Uit den omtrek. Breda mr. P. M. J. E. Bloemarts, rechter- 1 plaatsvervanger en advocaat aldaar benoemd tot vioe-president der rechtbank to Amsterdam mr. H. C. Scholten, rechter in gemeld college. benoemd tot raadsheer in liet gerechtshof te Amsterdam mr. C. v. d. Zweep, rechter in de- rechtbank aldaar benoemd tot officier in de Oranje-Nassau- orde jhr. mr. dr. W. Röell te 's Graveo- hage toegekend de zilveren ©eremedaille der Oranje-Nassau-orde aan J. Dekker, werk zaam bij de firma Tijmen de Wit en Zn., tapijtfabriek te Hilversum. H. M. de koniugin en Prin ses Juliana. IJ» toestand van de Koningin en van Prinses Juliana blijft in alle opzichten ge heel bevredigend. Hare Majesteit bewoog zich nu en u&u buiten de gedurende den laaisten lijd bewoonde vertrekken m eemge >alons van het paleis. Hierbij werden reeds zoowel de door vrouwen en meisje van Am sterdam geschonken wieg als de wieg welke 11. M. ten geschenke werd geboden door hot damescomité te s Gravenliage en de ver dere provincie Zuid-Holland in gebruik ge nomen. Ook de Haagse he kroniekschrijver van do Nieuwe Gron. Cour. kan de aangename verzekering geven, dat H. M. de Kouingin zeer welvarend, hoogst geluk kig, een rijk Moedertje is. De Koningin houdt zich weder, sedert een week ongeveer, mot de afdoening van de loopende staats- aangelegeuhedeu bezig, maar toch slechts om stukken fe teekenen. Alle vermoeienis wordt uit dort aard cle rzaak, vermeden en bo vendien, Prinses Juliana neemt Haar tijd aardig in beslag. De kleine prinses groeit, om 't met een gowone volksterm uit te druk ken, als. kool en is in de vorige week flink vooruitgegaan, in gewicht vooral. Het moet een heel rustig en kerngezond kindje zijn. De Prius is om zoo te zeggen „den Koning te rijk." Hij heeft de handen vol gehad in het beantwoorden van de bergen telegram men en andere blijken van belangstelling, die hij zelf heeft behandeld. Van de ruim 8000 ingekomen felicitatiën heeft de Prins natuurlijk de meesten door zijn adjudanten doen beantwoorden, maar zeer velen en daaronder niet enkel van Vorsten en hooge autoriteiten, maar ook velen van particu lieren, die een bijzondere aanleiding hadden of een eigen aard igen vorm kozen om den Vorstelijke» Vader hun gevoelens te uiten, heeft de Prins persoonlijk van zijn dank baarheid een blijk gezonden. Als iets nieuws kan de briefschrijver ver tellen, dat Z. K. H. een onzer bekende schilders heeft opgedragen van het historisch moment der aangifte van de geboorte der Prinses bij den Burgerlijken Stand, een schilderij te vervaardigen H. M. de Koningiu-Moeder zal a.s. Maandag voor eenige dagen naar Segenhaus bij Neuwied vertrekken, ten einde een be zoek te brengen aan de Koningin-Moeder van Zweden, die om gezondheidsredenen eenigon tijd te Segenhaus doorbrengt. Do heer von Müller, Duitsch gezant bij ons Hof, is voornemens in de maan den Juni en Juli 3 muzikale soirees te ge ven in het gezantschapsgebouw en heeft daartoe uitgenoodigd het ..Toonkunstkwar tet", de heeren Hack, Voerman, Verhallen «mi Van Isterdaël, met medewerking van den heer C. D. Oberstadit (klavier.) Consulaat-generaal van T u r k ij e te B a t a v i a. Uit Konstan- tinopel schrijft men aan de N. R. Ct., dat Escned Rachid bei, op het oogenblik Raad van legatie aan de Ottomaansche ambassa de to St. Petersburg, benoemd is tot con sul-generaal van het Turksche Rijk te Bata via. De nieuwe titularis is een nog jong man van grooto begaafdheid en een warm aan hanger van het nieuwe Regime. Kamarvarkiazlngea. Door de Ohristelijk-Historische kies- vereeniging 's Gravenliage II is gosteld tot randidaat voor de Tweede Kamer de heer J. 11. Snoeck Hen kern ans. Het partijbestuur van de Sociaal democratische Arbeiderspartij beeft de kie zers in' een manifest opgewekt tot deelne ming aan den stembusstrijd ter verkrijging van - algemeen kiesrecht voor mannen en vrou wen, staatópeusionneering, den wettelijken tienurendag, uitbreiding der Ongevallenwet over alle arbeiders, en betere woningtoestanden. Central* Commissie voor Ie Bras- solooho tentoonstelling van 1910. Bij Kon. besluit is goed gevonden en ver staan: 1. eon centrale oommissie in te stollen, tot in richting van do a ideeciingen van Nederland on r.ijn koloniën en tot behartiging van de belangen «lor inzenders in die afdeelingon op do algemeen© en international© tentoonstelling welke in 1910 te Bruwel zal worden gehouden 2. in die commissie te benoemen tot kd en voorzatter, denbeer mr. E. R. H. Regout, lid van «le Tweede Kamer der Staten- Generaal, commissaris-generaal van Nederland; bij genoemde tentoonstelling, te VGravenhoge mt leden en ondervoorzitters, de heeren mr. M. Tydeoion Jr., lid van de Tweed© Kamer «Ier Staten-Generaal, voorzitter van de Nederland- srhe afvloeiing der Nederlandscih-Belgisohe com missie ter heatiuleering van de economische vraag stukken rakende <le belangen van beide kaden, te Rreda, ©n E. P. de Monehy Ran., voorzitter van «Ie Kamer van. Koophandel en Fabrieken te Rotterdam tot lid en penningmeester, den heer mr. S. J. Uogm-m*], te 's-Gravenhago tot leden de hoeren: jhr. mr. H. W'. van Asd\ van. Wijok, Hd van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te 's-Gra- venhage mr. A. J E. Bik. hd van het bestuur der Ver- eenigingroor T<sit«*>t»*t©lhng»belangen, te 'a-Gra- vsnhsgj» P. van der Burg. hoogleeraar aan de Techni- ache Hbogeaohool te Delft A. Déking Dura, c i.ondervoorzitter van het Koninklijk Instituut voor Ingenieurs, te 's-Gra- verabage mr. C. Th. van Derenter, lid van de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal, te 's-Gravenhage; J. Doorman, voorzitter van den Nederland acihen Journalistenkring, te 's-Gravenhage mr. J. C. A. Ever w go, referendaris bij het departement ran Landbouw, Nijverheid en Han del, te VGravenhage; J. A. FrederLks. «lareeteur van liet museum van kunstnijverheid, te 'e-Graventhage H J. de Groot, inspectetwvan het middelbaar onderwijs, te '-Gravenliage; J van Hasselt, e. i., oud-directeur van pu blieke werken der gemeente Amsterdam, te Am sterdam H. J. Lovin'k, directeur-generaal van den Landbouw, te 's-Gravenhage H. ter Meulen, heogleeraar aan de Technische Hoogesdhool te Delft R. P. J. Tutein Noltiienaus, c. i., lid van het hoofdbestuur der Maatschappij van Nijverheid, te A msterdam m. R. J. H. Patijn, hd van de Tweede Kamer der Statera-Generaal, te 's-Gravenhage; jtlir. Oh. F. van de Poll, te Haarlem J. D. Ruys, oonsul-generaal der Nederlanden, te Brussel jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouok, lid van <le Tweede Kamer der Statera-Generaal, te Maastricht mr. Th. G. M. Smits van Oijen, hd van Gede puteerde Staten der provincie Noord-Brabant, te Eindhoven W. Steetónik, voorzitter van het comité voor buitenlaradöoh© k unsttemooneteUingen, te 'a-Gra- venJiage D. W. Stork, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaalte Hengelo; mr. R. van. Veen, hd van de Tweede Kamer dor Staten-Generaalte 's-Gravenihage mr. G. Vissering, president-directeur der Ja- vasche Barak, te Bataria; tot hd en len-secretans, mr. G. J. Fahius, re- ferendairis-titulair bij het departement van Kofllo- niën. te 's-Gravenhage tot lid e» 2en-secretari8, mr. J. A. G. baron de Vos van Steenwijk, advocaat en procureur, te 's-G rarerahage Ifl. Onze ministers van Landbouw, Nijverheid en Handel en van Koloniën te machtigen bijzon dere oommissiën, in te stellen tot het bijeenbren gen «Ier inzendingen, behoorend© tot <le ver schillende groepen en klassen, waarin volgens het reglement der tentoonstelling het ingezonden© wordt gerangschikt, en de leden daarvan te be noemen IV. te bepalen, dat door Onzen minister van Landbouw. Nijverheid en Handel een reglement tot regeling der werkzaamheden van de Centrale Commissi© en van de bijzondere commission zal worden vastgesteld. (St.-Ct.). Ontslag va n spoorweg personeel. Ingaande 1 Mei j.l. zijn. eenige conducteurs der Ned. Centraalspoor, standplaats hebbende te Barneveld, op ver zoek van ingezetenen dier plaats, ontslagen. De ontslagenen hadden de ergernis op gewekt van de Barneveldsche ingezetenen, omdat ze voortdurend socialistische propa ganda maakten. Het bestuur der Ned. Vereen, van Spoor- en Tramwegpersoneel is om dit ontslag op audiëntie geweest bij minister Regout, doch Zijne Excellentie verklaarde zich met deze zaak niet te 'kunnen bezig houden. Gisteren vierde dr. J. D. S. Schmeltz, directeur van 's Rijks Etfraographisch Mu seum, onder vele blijken van belangstelling zijn 70en geboortedag. Des namiddags hield de heer Sdhmeftz te zijnen huize een© receptie, waarvan een druk gebruik gemaakt werd. Namens vele wetenschappelijke vrienden uit Duitschland werd den jubilaris door de heeren Alfred Mhass en P. Staddinger, uit Berlijn, eene feestgave aangeboden. In 68-jarigen leeftijd is te 's Graven- hage overleden de heer mr. P. Dyckmeester, oud-president van den Raad van Justitie te Padang, sinds de laatste jaren als advocaat en procureur gevestigd te 's Gravenhage. De begrafenis zal plaats hebben Woens dag op de algemeene begraafplaats om 11 uur van het sterfhuis. Mr. P. Dijckmeester vertrok in 1875 naar Indië en werd kort na zijn aankomst benoemd tot fungeerend secretaris bij de rechtbank voor burgerlijke en lijfstraffelijke rechtspleging te Pal em bang, tevens audi teur-militair aldaar. Tijdens zijn langdurige rechterlijke loop baan in Indië was mr. Dijckmeester ach tereenvolgens of met korte tusschenpoozen voorzitter van verschillende landraden, om megaand rechter in de 5e afdeeling op Java en Madoera, snbstitnut-officier van justitie bij den Raad van Justitie te Makasser, lid van den Raad van Justitie te Batavia, grif fier bij het hooggerechtshof in Nederlandsch- Indië, om in 1893 te worden benoemd tot president van den Raad van Justitie te Pa dang. Drie jaar later ging hij met verlof naar Europa en werd tijdens zijn verblijf hier te lande gepensionneerd. Het was de laatste wil van den thans over ledene, dat aan zijn graf niet zal worden gesproken en geen bloemen de baar zullen dekken. Prof. Dp. M. J. da Gaeja. t Na een langdurig lijden is te Leiden overleden de oud-hoogleera&r prof. dr. Michael Jan de Goeje, geboren in 1836 te Dongrijp. Hij bereikte alzoo den leeftijd van ruim 72 jaar. Zijn voorbereiding ontving hij groo- tendeels van ziin vader, die predikant te Hee renveen was, later aan het Gymnasium te Enkhuizen. September 1854 als student te Leiden ingeschreven, promoveerd hij den 12en October 1859 tot doctor in de lette ren. Na de betrekking van Adjutor inter prets legati Werneriani aan de bibliotheek te Leiden te hebben waargenomen, werd hij in Juni 1866 benoemd tot hoogleeraar al daar, welk ambt hij 6 October d. a. v. aan vaardde met een rede: ,,De belangrijkheid van de beoefening der Arabische taal- en letterkunde". Na de aanneming der nieuwe wet op het 'hooger onderwijs doceerde prof. Do Goeje uitsluitend Arabische taal- en letterkunde. Hij werd in wijden kring door binraen- en buitenlandsche geleerden gehuldigd door de stichting van een I)e Goejefonds ten nutte der Oosterscho studiën. De Goeje's werkzaamheid is voor de stu die der Oosterscho letteren en van het Ara bisch in het bijzonder in geheel Europa van groote beteekenis geweest. Meer dan twintig jaren nam gij een werkzaam aandeed in de taak der Leidsche lioogeschool ten aanzien van de vorming van Indische ambtenaren. Ouder zijn presidium geschiedde de voorbe reiding der Encyclopaedic van den Islam, die mettertijd van groote beteekenis zal we zen ook voor Ned.-Indië. Hij was doctor 'honoris causa van de Universiteit te Cambridge. De overledene was ridder in de Orde van den Ned. Leeuw, groot-officier in de Orde van Medji die van Turkije, commandeur in de Orde van de Poolster van Zweden, officier van bet Le gioen van Eer en Ridder in de Orde pour le Mérite van Pruisen. De begrafenis van prof. dr. M. J. de Goeje zal Vrijdag plaats hebben op de be graafplaats aan de Groene steeg te Leiden. De lijkstoet zad 's middags om 12 uur het sterfhuis verlaten. A. Pareira. f Naar het N. v. d. D. meedeelt is Aaron Pareira, de bekende requisiteur van de Kon. Ver. „Het Neder- laudsch Tooneel", overleden. Het Vredespaleis. Reuter meldt uit Stockholm. De rijksdag keurde met algemeene stem men goed om 80 kubieke meters Zweedsch graniet ten geschenke te geven voor den bouw van het Vredespaleis. Het s.s. „Prinses Juliana." De nieuwste boot, onlangs voor de Maat schappij „Nederland" op stapel gezet, zal naar wij vernemen genoemd worden naar Prinses Juliana. N. v. d. D. Mailboot der Mij. Zee land. De eerste der drie nieuwe mailboo ten van de Maatschappij „Zeeland" in aan bouw op de werf der Fairfield Shipbuil ding Yard, bij Glasgow, wordt a.s. Zater dag, des middags, te water gelaten. De directeur en een der 'hoofdambtena ren van de „Zeeland" zullen hierbij tegen woordig zijn. Schending van telefoon geheimen. Voor den Hoogen Raad werd gisteren behandeld het cassatieberoep betreffende de bekende zaak van de Amster- damsche telefoniste M. W. van D., die den journalist Hagens van het Nieuwsblad voor Nederland ii. de gelegenheid had gesteld een telefoongesprek af te lusteren, eai deswege door de rechtbank te Amsterdam was ver oordeeld, doch door het gerechtshof aldaar was ontslagen van rechtsvervolging, tegen welk arre t de procureur-generaal cassatie had aangéteokend. Namens de telefoniste, die incidenteel cassatie aanteekende, pleitte mr. J. A. Levy, dat niet was beslist om trent het eerste gedeelte van zijn pleidooi namelijk diat er geen artikel in de strafwet is, toepasselijk op het hier bedoelde feit. PI. concludeerde tot verwijzing der zaak naar een arade- college. Conclusie O. M. 2 Juni a. s. Een misdrijf tegen de veiligheid van den Staat. Van dit opzienbarend feit kan het Han delsblad nog het volgende medecleelen Het gebeurde heeft in militaire kringen heel wat ontsteltenis gewekt, niet alleen door den ernst van het gebeurde, maar ook omdat de oudste hoofdofficieren zich een dergelijk voorval in ons leger niet herinneren. De schuldige genie-sergeant, die bereid was stukken op onze defensie betrekking heb bende uit te leveren, genoot het algemeen vertrouwen. Hij deed op de bureelen van het genie-commandemont te Amsterdam stil en kalm zijn werk, en leidde ook een regel matige leefwijze. Zijn chefs hier, maar ook zijn korpscommandant te Utrecht wiaren zeer verwonderd, dat hij tot zulk een ver- radersdaad in staat bleek te zijn. Toch blijkt uit het onderzoek, dat hier niet in een opwelling van het oogenblik ge handeld is, maar dat de schuldige hardnek kig volhard heeft bij zijn plan geheime stukken aan Duitschland uit te leveren. Immers, de gearresteerde sergeant van de genie is zeker wel een half jaar in cor- i-espondentie geweest, voordat het gelukte hem te grijpen. Zijn eerste schriftelijke aan bieding richtte hij tot den Duitsehen ge zant te 's Gravenhage. Meer brieven volg den, maar alle bleven onbeantwoord. Pogingen van justitie- en politie-wege aangewend om den schrijver, die zijn naam verzweeg, in handen te krijgen zijn toen mislukt. Wij meldden reeds, dat de Duit- sc'ne Ambassade de correspondentie uitle verde. Do sergeant schreef nadat zijn brie ven aan den Duitsehen gezant bij ons hof onbeantwoord gebleven waren, aan den Duitsehen militairen attaché te Brussel. Aan hem werden dezelfde aanbiedingen ge daan. De militaire attaché zond de corres pondentie, zonder haar te beantwoorden, op naar meergenoemden Duitsehen gezant, die de brieven in handen van den officier van justitie, mr. «Baart de la Faille, stelde. Deze had op grond van de eerste correspondentie aan den gezant gericht, reeds een onder zoek aan den Amsterdamschen hoofdcom missaris van politie opgedragen. Den in specteur der recherche, den heer E. J. Pa teer, werd toen deze zaak in handen gege ven. Aan zijn optreden vooral is de arres tatie te danken. De brieven n.l. zijn noch door den Duit sehen gezant, noch door den attaché te Brus sel beantwoord, maar de justitie en de heer Pateer kregen alle in handen. Toen vond men de dader door vergelijking van hand schriften. Men vermoedde reeds op grond der soort aanbiedingen, dat hij op het bu reau van het Amsterdamsche Genie-comman- dement zou zitten, en de instructie ter plaatse ingesteld liet weldra geen twijfel over of de bedoelde sergeant moest de schrij ver der brieven aan gezant on attaché zijn. Daarop werd de laatste door hem naar Brussel gezonden brief zóó beantwoord, dat de reeds beschreven ontmoeting kon vol- gon. Deze ontmoeting die plaats had tus- schen den sergeant en den inspecteur der recherche Pateer (niet met een rechercheur dus) bracht de bevestiging van het ver moeden, dat do sergeant S. de man was, die de brieven geschreven had. Zeer sterk heeft hij zijn aanbiedingen toen herhaald en vol gehouden. Alles, idles kan ik u leveren, heeft hij den heer Pateer ver klaard. „Heel Holland kan ik voor u open leggen."Hij vertelde hem bijzonderheden en stukken te kunnen geven over de geheel© defensie in het algemeen, over de appro- viandeering, over het inundatiestelsel enz. Daarop volgde, gelijk wij reeds meldden, de arrestatie. De verrader, die uit wraak zedde te handelen ©n zich geld verschaffen wilde, zit thans in de artilleriekazerne al hier opgesloten in afwachting van de be slissing van den auditeur-militair. Indien zijn handelingen, door het onvol tooide karakter, dat zij dragen, niet door deu militairen strafrechter gestraft kunnen worden, gaat de sergeant terug naar zijn korps te Utrecht. Dan volgt de disciplinai re bestraffing door zijn korpscommandant, de kolonel van de genie. In militaire krin gen vermoed men in dit geval degradatie en wegjflffing u>t het leger. Een deserteur. Door de poli tie te Rotterdam is aangehouden de 17-ja- rige matroos C. P. 8., die sedert 18 April uit Nieuwediep was gedeserteerd. Bij zijn overbrenging naar het Centraal bureau van: politie wist hij van het bootje, waarmee Hij getransporteerd werd, af te springen en al zwemmende den wal te bereiken. Daar werd hij ev< wel weer gepakt en is toen per wa gen naar de mariniersfcazerne overgebracht. De moord te Rotterdam. De moordenaar P. van Swieten, die Vrijdagoch tend te Rotterdam een man dood stak, had, meldt het „Vad." bij de geboorte van Prin ses Juliana gratie gekregen. Hij had toen nog 2 maanden gevangenisstraf te onder gaan. De moord en zelfmoord te Sluis. Gistermiddag is P. Mark uit Sluis, die de moordaanslag op ^ijn vrouw pleegde, gevankelijk naar Middelburg over gebracht. De toestand der vrouw is nog steeds ernstig. Kwaadwilligheid. Naar aan leiding van de vele boschbranden, die in den laatsten tijd in de gemeente Bergen (L.) voorkwamen, zijn op het landgoed Bleijeu- beek vier maréchaussées gedetacheerd. Brandstichting door een krankzinnige. Zondag tegen den avond ontstond brand in ,een perceel aan de Pieterskerkgraoht, bewoond door den meu belmaker Simonis, doordien diens zwakzin nige zoon in een onbewaakt oogenbliik in een aanval van zwaarmedigheid een bed met petroleum overgoot en daarna in brand stad. Hoezeer de brand geen groote uitbrei ding aannam en spoedig was geblusoht, be kwam niettemin de bedoelde ongelukkige knaap daarbij zulke ernstige verwondingen dat hij reeds binnen enkele uren overleed. Br a n d e n. Te Delft ontstond Zon dagmiddag te 2 uur, door onbekende oor zaak brand op den zolder van de branderij „De Ooievaar", van den heer L. P. M. Kolk. In een ommezien sloegen de vlammen aan alle kanten uit het gebouw. Het gevaar voor de onmiddellijk belendende gebouwen der Nederl. Gist- en Spiritus-fabriók was werkelijk groot. De stoomspuit dezer fabriek was weldra in werking en aan haar is het te danken, dat het vuur zich tot de bran derij beperkte, welke ongeveer geheel uit brandde. Te 4 uur was men het vuur mees ter. Het verbrandde was niet voldoend1© verzekerd. Te Nieuwe Pekel a heeft gisterennacht een hevige brand gewoed, die werd aange wakkerd door den stormwind'. Om half twaalf ontstond door onbekende oorzaak brand in. de boerderij van Wubbe Horlings. Het ge bouw brand'de geheel af. Twee varkens ver brandden mede. Inmiddels was dte brand overgeslagen op de behuizing, bewoond door den brievenbe steller De Jonge. Ook dit huis lag spoedig geheel aan den grond. De behuizing van den brievenbesteller Sulman., naast de vo rige vatte vlam, doch dezen brand wist men te beperken tot een deel van het dak. Zoo hevig woedde het vuur, dat aan de overzijde van bet vaarwater brand ontstond; bij den kleermaker-winkelier De Jonge, van wiens huis een nogal belangrijk deel van het dak afbrandde. Boschbrand. Men meldt uit Apeldoorn Zondag-voormiddag tegen half twaalf werd er onder Hoenderloo wederom boschbrand ontdekt, die, niettegenstaande geheel Hoen derloo met vereende kraohten hulp verleen de, 42 a 43 Ia.A. hedde, bosch en eiken hakhout is asch legde. Naar wij vernemen is een en ander, aan verschiil lende eigenaren in en buiten Apol- dóorn toebehoorenid, niet verzekerd. School- en Kerknieuws. Prof. Mr. J. H. Valckeraier Rips, benoemd 'hoogleeraar iu het staatsrecht, het administratief reoht en het handelsrecht aan de Technische Hoogeschool te Delft, zal 24 Mei zijn ambt aan vaarden met het Qiouden eener openbar© rede voering. Gisteren werd te Maastricht bij gunstig weder de 7-jaarlijksdhe groote St. Servatiuspro- oessie gehouden. Deze onderscheidt zich van de gewone daardoor, dat alle relifluieën, welke in de St. Servfttiuskerk 'bewaardi worden, mee rond gedragen worden. Tal van reguliere en seculaire geestelijken, de commissaris der Koningin, de burgemeester in ambtsgewaad, vele autoriteiten, congregatiën, muziekkorpsen, prachtige kerk- vaandels era hondorden kinderen, engeltjes en bividjee. gingen in de processie mee. De «leken, onder een vergulden troonhemel, dragende het allerheiligste en voorafgegaan door wierook zwaaiend© koorknapera, sloot den stoot. Duizen den vreemdelingen werden door extra-treinen aangevoerd om deze processie bij te wonen. Nad. Buurtspoorweg-maatschappij. rDoor den Raad van Toezicht is, in gevolge bepalingen der statuten, ter kennis der aandeelhouders gebracht, dat de jaar- lij'ksche algemeene vergadering van aandeel- houders zal worden gehouden op Zaterdag 29 Mei a.s., des namiddags te 1 uur, in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht. Postfeest. Op luisterrijke wij ze vierde Zondag de afdeeling Utrecht en Omstreken van den Nederlandse hen Bond van Post- en Telegraaf beambten „De Post" haar 10 jarig bestaan. Behalve vele Nederlandsche afdeelingeu van dien bond, hadden ook enkele buiten landsche postvereenigingen, met name Fransche en Belgische, zich daarbij laten vertegenwoordigen. Om 1 uur des namiddags werden de ver schillende binnen- en buitenlandsche afge vaardigden aan het station ontvangen en vandaar ging het in optocht met vaandels en vier muziekkorpsen naar het gebouw „Tivoli". Inmiddels gaf de Amsterdamsche Post- harmonie op het Lucasbolwerk een con cert. In „Tivoli" aangekomen, sprak de voor zitter van de afdeeling Utrecht, de heer L. Houbee, een enkel woord. Daarna de heer Bourgoing, van Brussel, die de Hollanders uitnoodigde op het feest, dat 22 Augustus te Verviers zal gevierd worden. Nog meerderen voerden het woord, en de buitenlandsche afgevaardigden boden bloem stukken en palmtakken aan, terwijl de af- deelingen 's Gravenhage en Hilversum respectievelijk een zilveren en een bronzen medaille aan de jubileerende vereeniging overhandigden. De heer Bourgoing stelde voor, om na mens de internationale ambtsbroeders en namens de Hollandsche vereenigingen, een telegram van hulde te zenden aan H. M. de Koningin. De voorzitter van den Nederlandschen Postbond, de heer Kerkhof, weigerde ech ter hieraan mede te doen, daar de postbond staat op strikt neutraal standpunt. De afgevaardigde van Antwerpen stelde toen voor een telegram te zenden, alleen namens de internationalen. Dit werd door de buitenlanders met donderend applaus goedgekeurd. Het telegram, door de Belgen en Fran- schen verzonden, luidt als volgt: Sa majesté La Reine, - De Hollande, La Haye. Les facteurs des Postas de Belgique et de France, réunis a la fête postale d'Utrecht adressent a votre majesté leurs .voeux de bonheur et bonne saiuté. BOURGOING, Secrétaire. Nadat door de Amsterdamsche vereent' ging „Willem van Zuylen" enkele zang nummers waren uitgevoerd, had de prijs- uitdeeling plaats van den vaandel wed strijd'; waarvoor bronzen en zilveren medailles wa ren beschikbaar gesteld. Voorts werden nog zilveren en bronzen medailles uitgereikt aan de muziekkorpsen, alsook aan de verst en talrijkst komenden. Bovendien werden nog foto's aan de le den uitgereikt, terwijl tot slot der feesten lijke middagvergadering na afloop van de feestrede van den bonds secretaris, den heer Te Kolsté, een gratis tombola plaats vond met zeer fraaie prijzen. Des avonds 6 uur werd een gemeen schappelijke feestmaaltijd gehouden, terwijl om 8 uur een gala-voorstelling werd gege ven, gevolgd door een groot bal, waarbij velerlei vermakelijkheden plaats hadden en prachtige prijzen werden uitgereikt. aOp Zondag werd te Utrecht de jaar* lijksche algemeene vergadering van het on derling Ziekenfonds voor ambtenaren der H. IJ. S. M. gehouden, onder voorzitter schap van den heer Th. Zeeman. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental op 31 December 1908 520 bedroeg, terwijl over het jaar 1908 aan 6 leden f 1014 werden uitgekeerd, wegens salarisderving door ziek» te. Nadat de commissie, belast met 'het na zien der rekening en verantwoording van den penningmeester, het resultaat harer be vindingen had medegedeeld, werd het jaar verslag met algemeene stemmen goedge keurd. De drie aftredende bestuursleden, de hee ren Lasonder, Menke en Schaap werden alè zoodanig herkozen. Sinds 1 Januari 1909 is aan het fonds ook een uitkeering bij overlijden verbonden, waarvoor door het bestuur een reglement was samengesteld, hetwelk door de verga» dering werd goedgekeurd, 'benevens eenige daarmede verband houdende reglementswij zigingen. Te ongeveer 3 uur werd de niet druk be zochte bijeenkomst gesloten. De opzienbarende zaak. Voor de Utrechtsche rechtbank werd Maan dag behandeld de zaak tegen den heer R. baron v. H. v. B., aan wien wordt ten laste gelegd, dat hij te Utrecht op 18 Januari j.il., met het oogmerk om zich opeen ander wederrechtelijk te bevoordeelen, mej. P, M. Verheul, commies van de posterijen, en ter wijl zij als zoodanig handelde, heeft bewo gen af te geven aan zijn (beklaagde®) be diende J. de Bree, die na te noemen stuk weder aau hem, beklaagde, heeft afgegeven oen re$u van aanneming door de posterijen, ter verzending van een aangeteekenden brief, met aangegeven waarde van f 2000, bestemd voor mr. P. Rink te 's Gravenhage, door opzettelijk valschelijk, listiglijk en be drieglijk een brief couvert, dichtgeplakt en behoorlijk met vijf lakstempeds aan de ach terzijde voorzien, aan de adreszijde beschre ven met de adresseeringaan Zijne Excel lentie mr. P. R.ink, oud-Minister van biff- nonlandsche zaken, 's Hago, en van de aart- duiding: „aangegeven waarde tweeduizend gulden", doch binnenin, gelijk hem bekend: was, niet inhoudende dit bedrag, noch eeni ge geldswaarde, en aan de onderzijde open gesneden en weer met kleefstof dichtge maakt, ter verzending aan dit adres door zijn genoemden bediende ten postkantore t© Utrecht te doen aanbieden en aannemen tegen terugontvangst van genoemd' re§u, hetgeen recht gaf op verantwoording van een schadevergoeding tot een bedrag van f2000.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2