Sf°. %33. Tweede blad. 7de Jaargang. Zaterdag 22 Mei 1909. KOLONIËN. BINNENLAND. De blijde gebeurtenis. Berichten. AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoort Idem franco per post Af/oi.dcrlijko nummer.' T j Couran verschijn dagelijks behal tl-, gen. f l.OO. - 1.50. - 0.05. op Zon- en Feest- Advortentiënmededeelingen enz., gelieve men vóór 11 's morgens bij do Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels f 0.50, Elke regel meer 0.10, Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 cents bij vooruitbetaling Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad, by abonnement. Eene oiroulairobevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. O OST-IN DIE. Blijkens een uit Nederlandsch-Indië ontvangen telegram werd den 20. dezer een patrouille, waarbij zich de assistent-resi dent van Priamau bevond, bij het door de inlandsche bevolking als heilig beschouwde graf te Boelakan, afdeeling Priaman, resi dentie Padiangsche bovenlanden, door 60 fanatici aangevallen, die met achterlating van 45dooden en gewonden werden verjaagd. Aan onze zijde werden door het vuur der patrouille een inlandsch hoofd godood en twee gewond. De particulier-secretaris van H. M. de Koningin is gemachtigd, bekend te ma ken, dat van af Dinsdag den 25. Mei a. s. bij de firma Guy de Coral en Co. te 's Gravenhage en te Amsterdam voor uitgevers van illustraties, geïllustreerde bladen, prentbriefkaarten en fotografen ter reproductie verkrijgbaar zullen wor den gestold afdrukken van het eerste portret van H. Iv. H. Prinses Juliana, opname van Hare Majesteit de Koningin. De geschenken der vro wen van Friesland. Zooals men weet, moest door toevallige omstandigheden één der geschenken van de vrouwen van Friesland aan H. M. de Koningin een wei nig later aangeboden worden dan de keeft- kast., het Makkumer stel en het zilveren speelgoed. Dat één© geschenk was het baby- book mulveren étui. Ook een in hout ge beeldhouwde klein© reproductie van het standbeeld van ,,Uz Heitbehoorende bij de kast, was nog niet te bestemder plaatse. Thans is ook dit een en ander in het be zit van Hare Majtsteit. Bij mevrouw J. E. Zimmerman, geboren baronesse Van Rhemen, is dientengevolge onderstaand telegram ontvangen „Hare Majesteit de Koningin draagt mij op damescomité Hoogstder-zelvea- oprechten dank over te brengen voor fraaie baby jour nal met zoo kunstvol uitgevoerd zilveren étui en voor aardig beeldje behoorende bij Friesche kast. Heden werd Hare Majesteit een en ander overhandigd door tu6sclien- komst Koningin-Moeder. VAN GEEN. Leeuw. Ct. Men meldt ons uit 's Gravenhage Het feestcomité 1909 deelt mede, dat die groote aubade aan Har© Majesteit de Ko ningin te brengen schitterend belooft to worden2310 dames en lieeren hebben zich bij het feest-comité aangemeld en zul len begeleid worden door zeven muziekkorp sen. De eerste repetitie, onder leiding van den componist H. M. van 't Kruijs, zal plaats vinden op heden, Zaterdagavond om half negen uur in de groote Grafelijke zaal op het Binnenhof. Te Arnhem. Het comité van de Geldersche vrouwen voor een huldeblijk aan de Koningin heeft besloten Hij het geschenk een kindertafel met zilveren garnituur te voegen een wandspreuk. Deze is ontworpen en uitge voerd door mevr. M. BaukemaPhil ipse. De spreuk: Hij zal zijne Engelen ve^i U bevelen, dat zij U bewaren in al Uwe we gen (Ps. XCI 11) is omgeven door een krans van gouden oranjeknoppen, waarom heen een rijkdom van paarse en geelbruine orchideeën is aangebracht, terwijl oranje bloesems de ruimte beneden den tekst vullen. De geschenken zijn in de trouwzaal van het stadhuis tentoongesteld. Te Middelburg. Gasteren werd te Middelburg de geboorte van Prinses Juliana herdacht. Reeds Don derdag werden de armen van alle gezind ten extra bedeeld. De feestelijkheden werden 's morgens ge opend met de uitvoering van de volkslio- deren door het Middelburgscb Muziekkorps op de Groote Markt. Daarna werd een vaar.delcptocht gehouden van verschillende leerlingen van hot gymnasium, de R H. B. school en. de Rijkskweekschool en oen r.roep leerlingen van de Rijksleerschool Dft. n iddags werd in de Abdij vóór do woning van den Commissaris der Koningin ouder leiding van den componist door circa 1400 kinderen de cantatine uitgevoerd, ge toonzet door den lieer Jan Morks. Daarna een concert op de Groote Markt, waar om 4 uur de cantatine nog eens wc-d uitgevoerd. Gisterenavond was er illuminatie, con cert, lichtstoet, vuurwerk, enz. Te Maastricht. Do Koninklijke zangvereonMastreech- ter Staar gaf Donderdagavond een natio- nalen galafeestavond, ter ecTe van de heug lijk© geboorte van Prinses Juliana, in sa menwerking met het gemeentebestuur on het garnizoen. Mede werkten hot a capella koor, het Maastrichtscli vocaal kwartet en en het symphonie-orkest der stedelijke mu ziekschool, en mej. G., sopraan. Er waren invitaties gezonden aan alle rurgerlijke en militaire autoriteiten, terwijl alle aanwezi gen in galatoilet verschenen. De burge meester. eere-voorzitter der vereen g»i'g, hield eene feestrede en deelde tevers me de, dat een telegram van gelukweoseh naar H. M. werd verzonden namens gem«> nte- bestuur, garnizoen en MaastreechW Staal'. Ten gehioore werden gebracht oud Neder- landsche volksliederen, terwijl door 'lo mi litairen vrije oefeningen werden uitgevoerd. TeHamburg. De Nederlaudsche kolonie te Hamburg heelt j.l. Zaterdag op luisterrijke wijze in het Palast Hotel aan den Keuen Juuglern- stieg de geboorte van prinses Juliana ge vierd. Kort nadat liet veertigtal dames en hee- reai zich om den met bloemen fraai getooi- den discii hadden geschaard, noodigde de consul-generaal, de heer Gleicliman, de aan wezigen uit op het welzijn van d© Koningin en levens op dat van Prins Hendrik en de jeugdige Prinses Juliana het eerste glas te ledigen. Met eeu driewerf hoera word die rede begroet. In aansluiting daaraan stelde de vice-consul der Nederlanden, do lieer Engel brecht, voor een telegram van hultde aan Hare Majesteit te zenden, welk voor stel met geestdrift werd ontvangen. Hot te legram werd terstond verzonden en reeds den volgenden dag mocht de kolonie zich verheugen in een telegrafisch antwoord. Kort daarop vroeg de heer Engelbrecht nogmaals het woord en wijdde toen een toost aan den Duitschen Keizer, de beide burgemeesters en den senaat van Hamburg, die levendigen bijval vond. De muziek speel de na deze toospraken afwisselend het Ne- derlandsche en het Duitsche volkslied. Een hartelijk woord van dank aan allen en in het bijzonder aan de heeren Gleich- inan, Engel brecht eu. Sommer, consul te Alteaiavóór hun komst sprak vervolgens de heer Rincker, die in zijn keurige rede schelst© wat vooral de vice-consul dea* Ne derlanden en do heer Jacob Oviug hadden gedaan om dit feest te doen slagen en. die verder aandrong op een nauwere aansluiting der Nederlanders onderling. Pianospel, zang en een zeer geauimee' bal hield de vroolijke schare nog tot laa in den nacht in de prachtige zalen van l:« elegante hotel vereenigd. De Nederlandsche kolonie te Hamburg eu naaste omgeving is zeer talrijk. Hun aantal •ingoveer 800, behoort grootendeels tot a werkende klasse en velen hunner zijn zeer arm. Ten einde het leed der arme laudge- nooten wat te verzachten, bestaat reeds sinds jaren te Hamburg een Nederlandsche liefdadigheidsinstelling Koningin Willielmi uafonds genaamd. Het is aardig, dat voor dit fonds nog niet lang geleden bij wijze van huldebetoon aan de Koningin gelden werden verzameld, terwijl aan Hare Majesteit als blijvend aandenken een album met opdracht werd aangeboden. Dat Hare Majesteit deze voor een niet zeer rijke kolonie passende huldebetooging op prijs heeft gesteld, bleek uit een zeer hartelijk telegram, dat in de kolonie met groote dankbaarheid werd ont vangen. N. C. Vrijzinnig Democratische Bond. In de Woensdag te Groningen gehou den vergadering van den Vrijzinnig-demo cratisch en Bond deelde de voorzitter, mr. M. W. ,F. Treub, in zijn openingstoespraak mede, dat 33 afdeelingen v er teg e nwoo rdigd waren. Verschillende afdeelingen waren ver hinderd, ook de Kam er club was niet vol tallig. Blijkens het jaarverslag bodraaglt het aaa- tal afdeedingen 79, met 2924 leden. Het aan tal personeede leden bedraagt 570. De toe stand van dien Bond is vooruitgaande, oven als het abonné-aantal van ,,Land eu Volk." Met waardeering werd herinnerd aan het optreden in de Kamer van de vrijz.-demo cratische leden Treub en Bos bij de bespre king vr i S'aatsexploitatie on Werkloosheid verzekering. Nadat eenige huishoudelijke werkzaamhe den waren afgedaan werd door prof. mr. H. L. Drucker eene rede gehouden over,,De wet op de arbeidsovereenkomst". Op de rede van prof. Drucker, die zeer werd toegejuicht, volgde debat. De heer Van Sorgen, Middelburg, gaf een verhaal van een werkman die uit vrees voor ontslag geen loon durfde vragen, toen hij wegens de begrafenis van zijn vader had verzuimd. Het hoofdbestuurslid Van Hasselt was eveneens van oordeel dat vrees voor ontslag den werkman vaak zal weerhouden toepas sing der wet te vragen. De Heer Drucker was naar zijn meening te optimistisch. Bij do langzaam levende rechterlijke macht, die zoo weinig afweet van het sociale leven, zullen de sociale denkbeelden niet spoedig ingang vinden. Daarom moesten ambtenaren worden aangesteld' die waken voor een goed© naleving der wet. De heer Drucker antwoordde dat in onze bestaande orde geen geneesmiddel is voor hen die niet durven vragen, wat hun wet tig toekomt. Dat zullen ze wel als ze de vak vereen iging acutei zich hebben. De vakorganisatie moet zich ontwikkelen en de publieke opinie kon zicli krachtig doen gel den voor dezulken die niet durven. Dit staat vast, dat men er vergeleken bij vroe ger op vooruitgegaan is, toen men zich niet op wettelijke bepalingen kon beroepen. Do wet en de overheid kunnen echter nog wel helpen door te bevorderen dat aan ouver mogenden ree bta bij stand wordt verschaft. Ambtenaren aanstellen als door den heer Van Hasselt bedoeld, achtte spr. onnoodig, de vreesachtige® zullen ook bij hen geen hulp diurven vragen. Tal van rechterlijke ambtenaren huldigen voldoende sociale denkbeelden en bovendien is de wet in veel gevallen zoo positief, dat de rechter niet verkeerd kan doen. De meening dat de ont wikkeling van liet sociale bewustzijn geen invloed heeft op de rechterlijke macht is onjuist. Daarna werd de vergadering verdaagd tot Donderdag. Vooraf ging een bijeen komst van het hoofdbestuur met de vrij zinnig-democratische Kamerleden. Te half elf Donderdag morgen werd de algemeene vergadering hervat. Vertegen woordigd waren thans 40 afdeelingen. Aan wezig was ook de Vrijzinnig-Democratische Kamerclub, met uitzondering van de hee ren Van den. Bergh en Mees, die bericht hadden verhinderd te zijn. Aan de orde kwam het eerst een voor stel van „Amsterdam", luidende: „Het hoofdbestuur benoeme een© com- missie ,die tot taak heeft een onderzoek in te stellen naar reeds bestaand© regelingen van de rechtspositie der ambtenaren in bin nen- eu buitenland, eu die bij het daarom trent uit te brengen rapport aangeeft, wat voor een goede regeling wenschelijk en noo- dig is. Na eemg debat werd het aangenomen. Dordrecht verdedigde daarop het volgen de voorstel Aan het huishoudelijk reglement worde een artikel ingevoegd, om besluiten, door de algemeene vergadering genomen, be treffende eenig onderwerp van algemeen© politiek of het partijprogram, te onderwer pen aan een referendum. Het hoofdbestuur verklaard© zich tegen de opneming van zulk een voorstel. Dit zou bovendieu niet in hel huishoudelijk reglement, doch in de statuten moeten staan. Dordrecht betoogde, dat met hetzelfde recht, als de bond opkomt voor algemeen kiesrecht, de verschillende leden ten slotte ook invloed moeten kunnen uitoefenen op de voorstellen, in de algemeene vergadering aangenomen. Bij een referendum zullen de stroomingen in den bond beter tot haar recht komen. Niet-vertegenwoordigde afdee lingen hebben het recht, mede te werken tot de totstandkoming der besluiten. Ook gaat er een opvoedend© kracht van uit. 't Is volstrekt niet de bedoeling, om de so ciaal-democraten na te volgen, maar wel, dat de geheele bond zal beslissen over voor stellen, in de algemeene vergadering aan genomen, en niet de individuen. De voorzitter bestreed het voorstel., Dordrecht trok daarop haar voorstel in; daarbij echter do wen schel ij kbéid te ken nen gevende, dat er een referendum worde ingevoerd. Hierop werd een huishoudelijke vergade ring gehouden. Daarna in de middagvergadering hield mr. Van Aalten eene rede over den Algemeene polit-ieken toestand. Spr. begon zijn rede met er op te wijzen, dat het, nu nog slechts enkele weken ons van de verkiezingen voor de Tweede Ka mer scheiden, goed is nog eens in het licht te stellen, wat de vrijzinnig-democraten bij het' uitbrengen van hun stem zal moeten leiden, wat hunne wenschen zijn ten aan zien van het staatsbeleid in de volgende wetgevende periode. Op den voorgrond zal bij den stembus strijd voor de Vrijz.-democraten, staan het stre\en, naar algemeen kiesrecht, niet, zoo als bij de sociaal-democraten, met het doel, de verovering der publieke macht door één klasse, n.l. die der loonarbeiders, doch om het beginsel van gelijk recht voor alle staatsburgers, zoodat do stem van allen wordt gehoord, over hetgeen allen raakt. Derhalve ook voor de vrouw. Bij de verbetering en uitbreiding van Arbeids- en Veiligheidswet, is opneming van het voorschrift van den tienurendag ook voor volwassenen een dringende eisch. De ongevallenwet, waarop zoo dikwijls wordt gesmaald doch waarvan de zegenrijke volgen ook van de zijde der conservatieven worden erkend, zal moeten worden uitge breid en verbeterd. Dat naast uitbreiding der ongevallenver- zekering ook ziekte- en invaliditeitsverzeke- j ring verplichtend moet worden gestelddat de zorg voor de ouden van dagen van staats woge moet worden, ter hand genomen, het besef daarvan wordt met den dag le vendiger. Dat over de wijze waarop dit laatste doel bereikt zal worueu geen volkomen eerstem- migheid bestaat ook in den Vrijz.-<lem. Boud vond spr. iets heel natuurlijks. De gevoerde strijd, scherper dan z. i. gewenscht on nöouzakelijk was, was naar spr.'s oor deel op dit oogenblik volkomen overbodig, omdat de Vrijz.-dein. Bond een van zin ia ten aanzien van haar streven, ook in dit opzicht. De zorg voor ouden van dagen wil zij immers in elk geval tot stand brengen; theoretische voorliefde voor het een of an dere stelsel zal de vrijz.-dem. niet weer houden van te nemen hetgeen geboden wordt, indien het slechts gaat in do rich ting hunner w,enschen. Spr. achtte het ver standig de regeling van het vraagstuk op welke wijze voor de ouden van dagen zal worden gezorgd aau de Tweede Kamer over te laten en daarover niet cl© beslissing der kiezers t© vragen. Z. i. zal het zoo weinig mogelijk op den voorgrond plaatsen van verschilpunten omtrent de practische uit voering, het zooveel mogelijke vooropstel len van bet beginsel, waaromtrent de vrijz.- dem. het allen eens zijn, liet meest bevor derlijk zijn aan de spoedige bereiking van het doel. Spreker eindigde zijn rede met een op wekking tot zijn partijgenoot©®, om bij de verkiezingen, de beginselen hoog houdende en aan hun ideaal den wil ontleouende tot zuo doortastend mogelijk handelen, te doen, wat zij vermogen, om in de volksvertegen woordiging zooveel mogelijk mannen geko zen te krijgen, van wie doorvoering van de beginselen der partij in de practijk t© wachten is. Op deze rede volgde applaus. Daarna werd de uitslag der hoofdibe- stuursverkiezing bekend gemaakt. Gekozen werden mevr. W. van Italiëvan Embden te Leiden, KI. de Vries Szn., Amsterdam; mr. H. J. Tasman, 's Gravenhage en H. de Greef, Frederiksoord. Daarna volgde debat over de rede van den heer Van Aalten. Vervolgens sloot de heer Treub de ver gadering onder dankzegging aan de aftre dende hoofdbestuursleden, den spreker en de debaters, na nog te hebben geconstateerd, dat de vrees voor groote oneenigheden niet is bewaarheid, dat men ©lkaar de volle waarheid heeft gezegd, dat desondanks het idebat volkomen zakelijk is gebleven en dat een resultaat is verkregen over alle pun ten waarbij allen zich kunnen neerleggen. Spr. meende dan ook, dat de Bond met vol komen vertrouwen de verkiezingsperiode kan tegemoet zien. Blijkens bij het departement van ma rine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantser- schip de Ruytor, onder bevel van den ka pitein ter zee M. W. L. Olivier, 20 dezer te Ponta Delgada aangekomen. Intern, tentoonstelling van muziekinstrumenten. In het Doelen-complex te Rotterdam is de int. tentoonstelling van muziekinstrumenten, welke van 19 Mei tot 1 Juni aldaar gehou den zal worden, feestelijk geopend. De heer B. Diamant, voorzitter van het dagelijksch bestuur, hield voor een schare van genoodigden met hunne dames, een openingsrede. Het aantal inzenders bedraagt 133, waar onder uit Frankrijk, België, Duitschland, Oostenrijk, Italië, Engeland en Amerika, terwijl wat Nederland betreft, door nage noeg allen, die zich met instrumentenbouw bezig houden, is ingezonden. Eeu licht. De vorige week had op het examen voor onderwijzer te Leeuwar den één der adspiranten in het geheel 25 punten, waarvan nog 5 voor schrijven. Men moet op z'n minst 63 punten halen om te slagen. Zoo'n laag aantal herinnerde zich de commissie niet, tot nog toe was 33 het record. De adspirant was opgeleid door een schoolhoofd. Boekbeoordeeling. Voor 'tjonge volkje, De kin derwereld en Voor de kinder- k a m e r, de bekende drie tijdschriften voor de jeugd uitg. P. van Belkum Az. te Zutphen hebben de oudste brieven, zij beleven respectievelijk 35, 27 en 16 jaar gangen. Uitg. en red. doen wat in hun ver mogen is, aantrekkelijke en degelijke lectuur te geven in den passenden toon en goed ge ïllustreerd. Uit de Remonstrantsch Broederschap, red. dr. J. A. Beijer- man. Van dit gunstig bekend tijdschrift uitg. A. H. Adriaui, Leiden loopt reeds de 20ste jaarg. De Mei-af levering bevat een opstel van prof. Groenewegen ter nagedach tenis van Armnius en een van mr. J. Spin over Coornliert en een stichtelijke overden king over het ontmoeten van God door J. A B Op de Hoogte, het bekende geïll. maandschrift, red. J. C. Waal. De Mei-afl, heeft een mooi portret van de Koningin. Behalve een aardig overzicht „Feiten van den Dag" en de gewone rubrieken vinden wij hier o. a. belangrijke opstellen „Over Orchideën", „Uit het kattenboek", „De kin- derwieg in den loop der tijden", „Kras", „Eetbare vogelnestjes" enz. Als premie gaat bij deze afl. Repelius' „Gang naar 't kloos ter" en Tante Lize zorgde weer „Voor onze kinderen". De Vrouw en haar huis, onder red. van Elis. Rogge, uitg. Holkema en Warendorf, Amsterdam. Met den vierden laargang ondergaat dit damesblad een be- .angrijke uitbreiding, bewijs, dat het in den smaak valt en aan de gestelde eischen vol doet. De Mei-afl. bevat o. a. artikelen over Hollandscho poterie, De vrouw en de hygiëne, Het vlechten, Moeder en kind, Kunst en kleeding, Zweedsche huisvlijt, Babykleeding enz. Met tal van grootere en kleinere illustra ties is deze afl. versierd, waardoor de waar de en aantrekkelijkheid niet weinig verhoogd wordt. Het Leven, geïll. weekblad (bureau Rokin 2, Amsterdam), red. Frans van Erle- voort. De laatst verschenen afl. heeft als bijlage Mastenbroek's Namiddag in de Rijn haven De eerste pagina geeft een kijkje op de huldebetooging aan prof. Kouwer in „Central", voortgezet wordt „Met de Ca mera voor de Beurs". Voorts een airikel over de Maifestspiele te Rotterdam. Belang rijk voor velen is het antwoord op de vraag: „Hoe melk te drinken"? Een aardig artikel ook is dat hetwelk over de Weide Broed- vogels handelt. Is dus gezorgd voor „elk wat wils", de overvloed van illustraties maken bovendien dit weekblad aantrekkelijk. Holland Express, officieel or- jaan van het centraal bureau van Vreemde- ingenverkeer, red. en adm. Prins Hendrik kade 20, Amsterdam. De Mei-afl. bevat: „Op stap door de Rhetische Alpen", een „Reisje door het Thüringer Bergland" met tal van mooie foto's op kunstpapier. Een aardige veertiendaagsehe illustratie voor menschen, die reisplannen willen maken, als ook voor anderen, die zich vergenoogen. met eens reisje op hun stoel. Nieuw Vrouwenleven, maand blad voor dames, red. Daisy Junius te Heel- sum. De 5e afl. van den 2en jaarg. heeft art. „Voor 't jonge volkje" (een en ander over het bekende tijdschrift) „Werken ©n wachten" (over vrouwenkiesrecht). Belang rijk zijn ook nu weer de Cosmopolitische Caramels, handelend over De Kalmuksche als vrouw en bruid, alsmede het art. over „Het Leven op een Deensche Volks hooge- school. Voorts de gewone rubrieken, die met het genoemde afwisseling van inhoud aan dit goed geredigeerd damesblad geven. De Camera, red. A. de Boer en E. Loeb, bureau "Hofwijckstraat 13, Den Haag. De Mei-afl. geeft ons in vier mooi geslaag de foto's een kijkje op het werk van G. S. de Veer Jr. en handelt voorts over „Bro- midedruk en persoonlijk ingrijpen", over het „opzetten" en bevat weer een aardig knut selwerk door Felix, alsmede iets over het fotografisch penteekenen enz. Inzonderheid- voor amateurs een aanbevelenswaard tijd schrift. Het groene en witte Kruin, geïll. maandschrift,, gewijd aan de belangen van Ziekenverpleging en Hygiëne, red. F. C. Fleischer. De laatst verschenen afl. heeft art. over „Deelneming in den strijd tegen tuberculose", een woord van hulde door P. de Vries Jz. aan den stichter van het Groene Kruis in Friesland, ds. Fleischer, die zijn tegenwoordige standplaats met een andere gaat verwisselen. Het is een welverdiend woord! Voorts de gewone rubrieken, waar vaak veel uit te leeren is voor hen, die zich met deze dingen bemoeien. De Wachter, stemmen uit de Ev. Luth. Gem., red. D. Drijver, uitg. J. Clau sen te Amsterdam. 'De Mei-afl. bevat „Roest", naar Wagner, „Over het eigen be ginsel der Ned. Luth. gemeenten door W. F. li. en voorts de gewone rubrieken. De n Gulden Winck e 1, maand schrift voor boekenvrienden in Groot Ne derland, red. G .v. Eckeren, uitg. Hollan- dia Maatschappij. De laatst verschenen afl. bevat een en ander over Pol de Mont met portret en handschrift, een degelijk artikel door And ré de Ridder. Voorts „Boeken schouw", met portretten, „Winckelkout" enz. Buitenleven, weekblad voor huis en hof (voortzetting van Sempervirens), red. K. Siderius, uitg. M. Olivier te Amsterdam. De afl. van 13 Mei bevat art. over het stek ken der rozen, den aanleg van een boom gaard, het bemesten van den bodem, de be strijding van meeldauw bij Chrysanthen enz. enz. Zooals men ziet, tal van nuttige zaken en goede raadgevingen zijn hier lo vinden voor ieder, die over grooter of kleiner tuin beschikt. Our Magazine, edited bij the Scotch Church Publication Committee, hou. seer, mr. J. C. Schenk, Rob. Fruinstr. 11, Rot terdam. Eenvoudig, degelijk is de inhoud, de illustraties zijn aardig gekozen, liet En- gelsch laat zich gemakkelijk lezen. Voor de kinderen gaat er bij The Child's Companion, met lieve plaatjes in kleurendruk en onder houdende lectuur voor de jeugd. F. W. DRIJVER.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 1