. De bevolking, die in Naar het Engelsch 95 van O. N. bn W. M. WILLIAMSON. „Als ik Robert 'bijna onmiddellijk de noo- d'ige toebereidselen voor onis 'huwelijk laat maken, dan kan Freule Menöla hem toch niët terug krijgen, wel? Want hij zou dan meer aan mij verhonden zijn, dan hij ooit aan haar was?" zeide mijne zuster. „Deze gedragslijn alleen is veilig," ant woordde ik. „Heb je 't al aan Miss Van Buren ik wil zeggen, aan je stiefzuster gezegd?" „O .ja na'tuurLijk onmiddellijk. Nell en ik 'hebben nooit geheimen, voor elkander, ten minste niet tot laatst. Ik dacht, dat zij héb al geradën had, maar dat had zij toch niet. Uit dingen, die ik gezegd had, meende zij, 'dat ik besloten was te dat wil zeggen te trachten van iemand anders te houden. Dat keurde zij niet goed, en d'aaroan was zij zoo vreemd. Niet dat zij ons niet voor el kander 'geschikt vond die andere en ik maar zij vond, dat hij met al zijn. fou ten, te veel man was, zoodat het niet mooi van een (me'isje was zich te dwingen hem lief te hebben, enkel omdat hij er was. Ik zie nu in het licht van di't nieuwe geluk, dat zij welbeschouwd, toch gelijk had. Maar des- tij'd's droomde ik niet, dat de éénige man, dien ik werkelijk liefhad, ooit iets meer voor mij zou kunnen zijn, dan een dierbare vriend'. En een meisje schaamt zich zóó, hare 'zinnen op een man te hebben gezet, d'ie reeds verloofd is. Zij komt op het idee, dat het maar liet beste is, hare zinnen op een ■ander te 'zetten, zoo zij iemand' ontmoet, d'i'e veel van lr^ar houdt. En Lady Mac Nairne heeft deze laatste veertien dagen op niets anders gezinspeeld maar neen, neen, ik praat mijn .neus voorbij'Zelfs al is u mijn .broeder, heb ik toch heb recht niet u dat be verte Hen." „Zuster! ik sta er op dat gij lie't mij zegt," zedde ik met al mijne aangeboren hef tigheid. En Phyllis is geen meisje dat weer streeft, .wanneer een man haar iets gebiedt. „Nu dan maar zij vergist zic'h mis schien. Ik hoop heb nu maar." „Door wat te denken?" „Dat Jonkheer Van Brederbde meer out mij geeft dan om Nel'l." „Daar sta ik versteld van," zei'de ik. „Natuurlijk," ging Phyllis in allen een voud' voort. „Nel'l is honderdmaal mooier en interessanter dan ik, (ofschoon den heimei zij dank, Robert er zoo niet over d'enkt) maar zij snauwde den Jonkheer in het eerst zoo af en dan, nadat zij een paar 'dagen aardig tegen hem geweest was, begon het weer op nieuw en, nu erger dan vroeger. Zij spreekt haast niet tegen hem. Zij blijft /hem zooveel mogelijk uit den weg en laat hem aan de anderen. Zijn zelfrespect zal daardoor waar schijnlijk gekwetst zijn (ik kan niet zeggen ij delheid, zooa'ls van andere mannen, want Jonkheer Van Bred ero de iis geen ziertje ij del, al heeft hij er ook alle recht toe) en hij kpn wel eens zijn. hart op iemand gezet hebben, die mót hem sympathiseert. Ver scheidene kleinigheden schijnen hierop te wijzen. Het zou al te erg zijn, als hij een dubbele teleurstelling condervond', na al de moeite, die hij zic'h gegeven en de zelfopof fering, die hij zic'h getroost heeft, om zijn prachtig huis te "verlaten ©n al de weelde en de 'vrienden "d'ie 'hem als een flinken kerel en een eersten sportman hoogachten, om week in, week uit, kapitein op onze kleine motor-boot te zijn." „Je vergeet, dat hij het voorrecht van mijn gezelschap had," herinerde ik haar. „O ja, je moet dikke vrienden zijn, an ders zou hij niet gekomen wezen Maar Ro bert zegt..." „Wat .zegt Robert?" „Niets. Alleen dat hij en Jonkheer Van Brederode elkander zoo lang kennen en dat hij het toch vreemd vond uwen naam nooit te hebben gehoord." „Al'b is zeer terughoudend." „Dat zei ik ook al tot Robert en hij gaf mij gelijk. Maar het was toch een wonder lijke samenloop van omstandigheden, dat hij 'verlangde ons te loeren kennen. Intus schen za'1 uwe vriendschap hem wel eene Vergoeding geweest zijn, voor alles wat hij te verduren had. Ik vreesde, 'dat het hem zou kwetsen, als iliij het van mij en Robert hoorde; en Robert ook wel een beetje, want Robert is zoo dwaas 'te rneenen, dat ieder een verliefd op mij moet zijn. Maar ihij zeide het hem dezen morgen." „Wat zeide Alb?" Vroeg ik. „Hij wenschte Robert "van. harte geluk, maai* Robert .zeide, dat hij bleek werd, toen hij "het boorde. Ik durfde niet opzien, boen de Jonkheer ook mij kwam felieiteeren, uit vrees, dat hij er bedroefd mocht uit zien, en er was iets droefgeestigs in zijne stem, dacht mij. Och hemel, er is 'toch wat te koop in 'het leven „Ja," beaamde ik. „Zelfs in Holland." Misschien hebben 'deze vrouwen gelijk. Misschien ;is Alb's hart juist dn den terug slag getroffenmaar voor 't geval, dat "t ld it niet is, en ihij mij bij Nell den pas 'tracht af te 'snijden:, mag ik wel geen tijd 'verliezen om te beproeven haar hartje te winnen. Toen Phyllis nog in de weegschaal lag, was zij even begeerlijk als een blozende ap pel, buiten ons bereikmaar nu zij Vol komen tevreden is zich in haarden van een ander te bevinden, is hare etherische be koring vervlogen. „Ik moet Van Buren toch feliciteeren," zeide ik, „anders mocht hij eens denken, dat ik jaloersoh "ben." Wij drukten elkander hartelijk de han'd, en ik stond juist op het punt Nell aan te klampen, teen de zoogenaamde Lady Mac Nairn© het oogenblik gekomen achtte, mij Freule Menela's boodschap te geven. „Je waart zeker benieuwd die te hoo- ren?" vroeg zij, toen Nell zich bij de twee lingen had .gevoegd, wier niet opwekkend gezelschap zij toch boven dat van "den ar men Alb scheen te 'veririezen. „Ik heb reeds zóó lang gewacht, dat ik Wel wat langer ihad kunnen wachten," zei- 'de ik, eenigszins spijtig, terwijl ik het goud blonde hoofd met verlangenden blik volgde. „Dat is dus je dank!" riep tante Fay. „Je schijnt niet te beseffen, dat ik je ge red heb." Ik keek haar aan, maar de blauwe bril belette mij liaor blik te vangen. „Je verdient niet half de moeite, die ik mij gegeven heb," vervolgde zij. „Of dat ik je er iets van zou vertellen. Kom, Tibe, la ten we .maar naar benedon gaan. Beste hond, je hebt onij voor ieder ander bedorven. Jij weet mij altoos te waardeeren. De anderen niet. Je denkt dat, omdat hij een staart heeft om mede te kwispelen, en. wij niet. Ik be schouw «lij even goed als Tibe, al ben ik ook eenigszins aan. handen en voeten gebon den. „Ik zal u 'spoedig bewijzen, dat i'k niet ondankbaar ben, als i"k maar eerst precies weet, wat ik aan. u te danken heb. Hebt u dié fiancée vermoord' en haar i»it bet raam. van het hotel in dein. Amstel geworpen?" „Ik helb je even deugdelijk van haar be vrijd. Ik ging een praatje bij haar maken, toen -zij bezig was zich uit te kleeden. Och l wat was zij leelijk in een peignoir. Het was een licht-rood flanellen. Denk eens met haar teint." „Dat doe ik liever niet," zeide ik. „Maar als ik er niet geweest was, zou je haar dikwijls daarin hebben moeten zien. Wel, ik gebruikte 'tot verontschuldiging, dat zij er izoo vermoeid had uitgezien en beklaag de haar, dat het gedruisch onder haar ramen baar wel zou 'beletten te slapen. Ik bood" haar wat triona!" aan en terwijl ik nog wat bleef talmen vond zij het «naar wij zei- aardig tegen uwe tante te zijn en ik bracht al spoedig het gesprek op jou. Zij zeide, dat je al 1 erbeminnelijkst was. Ja, zeide ik, maar hij heeft zoo'n humeur? Toen hij een kleine jongen was, had hij soms ontembare buien. Daarom scheen zij echter niet te geven. Zij kon zoo goed omgaan met slechtgehumeur de menschen. Ik had echter mijne voornaam ste troeven nog, niet uitgespeeld. Ik zeide nu, dat je zoo'n zwakke gezondheid haldt. Maar zij vond', menschen met een zwakke gezondheid juist zoo belangwekkend. Ik werd letterlijk wanhopig ik begon je nu een beetje te prijzen, en zeide toen, dat 't testa ment van je vader zulke een schande was. W^rdt vtrvlgd

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 1