BINNENLAND. De bljjde gebeurtenis. Ccieren en soldaten wegens deelneming aan de muiterij tot 40 stokslagen en overplaat sing naar Jemen. Allerlei. vDe gebroeders Wright, na hunne prachtige vluchten in Europa, worden nu te Dayton, hunne verblijfplaats in Amerika, met bestellingen van vliegmachines over vallen. Er zijn er zelfs bij van den Shah van Perzië, oen Chincesch mandarijn, enz. 't Schijnt nu dat de Wrights in de Ver- eenigde Staten proeessen aangaan tegen al de fabrikanten van vliegmachines met be weegbare vlakken, daar zij er de uitvinders van waren. De heer Herring, een Amerikaansch fa brikant van zulke vliegmachines, beweert daarvan een patent te bezitten, dat dagtee- kent van vóór dit der gebroeders Wright, vDe rechter van instructie heeft Woensdag te Versailles Allaire en Tardivel geconfronteerd, na ze afzonderlijk onder vraagd te .hebben. Er is niets nieuws aan 't licht gekomen. Allaire hield zijne bewering staande als zou Tardivel medeplichtig zijn aan de misdaad in het Ronsinstraatje en Tardiv&l van zijn kant logenstraft ten stel ligste die beweringen. vTe Augsburg zijn een surnumeraid en een seinwachter van het spoor tot 3 maan den en 1 maand gevangenisstraf veroordeeld, wegens schuld aan een spoorwegongeluk, dat in October bij Hochzoli is gebeurd. Bij dat ongeluk zijn twee reizigers omgekomen en 14 menschen gewond. vVoor oenige dagen was te Seppenrade, bij Münster, cene boerin op hare hoeve ver moord, terwijl de overige huisgenooten ter kerke waren. Daar men de moordenaars niet kon vinden, wendde zich het gerecht van Münster tot de politie van Dortmund, om den bekenden politiehond Pan ter leen te krijgen. Het dier, dat aan den politie- sergoant Osthaus behoort, had op de plaats der misdaad spoedig oen spoor gevonden, vervolgde het lang.en haalde eindelijk uit tal van personen den moordenaar te voorschijn. Luid blaffend vloog de hond tegen de borst van den man op. 't Was zekere Victor Russ- berg, een werkman, die na eenig loochenen spoedig bekende. vDe stad Sassari in Sardinië was Woensdag het tooneel van eene vreeselijke katastrophe. Bij een vuurwerk ontplofte een zware donderbus. De menigte stoof ontzet uiteeneen man en een kind werd de sche del verbrijzeld en een vrouw het been afge reten. Daarenboven werden nog zeven an dere personen zwaar gekwetst. vUit Petersburg werd Woensdagavond geseind, dat de stad Nowonikolajefsk, in westelijk Siberië, sedert 's oohtends in brand stond. Er waren bij de afzending van het bericht reeds 700 woonhuizen, het telefoon kantoor, verscheiden!© gemeentegebouwen en banken, winkels en magazijnen verbrand. Het verlies bedroeg vele millioenen roebels. De brand woedde nog voort. Het aantal doo- den is nog niet bekend. Nowonikolajefsk was een opkomende stad met een grooten uitvoerhandel. I n Z u i d-A f r i k a. Met groote blijdschap is het bericht der geboorte van Prinses Juliana in Zuid-Afrika ontvangen. Overal vierden de Hollanders feest onder hartelijke deelneming van de eigen bevolking; van alle zijden ook wer den gelukwenschen gezonden naar Den Haag of uitgesproken in de bladen. „Ons Land" gaf een Oranje-nummer uit met de berichten over de blijde gebeurtenis. Het i9 gedrukt op oranje-kleurig papier en draagt als motto het volgende vierregelig versje Heil U, kind, van God gebeden, Heil u, trots van Nederland. Gans Oud-Hollands rijk verleden Is van Neêrlands trouw U pand. Het nummer wordt geopend met oen ge dicht van F. W. R., dat als titel draagt „Hoera I" Wij laten het vers hier volgen: Geluk! gij fraaie, frugbaar lant Daar an die verre Noort-see strant, Gij kleine, kalme, kloeke ras, Uw Vrij heits-boom die staat weer vas. Laat Neêrlands volk di Gotheid lowe Nou is dit weêr „Oranje Bowe", Ja! ider die di Vrijheid min Sing „L ewe Hollands Ko- n i n gi n". Nou gaan di jubel-skote los Daar in die sierlik Haagse Bos, Van Maas tot Amstel's lieflik boord Wort nou di vreugte-sang géhoord. Van Berg-eai-Dal tot Suider-see Sing ieder Vaderlander meê, Selfs hier in ons Suit-Afrika Roep d' Afrikaander ook „Hoora". Wie Neêrlands bloet door d'aders straal Van Tafelbaai tot in Transvaal. Hij hef met ons 'n dankbaar liet: O God! Verlaat die kintjie niet! Maar geef dat Nassau' nageslag Nog lank die lant regere mag Dio lant wat soo veul liefte toon An stamgenoote wat hier woon. Mag daar die kleine swakke kint Genade in Uw Oge vint, Dat sij. mag opgroei frooru en rein Om Holland s volk tot heil te zijn. De redactie schreef daarbij een kort over zicht van de geschiedenis van ons vaderland en van ons stamhuis, en voegde daaraan nog een heil wens ch toe. Oranje-liedereu en be richten omtrent de blijde gebeurtenis vullen verder dit bijblad. De Staatscourant van Vrijdag 28 Mei bevat o. a. de volgende Kon. besluiten benoemd tot ridder in de Oranje-Nassau- ordo C. F. Cramer, secretaris der Vereeni ging tot behartiging der Stoomvaartbelan- geu in Nederland, wonende te Nijmegen; benoemd tot analist bij den dienst der Rijksproefstatious G. H. C. van Bers te Maastricht met bepaling dat hij bij het proefstation aldaar zal werkzaam zijn. De Koningin naar Het L o o. Door den burgemeester van Apel doorn is gisteren, naar aanleiding van een juist te voren ontvangen schrijven van den particulieren secretaris van H. M. de Ko ningin, het volgende ter openbare kennis ge bracht dat H. M. de Koningin het bijzonder op prijs stelt, dat de ingezetenen van deze gemeente het voornemen hebben opgevat, om bij H. D. terugkomst op het Loo, H. Mfeestelijk te ontvangen dat, hoewel ouder groote waardeering van de gevoelens van aanhankelijkheid, waarvan de ingezetenen wederom blijk ge ven, het evenwel in de gegeven omstandig heden Voor H. M. onmogelijk is, om op dien dag huldebetoogingen in ontvangst te nemen en het de wensch van H. M. is, om bij aankomst op het Loo zich terstond naar het Paleis te begeven doch dat op een nader te bepalen dag gelegenheid zal worden gegeven tot het hou den van een défilé van voreenigingen en corporatiën, alsmede van andere huldebe tuigingen. De burgemeester nóodigt daarom .de in gezetenen uit, aan de wenschen van H. M. gevolg te geven en verzoekt aller medewer king, opdat bij den terugkeer qp het Loo overeenkomstig den uitgesproken wensch wo rde gehandeld Van de bij de doopplechtigheid van Prinses Juliana verwacht wordende Vorste lijke personen, zullen de Prins en Prinses von Er bach intrek nemen ten Paleize van H M. de Koningin-Moeder. Nationals Bond voor Reddingwozea. Onder dagteekening van 26 Mei jl. heeft Z. K. H. Prins Hendrik het volgend schrijven doen uitgaan „De stemmen, welke sedert meerdere ja ren van de zijde van vele onzer landgo- nooten zijn opgegaan om te pledten voor nauwere samenwerking tusschen de ver schillende lichamen, die zich hier te lande met het reddingwezen en het verleenen van eerste hulp bij ongelukken bezighouden, de Tentoonstelling met Congres voor Roode Kruis en Reddingwezen, waar eveneens met nadruk de wenschelijkheid dezer samenwer king we* d betoogd, en niet het minst de ervaring opgedaan bij grootere rampen, van welke ook ons land niet verschoond1 bleef, hebben mij en met mij vele anderen het nut van een nationalen bond voor Red dingwezen en eerste hu'lp bij ongelukken doen gevoelen. De Internationale Congressen voor Red- dingwozen het vorige jaar t3 Frankfort a.M. en te St. Nazaire kort voor en na de hier boven genoemde tentoonstelling gehouden, hebben mij in mijne overtuiging van de wenschelijkheid van zulk een bond nog ge sterkt. Ik wensch daarom het initiatief te nemen tot het bijeenroepen een er vergadering, waar het oprichten van een nationalen boud voor reddingswezen en eerste hulp bij on gelukken zou kunnen worden besproken. Overtuigd dat ook uwe Vereeniging (Com missie, Comité, Maatschappij, Vennoot- sohap) doordrongen zal zijn van het belang van samenwerking met andere lichamen hier te lande, welke het reddangswezen of het verleenen van eerste hulp bij ongeluk ken geheel of gedeeltelijk ten doel hebben, noodig ik U daarom uit U bij eene verga dering op 8 Juni ten 2 uur in het Konink lijk Paleis op den Kneuterdijk te 's Gra- venhage te willen doen vertegenwoordigen. Ik verzoek U mij uw antwoord met de na men uwer vertegenwoordigers vóór 2 Junj te willen doen toekomen. (w. g.) Hendrik, Prins der Neder landen, Hertog van Mecklenburg. Deze uitnoodiging is gericlit aan 19 lichamen welke voor het meerendeel over het geheele land of provinciaal werkzaam zijn. Zijne Koninklijke Hoogheid heeft boven dien do Staatscommissie voor het reddings- wozeu op de Nederlandsche kust, de Staats commissie in het belang van het verleenen van eerste hulp bij bedrijfsongevallen, het Comité-generaai en de Commissie voor de Tentoonstelling voor Roode Kruis en Red dingswezen en het Nationaal Comité voor deelname aan liet 1ste Internationaal Red- dings-congres te Frankfort van Hoogstdes- zolfc pogingen tot het oprichten van een Nationalen Bond voor Reddingswezen en verleenen van eerste hulp bij ongelukkon in kennis gesteld en ook deze lichamen uit- genoodigd zich op de door Zijne Konink lijke Hoogheid uit te schrijven vergadering te willen doen vertegenwoordigen. De Kroonprins Alexander van Servië student te Bonn, is gisterenmiddag met den trein van 2 uur 43 aan het Weesperspoor- station te Amsterdam aangekomen, in ge zelschap van eenige van zijn corpsgeuoo- ten. Het gezelschap, dat zijn intrek nam in het Doelen Hotel, zal een drietal dagen in de hoofdstad vertoeven. Gisteren is in de Residentie uit So fia, laatstelijk zijn standplaats, aangekomen Sir G. Buchanan, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Groot-Brifctan- nié bij het Nederlandsolie Hof, teneinde in die hoedanigheid te worden gedecrediteerd. Naar wij vernemen, zal de nieuw-optre- dende gezant daartoe nog niet persoonlijk bij H. M. ter audiëntie gaan, doch zal de Koningin zijne geloofsbrieven door tusschen- komst van den minister yan buiten]andsche zaken ontvangen. Conferentie van zeemo gendheden. Bij Kon. besluit is een delegatie der Nederlandsche regeering be noemd tot deelneming namens Nederland aan een in Juni of Juli a.s. te Parijs te houden conferentie betreffende de wederkee- rige toepassing tusschen de voornaamste zeemogentlheder van het beginsel der ge lijkwaardige „permis de navigation" Van die delegatie zijn benoemd tot tech nisch gedelegeerde de lieer A. E. Arkenbout Schokker, inspecteur van de scheepvaart, *e 's Gravenhagetot administratief gedele geerde de heer J. W. G. Coops, hoofdcom mies bij het departement van Landbouw, Nijverheid en Handel, te 's Gravenhage tot plaatsvervangende gedelegeerden, tevens deskundigen me', raadgevende stem, de hoe ren Phs. Vc.n Ommeren Jr., lid der firma Plis. Van Ommeren, te Rotterdam M. G. de Gelder, directeur der Rotterdam- sche Drpogdokmaatschappij, te Rotterdam. De vergoeding voor verblijfkosten voor eiken gedelegeerde is 15 per etmaal. Het Institut Colonial International, dat gelijk gemeld is den eersten Juni bijeenkomt, zal zijn ver gaderingen houden in de Trèveszaal te 's Gravenhage. De opeuingszitting zal Dins dagochtend half elf plaats hebben. Z. K. H. de Prins der Nederlanden, voorzitter van het Instituut, zal de openingsrede uit spreken, waarna de Minister van koloniën, die met den minister van buitenl. zaken deze zitting zal bijwonen, het woord zal voeren. Vervolgens zal de vice-voorzitter, mr. C. Th. van Deventer, de overleden leden van het Instituut herdenken. De vergaderingen van het Instituut zullen niet toegankelijk zijn voor de pers. 3 Juni heeft de laatste vergadering plaats. Aan den vooravond van de zittingen van het congres, dus Maandag 31 Mei, zal de Prins-Voorzitter de congresleden ontvan gen op een receptie ten Kon. Paleize. De Prins en de leden zijn den volgenden dag 1 Juni door den burgemeester en mevr. baronesse Sweerts genoodigd aan een lunch ten hunnen huize. Dcnzelfden dag zal door mr. v. Deventer en mevrouw, dus 1 Juni a.s., in 't hotel den Ouden Doelen een diner worden aangebo den. De Prins en Z. IC. H. Johaun Albrecht, Hertog van Mecklenburg, Regent van Brunswijk, lid van genoemd Instituut, zul len dien maaltijd mot hunne tegenwoordig heid vereeren. Den 3. Juni, na sluiting van het congres, biedt Z. IC. H. de Prins den. leden een gastmaal aan in het Kon. Paleis. Ter bijwoning van de vergaderingen van het institut Colonial International wordt te 's Gravenhage verwacht, in het Hotel des Indes, de beken die koloniale staatsse cretaris in Duitsehland, geheimraad Dern- burg. Eerste Kamerleden in Friesland. Begeleid weder door den ingenieur van den Rijkswaterstaat en den provincialen hoofdingenieur werd gistermor gen over Buitenpost vertrokken naar Nieuwe Zylen, waar de zeesluizen werden bezich tigd. Vervolgens ging het per motorboot over de Lauwerszee naar Oostmahorn en met rij tuigen terug naar Dokkum, waai- in hot hotel „Lybering" geluncht werd, on daarna teruggekeerd naar Leeuwarden. Slot was ©en gemeenschappelijke maaltijd in het hotel „Nieuwe Doelen". Kamerverkiezing en. De Kiesvereeniging „Vaderland en IConing" te 's Gravenhage, van de Nationaal Historische Partij, zal voor de Tweede Ka mer in het Haagsohe district II den christe- lijk-historischen candidaat aanbevelen in district Iwaar gematigde candid aten van de beginselen van genoemde partij ontbre ken, onthoudt zij zich. Voor district III wordt de beslissing nog aangehouden. Naar het Hbld. verneemt moet er in het district Ede van anti-rev. zijde ernstig over worden gedacht om den Ef&merzetel, opengevallen door de benoeming van jhr. S. van Citters tot Commissaris der Koningin in do provincie Gelderland, aan te bieden aan den heer prof. inr. D. P. D. Fabius, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. De liberale kiesvereeniging te Gronin gen heeft met 10 tegen 9 stemmen beslo ten zich bij de aanstaande verkiezing to onthouden van het stellen van een candi daat. De Centrale R.-K. en centrale- anti- rev. kiesvereenigingen in het district Bever wijk hebben den heer W. C. J. Passtoors met algemeene stemmen candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. Mr. A. baron van Heeckeren van Keil to Angerlo heeft voor de caudidatuur voor de Tweede Kamer van de anti-revol. kies vereeniging in liet district Tiel bedankt. In zijn plaats is nu gesteld ds. H. C. Hogerzeil te Vorden, die de candidatuur reeds heeft aangenomen. De R.-K. kiesvereeniging te Tiel heeft besloten den candidaat der anti-revo). ds. H. C. Hogerzeil te Vorden te steunen. In de gisterenavond gehouden verga dering van de kiesvereeniging' Vooruitgang Amsterdam II, werd het aftredend lid dr. C. Lely, die vooraf zijn politiek standpunt had aangegeven, met algemeene stemmen weder candidaat gesteld. De vrijzinnige kiesvereeniging Voor uitgang Amsterdam VII hield gisterenavond een vergadering tot het Stellen van een can didaat voor de Tweede Kamer. Dr. De Man schetste de beteekonis van dr. Blooker, het aftredende lid, in de me dische wereld en beval diens candidatuur aan op grond, dat bij de behandeling der ziekteverzekering zijn adviezen in de Ka mer van groot nut kunnen zijn. Dr. Bloo ker werd met algemeene stemmen candidaat gesteld. In de gisterenavond gehouden verga- doring van de kiesvereeniging Vooruitgang Amsterdam IX werd met algemeene stem men candidaat gesteld mr. C. Th. van De venter, aftredend lid. Naar aanleiding van deze candidatuur merkte de heer Campagne op, dat de candi datuur-Van Deventer niet alleen om de be kwaamheden van don candidaat als Indisch specialiteit verdiende gesteund te worden, maar ook uit een oogpunt van taktiek, wel ke eischt absolute samenwerking van de vrijzinnige partijen. De christedijk-historisehe kiesvereeni ging in Rotterdam I heeft candidaat ge stold in dit district den heer jhr. mr. D J. do Geer. De heer D. de Klerk, die door de gecombineerde vrijzinnige kiesvereenigingen in het district Schiedam is aangezocht om eventueel een candidatuur voor dat district aan t© nemen, heeft naar de N. R. Ct. meldt te kennen gegeven, dat hij zich wil bepalen tot de candidatuur alleen voor Rotterdam II, het district, waarvoor hij reeds 12 jaren zitting heeft. De anti-revolutionualir© kiesvereeni ging in Rotterdam II heeft candidaat ge steld den heer W. B. van Staveren. De Liberale Kiesvereeniging Vooruit gang in Rotterdam V besloot gisterenavond geen eigen candidaat te stellen, doch te adjviseieren hen, dio haar beginselen zijn toegedaan, onder de gegeven omstandighe den en met het oog op de groote belangen, die op hot spel staan, hun stem uit te bren gen op mr. E. van Raalte. In de gisterenavond gehouden verga dering van de roomsch-katliolieke kiesver eeniging te Leiden Ls besloten den candi daat van de christ-historische partij, den heer dï. J. Th. de Visser, in aansluiting met de anti-revolutionnaire partij, te steu nen. De candidaat der rechtsche coalitie "n district 's Gravenhage III is de heer H. J. de Groot, inspecteur van het middelbaar onderwijs. V acantie kaarten. Namens het bestuur van Vreemdelingenverkeer te Groningen is een adres gericht tot den Mi nister van Waterstaat, waarin naar aanlei ding van de aanhangige voorstellen tot her vórming der reizigerstarieven op de spoor wegen aangedrongen wordt op de handha ving van vacantiekaarten ook een volgend jaar. Het bericht, dat de heer P. Scholten, directeur van de Tuchtschool te Ginneken, als zoodanig ontslag zal nemen, berust, ver zekert de 's Hert. Ct., op een misverstand. De heer Scholten denkt nog aan geen ont slag-aanvrage. Dr. J. D. E. Schmeltz. f Gisternacht overleed na een kortstondig hevig lijden dr. J. D. E. Schmeltz, direc teur van het Rijks Ethnografisch museum. De ontslapene werd geboren te Hamburg op 17 Mei 1839. Ofschoon opgeleid als hand werksman, toonde hij" zich reeds op jeug digen leeftijd een ijverig beoefenaar van plant- en dierkunde, land- en volkenkunde enz., ten gevolge waarvan hij alras in ken nis kwam met verschillende ethnologen van naam. In 1880 werd door den heer Schmeltz in samenwerking met dr. Rud. Krause te Hamburg een beredeneerde catalogus samen gesteld van het museum voor Natuur- en Volkenkunde aldaar, speciaal der voorwer pen, afkomstig van de eilanden der Stille Zuidzee en uit Australië. Deze arbeid deed op hem de aandacht vestigen van mr. L. Serrurier, destijds directeur van het Leid- <sche Ethnografische Museum, door wiens tusschenkomst de heer Schmeltz in 1882 aan gemelde instelling verbonden werd als con servator. Op 16 September 1897 werd hij, na het vertrek van genoemden directeur naar Ned.- Indië, tot diens opvolger benoemd. De heer Schmeltz werd in 1900 door den Senaat der Leipziger Universiteit bevorderd 'tot phil. dr. honoris causa. Verder was hij versierd met de ridderorde van den Nederl. Leeuw en van den Rooden Adelaar van Pruisen, terwijl hij tevens medelid was van verschillende geleerde genootschappen. De teraardebestelling /.al Zaterdag plaats hebben 's middags half één uur op het kerkhof te Oegstgeest. H. W. Veth. f Te Dordrecht over leed in den ouderdom van 75 jaar de heer Huibert Willem Veth, architect. Gedurende vele jaren was de heer Veth lid van den gemeenteraad en van vele nut tige instellingen. Het Bakker s-c o m i t (voor zitter dr. J. Roeters van Lennep, secretaris mr. H. Blaupot ten Cale) heeft besloten in eene eerstdaags te Amsterdam to houden ;algemeene ledenvergadering van dat co mité de nadeelen, welke bij het tot stand komen der wet tot afschaffing van den nachtarbeid in broodbakkerijen, kunnen ontstaan, o.a. broodprijsverhooging en ver mindering van de hoedanigheid van het brood, aan eene bespreking te onderwer pen. Het Nederlandsche Roode Kruis zal eene buitengewone algemeen© vergadering houden op Donderdag 24 Juni a.s., des nam. ten twee ure in het gebouw „Haagsche Kunstkring" te 's Gravenhage. Aan de orde is de behandeling van de onlwerp-statuten-wijziging, als gevolg van hel Kon. besluil van 2 April 1909, zoomede liet kiezen van acht candddaten ter aanbeve ling aan II. M. de Koningin voor bet lid maatschap van het hoofdcomité. Commiezender poster ij en. Te Amsterdam vergaderde de Broederschap van Commiezen der Posterijen. De voorzit ter beval den leden aan vertrouwen te blij ven stéllen in het woord van den minister, die beloofd had bij zijn aanblijven, de 6up- pletoire begrootiug in liet najaar in open bare behandeling te zullen stellen. Jaarverslag en rekening werden goedge keurd. De contributie werd wederom vast gesteld op f 1.50. De heeren J. Brandon Bravo en H. Palm werden opnieuw in het bestuur gekozen. Een fusie met de vereeniging van directeu ren werd niet wenschelijk geacht. Wel wordt samenwerking met de vereeniging en met de Broederschap der commiezen der telegrafie op hoogen prijs gesteld. Door een statutenwijziging werd beslist dat voortaan leden, benoemd tot inspecteur of directeur, lid der Broederschap kunnen blijven. Na afloop «Ier vergsdoring had een ge meenschappelijke maaltijd plaats. De volgende jaarvergadering heeft te Rot terdam plaats. DeHalveMaen. Door de Ned. Vereeniging Onze Vloot wordt aan 'het schip De Halve Maen een compagniesvlag der Oost-Indisc*. e Compagnie ten geschenke ge geven. De/3 vlag zal te New-York van het 'hek der Halve Maen waaien. De leden van Onze Vloot zullen op vertoon van hun be wijs van lidmaatschap vrijen toegang tot be zichtiging der Halve Maen hebben, te Am sterdam op 24 en 25 Juni en te Rotterdam op 2 en 3 Juli. Vliegen. Naar de Nieuwe Ct. ver neemt, ziju thans definitief de data vastge steld, waarop Dolagrange in ons land zal konien vliegen. De luehtscliipper, die nog verleden Zondag in het aërodroom te Ju- visy.met succes is opgestegen, zal, na de {reeds vroeger aangekondigde proefne ming te Leur op 13 Juni het eerst naar Den Haag komen. Daar hoopt hij een reeks van opstijgingen te doen op 17, 18, 19 en 20 Juni a.s. boven liet terrein aan cl© over zijde van het Ververscbingsbanaal, terwijl de opstijging zal plaats vinden van het veld der voetbalverceniging H. B. S. Vervolgens zal Delagrange op 24, 25, 26 en 27 Juni vliegproeven te Amsterdam ne- m.en op het voetbalveld van R. A. P. om daarna naar Brussel te vertrekken, waar vluchten zullen plaats hebben 1, 2, 3 en 4 Juli. De Velser-ponten. Ter ver vanging van de ponten te Velsen, is thans bij de genie een plan in behandeling voor een hangende brug, op dezelfde plaats als de ponten, en 12 meter hoog. De raming is 2 millioen. S t"© enkel ji boringen in den Achter hoe k. Uit Winterswijk werd gisteren aan de „N. R. Ct." gemeld, dat te Plantengaarde (bij Winterswijk) bij oen diepboring door de llijksepsporing van Delfstoffen steenkolen zijn aangeboord op een diepte van 623 M. Naar de N. R. Ct. nader van bevoegde ^zijde verneemt, is het resultaat van deze diepboring zeer belangrijk te achten. Men is met do boor doorgedrongen tot in het car- boon en reeds is een steenkolenlaagje door boord. Door proefboringen, op tal van plaat sen in het oosten van ons land uitgevoerd was het waarschijnlijk geworden, dat de bo ring bij Winterswijk zou slagen. Het belang van het boringresultaat wordt nog verhoogd door het feit, dat boven het carboon zoutlagen van circa 140 M. dikte zijn doorboord, van welke zoutlagen de che mische samenstelling nog niet volledig is vastgesteld, maar waaromtrent reeds nu met veel waarschijnlijkheid mag worden aange nomen, dat er ontginbare lagen van zuiver steenzout ter gezamenlijke dikte van circa 100 M. in voorkomen. Failliet en kiesrecht. De „Ililver- en Veclvlbode" melclt Voor eenigen tijd deelden wij mede, dat door mr. V. H. Rutgers to Hilversum be zwaar was gemaakt tegen de plaatsing van een failliet op de kiezerslijst. (Men weet dat de tegenwoordige minister van justitie de meening is toegedaan dat faillieten niet van het kiesrecht moeten uitgesloten wor den, terwijl de meeste juristen dat niet in overeenstemming achten met de Kieswet). Dat bezwaar was toen door mr. C. J. Heemskerk bestreden. De kantonrechter, in deze zaak uitspraak doende, stelde mr. Rut gers in t gelijk en heeft schrapping van den gefailleerde als kiezer bevolen. Mr. O. J. Heemskerk zal nu van deze uitspraak in hooger beroep gaan, ten einde in deze zaak e°n beslissing uit te. lokken. Op t oogenblik staat men dus hier voor het feit, dat bij gercchtölijo: vonnis één failliet van de kiezerslijst meet worden af gevoerd, terwijl ettelijke andere daarop blij ven staan. Een hoogst belangrijk© beslissing werd een dezer dagen door het gerechtshof te 's -Gravenhage gegeven betreffende het recht op den naam. Dé Singer Maatschappij tad een schadever goeding ingesteld tegen een concurreeren- d© maatschappij, die voor haar fabrikaat een merk bezigde waarin de naam „Sin ger" voorkwam. Het hof was van óórdeel dat hier niet van een soortnaam kan wor- d n gesproken. Door gebruiken den aam Singer heeft de concuiTent inbreuk gemaakt op liet recht der Singer-maat- schappij om uitsluitend den naam Singer te voeren. Want, zoo overwoog het hof „de vvovgever heeft vastgesteld, dat alle private pox*sonen bepaalde namen zullen voeren en zulks van zelf medebrengt, dat die namen, als het ware mot diie personen vereenzel vigd worden, waaruit voortvloeit dat hem ook het recht is verleend om uitsluitend die namen te voeren, daar immers de on derscheiding' der personen, waartoe die ver plichting strekt zonder dit uitsluitend recht der personen niet tot zijn recht zou komen, en dan ook de wetgever bij verschillende wetsbepalingen van de gedachte dat een persoon uitsluitend recht op zijn naam beeft is uitgegaan Ditzelfde geldt voor de ven nootschap onder firma en naaml. venn. De vraag of het woord Singer" is een voornaam werd daarom door het hof ontken nend beantwoord, omdat een recht op een werk niet kan verloren gaan, doordat an dleren hoe veei! vuiklig ook tenzij met toestemming van den rechthebbende, waar van in dit geval niet is gebleken, daarop inbreuk maken, waaruit volgt, dat onrecht matige handelingen van derd m, het karak ter van een merk waarop een ander recht heeft, ni van aard kunnen doen verande ren en dat merk dus daardoor nimmer een soortnaam zou kunnen worden. De zaak Hamburg. Het ge rechtshof te 's Gravenhage deed gister uit spraak in de zaak van den tandmeester H. H., door de Haagsche rechtbank wegens ze denmisdrijf veroordeeld tot zes jaar gevan genisstraf en tegen wien door het Openbaar Ministerie bij het Hof evenals bij de recht- bank acht jaar werd geëisclit. Het- Hof heeft het vonnis der rechtbank (zes jaar gevangenisstraf) bevestigd. Door mr. L. W. v. Gigcli in cassatie aan- geleekend tegen liet arrest van het gerechts hof te 's Gravenhage, waarbij de tandmeester H. Hamburg is veroordeeld tot zes jaren gevangenisstraf, wegens het bekende zeden misdrijf.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2