De blijde gebeurtenis. Uit den omtrek. »u do toestand in Marokko abnor maal is, de Spaansche regeering er niet van kan afzien met het maghzen te onderhan delen wegens de verplichtingen voortvloei ende uit de akte van Algeciras De Spaan sche politiek heeft niets te veri>ergen, voor wien ook. Oostenrijk-Hongarlje. Konstantinopel, 19 Mei. Ter gelegenheid van de overhandiging van do geloofsbrieven van markies Pallaviciui noli tie de Keizer van Oostenrijk een harte lijk telegram aan den Sultan, waarin Z. M. het vriendschappelijke karakter der betrek- si.'gen tuesahen do twee landen doet uit komen. De Sultan betuigde hiervoor zijn warmen dank. W «enen, 19 Mei. De Politieche Korrespondenz verneemt, dat de Oosten- rij ksch-llongaarsche regeering aan de Bul- gaursche lit ft medegedeeld, dat zij in be ginsel hare goedkeuring schenkt aan de op heffing der capitulation in Bulgarije, 111 verband met eene consulaire overeenkomst en >.-en uitleveringsverdrag. De capitulatiën zullen ophouden te gel den, zoodra do uieuwe overeenkomsten in werking treden. Rusland. De verkiezingen voor den nieuwen land dag van Finland zijn gunstig uitgevallen voor de socialisten, die van de 200 man daten er 85 verwierven. Do Oude Finnen zijn in sterkte achteruitgegaan; zij kregen niet meer dan 50 stemmen het constitutio- neele centrum beschikt over 54 stemmen. De senaat, die nu geheel uit Oud-Finnen be staat, zal in den landdag geen ondersteu ning vinden en of met de Jong-Finnen zich moeten verstaan of buiten den landdag steun ui«>eien zoeken. Petersburg, 19 Mei. Generaal Stoessel verliet heden voormiddag om 10 uur, admiraal Netoogatow om 11 uur de Peter en Paulvesting. Dinsdag is door de rechtbank te Kiwi- nebb (Finland) uitspraak gedaan in het proces wegens den moord op den afgevaar digde van de eerste rijtksdoema Herzenstein. Do beklaagde Polownew werd veroordeeld tot zes jaren tuchthuisstraf, met aftrek van de 5 maan-..u, die hij in preventieve hech tenis heeft doorgebraakt. De rechtbank be sloot verder den president van den ,,Bond van eclrt-Kussische mannen", Doebrowin, tegen 10 Juli te dagvaarden, wegens aan sporing tot den moord op Herzenstein. Bulgarije. Uit Sofia wordt aan de Fraukf. Ztg. be richt, dat van de regeling van de Orieut- spoorwegquaestic in Konstantinopel is af gezien. De Bulgaarsche minister Ljattóchew die voor zijne regeering de onderhandelin gen voortzet, moet de hoop koesteren, dat die nog in deze week ten einde zullen wor den gebracht. Daarentegen stuiten de onderhandelingen over de wederzijdsche oprichting van ge zantschappen in Sofia en Konstantinopel op inoeiélijkhedon, omdat het Turksche ka binet, met het oog op de stemming onder de afgevaardigden, aarzelt don titel ,,Czaar der Bulgaren" te erkennen. De Porte schijnt in deze vraag een zekeren ruggesteun aan Duitse Mand en Engeland te hebben gevon den, do beide cenige grooto mogendheden die tot dusver hebben nagelaten den nieu wen titel, in hun diplomatiek verkeer met Bulgarije in te voeren. Turkije. Konstantinopel, 20 Mei. De Sultan begaf zich heden naar Stamboel om den eed af te leggen; hij werd op zijn weg luid toegejuicht door het publiek. In het parlement word hij met geestdrift begroet door senatoren en afgevaardigden. Do plecht'giheid had plaats volgens het pro gramma. J)e troonrede werd levendig toe gejuicht. Daarna legden de afgevaardigden den eed af. Tweede telegram. In de troon rede, die in het parlement werd voorgelezen, zegt de saltan, dat hij zich trotsch en ge lukkig voelt te zijn te midden van het parle ment, dat het Turksche volk verpersoonlijkt. Hij is overtuigd, dat de leden zijne over tuiging doelen, dat het lot van het vader land ligt in de grondwet, die den voorspoed moet verzekeren aan al zijne onderdanen zonder onderscheid. Hij dringt aan op eens gezindheid tot ontginning van de rijkdom men van het land en geeft eene opsomming van do hervormingen op het gebied van bur gerlijk en militair bestuur, die hij wil ver wezenlijken. De goede betrekkingen mot het buitenland werden voortgezet; die zullen nader bevestigd worden. Lui tenant-generaal Hadi Pacha, die ver scheidene jaren in do Pruisische garde dienst heeft gedaan, is in plaats van Mali- moed Cheftet Pacha tot bevelhebber van het legerkorps benoemd, dat zijn hoofdkwar tier heeft iu Saloaiki. Mahmoed Chofkot blijft in Konstantinopel als opperbevelheb bers van de lc, 2e en 3e legerkorpsen. Do gewezen commandant van de Keizer lijke paleiswacht, maarschalk Tak is Pacha, is door den krijgsraad ter dood veroordeeld. Teugovolgo van de laatste dreigementen van de Albanoezen en de door hen gestel den eisch van het leven van Abdul H&mid te ontzien en hem moor vrijheid te verloenen en toe te staan op waardige wijze zijn hof- stoot te voeren, is het, volgens een bericht van «Je Frankf. Ztg. uit Saloniki, waar schijnlijk, dat Abdul Haniid weer naar Kon stantinopel zal worden gebracht oil daar het Tsjeragau-paleis als woning zal krijgen, of anders naar een van de Turkscho eilanden. De vierde wettige vrouw van den ex-sultan wordt binnenkort te Saloniki verwacht. Do Armenische patriarch te Konstantino pel heeft iu een gesprek over den toestand van :ijne rasgenooten gezegd, dat hij voor nieuwe botsingen tusschen Armeniërs en Turken vreast. Aan den goeden wil van de Jong- Turken twijfelt hij niet, maar zij zullen niet kunnen beletten, dat de dweepzieke menig te zich op de Christenen werpt. Het zou daarom wenschelijk zijn, dat Rusland do be scherming over de Armeniërs in Turkije op zich nam. In een der volgende weken zal hij naar Petersburg gaan om den Czaar daartoe het verzoek te doen. Kort voor dit gesprek, h. 1 de patriarch een bezoek gehad van den Russischen gezant. Vereenigde Staten. N e w-Y o r k 19 Mei. Rogers van de Standard Oil Company is overleden. Venezuela. Caracas, 20 Mei. Bij een van gister gedagteekend besluit zijn de uitvoerrech ten op cacao, huiden en koffie ingetrokken. Allerlei. vIn derde lezing heeft de Rijksdag de wet op de besmettelijke veeziekten aange nomen, waardoor het mogelijk wordt den invoer van buitenlandsch vee of .dierlijke producten te verbieden, wanneer in een deel van het land in kwestie veeziekten zijn vast gesteld oi do verdenking bestaat dat er zulke ziekten heerschen. vDe Gaulois heeft aan professor Dastre gevraagd, wat deze dacht van Lemoine's triomfantelijk gebluf vóór den rechter op de uitvinding tot het maken van diamant. Dastre zag er enkel snoeverij in. vDe moord te Davos. Het ge rechtshof te Ghur (Zwitserland) heeft -zoo als wij reeds in liet kort meldden Zater dag uitspraak gedaan in het proces tegen den Oostenrijkschen luitenant Bartunek, die den 16en Maart p.l. te Davos een Ne derlander, den lieer Mulder, die liem be- leedigd had in de eetzaal van hun hotel, heeft doodgeschoten. Men herinnert zich zeker nog het treurig geval. De heer Mulder beweerde, dat de lui tenant op onbetamelijke wijze zijne vrouw had aangekeken. Hij sprak Bartunek daar over aan en voegde hem in drift allerlei be- leedigende woorden toe, wat den officier aanleiding gaf, den heer Mulder uit te dagen. Toen deze weigerde te duelleeren, heeft hij hem neergeschoten. Bij het verhoor kwamen vele verzachten de omstandigheden aan het licht. Het bleek dat de veronderstelling, die den heer Mul der tot zijn heftig optreden dreef, onge grond was. Bartunek had niet mevrouw Mulder gefixeerd, maar gekeken naar een Griekschen heer, dien hij kende en die bij den heer Mulder san het tafeltje zat. Hij hield vol dat het grijpen naar ziju zakrevol- ver als 'i ware een instinctmatige beweging was geweest en door aldus te handelen, had hij zich gedragen naar de voorschriften van het Oostenrijkse he militaire wetboek, waar bij wordt bepaald, dat Oostenrijksche offi cieren zich voor elke beleediging met de wapenen voldoening moeten verschaffen. De afgelegde getuigenverklaringen brach ten een gunstigen indruk voor den beschul digde te weeg. Het Openbaar Ministerie verminderde den aanvankelijken eisch van IJ jaar gevangenisstraf tot 1 jaar en ten slotte velde het gerechtshof een vonnis, waarbij luitenant Bartunek werd veroor deeld tot 6 maanden gevangenisstraf, onder aftrek van de zes weken preventieve hech tenis B e r 1 ij n, 19 Mei. In de gasfabriek to Charlottenburg, aan den Charlottenburg- schen oever, had heden morgen eene ont ploffing plaats, waarbij vijf personen zwaar gewond werden. W e e n e n, 19 Mei. De minister van de spoorwegen verklaarde in de begroo- tiugscommissie, dat de omstandigheden thans ongunstig zijn voor' naasting van den Zuiderspoorweg. vDe gevallen van genickstarre hebben de vorige maand in Duitschland grooten om vang aangenomen. Volgens officieel© op gave werden in April van dit jaar in het koninkrijk Pruisen 190 personen ziek aan genickstarre, en er stierven er 73. Wel het hevigst trad de ziekte op in Düsseldorf, waar 71 ziektegevallen, waarvan 21 met doodelij- ken afloop, voorkwamen. De Nederlanders te Frankfurt a/M. vierden Zaterdag avond de geboorte der prinses in het rijk versierd vereenigingslo- kaal in het Beursgebouw. Een 50-tal landgenooten was er ~.jeeu. De voorzitter, do heer B. Spaan, hield ©en zeer toegejuichte rode. Ouder de gasten bevonden zich ook de hoeren jhr. Henri van Panhuys, consul-generaal en de heer Marckx, vice-consul. Na eenige voordrachten op muzikaal ge bied werd een gemeenschappelijke avond maaltijd gehouden. Tal van voordrachten hielpen na het souper de stemming verhoo- gen en aan het zingen van vaderlandse he liederen kwam geen einde. Beide consuls meldden zich als lid der vereeniging aan met nog een 8-tal andere dames en heeren, zoodat thans het ledental tot over de 30 is gestegen, lederen Vrijdag avond houdt de vereeniging hare vergadering in hot ver- eenigingsgebouw, waartoe alle Nederlan ders worden uitgenoodigd. De secretaris, de heer R. J. Bekkering, is steeds bereid inlichtingen te verschaffen. Berichten. De Staatscourant van Donderdag 18 en Vrijdag 19 Moi bevait o. m. de volgende Kon. besluiten op verzoek eervol ontslagen A. J. Harvey als vice-consul der Nederlanden te St. Johns, New-FoundlandR. F. Modderman, als direoteur en leoraar aan de Rijks H.B.S. te MoppelA. C. M. Muskeyn als burge meester van Montfoort en Willeskop en W. F. Overhoff als notaris te Leimuiden. aan den luitenant ter zee der 2de klasso A. F. L. Troll is op zijn verzoek met 10 Juni a. s. in Oost-Indië eervol ontslag uit don zeedienst verleend. op zijn verzoek, eervol ontelag verleerd als lid van het college van regenten over de gerange- tussen to Rotterdam, aan jhr. mr. J. L. MN C. voo Weiier, onder dankbetuiging voor de daarin bewezen diensten, en benoemd tot lid van hot college van regenten- over de gevangenissen te Rotterdam, mr. F. M. C. E. Koksma, rechter in do arr.-rechtbank aWaar; goedgekeurd-, dat D F. Romein, burgemeester der gemeente NYadenoijen, is benoemd tot secre taris dier gemeente; verlof verleend tot het aannemen der oiuder- scbeidingsteekenen achter hunne namen vermeld, aan na te noemen, personen H. J. do Groot, te VGravenhage, inspecteur van het middelbaar ouderwijs, het ridderkruis 2de klasse der Koninklijk» Kroonorde van Pruis- sen, hem door Z. M. den Koning van Pr nissen gesel lonüoen H. graai van Bylandt, te Zoeterwoude, de titel van Gamer iere Sogreto di Spadia e Cap pa, en de daaraan verbonden onderscheidingsteeke nen, hem door Z. H. den Paus geschonken J. Heskes, te 's -GravenJiage, agent van politie 2o klasse, de zilveren medaille van de orde van St. Stanislaus van Rashond, hem door Z. M. den Keizer aller Russen geschonken vergunning verleend om, zoolang zij als gezag voerder in dienst zijn bij de Nederl. Amerik. Stoomvaartmaatschappij ..Hohaud-Amerika-lijn", op de Nederlandeohe koopvaardijschepen, de ie- servevlag als natievlag te voeren, aan de luite nants ter zee der 2e klasse bij de Koninklijke marine-reserve, S. J. «Ie Jong en J. K. Lieu wen aan den lenit.-kolonel van den genei-alen- staf NV. H. van Terwisga, hoofd dor Hde afdeeling van het Departemen t van Oorlog, aan luit .-kolo nel van den suf der infanterie P. J. Geill en aan den eerste-luiteuant E N. L. Quadekker, beide Laatstgenoemden toegevoegd aan den inspecteur der infanterie, alsmede aan den eerste-lui tenant G. H. J. Gijsberti Hodenpij-1, van het regiment grenadiers en jagers, vergunning verleend tot het aannemen en dragen van de navolgende orde- teekenen lo. voor zooveel de beide genoemde hoofdoffi cieren betreft, van commandeur ia de orde van de Kroon van Rumenië 2o. voor zooveel den eerste-luiteuant Quadek ker, voornoemd, betreft, van ridder in de orde van de Ster van Rumenöëen 3o. voor zooveel den eerste-luitonanit Gijsberti H-odenpijl, voornoemd, aangaat, van rkldler in laatstgenoemde orde en bovendien van ridder van de 4de klasse in do orde van den Rooden Adelaar, welke onderscheidingen respectievelijk don onder lo. en 2o. genoemden officieren door Z. M. den Koning van Rumendë, en den onder 3o. genoom den officier, onderscheidenlijk door Z. M. den Koning van Rumenië en Z. M. den Koning van Pr nissen zijn geschonken. Hofprediker dr. G. J. v. d. Flier. De Haagsche correspondent van de Leeuw. Ct. meldt: Naar i'k verneem zal de toediening van den doop aan Prinses Juliana niet door den hofprediker dr. G. J. v. d. Flier geschieden. En dit wel om zeer droeve redenen. Hoe wel dr. v. d. Flier het verlangen te kennen had gegeven met deze plechtigheid zijn ambt als hofprediker te beëindigen, is het noodig geworden hem over te brengen naar eene omgeving van volkomen rust en landelijke stilte. Het vervoer derwaarts geschiedde in de auto van den Prins. Het ontwerp Stuwadoors wet. De Tel. verneemt, dat de ontworpen wet op het laden en lossen van zeeschepen, ook wel renoomd stuwadoorswet, bij de meeste cargadoors te Amsterdam ernstige -tegenkanting ontmoet. Tot 1 Juni a.s. hebben de cargadoors ge legenheid hunne bezwaren aan het bestuur 'van de „Vereeniging van werkgevers op scheepvaartgebied" kenbaar te maken. Ver volgens zullen zij in een algemeene verga- dering de zaak bespreken, waarna tegen half Juni weer een algemeene vergadering zal plaats hebben, waartoe ook de Rotter- damsche cargadoors zijn uitgenoodigd. Er beste, ai plan, om dn deze vergadering een -voorstel te doen tot het afvaardigen van een deputatie naar den minister, welke zal aandringen op intrekking van het ontwerp. In verband met een Open Brief van den gep. luitenant-kolonel Römer in De Avondpost van 17 Mei, naar aanleiding van hetgeen is voorafgegaan aan zijn ontslag aanvrage uit den militairen dienst, hebben de officieren van het 3e regiment huzaren, naar de N. Ct. meldt, tot dien oud-officier een schrijven gericht, waarin zij verklaren ten zeerste verontwaardigd te zijn oveiL het publiceeeren van den Open Brief, hem hun afkeuring over zijn handelwijze kenbaar maken en de kameraadschap met hem op zeggen. Kamerverkiezingen. Men meldt uiit LeidenDoor een comité, gevormd uit vrijzinnige kiezers, die zich niet met de keuze van mr. Ter Spall, die loor de vrijzinnige kiesvereeniging is gesteld, kunnen vereearigen, zal nu ook nog candidaat worden gesteld de heer A. Kap- tein, le luit. der inf. te Leiden. Zoo zullen er dus wel vijf candidaiben zijn, nl. de hee ren Ter Spill (V. L.), Kaptedn of Nijpels (V. D.), Spiekman (S. D. A. P.) en dr. De Visser (Chr. Hist.). Door de kiesvereeniging „Algemeen Belang" te Barnevóld is candida ai in het distr'ct Ede gesteld de heer J. C. J. B. A. de Josselin de Jong, gepens. kapt. der ma riniers te Ede. De Katholieke Kiesvereeniging te Vlissingen heeft besloten de candidatuur van den anti-revolutionnairen candidaat in het district Middelburg, den heer H. J. Blu: i, krachtig te steunen. In het district Gouda is thans defini tief besloten, dat de afdeelingen van den Vrijz. Dem. Bond en van het Alg. Ned. Werkl. Verbond in dit district, de candi- datuur-Van Doorn zullen steunen. De Christolijk-Historische Uniie be sloot voor bot district Amersfoort voor dit maal nog de candidatuur Van Ascn van Wij' voor de Tweede Kamer te steunen, doch mocht deze te eeniger tijd aftreden, dan zal onmiddellijk een Ohristelijk-liisto- rische candidaat worden gesteld, daar Amersfoort van 1897 af beschouwd wordt als Christelijk-Historisoh district. De begrafenis van mr. P. Dijckmees- ter, oud-president van den Raad van Justi tie te Padang, werd o.a. bijgewoond door do heeren Rink, oud-minister, Te Vries, secretaris-generaal bij het departement van justi'ie en Moens, griffier bij het kanton gerecht te Rotterdam. Overeenkomstig het verlangen van den overledene geschiedde de pleohtigheid in grooten eenvoud. Vrede voorrecht. Te Rot terdam werd Dinsdag de jaarvergadering gehouden der vereeniging Vrede voor Recht, onder voorzitterschap van mr. M. de Pinto, die in zijn openingswoord hoogelijk appre cieerde dat Rotterdam de eerste stad was, waar sedert de oprichting van den Bond de ze buiten Den Haag vergaderde. Deze vergadering, waarin het jaarverslag enz. werden uitgebracht, werd des avonds gevolgd door een samenkomst tot feestelijke herdenking van den 18. Mei, waarop vóór tien jaren de eerste Vredesconferentie ge houden werd. In deze bijeenkomst trad op als spreker de heer E. A. Girau, Waalse li predikant te Amsterdam, die een beschouwing hield over verschillende soorten van pacifisten, zich scharende aan de zijde van hen, die langs den weg van arbitrage het doel willen be reiken, waarna hij een krachtig pleidooi hield voor de arbitrage. Vervo-lgens trad op de heer H. van der Mandere, die aautoonde, wat door beide Vredesconferenties bereikt was en voorts pleitte voor arbitrage, Prijzenhof en de be vordering van liet internationaal volken recht. Hij keurde af dat de ontwapening bovenaan op het programma gesteld was, wat verkeerde denkbeelden deed ontstaan. Verder werden door vier leden van Aver- kamps a capellakoor een aantal schoon© lie deren en kwartetten gezongen. Door mr. De Pinto werden de medewer kenden bedankt en de beste wenschen voor de bereiking van het schoon© doel, dat be oogd wordt, uitgesproken. Spoorwegtarieven. Ook de Kamer vau Koophandel te Winterswijk heeft haar gevoelen kenbaar gemaakt in zake de herziening der spoorwegtarieven. Zij zal aan den Minister berichten, dat de Kamer de voorkeur geeft aan de voorgestelde nieuwe regeling boven de bestaande. Verduistering van vijf centen. De postbeambte, A. F. v. d. B., te Hof van Delft ,had zich voor de Haagsche rechtbank te verantwoorden, we gens verduistering van 5 centen. Als be steller in de buitenwijken moest de man postzegels verkoopen aan de buitenlui, wel ke zegels hem door de posterijen werden verstrekt. Van een juffrouw had hij 5 ets. ontvangen om een brief te frankeeren, doch dit niet gedaan. Hij had het geld behouden en op het couvert geschreven„Zegel af gewaaid". Subst.-officier van justitie, mr. Van Loockeren Campagne, wees er op, dat een strafvervolging was ingesteld, wegens dit ©ogenschijnlijk luttele feit ,op klacht van den inspecteur der posterijen en telegrafie, die bekl. had gekwalificeerd als een onbe trouwbaar, leugenachtig beambte. Boven dien stond dit feit niet op zichzelf. Geëischt werd 14 dagen govangcniss traf De verdediger vroeg het opleggen eener geldboete, daar de man anders ontslagen wordt. Relletjes te Maastricht. Ten gevolge der relletjes te Maastricht tus schen de aanhangers der K. S. A. en die der S. D. A. P. stonden Woensdag voor de rechtbank aldaar in liooger beroep terecht de wijnkoopman E. Hollman en de colpor teur Bessems, eerstgenoemde ter zake van het hinderlijk volgen van Bessems, laatst genoemde wegens het na verbod der politie toch blijven voortgaan met het venten van het blad „De Voorvechter". De kantonrechter te Maastricht veroor deelde Hollman tot een geldboete van 75 of 15 dagen hechtenis, terwijl Bessems werd vrijgesproken. De ambtenaar van het O. M., mr. Hoyer, eischte thans in hooger beroep tegen Holl man vrijspraak, en tegen Bessems twee dagen. Uitspraak 2 Juni. Zakkenrollers en inbre kers. Hoewel het feost te Haarlem Dins dag uitstekend is geslaagd, hebben dieven wel van de gelegenheid gebruik gemaakt. Een twintigtal horloges zijn gerold, waaron der dat van den waarnemenden burgemees ter, dr. J. Nieuwenhuyzen Kruseonan, en op vier plaatsen is ingebroken. Overal zijn geld, zilver of goederen ontvreemd. Droevig. Woensdagochtend om 4 uur is door schelpenvisschers nabij de sein- inrichting te Hoek van Holland gevonden het lijk van den heer mr. H. W. Roelvinck, in leven directeur der Wissel- en Effecten- bank te Rotterdam. Hij leed aan zwaar moedigheid. Scheepsramp. Reuter seint ons uit Londen Lloyds ontving een telegram uit Coquimbo (havenplaats van Chili), dat het Neder - landsch schip Nederland, van Melbourne naar het Kanaal, aldaar is binnen gebracht met verscheidene verliezen en schade, op- geloopen bij slecht weder. De schade van de lading kan nog niet worden vastgesteld. De kapitein, de tweede officier en vijf man van de bemanning zijn verdronken. (De Nederland is het stoomfregat Neder land, kapitein Sparrius, van de reederij W. A. Huygens to Amsterdam, dat 23 Maart van Melbourne is vertrokken naar het Kanaal]. aMen meldt aan de Telegraaf Zooals men weet, is er in de orga nisatie, die gevormd is om te komen tot de oprichting van een standbeeld voor Stad houder Willem III, groot meeningsverschil over de vraag, waar het standbeeld zal ko men, iu Breda of in Den Haag. Het hoofd comité heeft verleden jaar in een onvoltal lige vergadering besloten, dat het stand beeld in Breda zal worden opgericht. Toen eenige der gewestelijke comité's daarop ver zochten een vergadering bijeen te roepen, omdat, naar hun meening, het besluit niet alleen verkeerd, maar ook onwettig was, weigerde het hoofdcomité die vergadering uit te schrijven. Thans zijn buiten het hoofd comité om, alle gewestelijke comité's tot een vergadering bijeengeroepen. Deze bijeen komst, waartoe het initiatief is genomen door de comité's van Zuid-Holland, Gel derland en Overijsel, zal worden gehouden op 29 Mei a.s. te Utrecht, en daar zal dan worden beslist, waar, naar het oordeel van de gewestelijke comité's, het standbeeld meet worden opgericht. rEen nader bericht van de Tele graaf meldt Ter aanvulling van een vorig bericht, in verband met de oprichting van een stand beeld van stadhouder Willem III, kan ik nog meedeelen, dat de bijeenkomst der ge westelijke commissies op Zaterdag 29 Mei te Utrecht zal worden bijgewoond door den voorzitter van het hoofdcomité, den luite nant-generaal A. Kool, die zich daartoe be reid heeft verklaard. Voorts zal ieder comité vier afgevaardigden zenden. De vergadering wordt gehouden in het Gebouw voor Kun sten en Wetenschappen en begint om half twee. Zij zal hoogstwaarschijnlijk worden voorgezeten door den 'lieer J. G. Patijn, voor zitter der gewestelijke commissie van Zuid- Holland Huisvlijttentoonateling 9—16 Juni. aDe jury voor deze tentoonstelling voor stad en prov. Utrecht zal zijn samen gesteld uit de dames: mej. M. E. de Holl, onder-directrice Utr. rfuiéïiou&schoolmej. J. H. C. Middendorp, leerares H. B. S. voor meisjes; mej. J. P. Vinceit, onderwij zeres handwerken, allen uit Utrecht; mej. L. H. Wildt, leerares Zweedsche handweef- kunst, Amersfoort, en mevr. WisseVer burg,t, leerares Utr. Huisih. schoolen de heeren F. F. de Bloois, gem.-architect, BaarnW. J. Burgersdijk, ingenieur gem.- werken; H. van Hilten, hoofdtopz. gem.- werkenJ. C. U. Logner, kunstschilder, leeraar K. H. B. S.D. de Ven, hoofdon derwijzer, en H van Wij land, hoofdonder, wijzer, allen te Utreoht. i'In het Geb. voor Kunsten en Weten schappen te Utrecht vergaderde gisteren de „Ver. tot Stichting en Exploitatie van een Herstellingsoord voor Spoorwegperso neel", onder leiding van dien voorzitter, den heer Arie Willeanse, die in zijn openings woord in herinnering bracht hoe uitnemend alles geloopen is met het huren en in orde brengen van Villandry. De donaties zijn toegevloeid in een mate, als niet was ver wacht en het aan lal leden is ook sterk ver meerderd. Op de Villandry liggen op dit oogenblik 14 patiënten, gerekruteerd uit de ambtenaren en de werklieden en meer spe ciaal uit dier gezinnen, deelde spr. nu reeds mede en wekte allen op mede te blijven werken om de zaken in de goede richting te doen voortgang nemen. De verkiezingen hadden tot resultaat, dat in plaat- van den aitredenden heer N. M. H. Lonsberg als bestuurslid gekozen werd de heer V Korbijn, conducteur S.S. (Rot- tex-clam). Uit het verslag van den secretaris bleek dat in 7 maanden tijd liet aantal nieuwe le den 1042 beliep, wat een contributie-inbreng beteekende van f 509.38£. Het aantal do nateurs steeg met 84, met een donatiesom van f 257.10. Het stiehtingskapitaal werd verhoogd met f 1301.15, waaronder een gift van f 256, zijnde het resultaat van een te Breda gehouden propaganda-avond. Uit de vereeniging traden 50 leden, zijnde 46 be ambten en werklieden en 4 ambtenaren. Hulde werd voorts gebracht aan de direc ties der drie spoorwegmaatschappijen, die op alle mogelijke wijzen medewerking ver leenden en blijken van sympathie gaven. Onder applaus stolde de vergadering daar na op voorstel van den secretaris vast een telegram, houdende wenschen voor beter schap, toe te zenden aan de op Villandry verpleegden. Uit het verslag van den penningmeester worde gememoreerd dat de balans op 31 Dec. 1908 sluit met een cijfer van f 3383.38. Uit de verlies- en winstrekening (26 Mei 190731 December 1908) bleek 'dat de con tributie van 1 April af beidroeg f 3097,67 van het personeel S.S., f 307.40 van het per soneel N. C. S. en f 50.96 van het personeel N. B. D. S. De mede in behandeling komende ontwerp begroting 191u sluit met een eindcijfer van f 13,370rekening en verantwoording en begroting werden door de vergadering! goedgekeurd. Daarna werd medegedeeld, dat bij de verkiezing van viji periodiek aftredende le den van het bestuur lier kozen worden de 'heeren J. J. Voorzaat, klerk S.S. (Utrecht), D. Klein, adj.-commies S.S. (Rotterdam) en C. Vlas, machinist S.S. (Rotterdam), alle drie bij eerste stemming. Bij herstemming werden gekozen de heeren M. Buytenhui®, stationschef N. C. S. (Huis ter Heide) en Mulder, opzichter S.S. (Geertruidenberg). Druk werd daarop van gedachten gewis seld over die quaestie den termijn van drie weken kostelooze behandeling op Villandry le deen vervallen en den toestand overigens practisch dezelfde te laten. Zij die niet kun nen betalen, zouden dus, evenals vroeger, kosteloos worden opgenomen. De overigen zouden, evenals in 1909, ook in 1910 f 1 hebben te betalen per dag. Aldus nl. stelde het bestuur voor. Eenigen der sprekers von den het evenwel verkeerd het propaganda middel van drie weken kosteloozen termijn ',van opneming in Villandry nu reeds te laten vervallen Namens het bestuur wend dit oordeel evenwel door den voorzitter in den breede weersproken. Bij de replieken deed een der sprekers, de heer Ording, een formeel voor stel den termijn van drie weken kostelooze opneming te handhaven voor 1910. Dit voorstel werd met overweldigen dó meerder heid aangenomen. Tegen waren de bestuurs leden en één gewoon lid. Verder wercl medegedeeld, dat wegens de periodieke aftreding van den heer jhr. C. R. T. Krayenhoff (niet onmiddellijk her kiesbaar) als commissaris werd gekozen, bij tweede stemming de heer jhr. mr. C. Bee- laerts van Blokland, afdeolingsohef S.S. (Utrecht). Bij de rondvraag werd de vraag gesteld of het niet mogelijk was ook den donateurs in de gelegenheid te stellen een kijkje te gaan nemen in het Herstellingsoord. De voorzitter moest dit evenwel ontraden, daar het inderdaad bezwaren inhoudt in een in stelling als het sanatorium een dan wellicht te druk bezoe toe te laten.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2