FUUT en ZONEN. INBOEDEL, So Easy p-nez stadsnieuws. advertentiën. j Belangrijke Veiling. Complete Ameublementen. Uit den omtrek. Een goed onderhouden Aanbesteding. Keukenmeisje, j Huisknecht, Prijsopgaaf gevraagd W F. A. GROENHUIZEN, PARELCOLLIERS. Fijne Likeuren en Zeer Oude Genever ER YEN LUCAS BOLS Vrijdag voor de Avnhemsche rechtbank werd voortgezet, devd nog verschillende ge tuigen gehoord. Er waren nog als eens tegenstrijdige ver klaringen. In de avondzitting werd het verhoor der getuigen voortgezet, die verklaringen af Kon den leggen omtrent de inrichting der elec- trische geleiding in het hotel of omtrent den toestand, waarin deze geleiding na dc-n brand wevJ aangetroffen. De twee deskun digen, de heercn Baumann en Barre, kwa men in hun rapport tot de conclusie, dat, daar de geheele nieuwe installatie niet was volgens de nieuwste voorschriften èn wat betreft de isolatie der leidingen èn wat be treft 1c loodstoppeu, de mogelijkheid van het ontstaan van brand door electriciteit in het geval van „Bellevue5' niet is uitge sloten E. Riesener, hotelhouder te Berg en Dal, en zwager van den beklaagde, wordt buiten eede als getuige gehoord, erkende op een vraag van den president, dat hij gexnteres- t was in „Bellovue", daar hij voor de tweede hypotheek, ad f 60.000, borg wai gebleven. De zaak ging niet schitterend, doch in den laatsten tijd konden de inkom sten de uitgaven, ook aflossing en rente van h— enz., dekken. Wat de bewering van getuige Beek in zake een poging tot omkooping door Riesener van dien getuige, met liet doel van hem gedaan te krijgen, dat hij het hotel in brand zou steken, bet- treft, deze bewering noemt getuige in dien vorm onwaar. Wel is getuige bij Beek in de spijskamer gekomen, doch alleen om zijn voorraad vleesch eens na te zien. Bij die gelegenheid deelde Beek hem mede, dat or kort te voren een begin van brand in het hotel was geweest. Hierop antwoordde ge tuige: ,,jNu, daar zou ik niet zoo'n spijt van gehad hebben, dat was me wat waard geweest." Niet waar is, dat getuige eenige dagen later den kok heeft gevraagd: ..Chef, li-" heb je er over gedacht?" Op een vraag van één der rechters, en zooals ook blijkt uit de voorlezing van ge- tuige's verklaring, afgelegd voor den rech- ter-commissaris, erkent beklaagde de woor den gebruikt te hebben: „Brandde de rot zooi maar af", en; „Chef, wat zou dat branden. Getuige'Beek, met den heer Riesener ge confronteerd, en gewezen op den grooien. ernst van zijn verklaring, blijft die in alle deelen handhaven en zegt, dat indien tOe sener anders verklaart, hij een valschen eed aflegt. Nadat de voorzitter nogmaals gevraagd heeft, of beklaagde blijft bij zijn ontkentenis, wat deze beaamt, en hem zijn onverschillige houding onder het oog heeft gebracht, wordt de verdere behandeling der zaak uitgesteld tot Dinsdagmorgen 10 uur. De Papendrechtsche z a ak. Dr. E. Brandts, arts te Papen- drecht. heeft aan den minister van justitie een adres gezonden, waarin hij eerst er op wijst, dat hij indertijd verklaringen heeft uitgelegd over de oorzaak der verwonding van den werkman Garsthagen, waarvoor hij is af gegaan op de beschrijving, die de veldwach ters op de zitting van de rechtbank te Dor drecht van den val van Garsthagen hebben gegeven, en voorts doet uitkomen, dat de voorstelling die de veldwachters voor het Hof te Den Bosch van dien val gaven .op een zeer belangrijk punt van 'hun vroegere beschrijving afwijkt; verder verklaart de adressant dat 'hij ten diepste gegriefd is door de vernietigende uitspraak door den officier van justitie in het geheim over hem gedaan, beklaagt zich over zulk een verkla ring, die 'in staat is geluk en welvaart te vernietigen van een persoon en zijn gezin, en vertrouwt dat de minister van justitie het onrecht zal doen herstellen dat adressant ten diepste gevoelt Valse li geld. Te Amsterdam is gisteren een juffrouw gearresteerd die val sche dubbeltjes en kwartjes in betaling gaf. Pokken. Te Maastricht is weder om een geval van pokken geconstateerd bij een ongehuwd fabrieksarbeider van de fa briek „De Sphinx". De ramp bij Lemmer. Vrij dagavond is door een visscher het lijk ge vonden van den Kamper loods De Vries, die met het tjalkschip van schipper Dinkla omkwam. Door een kotter is op Urk aangebracht een lijkje van een meisje van ongeveer 4 jaar. Vermoedelijk is dit een der verdron ken kinderen van Dinka. Verdronken. Bij het plaatsen van meerpalen in de Zalmhaven te Rotter dam is Donderdagmiddag de 18-jarige A. K. te water gevallen en verdronken. Te Loosdrecht is Donderdagmiddag de 16-jarige G. v. S. door het omslaan van een zeilbootje op de Loosdrechtsche plassen te water geraakt en verdronken. R ij w i e l-o n g e v a 1. In de Wei- marstraat te 's Gravenhage had Vrijdag avond 'n ernstig ongeluk plaats met 'n onge veer 20-jarig wielrijder. Van de brug bij de Conradkade af naast een tram rijdende, moet hij op zeker oogenblik met zijn rijwiel gevallen zijn met het hoofd tegen de stoep, waardoor hij een ernstig bloedende wonde en vrij zeker een schedelbreuk bekomen heeft. Na voorloopig door den arts van den Berg in diens woning aan de Weimarstraat ver bonden te zijn, werd hij door de politie naar het ziekenhuis overgebracht. Verzekerd wordt dat de trambestuurder aan het onge luk geen schuld heeft. rNoodlottige brand. Zater dagnacht te ongeveer 2 uur is 'n brand uit gebroken in het perceel Jacob van Campen- straat 63. te Amsterdam, die zeer noodlot tige gevolgen heeft gehad. Door een nog niet opgehelderde oorzaak op het portaal der tweede verdieping ontstaan, sloegen de vlam men reeds zeer spoedig door het plafond' naar de derde verdieping, bewoond door de weduwe Lodewijks en haar 16-jarig dochter tje voor, en de sigarenmaker Dorreboom en echtgenoot e, achter. De laatstgenoemden sprongen in hun doodsangst naar beneden en werden gekneusd opgenomen, om i&ter naar liet Binnen-Gasthuis te worden er- voord. Uitwendig waren beiden niet ernstig gekneusd. De weduwe Lodewijks en haar dochtertje werden, nadat de brand betrekkelijk zeer spoedig was gebluscht, bewusteloos in de vooralkoof gevonden, en de pogingen oor de brandweer aangewend met het koolzuur- apparaat, bleven zonder het gewenschte re sultaat, zoodat de moeder reeds is overleden. Het dochtertje was spoedig weder ijge- bracht. Beiden werden, per rijwiel-brancard naar het Wilhelmina-Gasthuis vervoerd, evenals een bewoner der tweede verdieping, Cramer, die brandwonden aan de voet had den gekregen. De bewoner, bij wien de brand vermoedelijk is ontstaan, Van Eisen, kon zich langs den Magius-ladder ij dig redden. Zooals begrijpelijk bracht deze brand tn een volkrijke buurt als IJIJ, zeer veel volk op de been, doch de politie zette de straten zoodanig af, dat brandweer en ge neeskundige dienst hun taak ongehinderd konden volbrengen. School- en Kerknieuws. Ned. Hervormde Kerk. Het prov. kerkbestuur vah Gelderland lieeft tolde Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk toegelaten de lieeren J. .1 H Viscli en H. W. Elderman, candu!aten in de Godgeleerdheid aan de universiteiten te Utrecht en te Leiden. Het prov. kerkbestuur van Overijssel heeft tot de Evangeliebediening toegelaten de lieeren F. Mooi. cand. te Lutten aan de Dedemsvaart, en J N. Seuhjm. cand. te Muiderberg. Het prov kerkbestuur van Utrecht heeft tot do Evangeliebediening toegelaten de heer H Stegenga, cand. te Oud-Loosdrecht. Het prov. kerkbestuur van Noordbrabant met Limburg heeft tot de Evangeliebediening toege laten de lieeren Gueré en Leenderts, de eerste van de Utrechteclhe de laatste van de Leidsehe universiteit. Gereformeerde Kerken. Voor de classis Zwolle slaagde voor liet praeparatoir-exanien de lieer T. L. Kroes, can- didaat van de Theol. School te Kampen, die daardoor beroepbaar is gesteld bij de Geref. Kerken. De lieer K. van der Beek. beroepen predikant te Dirkshoorn, isdoor.de classis Alkmaar peremp toir onderzocht en toegelaten tot de bediening des Wooixlfe en der Sacramenten. Nederland sch Zendelingge nootschap. De ontvangsten van het Nederl. Zendelinggenootschap hebben volgens het Maand bericht no. .5, van 1 tot 31 Maart 1909, aan oon- tributiën, collecten, bijdragen van liulpgenoot- sohappen, giften en legaten, bedragen de som van f 7820.48J, waaronder is begrepenuit Am sterdam, aan contributie f 285, van J. W. H. C. f 200, door tussehenkomst van ds. L. C. Schul- ler tot Peur sum f 1150.30, door tusschenkomst van ds. L. Heldring f 310, van X. f 1000en aan contributie en giften f 125een legaat van wij len mej. H. H. Wakker te Deventer van f 400, waarvan do helft te beleggen blijft, van N. N. to Keppel f 100; van H. M. de Koningin-Moe der uit 's-Gravenlhage f 100, van Auoe f 500, van Jj. H. f 250 en van H. de M. v. O. f 100, allen aldaar; aan contributie uitRotterd. 500, door den heer N. K. f 500 en van de dames v. d. A. f 100; van de afd- Utrecht f 300 en uit Zeist een legaat van wijlen mevr. W. D. van Hangest baronn. de Yvoy van f 100, waarvan de helft te beleggen blijft Het bedrag der vorige opgave was f 9929.92^ en het totaal bedrag is f 17,750.41. Het vermoedelijk nadeelig saldo over 1908 is f 9542 en de raining van uitgaven over 1909 is f 110,478 totaal f 120,020. Daarentegen werd ontvangen tot 31 Maart 1909 f 17,750, blijft voor 1909 f 102,270. aDoor de vrijzinnig-democratische kies- vereeniging Algemeen Belang te Utrecht werd candddaat gesteld voor de Tweede Ka mer in district I de heer mr. F. A. van En- gen, advocaat en procureur aldaar, en in district II de hoer mr. W. H. M. Werker, lid van den Utrechtschen Raad en griffier van den Centralen Raad van Beroep. rEen algemeene vergadering der Utrechtsche Kiezersvereeniging met intro ductie zal worden gehouden op Vrijdag 21 Mei 1909, des avonds ten 8 ure precies, in; 'de kleine zaal van het P.ark, Tivoli te Utrecht. Als sprekers zullen optreden Mr. M. Ty- demail te Breda, lid van de Tweede Kamer der Stateu-Generaal en jhr. mr. H. Smis- saert, te 's Gravenhage. Aan de leden der vereeniging zal gelegen heid worden gegeven met de sprekers vac gedachten te wisselen. Ieder lid heeft onbeperkte introductie. Tevens deelt men mede, dat op 28 Mei 1909, des avonds ten 8 ure precies een openbare vergadering iu de groote zaal van Tivoli zal worden gehouden, waar als spre kers zullen optreden de beide candidaten voor de Tweede Kamer, der vereeniging de heeren Jhr. mr. A. P. C. van Karnebeek en jhr. mr. J. Röell. Aan kiezers uit de gemeente Utrecht zal gelegenheid worden gegeven met de spre kers van gedachten te wisselen. Entree f 0.10. Leden der Utrecht sche Kie zersvereeniging vrij. aDe „Nederlander" deelt nog het vol gende mede, omtrent de jl. Vrijdag gehou den algemeene vergadering van de Christe- lijk-Historische Unie. „De vergadering te Utrecht heeft, na langdurige besprekingen over de bij de ver kiezingen te volgen gedragslijn met 98 tegen 7 stemmen de volgende regeling goedge keurd le. De zittende leden der drie rechteche partijen handhaven. 2e. In de in 1905 verloren districten de partij steunen die ze verloor. 3e. In de groote steden de beslissing aan ([e plaatselijke besturen "overlaten. 4e. In de nieuw te veroveren districten zijn de partijen tegenover elkander geheel vrii- Eveneens werd instemming betuigd met het voorstel van het hoofdbestuur, om 'ïn komenden stembusstrijd te voeren tot be houd van het kabinet-Heemskerk. Bij de enkele bespreking van enkele spe ciale weDschen werd uitgesproken, dat ook de Unie wil meewerken tot voorziening in de bestaande volksnooden, dat haar in het program omschreven beginselen daarbij richtsnoer zullen zijn, doch dat die beginse len niet zijn uitgewerkt' op alle punten van practische politiek, die aan de orde kunnen komen, terwijl andere, ook gewichtige pun ten niet in zoo rechtstreeksch verband staan met die beginselen, dat daaromtrent geen verschil van gevoelen tussclien haar xlen mogelijk zou zijn. De Unie laat in dezen aan haar loden groote zelfstandigheid van oordeel. Door mr. dr. Schokking werd er op ge wezen, dat in dezen vooral alle 'eenzijdig heid dient te worden vermeden, en dat men sprekende van volks-nooden, vooral de oe- langen van den middenstand niet voorbij moet zien. Deze woorden vonden hartelijke instemming. De vergadering, die door dr. Schokking met gebed was geopend, werd door dr. G. H. Wagenaar met dankzegging gesloten. aDe vrijzinnig-democratische kies ver eeniging Algemeen Belang te Utrecht, heeft candidaat gesteld voor den ge meenteraad in district- C„ vacature-Mendels, mr. F. A. van Engen en voor district D„ vacature-van de Wall Bake eveneens mr. F. A. van Engen. Utrecht. Op Zaterdag 29 Mei a.s. zal mr. F. A. R. A. baron van Ittersum, president der Arrondissements-rechtbank te Utrecht, in eene plechtige openbare zitting afscheid nemen van dit college. Utrecht. Zaterdag is door liet ge meentebestuur van Utrecht aanbesteed; lo. het doen van vernieuwingen en herstellin gen aan schoeiingen, bruggen enz. Laagste inschrijver J. C. Krachten, Utrecht, 18,781; 2o. het aanleggen van rioleering enz. in sommige straten. Laagste inschrij-" ver J. W. van Vuuren, Utrecht, 4283. Naar het Utr. D. verneemt is aan 26 gedetineerden in de Utrechtsche strafgevan genis gratie of ontslag van straf toegekend. Onder hen bevindt zich ook le Fèvre de Montigny, die zes maanden korting van •straftijd heeft gekregen. De rechtbank te Utrecht heeft den koet sier J. P. S. uit Driebergen, die terecht heeft gestaan wegens het veroorzaken van den dood van den heer dr. IJssel de Schep per, door de bekende botsing met de Ooster stoomtram, veroordeeld tot 7 dagen hechte nis. De eisch van het O. M. was 1 maand hechtenis. B u s s u m. De staking van de timmer lieden aan de Crailosche brug is geëindigd. In den ouderdom van bijna 79 jaren overleed Zaterdag middag de heer G. M. van der Plank, een algemeen geacht inge zetene, die zich in de laatste jaren, nadat de omstandigheden hem tot rust nemen hadden gedwongen, stilletjes terugtrok. De heer v. d. P. werd in 1860, toen de parti culiere gasfabriek buiten de Kamppoort werd gesticht, tot directeur benoemd. Deze betrekking heeft hij gedurende veertig ja ren met grooten lust- en veel ijver waarge nomen, en menigeen heeft in dien tijd ge legenheid gehad om de groote voorkomend heid van den eenvoudigen man op te mer ken en te waardeeren. Het moet een hard oogenblik voor hem zijn geweest, toen hij de fabriek, aan heb hoofd waarvan hij zoo vele jaren had ge staan, in 1900 sluiten moest, omdat de ge meentelijke gasfabriek, waarvan de leiding aan jongere handen werd toevertrouwd, ge opend werd. Nog negen jaren mocht hij van zijn wel verdiende rust genieten. Quick speelde gisteren in Nijmegen gelijk 11 met haar naamgenoot© van daar en blijft dus in de eerste klasse, waarmedo wij haar gelukwenschen. Door omstandigheden kunnen wij heden ons gewone verslag niet geven. FAMILIE BERICHTEN, (uit andere Couranten.) Bevallen: Mevrouw Havinga (z.) Overleden; Mevr. de wed. G. EbellDepmez, 's Gravenhage. Stoomvaartberichten. Opgave agentschap Alex. Mackintosh Co. Het stoomschip Koning Willem III van de Stoomvaartmaatschappij Nederland, ver trok van Batavia 6 Mei. Het stoomschip Vondel van de Stoom vaartmaatschappij Nederland, arriveerde te Lissabon 7 Mei. Failliet verklaard: 4 Mei. J. Sanders, winkelier dn meubelen te Utrecht. Rechter- ter-commïssars jhr. mr. T. J. de Marees van Swinderen, curator mr. D. Greevestein van Heyst. C. G. Schuyleman, uitgever te Utrecht. Rechter-commissaris mr. T..J. de Maroes van Swinderen, curator mr. H. Th. Ger- lings. Telegrafisch Weerbericht. Naar waarnemingen in den morgen van 10 Mei 1909. Medegedeeld door het Kon Ned Met Instituut te de Bilt. Hoogste barometerstand 767.2 te Seydis- fjord, laagste 755.5 te Perpignan. Verwachting tot den avond van 11 Mei Zwakke tot matige N.-W. tot N.-O. wind, veranderlijke bewolking, waarschijnlijk en kele regenbuien, weinig verandering in tem peratuur. De Heer en Mevrouw WEEVERSde Gbaaff geven hierby kennis van de geboorte van een D0CH1ER. Amersfoort8 Mei 1909. Wegens vertrek zal op Donderdag 3 Jnnl e.k., 's morgens te 11 uur. in het „Hof van Holland" te Hilversum, ten overstaan van Notaris K. J. PEItK, door de Makelaars J. VAN DER SMIT Jr. c. s., to Hilversum, in veiling worden gebracht de prachtige, kapitale Villa .DRAKENBURG" 99* 9 Heden ovorleed plotseling, tot onze I diepe droefheid, onze geliefde Vader, Be- huwd- en Grootvader, de Heer G. H. VAN DER PLANK. in den ouderdom van bijna 79 jaar. Uit aller naam, J. VAN DER FLANK. Amersfoort, 8 Mei 1909. Notaris A. VOSMAER, te Zeist, zal op Donderdag 13 Mei 1909, des voormid dags 10 uur, te Zeist inde Villa Oranje, aan de Wilhelminalaan No. 80, om contant geld in het openbaar verkoopen bestaande in Eikenhouten Salonameublementdito Eet- kameraraeublement, pitch pine Slaapkamer ameublementen met toebehooren, ijzeren Ledi kanten Portièro GordijnpnKarpetten en Vloerzeilen, Vulkachels, Gaskronen, Pendules met Coupes, Spiegels, Portemanteau, Hangkast, Bed en Huishoudlinnen, Fornuis en Keuken gereedschap, Eetserviezen en Glaswerk en al hetgeen meer te koop zal worden aangeboden. Voorts: Bad met koperen Geyser (GOETTSCH) benevens Electrische geleiding. Uitgenommerd te bezichtigen op Woensdag 12 Mei 1909 van 10 tot i uur. Bankinstelling. Aan SOLIDE PERSONEN met goede positie die in tijdelijke geldverlegenheid verkeeren wordt door b;-kende BANKINSTELLING op gemakkelijke en betrouwbare voor waarden met of zonder borgen Geld aangeboden. Geen kosten vooruitterwijl alle leeningen zonder eenige korting voor het volle bedrag worden uitbetaald, Brieven franco onder Motto „Discretie", Alg. Adv.-Bur. A. DE LA MAR Azn., Amsterdam. dicht bij den Trompenberg te Hilversum, gelegen aan twee'hoofdwegen, aan do Houvel- laan en den Hoogen Naarderweg. Groote Lawn, prachtige, lommerrijke Tuin 4225 c.A. Do riant gelegen, ouder architectuur gebouwde Villa bevat: groote marmeren Hall en 13 groote en kleine Salons on Kamers. Heerlijk rustoord. De Notarissen KONING, te Hengelo (G. en VAN HEYST, te Wijle bij Duurstede, zullen op Donderdag 13 Mei 190!». nam. 3 uur, in „het Schippershuis" te Wijk bij Duurstede, publiek verkoopen: De hecht en sterk gebouwde Villa ..VOORWIJK", aan ^den Cothenschën Zandweg onder Wijk bij Duurstedenabij de stad met annex Koetshuis en I Stalling, Bloem- en Moestuin met J Vruchtboomen groot 25 Aren 80 Centiaren, kadaster Sectie C 423, verhuurd it f 200.'s jaars tot I Nov. 1909. Zoomede 2 perceolen Bouwterrein aan de Nieuwstraat en „onder den Molen" to Wijk bij Duurstede. 4642 Aanvaarding bij betaling kooppenningen op 1 Juli 1909. Nadere inlichtingen verstrekken voornoemde Notarissen. Op de roode doos, waarin Donderdag 27 Mei 1909, des namid dags 1 uur, zal door het Bestuur der Vereeni ging tot Christelijke verzorging van Krankzin nigen in Nederland *in „Hotel la Station" to Utrecht, worden aanbesteed in 2 perceolen en in massa: De tweede UITBREI DING van het Krank zinnigengesticht ..Wolf- hezen", bestaande in het BOUWEN van 4 paviljoenen, I woning voor den Administra teur, I dubbele woning voor gezinsverpleging, 3 dubbele woningen voor hetpersoneel enl werkplaats, benevens de uitbreiding der wa- terverzorging en der rioleering. Bestekken met de teekeningen zijn tegen I toezending van een postwissel van t 5.ver- krijgbaar teil kantore van den Architect E. G. WENTINK. te Schalkwijk, en ten kantore van den Architect E. KNEVEL te Eriuelo. j Aanwijzing op het terrein zal plaats hebben Vrijdag den 21sten Mei e. k. van 12 tot 2 uur. I Mevrouw POS, Schaerweyderpark, Zeist' j vraagt met 15 Mei of 1 Juni a. s. een flink i die goed kan koken en werken en van j g0ede getuigen voorzien is. J V Mr. VAN ROMONDT VIS te Zeist, dos RFHANfiFRQ winters te Utrecht, verlangt met 1 Angus- tus een bekwamen getuigen voorzien. Dr. „NANNING's echte Kinadruppels van Dr. DE VRIJ verkocht worden, staat niets anders dan AFBRAAK TE KOOP. van het voor eenige jaren nienw ge bouwde Heerenhuis aan den Leid- schen straatweg No. 5 te Utrecht, waarondereen groote partij Vloeren Kap- delen. Platen, Balkeu, Ribben, Schroten, een groote partij Binnendeu ren met Kozijnen. Porte-brisés Raam- en Tuinkozijnen bezet met spiegelglas. Binnenpuien, Kastdeu ren. een aantal le klas moderne marmeren Schoorsteenmantels, waaronder van ge heel witmarmer, Marmertegels. Een groote partij W'aalmoppen (hardgrauw) enz. enz. Te bezichtigen dagelijks op bovengenoemde Slooperij. Te bevragen bij S. BAARS te Am sterdam, Plantage Muidergracht 26c. voor het Schilderwerk aan de Tele foonlijn HilversumAmersfoort. Inlichtingen Woensdag 12 Mei op het werk bij het Station Amersfoort. Aanbiedingen 13 Mei bij A. VAN DIJK, Aannemer, Croeselaan, Utrecht. alleen de echte, verkrijgbaar bij Instrumentmaker. Langstr. 42. Reparation aan brillen en p-nez. Wordt gevraagd tegen 1 Juni Kamer Werkmeisje niet beneden 20 jaar, voor do Zomermaandon. Loon en verval. AdresPension 't Wapen van GelderlandDieren. Inkoop tegen den hoogsten prys van Parelen on Diamanten. Steeds in voorraad 2de hands Parelen tegen voordeelige pryzen. S. SPIJER, Kul verstraal 222, Amsterdam. word.n wel nagemaakt ■let geSrenjuu-d. AMSTERDAM. MES LETTE DtAltOl'. MEUBELFABRIKANTEN. UTRECHT STOFFEERDERS.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 3